Ένα μεγάλο μπράβο στην ΕΛ.ΑΣ

Γιορτές, ευχές, ανακοινώσεις, εκδρομές, συγκεντρώσεις, σεμινάρια, σύλλογοι.
Άβαταρ μέλους
gabrielb

Re: Ένα μεγάλο μπράβο στην ΕΛ.ΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gabrielb » Πέμ 30 Ιουν 2011, 15:52

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Σε διαθήκη με σημαίες και συνθήματα
εγώ είμαι ελεύθερος αέρας που φυσά
Εγώ έχω φίλους τα βουνά κι όλα τα κύματα
εγώ έχω αδέρφια τα ποτάμια, τα πουλιά

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Πέμ 30 Ιουν 2011, 16:07

gabrielb έγραψε:Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Φιλε gabrielb πολύ ωραιες φωτο!!!Δικες σου ή downloading ?
Και στις δυο περιπτωσεις συγχαρητηρια!!
Σχέση τόσο παλιά, τόσο βαθιά, τόσο απόλυτη που γίνεται ταύτιση.
Η ουσία της Ελλάδας είναι θαλασσινή.
Ως τα ιερά και τα όσια.

Άβαταρ μέλους
Giorgosp13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Giorgosp13 » Πέμ 30 Ιουν 2011, 16:18

πάντως δεν μου κάνει κανένας από αυτούς για 20 χρόνων.Όλοι φαίνονται πάνω από 30...και κάτι άλλο προεσεξτε οτι οι μπατσοι κανουν παρεες μονο απο το συναφι τους...τελοσπαντων οι αστυνομικοιι ειναι η τελευταια τρυπα της φλογερας και ασχολουμαστε δυστυχως με αυτους.

Αν οι αστυνομικοί δεν ήταν χαζοί, δεν θα ήταν αστυνομικοί.
Σαρλ Ντε Γκωλ, 1890-1970, Γάλλος Πρόεδρος

Άβαταρ μέλους
gabrielb

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gabrielb » Πέμ 30 Ιουν 2011, 16:22

Οι φωτογραφίες δεν είναι δικές μου αλλά μακάρι να μπορούσα να μεταφέρω αυτά που είδα με τα μάτια μου και ιδιαιτέρως την αλληλεγγυη των συναγωνήστων.
Δυστυχώς τα ντοκούμεντα ανεξέλεγκτης βιας προς πάσα κατευθηνση ειναι άπειρα.....
Νομίζω οτί όλοι πλέον έχουν καταλαβει...
Η μαζικότητα και η αλληλεγγυη είναι τα μόνα μας οπλα....
Εικόνα
Εικόνα
Σε διαθήκη με σημαίες και συνθήματα
εγώ είμαι ελεύθερος αέρας που φυσά
Εγώ έχω φίλους τα βουνά κι όλα τα κύματα
εγώ έχω αδέρφια τα ποτάμια, τα πουλιά

Άβαταρ μέλους
SinQ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SinQ » Πέμ 30 Ιουν 2011, 16:25

CHaRaLaMpOs έγραψε:Αμερικανάκια.... {Αστυνομία + Μαφιόζοι + Αναρχικοί + ψευτοπατριώτες + εφοριακοί} = ο θάνατος μας

Ελευθερία ή σκλαβιά.

Χωρίς ΈΝΑΝ Ηγέτη ΜΆΓΚΑ... Μια ζωή θα είμαστε σε εμφύλιο πόλεμο...

https://nationalpride.wordpress.com/201 ... %86%CE%B9/

Σιγα μην φερουμε και τον βασιλια...η μηπως εννοεις τον Καρατζαφυρερ;

Άβαταρ μέλους
tsaounlee

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Πέμ 30 Ιουν 2011, 16:35

SinQ έγραψε:
CHaRaLaMpOs έγραψε:Αμερικανάκια.... {Αστυνομία + Μαφιόζοι + Αναρχικοί + ψευτοπατριώτες + εφοριακοί} = ο θάνατος μας

Ελευθερία ή σκλαβιά.

Χωρίς ΈΝΑΝ Ηγέτη ΜΆΓΚΑ... Μια ζωή θα είμαστε σε εμφύλιο πόλεμο...

https://nationalpride.wordpress.com/201 ... %86%CE%B9/

Σιγα μην φερουμε και τον βασιλια...η μηπως εννοεις τον Καρατζαφυρερ;
Κατι απο τα 2 μυριζομαι και εγω αν λαβω υποψη μου και το " nationalpride "...
Ύποπτοι και μπερδεμένοι οι καιροί μας!Οι ακρες του κυκλου συναντωνται..
Υ.γ.Στον παραπανω αθροιστικο μας θανατο θα βγαλω τους αναρχικους.Τους ιδεολογους αναρχικους.
Θα προσθεσω τα απανταχου κομματοσκυλα!
Ως τα ιερά και τα όσια.

Άβαταρ μέλους
tsaounlee

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Πέμ 30 Ιουν 2011, 16:52

Οι φωτογραφίες δεν είναι δικές μου αλλά μακάρι να μπορούσα να μεταφέρω αυτά που είδα με τα μάτια μου και ιδιαιτέρως την αλληλεγγυη των συναγωνήστων.
Δυστυχώς τα ντοκούμεντα ανεξέλεγκτης βιας προς πάσα κατευθηνση ειναι άπειρα.....
Νομίζω οτί όλοι πλέον έχουν καταλαβει...
Η μαζικότητα και η αλληλεγγυη είναι τα μόνα μας οπλα....
Ετσι ακριβως φιλε μου!!Δυστυχως δεν ημουν εκει εχθες και προχθες.
Σ'ευχαριστω για το ανεβασμα των φωτο!
Ως τα ιερά και τα όσια.

Άβαταρ μέλους
VangelisK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από VangelisK » Πέμ 30 Ιουν 2011, 17:43

ολοι πρεπει να ειμαστε εκει
και οσοι δεν εχουν παει ακομα να πανε. δεν τελειωσε τωρα αρχισε!
να μυρισουμε για λιγο πραγματικο αρωμα ελευθεριας (αν μπορεσουμε απο τα χημικα) -αλλα να παμε ολοι
Βαγγελης

Άβαταρ μέλους
nmoiras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nmoiras » Πέμ 30 Ιουν 2011, 18:28

Δεν είναι καθήκον να δέρνεις ανθρώπους....Δουλειά μπορεί να είναι.....Το αν θα κάνεις μια δουλειά που σου αναθέτει κάποιος είναι επιλογή σου

Το πόσο θα κάτσεις σε μια δουλειά και το πως θα την κάνεις είναι επίσης επιλογή.

Στις παραπάνω επιλογές φέρει ο καθένας την προσωπική του ευθύνη.....Αυτές οι επιλογές είναι που μας χαρακτηρίζουν σαν ανθρώπους.
... τι βρεγμένος τι μούσκεμα

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Πέμ 30 Ιουν 2011, 18:31

:cry: .................. :evil: .......................... :mad: ........................... :duel:

πριν 1,5 χρονο ειχα γραψει οτι αυτοι ειναι μεγαλυτεροι αλιτες απο τους προηγουμενους.
και εδω και στο διπλα καφενειο ειχα επεμβασεις στο κειμενο.το γεγονος ομως δεν αλλαζει.
ειναι οι μεγαλυτεροι αλιτες που εμφανιστικαν ποτε στην ελλαδα.ουτε η χουντα συγκρινεται μ'αυτους.

ενα μεγαλο μπραβο και απο μενα στους μπατσους.τους ευχομαι να δουν τα παιδια τους στη θεση αυτων των απλων ανθρωπων που πηγαν να διαμαρτυρηθουν ειρηνικα και τους ανοιξαν τα κεφαλια.

αμα βγουν τα καλασνικωφ στη φορα να δουμε τι θα γινει :cool:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
Φώτης Φλεβοτόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φώτης Φλεβοτόμος » Πέμ 30 Ιουν 2011, 20:34

nmoiras έγραψε:Δεν είναι καθήκον να δέρνεις ανθρώπους....Δουλειά μπορεί να είναι.....Το αν θα κάνεις μια δουλειά που σου αναθέτει κάποιος είναι επιλογή σου

Το πόσο θα κάτσεις σε μια δουλειά και το πως θα την κάνεις είναι επίσης επιλογή.

Στις παραπάνω επιλογές φέρει ο καθένας την προσωπική του ευθύνη.....Αυτές οι επιλογές είναι που μας χαρακτηρίζουν σαν ανθρώπους.
Νίκο συμφωνώ απολύτως, απλά ασχολείται ο κόσμος με τα τετρημένα (βλέπε μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι) ενώ του κλέβουν την πατρίδα του μέσα από τα χέρια.

Το δάνειο που πήραμε σήμερα ασφαλίστηκε από αμερικάνικα funds . Η μοιρασιά των εξασφαλίσεων έγινε χτές στο GB . Σε λίγο θα κυκλοφορήσουν και τα βίντεο που τα εξηγούν όλα...

Άβαταρ μέλους
SinQ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SinQ » Πέμ 30 Ιουν 2011, 20:56

nmoiras έγραψε:Δεν είναι καθήκον να δέρνεις ανθρώπους....Δουλειά μπορεί να είναι.....Το αν θα κάνεις μια δουλειά που σου αναθέτει κάποιος είναι επιλογή σου

:good:

Άβαταρ μέλους
kostasprobonas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kostasprobonas » Πέμ 30 Ιουν 2011, 21:02

ftsamp έγραψε:

Και ο Γερμανός στρατιώτης το καθήκον του έκανε...
Τι Μ Π Ο Υ Ρ Δ Ε Σ είναι αυτές! Έ, όχι και να συγκρίνουμε τη κτηνώδη Βέρμακτ με τους Έλληνες αστυνομικούς!
Λοιπόν, υπάρχει Ε Ν Α ζήτημα κόπωσης.
Ένα παράδειγμα: Ένας απ’ τους μεγαλύτερους εξερευνητές, γιος ταπεινού σκαφτιά-όπως πολλοί απ’ τους εργαζομένους στην Αστυνομία, ήταν ο Πλοίαρχος Τζαίημς Κουκ (1728-1779). Το ταξιδιωτικό του ημερολόγιο με συνόδευε μια κρίσιμη μεταβατική περίοδο της ζωής μου. Ήταν το 1987, όταν εγκατέλειψα το καρπερό :mrgreen: ψαχτήρι και με βάση τις συνεντεύξεις του Calich άρχισα να αυτοσχεδιάζω τα πρώτα μου καρτέρια στα νερά του Όρους.
-Οι ιθαγενείς της Χαβάης, όταν την ανακάλυψε ο Κουκ, αρχικά είχαν μόνο ξύλινα και πέτρινα όπλα, και για ασπίδες υφαντά σπαθιά, που δεν συγκρίνονταν με τα μεταλλικά όπλα των Ευρωπαίων. Όμως ξέροντας τη χρησιμότητα του μετάλλου, το αγόραζαν ή το έκλεβαν και έφτιαχναν μεταλλικά μαχαίρια. Ο Κουκ τραυματίστηκε με ένα τέτοιο στη μάχη πριν το θάνατό του.
Όταν έκλεψαν τη λέμβο του Ντισκάβερυ (τους είχαν κατακλέψει στα νησιά του Ειρηνικού..) ο Κουκ βγήκε στην ακτή για να πιάσει όμηρο τον τοπικό αρχηγό, ως αντίποινα. Μαζεύτηκε εχθρικό πλήθος, που οργίστηκε περισσότερο όταν ο Κουκ πυροβόλησε κάποιον που τον απειλούσε ορμώντας καταπάνω του. Ο Κουκ χτυπήθηκε πισώπλατα με ρόπαλο, κατόπιν τον μαχαίρωσαν και, τέλος, τον έπνιξαν..
Φ Υ Σ Ι Ο Λ Ο Γ Ι Κ Α, ο Κουκ αντιμετώπιζε τους κατοίκους του Ειρηνικού με κατανόηση-για να μην πω με ευγένεια. Στη Χαβάη, όμως άρχισε να παραφέρεται και αποφάσισε να επιτεθεί στο χωριό του νησιού. Πήρε οπλισμένους ναυτικούς και τους διέταξε να γεμίσουν τα όπλα τους και να είναι έτοιμοι να σκοτώσουν.
Σ ή μ ε ρ α, οι ερευνητές πιστεύουν ότι η ένταση, η κακή διατροφή των μακρόχρονων ταξιδιών, ίσως και κάποια αρρώστια, είχαν εξαντλήσει την υπομονή και την κατανόησή του.
Δεν νομίζω να είμαστε και ο πιο ειρηνικός λαός. Υπάρχει μια κουλτούρα βίας. Και εδώ στο φόρουμ ενός μάλλον :grin: εξαντλητικού και «εκτονωτικού» σπορ, συχνά περισσεύουν οι παλικαρισμοί και η απειλή βίας. Γνωρίζω επαγγελματία που μου είπε πως νυχτερινός του έστρεψε την τετράαινα πάνω του όταν -επειδή φοβήθηκε μήπως μπλεχτεί στα δίκτυα- του έκανε παρατήρηση. Αν δούμε δύο παιδιά να πλακώνονται να’στε σίγουροι ότι κάποιος άρχισε πρώτος. Και δυστυχώς υπάρχει μια μικρή μ η δ ε ν ι σ τ ι κ ή μειοψηφία που προβοκατόρικα θέλει «να κάψει το μπουρδ.. τη Βουλή». Είναι κακός σύμβουλος η κούραση. Προσωπικά κάποτε ένιωσα με έκπληξη να παθαίνω σάμπα στη πρώτη βουτιά. Αλλά τις γερές τις έχω πάθει προς το τέλος. Κάτι συμβαίνει, εκεί προς το τέλος.. Ο συνδυασμός υπογλυκαιμίας και υπερπαραγωγής γαλακτικού οξέος και η βοήθεια της βραζιλιάνας η του γκλομπ ή του δακρυγόνου κ.τ.λ σε ντοπάρει..
Το να είσαι απνεϊστας κυνηγός, να ψαρεύεις χωρίς σκάφη, σκούτερ, «ζευγάρια» και καβάντζες και να βγαίνεις άψαρος σημαίνει να είσαι ταγμένος με τους αδύνατους. Κάποιοι ανεύθυνοι, από κρατικοδίαιτα συνδικάτα, από επαγγέλματα που καρπώνονται «φακελάκια», έστειλαν τα παιδιά τους που πέρασαν απευθείας από το γάλα στο «χόρτο» να κάψουν την Αθήνα. Δεν είναι αυτοί οι αδύνατοι. Ακόμα και χθες, έδωσα 1000 ευρώ φακελάκι στον συνδικαλιστή Δημόσιου Νοσοκομείου για να εγχειρήσει τη γυναίκα μου. Μου είπε με πατρική υπερηφάνεια ότι ο γιος του είναι αναρχικός! Πραγματικά αδύνατος είναι ο φίλος γιος πολύτεκνης χιώτικης μονογονεϊκής οικογένειας που πέτυχε στις πανελλαδικές και μόλις αποφοίτησε του φόρεσαν τη στολή καταστολής. Όχι πάντως ο απόφοιτος του πανάκριβου ιδιωτικού σχολείου..

Άβαταρ μέλους
ftsamp
Ονοματεπώνυμο: ΤΣΑΜΠΑΡΛΗΣ ΦΩΤΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ftsamp » Πέμ 30 Ιουν 2011, 21:22

Δηλαδή Κώστα, το γεγονός ότι ο κύριος Κούκ ήταν κουρασμένος από το ταξίδι του, του δίνει το δικαίωμα να αντιδρά παίρνοντας ομήρους ως αντίποινα για τη βάρκα του ή μου δημιουργεί εμένα την υποχρέωση να του δώσω ελεφρυντικά για την πράξη του?

Φασισμός είναι (μεταξύ αλλων) η καταπάτηση των ελευθεριών του ανθρώπου από κάποιον που απλά μπορεί να το κάνει. Θεωρώ φασιστική τη συμπεριφορά που περιεγραψες, όπως και τις πρακτικές της κτηνώδους βέρμαχτ, και τις συμπεριφορές των οργάνων που κουβεντιάζουμε.

Δεν θεωρώ άστοχη την παρομοίωσή μου, που σκοπό είχε να καταδείξει ότι η "τέλεση του καθήκοντος" δεν αφαιρεί από τον άνθρωπο τις ευθύνες του ούτε στερεί από μένα το δικαίωμα να τον κρίνω, και δεν την παίρνω πίσω.

Και δε λέω μπούρδες.
"Ψαρεύοντας έρχεται η θάλασσα"

Άβαταρ μέλους
SinQ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SinQ » Πέμ 30 Ιουν 2011, 21:29

kostasprobonas έγραψε:
ftsamp έγραψε:

Και ο Γερμανός στρατιώτης το καθήκον του έκανε...
Τι Μ Π Ο Υ Ρ Δ Ε Σ είναι αυτές! Έ, όχι και να συγκρίνουμε τη κτηνώδη Βέρμακτ με τους Έλληνες αστυνομικούς!
Λοιπόν, υπάρχει Ε Ν Α ζήτημα κόπωσης.
Ένα παράδειγμα: Ένας απ’ τους μεγαλύτερους εξερευνητές, γιος ταπεινού σκαφτιά-όπως πολλοί απ’ τους εργαζομένους στην Αστυνομία, ήταν ο Πλοίαρχος Τζαίημς Κουκ (1728-1779). Το ταξιδιωτικό του ημερολόγιο με συνόδευε μια κρίσιμη μεταβατική περίοδο της ζωής μου. Ήταν το 1987, όταν εγκατέλειψα το καρπερό :mrgreen: ψαχτήρι και με βάση τις συνεντεύξεις του Calich άρχισα να αυτοσχεδιάζω τα πρώτα μου καρτέρια στα νερά του Όρους.
-Οι ιθαγενείς της Χαβάης, όταν την ανακάλυψε ο Κουκ, αρχικά είχαν μόνο ξύλινα και πέτρινα όπλα, και για ασπίδες υφαντά σπαθιά, που δεν συγκρίνονταν με τα μεταλλικά όπλα των Ευρωπαίων. Όμως ξέροντας τη χρησιμότητα του μετάλλου, το αγόραζαν ή το έκλεβαν και έφτιαχναν μεταλλικά μαχαίρια. Ο Κουκ τραυματίστηκε με ένα τέτοιο στη μάχη πριν το θάνατό του.
Όταν έκλεψαν τη λέμβο του Ντισκάβερυ (τους είχαν κατακλέψει στα νησιά του Ειρηνικού..) ο Κουκ βγήκε στην ακτή για να πιάσει όμηρο τον τοπικό αρχηγό, ως αντίποινα. Μαζεύτηκε εχθρικό πλήθος, που οργίστηκε περισσότερο όταν ο Κουκ πυροβόλησε κάποιον που τον απειλούσε ορμώντας καταπάνω του. Ο Κουκ χτυπήθηκε πισώπλατα με ρόπαλο, κατόπιν τον μαχαίρωσαν και, τέλος, τον έπνιξαν..
Φ Υ Σ Ι Ο Λ Ο Γ Ι Κ Α, ο Κουκ αντιμετώπιζε τους κατοίκους του Ειρηνικού με κατανόηση-για να μην πω με ευγένεια. Στη Χαβάη, όμως άρχισε να παραφέρεται και αποφάσισε να επιτεθεί στο χωριό του νησιού. Πήρε οπλισμένους ναυτικούς και τους διέταξε να γεμίσουν τα όπλα τους και να είναι έτοιμοι να σκοτώσουν.
Σ ή μ ε ρ α, οι ερευνητές πιστεύουν ότι η ένταση, η κακή διατροφή των μακρόχρονων ταξιδιών, ίσως και κάποια αρρώστια, είχαν εξαντλήσει την υπομονή και την κατανόησή του.
Δεν νομίζω να είμαστε και ο πιο ειρηνικός λαός. Υπάρχει μια κουλτούρα βίας. Και εδώ στο φόρουμ ενός μάλλον :grin: εξαντλητικού και «εκτονωτικού» σπορ, συχνά περισσεύουν οι παλικαρισμοί και η απειλή βίας. Γνωρίζω επαγγελματία που μου είπε πως νυχτερινός του έστρεψε την τετράαινα πάνω του όταν -επειδή φοβήθηκε μήπως μπλεχτεί στα δίκτυα- του έκανε παρατήρηση. Αν δούμε δύο παιδιά να πλακώνονται να’στε σίγουροι ότι κάποιος άρχισε πρώτος. Και δυστυχώς υπάρχει μια μικρή μ η δ ε ν ι σ τ ι κ ή μειοψηφία που προβοκατόρικα θέλει «να κάψει το μπουρδ.. τη Βουλή». Είναι κακός σύμβουλος η κούραση. Προσωπικά κάποτε ένιωσα με έκπληξη να παθαίνω σάμπα στη πρώτη βουτιά. Αλλά τις γερές τις έχω πάθει προς το τέλος. Κάτι συμβαίνει, εκεί προς το τέλος.. Ο συνδυασμός υπογλυκαιμίας και υπερπαραγωγής γαλακτικού οξέος και η βοήθεια της βραζιλιάνας η του γκλομπ ή του δακρυγόνου κ.τ.λ σε ντοπάρει..
Το να είσαι απνεϊστας κυνηγός, να ψαρεύεις χωρίς σκάφη, σκούτερ, «ζευγάρια» και καβάντζες και να βγαίνεις άψαρος σημαίνει να είσαι ταγμένος με τους αδύνατους. Κάποιοι ανεύθυνοι, από κρατικοδίαιτα συνδικάτα, από επαγγέλματα που καρπώνονται «φακελάκια», έστειλαν τα παιδιά τους που πέρασαν απευθείας από το γάλα στο «χόρτο» να κάψουν την Αθήνα. Δεν είναι αυτοί οι αδύνατοι. Ακόμα και χθες, έδωσα 1000 ευρώ φακελάκι στον συνδικαλιστή Δημόσιου Νοσοκομείου για να εγχειρήσει τη γυναίκα μου. Μου είπε με πατρική υπερηφάνεια ότι ο γιος του είναι αναρχικός! Πραγματικά αδύνατος είναι ο φίλος γιος πολύτεκνης χιώτικης μονογονεϊκής οικογένειας που πέτυχε στις πανελλαδικές και μόλις αποφοίτησε του φόρεσαν τη στολή καταστολής. Όχι πάντως ο απόφοιτος του πανάκριβου ιδιωτικού σχολείου..

Να πανε να πιουνε κανενα ισοτονικο οχι να βαρανε τον κοσμο...Αυτο που λες για τον γιο του γιατρου δεν μου λεει κατι.Ουτε το παιδι απο την πολυτεκνη οικογενεια. Δεν σημαινει οτι επειδη προηλθε απο τον απλο λαο τον υπηρετει κιολας, και παραδειγματα υπαρχουν απειρα.Δεν διαλεγεις την καταγωγη σου αλλα οπως ειπε και ο nmoiras διαλεγεις πως θα ζησεις την ζωη σου.

Επιστροφή στο “Νέα-ειδήσεις”