Στη Ξέρα του ΜΠΡΙΖΙΛΑΚΑ...

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
Aris fe
Ονοματεπώνυμο: Aris!

Re: Στη Ξέρα του ΜΠΡΙΖΙΛΑΚΑ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aris fe » Παρ 19 Ιουν 2009, 11:34

Terzis-vaggelis έγραψε:Φιλε phoevos και peponas-manikas team σε λιγο θα μας πειτε οτι τα ψαρια στην ζωνη τον 30 ειναι πιο καχυποπτα απο τα ψαρια στην ριχη ζωνη πχ 5 μετρα .το ιδιο σε πλησιαζει ενας σαργος στο καρτερι στα 5 και το ιδιο στα 25, το ιδιο ευκολα σε πλησιαζει στο καρτερι μια συναγριδα 6αρα στα 5 μετρα και το ιδιο στα αντα. Στα αντα εχεις την δυσκολια της βουτιας (φυσικη κατασταση) Στα ρηχα ομως ειναι θεμα τεχνικης ολα ε μπα να εχεις 5 λεπτα απνοια.......Στα αντα το λαθος θα το διορθοσεις , στα- 5 δυσκολα! φιλικα βαγγελης.

Φιλε μου δε ξερω σε τι μετρα ψαρευεις κ σου ευχομαι να συλλαμβανεις οσο πιο ρηχα μπορεις τα ψαρια,το ιδιο ευχομαι κ για μενα.
ΡΗΧΑ ΨΑΡΙΑ=ΑΣΦΑΛΗ ΨΑΡΙΑ
αλλα ολα τα μετρα ειναι δυσκολα ειτε τα 5 ειτε τα 35.
Στα μεγαλα βαθη υπαρχουν μερικα προβληματα οπως η δυναμη του οπλου που λογω της πιεσης μειωνεται δραματικα με αποτελεσμα να ειναι δυσκολη η βολη,η πιεση σωματικη κ ψυχολογικη,να μη βραζωσει ο ροφος να μη μπλεχτει η συναγριδα στα παραγαδια κ τα διχτυα...
Τα ψαρια τωρα στα μεγαλα βαθη συνηθως ειναι τρομαγμενα ψαρια της ρηχοτερης ζωνης,
γιατι νομιζεις πως ειναι χαζες οι συναγριδες που πανε στα κρυα νερα να προστατευτουν ή οι ροφοι που λιαζονται εκει που δεν εχει ηλιο ;)
Μια συναγριδα στα 5μ νερο συνηθω κυνηγαει κ ειναι ευαλωτη,προσωπικα εχω πιασει σε ρηχη ζωνη που κυνηγαγε το ψιλο νωρις το πρωι.

Μη με παρεξηγεις δε μειωνω τη συλληψη στα ρηχα που κ εγω παντα στα ρηχα ξεκιναω το ψαρεμα μου κ μετα κοιταω λιγο πιο βαθεια αν δεν εχει ψαρια,
αλλα μη πιστευεις πως τα βαθεια ψαρια ειναι χαζα,τρομαγμενα ειναι ;)
Eimai toso mprosta pou otan koitazw pisw mou blepw to mellon..!!!!!

Makis Goussias

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Makis Goussias » Παρ 19 Ιουν 2009, 16:16

Aris fe έγραψε:
Terzis-vaggelis έγραψε:Φιλε phoevos και peponas-manikas team σε λιγο θα μας πειτε οτι τα ψαρια στην ζωνη τον 30 ειναι πιο καχυποπτα απο τα ψαρια στην ριχη ζωνη πχ 5 μετρα .το ιδιο σε πλησιαζει ενας σαργος στο καρτερι στα 5 και το ιδιο στα 25, το ιδιο ευκολα σε πλησιαζει στο καρτερι μια συναγριδα 6αρα στα 5 μετρα και το ιδιο στα αντα. Στα αντα εχεις την δυσκολια της βουτιας (φυσικη κατασταση) Στα ρηχα ομως ειναι θεμα τεχνικης ολα ε μπα να εχεις 5 λεπτα απνοια.......Στα αντα το λαθος θα το διορθοσεις , στα- 5 δυσκολα! φιλικα βαγγελης.

Φιλε μου δε ξερω σε τι μετρα ψαρευεις κ σου ευχομαι να συλλαμβανεις οσο πιο ρηχα μπορεις τα ψαρια,το ιδιο ευχομαι κ για μενα.
ΡΗΧΑ ΨΑΡΙΑ=ΑΣΦΑΛΗ ΨΑΡΙΑ
Στα μεγαλα βαθη υπαρχουν μερικα προβληματα οπως η δυναμη του οπλου που λογω της πιεσης μειωνεται δραματικα με αποτελεσμα να ειναι δυσκολη η βολη,η πιεση σωματικη κ ψυχολογικη,να μη βραζωσει ο ροφος να μη μπλεχτει η συναγριδα στα παραγαδια κ τα διχτυα...
Τα ψαρια τωρα στα μεγαλα βαθη συνηθως ειναι τρομαγμενα ψαρια της ρηχοτερης ζωνης,
γιατι νομιζεις πως ειναι χαζες οι συναγριδες που πανε στα κρυα νερα να προστατευτουν ή οι ροφοι που λιαζονται εκει που δεν εχει ηλιο ;)
Μια συναγριδα στα 5μ νερο συνηθω κυνηγαει κ ειναι ευαλωτη,προσωπικα εχω πιασει σε ρηχη ζωνη που κυνηγαγε το ψιλο νωρις το πρωι.

Μη με παρεξηγεις δε μειωνω τη συλληψη στα ρηχα που κ εγω παντα στα ρηχα ξεκιναω το ψαρεμα μου κ μετα κοιταω λιγο πιο βαθεια αν δεν εχει ψαρια,
δεν τίθεται καν θέμα αν όντως βγάζεις εσυ τα ψάρια. προφανέστατο! φαίνεται από τις λεπτομέρειες που δίνεις.

εχω μπει ομως στην πειρασμο : όντως ψαρεύεις μόνο ενα χρόνο τώρα? (ρητορικο δεν περιμένω απάντηση).

αν ναι, μάγκα έχεις αφιερώσει ώρες αυτό το χρόνο και είσαι μεγάλο ταλέντο(απο περκόχανα σε ένα χρόνο σε τέτοια θηράτα- καλπάζεις στην εξέλιξη). σε αντίθετη περίπτωση...διαβάζουν και νέοι στον χώρο και κάνεις τα δύσκολα να φαινονται πολύ εύκολα!!!

makisrs
Ονοματεπώνυμο: ευθυμης καρατζας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από makisrs » Παρ 19 Ιουν 2009, 16:38

Aris fe έγραψε:

ΡΗΧΑ ΨΑΡΙΑ=ΑΣΦΑΛΗ ΨΑΡΙΑ

σωστος ;)

iceman
Ονοματεπώνυμο: stratos alex

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από iceman » Κυρ 21 Ιουν 2009, 19:38

Φιλε εχεις τρομερη εξελιξη στον ενα χρονο που ψαρευεις ουτε 1 στις 1000 τετοια τουφεκια,ελπιζω να σε δουμε συντομα κ σε αγωνες γιατι εχεις ταλεντο.

Άβαταρ μέλους
pda
Ονοματεπώνυμο: Antonopoulos Takis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pda » Κυρ 21 Ιουν 2009, 20:22

Βαλε σε παρακαλώ όποτε μπορείς και φώτο του μωρού... :hello: :hello: :hello:

Tι μας έβαλες να δούμε; το Teak Sea και το μουλινε; η την μπαλωμένη μακαρίτισα;

Αυτά τα βλέπω και στο DiveShop ή στο DEEP!!!

Υ.Γ Ωραίο ψάρι :good:

Άβαταρ μέλους
Gofaris

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gofaris » Δευ 22 Ιουν 2009, 12:37

Οι συναγρίδες πάνε στα κρύα νερά,για να προστατευτούν ε;

Άβαταρ μέλους
Maverick
Ονοματεπώνυμο: Tasos Grigoriadis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maverick » Δευ 22 Ιουν 2009, 12:47

Gofaris έγραψε:Οι συναγρίδες πάνε στα κρύα νερά,για να προστατευτούνε ε;
'Ακου να δεις,φίλε μου.
Δέν τό ήξερες??Τό έμαθες τώρα λοιπόν. :mrgreen: :mrgreen:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
AntonisT

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AntonisT » Δευ 22 Ιουν 2009, 13:07

Gofaris έγραψε:Οι συναγρίδες πάνε στα κρύα νερά,για να προστατευτούν ε;
:rotfl: κοίτα που θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε... :rotfl:

Άβαταρ μέλους
PanEx
Ονοματεπώνυμο: Εξαρχίδης Παναγιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PanEx » Δευ 22 Ιουν 2009, 13:15

Συνάδελφοι!! :)
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....

Antreas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antreas » Δευ 22 Ιουν 2009, 13:24

:-$

Άβαταρ μέλους
Emilios
Ονοματεπώνυμο: Emilios

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Emilios » Δευ 22 Ιουν 2009, 14:04

AntonisT έγραψε:
:rotfl: κοίτα που θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε... :rotfl:

Εικόνα
Ειμαι υπευθυνος γι αυτα που λεω.Οχι για αυτα που καταλαβαινεις

Άβαταρ μέλους
Dentex

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dentex » Δευ 22 Ιουν 2009, 14:18

Αρη Φε, οι συναγρίδες δεν προτιμούν τα κρύα νερά , ούτε για να προστατευθούν, αντίθετα αρέσκονται στα ζεστά ή σε νερά με σταθερή κατά βάση θερμοκρασία ακόμη και αν είναι σε μεγάλο βάθος αποφεύγοντας τα κρύα ρεύματα. Εξού και θα έχεις παρατηρήσει, αν όχι στο εύχομαι, τις αντιδράσεις τους κυρίως τους μήνες της Ανοιξης όπου το θερμοκλινές είναι πολύ έντονο πως αποφεύγουν να κινούνται στο όριο του θερμοκλινούς.

Άβαταρ μέλους
Aris fe
Ονοματεπώνυμο: Aris!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aris fe » Δευ 22 Ιουν 2009, 15:33

Αυτα τα κρυα νερα ουτε στον υπνο σου δε τα βλεπεις... :thumbsup:
Εχασες που δεν ειχες ερθει για προπονηση :cool:
Eimai toso mprosta pou otan koitazw pisw mou blepw to mellon..!!!!!

Άβαταρ μέλους
Gofaris

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gofaris » Δευ 22 Ιουν 2009, 16:13

Aris fe έγραψε:

Αυτα τα κρυα νερα ουτε στον υπνο σου δε τα βλεπεις... :thumbsup:
Εχασες που δεν ειχες ερθει για προπονηση :cool:
Πραγματικά το μετάνοιωσα που δεν ήρθα.
Είχα δει μια φορά στον ύπνο μου,μια συναγρίδα με σκούφο και κασκόλ.Λες να σημαίνει κάτι;

Άβαταρ μέλους
diveraki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από diveraki » Δευ 22 Ιουν 2009, 16:15

Οχι 9 σελιδες, ουτε 9 σειρες δεν διαβαζω..
το ψαρι ομως ομορφο, ασυνηθιστα ομορφο :)

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”