Για τους μερακλήδες!

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
GoRaN
Δημοσιεύσεις: 998
Εγγραφή: Σάβ 13 Δεκ 2014, 20:25
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γοραντωνάκης
Τοποθεσία: Σχεδόν περιφερόμενος.

Re: Για τους μερακλήδες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoRaN » Τετ 27 Ιούλ 2022, 15:51

johndrama έγραψε:
Τετ 27 Ιούλ 2022, 11:29
Αν σε πιάσει καμμια λιγούρα στη διάρκεια της βουτιάς μια φούσκα σε τονώνει αρκετα. Δοκιμασμενο. Υπάρχει και μια συνταγή έχω ακούσει που βελτιώνει τη γεύση. Δεν κάνει για άτομα με θυρεοειδή.
Φίλε το έχω κάνει χωρίς πλάκα!
Όσο αφορά το ιατρικό κομμάτι είναι βάλσαμο για το στομάχι και φαρμάκι για τον θυρεοειδή σε άτομα που πάσχουν όπως πολύ σωστά αναφέρεις και εσύ .
Κάθε φορά που πατάς τη σκανδάλη , είναι μια ευκαιρία για αυτοκριτική και απολογισμό.

Άβαταρ μέλους
GoRaN
Δημοσιεύσεις: 998
Εγγραφή: Σάβ 13 Δεκ 2014, 20:25
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γοραντωνάκης
Τοποθεσία: Σχεδόν περιφερόμενος.

Re: Για τους μερακλήδες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoRaN » Τετ 27 Ιούλ 2022, 15:57

thalassa50 έγραψε:
Τετ 27 Ιούλ 2022, 14:22
takis o fetas έγραψε:
Τρί 26 Ιούλ 2022, 21:04
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση..το αφήνω για τους γνώστες γιατί θα ξεριζώσω όλο τον βυθό για να βρω έστω και μια! :rotfl:

Από ευχές βρε Γιώργο άπειρες αλλά είμαι σίγουρος πως δεν τις έχεις ανάγκη..θα την κάνεις την διαφορά την επόμενη φορά!!

Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού!!
Προσεξε ομως μην την παθεις σαν τον κουμπαρο μου που ηταν εντος θαλασσης με μαγιο και αχινοκοφτη και σκαει μυτη το λιμενικο με φουσκωτο για ελεγχο ρωτώντας τον τι κανει αφου ειδαν το εργαλειο στο χερι του :D τους λεει βγαζω αχινους ,και που τους βαζεις του λενε ,τους τρωω επιτοπου λεει ο κουμπαρος (πραγματι),γουρλωσανε τα ματια μη ξεροντας τι να κανουν μαλλον :D του ειπαν να προσεχει γιατι απαγορευετε να μαζευει για εξω και φυγαν ,και εγω απο την παραλια να αναρωτιεμε αν τον εγραψαν η οχι :D
Το γραφω διοτι φανταζομαι ειναι γνωστο οτι απαγορευονται αυτα ,οποτε τον νου σας
Γιάννη το να πάρεις δύο κομμάτια για προσωπική κατανάλωση δεν νομίζω ότι είναι μεμπτό. Η εμπορία και η απληστία είναι που κάνουν τη ζημιά και μας παίρνει όλους η μπάλα...
Κατά τα άλλα αν πας σε ψαροταβέρνες θα δείς κάμποσες ποσότητες από τα απαγορευμένα....
Κάθε φορά που πατάς τη σκανδάλη , είναι μια ευκαιρία για αυτοκριτική και απολογισμό.

Άβαταρ μέλους
maimouth
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Κυρ 18 Αύγ 2013, 10:45
Ονοματεπώνυμο: Costas Vasilakopoulos
Τοποθεσία: Halandrion

Re: Για τους μερακλήδες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από maimouth » Τετ 27 Ιούλ 2022, 21:03

Να πω κι εγω τα δικα μου χαααχαχα
Ουτε εγω ειμαι φιλος με τα οστρακα ... δε μου αρεσουν τα πιο πολλα... κατορθωσα και εφαγα μυδια φετος πρωτη φορα ....
Αλλα ρε λεβεντες οσοι πατε για ψαρεμα απο παχη και εως πελοποννησο .. περαστε απο το νερακι και παρτε οτι οστρακο θελετε και σε πολυ καλες τιμες. κριμα να τα βγαζουμε απο τη θαλασσα τα πολυ λιγοστα που
εχουν μεινει.....
...από τη πόλη έρχομαι και στη κορφή κανέλλα

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Δημοσιεύσεις: 13110
Εγγραφή: Τρί 16 Σεπ 2008, 13:53
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Τοποθεσία: ΣΚΥΔΡΑ Ν.ΠΕΛΛΑΣ

Re: Για τους μερακλήδες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Τετ 27 Ιούλ 2022, 21:55

tas έγραψε:
Τετ 27 Ιούλ 2022, 09:59
Ειχα ξεχασει οτι υπαρχουν οι φουσκες. Θυμαμαι το 1985 ημουν στρατιωτης στη Σαμο. Σε μια διωρη ειχαμε παει σε ενα ταβερνακι σε ενα χωριουδακι για ουζα. Ο ταβερνιαρης μας εφερε μια φουσκα για μεζε. Αφου την εκοψε στη μεση μας ειπε να τρουφηξουμε το εσωτερικο . Απ οτι θυμαμαι,αν θυμαμαι καλα, αυτο ήταν κιτρινο χρωμα , με πολυ εντονη γευση και πικρο. Αυτη ηταν η πρωτη φορα και η τελευται φορα που ήλθα σε οποιαδηποτε επαφη μαζι τους. Παντως δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα, αν και ειμαι μερακλης.
Τωρα οι καλογνωμες ειναι αλλο πραγμα. Ειναι χορταρισμενα οστρακα που ζουν κολημενα πανω στα βραχια. Στην Σαλαμινα και αλλου αφθονουν. Ειναι ευκολο να τις μσζεψεις γιατι με την παραμικρη αλλαγη πιεσης του νερου κλεινουν και με την κινηση γινονται αντιληπτες. Ουτε αυτες, ομως τις μαζευω γιατι ειναι καπως πικρες. Το ιδιο ισχυει και για τις πεινες, αν και τωρα εψουν εξαφανιστει, εντονη μυρωδια ιωδιου και βαρεια γευση.
Εγω σαν μερακλης (όπως θελω να πιστευω ) προτιμω τα μυδια τους αχινους και τις γιαλιστερες και τα κυδωνια, που ομως ( τα δυο τελευταια) ειναι αρκετα δυσκολη η εξορριξη τους.
Αυτα για να γινεται και θαλασσινη κουβεντα.
Τάσο οι φούσκες μετά το εισιτετραωρο που θα βγουν από την θάλασσα,πικριζουν ;)
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

tas
Δημοσιεύσεις: 1137
Εγγραφή: Τρί 11 Δεκ 2012, 13:50
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Re: Για τους μερακλήδες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Τετ 27 Ιούλ 2022, 22:32

Να μια σημαντικη πληροφορια . Τωρα αμα θελω να μαζεψω φουσκες, που θα τις βρω και πως θα τις διακρινω?

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Δημοσιεύσεις: 14607
Εγγραφή: Κυρ 21 Δεκ 2008, 17:01
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos
Τοποθεσία: κερατσινι -αμφιαλη -πειραιας

Re: Για τους μερακλήδες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Πέμ 28 Ιούλ 2022, 11:37

GoRaN έγραψε:
Τετ 27 Ιούλ 2022, 15:57
thalassa50 έγραψε:
Τετ 27 Ιούλ 2022, 14:22
takis o fetas έγραψε:
Τρί 26 Ιούλ 2022, 21:04
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση..το αφήνω για τους γνώστες γιατί θα ξεριζώσω όλο τον βυθό για να βρω έστω και μια! :rotfl:

Από ευχές βρε Γιώργο άπειρες αλλά είμαι σίγουρος πως δεν τις έχεις ανάγκη..θα την κάνεις την διαφορά την επόμενη φορά!!

Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού!!
Προσεξε ομως μην την παθεις σαν τον κουμπαρο μου που ηταν εντος θαλασσης με μαγιο και αχινοκοφτη και σκαει μυτη το λιμενικο με φουσκωτο για ελεγχο ρωτώντας τον τι κανει αφου ειδαν το εργαλειο στο χερι του :D τους λεει βγαζω αχινους ,και που τους βαζεις του λενε ,τους τρωω επιτοπου λεει ο κουμπαρος (πραγματι),γουρλωσανε τα ματια μη ξεροντας τι να κανουν μαλλον :D του ειπαν να προσεχει γιατι απαγορευετε να μαζευει για εξω και φυγαν ,και εγω απο την παραλια να αναρωτιεμε αν τον εγραψαν η οχι :D
Το γραφω διοτι φανταζομαι ειναι γνωστο οτι απαγορευονται αυτα ,οποτε τον νου σας
Γιάννη το να πάρεις δύο κομμάτια για προσωπική κατανάλωση δεν νομίζω ότι είναι μεμπτό. Η εμπορία και η απληστία είναι που κάνουν τη ζημιά και μας παίρνει όλους η μπάλα...
Κατά τα άλλα αν πας σε ψαροταβέρνες θα δείς κάμποσες ποσότητες από τα απαγορευμένα....
Γιωργο,μαζι σου με χιλια ,απλα εφιστω την προσοχη διοτι πολλοι φιλοι και δε νεα παιδια εδω μεσα δεν γνωριζουν και ειναι κριμα για δυο τρεις φουσκες η λιγα μυδια κτλ.να φανε μια 300αρα προστιμο :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Δημοσιεύσεις: 14607
Εγγραφή: Κυρ 21 Δεκ 2008, 17:01
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos
Τοποθεσία: κερατσινι -αμφιαλη -πειραιας

Re: Για τους μερακλήδες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Πέμ 28 Ιούλ 2022, 11:40

GoRaN έγραψε:
Τετ 27 Ιούλ 2022, 15:51
johndrama έγραψε:
Τετ 27 Ιούλ 2022, 11:29
Αν σε πιάσει καμμια λιγούρα στη διάρκεια της βουτιάς μια φούσκα σε τονώνει αρκετα. Δοκιμασμενο. Υπάρχει και μια συνταγή έχω ακούσει που βελτιώνει τη γεύση. Δεν κάνει για άτομα με θυρεοειδή.
Φίλε το έχω κάνει χωρίς πλάκα!
Όσο αφορά το ιατρικό κομμάτι είναι βάλσαμο για το στομάχι και φαρμάκι για τον θυρεοειδή σε άτομα που πάσχουν όπως πολύ σωστά αναφέρεις και εσύ .
ΑΑΑ
και μην ξεχνατε οτι βαση τον ιαπωνων αυτα ολα ειναι και τα πρωτα αφροδισιακά για ΣΟΥΠΕΡ επιδοσεις
:rotfl:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5012
Εγγραφή: Τετ 04 Ιούλ 2007, 01:09
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: Για τους μερακλήδες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Πέμ 28 Ιούλ 2022, 21:04

GoRaN έγραψε:
Τετ 27 Ιούλ 2022, 15:46
tas έγραψε:
Τετ 27 Ιούλ 2022, 09:59
Ειχα ξεχασει οτι υπαρχουν οι φουσκες. Θυμαμαι το 1985 ημουν στρατιωτης στη Σαμο. Σε μια διωρη ειχαμε παει σε ενα ταβερνακι σε ενα χωριουδακι για ουζα. Ο ταβερνιαρης μας εφερε μια φουσκα για μεζε. Αφου την εκοψε στη μεση μας ειπε να τρουφηξουμε το εσωτερικο . Απ οτι θυμαμαι,αν θυμαμαι καλα, αυτο ήταν κιτρινο χρωμα , με πολυ εντονη γευση και πικρο. Αυτη ηταν η πρωτη φορα και η τελευται φορα που ήλθα σε οποιαδηποτε επαφη μαζι τους. Παντως δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα, αν και ειμαι μερακλης.
Τωρα οι καλογνωμες ειναι αλλο πραγμα. Ειναι χορταρισμενα οστρακα που ζουν κολημενα πανω στα βραχια. Στην Σαλαμινα και αλλου αφθονουν. Ειναι ευκολο να τις μσζεψεις γιατι με την παραμικρη αλλαγη πιεσης του νερου κλεινουν και με την κινηση γινονται αντιληπτες. Ουτε αυτες, ομως τις μαζευω γιατι ειναι καπως πικρες. Το ιδιο ισχυει και για τις πεινες, αν και τωρα εψουν εξαφανιστει, εντονη μυρωδια ιωδιου και βαρεια γευση.
Εγω σαν μερακλης (όπως θελω να πιστευω ) προτιμω τα μυδια τους αχινους και τις γιαλιστερες και τα κυδωνια, που ομως ( τα δυο τελευταια) ειναι αρκετα δυσκολη η εξορριξη τους.
Αυτα για να γινεται και θαλασσινη κουβεντα.

Tas ωραία θαλασσινή κουβέντα ανοίξαμε αλλά έπρεπε να είμαστε κάπου μαζεμένοι να την κάνουμε δια ζώσης με όλα αυτά τα μερακλήδικα όστρακα και μια νταμιτζάνα τσίπουρο!
Να είσαι καλά :hello:
Παιδιά, τσίπουρο εχω κι εγω. Μπόλικο :lol:
Απο φουσκες όμως...ουτε εχω δει :)
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Δημοσιεύσεις: 13110
Εγγραφή: Τρί 16 Σεπ 2008, 13:53
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Τοποθεσία: ΣΚΥΔΡΑ Ν.ΠΕΛΛΑΣ

Re: Για τους μερακλήδες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Παρ 29 Ιούλ 2022, 12:59

tas έγραψε:
Τετ 27 Ιούλ 2022, 22:32
Να μια σημαντικη πληροφορια . Τωρα αμα θελω να μαζεψω φουσκες, που θα τις βρω και πως θα τις διακρινω?
Είναι σαν ελαστικές πέτρες κολλημένες στα βράχια.
Απλά διαλέγεις τις πιο μεγάλες.ας πούμε Ναναι μια χούφτα . ;)
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
mitsosub
Δημοσιεύσεις: 2687
Εγγραφή: Τρί 12 Ιουν 2007, 11:30
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Φώτου
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ

Re: Για τους μερακλήδες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mitsosub » Δευ 08 Αύγ 2022, 08:05

Απίστευτος μεζές , τίγκα στο ιώδιο...
μασκα δεν εχω να γυρνώ
στο καρναβάλι ετούτο
μόνο μια αποχη να τρυγώ
της θαλασσας την πονηριά
και της σιωπής τον πλούτο

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”