Ανταπόκριση από τη μαρτυρική Λήμνο

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
tas
Δημοσιεύσεις: 1137
Εγγραφή: Τρί 11 Δεκ 2012, 13:50
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Ανταπόκριση από τη μαρτυρική Λήμνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Δευ 04 Ιούλ 2022, 15:35

Μαρτυρική ήταν φυσικά στα χρόνια τα δικά μου, που όποιος έπαιρνε μετάθεση για Λήμνο έβαζε μαύρες πλερέζες (μαυρίλα και γκασμαδία ήταν ο χαρακτηρισμός για το νησί, αφού όλη η μέρα πέρναγε με τον γκασμά στο χέρι και η νύχτα με σκοπιά).
Αλλά ας έλθουμε στο σήμερα και στα δικά μας. Κάθε χρόνο ο φίλος μου ο Λουκάς πάει στη Λήμνο για διακοπές και ψάρεμα. Εκεί έχει ένα φίλο Λημνιό που τον ξεναγεί στους διάφορους ψαρότοπους. Να λοιπόν το τελευταίο ψάρι που μου έστειλε από τόπο που και εγώ γνωρίζω και έχω ψαρέψει. Δεν πρόκειται για μεσοπέλαγη ξέρα αλλά για μέρος που μπορείς με τζιπ και πολύ υπομονή και προσοχή να επισκεφτείς. Μια φορά, πριν 2 χρόνια, το ψάρεψα μαζί με το Λουκά για 3 ώρες το μέρος και όσους ροφούς είδαμε εκείνη τη μέρα δεν βλέπω όλο το καλοκαίρι. Πιάστηκε στα 14 μέτρα και ζυγίστηκε καθαρισμένο 11,5 κιλά, δηλαδή ήταν πάνω από 15 κιλά. Τώρα να έλθουμε και στα δικά μας: επισκέφτηκα και γώ κάποιο σχετικό μέρος στην Αττική ψάχνοντας για κανά ροφό που είναι το αγαπημένο μου ψάρι (από γεύση). Μιλάμε έλιωσα στις βουτιές. Μέχρι τα 17-18 μέτρα που καταφέρνω να ψαρευω δεν είδα απολύτως τίποτα εκτός από μισόκιλα στειράκια και ροφάκια. Από τις πολλές βουτιές τίναξα τα ιγμόρια μου στον αέρα, Ακόμα και σήμερα , μετά από 20 μέρες, βαράνε σαν τενεκέδες. Απογοητευμένος τα παράτησα και τα δύο επόμενα ψαρέματα πήγα για κανά καρτερόψαρο . Στο πρώτο από αυτά πήρα, χωρίς να το περιμένω σε 5-6 μέτρα βάθος, τον ροφάκο της φωτογραφίας στα όρια της νομιμότητας ομολογώ. Ηταν μαζί με ένα μεγαλύτερο αλλά προλαβε και την έκανε.
Ομως η ωραία φάση έγινε σε επόμενη βουτιά στην νότια Αττική. Σε μία εξερευνητική ψαρευτική βόλτα και σε μάλλον βαθύ βυθό βλέπω ένα κοπάδι από 5-6 συναγρίδες , γύρω στα 3 κιλά η κάθε μία, να βολτάρουν στα βράχια σε βάθος 7-8- μέτρα, πριν αυτά κατηφορήσουν. Αμέσως έκανα τον ψόφιο στην επιφάνεια κολημένος στα βράχια μήπως καμιά αποφασίσει να έλθει κοντά. Πράγματι κάποια ήλθε με παρατήρησε, εκτός βολής , και την έκανε αδιάφορη. Ο φίλος από τη Λήμνο επιμένει ότι έπρεπε αμέσως να κάνω καρτέρι γιατί λέει ότι στα μέρη του πιάνει. Για την Αττική έχω άλλη αποψη. Εκανα μια βόλτα, με καρτέρια στο βάθος που έιδα τα ψάρια, χωρίς αποτέλεσμα. Γυρνώντας κοντά στο σημείο που τις είδα, σε ένα καρτέρι, είδα μία να αιωρείται στα μεσόνερα. Εκλεισα τα μάτια και χαμήλωσα. Μόλις τα άνοιξα την είδα να έρχεται προς εμένα. Υπολογίζω ήταν γύτρω στα 3 κιλά. Στα 6 μέτρα σπάει ξαφνικά και τότε βλέπω πίσω της να έρχεται τραίνο μία δεύτερη διπλή στο μέγεθος την ύπαρξη της οποίας αγνούσα παντελώς. Μόλις φθάνει στα 4 μέτρα ρίχνω. Η βέργα μόλις δεν την έφτασε. Δεν ήταν 4 τα μέτρα αλλά πάνω 5 και εγώ είχα στο χέρι ένα δυνατό αλλά ακατάλληλο μονολάστιχο 95 άρι (πήγαινα για αναγνώριση τόπου και όχι για ψάρεμα συναγρίδας). Η διαύγεια των νερών και το μέγεθος του ψαριου με ξεγέλασαν. 2-3 δευτερόλεπτα να περίμενα ακόμα θα είχα πολλές πιθανότητες. Μάλλον δεν το χω με τις μεγάλες συναγρίδες. Ομως και μόνο που βλέπεις τέτοια ψάρι σου φτιάχνει το κέφι.
Αυτά από τη μαρτυρική Λήμνο και από υποβαθμισμένη Αττική που κρύβει όμως ωραίες εκπλήξεις.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: Ανταπόκριση από τη μαρτυρική Λήμνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 04 Ιούλ 2022, 16:28

Τάσο δεν πειράζει. Μόνο και μόνο απ' το γεγονός ότι είχες το προνόμιο να γίνεις μάρτυρας ενός τέτοιου θεάματος φτάνει και περισσεύει.
Ιδίως όταν μιλάμε για Αττική, το προνόμιο υπολογίζεται διπλό!!

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Δημοσιεύσεις: 14607
Εγγραφή: Κυρ 21 Δεκ 2008, 17:01
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos
Τοποθεσία: κερατσινι -αμφιαλη -πειραιας

Re: Ανταπόκριση από τη μαρτυρική Λήμνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Δευ 04 Ιούλ 2022, 16:34

Μαρτυρικη??? 24 μηνες (απο τους 28) και κατι μερες συνεχης θητεια στην λημνο αναμεσα κορνο και κασπακα δεκαετια του 80 (75-77)θεωρω τα καλυτερα χρονια :) ζωη και κοτα (παροτι σκαψαμε και εμεις αρκετα για τοποθετηση αντιαεροπορικων τετραδυμον πυροβολων σαν καλοι αντιαεροποροι που ημασταν :D )
Μονον που τοτε δεν ασχολιομουν με το χομπυ :)
Στο θεμα τωρα,τα ψαρια υπεροχα :thumbsup: αλλα και ο μικρος λημνιος σουπερ :thumbsup:
Παντα τετια :good:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
mike_m
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Δευ 20 Νοέμ 2006, 15:30
Τοποθεσία: Λευκωσία Κύπρος

Re: Ανταπόκριση από τη μαρτυρική Λήμνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mike_m » Δευ 04 Ιούλ 2022, 17:10

Τασο μη μασας!

Πήρες ψαράκια αρκετά για το τσίπουρο ή το ούζο σου και φαντάζομαι το ευχαριστήθηκες πολύ με το φιλαράκι σου.
Πραγματικά όμορφα ψάρια και βαζω στοίχημα οτι καταευχαριστήθηκες τη βουτια!

Χαιρετισμούς από κάποιον που δε ψαρευει τελευταία!
Ελευθερες Παραλίες για Ολους! https://www.facebook.com/groups/293254203200685/

Άβαταρ μέλους
mitsosub
Δημοσιεύσεις: 2687
Εγγραφή: Τρί 12 Ιουν 2007, 11:30
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Φώτου
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ

Re: Ανταπόκριση από τη μαρτυρική Λήμνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mitsosub » Δευ 04 Ιούλ 2022, 17:36

Όμορφα ψάρια... Ειδικά για Αθήνα ....
μασκα δεν εχω να γυρνώ
στο καρναβάλι ετούτο
μόνο μια αποχη να τρυγώ
της θαλασσας την πονηριά
και της σιωπής τον πλούτο

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas
Δημοσιεύσεις: 4355
Εγγραφή: Πέμ 13 Μαρ 2014, 15:22
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Ανταπόκριση από τη μαρτυρική Λήμνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Δευ 04 Ιούλ 2022, 18:27

Φίλε Τάσο,
μόνο ένα μεγάλο Μπράβο θα σου γράψω,
επειδή τα Ψαρέματά σου,
μάλλον θα αργήσουν πάρα πολύ να πάψουν να είναι Ζηλευτά...!!!
Ενα μεγάλο Μπράβο λοιπόν για Ολα...
Συνέχισε έτσι, όπως πάντα, Γερά και Δυνατά...


:hello:
...αν δεν μπορείς να φερθείς με Σεβασμό,
φέρσου τουλάχιστον με την υποτυπώδη Ανθρωπιά…







CapetanThomas : https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=53800

silverdiver
Δημοσιεύσεις: 7589
Εγγραφή: Δευ 01 Νοέμ 2010, 23:07
Ονοματεπώνυμο: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Re: Ανταπόκριση από τη μαρτυρική Λήμνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Δευ 04 Ιούλ 2022, 21:43

Τασο ωραια περιγραφη και ωραια ψαρια! Αλλαξε οπλο φιλε, αφου κατα βαθος εισαι καρτερακιας :D :hello:
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...

michalis1958
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ 2019, 13:27

Re: Ανταπόκριση από τη μαρτυρική Λήμνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από michalis1958 » Τρί 05 Ιούλ 2022, 10:30

Εξαιρετικά τα ψάρια , ειδικά για την Αθήνα που όλοι παραπονιέστε ότι δεν έχει ψάρια. :good: :good:
Όμως γιατί μαρτυρική η Λήμνος ρε παιδιά??
Το νησί έχει καταπληκτικές παραλίες για όσους αγαπούν τις αμμουδιές , φανταστικό βυθό που κρύβει ευχάριστες (αν και λίγες πλέον) για μας εκπλήξεις ,υπέροχη γαστρονομία με χαμηλές τιμές και κυρίως αποπνέει μια ηρεμία και μια ράθυμη διάθεση ,που όλοι την έχουμε ανάγκη (εκτός κι αν περιμένεις να σου αλλάξουν την μπαταρία στο αυτοκίνητο που ρυμουλκεί το φουσκωτό σου , η ώρα περνά κι εσύ βλέπεις τον μηχανικό να ξύνει με κατσαβίδι τις σκουριές στην βάση της μπαταρίας :rotfl: )

ΥΓ. Μια είναι η Γκασμαδία , μην μας κλέβετε το nickname :-" :-"

Άβαταρ μέλους
INTZ
Δημοσιεύσεις: 1362
Εγγραφή: Παρ 12 Οκτ 2007, 20:33
Ονοματεπώνυμο: Κωστας Ιντζογλου
Τοποθεσία: ΥΜΗΤΤΟΣ

Re: Ανταπόκριση από τη μαρτυρική Λήμνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από INTZ » Τρί 05 Ιούλ 2022, 12:31

Πυροβολικό 1994-1996 στο Λιβαδοχώρι και πολλά ψαρέματα τα Σαββατοκύριακα στους απίστευτους βυθούς της Λήμνου.
Εικόνες μοναδικές και αλησμόνητες που εύχομαι κάθε ψαροντουφεκας να γνωρίσει στην ζωή του
Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους που να τους λένε να φέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί πάντα θα βρίσκουν τρόπους γύρω από τους νόμους.
Πλάτωνας

X.A
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Τετ 08 Ιούλ 2015, 18:31
Ονοματεπώνυμο: Ανδρεας Χρυσικός
Τοποθεσία: ΣΑΒΑΛΙΑ - ΑΘΗΝΑ - ΡΟΔΟΣ

Re: Ανταπόκριση από τη μαρτυρική Λήμνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από X.A » Τρί 05 Ιούλ 2022, 14:40

Λ άθος
Η ταν
Μ άνα
Ν α
Ο ρκιστώ
Σ τρατιώτης.

Θητεία εκεί το 97 στον λόχο Μηχανικού (Διμοιρία αμφιβίων) . Τότε ήξερα μόνο την πετονιά και την καθετή και στα "πλωτά" που ήμουν 2 μήνες , έτρωγα κάθε μέρα σχεδόν ψάρι....
Απίστευτο νησί και αγαπημένο. Με την πρώτη ευκαιρία λέω να πάω με την οικογένεια.
Όμορφα ψάρια Τάσο και ειδικά για την Αττική , δείγμα ενός καταξιωμένου κυνηγού. :hello: :hello:

Άβαταρ μέλους
maimouth
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Κυρ 18 Αύγ 2013, 10:45
Ονοματεπώνυμο: Costas Vasilakopoulos
Τοποθεσία: Halandrion

Re: Ανταπόκριση από τη μαρτυρική Λήμνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από maimouth » Τρί 05 Ιούλ 2022, 16:49

Σου εχουν γινει εμμονη οι συναγριδες Τασο χαχαχαχαχ. Μην ασχολεισαι χαλαρωσε .. κοιτα το υπερπεραν .. σκεψου κατι αλλο και θα ερθουν μονες τους. Εκτος βεβαια και αν δεν κρυβεσαι καλα .... που αυτο δεν το ξερω.........
...από τη πόλη έρχομαι και στη κορφή κανέλλα

Άβαταρ μέλους
hariska
Δημοσιεύσεις: 8474
Εγγραφή: Δευ 27 Οκτ 2008, 12:32
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ανταπόκριση από τη μαρτυρική Λήμνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Τρί 05 Ιούλ 2022, 20:41

Έλα ντε, γιατί μαρτυρική η Λήμνος; Μια χαρά είναι, παράδεισος!
Επίσης, συμφωνώ και πάλι με τον Μιχάλη1958, όλο γκρινιάζετε για την Αττική και όλο ψάρια βγάζετε. Φτάνει πια, μην παίζετε με τον πόνο μας.

Τάσο ωραία ψάρια! Όντως, μεγαλύτερο όπλο δεν έχεις του λόγου σου;
Το ψάρι πρέπει κάποιος να το βράσει, είναι εύκολο θαρρώ.

Leontopsaros
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Σάβ 20 Νοέμ 2021, 23:06

Re: Ανταπόκριση από τη μαρτυρική Λήμνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leontopsaros » Τρί 05 Ιούλ 2022, 22:55

Συχνά ξεγελιόμαστε για την απόσταση όταν το ψάρι είναι μεγάλο.
Ωραία κομμάτια!

mobys
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Τρί 03 Δεκ 2019, 01:48
Ονοματεπώνυμο: Γιωργος Μητσοπουλος

Re: Ανταπόκριση από τη μαρτυρική Λήμνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mobys » Τετ 06 Ιούλ 2022, 00:22

Ωραία ψαριά και με το παραπάνω.
Βέβαια αν κρεμόταν και η συναγρίδα στη ψαροβελονα θα ήταν ακόμη καλύτερη,αλλά μάλλον σου την κράτησε για την επόμενη φορά

xareas
Δημοσιεύσεις: 3357
Εγγραφή: Δευ 28 Μαρ 2011, 18:48

Re: Ανταπόκριση από τη μαρτυρική Λήμνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Τετ 06 Ιούλ 2022, 09:28

silverdiver έγραψε:
Δευ 04 Ιούλ 2022, 21:43
Τασο ωραια περιγραφη και ωραια ψαρια! Αλλαξε οπλο φιλε, αφου κατα βαθος εισαι καρτερακιας :D :hello:
Θα συμφωνήσω με τον Γιώργη.
Με τέτοιες ορατότητες το συμβατικό 90άρι μου φαίνεται λίγο άσχετα με το θήραμα,καλύτερα να έχεις κάτι δυνατό και να μην το χρειαστείς παρά να μην φτάνει.
Η ψαριά σούπερ θα πω και εγώ,για Αττική είναι ακόμα πιο σούπερ αυτοί που ψαρεύουν εδώ.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”