Σπέσιαλ ρεπόρτ Ζερό

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: Σπέσιαλ ρεπόρτ Ζερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Κυρ 31 Ιούλ 2022, 12:33

maimouth έγραψε:
Κυρ 31 Ιούλ 2022, 11:55
dimitrikotz έγραψε:
Σάβ 30 Ιούλ 2022, 16:52
maimouth έγραψε:
Σάβ 30 Ιούλ 2022, 15:11
Δημητριε στα εχω ξαναπει για τα μερη αυτα . Οι μεγαλυτεροι απνειστοψαρομαναβηδες της Ελλαδας ειναι εκει τριγυρω.
Τα μερη ειναι γνωστα ... και τα ψαρευουν πρωι μεσημερι και βραδυ. Χωρις μπουκαλες.. δε χρειαζεται .. τα βγαζουν και με απνοια ...
Πριν κανα τριμηνο ψαρεψα εκει κατω ... δεν πηρα - δεν ειδα ΟΥΤΕ ΣΑΡΓΟ...
Με το ζορι και αφου γυρισαμε απραγοι .. βρηκα κατι φυκιαδες πονηρες ξεμπαρκες ... τις ψαρεψα με πλανο και πηρα κατι μεγαλες μπαφες και
καταφεραμε και φαγαμε ... αλλιως ... στο ιχθυοπωλειο χααχαχαχαχαα...
Τωρα λογικα θα κατεβω την επομενη βδομαδα να κανω αλλο ενα καλοκαιρινο ... χωρις να ξερω που ακριβως... μη τραβηχτω απεναντι στο Γερακα σκεφτομαι .. η στην Κορακια για πιο κοντα ...
Πηγαινε σε μερη πιο κοντα στο πολιτισμο ...εκει λογω φοβου μπορει να εχει μεινει κανενα μαυρακι ...
Που ακριβώς πήγες ρε Κώστα? Απο περιέργεια ρωτάω γιατί εμείς τα' χουμε ξαναπεί....
Χμμμ Κορακιά την έκανα πριν κανα μήνα, σίγουρα καλύτερα απο δω, έκανα κάποια καλά ψάρια δεδομένων των συνθηκών, αλλά τότε ήταν και αρχή καλοκαιριού.
Γέρακας πολύ καλή επιλογή νομίζω, έχους εξαιρετικές αναμνήσεις απ' όλο αυτό το κομμάτι από Κυπαρίσσι και κάτω. Συναγρίδες, στήρες και ροφοί.... Τελευταία φορά που πήγα όμως ήταν το 2014, μην σε πάρω και στο λαιμό μου.. :-k

https://prnt.sc/sY4W78Oy5Cxj

Εδω πηγα. Ειχε καιρο και ηταν το μονο κομματι που ειχε λιγο ηρεμια . Κανει καμια κοκκινη. Ειχε μονο μικρες. σαργα πουθενα ...
πικραααααα
Καλα και απεναντι απο κυπαρισσι και κατω μη νομιζεις οτι γινεται χαμος οπως παλια... πανε αυτες οι εποχες...
Χαχα εμείς σίγουρα σε κάποιο σημείο θα τσουγκρίσουμε κάποτε στο μέλλον. Μουζάκι ρε μπαγάσα? Απο εκεί είναι το πλάνο με την παλαμίδα... πολύ θολούρα φίλε, κάνεις μια βουτιά στην ομίχλη και περιμένεις αν θα σου κάτσει κάτι. Κουραστικό πολύ γιατί και να δεις κάποιο αξιόλογο ψάρι πρέπει να το πάρεις με την μία αλλιώς αντίο. Δοκίμασε το νησάκι απέναντι απ' τον Βαρδινογιάννη, με αρκετή τύχη μπορεί να σου κάτσει καμιά πρασινομάτα 8-[

Άβαταρ μέλους
maimouth
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Κυρ 18 Αύγ 2013, 10:45
Ονοματεπώνυμο: Costas Vasilakopoulos
Τοποθεσία: Halandrion

Re: Σπέσιαλ ρεπόρτ Ζερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από maimouth » Κυρ 31 Ιούλ 2022, 14:01

Χαχα εμείς σίγουρα σε κάποιο σημείο θα τσουγκρίσουμε κάποτε στο μέλλον. Μουζάκι ρε μπαγάσα? Απο εκεί είναι το πλάνο με την παλαμίδα... πολύ θολούρα φίλε, κάνεις μια βουτιά στην ομίχλη και περιμένεις αν θα σου κάτσει κάτι. Κουραστικό πολύ γιατί και να δεις κάποιο αξιόλογο ψάρι πρέπει να το πάρεις με την μία αλλιώς αντίο. Δοκίμασε το νησάκι απέναντι απ' τον Βαρδινογιάννη, με αρκετή τύχη μπορεί να σου κάτσει καμιά πρασινομάτα 8-[
[/quote]



Μπααα. ποσους και ποσους ξερω και δεν εχω τσουγκρισει ποτε με κανεναν χααχαχαχαχ.
Στη τυχη ειναι δυσκολο ...
Πηγα γιατι κανει κοκκινελια εκει . μηπως κατσει καμια να φαμε. μικρες ειχε μονο μεχρι κιλο . ειδα και μια δυαρα αλλα δεν πλησιαζε με τιποτα ... με το 82 αρι την ηθελα λιγο πιο κοντα...
Δεν ειχε καθολου ψαρια ομως... καθοοοοοολουυυ ...
Ας ειναι καλα οι φυκιαδες που εχουν παντα καμια εκπληξουλα. αλλα ψοφησα. στο γυρισμο μετα απο τοσες ωρες εριξα 20 βουτιες για να παρω 4 ψαρια ...
Χμμμ κατι δε καταλαβα με το αλλο ...
Εγω ξερω τους λεβεντες αυτους να μενουν στο Θυνι .....
Εχει νησακια δεν εχει ...
Πηραν κι αλλο εξοχικο ?
αχααχαχ
...από τη πόλη έρχομαι και στη κορφή κανέλλα

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: Σπέσιαλ ρεπόρτ Ζερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Κυρ 31 Ιούλ 2022, 15:10

maimouth έγραψε:
Κυρ 31 Ιούλ 2022, 14:01
Χαχα εμείς σίγουρα σε κάποιο σημείο θα τσουγκρίσουμε κάποτε στο μέλλον. Μουζάκι ρε μπαγάσα? Απο εκεί είναι το πλάνο με την παλαμίδα... πολύ θολούρα φίλε, κάνεις μια βουτιά στην ομίχλη και περιμένεις αν θα σου κάτσει κάτι. Κουραστικό πολύ γιατί και να δεις κάποιο αξιόλογο ψάρι πρέπει να το πάρεις με την μία αλλιώς αντίο. Δοκίμασε το νησάκι απέναντι απ' τον Βαρδινογιάννη, με αρκετή τύχη μπορεί να σου κάτσει καμιά πρασινομάτα 8-[


Μπααα. ποσους και ποσους ξερω και δεν εχω τσουγκρισει ποτε με κανεναν χααχαχαχαχ.
Στη τυχη ειναι δυσκολο ...
Πηγα γιατι κανει κοκκινελια εκει . μηπως κατσει καμια να φαμε. μικρες ειχε μονο μεχρι κιλο . ειδα και μια δυαρα αλλα δεν πλησιαζε με τιποτα ... με το 82 αρι την ηθελα λιγο πιο κοντα...
Δεν ειχε καθολου ψαρια ομως... καθοοοοοολουυυ ...
Ας ειναι καλα οι φυκιαδες που εχουν παντα καμια εκπληξουλα. αλλα ψοφησα. στο γυρισμο μετα απο τοσες ωρες εριξα 20 βουτιες για να παρω 4 ψαρια ...
Χμμμ κατι δε καταλαβα με το αλλο ...
Εγω ξερω τους λεβεντες αυτους να μενουν στο Θυνι .....
Εχει νησακια δεν εχει ...
Πηραν κι αλλο εξοχικο ?
αχααχαχ
[/quote]

Άκου λοιπόν νέε μου κάποια τίπς, αφού γουστάρεις κοκκινέλια:
- Ανάμεσα σε Μουζάκι και Δοκό περίπου στην μέση του διαύλου, όμορφο ναυαγιάκι περίπου στα 27 μέτρα. Όταν πέσεις στην κατάλληλη μέρα και ώρα απ' το κοκκινέλι που θα πιείς δεν θα μπορείς να περπατήσεις. Μην πας όμως στον πυρηνικό πόλεμο με γιαταγάνι, πάρε ένα αξιοπρεπές 110 τουλάχιστον. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΣΚΑΦΗ ΚΑΙ ΘΑΛΑΜΗΓΟΥΣ, ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ
- Δοκός, απέναντι από Μουζάκι κάνει γλώσσα που φτάνει αρκετά βαθιά. Πονηρό κομμάτι, ρεύμα τρομερό, αλλά εκεί ακριβώς είναι που σουλατσάρουν οι κόκκινες.
- Τα δυτικά της Δοκού, αυτά που βλέπουν Τρίκερι - Σπέτσες, ζόρικα κρεμαστά not for the faint hearted. Εκεί βγάζω συνήθως το πατεντεσπάνι μου σε στήρες, αν και δεν υπογράφω για πουθενά πλέον.
- Το νησάκι που λέω, είναι από την παραλία του Αμαν Ζόε, εκεί ακριβώς στο Θύνι και πηγαίνεις προς τα αριστερά -νότια-. Κάνει ή έκανε πολλές σφυρίδες, αλλά κι εκεί πλέον χρειάζεται τροχονόμος, πέραν των σκαφών έχει και τζετ σκι, και το ταχύπλο του ξενοδοχείου που περνάει με 60 μίλια χαλαρά!
- Την ξέρα απέναντι στο Λεωνίδιο την ξέρεις φαντάζομαι...

20 βουτιές για 4 ψάρια είναι μία πάρα πολλή καλή αναλογία βουτιάς/ψάρι. Εγώ θέλω τουλάχιστον 50!! Αμα πιάσεις τίποτα, θέλω ποσοστά :D

xareas
Δημοσιεύσεις: 3357
Εγγραφή: Δευ 28 Μαρ 2011, 18:48

Re: Σπέσιαλ ρεπόρτ Ζερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Δευ 01 Αύγ 2022, 11:37

Ένας από τους λόγους που δεν ψαρεύω καλοκαίρι πέρα από τους καλοκαιρινούς καπεταναίους.
Δεν βρίσκω λόγο να μάθω να βουτάω στα 30 για μια στήρα στην καλύτερη 2 κιλά και αυτό πολύ σπάνια.
Από το τέλος του σχολείου που κάναμε,σταμάτησα να προσπαθώ να ψαρέψω πιο βαθιά.

Περί ορέξεως που λένε,αλλά η νέκρα δυστυχώς είναι μαζικό φαινόμενο και τα ψάρια παραπαίρνουν τον κατήφορο.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: Σπέσιαλ ρεπόρτ Ζερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 01 Αύγ 2022, 12:11

xareas έγραψε:
Δευ 01 Αύγ 2022, 11:37
Ένας από τους λόγους που δεν ψαρεύω καλοκαίρι πέρα από τους καλοκαιρινούς καπεταναίους.
Δεν βρίσκω λόγο να μάθω να βουτάω στα 30 για μια στήρα στην καλύτερη 2 κιλά και αυτό πολύ σπάνια.
Από το τέλος του σχολείου που κάναμε,σταμάτησα να προσπαθώ να ψαρέψω πιο βαθιά.

Περί ορέξεως που λένε,αλλά η νέκρα δυστυχώς είναι μαζικό φαινόμενο και τα ψάρια παραπαίρνουν τον κατήφορο.
Χάρη για του καπεταναίους συμφωνώ κι επαυξάνω, όμως το καλοκαίρι είναι ίσως η μόνη εποχή του χρόνου που μπορώ να ψαρεύω συστηματικά.
Τώρα ως προς το βάθος συμφωνώ εν μέρει. Εμένα όμως μ' αρέσει όμως η βουτιά αυτή καθ' εαυτή, δεν βουτάω για το ψάρι. Απλώς θλίβομαι που χρόνο με τον χρόνο βλέπω αυτές τις δραματικές αλλαγές στους πληθυσμούς τους.

xareas
Δημοσιεύσεις: 3357
Εγγραφή: Δευ 28 Μαρ 2011, 18:48

Re: Σπέσιαλ ρεπόρτ Ζερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Δευ 01 Αύγ 2022, 13:07

dimitrikotz έγραψε:
Δευ 01 Αύγ 2022, 12:11
xareas έγραψε:
Δευ 01 Αύγ 2022, 11:37
Ένας από τους λόγους που δεν ψαρεύω καλοκαίρι πέρα από τους καλοκαιρινούς καπεταναίους.
Δεν βρίσκω λόγο να μάθω να βουτάω στα 30 για μια στήρα στην καλύτερη 2 κιλά και αυτό πολύ σπάνια.
Από το τέλος του σχολείου που κάναμε,σταμάτησα να προσπαθώ να ψαρέψω πιο βαθιά.

Περί ορέξεως που λένε,αλλά η νέκρα δυστυχώς είναι μαζικό φαινόμενο και τα ψάρια παραπαίρνουν τον κατήφορο.
Χάρη για του καπεταναίους συμφωνώ κι επαυξάνω, όμως το καλοκαίρι είναι ίσως η μόνη εποχή του χρόνου που μπορώ να ψαρεύω συστηματικά.
Τώρα ως προς το βάθος συμφωνώ εν μέρει. Εμένα όμως μ' αρέσει όμως η βουτιά αυτή καθ' εαυτή, δεν βουτάω για το ψάρι. Απλώς θλίβομαι που χρόνο με τον χρόνο βλέπω αυτές τις δραματικές αλλαγές στους πληθυσμούς τους.
Δίνεις άλλη βαρύτητα στο δίπολο ψάρεμα-άπνοια.
Ακριβώς η ανάποδη δυναμική ταιριάζει σε μένα.
Η βουτιά καθ'αυτή μου αρέσει και εμένα,στο μπάνιο όταν πάμε μια συγκεκριμένη παραλία που είναι μαχαίρι παίρνω εξοπλισμό και βουτάω.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: Σπέσιαλ ρεπόρτ Ζερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 01 Αύγ 2022, 20:13

Συνεχίζω το ρεπόρτ γιατί καμιά φορά τα φαινόμενα απατούν..
Τρίτη ημέρα κορώνας και επειδή το σπίτι πλέον δεν με χωρούσε, είπα να πάω μόνος σ' ένα πολύ κοντινό ρηχό τοπάκι έτσι για να δω λίγο μπλε και να τεστάρω τις δυνάμεις μου.
Ενας τόπος με σχεδόν ομοιόμορφο βυθό, βραχάκια με άμμο και με αποχή γύρω στα 18 μέτρα. Τον σνομπάρουν όλοι οι γνωστοί πρωταθλητοαπνεοιστομανάβηδες που λέει κι ο Κώστας.
Και ω του θαύματος είδα το φως το αληθινό! Το μέρος ήταν τίγκα στα στηράκια και στα ροφάκια, σχεδόν σε κάθε βράχο. Μεγέθη μέχρι κιλό απ' αυτά δηλαδή που καθόλου δεν σνομπάρουν οι μανάβηδες και πάρα πάρα πολλά. Δεν έπιασα ψάρι, αλλά τα βιντεοσκόπησα και το φχαριστήθηκα!
Γύρισα πολύ καλύτερα απ' ότι έφυγα, παρ' ότι οι άπνοιες μου ήταν κακές.
Εύχομαι να μην είναι μέλος κάποιους απο δαύτους και το αδείασει =;

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”