Για μια χούφτα μπαρμπούνια

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
GiorgosS
Δημοσιεύσεις: 1502
Εγγραφή: Παρ 15 Ιούλ 2016, 20:18
Ονοματεπώνυμο: Giwrgos Side

Για μια χούφτα μπαρμπούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiorgosS » Πέμ 11 Αύγ 2022, 08:07

Παραφράζοντας το θρυλικό ουεστερν το ξημέρωμα με βρίσκει Ευβοϊκό όπου κάνω διακοπές σε άγνωστη παραλία.Το μελτέμι έχει πέσει και ανοίγομαι μήπως βρω βυθό με ενδιαφέρον αλλά τίποτα άμμος και Ποσειδωνία μέχρι τα 18 μέτρα και κάτι σκόρπιες πλάκες.Μερικα καρτερια άκαρπα μόνο μικροί σαργοί αλλά ένα σύννεφο άμμου με κάνει να βουτηξω και ένα μεγάλο μπαρμπούνι αρχίζει να την κάνει με ελαφρά το ακολουθώ βολή στην ουρά ξεψαρισμα βάθος 15-16 μέτρα μπαίνει στην Ποσειδωνία χαιρετά μας τον πλάτανο σκέφτομαι στην 3 βουτιά.. το βλέπω κάθετα να με παρατηρεί βολή στο κεφάλι η βέργα καρφώνεται στις ρίζες άλλη μια βουτιά σύνολο 5... γελάω και συνεχίζω από την επιφάνεια πλέον βαρέθηκα να βουτάω εντοπίζω ανάμεσα σε άμμο και φυκιαδα ένα μικρό σκούρο ψάρι πέρκα θάναι αλλά ας βουτηξω τελικά ήταν μπαρμπούνι ίδιου μεγέθους πολύ βαθιά πάτε ρε μπαρμπούνια και κλασσικά βγαίνοντας στα 8 μέτρα βλέπω ένα ασημί ψάρι μεγάλο να κινείται νωχελικά,λαυράκι Ευβοϊκού σκέφτομαι και πλαναρω αθόρυβα ΧΩΡΙΣ εξίσωση και χωρίς ελπίδες...όμως έχοντας τον ήλιο πίσω μου το ψάρι με αφήνει να το πλησιάσω και βλέπω μια συναγρίδα πλέον έτοιμη να εξαφανιστεί τα αυτιά μου στο όριο... και το βάθος ακόμη μεγαλύτερο γιατί προχωράει στα ανοικτά... βολή κάθετη,αστοχία και επιφάνεια ελέγχω τα ταλαίπωρα τύμπανα μου,αν είχα κάνει έστω δυο εξισώσεις ίσως την είχα πάρει αλλά με τα αν δεν κανεις τίποτα δε βαριέσαι λέω άλλη μια μέρα στη θάλασσα μου αρκεί!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

mobys
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Τρί 03 Δεκ 2019, 01:48
Ονοματεπώνυμο: Γιωργος Μητσοπουλος

Re: Για μια χούφτα μπαρμπούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mobys » Πέμ 11 Αύγ 2022, 08:18

Από τα αγαπημένα μου ψάρια

Panagpanag
Δημοσιεύσεις: 485
Εγγραφή: Κυρ 19 Αύγ 2018, 15:48

Re: Για μια χούφτα μπαρμπούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Panagpanag » Πέμ 11 Αύγ 2022, 10:04

Το κορυφαίο ψαρι στο τηγάνι, ο Βασιλιάς!

GiorgosS
Δημοσιεύσεις: 1502
Εγγραφή: Παρ 15 Ιούλ 2016, 20:18
Ονοματεπώνυμο: Giwrgos Side

Re: Για μια χούφτα μπαρμπούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiorgosS » Πέμ 11 Αύγ 2022, 11:01

Έτσι θα τα κάνω να παρηγορηθω για άλλη μια αστοχία σε συναγρίδα!Προσωπικα εξίσου μου αρέσει και ο σαργος τηγανητός μέχρι μισοκιλους πάντα τηγάνι.

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: Για μια χούφτα μπαρμπούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 11 Αύγ 2022, 11:22

Κορυφαίο σε γεύση ψάρι. Απλά νομίζω ότι για να πιάσεις ικανό βαθμό ώστε να φάει μια παρέα, πρέπει να επικεντρωθείς σ' αυτά και μόνο σ' αυτά! Φθινόπωρο στα μέρη που ψαρεύω συγεντρώνονται σε μεγάλες ποσότητες και κάνω άκοπα και αποδοτικά ψαρέματα. Για τις χαμένες συναγρίδες μην τα συζητάμε, αυτό το ψάρι παραείναι υποψιασμένο!!

GiorgosS
Δημοσιεύσεις: 1502
Εγγραφή: Παρ 15 Ιούλ 2016, 20:18
Ονοματεπώνυμο: Giwrgos Side

Re: Για μια χούφτα μπαρμπούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiorgosS » Πέμ 11 Αύγ 2022, 13:34

dimitrikotz έγραψε:
Πέμ 11 Αύγ 2022, 11:22
Κορυφαίο σε γεύση ψάρι. Απλά νομίζω ότι για να πιάσεις ικανό βαθμό ώστε να φάει μια παρέα, πρέπει να επικεντρωθείς σ' αυτά και μόνο σ' αυτά! Φθινόπωρο στα μέρη που ψαρεύω συγεντρώνονται σε μεγάλες ποσότητες και κάνω άκοπα και αποδοτικά ψαρέματα. Για τις χαμένες συναγρίδες μην τα συζητάμε, αυτό το ψάρι παραείναι υποψιασμένο!!
Οπως τα λες είναι δυστυχώς φθινόπωρο στην Αττική βγαίνουν τα δίχτυα ως την παραλία και δεν μένει δείγμα!

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5012
Εγγραφή: Τετ 04 Ιούλ 2007, 01:09
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: Για μια χούφτα μπαρμπούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Πέμ 11 Αύγ 2022, 18:51

Καλησπέρες :)

Τα πσάρια όμορφα αλλά ο τίτλος....δε μου φευγει το χαμόγελο :grin:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

GiorgosS
Δημοσιεύσεις: 1502
Εγγραφή: Παρ 15 Ιούλ 2016, 20:18
Ονοματεπώνυμο: Giwrgos Side

Re: Για μια χούφτα μπαρμπούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiorgosS » Πέμ 11 Αύγ 2022, 19:11

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Πέμ 11 Αύγ 2022, 18:51
Καλησπέρες :)

Τα πσάρια όμορφα αλλά ο τίτλος....δε μου φευγει το χαμόγελο :grin:
Χαίρομαι που σου άρεσε συνάδελφε.

chrissfak
Δημοσιεύσεις: 348
Εγγραφή: Τρί 28 Ιούλ 2020, 16:29

Re: Για μια χούφτα μπαρμπούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chrissfak » Πέμ 11 Αύγ 2022, 21:08

Πριν λίγο καιρό τηγάνισα μια 10αριά που μάζεψα σε ψαρέματα μηνών...1-2 κάθε φορά και να που γέμισε το σακούλι! Όντως το πιο νόστιμο τηγανητό, ακολουθεί ο κόκκινος σκάρος για μένα. Στο φούρνο δοκίμασα μια φορά αλλά δεν με ενθουσίασε. Πλέον εδώ κάτω έχουν κυριαρχήσει σε αριθμούς τα parupeneus forsskali, που ήρθαν πάλι μέσω Ερυθράς. Αν και αρκετά νόστιμα, δε συγκρίνονται με τα γνωστά μας.

Τώρα που είπα για σκάρο, γνωρίζει κανείς αν όντως απαγορεύεται το κυνήγι των θηλυκών (κόκκινων); Παράλογο ακούγεται, μιας και οι σκάροι υπάρχουν σχεδόν παντού σε αφθονία, θα έλεγα συναγωνίζονται τους γερμανούς.

Άβαταρ μέλους
--xristos--
Δημοσιεύσεις: 1616
Εγγραφή: Κυρ 02 Σεπ 2012, 15:17

Re: Για μια χούφτα μπαρμπούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από --xristos-- » Πέμ 11 Αύγ 2022, 21:48

chrissfak έγραψε:
Πέμ 11 Αύγ 2022, 21:08
Πριν λίγο καιρό τηγάνισα μια 10αριά που μάζεψα σε ψαρέματα μηνών...1-2 κάθε φορά και να που γέμισε το σακούλι! Όντως το πιο νόστιμο τηγανητό, ακολουθεί ο κόκκινος σκάρος για μένα. Στο φούρνο δοκίμασα μια φορά αλλά δεν με ενθουσίασε. Πλέον εδώ κάτω έχουν κυριαρχήσει σε αριθμούς τα parupeneus forsskali, που ήρθαν πάλι μέσω Ερυθράς. Αν και αρκετά νόστιμα, δε συγκρίνονται με τα γνωστά μας.

Τώρα που είπα για σκάρο, γνωρίζει κανείς αν όντως απαγορεύεται το κυνήγι των θηλυκών (κόκκινων); Παράλογο ακούγεται, μιας και οι σκάροι υπάρχουν σχεδόν παντού σε αφθονία, θα έλεγα συναγωνίζονται τους γερμανούς.
Εγώ είχα πιάσει κάποιους κόκκινους σκάρους αυγωμένους και απο τότε δεν χτυπάω τους κόκκινους. Στην γέυση δεν καταλαβαίνω διαφορά(ψητοί). Νομίζω οτι και να υπάρχει μεγάλος πληθυσμός δεν είναι κακό, τρώνε την άλγη και είναι τροφή για μεγαλύτερα ψάρια. Επίσης ψαρεύονται υπερ-εντατικά αυτή την εποχή απο ψαροτουφεκάδες και τράτες. Φυσικά δεν ψέγω όποιον πιάνει κόκκινους σκάρους για να τους φάει.
Του ψαρά το πιάτο, 9 φορές είναι αδειανό και 1 γεμάτο.

GiorgosS
Δημοσιεύσεις: 1502
Εγγραφή: Παρ 15 Ιούλ 2016, 20:18
Ονοματεπώνυμο: Giwrgos Side

Re: Για μια χούφτα μπαρμπούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiorgosS » Παρ 12 Αύγ 2022, 09:13

chrissfak έγραψε:
Πέμ 11 Αύγ 2022, 21:08
Πριν λίγο καιρό τηγάνισα μια 10αριά που μάζεψα σε ψαρέματα μηνών...1-2 κάθε φορά και να που γέμισε το σακούλι! Όντως το πιο νόστιμο τηγανητό, ακολουθεί ο κόκκινος σκάρος για μένα. Στο φούρνο δοκίμασα μια φορά αλλά δεν με ενθουσίασε. Πλέον εδώ κάτω έχουν κυριαρχήσει σε αριθμούς τα parupeneus forsskali, που ήρθαν πάλι μέσω Ερυθράς. Αν και αρκετά νόστιμα, δε συγκρίνονται με τα γνωστά μας.

Τώρα που είπα για σκάρο, γνωρίζει κανείς αν όντως απαγορεύεται το κυνήγι των θηλυκών (κόκκινων); Παράλογο ακούγεται, μιας και οι σκάροι υπάρχουν σχεδόν παντού σε αφθονία, θα έλεγα συναγωνίζονται τους γερμανούς.
Να σε ρωτήσω πως τα έβαζες κατάψυξη με τα λέπια;γιατί πιστεύω ότι αν τα αφήσεις καιρό συντηρούνται καλύτερα έτσι αλλά δεν παίρνω και όρκο!

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: Για μια χούφτα μπαρμπούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Παρ 12 Αύγ 2022, 09:39

Κόκκινους σκαρους δεν πιάνω ποτέ, είναι θηλυκοί και δεν θέλω. Οι γκρίζοι είναι πιο μεγαλόσωμοι και μια χαρά γεύση έχουν! Χτες έφαγα και το πρώτο λιοντοψαρο στο τηγάνι, πολύ καλό!!

chrissfak
Δημοσιεύσεις: 348
Εγγραφή: Τρί 28 Ιούλ 2020, 16:29

Re: Για μια χούφτα μπαρμπούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chrissfak » Παρ 12 Αύγ 2022, 13:14

GiorgosS έγραψε:
Παρ 12 Αύγ 2022, 09:13
chrissfak έγραψε:
Πέμ 11 Αύγ 2022, 21:08
Πριν λίγο καιρό τηγάνισα μια 10αριά που μάζεψα σε ψαρέματα μηνών...1-2 κάθε φορά και να που γέμισε το σακούλι! Όντως το πιο νόστιμο τηγανητό, ακολουθεί ο κόκκινος σκάρος για μένα. Στο φούρνο δοκίμασα μια φορά αλλά δεν με ενθουσίασε. Πλέον εδώ κάτω έχουν κυριαρχήσει σε αριθμούς τα parupeneus forsskali, που ήρθαν πάλι μέσω Ερυθράς. Αν και αρκετά νόστιμα, δε συγκρίνονται με τα γνωστά μας.

Τώρα που είπα για σκάρο, γνωρίζει κανείς αν όντως απαγορεύεται το κυνήγι των θηλυκών (κόκκινων); Παράλογο ακούγεται, μιας και οι σκάροι υπάρχουν σχεδόν παντού σε αφθονία, θα έλεγα συναγωνίζονται τους γερμανούς.
Να σε ρωτήσω πως τα έβαζες κατάψυξη με τα λέπια;γιατί πιστεύω ότι αν τα αφήσεις καιρό συντηρούνται καλύτερα έτσι αλλά δεν παίρνω και όρκο!
Καθαρισμένα τα έβαζα. Αλλά δε γνωρίζω αν τα λέπια επηρεάζουν σε κάτι εδώ.

chrissfak
Δημοσιεύσεις: 348
Εγγραφή: Τρί 28 Ιούλ 2020, 16:29

Re: Για μια χούφτα μπαρμπούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chrissfak » Παρ 12 Αύγ 2022, 13:31

dimitrikotz έγραψε:
Παρ 12 Αύγ 2022, 09:39
Κόκκινους σκαρους δεν πιάνω ποτέ, είναι θηλυκοί και δεν θέλω.
Σεβαστό, αλλά γιατί με τους σκάρους υπάρχει αυτή η διάκριση σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα ψάρια; Εξάλλου χωρίς αρσενικούς δε γίνεται δουλειά. Θα μου πεις, 1 αρσενικός μπορεί να γονιμοποιήσει 10 θηλυκούς ενώ το αντίστροφο λίγο δύσκολο. Αλλά αυτό ισχύει και για άλλα ψάρια. Η μόνη σκέψη που κάνω είναι ότι ο σκάρος ξεκινά πάντα ως θηλυκός. Άρα, αν μια μέρα δεις 100 σκάρους μοιρασμένους, στην πραγματικότητα κάποιοι από τους θηλυκούς θα πάνε στο άλλο στρατόπεδο, άρα τελικά οι αρσενικοί υπερτερούν.

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: Για μια χούφτα μπαρμπούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Παρ 12 Αύγ 2022, 14:08

chrissfak έγραψε:
Παρ 12 Αύγ 2022, 13:31
dimitrikotz έγραψε:
Παρ 12 Αύγ 2022, 09:39
Κόκκινους σκαρους δεν πιάνω ποτέ, είναι θηλυκοί και δεν θέλω.
Σεβαστό, αλλά γιατί με τους σκάρους υπάρχει αυτή η διάκριση σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα ψάρια; Εξάλλου χωρίς αρσενικούς δε γίνεται δουλειά. Θα μου πεις, 1 αρσενικός μπορεί να γονιμοποιήσει 10 θηλυκούς ενώ το αντίστροφο λίγο δύσκολο. Αλλά αυτό ισχύει και για άλλα ψάρια. Η μόνη σκέψη που κάνω είναι ότι ο σκάρος ξεκινά πάντα ως θηλυκός. Άρα, αν μια μέρα δεις 100 σκάρους μοιρασμένους, στην πραγματικότητα κάποιοι από τους θηλυκούς θα πάνε στο άλλο στρατόπεδο, άρα τελικά οι αρσενικοί υπερτερούν.
Χρήστο να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω αν αυτό το ψάρι είναι ερμαφρόδιτο όπως τα μαύρα. Πιθανόν να είναι, αλλά το γεγονός ότι καμιά φορά βλέπεις πολύ μεγάλους κόκκινους ίσως να σημαίνει ότι διατηρούν το φύλο τους. Εννοείται ότι δεν είναι κακό να τους κυνηγάνε, απλώς εγώ για κάποιο λόγο δεν τους βαράω! Να σου πω την αλήθεια όπως τους βλέπω να παίζουν διαρκώς μεταξύ τους αμέριμνα, τις περισσότερες φορές δεν χτυπάω κανέναν! Δεν μου πάει να πατήσω την σκανδάλη..

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”