O βάτραχος που έγινε πρίγκηπας

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

O βάτραχος που έγινε πρίγκηπας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 07 Ιούλ 2022, 00:07

Όχι αυτή δεν ήταν μια ψαρευτική εκδρομή. Ήταν μια εκδρομή για τσάρκα, μπαράκι, ποτάκι και αμπελοφιλοσοφικό κουβεντολοϊ μέχρι τις τέσσερεις το πρωί. Το μέρος άλλωστε ελάχιστα προσφέρονταν για υποβρύχια δραστηριότητα αυτού του είδους, πολυσύχναστες αμμώδεις παραλίες, μονότονοι βυθοί και ως συνήθως πολλές μα πολλές σημαδούρες. Όταν όμως έχεις το μικρόβιο, την βουτιά θα την κάνεις βρέξει - χιονίσει, ιδίως όταν έχεις μαζί σου το καινούργιο όπλο που δεν το' χεις ακόμα χαρεί.. Τώρα κάποιος εύλογα θα αναρρωτηθεί τι διάολο το χρειαζόμουν το 115 αρι όταν θα είχα να διαλέξω ανάμεσα στις μουρμούρες και τα μπαρπούνια, αλλά σ' αυτά τα πράγματα δεν επικρατεί πάντα η λογική.. Την βουτιά την κατάφερα με τα χίλια ζόρια και μετά από μακρές και επίμονες διαπραγματεύσεις. Μ' έβαλαν μέχρι και να δεσμευτώ ότι θα φέρω ψάρια για να φάμε όλοι η παρέα το βράδυ, και δεν είχα βέβαια αντίρρηση να δώσω μία εντελώς γελοία υπόσχεση, όχι γιατί πίστευα ότι θα' φερνα ψάρια, αλλά γιατί ήμουν σίγουρος ότι θα μπορούσα να επιχειρηματολογήσω επαρκώς για την παράλογη αυτή συμφωνία. Ηξερα ότι μ' αυτές τις συνθήκες και σ' αυτό το μέρος, απλά δεν υπήρχε περίπτωση να δω - πόσο μάλλον να πιάσω - κάτι αξιόλογο, ωστόσο ξεκίνησα με την ίδια πάντα δίψα που έχω όποτε μπαίνω στη θάλασσα. Πολύ διακριτικά ξεκίνησα από την παραλία με προορισμό ένα παλιό εγκατελελειμμένο ιχθυοτροφείο, τρείς κόλπους προς τα δυτικά. Εβλεπα ήδη τρεις σημαδούρες συναδέλφων, αλλά ήμουν πεπεισμένος ότι η παρουσία τους ούτως ή άλλως δεν θα επηρρέαζε το τελικό -μηδενικό- αποτέλεσμα.

Το τι έγινε στη συνέχεια θα το δείτε στο βιντεάκι που ακολουθεί. Το αξιοσημείωτο δεν είναι τα ψάρια που όπως περίμενα δεν ήταν και τίποτα αξιόλογο αλλά η σχεδόν σουρεαλιστική ευστοχία μου. Εγώ που ως γνήσιος χασογκόλης μέχρι προ τινος αστοχούσα σε κενό τέρμα απ' το ένα μέτρο, με το συγκεκριμένο όπλο μετράω 19 στα 20!! Απίστευτο και όμως αληθινό, έχω δέκα εννέα ακριβώς εύστοχες βολές, ενώ η μία αστοχία οφείλεται καθαρά στο γεγονός ότι επιχείρησα μία 'ψηλή' βολή σ' ένα λαυράκι στην προσπάθεια μου να αποφύγω το βράχο που ήταν απο πίσω. Και όμως μ' αυτά και μ' αυτά εν τέλει ανέλπιστα τήρησα την υπόσχεση μου και το ίδιο βράδυ έγινε ένα πραγματικά τρικούβερτο γεύμα. Ο τίτλος του βίντεο είναι εμπνευσμένος απο τη συζήτηση που ακολούθησε μετά το γεύμα, με μία πολύ φίλη μου να προσπαθεί να με πείσει ότι χρειάζομαι επειγόντως ψυχανάλυση γιατί είμαι καταθλιπτικός, αντικοινωνικός και θέλω να είμαι συνέχεια μόνος μου στη θάλασσα!

Κλείνοντας θα ήθελα να κάνω μία ιδιαίτερη αναφορά στο φίλο μου τον Μίλτο. Τον Μίλτο τον γνώρισα εξ αποστάσεως στο φόρουμ. Είναι ο τύπος που πιάνει τις οκτάκιλες συναγρίδες λες και είναι μισόκιλοι σαργοί, και όλα αυτά με μία απλότητα που σε κάνει εντελώς λανθασμένα να πιστεύεις ότι είναι κάτι εύκολο. Ο Μίλτος λοιπόν εκτός από τοπ ψαροντουφεκάς είναι και εξαιρετικός άνθρωπος. Είναι αυτός που μου έδωσε πληροφορίες, με συμβούλευσε, μου έλυσε κάθε απορία, που μοιράστηκε μαζί μου όλες τις γνώσεις του. Μάλιστα έφτασε σε σημείο, χωρίς καν να του το ζητήσω, και χωρίς καν να με ξέρει καλά καλά να μου στείλει την δική του αυτοσχέδια βάση για την κάμερα. Χωρίς αυτόν δεν θα είχα σκεφτεί καν να αποκτήσω αυτό το υπέροχο όπλο που διευρυνε - τώρα στα γεράματα - τους ψαρευτικούς μου ορίζοντες. Και το όπλο αυτό το 'Λέσβος' είναι πραγματικά καλό, ίσως πολύ καλό για μένα και γιαυτά που κάνω. Για το Μίλτο είναι ένα εργαλείο, για μένα μάλλον μία πολυτέλεια, όμως χαίρομαι κάθε στιγμή που το έχω μαζί μου στην θάλασσα, αλλά και εκτός αυτής! Μίλτο για μια ακόμη φορά δεν έχω λόγια να σ' ευχαριστήσω!


phpBB [video]

Άβαταρ μέλους
SARGOS
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Δευ 09 Ιουν 2008, 19:28
Ονοματεπώνυμο: ΑΧΛΙΟΠΤΑΣ ΜΑΝΩΛΗΣ

Re: O βάτραχος που έγινε πρίγκηπας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SARGOS » Πέμ 07 Ιούλ 2022, 08:45

καλημερα Δημητρη, το μολυβι που εχεις στην μεση τι ειναι δικηλο ? γιατι δεν βλεπω να φορας αλα βαρη η στολη ποσα χιλιοστα ειναι?

Panagpanag
Δημοσιεύσεις: 485
Εγγραφή: Κυρ 19 Αύγ 2018, 15:48

Re: O βάτραχος που έγινε πρίγκηπας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Panagpanag » Πέμ 07 Ιούλ 2022, 09:33

Καλημέρα Δημήτρη,
Η παρέα και οι στιγμές που μοιράζεστε είναι που μετράνε οσο τιποτα.. Κανόνι το Lesvos, τι να λέμε τώρα....

Υ.Γ: Τέτοιες περιγραφες να κάνεις και θα έρθει ο Tas ακομα πιο κοντά στα "μηχανάκια του Διαβόλου..." :lol: :lol:

silverdiver
Δημοσιεύσεις: 7589
Εγγραφή: Δευ 01 Νοέμ 2010, 23:07
Ονοματεπώνυμο: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Re: O βάτραχος που έγινε πρίγκηπας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Πέμ 07 Ιούλ 2022, 10:27

Δημήτρη πολύ ωραία αφήγηση για ακόμα μια φορά, πάντα να περνάς έτσι όμορφα φίλε :hello:
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...

Άβαταρ μέλους
mitsosub
Δημοσιεύσεις: 2687
Εγγραφή: Τρί 12 Ιουν 2007, 11:30
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Φώτου
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ

Re: O βάτραχος που έγινε πρίγκηπας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mitsosub » Πέμ 07 Ιούλ 2022, 11:11

πολύ χαίρομαι φίλος που κατέληξες στο όπλο που σου κάθεται τόσο καλά στο χέρι
μασκα δεν εχω να γυρνώ
στο καρναβάλι ετούτο
μόνο μια αποχη να τρυγώ
της θαλασσας την πονηριά
και της σιωπής τον πλούτο

Άβαταρ μέλους
gsim
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4435
Εγγραφή: Τρί 11 Νοέμ 2008, 12:06
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Σημ.

Re: O βάτραχος που έγινε πρίγκηπας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gsim » Πέμ 07 Ιούλ 2022, 14:09

Όντως, βρήκες το όπλο σου. Μεγάλο πράγμα...

Τα τσιμπούσια με τα αλιεύματα είναι μακράν η καλύτερη φάση στο ψαροτούφεκο. Και άμα έχεις και καλή παρέα... :yahoo:

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: O βάτραχος που έγινε πρίγκηπας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 07 Ιούλ 2022, 15:10

SARGOS έγραψε:
Πέμ 07 Ιούλ 2022, 08:45
καλημερα Δημητρη, το μολυβι που εχεις στην μεση τι ειναι δικηλο ? γιατι δεν βλεπω να φορας αλα βαρη η στολη ποσα χιλιοστα ειναι?
Γειά σου φίλε μου, η στολή είναι τρία πάνω, δύο κάτω, αλλά όταν θα μπούμε για τα καλά στο καλοκαίρι φοράω δύο πάνω κάτω. Τα έχω πολλά χρόνια όλα αυτά, οπότε υπολογίζω ότι λογικά τα χιλιοστά θα είναι ακόμα μικρότερα. Από βάρη έχω τρία μονόκιλα και ένα δίκιλο συνδεδεμένο με το αλφαδόμετρο το οποίο το ποντίζω όποτε βρω τον τόπο που θα βουτήξω, εκτός κι αν είναι πολύ ρηχά που βουτάω με αυτό - και με κρατάει και στα καρτέρια -

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: O βάτραχος που έγινε πρίγκηπας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 07 Ιούλ 2022, 15:13

Panagpanag έγραψε:
Πέμ 07 Ιούλ 2022, 09:33
Καλημέρα Δημήτρη,
Η παρέα και οι στιγμές που μοιράζεστε είναι που μετράνε οσο τιποτα.. Κανόνι το Lesvos, τι να λέμε τώρα....

Υ.Γ: Τέτοιες περιγραφες να κάνεις και θα έρθει ο Tas ακομα πιο κοντά στα "μηχανάκια του Διαβόλου..." :lol: :lol:
Κι εγώ τα ίδια μυαλά είχα με τον Tas, αλλά με μια δοκιμή είναι αρκετή για να αλλάξει όλη την κοσμοθεωρία σου :D Όλα για τις στιγμές γίνονται φίλε!

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: O βάτραχος που έγινε πρίγκηπας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 07 Ιούλ 2022, 15:14

silverdiver έγραψε:
Πέμ 07 Ιούλ 2022, 10:27
Δημήτρη πολύ ωραία αφήγηση για ακόμα μια φορά, πάντα να περνάς έτσι όμορφα φίλε :hello:
Ελα Γιώργο, περιμένω με ανυπονησία την επόμενη δική σου ταινία! Αυτή η εποχή είναι ίσως η καλύτερη απ' όλες όμως δεν διαρκεί πολύ δυστυχώς..

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: O βάτραχος που έγινε πρίγκηπας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 07 Ιούλ 2022, 15:16

mitsosub έγραψε:
Πέμ 07 Ιούλ 2022, 11:11
πολύ χαίρομαι φίλος που κατέληξες στο όπλο που σου κάθεται τόσο καλά στο χέρι
Δημήτρη ειλικρινά αυτό το όπλο λογικά πρέπει να κάθεται άριστα σε όλα τα χέρια. Επειδή έχεις μεταβεί κι εσύ στη νέα τεχνολογία, νομίζω ότι το κλειδί είναι τελικά στην -μη- ανάκρουση. Εύβοια έχεις πάει καθόλου τελευταίως? :confused:

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: O βάτραχος που έγινε πρίγκηπας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 07 Ιούλ 2022, 15:19

gsim έγραψε:
Πέμ 07 Ιούλ 2022, 14:09
Όντως, βρήκες το όπλο σου. Μεγάλο πράγμα...

Τα τσιμπούσια με τα αλιεύματα είναι μακράν η καλύτερη φάση στο ψαροτούφεκο. Και άμα έχεις και καλή παρέα... :yahoo:
Ετσι είναι Γιώργο, το θέμα είναι να βρίσκουμε χρόνο για να δημιουργούμε αυτές τις στιμές. Και δεν τόσο απλό όσο φαίνεται, εγώ συνειδητοποιώ τι χάνω μόνο όταν καταφέρνω να πάω τελικά! :hello:

Άβαταρ μέλους
andrianblue
Δημοσιεύσεις: 737
Εγγραφή: Παρ 14 Σεπ 2018, 09:33
Ονοματεπώνυμο: Δημητρης
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: O βάτραχος που έγινε πρίγκηπας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από andrianblue » Πέμ 07 Ιούλ 2022, 15:29

Ωραιες εικονες κ ωραιες βολες Δημητρη! :)

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: O βάτραχος που έγινε πρίγκηπας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 07 Ιούλ 2022, 17:21

andrianblue έγραψε:
Πέμ 07 Ιούλ 2022, 15:29
Ωραιες εικονες κ ωραιες βολες Δημητρη! :)
Eυχαριστώ συνονόματε, αλλά και το δικό σου κατασκεύασμα δεν πάει πίσω!!

tas
Δημοσιεύσεις: 1137
Εγγραφή: Τρί 11 Δεκ 2012, 13:50
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Re: O βάτραχος που έγινε πρίγκηπας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Πέμ 07 Ιούλ 2022, 18:50

Χαιρομαι που βρηκες το οπλο που σου παει. Καλα ψαρεματα λοιπον και να περνας ομορφα και ωραια με την καλη παρεα σου.

Άβαταρ μέλους
maimouth
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Κυρ 18 Αύγ 2013, 10:45
Ονοματεπώνυμο: Costas Vasilakopoulos
Τοποθεσία: Halandrion

Re: O βάτραχος που έγινε πρίγκηπας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από maimouth » Πέμ 07 Ιούλ 2022, 18:59

Τελικα το οπλο εφταιγε - και οχι εσυ οπως καταλαβες - που αστοχουσες .
Κ οπως βλεπεις εχουν κι αλλα ψαρια τη μαγεια τους και τη νοστιμια τους. Ολο μαυρα ... δε γινεται δουλεια ετσι ...
...από τη πόλη έρχομαι και στη κορφή κανέλλα

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”