Σπέσιαλ ρεπόρτ Ζερό

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Σπέσιαλ ρεπόρτ Ζερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Παρ 29 Ιούλ 2022, 22:45

Τέταρτη μέρα διακοπών, τρίτη μέρα στο νησί (Ύδρα) και η απογοήτευση σχεδόν πλήρης. Δεν είναι τα θηράματα που δεν έχω πιάσει, είναι η τραγική απουσία ζωής, κυκλοφορίας, είναι τα νεκροταφεία που ήρθα σε επαφή που συγκρίνοντας τα με άλλες χρονιές είναι σαν τα μεγαλεία που διηγώντας κλαίς. Ο απολογισμός φυσικά σχεδόν μηδενικός, οι επισκέψεις σε γνωστά 'πονηρά' θαλάμια ήταν πλέον επισκέψεις σε έρημα θαλάμια και δεν έχω καμία όρεξη να συνεχίσω. Σε όλες αυτές τις μέρες δεν είδα ούτε ένα αξιόλογο μαύρο ψάρι, πλην μίας καλούτσικης στήρας που την έχασα κι αυτήν και ελπίζω να ζήσει ως η "τελευταία των μοϊκανών". Η εξήγηση βέβαια γνωστή, τα έχουμε πει χίλιες φορές και δεν υπάρχει λόγος να τα επαναλαμβάνουμε. Το φαινόμενο "σκούπα" βασιλεύει εδώ στην Ύδρα και αν δεν πιαστεί και το τελευταίο ροφάκι δεν πρόκειται να ησυχάσουν. Δεν μου αρέσει να εκπέμπω τέτοια πεσιμισμό αλλά ρε παιδιά τόσες πολλές άσκοπες βαθιές βουτιές δεν έχω ξανακάνει στη ζωή μου. Για του λόγου το αληθές έχω αποτυπώσει αυτά που γράφω σ' ένα απολύτως αδιάφορο βίντεο που περιέχει κάποια βλαμμένα περαστικά πελαγίσια των οποίων τη σύλληψη δεν πρόλαβα καν να αποθανατήσω.

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά στην σημερινή βουτιά είδα τους χρόνους μου να μειώνονται δραματικά. Από τα 2:15 - 2:30 βρέθηκα να αγκομαχώ στα 1:45 συν το ότι χρειαζόμουν εξισώσεις στην κυριολεξία κάθε μισό μέτρο. Εφτασα στο σπίτι πτώμα στην κούραση, έκανα το τέστ και βέβαια βγήκα θετικός. Νόμιζα ότι την είχα σκαπουλάρει αλλά .. δεν. Το περίεργο σε όλα αυτά είναι ότι ενώ δεν έχω δει αξιόλογα ψάρια και ενώ η κατάσταση είναι αυτή που περιγράφω, μου φαίνεται αβάσταχτο το φορτίο να κάτσω μακριά απ' την θάλασσα.

phpBB [video]

Άβαταρ μέλους
andrianblue
Δημοσιεύσεις: 737
Εγγραφή: Παρ 14 Σεπ 2018, 09:33
Ονοματεπώνυμο: Δημητρης
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Σπέσιαλ ρεπόρτ Ζερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από andrianblue » Σάβ 30 Ιούλ 2022, 08:30

Δημητρη αρχισε να το συνηθιζεις γιατι βλεπω να γινεται "κανονικοτητα" αυτο το πραγμα... Θεωρω οτι ειναι πολυ δυσκολο αν οχι αδυνατο να αλλαξει κατι στο κοντινο μελλον.

tas
Δημοσιεύσεις: 1137
Εγγραφή: Τρί 11 Δεκ 2012, 13:50
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Re: Σπέσιαλ ρεπόρτ Ζερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Σάβ 30 Ιούλ 2022, 09:47

Δημητριε χαιρε . Καλες διακοπες.
Τα τελευταια χρονια η εξαφανιση των μαυρων την περιοδο των διακοπων και στα πολυσυχναστα μερη ειναι κατι συνηθισμενο για μενα, τουλαχιστον στα βαθη που ψαρευω. Το αποδιδω στην πολυ φασαρια και στο συνωστισμο ανθρωπων και σκαφων την περιοδο αυτη. Αλλοτε ηταν η καταλληλοτερη εποχη, τωρα τα δεδομενα εχουν αλλαξει. Πιστευω οτι οσα μαυρα εχουν μεινει προσαρμοζονται στην υπαρχουσα κατασταση και αποσυρονται βαθεια οπου υπαρχει ησυχια και ασφαλεια.
Κατα τ αλλα περαστικα. Α και μακαρι να ειχα τους χρονους απνοιας που εχεις με covid.

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas
Δημοσιεύσεις: 4355
Εγγραφή: Πέμ 13 Μαρ 2014, 15:22
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Σπέσιαλ ρεπόρτ Ζερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Σάβ 30 Ιούλ 2022, 10:01

tas έγραψε:
Σάβ 30 Ιούλ 2022, 09:47
Δημητριε χαιρε . Καλες διακοπες.
Τα τελευταια χρονια η εξαφανιση των μαυρων την περιοδο των διακοπων και στα πολυσυχναστα μερη ειναι κατι συνηθισμενο για μενα, τουλαχιστον στα βαθη που ψαρευω. Το αποδιδω στην πολυ φασαρια και στο συνωστισμο ανθρωπων και σκαφων την περιοδο αυτη. Αλλοτε ηταν η καταλληλοτερη εποχη, τωρα τα δεδομενα εχουν αλλαξει. Πιστευω οτι οσα μαυρα εχουν μεινει προσαρμοζονται στην υπαρχουσα κατασταση και αποσυρονται βαθεια οπου υπαρχει ησυχια και ασφαλεια.
Κατα τ αλλα περαστικα. Α και μακαρι να ειχα τους χρονους απνοιας που εχεις με covid.

Συμφωνώ με Ολα τα γραφόμενα του καλού μου Φίλου Τάσου...

Εύχομαι καλή κι ασφαλή Ανάρρωση από τον Covid...

Τα όμορφα Ψάρια που έβρισκες κι έβγαζες, θα τα ξαναβρείς...!!!



:hello:
...αν δεν μπορείς να φερθείς με Σεβασμό,
φέρσου τουλάχιστον με την υποτυπώδη Ανθρωπιά…







CapetanThomas : https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=53800

chrissfak
Δημοσιεύσεις: 348
Εγγραφή: Τρί 28 Ιούλ 2020, 16:29

Re: Σπέσιαλ ρεπόρτ Ζερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chrissfak » Σάβ 30 Ιούλ 2022, 10:16

Δημήτρη θα το περάσεις, είναι θέμα λίγων ημερών...Όσο για τη νέκρα που περιέγραψες, δεδομένου ότι βουτάς πολύ βαθύτερα από το μέσο ψαρά, θέλω να πιστεύω ότι ήταν "μέσα στο πρόγραμμα".

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: Σπέσιαλ ρεπόρτ Ζερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Σάβ 30 Ιούλ 2022, 10:41

Ευχαριστώ άπαντες για τα καλά σας λόγια! Απλά επειδή αυτό το νησί το ξέρω πέτρα - πέτρα, τέτοια τραγική κατάσταση δεν την έχω ξαναβιώσει στο παρελθόν. Ίσως θα πρέπει κι εμείς ως ψαροκυνηγοί να προσαρμοστούμε στα νέα δεδομένα και ν' αλλάξουμε τον τρόπο προσέγγισης, πχ πελαγίσια ευτυχώς υπάρχουν και κυκλοφορούν ακόμα, και τώρα το καλοκαίρι

chrissfak
Δημοσιεύσεις: 348
Εγγραφή: Τρί 28 Ιούλ 2020, 16:29

Re: Σπέσιαλ ρεπόρτ Ζερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chrissfak » Σάβ 30 Ιούλ 2022, 12:36

Χωρίς να δικαιολογώ τον ψαρά που θα πάει με το φακό να πάρει το ροφό του μισού κιλού στα 5 μέτρα (κάτι που εδώ στα μέρη μου γίνεται συστηματικά), ας σκεφτούμε ποιοι έχουν τα τελευταία χρόνια κάνει τεράστια κατανάλωση ψαριών. Μιλάω για τους γείτονες ανατολικά. Με το casus beli για τα 12 μίλια, έρχονται και παρελαύνουν ακόμα και μέσα στα 6 μίλια, που θεωρητικά απαγορεύεται δια ροπάλου καθώς είναι χωρικά ύδατα φικά μας. Είναι μεγάλη αγορά και νομίζω το φαινόνενο έχει ενταθεί.

Οι δικοί μας οι "ληστές" με το φακό υπήρχαν από παλιά, τα μαύρα τα στόχευαν από παλιά, αλλά κάτι με πολύ πιο μεγάλο "στόμα" χρειάζεται για να αλλάξει τόσο τα δεδομένα. Λένε ότι τα μαύρα τραβάνε τα υπόλοιπα ψάρια...Μα και ο ροφός ψάρια ψάχνει για να τραφεί. Όταν οι τράτες αλωνίζουν και παίρνουν ό,τι βρεθεί στο διάβα τους, γιατί το θαλάμι αυτό να προσελκύσει το ροφό;

Για να μη μιλήσουμε για δυναμίτες κτλ κάτι που επίσης έχει ενταθεί και δείχνει πόσο παράσιτα έχουν γίνει οι άνθρωποι για το σύστημα.

Άρα Δημήτρη μην καγηγορείς τον εαυτό σου ή το συνάδελφο που με ΆΠΝΟΙΑ κατεβαίνει στα -άντα και παίρνει ένα ροφό από το θαλάμι σε όλο το ψάρεμα. Η ζημιά με ψυχρούς αριθμούς γίνεται στο ανοιχτό πέλαγος με την τεράστια ανικανότητα του εδώ κράτους...

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: Σπέσιαλ ρεπόρτ Ζερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Σάβ 30 Ιούλ 2022, 13:42

chrissfak έγραψε:
Σάβ 30 Ιούλ 2022, 12:36
Χωρίς να δικαιολογώ τον ψαρά που θα πάει με το φακό να πάρει το ροφό του μισού κιλού στα 5 μέτρα (κάτι που εδώ στα μέρη μου γίνεται συστηματικά), ας σκεφτούμε ποιοι έχουν τα τελευταία χρόνια κάνει τεράστια κατανάλωση ψαριών. Μιλάω για τους γείτονες ανατολικά. Με το casus beli για τα 12 μίλια, έρχονται και παρελαύνουν ακόμα και μέσα στα 6 μίλια, που θεωρητικά απαγορεύεται δια ροπάλου καθώς είναι χωρικά ύδατα φικά μας. Είναι μεγάλη αγορά και νομίζω το φαινόνενο έχει ενταθεί.

Οι δικοί μας οι "ληστές" με το φακό υπήρχαν από παλιά, τα μαύρα τα στόχευαν από παλιά, αλλά κάτι με πολύ πιο μεγάλο "στόμα" χρειάζεται για να αλλάξει τόσο τα δεδομένα. Λένε ότι τα μαύρα τραβάνε τα υπόλοιπα ψάρια...Μα και ο ροφός ψάρια ψάχνει για να τραφεί. Όταν οι τράτες αλωνίζουν και παίρνουν ό,τι βρεθεί στο διάβα τους, γιατί το θαλάμι αυτό να προσελκύσει το ροφό;

Για να μη μιλήσουμε για δυναμίτες κτλ κάτι που επίσης έχει ενταθεί και δείχνει πόσο παράσιτα έχουν γίνει οι άνθρωποι για το σύστημα.

Άρα Δημήτρη μην καγηγορείς τον εαυτό σου ή το συνάδελφο που με ΆΠΝΟΙΑ κατεβαίνει στα -άντα και παίρνει ένα ροφό από το θαλάμι σε όλο το ψάρεμα. Η ζημιά με ψυχρούς αριθμούς γίνεται στο ανοιχτό πέλαγος με την τεράστια ανικανότητα του εδώ κράτους...
Φίλε μου όλα αυτά που γράφεις είναι πικρές αλήθειες. Η θάλασσα τραυματίζεται ανεπανόρθωτα σε καθημερινή βάση απ' όλους αυτούς που αναφέρεις, τράτες, δυναμίτες, μπουκαλάκηδες, νυχτερινούς, ασυνείδητους παντός είδους, συμπεριλαμβανομένων και του συναφιού μας. Αν θες το πιστεύεις άλλα τα ροφάκια στην αρχή του βίντεο τα χτυπάνε και αυτά, ίσως γιαυτό τα τράβηξα, για να το αναφέρω. Η ζημιά γίνεται σίγουρα στο ανοιχτό πέλαγος, αλλά σε διαβεβαιώ ότι γίνεται και στο γυαλό και δεν κατηγορώ τόσο τον αρχάριο ή τον άσχετο που θα τα βαρέσει εκ παραδρομής αλλά τον έμπειρο που θα το δικαιολογήσει με χίλιους δυό τρόπους. Μέσα σ' όλο αυτό το ομιχλώδες τοπίο των πάσης φύσεως παρανόμων ή και ημιπαρανόμων, αυτών δηλαδή που βιοπορίζονται απο το ψαροντούφεκο, θα πρέπει να αναλογιστούμε απλώς το δικό μας μερίδιο ευθύνης και να το πάρουμε πάνω μας. Είναι πιο επικοδομητικό να ξεκινήσουμε πρώτα απ' τους εαυτούς μας γιατί αλλιώς .... χανόμαστε στη μετάφραση και κατηγορούμε το κράτος γενικώς. Κάτι που δεν είσαι βέβαιος για το μέγεθος, μην το χτυπήσεις, όταν έχεις πιάσει όσα ψάρια χρειάζεσαι, βάλε τον εσωτερικό κόφτη κλπ κλπ.

Χτες είδα στο δρόμο ένα πιτσιρικά, ικανότατο ψαρουντουφεκά, ζει αποκλειστικά απ' το ψαροντούφεκο, δεν πηγαίνει βράδυ, δεν κάνει μπουκάλες, απλώς βάζει μια παντόφλα 10 κιλών, κατεβαίνει στα πενήντα μέτρα, κάθεται δύο λεπτά και πιάνει ό,τι μπορείς να φανταστείς απο εκεί. Είναι καλό παιδί, συμπαθέστατος και όπως καταλαβαίνεις για να πιάσει αυτά τα ψάρια παίζει τη ζωή του κορώνα - γράμματα. Η ένσταση μου είναι ότι έχω δει φωτογραφίες με μία βάρκα τίγκα στα μαύρα ψάρια, και αυτό το θέαμα προσωπικά μου προκαλεί απέχθεια. Πιάσαμε λοιπόν την κουβέντα και ο λόγος πήγε στον περίφημο Ταυρή, τον οποίο και υπερασπίστηκε με σθένος. Αυτός μου λέει φταίει που βγάζει το ψωμί του, ενώ το κράτος αφήνει έξω εγκληματίες, βιαστές κλπ κλπ. Ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω, αυτό που ξέρω είναι ότι ως λαός βρίσκουμε χίλιους δυό τρόπους για να δικαιολογούμε τα αδικαιολόγητα.

Αφήνω τελευταίο τον φάκελο Τουρκία. Έχω καταγωγή από Χίο και όταν πήγαινα εκεί μικρός βλέπαμε τα απέναντι παράλια της Μικράς Ασίας και η γιαγιά μου να με φοβερίζει για τον Τούρκο που θα' ρθει. Οι Τούρκοι φίλε έχουν την δική τους ατζέντα που καλλιεργούν μεθοδικά και συστηματικά. Δεν τους ενδιαφέρουν τα νησιά, ξέρουν πολύ καλά ότι αυτό δεν μπορούν να το επιδιώξουν, τους ενδιαφέρουν όμως τα χωρικά ύδατα και ο πλούτος που είναι απο κάτω. Ως γνωστόν η διπλωματία τους είναι να διεκδικούν το μείζον για να πετύχουν το έλασσον. Αν προσθέσεις και το γεγονός ότι είναι σε προεκλογική περίοδο, δεν μου κάνει καμία εντύπωση όλη αυτή η ακραία ρητορική τους. Εδώ που τα λέμε βέβαια καλύτερα, γιατι απομονώνονται ενώ εμείς ενισχύουμε τις σχέσεις μας, και εξοπλιζόμαστε όπως πρέπει να κάνουμε. Πάντως ένας φίλος που πήγε προ καιρού μία κρουαζιέρα στα νότια της Τουρκίας, μου είπε ότι έμεινε άναυδος από τα μαύρα ψάρια που είδε σε ελάχιστα βάθη... Ψέμματα? Αλήθεια? Μάλλον το δεύτερο.

Άβαταρ μέλους
maimouth
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Κυρ 18 Αύγ 2013, 10:45
Ονοματεπώνυμο: Costas Vasilakopoulos
Τοποθεσία: Halandrion

Re: Σπέσιαλ ρεπόρτ Ζερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από maimouth » Σάβ 30 Ιούλ 2022, 15:06

dimitrikotz έγραψε:
Σάβ 30 Ιούλ 2022, 13:42
chrissfak έγραψε:
Σάβ 30 Ιούλ 2022, 12:36
Χωρίς να δικαιολογώ τον ψαρά που θα πάει με το φακό να πάρει το ροφό του μισού κιλού στα 5 μέτρα (κάτι που εδώ στα μέρη μου γίνεται συστηματικά), ας σκεφτούμε ποιοι έχουν τα τελευταία χρόνια κάνει τεράστια κατανάλωση ψαριών. Μιλάω για τους γείτονες ανατολικά. Με το casus beli για τα 12 μίλια, έρχονται και παρελαύνουν ακόμα και μέσα στα 6 μίλια, που θεωρητικά απαγορεύεται δια ροπάλου καθώς είναι χωρικά ύδατα φικά μας. Είναι μεγάλη αγορά και νομίζω το φαινόνενο έχει ενταθεί.

Οι δικοί μας οι "ληστές" με το φακό υπήρχαν από παλιά, τα μαύρα τα στόχευαν από παλιά, αλλά κάτι με πολύ πιο μεγάλο "στόμα" χρειάζεται για να αλλάξει τόσο τα δεδομένα. Λένε ότι τα μαύρα τραβάνε τα υπόλοιπα ψάρια...Μα και ο ροφός ψάρια ψάχνει για να τραφεί. Όταν οι τράτες αλωνίζουν και παίρνουν ό,τι βρεθεί στο διάβα τους, γιατί το θαλάμι αυτό να προσελκύσει το ροφό;

Για να μη μιλήσουμε για δυναμίτες κτλ κάτι που επίσης έχει ενταθεί και δείχνει πόσο παράσιτα έχουν γίνει οι άνθρωποι για το σύστημα.

Άρα Δημήτρη μην καγηγορείς τον εαυτό σου ή το συνάδελφο που με ΆΠΝΟΙΑ κατεβαίνει στα -άντα και παίρνει ένα ροφό από το θαλάμι σε όλο το ψάρεμα. Η ζημιά με ψυχρούς αριθμούς γίνεται στο ανοιχτό πέλαγος με την τεράστια ανικανότητα του εδώ κράτους...
Φίλε μου όλα αυτά που γράφεις είναι πικρές αλήθειες. Η θάλασσα τραυματίζεται ανεπανόρθωτα σε καθημερινή βάση απ' όλους αυτούς που αναφέρεις, τράτες, δυναμίτες, μπουκαλάκηδες, νυχτερινούς, ασυνείδητους παντός είδους, συμπεριλαμβανομένων και του συναφιού μας. Αν θες το πιστεύεις άλλα τα ροφάκια στην αρχή του βίντεο τα χτυπάνε και αυτά, ίσως γιαυτό τα τράβηξα, για να το αναφέρω. Η ζημιά γίνεται σίγουρα στο ανοιχτό πέλαγος, αλλά σε διαβεβαιώ ότι γίνεται και στο γυαλό και δεν κατηγορώ τόσο τον αρχάριο ή τον άσχετο που θα τα βαρέσει εκ παραδρομής αλλά τον έμπειρο που θα το δικαιολογήσει με χίλιους δυό τρόπους. Μέσα σ' όλο αυτό το ομιχλώδες τοπίο των πάσης φύσεως παρανόμων ή και ημιπαρανόμων, αυτών δηλαδή που βιοπορίζονται απο το ψαροντούφεκο, θα πρέπει να αναλογιστούμε απλώς το δικό μας μερίδιο ευθύνης και να το πάρουμε πάνω μας. Είναι πιο επικοδομητικό να ξεκινήσουμε πρώτα απ' τους εαυτούς μας γιατί αλλιώς .... χανόμαστε στη μετάφραση και κατηγορούμε το κράτος γενικώς. Κάτι που δεν είσαι βέβαιος για το μέγεθος, μην το χτυπήσεις, όταν έχεις πιάσει όσα ψάρια χρειάζεσαι, βάλε τον εσωτερικό κόφτη κλπ κλπ.

Χτες είδα στο δρόμο ένα πιτσιρικά, ικανότατο ψαρουντουφεκά, ζει αποκλειστικά απ' το ψαροντούφεκο, δεν πηγαίνει βράδυ, δεν κάνει μπουκάλες, απλώς βάζει μια παντόφλα 10 κιλών, κατεβαίνει στα πενήντα μέτρα, κάθεται δύο λεπτά και πιάνει ό,τι μπορείς να φανταστείς απο εκεί. Είναι καλό παιδί, συμπαθέστατος και όπως καταλαβαίνεις για να πιάσει αυτά τα ψάρια παίζει τη ζωή του κορώνα - γράμματα. Η ένσταση μου είναι ότι έχω δει φωτογραφίες με μία βάρκα τίγκα στα μαύρα ψάρια, και αυτό το θέαμα προσωπικά μου προκαλεί απέχθεια. Πιάσαμε λοιπόν την κουβέντα και ο λόγος πήγε στον περίφημο Ταυρή, τον οποίο και υπερασπίστηκε με σθένος. Αυτός μου λέει φταίει που βγάζει το ψωμί του, ενώ το κράτος αφήνει έξω εγκληματίες, βιαστές κλπ κλπ. Ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω, αυτό που ξέρω είναι ότι ως λαός βρίσκουμε χίλιους δυό τρόπους για να δικαιολογούμε τα αδικαιολόγητα.

Αφήνω τελευταίο τον φάκελο Τουρκία. Έχω καταγωγή από Χίο και όταν πήγαινα εκεί μικρός βλέπαμε τα απέναντι παράλια της Μικράς Ασίας και η γιαγιά μου να με φοβερίζει για τον Τούρκο που θα' ρθει. Οι Τούρκοι φίλε έχουν την δική τους ατζέντα που καλλιεργούν μεθοδικά και συστηματικά. Δεν τους ενδιαφέρουν τα νησιά, ξέρουν πολύ καλά ότι αυτό δεν μπορούν να το επιδιώξουν, τους ενδιαφέρουν όμως τα χωρικά ύδατα και ο πλούτος που είναι απο κάτω. Ως γνωστόν η διπλωματία τους είναι να διεκδικούν το μείζον για να πετύχουν το έλασσον. Αν προσθέσεις και το γεγονός ότι είναι σε προεκλογική περίοδο, δεν μου κάνει καμία εντύπωση όλη αυτή η ακραία ρητορική τους. Εδώ που τα λέμε βέβαια καλύτερα, γιατι απομονώνονται ενώ εμείς ενισχύουμε τις σχέσεις μας, και εξοπλιζόμαστε όπως πρέπει να κάνουμε. Πάντως ένας φίλος που πήγε προ καιρού μία κρουαζιέρα στα νότια της Τουρκίας, μου είπε ότι έμεινε άναυδος από τα μαύρα ψάρια που είδε σε ελάχιστα βάθη... Ψέμματα? Αλήθεια? Μάλλον το δεύτερο.
Επιτελους βρηκα εναν ανθρωπο που να εχει καταλαβει τι κανουν οι Τουρκοι και ποτε και να μην ψαρωνει απο τις βλακειες τους ....
χαχαχαχ
...από τη πόλη έρχομαι και στη κορφή κανέλλα

Άβαταρ μέλους
maimouth
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Κυρ 18 Αύγ 2013, 10:45
Ονοματεπώνυμο: Costas Vasilakopoulos
Τοποθεσία: Halandrion

Re: Σπέσιαλ ρεπόρτ Ζερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από maimouth » Σάβ 30 Ιούλ 2022, 15:11

Δημητριε στα εχω ξαναπει για τα μερη αυτα . Οι μεγαλυτεροι απνειστοψαρομαναβηδες της Ελλαδας ειναι εκει τριγυρω.
Τα μερη ειναι γνωστα ... και τα ψαρευουν πρωι μεσημερι και βραδυ. Χωρις μπουκαλες.. δε χρειαζεται .. τα βγαζουν και με απνοια ...
Πριν κανα τριμηνο ψαρεψα εκει κατω ... δεν πηρα - δεν ειδα ΟΥΤΕ ΣΑΡΓΟ...
Με το ζορι και αφου γυρισαμε απραγοι .. βρηκα κατι φυκιαδες πονηρες ξεμπαρκες ... τις ψαρεψα με πλανο και πηρα κατι μεγαλες μπαφες και
καταφεραμε και φαγαμε ... αλλιως ... στο ιχθυοπωλειο χααχαχαχαχαα...
Τωρα λογικα θα κατεβω την επομενη βδομαδα να κανω αλλο ενα καλοκαιρινο ... χωρις να ξερω που ακριβως... μη τραβηχτω απεναντι στο Γερακα σκεφτομαι .. η στην Κορακια για πιο κοντα ...
Πηγαινε σε μερη πιο κοντα στο πολιτισμο ...εκει λογω φοβου μπορει να εχει μεινει κανενα μαυρακι ...
...από τη πόλη έρχομαι και στη κορφή κανέλλα

chrissfak
Δημοσιεύσεις: 348
Εγγραφή: Τρί 28 Ιούλ 2020, 16:29

Re: Σπέσιαλ ρεπόρτ Ζερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chrissfak » Σάβ 30 Ιούλ 2022, 16:08

Έχετε δίκιο σε όλα όσα λέτε και οι 2, ο καθένας εδώ ας ξεκινήσει από τον εαυτό του. Στο ποσοτικό πρόβλημα όμως, είναι παράδοξο το να θεωρούμε ότι οι 10 ταυροψαράδες ευθύνονται για την κατάντια στο Αιγαίο (και κατ' επέκταση στις ακτές) και άρα ας ξεκινήσουμε από κει για τη λύση στο θέμα. Εμείς στο κάτω κάτω είμαστε καλά παιδιά μωρέ, θα δώσουμε το καλό παράδειγμα...Φυσικά αυτό ισχύει στις καρδιές μας, αλλά οι αριθμοί και οι τράτες δε θα αλλάξουν από αυτό. Και φυσικά είναι τραγικό να προσπαθούμε με το φιλότιμο να προστατέψουμε τη θάλασσα τη στιγμή που τα πρόστιμα για τους παραβάτες θα έπρεπε να είναι εξοντωτικά. Και θα βλέπαμε μετά αν θα το ξανάκαναν ή όχι. Αλλιώς ας τα παρατήσουμε, ας μην ξαναχτυπήσουμε αλίευμα, η καλύτερη λύση για τα ψάρια είναι σίγουρα αυτή!

Χιλιετίες τώρα έχουν δείξει ότι αν στον άνθρωπο δε μπει ψυχρό φρένο (βλέπε φόβος προστίμου, απαξίωση από την κοινωνία κτλ), αυτός ξεστρατίζει. Δε γίνεται με τη συνείδηση και την παιδεία μόνο να ελπίζουμε σε βιώσιμες αλλαγές...

Μέσα σε όλα, υπάρχει και η ρύπανση που δέχεται η θάλασσα, θερμοκρασιακές μεταβολές κτλ...

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: Σπέσιαλ ρεπόρτ Ζερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Σάβ 30 Ιούλ 2022, 16:52

maimouth έγραψε:
Σάβ 30 Ιούλ 2022, 15:11
Δημητριε στα εχω ξαναπει για τα μερη αυτα . Οι μεγαλυτεροι απνειστοψαρομαναβηδες της Ελλαδας ειναι εκει τριγυρω.
Τα μερη ειναι γνωστα ... και τα ψαρευουν πρωι μεσημερι και βραδυ. Χωρις μπουκαλες.. δε χρειαζεται .. τα βγαζουν και με απνοια ...
Πριν κανα τριμηνο ψαρεψα εκει κατω ... δεν πηρα - δεν ειδα ΟΥΤΕ ΣΑΡΓΟ...
Με το ζορι και αφου γυρισαμε απραγοι .. βρηκα κατι φυκιαδες πονηρες ξεμπαρκες ... τις ψαρεψα με πλανο και πηρα κατι μεγαλες μπαφες και
καταφεραμε και φαγαμε ... αλλιως ... στο ιχθυοπωλειο χααχαχαχαχαα...
Τωρα λογικα θα κατεβω την επομενη βδομαδα να κανω αλλο ενα καλοκαιρινο ... χωρις να ξερω που ακριβως... μη τραβηχτω απεναντι στο Γερακα σκεφτομαι .. η στην Κορακια για πιο κοντα ...
Πηγαινε σε μερη πιο κοντα στο πολιτισμο ...εκει λογω φοβου μπορει να εχει μεινει κανενα μαυρακι ...
Που ακριβώς πήγες ρε Κώστα? Απο περιέργεια ρωτάω γιατί εμείς τα' χουμε ξαναπεί....
Χμμμ Κορακιά την έκανα πριν κανα μήνα, σίγουρα καλύτερα απο δω, έκανα κάποια καλά ψάρια δεδομένων των συνθηκών, αλλά τότε ήταν και αρχή καλοκαιριού.
Γέρακας πολύ καλή επιλογή νομίζω, έχους εξαιρετικές αναμνήσεις απ' όλο αυτό το κομμάτι από Κυπαρίσσι και κάτω. Συναγρίδες, στήρες και ροφοί.... Τελευταία φορά που πήγα όμως ήταν το 2014, μην σε πάρω και στο λαιμό μου.. :-k

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5012
Εγγραφή: Τετ 04 Ιούλ 2007, 01:09
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: Σπέσιαλ ρεπόρτ Ζερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Σάβ 30 Ιούλ 2022, 19:44

Καλησπέρα :)

Τη θάλασσα τη βρίσκουμε όπως την έχουν αφήσει άλλοι, πολλοί και διάφοροι.
Το δικό μας κομμάτι είναι να την αφήνουμε όπως θα θέλαμε να την βρίσκουμε . Μέσα κι έξω.... :grin:

Αφου γίνονται οι βουτιές μας, μακάρι συχνά αν και δύσκολα, όλα καλά :hello:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: Σπέσιαλ ρεπόρτ Ζερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Σάβ 30 Ιούλ 2022, 19:51

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Σάβ 30 Ιούλ 2022, 19:44
Καλησπέρα :)

Τη θάλασσα τη βρίσκουμε όπως την έχουν αφήσει άλλοι, πολλοί και διάφοροι.
Το δικό μας κομμάτι είναι να την αφήνουμε όπως θα θέλαμε να την βρίσκουμε . Μέσα κι έξω.... :grin:

Αφου γίνονται οι βουτιές μας, μακάρι συχνά αν και δύσκολα, όλα καλά :hello:
Γειά σου Άρη, έτσι ακριβώς!!
Αύριο θα πάω να κάνω μια βουτιά, έτσι για να βραχώ, ούτως ή άλλως τα ψάρια λίγο δύσκολο να τα κολλήσω :D

Άβαταρ μέλους
maimouth
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Κυρ 18 Αύγ 2013, 10:45
Ονοματεπώνυμο: Costas Vasilakopoulos
Τοποθεσία: Halandrion

Re: Σπέσιαλ ρεπόρτ Ζερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από maimouth » Κυρ 31 Ιούλ 2022, 11:55

dimitrikotz έγραψε:
Σάβ 30 Ιούλ 2022, 16:52
maimouth έγραψε:
Σάβ 30 Ιούλ 2022, 15:11
Δημητριε στα εχω ξαναπει για τα μερη αυτα . Οι μεγαλυτεροι απνειστοψαρομαναβηδες της Ελλαδας ειναι εκει τριγυρω.
Τα μερη ειναι γνωστα ... και τα ψαρευουν πρωι μεσημερι και βραδυ. Χωρις μπουκαλες.. δε χρειαζεται .. τα βγαζουν και με απνοια ...
Πριν κανα τριμηνο ψαρεψα εκει κατω ... δεν πηρα - δεν ειδα ΟΥΤΕ ΣΑΡΓΟ...
Με το ζορι και αφου γυρισαμε απραγοι .. βρηκα κατι φυκιαδες πονηρες ξεμπαρκες ... τις ψαρεψα με πλανο και πηρα κατι μεγαλες μπαφες και
καταφεραμε και φαγαμε ... αλλιως ... στο ιχθυοπωλειο χααχαχαχαχαα...
Τωρα λογικα θα κατεβω την επομενη βδομαδα να κανω αλλο ενα καλοκαιρινο ... χωρις να ξερω που ακριβως... μη τραβηχτω απεναντι στο Γερακα σκεφτομαι .. η στην Κορακια για πιο κοντα ...
Πηγαινε σε μερη πιο κοντα στο πολιτισμο ...εκει λογω φοβου μπορει να εχει μεινει κανενα μαυρακι ...
Που ακριβώς πήγες ρε Κώστα? Απο περιέργεια ρωτάω γιατί εμείς τα' χουμε ξαναπεί....
Χμμμ Κορακιά την έκανα πριν κανα μήνα, σίγουρα καλύτερα απο δω, έκανα κάποια καλά ψάρια δεδομένων των συνθηκών, αλλά τότε ήταν και αρχή καλοκαιριού.
Γέρακας πολύ καλή επιλογή νομίζω, έχους εξαιρετικές αναμνήσεις απ' όλο αυτό το κομμάτι από Κυπαρίσσι και κάτω. Συναγρίδες, στήρες και ροφοί.... Τελευταία φορά που πήγα όμως ήταν το 2014, μην σε πάρω και στο λαιμό μου.. :-k

https://prnt.sc/sY4W78Oy5Cxj

Εδω πηγα. Ειχε καιρο και ηταν το μονο κομματι που ειχε λιγο ηρεμια . Κανει καμια κοκκινη. Ειχε μονο μικρες. σαργα πουθενα ...
πικραααααα
Καλα και απεναντι απο κυπαρισσι και κατω μη νομιζεις οτι γινεται χαμος οπως παλια... πανε αυτες οι εποχες...
...από τη πόλη έρχομαι και στη κορφή κανέλλα

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”