Ένα μεγάλο μπράβο στην ΕΛ.ΑΣ

Γιορτές, ευχές, ανακοινώσεις, εκδρομές, συγκεντρώσεις, σεμινάρια, σύλλογοι.
Άβαταρ μέλους
gabrielb

Re: Ένα μεγάλο μπράβο στην ΕΛ.ΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gabrielb » Παρ 01 Ιούλ 2011, 12:33

Επίσης μιας και ξεχνάμε εύκολα μόλις πρίν ένα μήνα ο διαδηλωτης χαροπάλευε μετά απο χτύπημα στο κεφάλι απο πυροσβεστήρα μπατσου και πριν απο λίγο καιρο οι δελτάδες πάταγαν κόσμο μέσα στο Συνταγμα με τις μηχανές σαν κατσαρίδες. Υπαρχουν άπειρα παραδείγμα. Απλες δολοφόνικες πρακτικες
http://www.youtube.com/watch?v=jtIxLOJB ... re=related
Σε διαθήκη με σημαίες και συνθήματα
εγώ είμαι ελεύθερος αέρας που φυσά
Εγώ έχω φίλους τα βουνά κι όλα τα κύματα
εγώ έχω αδέρφια τα ποτάμια, τα πουλιά

Άβαταρ μέλους
NE wind
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Γρέγος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NE wind » Παρ 01 Ιούλ 2011, 12:37

Κάποιοι προσπαθούν να δικαιολογήσουν τ' αδικαιολόγητα! Όαοσ αφορά τους ΜΑΤατζήδες θέλω να πω ότι είχα ένα γείτονα αστυνομικό που δήλωσε να πάει στα ΜΑΤ γιατί έπαιρναν περισσότερα λεφτά (δεν ξέρω πόσα). Δεν άντεξε και έφυγε. Πρέπει να έχεις και ανάλογο χαρακτήρα για να γινεις ΜΑΤατζής. Δεν μπορεί ένας φυσιολογικός άνθρωπος να βαράει με μίσος γέρους και γυναίκες. Πρέπει να είναι χαλασμένη η ψυχή ή το μυαλό.
Το σύστημα εξουσίας που έχουν φτιάξει οι "αξιοσέβαστοι" πολιτικοί μας είναι ευθέως ανάλογο με μια μαφιόζικοι οργάνωση. Δεν χωράει παρομοίωση, η αναλογία είναι άμεση. Όπως οι νονοί ληστεύουν αυτοί καταληστεύουν το δημόσιο χρήμα και όπως οι νονοί έχουν μπράβους, αυτοί έχουν τις δυνάμεις καταστολής. Έχουν ψηφίσει νόμους για να μην τους αγγίζει κανένας (συμφωνούν όλοι οι συμμορίτες πλην ελαχίστων) και όταν πρόκειται για το τι λεφτά θα πάρουν όλα τα κόμματα συμφωνούν (Εθνική Ομοψυχία γι΄αυτό το θέμα) πλήν ελαχίστων εξαιρέσεων πάλι.
Είναι προφανές ότι τα ΜΑΤ παρέχουν προστασία στα εν λόγω υποκείμενα. Ο κόσμος πάει να διαμαρτυρηθεί ειρηνικά ως έχει δικαίωμα και υποχρέωση.
Εδώ και χρόνια παρατηρείται το φαινόμενο μόλις υπάρξει μαζικότητα στις κινητοποιήσεις να ξεκινούν επεισόδια από κάποιες ομάδες και να ξεσπά η βία των δυνάμεων καταστολής πάνω στους ειρηνικά διαμαρτυρόμενους. Οι ομάδες αυτές δεν έχει αποδειχθεί από ποιον υποκινούνται. Όπως και να' χει παίζουν το παιχνίδι του συστήματος εξουσίας. Από τη στιγμή που συμβαίνει αυτό κάθε φορά παύει να είναι τυχαίο και λογικά είναι κατευθυνόμενο και προκαθορισμένο. Είναι λογικό πολλοί να θεωρούν ότι είναι παρακλάδια των δυνάμεων καταστολής. Το σύστημα εξουσίας φοβάται τις μαζικές κινητοποιήσεις και γι' αυτό θέλει να τις καταστείλει παση θυσία. Πρόκειται για αστικό πόλεμο. Το σύστημα εξουσίας όμως είναι οργανωμένο καλά. Ο κόσμος μπορεί να αντιτάξει μόνο υπομονή και επιμονή.
Τα ΜΑΤ είναι ο "στρατός" του συστήματος εξουσίας. Το ανάλογο των μπράβων των νονών. Δεν έχουν το δικαίωμα να περιμένουν άλλη συμπεριφορά από τον κόσμο από αυτήν που εισπράτουν. Επιλογή τους ήταν άλλωστε να ενταχθούν σε αυτές τις δυνάμεις.

Άβαταρ μέλους
padimitris

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από padimitris » Παρ 01 Ιούλ 2011, 12:41

tsaounlee έγραψε:Καλημερα και παλι
Ξεκινησα να κανω παραθεσεις στα κομματια που μου αρεσαν αλλα θα εβγαινε πολυ κουραστικο για τους υπολοιπους αναγνωστες.
Ετσι λοιπον συνοψιζω:
Φιλοι plits plits,SinQ,Emigre prvsr,ftsamp,nmoiras,gabrielb σας ευχαριστω πολυ για τις αποψεις που διαβασα.
Ειλικρινα.Ειναι τετοια η ψυχολογια μου-οργη και ενιοτε θλιψη-τον τελευταιο καιρο που εχω αναγκη να ακουω και να διαβαζω σαφεις και κοινωνικα-πολιτικα ορθες αποψεις.
Φιλε kostasprobonas εχω και εγω ομοιως απολαυσει ολες τις δημοσιευσεις σου στον ηλεκτρονικο και περιοδικο τυπο εκτος απο τις τελευταιες,οι οποιες πραγματικα με μπερδευουν.
robocop000 καθενας απο εμας κανει τις επιλογες του και οριζει αυτος και μονο αυτος την μοιρα του.

Ραντεβου λοιπον στις πορειες στις πλατειες και οπου αλλου διεξαγεται ο καθαρος λαικος αγωνας μακρια απο κομματικες αηδιες.

Υ.γ. Καμια δουλεια δεν ειναι ντροπη,εκτος απο του μπατσου και του βουλευτη!
Ξεκίνησαν εδώ και ένα χρόνο με το ΔΙΑΙΡΕΙ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΥΕ και τα κατάφεραν πολύ καλά. Κάθε μήνα όλος ο λαός ενάντια σε ένα επάγγελμα. Ικανοποιούμασταν που τα "χώναμε", ξεσπάγαμε. Οι δημοσιογράφοι έκαναν πολύ καλά τη δουλειά τους (και ακόμα την κάνουν).
Όταν ξεκίνησε το κίνημα των αγανακτισμένων κάποιος φίλος μου ήταν αρνητικός. Μου εξήγησε τι ακριβώς θα συμβεί. Δεν τον πίστεψα αλλά δυστυχώς είχε δίκιο.
Παραθέτω με bold αυτά που εκμεταλλεύονται οι δημοσιογράφοι αυτήν την περίοδο και έστρεψαν την προσοχή μας αλλού. Σκεφτείτε ότι αυτοί οι οποίοι ήταν στο Πολυτεχνείο είναι τώρα κλεισμένοι στη Βουλή και έχουν βάλει την αστυνομία να τους φυλάει. Όλοι οι αγωνιστές απ' αυτούς δεν ξέρουν πόσα σπίτια έχουν και πόσες καταθέσεις. Πήγαν να μιλήσουν για εθνική συναίνεση και μιλάγανε για τα ipad!!!!
Αφήσαμε το φακελάκι των 1000€ να περάσει χωρίς να δωθεί σημασία. Μιλάμε για εμπορευματοποίηση της ζωής. Έγκυες τις κάνουν καισαρική για να πάρουν μεγαλύτερη αμοιβή ή για να προλάβουν να πάνε διακοπές και λέμε ΕΝΤΑΞΕΙ. Πότε καταδικάστηκε γιατρός; Αλλά ξέχασα ο γιατρός είναι από την τάξη που βγάζει βουλευτές.
Βρήκαν εταιρεία του αδερφού του πρωθυπουργού μας που συνδέεται με κερδοσκοπία, να κατάλαβα καλά. Είπαν τίποτα οι αδιάφθοροι δημοσιογράφοι μας;;Το διαβάσαμε κάπου εμείς;;
Τελειώνοντας αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι πρέπει να είμαστε ενωμένοι.
Προβληματισμός: Αν υπάρχουν αλλοδαποί μέσα στους κουκουλοφόρους, θα είναι και αυτό προβοκάτσια ή κάτι άλλο;
Δεν είμαι ρατσιστής αλλά είμαι ενάντια σε όλους αυτούς τους προοδευτικούς που δεν πιστεύουν στην πατρίδα και αλλά στο χρήμα (το οποίο έρχεται υπηρετώντας το κόμμα).
Καλό κουράγιο σε όλους
Δημήτρης

Άβαταρ μέλους
SinQ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SinQ » Παρ 01 Ιούλ 2011, 12:43

robocop000 έγραψε:ολοι εσεις που τα βλεπεται ολα ευκολα ,αντι να κραζεται τους 300 ασχοληστε με τα ΜΑΤ.... πεσατε βλεπω ολοι στην παγιδα.
Θα ηθελα πολυ αυριο να σας δωσω μια ασπιδα κ ενα κρανος κ να πατε να κατσετε εκει απεναντι απο το πληθος που βγαζει μισος κ πετα μαρμαρα κ μολοτοφ ....Κ ελατε μετα να μου πειτε πως νιωσατε κ τι κανατε....κ εγω θα καθομαι λιγα μετρα πιο περα με τον τηλεφακο κ θα βγαζω φωτο κ θα κανω σχολια κ θα κρινω τους παντες ...αυτες οι φωτο οντως χτυπανε ασχημα στο ματι ,αλλα αποθανατιζουν μια στιγμη , δεν λενε μια ιστορια απο την αρχη μεχρι το τελος. οποτε μην κρινεται απο μια φωτο κ απο ενα αποσπασμα βιντεο....Κ καποιες φωτο ειναι κ εκ του πονηρου. 150 αστυνομικοι ειναι στο νοσοκομειο δεν ειδα καμια φωτο απο μερικους εδω μεσα ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΣ.αντε μπραβο .ο αστυνομικος που καιγεται η που σπαει το ποδι του απο μαρμαρο σαν φωτο ειναι κατι το συνηθισμενο πλεον ...ενω ενα γκλοπ που χτυπα κ το πολυ πολυ να κανει μια μελανια ειναι εγκλημα...Υπαρχουν αστυνομικοι που ξεφευγουν ,αλλα οταν ζεις τον πολεμο οταν εισαι στην τσιτα καποια πραγματα δεν τα ελεγχεις .οταν σκανε παντου μαρμαρα κ μολοτοφ κ κανεις ντου να διωξεις αυτη την απειλη δυστυχως μενουν πισω οι μεγαλυτεροι κ οι γυναικες....κ δυστυχως οι πετρες κ οι συναδελφοι που πεφτουν διπλα σου ,σου ξυπνανε ζωωδη εντστικτα...σε πιανει λυσα δεν βλεπεις τιποτα... λυπαμε που τα λεω αυτα αλλα τα εχω ζησει πριν καποια χρονια κ πιστεψτε με κ τον αδελφο μου να ειχα απεναντι εκεινη την στιγμη δεν γνωριζεις τιποτα ,θολωνεις .Οποτε μην κατηγορειται τις διμοιριες ,τις χρησιμοποιουν καποιοι σαν μαριονετες για να παιξουν το παιχνιδι τους
Οσο για τις συληψεις δεν τις κανουν τα ματ αλλα αντρες της ασφαλειας που υποδιοντε τους αναρχικους...κ δεν καταλαβαινω γιατι δειχνου κ ξανα δειχνουν φωτο ματατζιδων να μιλανε με κουκουλοφορους αστυνομικους...που το περιεργο? συναδελφοι ειναι απο διαφορετικες υπηρεσιες κ μιλανε σε διαστηματα που ειναι νεκρα...εσεις αν ησασταν στην ασφαλεια κ σας ελεγαν οτι πρεπει να ειστε στο μπλοκ των αναρχικων κ να κοβεται κινησεις , θα φορουσατε το τζινακι σας κ την κλασικη μπανανα τσαντακι κ θα πηγαινατε να το παιξεται αναρχικοι???Αν το κανατε θα ηταν θεμα λεπτων να σας παρει το ΕΚΑΒ...ας μην εξηγουμε τα αυτονοητα λοιπον..Η αστυνομια κανει λαθη κατα καιρους αλλα η αστυνομια δεν καει κ δεν σπαει περιουσιες ,καποιοι εχουν πολυ φαντασια κ φορανε γυαλια εξαρχιων εδω μεσα ...

Τι λες ρε φιλε θα μας τρελανεις; Αν τα Ματ οπως λες ειναι αβουλα πλασματα που ακολουθουν διαταγες και τπτ αλλο τοτε να πανε σε κανενα ιδρυμα και οχι να τους δινουμε οπλα και χημικα...Για πες μου εσυ μπορεις να αναγνωρισεις κανενα ματατζη με τα διακριτικα του απο τις φωτογραφιες; Και μην μου πεις οτι αν ησουν εκει κοντα θα τα εβλεπες γιατι παρα πολλες φορες το μονο που υπαρχει απο μια αυθαιρεσια ειναι μια φωτογραφια. Μερικα απο τα επιχειρηματα σου ειναι πραγματικα οτι θα περιμενε να ακουσει απο τον εκπροσωπο τυπου της ΕΛ.ΑΣ η κανενα Αδωνη πανω στο παραληρημα του.Για να δουμε:

"ενα γκλοπ που χτυπα κ το πολυ πολυ να κανει μια μελανια ειναι εγκλημα"

Το γκλομπ δεν κανει μελανιες μονο φιλε μου αλλα ανοιγει κεφαλια και σπαει κοκκαλα ιδιαιτερα οταν το κρατανε αναποδα για εξτρα αποδοση.Δες φωτογραφιες και θα δεις μπολικους βαριεμαι να ψαχνω τωρα.

"σου ξυπνανε ζωωδη εντστικτα...σε πιανει λυσα δεν βλεπεις τιποτα... λυπαμε που τα λεω αυτα αλλα τα εχω ζησει πριν καποια χρονια κ πιστεψτε με κ τον αδελφο μου να ειχα απεναντι εκεινη την στιγμη δεν γνωριζεις τιποτα ,θολωνεις"

Δεν ξερω αν το εχεις συνειδητοποιησει αλλα μολις ειπες οτι θα βαραγες και τον αδερφο σου επειδη πιεστηκες.Σαν κοινος δολοφονος δηλαδη επειδη σου γυρισε το ματι θα τους γ@μησεις ολους.Η μονη διαφορα ειναι οτι αυτοι εχουν νομιμα και οπλο πανω τους.Κατι λες επισης οτι οι γεροι και παιδια την πληρωνουν επειδη ειναι πιο αργοι.Μπραβο σου βγαζω το καπελο.

Μαρεσει επισης και αυτη η λογικη με τις συμπτωσεις.Πρωην συνδικαλιστες ΕΘΕΛ, εγκλωβιστηκαν,γραφει ο ενας σε φασιστικο περιοδικο,λοστοι για αυτοαμυνα κλπ. Κοιτα αν μας νομιζεις για μ@λ@κες συγνωμη αλλα εγω δεν ειμαι.Ακομη ποιους τραυματισμους αστυνομικων.Δεν λεω μπορει να υπαρχουν ενα δυο που εβγαλαν το κρανος τους και εφαγαν καμια πετρα αλλα οχι και 150 μην τρελαθουμε.Λες τα μεγκα κλπ να μην ενδιαφερονται για πλανα με χτυπημενους αστυνομικους; Γιατι δεν βρισκουν;Τελος μην νομιζεις οτι επειδη εσυ θα καθοσουν να βαρας τους γειτονες σου επειδη ειναι διαταγες θα το εκαναν ολοι.Ας σοβαρευτουμε πλεον και να δουμε το παραλογο της υποθεσης, οχι αλλα ελαφρυντικα σε εν δυναμει δολοφονους. Δεν σας θελουμε αλλο παρτε το αποφαση, δεν θελουμε ενστολους ψυχοπαθεις με τις πλατες του κρατους.Να πατε σε κανενα νησι να βαρατε ο ενας τον αλλο και να αφησετε τον κοσμο μπας και καταφερουμε να αλλαξουμε τπτ.

Άβαταρ μέλους
plits plits

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plits plits » Παρ 01 Ιούλ 2011, 13:12

…ποτέ χωρίς ζάχαρη !!

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Παρ 01 Ιούλ 2011, 13:17

Φιλε padimitris
ειλικρινά δεν καταλαβαινω τι θες να πεις κανοντας παραθεση στο κομματι μου.
Να ειμαι ενωμενος με τον δολοφονο μου?
Να μην σχολιασω την δραση του?
Να δειξω ανωτεροτητα?
Να γυρισω και το αλλο μαγουλο?
Οταν μου ασκουν βια,θα απαντησω με βια!Ειναι ενστικτο.Υποφυση.Κατι που εμεις οι ψαροτουφεκαδες το εχουμε πολυ ανεπτυγμενο.
Καραμελες του τυπου,η βία είναι καταδικαστέα από που και αν προερχεται,να τις γλειψουν αυτοι που τις πουλανε!
Αν ηταν ετσι ακομα θα ημασταν υπο οθωμανικη,γερμανικη,χουντικη κατοχη!
ΒΙΑ ΣΤΗ ΒΙΑ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ
Σχέση τόσο παλιά, τόσο βαθιά, τόσο απόλυτη που γίνεται ταύτιση.
Η ουσία της Ελλάδας είναι θαλασσινή.
Ως τα ιερά και τα όσια.

Άβαταρ μέλους
kostasprobonas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kostasprobonas » Παρ 01 Ιούλ 2011, 13:25

padimitris έγραψε:Τελειώνοντας αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι πρέπει να είμαστε ενωμένοι.
Φίλε Δημήτρη, όπως έλεγε και η αλήστου μνήμης Μάργκαρετ Θάτσερ, «δεν υπάρχει κοινωνία!» Μπορείς να μου πεις τι σχέση έχεις εσύ με τον αγράμματο εκατομμυριούχο που ψάχνει ξέρες με το ελικόπτερο, βουτά με φιάλη κλειστού κυκλώματος και βάζει στοιχήματα με την παρέα ποιος θα βγάλει τα περισσότερα κιλά; Ή τον φανατικό μπουκαλάκια νεαρό παχύσαρκο πολιτικό που εμποδίζει το Λιμεναρχείο να κάνει τη δουλειά του με τους ναργιλετζήδες-δυναμιτιστές; Κι αυτοί είναι αγανακτισμένοι αλλά επειδή οι μετοχές κατρακυλούνε..
Φίλοι, δεν έχει μεγάλη σχέση ο 50άρης εργαζόμενος στην ΔΕΗ με τον 20άρη άνεργο στις Δυτικές συνοικίες. Ούτε ο μηχανικός της διεφθαρμένης Πολεοδομικής Υπηρεσίας που κανονίζει 80000 το χρόνο με τα εκτός έδρας(και χωρίς τα φακελλάκια) με την νηπιαγωγό στον παιδικό σταθμό.
Ενωμένοι; Χά! Δημήτρη, σήμερα η μεγάλη διαίρεση είναι ανάμεσα σ’ αυτούς που είναι «εντός των τειχών» και αυτούς που είναι «εκτός», τα delivery boys, τον απόφοιτο Λυκείου στην Δραπετσώνα, τον ανάπηρο, τον αποφυλακισθέντα, τον άνθρωπο που δεν έχει προσόδους/καβάντζες..
Ε όχι Λαός και κολωνάκι ενωμένοι! :evil:
ΥΓ. Είμαστε λαός πολλάκις προδομένος. Αλλά δεν είμαστε άμοιροι των ευθυνών μας. Ο πρώτος παλικαράς απολαμβάνει τιμή και δόξα στην τοπική κοινωνία του και την προστασία των χούλιγκαν-που οι περισσότεροι έχουν επισφαλείς θέσεις εργασίας. Ο δεύτερος υμνολογούνταν για χρόνια από περιοδικό του χώρου :cry: που ο εκδότης του "τα'χει πάρει στο κρανίο" εσχάτως με "τους πολιτικούς"

Άβαταρ μέλους
gabrielb

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gabrielb » Παρ 01 Ιούλ 2011, 13:46

Εδώ όταν δεν έχουν να δείρουν διαδηλώτες και η παρτιδα τάβλι έχει τελείωσει δέρνουν ο ένας τον άλλο για να περάσει η ώρα. Τόσο εθισμένοι στην βια είναι. Αυτο το βίντεο δεν είναι αστείο είναι τραγίκο.
http://www.youtube.com/watch?v=CrY3Utx_ ... re=related

Και σ'αυτο το βίντεο είναι αστείο? Γιατι πολύ συχνα τα όπλα τους εκπυρσοκροτουν δήθεν τύχαία.
http://www.youtube.com/watch?v=drXF7n4C ... re=related

Άβαταρ μέλους
robocop000
Ονοματεπώνυμο: κουκκος ηλιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από robocop000 » Παρ 01 Ιούλ 2011, 14:28

κ στα δυο βιντεο ειναι δοκιμοι αστυφυλακες κ κοινος μ@λ@κιζοντε οπως ολα τα 18 χρονα...κ στο σχολειο παιζανε μπουγελο ...ε και ?

Άβαταρ μέλους
robocop000
Ονοματεπώνυμο: κουκκος ηλιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από robocop000 » Παρ 01 Ιούλ 2011, 14:30

τι βλεπεις εσυ κ μας εβαλες αυτες τις φωτο ??? μαλλον δεν βλεπεις αλλα φανταζεσαι αυτο που σου πασαρουν...

Άβαταρ μέλους
GERANOS
Ονοματεπώνυμο: Μειδανης Αγγελος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GERANOS » Παρ 01 Ιούλ 2011, 15:06

Μοναδα Αποκαταστασις Ταξης.
Οταν εχει διασαλευτη η ταξη τοτε πρεπει να επεμβουν........
Ηλια μην προσπαθεις να εξηγησεις τα ανεξηγητα :D
Αγγελος

d&s-divers

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από d&s-divers » Παρ 01 Ιούλ 2011, 15:14

ΕΛΛΑΣ!Θεατρο του παραλογου, σε ενα...εξαισιο σκηνικο!Λυπαμαι πολυ για την Πατριδα μου!Ελπιζω ο καθενας απο εμας να αναλογιστει πως θα γινει καλυτερος, ωστε να βγουμε απο αυτη την κατασταση γρηγοροτερα!Κριμα για την ενεργεια που ενθεν κι ενθεν χανεται, οδηγοντας μας σε ενα φαυλο κυκλο μισους.Ελπιζω να κυριαρχησει η ψυχραιμια.
Τα μόνα δώρα της θάλασσας είναι τα χτυπήματα κι η ευκαιρία να νοιώσεις δυνατός για...λίγο!

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Παρ 01 Ιούλ 2011, 15:44

http://www.youtube.com/watch?v=n9JUFqrJ ... r_embedded

http://www.exandasdocumentaries.com/new ... to?lang=el

Και για να κλεισω προσωπικα με αυτη τη συζητηση,παντα το φωναζα και παντα θα το φωναζω στις πορειες:
Ενα ειναι το συνθημα που ολους μας ενωνει:...........................................................................
Εdit Απο Ο.Δ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tsaounlee την Παρ 01 Ιούλ 2011, 16:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Σχέση τόσο παλιά, τόσο βαθιά, τόσο απόλυτη που γίνεται ταύτιση.
Η ουσία της Ελλάδας είναι θαλασσινή.
Ως τα ιερά και τα όσια.

Άβαταρ μέλους
gabrielb

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gabrielb » Παρ 01 Ιούλ 2011, 16:02

@ robocop000
Νομίζω οτί να παίζεις με αυτοματα όπλα και εργαλεία καταστολής φορώντας το εθνόσημο δεν συγκρινετε με το μπουγέλο στο λύκειο. Εκτος και αν το μπουγέλο μπορει να εκπυρσοκροτήσει και να σε τραυματίσει θανάσιμα η αν μπουγελώσεις κάποιον του προκαλέσεις κρανιοεγκεφαλικα κατάγματα. Ακόμα και δόκιμοι να είναι ίσως ειναι ένα δείγμα για τον τρόπο που γαλουχούνται μεσα στις σχολες.

Στις φωτόγραφίες που βλέπεις στο Tvxs διακρίνετε πεντακάθαρα οτι το μη ενστόλο άτομο κουβαλάει μαζί του καποιο δακρυγόνο η μια χείροβομβίδα κρότου λάμψης. Στα προηγούμενα λεγόμενα σου έχεις προαναφέρει και παραδεχθει την ύπαρξη και δράση παρακρατικών και ασφαλιτών και όπως και να έχει φαντάζομαί ότι καταληγουμε σε παρόμοια συμπεράσματα.

Προάνέφερες ότι όλα αυτά που συνέβησαν απο πλεύρας τών ένστολών ήταν μια αυθόρμητη έκρηξη βίας λόγο του φορτισμένου επαγγελματικου βίου τών δυνάμεων καταστόλης. Με αυτήν την λογίκη εγώ που δουλεύω 10-12 ώρες την ημέρα χώρις ωράριο , πρόγραμμα και σωστές εργασιακές συνθήκες , με καθυστέρηση στην πληρώμή μου κάθε μήνα , άφραγκος απο της 20 του μήνος , ανασφαλης και ξεφτιλησμένος ψυχολόγικα πως θα έπρεπε ν' αντιδράσω? Να οπλίζώ 7άρες βέργες και όποιον πάρει ό χάρος?

Αντ' αυτου πάω και πίανω ένα τετραγώνικό μέτρο (δήμόσιας γης που υποτίθετε ότι ανηκει σε όλους τους Ελληνες) στο Σύντάγμα και δήλώνω με την πάρουσία μου ότι διαφώνω. Τώρα καταλαβαίνω ότι σ άυτην την χώρα δεν μου ανηκεί ουτε αυτό το τετραγωνικό γης , οπώς δεν μου ανήκει η Ακρόπολη που πρεπει να πληρώσω πάνάκριβα για να δώ τις σκαλώσιες της κτλ.

Οταν βγάζεις την στολή δεν νομίζω οτι η κοινωνικοπολιτική βια μας διακρίνει. Οπώς έχω και έγω φιλους και συγγενεις άνεργους φαντάζόμαι έχεις και έσυ. Οπως θλιβόμαι που χαρίζουν την χώρα μου , φαντάζομαι θλιβεσε και έσυ. Τρεις και εξηντα εγω, αφραγκος απο τα μέσα του μήνα όπως και εσυ. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να είμαστε αντίπαλοι στην φτώχια μας.

Πριν απο πόλλα χρόνια , δεν θα ήμουν πάνω απο 18-19 ετών κατά την διαρκεια μιας εργατικής πρώτομαγίας μοιραζα φυλάδια που μιλούσαν για παγκοσμια είρήνη , αμμεση δημοκρατία και διάφορα άλλα φιλειρηνικα πράγματα. Με πλησίασε μια δημοιρία με έβαλαν σε μια κλούβα και άφου με σάπισαν στο ξυλο στο μπες βγές με όδήγησαν στην Γαδα. Μετά απο ασυληπτους τραμπουκισμους και με την ψευτοαπειλη οτι η προσαγώγη θα μετατραπεί σύλληψη με το πρόσχημα "ρύπανση του περιβάλλοντος" μου είπαν να είδοποιήσω την οικογένεια μου και κάποιον δικηγόρο. Μια και προτήμούσα το ξύλο απο την γκρίνια της μάνας μου και λεφτά για δικηγόρο δεν υπήρχαν έμεινα άπραγός. Μετα από καμια 10αρια ώρες άφου βαρέθηκαν τον χαβαλε και άλλαξαν βάρδια με αφήσαν να φύγω. Ολα αυτό γιατί ήθελα παγκόσμια είρηνη κοινώνικη ισότητητα και γιατί δεν μπήκαν ποτέ στον κόπο να διαβάσουν αυτό που έγραφε το φυλλάδιο.

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Παρ 01 Ιούλ 2011, 16:04

robocop000 έγραψε:

τι βλεπεις εσυ κ μας εβαλες αυτες τις φωτο ??? μαλλον δεν βλεπεις αλλα φανταζεσαι αυτο που σου πασαρουν...
:) να ρωτήσω εσύ από αυτά που βλέπεις αυτές της τελευταίες μέρες στην tv αυτό έχεις να απαντήσεις μόνο????
εγώ είμαι 57 ετών και συμετέχω στις περισότερες αν όχι όλες της πανελαδικές απεργίες στο σύνταγμα ,είμαι πάντα μπροστά από την βουλή απέναντι από τα ματ πιανω συζήτηση μαζί τους και ομολόγο είναι αμούστακα παιδιά όλα τους σαν τον γιο μου κάνουμε πλάκα μιλάμε και για σοβαρά πράγματα και αναρωτιεμε αργότερα αυτά τα παιδιά είναι τα ίδια που βαράνε τον κοσμάκη τον απλό κοσμάκη με τόσο μίσος ????ανοίγουν κεφάλια ρίχνουν κλοτσιές στα κεφάλια στην κοιλιά ??????συλαμβανουν απλό κοσμάκη και όχι κουκουλοφόρους και τους πετάνε λοστάρια δίπλα τους τάχα μου τους συλαβανε με τα λοστάρια (είμουν αυτόπτης μάρτυς ενός τετιου γεγονότος πριν μήνες πάλι σε κάποιο στενό πριν το σύνταγμα).Θα μου πεις τους ρίχνανε πέτρες ???θα απαντήσω η δουλιά της αστυνομίας είναι η προστασία του πολίτη άρα τον έπιασες αυτών που σου έριξε πέτρα βάλτου χειροπέδες και στον ισαγγελέα αλλά όχι ρε φίλε να πέσετε όλοι πάνω σε ένα παιδί ναι παιδί (προχτές έβλεπα να ρίχνετε κάτω και γυναίκες να κλοτσατε γυναίκες και ηλικιωμένους????? )και να ρίχνετε μπουνιές κλοτσιές ροπαλιές στο κεφάλι του στην κοιλιά του και όπου αλου βρειται :shock: μιας και τον βρήκαμε ευκερο έτσι γιατί σε άλλη περίπτωση θα το βάζανε στα πόδια τα ματ όπως γίνετε και αυτό (το έχω δει και αυτό??).Να ξέρεις ότι όλοι η ελλάδα θα είταν με την αστυνομία αν απλά συλαμβανανε τους ταραξίες τους βάζανε σε μια κλούβα και στον ισαγγελέα ,αλλά με αυτήν την απάνθρωπη συμπεριφορά της αστυνομίας η οποία σαφώς λειτουργή βάση σατανικού σχεδίου να είσαι συγουρος ότι σε λίγο θα έχουμε πολύ άσχημες εξέλιξης .Και τέλος ναι είναι αλήθεια ότι η η κουκουλοφόροι είναι ασφαλίτες και ακροδεξιά στιχεία τα οποία αμολιουντε απλά και μόνο για να υπάρχει η δικαιολογία να ριχτούν δακρυγόνα κτλ για να διαλυθεί μια μεγαλιοδες συγγεντρωση εργαζομένων, αγανακτισμένων, συνταξιούχων κτλ.Τα βλέπω κάθε φορά που είμαι εκεί ,και καλό θανε να πας και εσύ εκεί γιατί ολα αυτά αφορούν και το δικό σου μέλλον όχι μόνο το δικό μας φίλε μου. :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Επιστροφή στο “Νέα-ειδήσεις”