Ένα μεγάλο μπράβο στην ΕΛ.ΑΣ

Γιορτές, ευχές, ανακοινώσεις, εκδρομές, συγκεντρώσεις, σεμινάρια, σύλλογοι.
kanenas
Ονοματεπώνυμο: ΜΠΑΓΑΝΑΣ ΑΒΡΑΑΜ

Re: Ένα μεγάλο μπράβο στην ΕΛ.ΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kanenas » Παρ 24 Ιουν 2011, 13:59

plits plits έγραψε:δέστε γιατι καποιοι παντα θα βλέπουν αστινομικους καλα παιδια και γιατι καποιοι θα βλεπουν μπατσους τελιωμένους, πως ο καλήτερος άνθρωπος μεταβάλεται σε βασανιστή
http://www.youtube.com/watch?v=ALg7DIrp ... re=related
μερος β
http://www.youtube.com/watch?v=LbAiVmsDKtE&NR=1
μεγαλη απογοητευση

Άβαταρ μέλους
SinQ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SinQ » Παρ 24 Ιουν 2011, 14:22

Μια καλη ταινια που βασιζεται σε πραγματικη ιστορια και δημιουργει προβληματισμους ειναι "Το Πειραμα" ή "Das Experiment".

Άβαταρ μέλους
panos kazazis
Ονοματεπώνυμο: panos kazazis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos kazazis » Παρ 24 Ιουν 2011, 14:25

πολοι μπορει να διαφωνησουν μαζι μου αλλα ετσι ειναι δημοκρατια εχουμε να πω και γω την γνωμη μου !!!!!!

δεν ειμαι με τους μπατσους αλλα δεν εχω και προβλημα ,,, δηλαδι δεν μπορει κανενας αναρχικος η οποιοσδηποτε κανοντας μια πορεια η οτιδιποτε αλο να μου καιει το αμαξι και παει λεγοντας,,, ναι εκει ειμαι με τους μπατσους να τον κανουν τουλουμι κανενα τσογλανι δεν εχει αυτο το διακαιωμα να χαλαει ξενες περιουσιες ,,εχει και αλους τροπους να διαμαρτυριθει !!!!!!!

γενικα σε τετοια θεματα ναι ειμαι καργα με τους μπατσους και μακαρι να ημουνα θα εβγαζα τρομερο μισος μιλαμε πολλα σουτια !!!!!

τωρα οσο αναφορα η ιδιοι η μπατσοι να κανουν πουστιες αυτο δεν το ξερω ,,,, και δεν μιλω,,,,,

αυτο που ειδα ειναι ναι φορουσαν μπατσοι κουκουλες ,,για να πλησιασουν τους κουκουλοφορους που τα ρημαζουν ολα ,και να τους τουλουμιασουν !!!!

δηλαδι ρε παιδια εσεις με ποιους θα εισασταν με τους κουκουλοφορους ,,ετσι απλα ρωταω ???
ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΡΗΧΟΙ ...... ΟΜΩΣ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΒΑΘΥΤΕΣ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΕΙΣ

---ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΘΕΡΜΑΙΚΟ---

anafi4ever
Ονοματεπώνυμο: Δημητρης Νακος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anafi4ever » Παρ 24 Ιουν 2011, 15:09

όπως τα λέει ο πάνος εινε. γιατί σκεφτείτε και το άλλο έχω δει πόλους να τους βρίζουν όμως οτα έπαθαν κάτι και ήταν η αστυνομία εκεί η οποία τους βοήθησες ξαφνικά ξαχασαν αυτά που έλεγαν πριν γι αυτούς και εγειναν "οι ήρωες τους" γι αυτό λοιπών μην τους βρίζετε γιατί δεν ξέρετε ποτέ πότε θα τους χριαστείτε

Άβαταρ μέλους
georgeA

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgeA » Παρ 24 Ιουν 2011, 15:51

panos kazazis έγραψε:

δεν ειμαι με τους μπατσους αλλα δεν εχω και προβλημα ,,, δηλαδι δεν μπορει κανενας αναρχικος η οποιοσδηποτε κανοντας μια πορεια η οτιδιποτε αλο να μου καιει το αμαξι και παει λεγοντας,,, ναι εκει ειμαι με τους μπατσους να τον κανουν τουλουμι κανενα τσογλανι δεν εχει αυτο το διακαιωμα να χαλαει ξενες περιουσιες ,,εχει και αλους τροπους να διαμαρτυριθει !!!!!!!
Οι οδομαχίες μεταξύ ΕΛ.ΑΣ και κουκουλοφόρων ΔΕΝ προστατεύει τον πολιτή και την περιουσια του.

Η ανικανότητα της ΕΛ.ΑΣ. να συλλάβει και φυλακίσει ( το δικαστικό σώμα) τέτοια άτομα είναι ύποπτη, δεν νομίζεις?
Προστατευομενο ειδος

Άβαταρ μέλους
SinQ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SinQ » Πέμ 30 Ιουν 2011, 02:47

Καμαρωστε τα παλικαρια http://youtu.be/S20_JuaX8gg... =D> =D> =D>

Άβαταρ μέλους
SinQ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SinQ » Πέμ 30 Ιουν 2011, 03:19

Καμαρωστε τους. Δειτε ποιον βαρανε ενω πισω απο την πλατη τους ψηφιζοταν το μεσοπροθεσμο.

http://youtu.be/rAphljm4lps
http://youtu.be/S20_JuaX8gg
http://youtu.be/YwsQQ9w8X2w
http://youtu.be/wh0RbeZ90vk
http://youtu.be/6-QAhMJtUI0

Ποια αμαξια ρε Πανο λες μας δουλευεις; Σε λιγο δεν θα εχουμε να φαμε και οχι τπτ αλλο αλλα δεν θα μπορουμε ουτε να φωναξουμε με τα καμαρια της ΕΛ.ΑΣ. Σημερα εψαχναν για νεκρο, το πιο πιθανο ειναι οτι θα τον εχουν σε λιγο. Μετα τι θα κλαιμε για τα καγιεν που θα καουν; Για τα Μακντοναλντς;Για τους τουριστες που δεν βλεπουν την Ελλαδα που τους ταχτηκε στα φυλλαδια;Η μηπως θα πρεπει να κλαψω για τους δολοφονους που θα τραυματιστουν; Οχι καλυτερα αυτοι παρα εγω, αυτοι ειχαν επιλογη εγω οχι.

“Παιδί, το περιβόλι μου που θα κληρονομήσεις,

όπως το βρεις κι όπως το δεις να μην το παρατήσεις.

Σκάψε το ακόμα πιο βαθιά και φράξε το πιο στέρεα,

και πλούτισε τη χλώρη του και πλάτηνε τη γη του,

κι ακλάδευτο όπου μπλέκεται να το βεργολογήσεις,

και να του φέρνεις το νερό το αγνό της βρυσομάνας.

κι αν αγαπάς τ’ ανθρωπινά κι όσα άρρωστα δεν είναι,

ρίξε αγιασμό και ξόρκισε τα ξωτικά, να φύγουν,

και τη ζωντάνια σπείρε του μ’ όσα γερά, δροσάτα.

Γίνε οργοτόμος, φυτευτής, διαφεντευτής. Κι αν είναι

κ’ έρθουνε χρόνια δίσεχτα, πέσουν καιροί οργισμένοι,

κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα

για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,

μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά! Τσεκούρι! Τράβα,

Ξεσπέρμεψέ το, χέρσωσε το περιβόλι, κόφ’ το,

και χτίσε κάστρο απάνου του και ταμπουρώσου μέσα,

για πάλεμα, για μάτωμα, για την καινούργια γέννα,

π’ όλο την περιμένουμε κι όλο κινάει για νάρθει,

κι όλο συντρίμι χάνεται στο γύρισμα των κύκλων.

Φτάνει μια ιδέα να στο πει, μια ιδέα να στο προστάξει,

κορώνα ιδέα, ιδέα σπαθί, που θα είν’ απάνου απ’ όλα.”

Κωστης Παλαμας

TsadX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TsadX » Πέμ 30 Ιουν 2011, 04:55

panos kazazis έγραψε: δεν ειμαι με τους μπατσους αλλα δεν εχω και προβλημα ,,, δηλαδι δεν μπορει κανενας αναρχικος η οποιοσδηποτε κανοντας μια πορεια η οτιδιποτε αλο να μου καιει το αμαξι και παει λεγοντας,,, ναι εκει ειμαι με τους μπατσους να τον κανουν τουλουμι κανενα τσογλανι δεν εχει αυτο το διακαιωμα να χαλαει ξενες περιουσιες ,,εχει και αλους τροπους να διαμαρτυριθει !!!!!!!

γενικα σε τετοια θεματα ναι ειμαι καργα με τους μπατσους και μακαρι να ημουνα θα εβγαζα τρομερο μισος μιλαμε πολλα σουτια !!!!!
Όταν σκάει μια βόμβα, δε ζητάς τα ρέστα από τη βόμβα, αλλά από αυτόν που την έβαλε

Άβαταρ μέλους
zilabby
Ονοματεπώνυμο: zil abby

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zilabby » Πέμ 30 Ιουν 2011, 08:37

http://www.youtube.com/watch?v=b_j0cIIb ... dded#at=99

Μπήκαν στην πόλη οι οχτροί
τις πόρτες σπάσαν οι οχτροί
κι εμείς γελούσαμε στις γειτονιές
την πρώτη μέρα

αδέρφια πήραν οι οχτροί
κι εμείς κοιτούσαμε τις κοπελιές
την άλλη μέρα

φωτιά μας ρίξαν οι οχτροί
κι εμείς φωνάζαμε στα σκοτεινά
την τρίτη μέρα

σπαθιά κρατούσαν οι οχτροί
κι εμείς τα πήραμε για φυλαχτά
την άλλη μέρα

μοιράσαν δώρα οι οχτροί
κι εμείς γελούσαμε σαν τα παιδιά
την πέμπτη μέρα

κρατούσαν δίκιο οι οχτροί
κι εμείς φωνάζαμε ζήτω και γεια
σαν κάθε μέρα

TSEA
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Σάμιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TSEA » Πέμ 30 Ιουν 2011, 11:54

Δεν θέλω να κρίνω τίποτα.

Θα πω μόνο πως χθές κατεβαίνοντας στο γραφείο μου, και εντελώς απρόκλητα εξω απο τα καλιμάρμαρο, έφαγαν ξύλο και δακρυγόνα απλοί πολίτες, γυναίκες, παιδία ( ορισμένα απο αυτά εθελοντές στα special olympics).Παραλίγο απο τις συνέπειες εισπνοής των χημικών να γκρεμοτσακιστώ απο την μηχανή μου εγω, και τουλάχιστον 15 -20 μηχανές και δεν ξέρω πόσοι πολίτες. Είχε πολύ κίνηση στο σημείο εκείνη την ώρα.

Πραγματικά αηδίασα, δεν είμαι κατά κανενός, αλλά έφτασα σε σημείο βλέποντας παιδιά 5-6 ετών να καίγονται απο αυτά που είχαν εισπνεύσει, να θέλω να κάνω κακό στους υπαίτιους.

Κρίμα, νομίζω ότι χθές αν υποθέσουμε ότι είμασταν στο πάτο, τον τρυπήσαμε και ποιός ξέρει πια που θα φτάσουμε.
Είναι καλύτερα εκεί κάτω.

Άβαταρ μέλους
VangelisK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από VangelisK » Πέμ 30 Ιουν 2011, 12:05

που θα φτασουμε ακομα?
ελπιδα θα αντειλει απο πουθενα? μονο τοτε θα εχουμε μελλον και θα σταματησουμε την κατηφορα που κατρακυλαμε
Βαγγελης

Άβαταρ μέλους
gabrielb

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gabrielb » Πέμ 30 Ιουν 2011, 12:35

Εχθές ήθελαν να σκοτώσουν και να τρομοκρατήσουν τον κόσμο.
Οι σκατάμπατσοι δρούσαν ανεξέλεγκτα. Πρέπει ν' απορούν με την ανθεκτικώτητα των διαδηλωτών. Ακουσα με τ'αυτιά μου ματάτζη να ουρλίαζει "δεν ψοφάτε με τίποτα )(*&(^^%%%"
Δεν φαντάζομαι να νομιζει κανείς οτι ζούμε σε ελεύθερη χωρα. Χουντα του κερατά έχουμε. Οχι χουντα Ελληνων συνταματαρχών , χούντα αμερικάνων τραπεζιτων.

Δυστύχώς είμαστε ένας λαός πνιγμένος στα σκατά του που φοβατε περισσότερο τους μπάτσους απο την πείνα.
Οτάν οι επόμενες γενιές θα ρωτάνε τους γονείς τους "μπαμπά γιατί είμαι σκλάβος, γιατι πείνάω" τι θα τους απαντήσουν. Οτι όταν έπρεπε ν' αγωνηστούμε στις απέργίες πηγαίναμε για ψάρεμα και το βράδυ βρίζαμε τον Παγκαλο στην τηλεόραση.
Εντάξη ο φόβος είναι ένα ενστικτο που δεν λιγύζει εύκολα , αλλα δεν είδα και την μαζικότιτα που έπρεπε όταν τα πραγματα στο Συνταγμα ήταν ήρεμα, τα βράδια της είρηνικής αγανάκτισης.

Οι Ελληνες βουλευτες χαρίζουν και προδιδουν την χωρα. Σε λίγα χρόνια δεν θα υπάρχει εθνική ταυτότητα γιατι θα μας την έχουν αγοράσει οι γερμανοι οι αγγλοι και οι αμερικάνοι. Θα είμαστε μετανάστες στην χώρα μας. Οι εθνικιστές , χρυσαυγιτες και τα λοιπά *())^^^ που πιστεύουν ότι για όλα φταινε οι μετανάστες και οι αριστεροι , γιατι τακιμιάζουν με τους μπάτσους που φυλάνε τους προδότες αυτής της χώρας.

Η κοινοβουλευτική αριστερά συμμετέχει και στην ουσία νομιμοποιεί με την παρουσία της στο κυνοβούλιο το εκλογικό συστήμα της ενυσχημένης αναλογικής που επιτρέπει στο κυβερνόν κόμμα να αποφασιζεί και να διατάζει αφου έχει την κοινοβουλευτικη πλειοψηφια.Αυτό δεν είναι δημοκρατια. Η θέση τους έπρεπε να ήταν στον δρόμο.

Και τέλος υπάρχει και ο φόβος για το αύριο. Αν φύγουν αυτοί ποιος θα έρθει? Θα επικρατεί το χάος? Υπάρχουν λύσεις?
Φυσικά και υπάρχουν λύσεις!
Δεν περιμένω την ουτοπική κοινωνια που περιγράφει ο Μπακουνιν και οι ρομαντικοι Αναρχικοι απο την μια μέρα στην άλλη. Σιγουρα όμως αν αδείασει η εξουσία απο τα σκατά , οι επόμενοι που θα έρθουν θα είναι τρομαγμένοι και ίσως να κοιτάξουν και λίγο την ευημερία του λαού και σίγουρα θα πρέπει να παραμείνουν φοβισμενοι.

Πως θα γίνει αυτο...
Μερικά παραδείγματα.

Κατάργηση της νομοθετικής εξουσίας. Ζουμε στην εποχή που το ιντερνετ έχει φτασει σε κάθε άκρη της Ελλαδας και σχεδόν κάθε πολίτης έχει πρόσβαση σ' αυτο άμμεσα η έμμεσα. Θα μπορούσαμε με αυτό το μέσο να θεσπίσουμε τα δημοψηφίσμα στις νομοσχεδιακές τροποποιησεις. Για παράδειγμα. Τα μμε ενημερώνουν τον κόσμο ότι πρόκειτε να αξιοποιηθεί η εκκλησιαστηκη περιουσία. Δηλαδή αν θέλουμε όλον αυτον τον συσσωρευμένο πλούτο (μετοχές , χρυσός , ακίνητα κτλ) να χρησημοποιήθει για μείωση του χρέους και βελτίωση των δομών του κράτους. Με απλά λόγια "γιαγιά θες καλυτερο ΙΚΑ ή χρυσάφια να κάθονται στα κοιτάπια της εκκλησίας. Δημοψήφισμα. Ετσι καταργείς δημοκρατικότητα την εξουσία και την παραδιδεις στον λαό. Κανείς δεν θα μπορει να νομοθετεί αυθαιρετα,οποτε τα πλάγια συμφέροντα θα εκλείψουν. Αυτό δεν είναι κάτι ουτοπικό, μπορεί να γίνει άμμεσα εφόσον ήδη υπάρχουν ψηφιοποιημένες εκλογικές κάρτες και δομήμένα συστηματα ασφαλείας όπως αυτα της διαχείρησης τραπεζικών λογαριασμών για παράδειγμα που μπορουν να χρησημοποιηθουν γι' αυτον τον σκοπο.

Σημαντική μείωση του φπα κάτω απο το αντιστοιχο των αναπτυσόμενων χωρων , για την βελτίωση της ανταγώνηστικότητας στις αγορές. Ετσι κι' αλλιώς οι φόροι μπορουν να εισπραχθούν μέσω της ποσότητας (πχ αν μειώθει ο φόρος της βενζίνης στο μισο , θα πάω δύο φορές εκδρομή , θα έχώ καλύτερη ποιότητα ζώης και θα έχουν εισπραχθει οι ίδιοι φόροι)

Στην χώρα μας που τα λουκέτα πέφτουν βροχή , βιομηχανιές παραμένουν στην ερήμωση μπόρει να εφαρμόστει ένα συστημα που αυτή την στιγμη δουλεύει και αποδιδει στην Αργεντινη. Η εργατική μετοχοποίηση των εταιριών. Δηλαδή μοιράζουμε στους εργαζόμενους ίσα σε όλους μετοχικά μερισματα με τις ίδιες ευθήνες, απολάβες και δυνατότητες διαχείρησης.
Το ίδιο μπόρει να συμβεί και στον δημόσιο τόμεα φέρνοντας τον κάθε δημόσιο υπαλληλο υπεύθηνο για την βελτίωση του βιωτικού του επιπέδου στην χώρα.

Αυτά και πολλα αλλα είναι ίδέες, μελέτες και οράματα που συζητιούντε εδώ και πολλα χρόνία στις ανοιχτές συνελευσείς που λαμβάνουν χώρα μέσα στις σχολές , με τεκμηριώμενες μελέτες και ανιδιοτελείς ανθρώπουν να τα υποστηρίζουν.

Ολα αυτά προύποθέτουν μια ελεύθερη χώρα που αυτην την στιγμή δεν έχουμε και πρέπει ν' αγωνιστούμε για να την αποκτήσουμε.
Σκέψεις μετά απο 17 χρόνια στους δρόμους......
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
http://www.youtube.com/watch?v=S20_JuaX ... r_embedded
Και υπάρχουν άπειρα ακόμα παραδείγματα.....
Σε διαθήκη με σημαίες και συνθήματα
εγώ είμαι ελεύθερος αέρας που φυσά
Εγώ έχω φίλους τα βουνά κι όλα τα κύματα
εγώ έχω αδέρφια τα ποτάμια, τα πουλιά

Άβαταρ μέλους
gabrielb

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gabrielb » Πέμ 30 Ιουν 2011, 12:55

Εικόνα
Εικόνα
Σε διαθήκη με σημαίες και συνθήματα
εγώ είμαι ελεύθερος αέρας που φυσά
Εγώ έχω φίλους τα βουνά κι όλα τα κύματα
εγώ έχω αδέρφια τα ποτάμια, τα πουλιά

Άβαταρ μέλους
nmoiras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nmoiras » Πέμ 30 Ιουν 2011, 13:01

... τι βρεγμένος τι μούσκεμα

Άβαταρ μέλους
Giorgosp13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Giorgosp13 » Πέμ 30 Ιουν 2011, 13:07

gabrielb έγραψε:Εικόνα
και μετα μιλαμε για ανθρωπους???αυτοι ειναι χειροτεροι απο ζωα...δεν εχει βγει εστω ενας να πει ναι ειμαστε αγανακτισμενοι και εμεις και θα κανοθμε κατι(κατι οτιδηποτε).δεν τους επιρεαζει τιποτα ειναι σαν τους βουλευτες και αυτοι εχουν καποιου ειδους ατυπη ασυλια το θεμα ειναι αυριο μεθαυριο τα παιδια τους οχι λεφτα δεν θα εχουν αλλα κατι σημαντικοτερο.Το δικαιωμα για ζωη.ο καθενας κανει τις επιλογες του και παιρνει τις αποφασεις του...αλλα δυστυχως οι αποφασεις των σκυλιων και των αφεντικων τους μας επιρεαζουν ολους ...ΚΡΙΜΑ

Επιστροφή στο “Νέα-ειδήσεις”