Πιστός στα χειμωνιάτικα θηράματα…

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
fiesta1420
Δημοσιεύσεις: 1140
Εγγραφή: Πέμ 14 Νοέμ 2013, 12:15

Πιστός στα χειμωνιάτικα θηράματα…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fiesta1420 » Κυρ 17 Ιούλ 2022, 12:59

Καλησπέρα σε όλους! Θα ξεκινήσω με μια φράση του Γιώργου Μητσοπουλου (silverdiver)… που σε μια συζήτηση που είχαμε λόγο ότι είχε κατεβει Πελοπόννησο μου είπε…."τα ψάρια δεν είναι στο ίδιο σημείο, μετακινούνται"… ήταν αυτή η φράση που τριγύριζε στο μυαλό μου μερες τώρα…. Για χρόνια ψαρεύω χειμώνα καλοκαίρι ένα τόπο και παντα ακολουθώ μια συγκεκριμένη ρότα, αρχή και τέλος που έχω ορίσει εγώ ποτέ όλα αυτά τα χρόνια δεν έιχα συνεχίσει το ψαρέμα στη συνέχεια της ακτογραμμης…. Μέχρι χθες βέβαια όπου λέω θα πέσω από εκεί που κάθε φορά περνω το δρόμο της επιστροφής ώστε να δω εαν έχει ζωή το υπόλοιπο κομμάτι. Τα ψάρια που εβγαλα δεν είναι κάτι το τρομερό, το τρομερό είναι η ζωή που είχε το υπόλοιπο κομμάτι που δεν ψάρευα χρόνια…. Λες και ήμουν σε ενυδρείο είχε πόλους μεγάλους σαργούς και πολλά λαυρακια από μικρα έως 3αρια 4αρια όπου κοιταγα σαστισμένος μιας και έσκαγαν από διάφορες κατευθύνσεις και εγώ να είμαι απροετοίμαστος λόγο ότι δεν ήξερα τα περάσματα τους. Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε ενα 4αρι θηλυκό στο κέντρο μιας φικιαδας να αιωρείται και γύρο του 4 αρσενικα όπως γίνεται στην αναπαραγωγική περίοδος(κανένα δεν ενέδωσε στο καρτερι, πλήρη αδιαφορία)…. Παίζει να ζευγαρώναν τέτοια εποχή;;;
Τέλος να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Γιώργο που είναι μια εγκυκλοπαίδεια από μόνος του… Γιώργο σε ευχαριστώ!!!
Καλές αναδυσεις σε όλους!!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Κάποιοι νομίζουν ότι είμαι θλιμένος,αλλά δέν είμαι. Απλά,εκτιμώ την σιωπή,σ'εναν κόσμο πού δέν σταματάει ποτέ να μιλάει.

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5012
Εγγραφή: Τετ 04 Ιούλ 2007, 01:09
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: Πιστός στα χειμωνιάτικα θηράματα…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Κυρ 17 Ιούλ 2022, 19:16

Μιά χαρά τα θηράματα :shock: . Μη σου πω και δυό χαρές! :mrgreen:

Όσο για το μη συνηθισμένο τόπο, ετσι κάνουνε τα πσαρια, όπου δεν ενοχλουνται, εκει πάνε και βολτάρουν :)
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
gsim
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4435
Εγγραφή: Τρί 11 Νοέμ 2008, 12:06
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Σημ.

Re: Πιστός στα χειμωνιάτικα θηράματα…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gsim » Τρί 19 Ιούλ 2022, 10:24

Τρομερά νόστιμη ψαριά... :thumbsup:

xareas
Δημοσιεύσεις: 3357
Εγγραφή: Δευ 28 Μαρ 2011, 18:48

Re: Πιστός στα χειμωνιάτικα θηράματα…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Δευ 25 Ιούλ 2022, 13:36

Αυτό ακριβώς που λες έπαθα φέτος σε έναν τόπο που ψαρεύω χρόνια.
Τον ψάρεψα διαφορετικά και τα ψάρια που πίστευα ότι σταματάνε στο καλοκαίρι στον τόπο ήταν εκεί αλλά σε άλλα πόστα.
Πρέπει να δοκιμάζουμε συνέχεια διαφορετικές προσεγγίσεις,το λέω και για μένα γιατί η συνήθεια είναι κάτι που μου αρέσει αλλά δεν ταιριάζει σε ένα τόσο πολύπλοκο και μεταβαλλόμενο σύστημα.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Άβαταρ μέλους
fiesta1420
Δημοσιεύσεις: 1140
Εγγραφή: Πέμ 14 Νοέμ 2013, 12:15

Re: Πιστός στα χειμωνιάτικα θηράματα…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fiesta1420 » Δευ 25 Ιούλ 2022, 14:01

xareas έγραψε:
Δευ 25 Ιούλ 2022, 13:36
Αυτό ακριβώς που λες έπαθα φέτος σε έναν τόπο που ψαρεύω χρόνια.
Τον ψάρεψα διαφορετικά και τα ψάρια που πίστευα ότι σταματάνε στο καλοκαίρι στον τόπο ήταν εκεί αλλά σε άλλα πόστα.
Πρέπει να δοκιμάζουμε συνέχεια διαφορετικές προσεγγίσεις,το λέω και για μένα γιατί η συνήθεια είναι κάτι που μου αρέσει αλλά δεν ταιριάζει σε ένα τόσο πολύπλοκο και μεταβαλλόμενο σύστημα.
Σωστότατος!!!!
Ήδη έκανα την πρώτη δοκιμή στον τοπο να τον ψαρέψω πολύ πρωί χωρίς αποτέλεσμα… μεγάλα λαυρακια από 3 έως 4-4,5 κιλά κοπάδι των 4-5 κάθονταν στα μεσονερα και τα κούναγε το κύμα χωρίς όμως να συγκινούνται σε κανένα από τα καρτερια μου…. Δοκίμασα να κάνω και σιρτο αλλά τίποτα τα ψάρια έφευγαν απτόητα με νοχελικες κινήσεις. Τώρα την επόμενη φορά σκέφτομαι να πάω απόγευμα να δοκιμάσω. Αυτό που χάρηκα βέβαια είναι ότι τα συνάντησα εκεί που τα είχα ξανά βρει και είχα πάρει το εικονιζομενο πιο πάνω…. Είναι το στέκι τους. Πολύ απαξιωτικά λαυρακια πάντως…. :lol:
Κάποιοι νομίζουν ότι είμαι θλιμένος,αλλά δέν είμαι. Απλά,εκτιμώ την σιωπή,σ'εναν κόσμο πού δέν σταματάει ποτέ να μιλάει.

Άβαταρ μέλους
VIPER
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 18:28
Ονοματεπώνυμο: Αργουδέλης Αλέξανδρος
Τοποθεσία: ΛΑΓΟΝΗΣΙ/ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Πιστός στα χειμωνιάτικα θηράματα…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από VIPER » Σάβ 06 Αύγ 2022, 12:02

Ωραίος. =D>
ΑΡΓΟΥΔΕΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
-- ΜΕΓΑ ΤΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΡΑΤΟΣ --

My Channel...
https://www.youtube.com/channel/UCu9JjC ... r6gUBCJPvg

Άβαταρ μέλους
fiesta1420
Δημοσιεύσεις: 1140
Εγγραφή: Πέμ 14 Νοέμ 2013, 12:15

Re: Πιστός στα χειμωνιάτικα θηράματα…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fiesta1420 » Σάβ 06 Αύγ 2022, 12:39

VIPER έγραψε:
Σάβ 06 Αύγ 2022, 12:02
Ωραίος. =D>
:hello: σε ευχαριστώ!!!
Κάποιοι νομίζουν ότι είμαι θλιμένος,αλλά δέν είμαι. Απλά,εκτιμώ την σιωπή,σ'εναν κόσμο πού δέν σταματάει ποτέ να μιλάει.

GiorgosS
Δημοσιεύσεις: 1502
Εγγραφή: Παρ 15 Ιούλ 2016, 20:18
Ονοματεπώνυμο: Giwrgos Side

Re: Πιστός στα χειμωνιάτικα θηράματα…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiorgosS » Σάβ 06 Αύγ 2022, 13:41

Ωραία ψάρια από τα αγαπημένα μου όσο για τα λαυρακια του καλοκαιριού είναι από τα δυσκολότερα σαν τις συναγρίδες αλλά προς το ηλιοβασίλεμα όλο και κάποιο μεγάλο θα ενδώσει πρόσεχε μόνο ώρα εξόδου γιατί Δύση σύμφωνα με το λιμενικό θεωρείται η ημερολογιακή οποτε 8μμ.να είσαι έξω

mobys
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Τρί 03 Δεκ 2019, 01:48
Ονοματεπώνυμο: Γιωργος Μητσοπουλος

Re: Πιστός στα χειμωνιάτικα θηράματα…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mobys » Σάβ 06 Αύγ 2022, 19:28

Ωραία ψάρια μπράβο.
Όπως και εσύ έτσι και εγώ στους τόπους που ψαρεύω
μαρεσει να ακολουθώ την ίδια ροτα,πρέπει να αλλάξω λίγο
συντεταγμένες :D :D :D

thodoris981
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιαν 2014, 13:22

Re: Πιστός στα χειμωνιάτικα θηράματα…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thodoris981 » Σάβ 06 Αύγ 2022, 23:32

gsim έγραψε:
Τρί 19 Ιούλ 2022, 10:24
Τρομερά νόστιμη ψαριά... :thumbsup:
:hello: Μπραβο φιλε παντα τετοια....
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thodoris981 την Σάβ 06 Αύγ 2022, 23:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Η φολα ειναι αλλη μια μερα κοντα στη θαλασσα.

thodoris981
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιαν 2014, 13:22

Re: Πιστός στα χειμωνιάτικα θηράματα…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thodoris981 » Σάβ 06 Αύγ 2022, 23:32

gsim έγραψε:
Τρί 19 Ιούλ 2022, 10:24
Τρομερά νόστιμη ψαριά... :thumbsup:
:hello: Μπραβο φιλε παντα τετοια....
Η φολα ειναι αλλη μια μερα κοντα στη θαλασσα.

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”