Θέμα Greeklish....

Γιορτές, ευχές, ανακοινώσεις, εκδρομές, συγκεντρώσεις, σεμινάρια, σύλλογοι.
Άβαταρ μέλους
volkan
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: Πέμ 13 Νοέμ 2008, 00:10
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Καφαντάρης
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Θέμα Greeklish....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από volkan » Πέμ 26 Αύγ 2010, 11:41

tes pa re volkan oti thes e c....oi nikokirides exoun katanoisi o resepsionist me xreonei psefti kai tempeli,,,theleis kathosprepismous ...oxi apo mena!afthentikos eimoun kai tha mino![
Από πότε ρε κακοφωνιξ καθωσπρεπισμός είναι να σέβεσαι την παράκληση των άλλων;
Είσαι 35 χρονών.Στα πρώτα σχολικά σου βήματα έμαθες να γράφεις ελληνικά και όχι γκρικλις. Τότε ήσουν αυθεντικός, τώρα άλλαξες σε κάτι ιμιτασιόν.

Τέλος πάντων. Βαρέθηκα την αντιπαράθεση. Δεν βγάζουμε άκρη. Γράψε όπως θες. Και όπως λέει και ο
Johnkokk
Κακός μήνας ο Αύγουστος για ψάρεμα, ε ? :)

Kakos minas o Aygoustos gia psarema, e ?
πάω για καφέ.

lemming
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: Δευ 08 Ιαν 2007, 18:09
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Θέμα Greeklish....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lemming » Πέμ 26 Αύγ 2010, 11:43

Το χειροτερο με τους ελληνικούς χαρακτηρες είναι όταν πέρνεις εμαιλ κ αυτός που τα στέλνει δεν εχει σεταρει σωστά τα ελληνικά στο πισι του κ όταν το ανοίγεις διαβάζεις σε άπταιστα ελληνικά:

"??? ???? ???????????? ???
?????????.
??????????? ?????? ???? ?????? ?????? ??????? 4 ?????? ???????!

?? ????
????????"

Άβαταρ μέλους
kakofoniks
Δημοσιεύσεις: 1119
Εγγραφή: Πέμ 30 Νοέμ 2006, 06:58
Τοποθεσία: afonos me siksilou gonia

Re: Θέμα Greeklish....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kakofoniks » Πέμ 26 Αύγ 2010, 11:53

volkan έγραψε:
tes pa re volkan oti thes e c....oi nikokirides exoun katanoisi o resepsionist me xreonei psefti kai tempeli,,,theleis kathosprepismous ...oxi apo mena!afthentikos eimoun kai tha mino![
Από πότε ρε κακοφωνιξ καθωσπρεπισμός είναι να σέβεσαι την παράκληση των άλλων;
Είσαι 35 χρονών.Στα πρώτα σχολικά σου βήματα έμαθες να γράφεις ελληνικά και όχι γκρικλις. Τότε ήσουν αυθεντικός, τώρα άλλαξες σε κάτι ιμιτασιόν.



otan file eisai aristos sta mathimatika fisiki ximia kai sta nea ekthesi pernas me geniko...otan exeis perasi selete xoris eksetasis kai den pas fobomenos min grapsis ston pinaka to kai me epsilon...kai ola afta giati tinxaneis dislektikos se mia kinonia pou psaxni aformi na se ironefti....tote ta greeklish se kanoun afthentiko...kai pouse den se prosbala pote oute se xaraktirisa kapos kathosprepi eirona!

Τέλος πάντων. Βαρέθηκα την αντιπαράθεση. Δεν βγάζουμε άκρη. Γράψε όπως θες. Και όπως λέει και ο
Johnkokk
Κακός μήνας ο Αύγουστος για ψάρεμα, ε ? :)

Kakos minas o Aygoustos gia psarema, e ?
πάω για καφέ.

kai otan bariese min me diabazeis traba mia tzoura kai prospername....
"siga min klapso
siga min fovitho"
viewtopic.php?t=800&start=0

georgefok
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Τρί 29 Ιουν 2010, 23:06
Ονοματεπώνυμο: george

Re: Θέμα Greeklish....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgefok » Πέμ 26 Αύγ 2010, 14:37

Volkan μη ασχολησει, οντως η λυση ειναι απλη...μολις δεις γκρικλις ...προσπερνας κ τελειωνει εκει το θεμα...
Οταν ο αλλος δεν θελει να καταλαβει, δεν θα καταλαβει ποτέ... Απλα δεν τα διαβαζεις...δεν μας φτανει η ακτινοβολια που τρωμε απ την οθονη, θα ξεστραβωνομαστε να δουμε κ τι γραφουν? ρε κουβά κ τελος...

Άβαταρ μέλους
space
Δημοσιεύσεις: 2232
Εγγραφή: Παρ 17 Νοέμ 2006, 09:41
Ονοματεπώνυμο: Tassos Karteris
Τοποθεσία: Exarchia, Athens

Re: Θέμα Greeklish....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από space » Πέμ 26 Αύγ 2010, 15:10

Δάκτυλος του Κίσινγκερ είναι ολα.

Everything is Kissinger's finger.
225px-Henry_Kissinger.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ΤΚ

Άβαταρ μέλους
petros78
Δημοσιεύσεις: 2125
Εγγραφή: Παρ 28 Αύγ 2009, 11:00
Ονοματεπώνυμο: Πέτρος Π.
Τοποθεσία: Κερατέα - Μεσολόγγι

Re: Θέμα Greeklish....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από petros78 » Πέμ 26 Αύγ 2010, 16:28

georgefok έγραψε:Volkan μη ασχολησει, οντως η λυση ειναι απλη...μολις δεις γκρικλις ...προσπερνας κ τελειωνει εκει το θεμα...
Οταν ο αλλος δεν θελει να καταλαβει, δεν θα καταλαβει ποτέ... Απλα δεν τα διαβαζεις...δεν μας φτανει η ακτινοβολια που τρωμε απ την οθονη, θα ξεστραβωνομαστε να δουμε κ τι γραφουν? ρε κουβά κ τελος...
Καρασωστος!!! :good:

Άβαταρ μέλους
dtrip
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: Παρ 07 Σεπ 2007, 21:59
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Τρυπάκης
Τοποθεσία: Σαντορίνη

Re: Θέμα Greeklish....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dtrip » Πέμ 26 Αύγ 2010, 16:31

Είμαι καθηγητής πληροφορικής σε Γυμνάσιο,

η "νέα γενιά" εδώ και αρκετά χρόνια έχει "εκπαιδευτεί" στα Greeklish μέσω των κινητών τηλεφώνων της πρώτης και δεύτερης γενιάς, στα οποία ήταν ευκολότερο να γράφεις Αγγλικά από Ελληνικά (μερικά δεν είχαν καν), επίσης από προγράμματα chat όπως IRC των οποίων οι πρώτες γεννεές επίσης δεν είχαν Ελληνικά κλπ κλπ.

Επίσης υπάρχουν πολλοί αλλοδαποί που ενώ ξέρουν να μιλούν αρκετά καλά Ελληνικά, δε γνωρίζουν το Ελληνικό αλφάβητο, επομένως η μόνη λύση για να επικοινωνήσουν με γραπτό λόγο είναι τα Greeklish.

Για αυτούς τους λόγους, νομίζω είναι άδικο να χαρακτηρίζουμε "αγένεια" τη χρήση Greeklish. Είναι "κληρονομιά" της τεχνολογικής εξέλιξης, καλώς ή κακώς.
Η πραγματικότητα δε φαίνεται από την επιφάνεια.

Άβαταρ μέλους
paraktios
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Σάβ 27 Σεπ 2008, 08:07
Τοποθεσία: πελλοπονησος

Re: Θέμα Greeklish....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paraktios » Πέμ 26 Αύγ 2010, 16:45

dtrip έγραψε:Είμαι καθηγητής πληροφορικής σε Γυμνάσιο,

η "νέα γενιά" εδώ και αρκετά χρόνια έχει "εκπαιδευτεί" στα Greeklish μέσω των κινητών τηλεφώνων της πρώτης και δεύτερης γενιάς, στα οποία ήταν ευκολότερο να γράφεις Αγγλικά από Ελληνικά (μερικά δεν είχαν καν), επίσης από προγράμματα chat όπως IRC των οποίων οι πρώτες γεννεές επίσης δεν είχαν Ελληνικά κλπ κλπ.

Επίσης υπάρχουν πολλοί αλλοδαποί που ενώ ξέρουν να μιλούν αρκετά καλά Ελληνικά, δε γνωρίζουν το Ελληνικό αλφάβητο, επομένως η μόνη λύση για να επικοινωνήσουν με γραπτό λόγο είναι τα Greeklish.

Για αυτούς τους λόγους, νομίζω είναι άδικο να χαρακτηρίζουμε "αγένεια" τη χρήση Greeklish. Είναι "κληρονομιά" της τεχνολογικής εξέλιξης, καλώς ή κακώς.
Ρε παιδί μου συμφωνώ και εγώ με αυτό -αλλά κανένας δεν μου απάντησε εμένα,υπάρχουν κάποιοι κανόνες για το πως γράφονται τα ελληνικα φωνήεντα και σύμφωνα στα greeklish? :scratch:

Άβαταρ μέλους
Emilios
Δημοσιεύσεις: 1888
Εγγραφή: Τρί 24 Φεβ 2009, 15:16
Ονοματεπώνυμο: Emilios
Τοποθεσία: Notia Kriti

Re: Θέμα Greeklish....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Emilios » Πέμ 26 Αύγ 2010, 17:12

Johnkokk έγραψε:Κακός μήνας ο Αύγουστος για ψάρεμα, ε ? :)

Kakos minas o Aygoustos gia psarema, e ?

:)
Oxxi Kokk gamatos einai :D

Γαμάτος είναι
Ειμαι υπευθυνος γι αυτα που λεω.Οχι για αυτα που καταλαβαινεις

Άβαταρ μέλους
GERANOS
Δημοσιεύσεις: 662
Εγγραφή: Παρ 15 Ιαν 2010, 20:46
Ονοματεπώνυμο: Μειδανης Αγγελος

Re: Θέμα Greeklish....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GERANOS » Πέμ 26 Αύγ 2010, 17:45

Θυμαμαι μια παλια γελιογραφια του Κυρ. Ο χωρος ειναι η Βουλη. Στο βημα ο Μητσοτακης. Σε μια αποστροφη του λογου του αναφερεται στον
Γκορμπατσοφ.

Μητσοτακης. Οπως ειχε πει ο κος Γκορμπατσοφ..........

Παπανδρεου. Δεν μπορειται εσεις να αναφερεσται στον κο Γκορμπατσοφ......

Παπαρηγα. Με ποιο δικαιωμα αναφερεται τον συντροφο Γκορμπατσοφ.............

Ante tora na ta grafis sta Greeklish ......

Άβαταρ μέλους
dtrip
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: Παρ 07 Σεπ 2007, 21:59
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Τρυπάκης
Τοποθεσία: Σαντορίνη

Re: Θέμα Greeklish....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dtrip » Πέμ 26 Αύγ 2010, 18:11

paraktios έγραψε: Ρε παιδί μου συμφωνώ και εγώ με αυτό -αλλά κανένας δεν μου απάντησε εμένα,υπάρχουν κάποιοι κανόνες για το πως γράφονται τα ελληνικα φωνήεντα και σύμφωνα στα greeklish? :scratch:

Επισήμως είναι το πρότυπο ΕΛΟΤ 743, που χρησιμοποιείται σε ταυτότητες, διαβατήρια κλπ.
http://www.teicrete.gr/users/kutrulis/E ... LOT743.htm

Κατά τα άλλα, "σωστά" Greeklish θεωρούνται αυτά που διατηρούν όσο γίνεται την φωνητική συγγένεια με το πρωτότυπο,
συνήθως αυτό σημαίνει το η και το ω να γίνονται i και ο, και όχι h και w.

Gia paradigma afti i frasi ine pio sosti giati an ti diabasi enas Agglos tha miazi me Ellinika

Enw ayth h frash den einai kai toso swsth, epeidh logw twn w kai twn h o Ellhnikos hxos den anaparagetai apo Agglofwnous
Η πραγματικότητα δε φαίνεται από την επιφάνεια.

Άβαταρ μέλους
marvel
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: Παρ 17 Οκτ 2008, 12:21
Ονοματεπώνυμο: Nikos Hatziandreou
Τοποθεσία: Νάξος...και τα πέριξ

Re: Θέμα Greeklish....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από marvel » Πέμ 26 Αύγ 2010, 19:37

dtrip έγραψε:
paraktios έγραψε: Ρε παιδί μου συμφωνώ και εγώ με αυτό -αλλά κανένας δεν μου απάντησε εμένα,υπάρχουν κάποιοι κανόνες για το πως γράφονται τα ελληνικα φωνήεντα και σύμφωνα στα greeklish? :scratch:

Επισήμως είναι το πρότυπο ΕΛΟΤ 743, που χρησιμοποιείται σε ταυτότητες, διαβατήρια κλπ.
http://www.teicrete.gr/users/kutrulis/E ... LOT743.htm

Κατά τα άλλα, "σωστά" Greeklish θεωρούνται αυτά που διατηρούν όσο γίνεται την φωνητική συγγένεια με το πρωτότυπο,
συνήθως αυτό σημαίνει το η και το ω να γίνονται i και ο, και όχι h και w.

Gia paradigma afti i frasi ine pio sosti giati an ti diabasi enas Agglos tha miazi me Ellinika

Enw ayth h frash den einai kai toso swsth, epeidh logw twn w kai twn h o Ellhnikos hxos den anaparagetai apo Agglofwnous
Εχουμε ξεφύγει τελείως...αντε να τα καταργήσουμε τελείως τα ρημάδια τα Ελληνικά με τη ζόρικη ορθογραφία τους και το μπερδεμένο συντακτικό τους να τελειώνουμε! Ή τουλάχιστον να τα γράφουμε όλα με "ι" και "ο"....γιατί όχι...το ίδιο ήχο βγάζει!
Αντί να κοιτάξουμε πως τα παιδια μας θα μάθουν να μιλάνε σωστά και να γράφουν προσπαθούμε (κύριε καθηγητά του Γυμνασίου) να εξηγήσουμε τα σημεία των καιρών. Μπράβο μας!!!
:-k

Άβαταρ μέλους
dtrip
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: Παρ 07 Σεπ 2007, 21:59
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Τρυπάκης
Τοποθεσία: Σαντορίνη

Re: Θέμα Greeklish....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dtrip » Πέμ 26 Αύγ 2010, 20:07

Το ποιος ξέφυγε συζητιέται :D
Όντως υπάρχουν κανόνες για σωστά και λάθος Greeklish, και οφείλω να τους μεταφέρω στον φίλο που ρώτησε, αυτή είναι η δουλειά μου. Το τι λέω όμως μέσα στο φόρουμ των ψαροτουφεκάδων δεν είναι το ίδιο με αυτά που λέω στην τάξη, δεν ξέρω πως και γιατί το συμπεραίνεις αυτό, αλλά είναι αυθαίρετο και εντελώς λάθος.

Για να σε παρηγορήσω λοιπόν, στο μάθημα της πληροφορικής αλλά και γενικά σε όλα τα σχολικά μαθήματα, τα Greeklish δε γίνονται δεκτά σε δοκίμια εργασιών, παρουσιάσεις, ασκήσεις, κλπ, ούτε ενθαρρύνονται, ούτε και διδάσκονται φυσικά με οποιονδήποτε τρόπο.
Η πραγματικότητα δε φαίνεται από την επιφάνεια.

Άβαταρ μέλους
B.RenStorMinG
Δημοσιεύσεις: 2377
Εγγραφή: Παρ 01 Δεκ 2006, 15:36
Ονοματεπώνυμο: Βασίλης Ρένεσης
Τοποθεσία: Ζάκυνθος/Θεσσαλονίκη

Re: Θέμα Greeklish....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από B.RenStorMinG » Πέμ 26 Αύγ 2010, 20:20

Καλησπερα...

Το θεμα σχετικα με τα greeklish εχει ανεβει απο μελος της διαχειριστικης ομαδας, προκειμενου να διασφαλιστει η καλυτερη δυνατη επικοινωνια μεταξυ των μελων και η ομαλη διεξαγωγη του διαλογου μεσα στο φορουμ.

Ουτε για να κρινει τη σημερινη ελληνικη παιδεια, ουτε τους φορεις της, ουτε τις πιθανες δυσκολιες που αντιμετωπιζουν καποιοι...

Λυσεις εχουν προταθει...Σε οποιοδηποτε κολλημα αντιμετωπιζετε μπορειτε να ερχεστε σε επαφη με τα μελη της διαχειριστικης ομαδας. Και η ενεργοποιηση της ελληνικης ως δευτερης ή τριτης γλωσσας σχεδον σε ολα τα λειτουργικα συστηματα ειναι δυνατη, και η χρηση μετατροπεων περιοριζεται σε μια διπλη αντιγραφη κι επικολληση...

Τα υπολοιπα ειναι κουβεντα να γινεται κι αυτη εκτος θεματος. Κι απο τη στιγμη που αρχισε να εμπεριεχει προσωπικες αντεγκλεισεις, οσο και ψυχραιμες να ειναι προς στιγμην οι αντιδρασεις, ας τελειωσουν εδω.
Εικόνα
ΑΝΗΨΙΕ! ΑΝΗΨΙΕ! ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΚΑΛΕΣ ΨΑΡΙΕΣ!

Άβαταρ μέλους
marvel
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: Παρ 17 Οκτ 2008, 12:21
Ονοματεπώνυμο: Nikos Hatziandreou
Τοποθεσία: Νάξος...και τα πέριξ

Re: Θέμα Greeklish....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από marvel » Πέμ 26 Αύγ 2010, 20:36

dtrip έγραψε:Το ποιος ξέφυγε συζητιέται :D
Όντως υπάρχουν κανόνες για σωστά και λάθος Greeklish, και οφείλω να τους μεταφέρω στον φίλο που ρώτησε, αυτή είναι η δουλειά μου. Το τι λέω όμως μέσα στο φόρουμ των ψαροτουφεκάδων δεν είναι το ίδιο με αυτά που λέω στην τάξη, δεν ξέρω πως και γιατί το συμπεραίνεις αυτό, αλλά είναι αυθαίρετο και εντελώς λάθος.

Για να σε παρηγορήσω λοιπόν, στο μάθημα της πληροφορικής αλλά και γενικά σε όλα τα σχολικά μαθήματα, τα Greeklish δε γίνονται δεκτά σε δοκίμια εργασιών, παρουσιάσεις, ασκήσεις, κλπ, ούτε ενθαρρύνονται, ούτε και διδάσκονται φυσικά με οποιονδήποτε τρόπο.
Συνάδελφε (στο ψαροντουφεκο),

δεν ειπα οτι διδάσκεις αυτόν τον τρόπο γραφής στο σχολείο. Φυσικά και τα greeklish δεν ειναι δεκτά εκεί. Πώς θα μπορουσαν άλλωστε; Δεν είναι καν επίσημη γλωσσα! Είπα οτι- γενικότερα, στις συζητήσεις περί της γλώσσας μας- αναλώνουμε πολύ χρόνο στην ανάλυση των αιτίων και λίγο στην αντιμετώπιση του προβλήματος.
Κανόνες υπάρχουν και για το πως γράφουμε ελληνικά, ας επικεντρώσουμε την προσοχή μας σε αυτούς.

Όσο για το "παρηγορήσω", σε ενημερώνω ότι δεν ειμαι στεναχωρημένος για να έχω ανάγκη παρηγοριάς...να με καθησυχάσεις μάλλον θέλεις να πεις!

Φιλικά,
Νίκος

Επιστροφή στο “Νέα-ειδήσεις”