Για τους μερακλήδες!

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
GoRaN
Δημοσιεύσεις: 998
Εγγραφή: Σάβ 13 Δεκ 2014, 20:25
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γοραντωνάκης
Τοποθεσία: Σχεδόν περιφερόμενος.

Για τους μερακλήδες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoRaN » Τρί 26 Ιούλ 2022, 16:28

Στα πρώτα μου βήματα στο ψαροντούφεκο είχα την τύχη να με διδάξει ένας πολύ καλός φίλος του πατέρα μου μαθαίνοντάς μου αρκετά μυστικά για εκλεκτούς μεζέδες!

Σε ένα μάθημα λοιπόν πριν ακόμα πιάσω όπλο στα χέρια μου , μου έμαθε να εντοπίζω και να ξεχωρίζω τις φούσκες!
Ένα όστρακο πολύ ιδιαίτερο σε γεύση , γεύση ιωδίου και ελαφριάς πίκρας , γεύση άρρηκτα συνδεδεμένη με το ούζο και το τσίπουρο .

Στο ψάρεμα λοιπόν το σημερινό , η θάλασσα έδειξε απ'την αρχή το πρόσωπό της .... δεν ήταν καλή ημέρα...
Τα παράτησα νωρίς και λίγο πριν ανέβω στη βάρκα έκανα μια βουτιά στην οποία τελικά η θάλασσα με φίλεψε δύο ωραιότατες φούσκες.
Δεν ήθελα κάτι άλλο , ήμουν πολύ ευχαριστημένος!

Στο σπίτι τιμήθηκαν με τσιπουράκι μνημονεύοντας τον εκλιπόντα φίλο με ιστορίες απ'τα παλιά.
IMG_20220724_123933~3.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Κάθε φορά που πατάς τη σκανδάλη , είναι μια ευκαιρία για αυτοκριτική και απολογισμό.

Άβαταρ μέλους
takis o fetas
Δημοσιεύσεις: 473
Εγγραφή: Κυρ 28 Αύγ 2016, 07:29
Ονοματεπώνυμο: Παναγιώτης
Τοποθεσία: Πελοπόννησος

Re: Για τους μερακλήδες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από takis o fetas » Τρί 26 Ιούλ 2022, 19:21

Αφού "αλατίστηκες" όλα καλά..
Όσο για τις φούσκες μόνο ακουστά τις είχα..
Σε τι βάθος τις συναντάμε?δεν φαίνονται να φανταστώ..
Real eyes,realize,real lies..

Άβαταρ μέλους
GoRaN
Δημοσιεύσεις: 998
Εγγραφή: Σάβ 13 Δεκ 2014, 20:25
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γοραντωνάκης
Τοποθεσία: Σχεδόν περιφερόμενος.

Re: Για τους μερακλήδες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoRaN » Τρί 26 Ιούλ 2022, 20:27

takis o fetas έγραψε:
Τρί 26 Ιούλ 2022, 19:21
Αφού "αλατίστηκες" όλα καλά..
Όσο για τις φούσκες μόνο ακουστά τις είχα..
Σε τι βάθος τις συναντάμε?δεν φαίνονται να φανταστώ..
Έλα ρε Τάκαρε! Δεν έδωσες ευχή φέτος και με έχει πάει πολύ γκίνια....

Λοιπόν τις συναντάμε από 2 μέτρα μέχρι δεν ξέρω πόσο.... Σίγουρα σε αρκετό βάθος αφού είναι παράδοση των Καλυμνίων σφουγγαράδων .
Η συλλογή τους είναι για δυνατούς λύτες! Δεν διακρίνονται εύκολα και θέλει να προπονήσεις το μάτι σου αρκετά.
Κάθε φορά που πατάς τη σκανδάλη , είναι μια ευκαιρία για αυτοκριτική και απολογισμό.

Άβαταρ μέλους
takis o fetas
Δημοσιεύσεις: 473
Εγγραφή: Κυρ 28 Αύγ 2016, 07:29
Ονοματεπώνυμο: Παναγιώτης
Τοποθεσία: Πελοπόννησος

Re: Για τους μερακλήδες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από takis o fetas » Τρί 26 Ιούλ 2022, 21:04

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση..το αφήνω για τους γνώστες γιατί θα ξεριζώσω όλο τον βυθό για να βρω έστω και μια! :rotfl:

Από ευχές βρε Γιώργο άπειρες αλλά είμαι σίγουρος πως δεν τις έχεις ανάγκη..θα την κάνεις την διαφορά την επόμενη φορά!!

Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού!!
Real eyes,realize,real lies..

Άβαταρ μέλους
andrianblue
Δημοσιεύσεις: 737
Εγγραφή: Παρ 14 Σεπ 2018, 09:33
Ονοματεπώνυμο: Δημητρης
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Για τους μερακλήδες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από andrianblue » Τρί 26 Ιούλ 2022, 22:52

Πρωτη φορα ακουω για τις φουσκες κ απ οτι καταλαβαινω αν δεν τις γνωριζεις σιγουρα τις περνας για πετρες μες το νερο. Θα εχω το νου μου, ειμαι περιεργος να δω αν εχουμε εδω Χαλκιδικη!

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: Για τους μερακλήδες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τετ 27 Ιούλ 2022, 01:25

Eύγε Γιώργο, εμείς τις φούσκες τις λέμε καλόγνωμες και πλέον δεν είναι τόσο πολυάριθμες όσο παλιότερα. Οι περισσότερες έχουν κόκκινο χρώμα (αν εννοούμε το ίδιο πράγμα) και θυμάμαι είχαμε πάντα μαζί μας και ένα σφυρί για να τις ξεκολλάμε! Φοβερή γεύση, αλλά ακόμη πιο υπέροχη μυρωδιά ιωδίου, αυτή η μυρωδιά πραγματικά με τρελλαίνει. Στην Ύδρα τις πουλάνε, αλλά ξέρω ότι απαγορεύονται! Πάντως για το τσίπουρο ό,τι πρέπει :hello:

thodoris981
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιαν 2014, 13:22

Re: Για τους μερακλήδες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thodoris981 » Τετ 27 Ιούλ 2022, 07:18

Αυτο και το στρειδι ωμο με ξεπερνανε.
Μου πεφτουνε πολυ θαασσινα για να τ αντεξω.
Τις συντηρουνε σε βαζα οι καλυμνιοι σε λαδι φτιαχνοντας το επονομαζομενο σπινιαλο.
Δημητρη οι καλογνωμες ειναι αλλο οστρακο.
Η υφη τους εξωτερικα μοιαζει με κυδωνια και το σχημα τους ειναι καπως κωνικο....
Εξαιρετικες.
Η φολα ειναι αλλη μια μερα κοντα στη θαλασσα.

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: Για τους μερακλήδες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τετ 27 Ιούλ 2022, 09:40

thodoris981 έγραψε:
Τετ 27 Ιούλ 2022, 07:18
Αυτο και το στρειδι ωμο με ξεπερνανε.
Μου πεφτουνε πολυ θαασσινα για να τ αντεξω.
Τις συντηρουνε σε βαζα οι καλυμνιοι σε λαδι φτιαχνοντας το επονομαζομενο σπινιαλο.
Δημητρη οι καλογνωμες ειναι αλλο οστρακο.
Η υφη τους εξωτερικα μοιαζει με κυδωνια και το σχημα τους ειναι καπως κωνικο....
Εξαιρετικες.
Θοδωρή, σωστός όντως η καλογνωμη είναι κόκκινη και σε σχήμα κώνου. Η δική μου εμπειρία σ' αυτά είναι ότι πρέπει να τρώγονται ζωντανά στη θάλασσα, μετά χάνεται η αίσθηση.

tas
Δημοσιεύσεις: 1137
Εγγραφή: Τρί 11 Δεκ 2012, 13:50
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Re: Για τους μερακλήδες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Τετ 27 Ιούλ 2022, 09:59

Ειχα ξεχασει οτι υπαρχουν οι φουσκες. Θυμαμαι το 1985 ημουν στρατιωτης στη Σαμο. Σε μια διωρη ειχαμε παει σε ενα ταβερνακι σε ενα χωριουδακι για ουζα. Ο ταβερνιαρης μας εφερε μια φουσκα για μεζε. Αφου την εκοψε στη μεση μας ειπε να τρουφηξουμε το εσωτερικο . Απ οτι θυμαμαι,αν θυμαμαι καλα, αυτο ήταν κιτρινο χρωμα , με πολυ εντονη γευση και πικρο. Αυτη ηταν η πρωτη φορα και η τελευται φορα που ήλθα σε οποιαδηποτε επαφη μαζι τους. Παντως δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα, αν και ειμαι μερακλης.
Τωρα οι καλογνωμες ειναι αλλο πραγμα. Ειναι χορταρισμενα οστρακα που ζουν κολημενα πανω στα βραχια. Στην Σαλαμινα και αλλου αφθονουν. Ειναι ευκολο να τις μσζεψεις γιατι με την παραμικρη αλλαγη πιεσης του νερου κλεινουν και με την κινηση γινονται αντιληπτες. Ουτε αυτες, ομως τις μαζευω γιατι ειναι καπως πικρες. Το ιδιο ισχυει και για τις πεινες, αν και τωρα εψουν εξαφανιστει, εντονη μυρωδια ιωδιου και βαρεια γευση.
Εγω σαν μερακλης (όπως θελω να πιστευω ) προτιμω τα μυδια τους αχινους και τις γιαλιστερες και τα κυδωνια, που ομως ( τα δυο τελευταια) ειναι αρκετα δυσκολη η εξορριξη τους.
Αυτα για να γινεται και θαλασσινη κουβεντα.

Άβαταρ μέλους
johndrama
Δημοσιεύσεις: 1160
Εγγραφή: Δευ 10 Αύγ 2009, 13:57
Ονοματεπώνυμο: Ioannis Draminos
Τοποθεσία: Βορεια χαβουζα.

Re: Για τους μερακλήδες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από johndrama » Τετ 27 Ιούλ 2022, 11:29

Αν σε πιάσει καμμια λιγούρα στη διάρκεια της βουτιάς μια φούσκα σε τονώνει αρκετα. Δοκιμασμενο. Υπάρχει και μια συνταγή έχω ακούσει που βελτιώνει τη γεύση. Δεν κάνει για άτομα με θυρεοειδή.
Ή του ύψους ή του βάθους βουνο-θαλασσα

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Δημοσιεύσεις: 14607
Εγγραφή: Κυρ 21 Δεκ 2008, 17:01
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos
Τοποθεσία: κερατσινι -αμφιαλη -πειραιας

Re: Για τους μερακλήδες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τετ 27 Ιούλ 2022, 14:22

takis o fetas έγραψε:
Τρί 26 Ιούλ 2022, 21:04
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση..το αφήνω για τους γνώστες γιατί θα ξεριζώσω όλο τον βυθό για να βρω έστω και μια! :rotfl:

Από ευχές βρε Γιώργο άπειρες αλλά είμαι σίγουρος πως δεν τις έχεις ανάγκη..θα την κάνεις την διαφορά την επόμενη φορά!!

Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού!!
Προσεξε ομως μην την παθεις σαν τον κουμπαρο μου που ηταν εντος θαλασσης με μαγιο και αχινοκοφτη και σκαει μυτη το λιμενικο με φουσκωτο για ελεγχο ρωτώντας τον τι κανει αφου ειδαν το εργαλειο στο χερι του :D τους λεει βγαζω αχινους ,και που τους βαζεις του λενε ,τους τρωω επιτοπου λεει ο κουμπαρος (πραγματι),γουρλωσανε τα ματια μη ξεροντας τι να κανουν μαλλον :D του ειπαν να προσεχει γιατι απαγορευετε να μαζευει για εξω και φυγαν ,και εγω απο την παραλια να αναρωτιεμε αν τον εγραψαν η οχι :D
Το γραφω διοτι φανταζομαι ειναι γνωστο οτι απαγορευονται αυτα ,οποτε τον νου σας
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
GoRaN
Δημοσιεύσεις: 998
Εγγραφή: Σάβ 13 Δεκ 2014, 20:25
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γοραντωνάκης
Τοποθεσία: Σχεδόν περιφερόμενος.

Re: Για τους μερακλήδες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoRaN » Τετ 27 Ιούλ 2022, 15:23

takis o fetas έγραψε:
Τρί 26 Ιούλ 2022, 21:04
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση..το αφήνω για τους γνώστες γιατί θα ξεριζώσω όλο τον βυθό για να βρω έστω και μια! :rotfl:

Από ευχές βρε Γιώργο άπειρες αλλά είμαι σίγουρος πως δεν τις έχεις ανάγκη..θα την κάνεις την διαφορά την επόμενη φορά!!

Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού!!
Να είσαι καλά Τάκη , σ'ευχαριστώ πολύ , επίσης καλό υπόλοιπο!
Κάθε φορά που πατάς τη σκανδάλη , είναι μια ευκαιρία για αυτοκριτική και απολογισμό.

Άβαταρ μέλους
GoRaN
Δημοσιεύσεις: 998
Εγγραφή: Σάβ 13 Δεκ 2014, 20:25
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γοραντωνάκης
Τοποθεσία: Σχεδόν περιφερόμενος.

Re: Για τους μερακλήδες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoRaN » Τετ 27 Ιούλ 2022, 15:33

thodoris981 έγραψε:
Τετ 27 Ιούλ 2022, 07:18
Αυτο και το στρειδι ωμο με ξεπερνανε.
Μου πεφτουνε πολυ θαασσινα για να τ αντεξω.
Τις συντηρουνε σε βαζα οι καλυμνιοι σε λαδι φτιαχνοντας το επονομαζομενο σπινιαλο.
Δημητρη οι καλογνωμες ειναι αλλο οστρακο.
Η υφη τους εξωτερικα μοιαζει με κυδωνια και το σχημα τους ειναι καπως κωνικο....
Εξαιρετικες.
Θοδωρή το στρείδι ούτε εγώ μπορώ να το φάω. Τώρα θα μου πείς , τρώς τη φούσκα και δεν μπορείς να φάς το στρείδι; Γούστα είναι αυτά....
Για τους Καλύμνιους το γνωρίζω ότι τις συντηρούν κατ' αυτό τον τρόπο. :hello:
Κάθε φορά που πατάς τη σκανδάλη , είναι μια ευκαιρία για αυτοκριτική και απολογισμό.

Άβαταρ μέλους
GoRaN
Δημοσιεύσεις: 998
Εγγραφή: Σάβ 13 Δεκ 2014, 20:25
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γοραντωνάκης
Τοποθεσία: Σχεδόν περιφερόμενος.

Re: Για τους μερακλήδες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoRaN » Τετ 27 Ιούλ 2022, 15:37

dimitrikotz έγραψε:
Τετ 27 Ιούλ 2022, 09:40
Η δική μου εμπειρία σ' αυτά είναι ότι πρέπει να τρώγονται ζωντανά στη θάλασσα, μετά χάνεται η αίσθηση.
Γειά σου Δημήτρη μερακλή!!!
Έχω και εγώ την ίδια άποψη για άμεση κατανάλωση!!!
Κάθε φορά που πατάς τη σκανδάλη , είναι μια ευκαιρία για αυτοκριτική και απολογισμό.

Άβαταρ μέλους
GoRaN
Δημοσιεύσεις: 998
Εγγραφή: Σάβ 13 Δεκ 2014, 20:25
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γοραντωνάκης
Τοποθεσία: Σχεδόν περιφερόμενος.

Re: Για τους μερακλήδες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoRaN » Τετ 27 Ιούλ 2022, 15:46

tas έγραψε:
Τετ 27 Ιούλ 2022, 09:59
Ειχα ξεχασει οτι υπαρχουν οι φουσκες. Θυμαμαι το 1985 ημουν στρατιωτης στη Σαμο. Σε μια διωρη ειχαμε παει σε ενα ταβερνακι σε ενα χωριουδακι για ουζα. Ο ταβερνιαρης μας εφερε μια φουσκα για μεζε. Αφου την εκοψε στη μεση μας ειπε να τρουφηξουμε το εσωτερικο . Απ οτι θυμαμαι,αν θυμαμαι καλα, αυτο ήταν κιτρινο χρωμα , με πολυ εντονη γευση και πικρο. Αυτη ηταν η πρωτη φορα και η τελευται φορα που ήλθα σε οποιαδηποτε επαφη μαζι τους. Παντως δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα, αν και ειμαι μερακλης.
Τωρα οι καλογνωμες ειναι αλλο πραγμα. Ειναι χορταρισμενα οστρακα που ζουν κολημενα πανω στα βραχια. Στην Σαλαμινα και αλλου αφθονουν. Ειναι ευκολο να τις μσζεψεις γιατι με την παραμικρη αλλαγη πιεσης του νερου κλεινουν και με την κινηση γινονται αντιληπτες. Ουτε αυτες, ομως τις μαζευω γιατι ειναι καπως πικρες. Το ιδιο ισχυει και για τις πεινες, αν και τωρα εψουν εξαφανιστει, εντονη μυρωδια ιωδιου και βαρεια γευση.
Εγω σαν μερακλης (όπως θελω να πιστευω ) προτιμω τα μυδια τους αχινους και τις γιαλιστερες και τα κυδωνια, που ομως ( τα δυο τελευταια) ειναι αρκετα δυσκολη η εξορριξη τους.
Αυτα για να γινεται και θαλασσινη κουβεντα.

Tas ωραία θαλασσινή κουβέντα ανοίξαμε αλλά έπρεπε να είμαστε κάπου μαζεμένοι να την κάνουμε δια ζώσης με όλα αυτά τα μερακλήδικα όστρακα και μια νταμιτζάνα τσίπουρο!
Να είσαι καλά :hello:
Κάθε φορά που πατάς τη σκανδάλη , είναι μια ευκαιρία για αυτοκριτική και απολογισμό.

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”