paranoma sto parko...

Γιορτές, ευχές, ανακοινώσεις, εκδρομές, συγκεντρώσεις, σεμινάρια, σύλλογοι.
miz

Re: paranoma sto parko...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από miz » Τρί 19 Ιούλ 2011, 13:27

Johnkokk έγραψε:Μετά απο 150 σελίδες να ρωτήσω μερικά πράγματα.

Τι σας ενοχλεί στο συγκεκριμένο θέμα ?

Το οτι ψαρεύανε σε "πάρκο".Γιατί απ' οσο ξέρω, δεν μιλάμε για αλιευτικό καταφύγιο ή θαλάσσιο πάρκο, αλλά για αρχαιολογικό χώρο και μόνο.Με δεδομένο οτι, φαντάζομαι οτι δεν βγάλανε αρχαία, και αν αφήσουμε στην άκρη τον νόμο, που βρίσκεται το "δικό μας" πρόβλημα ?

Το οτι βγάλανε μικρά (αν βγάλανε) ?

Το οτι βγάλανε πολλά ? Πόσο πολλά ? Πόσα άτομα ? Πόσες μέρες ?

Το οτι πουλήσανε ? Πέρα απο το νομικό θέμα (για το οποίο είναι αρμόδιοι άλλοι) και με δεδομένο οτι το ευγενές σπόρ της ψαρομαναβικής δεν επιβαρύνει κατ' ανάγκη περισσότερο την θάλασσα απο κάποιον που δεν πουλάει (ξέρω ψαρομανάβηδες που κάνουν ΠΟΛΥ καλύτερη διαχείριση τόπων, απο εμάς τους υπόλοιπους), ποιό το "δικό μας" πρόβλημα ?

Το οτι θέλουμε να πάμε κι εμείς, αλλά φοβόμαστε ?

Εξηγήστε μου λίγο, διότι με την νομολαγνεία που μας διακατέχει, η οποία είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα απο το πνεύμα του νόμου, αρχίζουμε και κανιβαλίζουμε ο ενας τον άλλο.

Καταρχάς δεν βρίσκω λόγο ύπαρξης εξαρχής του συγκεκριμένου θέματος.
Με αυτή τη λογική περιμένω να ανοίξουν θέματα του τύπου "Παράνομα με φακό", "Παράνομα με ροφό 43 εκατοστά" (εχει συμβεί να γράψουν γνωστό γι' αυτό το λόγο), "Παράνομα με ενα μπαρμπούνι παραπάνω", "Παράνομα με 5.1 κιλά", κλπ, κλπ
Φιλε μου, εγω προσωπικα θα ηθελα να βουταω καθε μερα, να βγαινω με 20 κιλα ψαρια τη φορα, να κανω το μαναβη και με αυτα τα λεφτα να ταϊζω την οικογενεια μου..Θα ηθελα να κανω την δουλεια αυτη με μπουκαλια, νυχτα που τα ψαρια θα ειναι αραχτα, να εχω φακο 800.000 κερια και οτι κινειτε να μενει καγκελο σαν τους λαγους στον δρομο..Θα ηθελα επισης να κανω την δουλεια στην αλονησο, στη Ζακυνθο και οπου αλλου δεν πανε οι αλλοι για να μπορω να κανω ψαρια ευκολοτερα και τελος θα ηθελα να ριχνω και κανα μαυρο στους κατα τοπους λιμενικους για να μην με ενοχλει κανεις...Παραλληλα, θα ηθελα να σταματησεις εσυ να ψαρευεις αφου οπως λες για σενα ειναι χομπυ και οχι τροπος να ζεις γιατι αμα κανεις εσυ τα ψαρια, εγω δεν θα μπορω να ταϊσω την οικογενεια μου..Ασε που χω και τους επαγγελματιες να θεριζουν τον γονο ΜΟΥ..

Συμφωνα λοιπον με την παιδεια που εχω αλλα και τον τροπο που σκεφτομαι, προφανως εχω ολα τα δικια με το μερος μου..Ποιος να μου πει τι δηλαδη??

Οπως καταλαβες λοιπον, οι νομοι ειναι καλο να ακολουθουντε και φυσικα απαραιτητοι καθως δεν ειναι τυχαιοι..Εαν ομως εκανε ο καθενας μας οτι αυτος θεωρουσε σωστο, τοτε σε λιγα χρονια δεν θα περνεις ουτε σαν χομπιστας αλλα ουτε ως μαναβης ψαρια κι εσυ και ολοι μας μαζι...Διαλεγεις και περνεις λοιπον...Και κατα την δικη μου αποψη, σχολια του τυπου ξερω μαναβηδες που κανουν διαχειρηση, δεν σε τιμουν..Σκατα στους ρουφιανους, αλλα οχι και ομερτα επειδη ειναι φιλοι..Δεν μπορει ο ταδε να ειναι κ@λοπαιδο και ο δινα το καλοπαιδο..Ουτε να χουμε μια ζωη παροπιδες αδιαφοροντας για το τι γινεται στα 10 μετρα..

Πολυ φιλικα,
Γιωργος

kra
Ονοματεπώνυμο: Αντώνης Μπέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kra » Τρί 19 Ιούλ 2011, 13:36

Το να ψαρεύεις συστηματικά στο θαλάσσιο πάρκο(όχι σε αρχαιολογικό υποθαλάσσιο χώρο) με σκοπό και μόνο να πουλάς τα ψάρια που πιάνεις και να τα επιδεικνύεις με σκοπό την προβολή σου (ψαρεύοντας ουσιαστικά σε ενυδρείο) είναι ανήθικο (να κοροιδεύεις κάποιους) και επικίνδυνο γιατί όταν βλέπεις τα ψάρια μόνο σαν ευρώ (κυνηγάς ευρώ στο βυθό) η υποξία και ο πνιγμός καραδοκεί.

Υ.Γ Μην πιάνετε πολύ συχνά πολλά ψάρια γιατί θα σας "εξαναγκάσουν" να τα πουλήσετε

Άβαταρ μέλους
georgeA

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgeA » Τρί 19 Ιούλ 2011, 13:50

Προσωπικά δεν με ενοχλεί τίποτα.
ΟΙ φήμες λένε ότι πήγαν ψαρέψαν, ξεφόρτωσαν, αλλαξαν πλήρωμα, ξαναμπαρκάραν με σκοπό να γυρίσουν DVD για να βγάλουν χρήμα.
Ολα οκ, ελεύθερη αγορά έχουμε :D

Off topic: δεν με ενοχλεί ούτε ο βουλευτής που πήρε μίζα, ούτε ο Νομάρχης που κλεβει-διορίζει, ούτε ο δήμαρχος, ούτε ο τομεάρχης του δημόσιου, ούτε ο ελ. επαγ. που δηλώνει 9000 ευρώ ( ενω βγάζει 30000) κτλ.
Στην χώρα μας , οποιός μπορεί να κλέψει κλέβει.-

Τα παιδία μας βλέποντας εμας το ίδιο και χειρτότερα θα γίνουν.

Φυσικά δεν βγάζω τον εαυτό μου απ'εξω και εγω λαμόγιο είμαι ή θα ήμουν αν οι συνθήκες το επέτρεπαν.

Ας το πάρουμε απόφαση ότι αυτοί είμαστε και δεν αλλάζουμε.

Happy summertime :yahoo:
Προστατευομενο ειδος

Άβαταρ μέλους
Johnkokk
Ονοματεπώνυμο: Γιάννης Κοκκινάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Johnkokk » Τρί 19 Ιούλ 2011, 14:34

miz έγραψε:
Φιλε μου, εγω προσωπικα θα ηθελα να βουταω καθε μερα, να βγαινω με 20 κιλα ψαρια τη φορα, να κανω το μαναβη και με αυτα τα λεφτα να ταϊζω την οικογενεια μου..Θα ηθελα να κανω την δουλεια αυτη με μπουκαλια, νυχτα που τα ψαρια θα ειναι αραχτα, να εχω φακο 800.000 κερια και οτι κινειτε να μενει καγκελο σαν τους λαγους στον δρομο..Θα ηθελα επισης να κανω την δουλεια στην αλονησο, στη Ζακυνθο και οπου αλλου δεν πανε οι αλλοι για να μπορω να κανω ψαρια ευκολοτερα και τελος θα ηθελα να ριχνω και κανα μαυρο στους κατα τοπους λιμενικους για να μην με ενοχλει κανεις...Παραλληλα, θα ηθελα να σταματησεις εσυ να ψαρευεις αφου οπως λες για σενα ειναι χομπυ και οχι τροπος να ζεις γιατι αμα κανεις εσυ τα ψαρια, εγω δεν θα μπορω να ταϊσω την οικογενεια μου..Ασε που χω και τους επαγγελματιες να θεριζουν τον γονο ΜΟΥ..

Συμφωνα λοιπον με την παιδεια που εχω αλλα και τον τροπο που σκεφτομαι, προφανως εχω ολα τα δικια με το μερος μου..Ποιος να μου πει τι δηλαδη??

Οπως καταλαβες λοιπον, οι νομοι ειναι καλο να ακολουθουντε και φυσικα απαραιτητοι καθως δεν ειναι τυχαιοι..Εαν ομως εκανε ο καθενας μας οτι αυτος θεωρουσε σωστο, τοτε σε λιγα χρονια δεν θα περνεις ουτε σαν χομπιστας αλλα ουτε ως μαναβης ψαρια κι εσυ και ολοι μας μαζι...Διαλεγεις και περνεις λοιπον...Και κατα την δικη μου αποψη, σχολια του τυπου ξερω μαναβηδες που κανουν διαχειρηση, δεν σε τιμουν..Σκατα στους ρουφιανους, αλλα οχι και ομερτα επειδη ειναι φιλοι..Δεν μπορει ο ταδε να ειναι κ@λοπαιδο και ο δινα το καλοπαιδο..Ουτε να χουμε μια ζωη παροπιδες αδιαφοροντας για το τι γινεται στα 10 μετρα..

Πολυ φιλικα,
Γιωργος
Μάλλον, δεν έπιασες ακριβώς το νόημα του post που έκανα ή ίσως να μην το έκανα σαφές εγώ.

Δεν μίλησα πουθενά για ΜΗ τήρηση του νόμου.Μίλησα για νομολαγνεία.Το να ψαρεύεις νύχτα ή με μπουκάλες, απέχει πολύ απο το αν κάποιος χτύπησε 2 κιλά παραπάνω απο το νόμο.Ειμαι ο πρώτος που τηρώ του αλιευτικούς νόμους, με εξαίρεση στα 8 χρόνια που ψαρεύω, 3-4 φορές που έπιασα παραπάνω ΜΕΓΑΛΑ ψάρια(και μάλιστα διαφορετικών ειδών).Ούτε φακό χρησιμοποιώ, ούτε Μάη πέφτω, ούτε μικρά, ούτε πουλώ.Οπότε η προσωπική μου ηθική και συνείδηση είναι πεντακάθαρες.

Επίσης οταν είπα οτι ξέρω ψαρομανάβηδες, δεν εννοούσα μέσα απο το forum.Σε προσωπικό κύκλο.Τι θες να βγω να κράξω το φίλο μου το Χαρίλαο που δεν γράφει στο forum ? Ξέρεις το Χαρίλαο ? :)
Τους κράζω προσωπικά.
Η αψαρία είναι επιλογή.
Βράγχια έχουν ΜΟΝΟ τα ψάρια.

Άβαταρ μέλους
Αρης1978

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρης1978 » Τρί 19 Ιούλ 2011, 14:49

Johnkokk έγραψε:
miz έγραψε:

Πολυ φιλικα,
Γιωργος
Μάλλον, δεν έπιασες ακριβώς το νόημα του post που έκανα ή ίσως να μην το έκανα σαφές εγώ.

Δεν μίλησα πουθενά για ΜΗ τήρηση του νόμου.Μίλησα για νομολαγνεία.Το να ψαρεύεις νύχτα ή με μπουκάλες, απέχει πολύ απο το αν κάποιος χτύπησε 2 κιλά παραπάνω απο το νόμο.Ειμαι ο πρώτος που τηρώ του αλιευτικούς νόμους, με εξαίρεση στα 8 χρόνια που ψαρεύω, 3-4 φορές που έπιασα παραπάνω ΜΕΓΑΛΑ ψάρια(και μάλιστα διαφορετικών ειδών).Ούτε φακό χρησιμοποιώ, ούτε Μάη πέφτω, ούτε μικρά, ούτε πουλώ.Οπότε η προσωπική μου ηθική και συνείδηση είναι πεντακάθαρες.

Επίσης οταν είπα οτι ξέρω ψαρομανάβηδες, δεν εννοούσα μέσα απο το forum.Σε προσωπικό κύκλο.Τι θες να βγω να κράξω το φίλο μου το Χαρίλαο που δεν γράφει στο forum ? Ξέρεις το Χαρίλαο ? :)
Τους κράζω προσωπικά.
Πες στον φίλο σου να αλλάξει όνομα. Το Χαρίλαος δεν ταιριάζει σε ψαρομανάβη εκτός και αν είναι το καλλιτεχνικό του!
Σοβαρά τώρα, δεν ξέρω ποιοι είναι αυτοί που πιάστηκαν και δεν με απασχολεί ιδιαίτερα να μάθω. Αυτό που ακούω είναι ότι είναι γνωστοί στον χώρο και ταυτόχρονα υπέρμαχοι και καλά της νομιμότητας - οικολογίας κτλ. (πάντα με βάση τα όσα γράφονται και λέγονται). Το τι έπιασαν, που έπιασαν ,τι πούλησαν, που τους έπιασαν, ποιον λάδωσαν, τι φορούσαν, ποιος τους πατρονάρει και δεν συμμαζεύεται δεν με απασχολεί, με ενοχλεί όμως η κοροιδία!
Καλύτερα να χαθώ από το πάθος μου, παρά να χάσω το πάθος μου............

oceanikos
Ονοματεπώνυμο: Nikos Aspiotis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από oceanikos » Τρί 19 Ιούλ 2011, 14:54

θυμάμαι κάποτε πριν χρόνια, κορόιδευα έναν Άγγλο γιατί σε ένα χωριό της κεντρικής Αγγλίας περίμενε πεζός το φανάρι να γίνει πράσινο για να περάσει το δρόμο ενώ είχε να περάσει ώρες αυτοκίνητο απο το δρόμο αυτό. Το θεωρούσα ακραίο...

Τελικά αναθεωρώ βλέποντας την Ελληνική νοοτροπία όπου κρίνουμε εμείς τον νόμο και αποφασίζουμε αν είναι άξιος να τον εφαρμόσουμε.

Υπάρχουν νόμοι υπερβολικοί, παράλογοι, σκληροί. Αλλά τελικά ο νόμος σαν έννοια είναι απαραίτητος ειδικά σε μια κοινωνία που εδώ και καιρό έχει πτωχεύσει ηθικά. Όπως λές στο μότο σου Johnkokk : "Ο άνθρωπος μπορεί να ζήσει χωρίς ηθικούς φραγμούς μια ολόκληρη ζωή". Ε, γι'αυτους τους ανθρώπους υπάρχει ο νόμος και πρέπει να τηρείται κατα γράμμα.
Σε μία ηθική κοινωνία δεν θα χρειαζόμουν το νόμο να μου πει αν θα περάσω με κόκκινο ή αν θα πρέπει να κάνω νυχτερινο με μπουκάλες. Αλλά δυστυχώς αυτή είναι μια κοινωνία Θεών. Εμείς ζούμε σε μία κοινωνία όπου οι ηγέτες μας έχουν δηλώσει οτι: "Το νόμιμο ειναι και ηθικό". Φανταστείτε λοιπόν σε αυτη την κοινωνία να μπορουμε οι ίδιοι να αποφασίζουμε και για τους νόμους...

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Τρί 19 Ιούλ 2011, 14:59

Αντε να πω και γω τη μ@λ@κι@ μου...
Θα προτιμουσα να επιτρεπεται το υποβρυχιο ψαρεμα το Μαιο αφου η απαγορευση αυτη ειναι αβασιμη.
Θα προτιμουσα να απαγορευται η αλιεια με οποιασδηποτε μορφης διχτυα.
Θα προτιμουσα να επιτρεπεται η ερασιτεχνικη-επαγγελματικη αλιεια ερυθρου τονου ολο τον χρονο μονο με συρτη,drifting υποβρυχιο ψαρεμα.
Θα προτιμουασα να επιτρεπεται η επαγγελματικη υποβρυχια αλιεια.
Θα προτιμουσα να υπαρχουν μικρες και διασκορπισμενες σε ολη την επικρατεια περιοχες καθολικης απαγορευσης αλιειας.

Θα προτιμουσα η φυση του ανθρωπου να ηταν τετοια που να μην χρειαζονται αρχες και νομοι.

Ολα αυτα κατω απο σκεψεις που εχω κανει τα τελευταια 28 χρονια που ασχολουμαι με την υποβρυχια αλιεια και με βασιμα επιχειρηματα κατ'εμε.
Παρ αυτα ο νομος ειναι νομος δικαιος η αδικος και πρεπει να τηρειται.
Οι νομοι δεν αλλαζουν με ατομικη καταπατιση τους αλλα με συλλογικη αντιδραση.
Οταν βλεπω παρανομιες ειτε απο επαγελματιες ειτε απο ερασιτεχνες παντα τηλεφωνω στο λιμεναρχειο με περισση υπομονη εως οτου ερθουν.
Εχω προβει τρεις φορες στο παρελθον (πιο νεος και επιθετικος) σε βιαιη αυτοδικια κατα νυχτερινων.
Εχω απειληθει απο παρανομους.
Δεν ειμαι λαμογιο και πιστευω πως ολα μπορουν να αλλαξουν.Δεν ειμαι μοιρολατρης.
Δεν ειμαι ρουφιανος γιατι πολυ απλα οι καταγγελιες μου δεν εχουν προσωπικο οφελος.Μαλλον κοστος θα ελεγα...
Σχέση τόσο παλιά, τόσο βαθιά, τόσο απόλυτη που γίνεται ταύτιση.
Η ουσία της Ελλάδας είναι θαλασσινή.
Ως τα ιερά και τα όσια.

dimopoulg21
Ονοματεπώνυμο: gd

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimopoulg21 » Τρί 19 Ιούλ 2011, 18:48

Johnkokk έγραψε:Μετά απο 150 σελίδες να ρωτήσω μερικά πράγματα.

Τι σας ενοχλεί στο συγκεκριμένο θέμα ?

Το οτι ψαρεύανε σε "πάρκο".Γιατί απ' οσο ξέρω, δεν μιλάμε για αλιευτικό καταφύγιο ή θαλάσσιο πάρκο, αλλά για αρχαιολογικό χώρο και μόνο.Με δεδομένο οτι, φαντάζομαι οτι δεν βγάλανε αρχαία, και αν αφήσουμε στην άκρη τον νόμο, που βρίσκεται το "δικό μας" πρόβλημα ?

Το οτι βγάλανε μικρά (αν βγάλανε) ?

Το οτι βγάλανε πολλά ? Πόσο πολλά ? Πόσα άτομα ? Πόσες μέρες ?

Το οτι πουλήσανε ? Πέρα απο το νομικό θέμα (για το οποίο είναι αρμόδιοι άλλοι) και με δεδομένο οτι το ευγενές σπόρ της ψαρομαναβικής δεν επιβαρύνει κατ' ανάγκη περισσότερο την θάλασσα απο κάποιον που δεν πουλάει (ξέρω ψαρομανάβηδες που κάνουν ΠΟΛΥ καλύτερη διαχείριση τόπων, απο εμάς τους υπόλοιπους), ποιό το "δικό μας" πρόβλημα ?

Το οτι θέλουμε να πάμε κι εμείς, αλλά φοβόμαστε ?

Εξηγήστε μου λίγο, διότι με την νομολαγνεία που μας διακατέχει, η οποία είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα απο το πνεύμα του νόμου, αρχίζουμε και κανιβαλίζουμε ο ενας τον άλλο.

Καταρχάς δεν βρίσκω λόγο ύπαρξης εξαρχής του συγκεκριμένου θέματος.
Με αυτή τη λογική περιμένω να ανοίξουν θέματα του τύπου "Παράνομα με φακό", "Παράνομα με ροφό 43 εκατοστά" (εχει συμβεί να γράψουν γνωστό γι' αυτό το λόγο), "Παράνομα με ενα μπαρμπούνι παραπάνω", "Παράνομα με 5.1 κιλά", κλπ, κλπ
+100!!! =D>

ΓΚΟΥΜΑΣ ΗΛΙΑΣ
Ονοματεπώνυμο: ΓΚΟΥΜΑΣ ΗΛΙΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΚΟΥΜΑΣ ΗΛΙΑΣ » Τρί 19 Ιούλ 2011, 19:03

aristos1978 έγραψε:
Johnkokk έγραψε:
miz έγραψε:

Πολυ φιλικα,
Γιωργος

Τους κράζω προσωπικά.
Πες στον φίλο σου να αλλάξει όνομα. Το Χαρίλαος δεν ταιριάζει σε ψαρομανάβη εκτός και αν είναι το καλλιτεχνικό του!
Σοβαρά τώρα, δεν ξέρω ποιοι είναι αυτοί που πιάστηκαν και δεν με απασχολεί ιδιαίτερα να μάθω. Αυτό που ακούω είναι ότι είναι γνωστοί στον χώρο και ταυτόχρονα υπέρμαχοι και καλά της νομιμότητας - οικολογίας κτλ. (πάντα με βάση τα όσα γράφονται και λέγονται). Το τι έπιασαν, που έπιασαν ,τι πούλησαν, που τους έπιασαν, ποιον λάδωσαν, τι φορούσαν, ποιος τους πατρονάρει και δεν συμμαζεύεται δεν με απασχολεί, με ενοχλεί όμως η κοροιδία!

Μπα μη σε ενοχλεί η κοροϊδία, έχουν ποστάρει και στο φόρουμ με κάτι τσαμπιά ΝΑΑΑΑΑΑΑ με το συμπάθιο άσπρα, πάνω από 20 κιλά και όλοι βαράγαν παλαμάκια........αυτά τι τα κάναν, παστά για τη βαρυχειμωνιά δηλαδή;

Αλλά οι πρώτοι είναι ή οι τελευταίοι άραγε;...........έτσι κι αλλιώς πάλι κάποιος από αυτούς μπορεί και να πόσταρε ήδη :-" ..σιγά μην τους πιάσουν οι ντροπές και οι τύψεις..........ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΕΥΡΩ ΑΡΙΣΤΟ!!!!!!
ΤΗΣ ΣΤΡΑΒΙΑΣ ΒΟΛΗΣ, ΤΗΣ ΦΤΑΙΝ ΤΑ ΦΥΚΙΑ.....ΛΕΩΝ

miz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από miz » Τρί 19 Ιούλ 2011, 19:18

Johnkokk έγραψε:
miz έγραψε:

Πολυ φιλικα,
Γιωργος

Τους κράζω προσωπικά.
Το επιασα μια χαρα αλλα νομιζω οτι αν το καλο σκεφτεις δεν εχει και πολυ ουσια (με το συμπαθιο κιολας)..Σαφως και απεχει η μπουκαλα και το νυχτερινο απο τα 2κγ παραπανω αλλα η ουσια για μας τους ιδιους απο την νομοθετηση, παραμενει η ιδια..Ο ωκεανικός, γραφει αυτο ακριβως που θελω να πω κι εγω..

Και για το περι ψαρομαναβηδων, ουτε κι εγω μιλησα για ατομα μεσα απο το φορουμ..Δεν ξερω κανεναν μεσα απο νικνεϊμς αλλωστε..Μιλαω γενικα και απλα με χαλαει πολυ που ολοι ξερουν ψαρομαναβηδες, μπουκαλακηδες, δυναμιτιστες και λοιπους καφρους αλλα ολοι αυτοι θα συνεχιζουν ακαθεκτοι μεχρι να μας παρει ολους ο διαολος...

Άβαταρ μέλους
djcool
Ονοματεπώνυμο: Κολοκοτρωνης Δημητριος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από djcool » Τρί 19 Ιούλ 2011, 19:26

Να πω και εγω την Μ@λ@κι@ μου οπως ο φιλος πιο πανω?

Αφηστε το νομιμο η το παρανομο της υποθεσης και ας σκεφτουμε κατι διαφορετικο.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ δεν γνωριζω τιποτα περι της υποθεσης.

1) Ας υποθεσουμε οτι τα ονοματα βγαινουν στην φορα...και οτι καποια απο αυτα ή και ολα απο αυτα ειναι γνωστα ατομα του χωρου και δραστηριποιουνται στον χωρο αυτο με τον ενα η αλλο τροπο. Πες ρε παιδι μου για παραδειγμα ειναι εκπεδευτες πες οτι ειναι κατασκευαστες πες οτι ειναι σαν εμενα εισαγωγεις...

2) Κανε τωρα την ακριβως αναποδη σκεψη......ΠΕΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΩΣΤΟΙ απλοι χομπιστες σας πολλους απο εδω μεσα.

Δεν ειναι διαφορετικο?

Ηθικα και μονο δεν σε ενοχλει διαφορετικα?

Ειναι το ιδιο να ξερεις οτι αυτος, αυτοι που τοσο καιρο στο παιζουν καμποσοι με τις φωτο τους (ΠΡΟΣΟΧΗ για πολλα νεα παιδια μερικοι ειναι προτυπο για τα ψαρια που βγαζουν και τους "αναγκαζουν" να βαθαινουν συνεχεια με τραγικες συναιπειες πολλες φορες) ή ακομα οι ιδιοι να ειναι αυτοι που αυριο μεθαυριο θα στειλεις τα παιδια σου τους φιλους σου να τους μαθουν να βουτουν? Εγω δεν θα ηθελα να εχω για δασκαλο καποιον χωρις ηθικους φραγμους.
Για εμενα ειναι θεμα ΗΘΙΚΗΣ

Ετσι λοιπον πιστευω οτι τα ονοματα πρεπει να κοινοποιηθουν καποια στιγμη για ενα και μονο λογο. Τα ατομα αυτα δεν πιστευω οτι τους ενοχλησε το προστιμο γιατι γνωριζουν πως οκ ηταν ενα ρισκο αυτο που πηραν. Αν δε, πουλανε τα ψαρια ε σιγα θα σκεφτουν θα ρεφαρουν την επομενη φορα και ολα καλα. Αν ομως τα ονοματα μαθευτουν ΕΠΙΣΗΜΑ τοτε το πραγμα αλλαξει. Τους καταχαρακωνεις την εικονα τους. το συνολο τους απαξιώνει πια. Αυτο που δηλαδη κουραστηκαν να χτισουν μερικες φορες ΝΟΜΙΜΑ και πολλες αλλες ΠΑΡΑΝΟΜΑ παυει να υπαρχει και ειναι Ο ΚΑΝΕΙΣ ενω τωρα ειναι καποιοι. Και μην μου πειτε οτι δεν τους ενδιαφερει γιατι αν δεν τους ενδιεφερε δεν θα εκαναν αμαν και αμαν να χτισουν το προφιλ του καλου ψαροντουφεκα. Αυτο το λεω γιατι εχω γνωρισει παιδια ψαροντουφεκαδες ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ απο τους καλυτερους εδω μεσα αλλα δεν θα τους δειτε ποτε ουτε σε περιοδικα ουτε σε φορουμ ουτε καν θα μαθετε τα ονοματα τους. ΑΥΤΟΙ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΟΙ ψαροντουφεκαδες. ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ Κ@ΥΛΑ τους.

Συγνωμη αν κουρασα αλλα εχω κουραστει και εγω τοσα χρονια να ακουω για ΠΑΡΑΝΟΜΙΕΣ και ποτε να βλεπω παραβατες.....ειτε στον μικροκοσμο μας (ψαροντουφεκο) ειτε στην πολιτικη μας ειτε παντου.

ΓΙΑΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΟΥΝ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ?
ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΑΠΕΙΡΟΒΛΗΤΟ?

d&s-divers

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από d&s-divers » Τρί 19 Ιούλ 2011, 19:55

...Δρυος πεσουσης, πας ανηρ ξυλευεται!Συντηρειται επι μερες το εν λογω τοπικ, μεσουντος του θερους και των...ψαρεματων!Γνωριζοντας προσωπικα τον ενα απο τα ατομα που εχουν καταγγελθει, εχοντας μιλησει μαζι του δυο φορες απο δεκα λεπτα για πραγματα σχετικα με το κοινο μας χομπι, νομιζω οτι αδικα ασχολουνται ακομα καποιοι με το περιστατικο.Οσο ειναι κατακριταιο να ψαρευεις σε απαγορευμενη περιοχη, αλλο τοσο ειναι να κατακρινεις βαναυσα.Εαν ειναι ενοχοι, θα πληρωσουν το προστιμο που προβλεπει ο νομος.Εαν το επαναλαβουν...τοτε παει κατ' επαγγελμα και σιγουρα το ποσο αυξανεται δυσθεωρητα!Με ενοχλει που σαν...κατινες κουτσουμπολευουμε εκ του ασφαλους.Σκεφτομουν την ψαροτουφεκαδικη κοινοτητα διαφορετικη, με περισσοτερη αληλλεγγυη!Σιγουρα να στηλιτευουμε τα κακως κειμενα, και να τηρουμε τους νομους, αλλα το τονιζω και παλι, ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΠΟΜΠΕΥΣΗ.Μετα το παρον ποστ θα ζητησω στον διαχειριστη να διαγραφει ο λογαριασμος μου.Ευχομαι καλη συνεχεια, και ευχαριστω για την επικοινωνια και τους φιλους που γνωρισα σερφαροντας στον λιγοστο μου χρονο.Φιλικα.
Τα μόνα δώρα της θάλασσας είναι τα χτυπήματα κι η ευκαιρία να νοιώσεις δυνατός για...λίγο!

spits
Ονοματεπώνυμο: spiros ts.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spits » Τρί 19 Ιούλ 2011, 20:27

ΓΚΟΥΜΑΣ ΗΛΙΑΣ έγραψε: Μπα μη σε ενοχλεί η κοροϊδία, έχουν ποστάρει και στο φόρουμ με κάτι τσαμπιά ΝΑΑΑΑΑΑΑ με το συμπάθιο άσπρα, πάνω από 20 κιλά και όλοι βαράγαν παλαμάκια........αυτά τι τα κάναν, παστά για τη βαρυχειμωνιά δηλαδή;
Τσάμπα ασχολείσαι ηλία...δείξε καμιά ψαριά να γουστάρουμε (έμαθα για ωραία ψάρια)
ΓΚΟΥΜΑΣ ΗΛΙΑΣ έγραψε:Αλλά οι πρώτοι είναι ή οι τελευταίοι άραγε;...........έτσι κι αλλιώς πάλι κάποιος από αυτούς μπορεί και να πόσταρε ήδη :-" ..σιγά μην τους πιάσουν οι ντροπές και οι τύψεις..........ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΕΥΡΩ ΑΡΙΣΤΟ!!!!!!
Ηλία θα σε μαλώσω...ξεχνάς τον σπόνσορα...παλιόπαιδο...
Εφτά,σε παίρνει αριστερά,μη το ζορίζεις...

Άβαταρ μέλους
PARAS
Ονοματεπώνυμο: xristos paraskeuas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PARAS » Τρί 19 Ιούλ 2011, 20:51

d&s-divers έγραψε:...Δρυος πεσουσης, πας ανηρ ξυλευεται!Συντηρειται επι μερες το εν λογω τοπικ, μεσουντος του θερους και των...ψαρεματων!Γνωριζοντας προσωπικα τον ενα απο τα ατομα που εχουν καταγγελθει, εχοντας μιλησει μαζι του δυο φορες απο δεκα λεπτα για πραγματα σχετικα με το κοινο μας χομπι, νομιζω οτι αδικα ασχολουνται ακομα καποιοι με το περιστατικο.Οσο ειναι κατακριταιο να ψαρευεις σε απαγορευμενη περιοχη, αλλο τοσο ειναι να κατακρινεις βαναυσα.Εαν ειναι ενοχοι, θα πληρωσουν το προστιμο που προβλεπει ο νομος.Εαν το επαναλαβουν...τοτε παει κατ' επαγγελμα και σιγουρα το ποσο αυξανεται δυσθεωρητα!Με ενοχλει που σαν...κατινες κουτσουμπολευουμε εκ του ασφαλους.Σκεφτομουν την ψαροτουφεκαδικη κοινοτητα διαφορετικη, με περισσοτερη αληλλεγγυη!Σιγουρα να στηλιτευουμε τα κακως κειμενα, και να τηρουμε τους νομους, αλλα το τονιζω και παλι, ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΠΟΜΠΕΥΣΗ.Μετα το παρον ποστ θα ζητησω στον διαχειριστη να διαγραφει ο λογαριασμος μου.Ευχομαι καλη συνεχεια, και ευχαριστω για την επικοινωνια και τους φιλους που γνωρισα σερφαροντας στον λιγοστο μου χρονο.Φιλικα.
φιλε μου με το λες οτι περιμενες πιο πολυ αληλλεγγυη μεταξυ των ψαροντουφεκαδων ειναι σαν λες οτι οτι θα πρεπει να καλυπτουμε τις οποιες παρανομες ενεργειες κανει ενας ψαροντουφεκας

οπως ξερεις εδω και πολλα χρονια ο χωρος μας χτυπιετε απο πολλες μεριες και το να λεμε οτι δεν εχει ψαρια η θαλασσα φταινε μονο οι επαγκελματιες δεν μας τιμαει και τοσο ,σιγουρα ολοι μας εχουμε βαλει το χερακι μας ωστε να εχει φτασει η θαλασσα στα επιπεδα που ειναι τωρα απο θυρευτικης αποψης

εγω προσωπικα δεν ειμαι τις γνωμης επειδη καποιος εκανε μια παρανομια και τυχαινη να κανουμε το ιδιο χομπι οτι θα πρεπει να του δειξω αληλλεγγυη και να πω ..ελα μωρε δεν βαριεσε τα δικα μου μερη ψαρεψε , η οτι επειδη δεν βρισκω ψαρια εγω φταινε μονο οι τρατες ,τα γρι γρι ,και δεν ξερω και εγω τι αλλο

οταν καποιος στην ελλαδα κανει κατι παρανομο αυτοματα κανεις δεν μπορει να πει το ονομα η να δειξη ποιος ειναι φοβουμενος οτι θα βρει τον μπελα του που ειχε το θρασσος να δειξη ποιος εκανε την παρανομια αυτη οποια και να ειναι

επειδη ξερω οτι ζεις στην γερμανια ξερω πολυ καλα οτι εκει τα πραγματα ειναι τελειως διαφορετικα ,αν καποιος κανει κατι παρανομο σε χρονο ντε ντε ξερει ο κοσμος ποιος ειναι, πως τον λενε και φυσικα μπορει να τον δειχνη χωρις τον φοβο που υπαρχει εδω οτι αν πω εγω τα ονοματα τους υπαρχει περιπτωση να μου κανει μηνυση σονι και καλα για προσωπικα δεδομενα

να εισαι σιγουρος οτι θα υπηρχε καλυτερη αντιμετωπιση απ ολους μας αν βγαινανε τα ατομα αυτα και λεγανε ντομπρα και σταρατα ...οτι κοιταξτε παιδια καναμε μια μ@λ@κια που δεν επρεπε να κανουμε και φυσικα θα πληρωσουμε γιαυτο και ζηταμε και συγνωμη γιατι με την δικη μας μ@λ@κια περνει ολους τους ψαροντουφεκαδες μπαλα γιατι δινουμε τροφη σε καποιους να λενε ....οριστε τι κανουνε οι ψαροντουφεκαδες που ριμαζουνε την θαλασσα κτλ κτλ

το να κρυβονται ομως αυτα τα ατομα και να καθονται πισω απο την οθονη του υπολογιστη τους και να διαβαζουνε ποιοι γραφουν και τι δεν ειναι οτι καλυτερο

το χειροτερο βεβαια ειναι οτι εχουν το θρασσος σε καθε ευκαιρια να βγαινουν και να δηλωνουν γνησιοι ψαροντουφεκαδες και οταν καποιος βγαλει ενα ψαρι παραπανω αμεσως βγαινουν να τον κατακρινουν

σε ολα τα χομπι η τα αθληματα υπαρχει αλυλλεγγυη οταν ολοι ειναι ενα ενιαιο συνολο και οχι οταν καποιος παρανομη οι αλλοι θα πρεπει να το υποστηριξουν η να τον κρυψουν ,ισα ισα που θα πρεπει να τον δωσουν σε << >> ωστε να μην βρομιζη αλλο τον χωρο τους

δεν ξερω κανεναν που να θελει το χωρο του βρομικο, και αν καποιος υπαρχει τοτε ειναι και αυτος βρωμικος οποτε δεν εχει θεση αναμεσα μας

δεν μπορω να καταλαβω την σταση σου ωστε να θελεις να διαγραφεις απο το φορουμ ??

τελικα πιστευεις οτι αν λεγαμε ολοι μπραβο στην παρανομια και δειχναμε αληλλεγγυη θα ητανε αυτος ο μονος λογος που δεν θα ζηταγες την διαγραφη σου ???

φιλικα PARAS :hello: :hello:
Τους εξυπνους που το παιζουνε χαζοι τους γουσταρω

Τους χαζους που πανε να το παιξουνε εξυπνοι τους γλενταω

d&s-divers

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από d&s-divers » Τρί 19 Ιούλ 2011, 21:12

Ακομα ο λογαριασμος μου ειναι ενεργος, ελπιζω ομως αυτο να αλλαξει συντομα.Εγραψα παραπανω ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΠΟΜΠΕΥΣΗ.Οχι... ναι στην παρανομια και συγκαλυψη αυτης.Αρκετη χολη χυθηκε απο συναδελφους.Ελπιζω αυτοι που παρανομησαν να εχουν παρει το μαθημα τους.Ο καθενας μας ειναι υπευθυνος για τις πραξεις του.Ας σεβαστουμε τουλαχιστον τους εαυτους μας.
Τα μόνα δώρα της θάλασσας είναι τα χτυπήματα κι η ευκαιρία να νοιώσεις δυνατός για...λίγο!

Επιστροφή στο “Νέα-ειδήσεις”