Το κόλπο του Οδυσσέα

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
esasos
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 21 Ιαν 2011, 20:01
Ονοματεπώνυμο: Alexandros A.
Τοποθεσία: Μεσσηνία

Το κόλπο του Οδυσσέα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esasos » Σάβ 02 Ιούλ 2022, 18:52

Στα αγαπημένα μου dvd, της εποχής πριν τη δική μου, ο Κωστής Γεωργάς και ο Γιάννης Βλάχος αναφέρονταν στις ξέρες σαν υποβρύχιες σαβάνες. Πάντοτε μου έκανε εντύπωση αυτή η φράση και την είχα στο μυαλό μου όποτε και αν πήγαινα για ψάρεμα, αυτή και το θρυλικό "Είμαι μια λέξη στον Όμηρο, Ιχθυοθήρας." της ταινίας τους "Το Κόλπο του Οδυσσέα".

Σήμερα ψάρεψα ένα πολύ γνωστό, στους Μεσσήνιους, μέρος όπου γυαλώνουν συναγρίδες νωρίς το πρωί και αργά το απόγευμα, έμελλε να αισθανθώ και εγώ σαν σε σαβάνα. Τα ψάρια σε αυτό το μέρος είναι πάρα πολύ έμπειρα και δίνουν μόνο μια ευκαιρία. Έρπω για ώρα στα ρηχά με σκοπό να κρύψω όσο μπορώ την παρουσία μου από τις συναγρίδες. Το swell είναι αρκετό και μου κουνάει το όπλο. Όσο έρπω θα ρισκάρω μια βολή σε μια μεγάλη τσιπούρα που δεν θα μου βγει λίγο λόγω του swell λίγο λόγω του ότι δίστασα όσο διαρκεί μια φευγαλέα σκέψη να πατήσω την σκανδάλη, από φόβο μην με ακούσουν οι συναγρίδες.
Κρίμα, το ψάρι αυτό ήταν καλό.

Κοντεύω στο μέρος που τις είχα δει την άλλη φορά. Ώρα να αφήσω πίσω την σημαδούρα και να αρχίσω τα καρτέρια και τα συρτά.

Πρώτο συρτό, τζίφος. Αναδύομαι και χαλαρώνω.

Ξαφνικά μια ωραία ριγωτή συναγρίδα βγαίνει από μια μεγάλη εσοχή του βράχου αγριεμένη και κινούμενη αρκετά γρήγορα. Δεν έχω χρόνο να αντιδράσω και απλά μένω παγωμένος.
Το ψάρι εξαφανίζεται κυνηγώντας μικρόψαρα, μπορεί να μη με είδε. Τραβιέμαι πάλι στα βράχια και ξεκινώ ένα ακόμη συρτό. Δυστυχώς πάλι δεν βλέπω τίποτα. Τα μικρόψαρα έχουν εξαφανιστεί όμως, ελπιδοφόρο αυτό.

Αναδύομαι και χαλαρώνω για να βουτήξω στο επόμενο πόστο.

Όσο χαλαρώνω και κάνω ανεπαίσθητες πεδιλιές προς τα βαθύτερα βλέπω πάλι την ίδια συναγρίδα να κινείται προς τα βαθιά και αυτή, λιγότερο αγριεμένη και χωρίς ρίγες αυτή τη φορά.
"Ε, τώρα σίγουρα με είδε" λέω. Η εμπειρία μου έχει αποδείξει πολλάκις πως την συναγρίδα που βλέπεις από την επιφάνεια μάλλον δε θα την δεις από πιο κοντά εκείνη τη μέρα.

Χωρίς να χάσω την ψυχραιμία μου συνεχίζω τις χαλαρές πεδιλιές αλλάζοντας όμως κατεύθυνση λοξά προς την αντίθετη πλευρά από αυτή που πήγαινε το ψάρι. Έχω χαλαρώσει αρκετά οπότε βουτάω και κρύβομαι. Έχει περάσει λιγότερο από λεπτό από όταν πέρασε το ψάρι αλλά για κάποιο λόγο η ηρεμία μου με εκπλήσσει και τον ίδιο. Μέσα σε 20 δευτερόλεπτα το ψάρι κεφάλωσε και του έριξα την πιο εύκολη βολή που έχω κάνει σε ψάρι.

Τι ήταν αυτό που με κράτησε ήρεμο και πως το ψάρι το κατάλαβε? Δεν μπορώ να το αποδείξω αλλά είμαι σίγουρος πως το ψάρι το πήρα γιατί κινήθηκα ανεξάρτητα από αυτό. Κρύφτηκα σαν να μην το είχα δει ή να μη με ένοιαζε κιόλας. Φαινομενικά δεν άλλαξε τίποτα στο περιβάλλον το δικό μου και της συναγρίδας, όσο και αν ήθελα να πιάσω αυτό το ψάρι. Σίγουρα το να κινείσαι αντίθετα με αυτές δεν είναι η μαγική συνταγή για να πιάνεις συναγρίδες. Ίσως το να παραμένεις ψύχραιμος ώστε να μπορέσεις να ακούσεις το ένστικτό σου είναι καλύτερη.

Ακούγεται εύκολο όταν το λένε ο Κωστής και ο Γιάννης αλλά είναι δύσκολο να μπορέσεις να αποκρύψεις πως ο σκοπός σου στην υποβρύχια αυτή σαβάνα είναι το κυνήγι.
Αυτό είναι, απ' ό,τι φαίνεται, το κόλπο όμως.
Το κόλπο του Οδυσσέα

3.jpeg
2af74493-0f6e-45fc-8b85-0d5a35d7229a.jpeg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Αν δεν έχεις κάτι να πεις, μην πεις τίποτα.

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5012
Εγγραφή: Τετ 04 Ιούλ 2007, 01:09
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: Το κόλπο του Οδυσσέα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Σάβ 02 Ιούλ 2022, 19:33

Κόλπο ή όχι, απολαυστικό το στορυ και για λίγο, ήμουν κι εγω εκεί πίσω από ένα βραχο να παρατηρώ το σκηνικό ήσυχα... :grin:

Δεν μπορω να πω με σιγουριά, αλλά ο Οδυσσέας, απέκρυψε το ποιόν και τις προθέσεις του αποτελεσματικά, μεταξύ άλλων οπότε ναι, πιθανότατα εκει ειναι το παιχνίδι... :)
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Κοτοπουλο
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Παρ 01 Δεκ 2017, 10:12

Re: Το κόλπο του Οδυσσέα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κοτοπουλο » Σάβ 02 Ιούλ 2022, 19:37

Ωραία περιγραφή και ωραίο ψάρι 🐟 !

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas
Δημοσιεύσεις: 4355
Εγγραφή: Πέμ 13 Μαρ 2014, 15:22
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Το κόλπο του Οδυσσέα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Σάβ 02 Ιούλ 2022, 19:51

Εξαιρετική Περιγραφή...

Είναι Αξιοθαύμαστο,
το πόσο Υποδειγματικά λειτουργούν Κάποιες Φορές,
αυτές οι Υποσυνείδητες Εμπνεύσεις,
τις Οποίες ούτε κάν είχαμε σκεφθεί ή προσχεδιάσει...

Είναι απλά ένα Αριστο Κυνηγετικό Ενστικτο,
ή μήπως συνέβαλε τόσο ευεργετικά,
ακόμη κι η απλή Σκέψη του Οδυσσέα...!!!
Ποιός να ξέρει...


Απο μένα, ένα Μεγάλο Μπράβο για Ολα...


:hello:
...αν δεν μπορείς να φερθείς με Σεβασμό,
φέρσου τουλάχιστον με την υποτυπώδη Ανθρωπιά…







CapetanThomas : https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=53800

mobys
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Τρί 03 Δεκ 2019, 01:48
Ονοματεπώνυμο: Γιωργος Μητσοπουλος

Re: Το κόλπο του Οδυσσέα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mobys » Σάβ 02 Ιούλ 2022, 22:12

Με την περιγραφή σου όντως μας έκρυψες και εμάς πίσω από τον βράχο
Ωραίο ψάρι, μπράβο

Leontopsaros
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Σάβ 20 Νοέμ 2021, 23:06

Re: Το κόλπο του Οδυσσέα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leontopsaros » Κυρ 03 Ιούλ 2022, 01:50

Τόση ηρεμία που ξεχνάς να αναπνέυσεις.
Καλοφάγωτη.

Άβαταρ μέλους
fiesta1420
Δημοσιεύσεις: 1140
Εγγραφή: Πέμ 14 Νοέμ 2013, 12:15

Re: Το κόλπο του Οδυσσέα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fiesta1420 » Κυρ 03 Ιούλ 2022, 15:02

Μπράβο Αλέξανδρε!!!! Πολύ ωραίο ψάρι αλλά το καλύτερο ήταν η αφήγηση όπου όπως είπαν και οι προλαλήσαντες σε ταξιδεύει σε εκείνη την στιγμή!!! Όταν δε πιάνεις και τέτοιο ψάρι από πολυψαρεμενο μέρος η χαρά και η ικανοποίηση είναι δυπλη!!! Κανα βίντεο θα παίξει η να ερκεστουμε στο κείμενο και στις φωτό. :grin:
Κάποιοι νομίζουν ότι είμαι θλιμένος,αλλά δέν είμαι. Απλά,εκτιμώ την σιωπή,σ'εναν κόσμο πού δέν σταματάει ποτέ να μιλάει.

xareas
Δημοσιεύσεις: 3357
Εγγραφή: Δευ 28 Μαρ 2011, 18:48

Re: Το κόλπο του Οδυσσέα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Κυρ 03 Ιούλ 2022, 20:03

Αυτές οι φορές που πιστεύουμε ότι δεν κάνουμε κάτι ιδιαίτερο και ουσιαστικά απλά ακολουθούμε το ένστικτο μας ή κάπως βάζουμε στη σωστή σειρά αυτά που έχουμε μάθει και δει
φέρνουν τέτοια αποτελέσματα και μέρη και ψάρια της μίας ευκαιριάς.
Ωραίο στόρι,ακόμα πιο ωραίο ψάρι και καλύτερο πλάνο βουτιάς,το μόνο που μένει είναι η επανάλληψη για να έχεις ένα τεκμηριωμένο συμπέρασμα.

Μήπως όταν δεν το πολυσκεφτόμαστε με το πλάνο της βουτιάς όλα παίρνουν το δρόμο τους;
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: Το κόλπο του Οδυσσέα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 04 Ιούλ 2022, 00:15

Ψάρι και περιγραφή όλα άψογα! Είμαι σίγουρος ότι το τραπέζι που ακολούθησε ή θα ακολουθήσει θα είναι το ίδιο άψογο.
Εγώ πάλι όταν πάω αντίθετα απ' το ψάρι, γιατί το ψάρι συνεχίζει να πηγαίνει αντίθετα μ' εμένα? :D

silverdiver
Δημοσιεύσεις: 7589
Εγγραφή: Δευ 01 Νοέμ 2010, 23:07
Ονοματεπώνυμο: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Re: Το κόλπο του Οδυσσέα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Δευ 04 Ιούλ 2022, 21:41

Ωραιο ψαρι και περιγραφη! Με τον καιρο ολοενα και περισσοτερο αρχιζουμε να απολαμβανουμε και αλλα κομματια στην επαφη μας με την θαλασσα περα απο το χτυπημα του ψαριου, οταν αυτο λοιπον δεν ειναι πια αυτοσκοπος τοτε ερχεται η ηρεμια και πιανουμε δια μαγειας ευκολοτερα το θηραμα μας :hello:
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...

Άβαταρ μέλους
mitsosub
Δημοσιεύσεις: 2687
Εγγραφή: Τρί 12 Ιουν 2007, 11:30
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Φώτου
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ

Re: Το κόλπο του Οδυσσέα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mitsosub » Τρί 05 Ιούλ 2022, 11:01

όμορφο ψάρι απολαυστική περιγραφη
μασκα δεν εχω να γυρνώ
στο καρναβάλι ετούτο
μόνο μια αποχη να τρυγώ
της θαλασσας την πονηριά
και της σιωπής τον πλούτο

Άβαταρ μέλους
hariska
Δημοσιεύσεις: 8474
Εγγραφή: Δευ 27 Οκτ 2008, 12:32
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Το κόλπο του Οδυσσέα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Τρί 05 Ιούλ 2022, 20:49

Δεν είναι αυτό το κόλπο.
Το ψάρι πρέπει κάποιος να το βράσει, είναι εύκολο θαρρώ.

Άβαταρ μέλους
GoRaN
Δημοσιεύσεις: 998
Εγγραφή: Σάβ 13 Δεκ 2014, 20:25
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γοραντωνάκης
Τοποθεσία: Σχεδόν περιφερόμενος.

Re: Το κόλπο του Οδυσσέα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoRaN » Σάβ 09 Ιούλ 2022, 21:50

Τι ωραίο κείμενο και περιγραφή των γεγονότων!
Εύχομαι και σε άλλα τέτοια κόλπα του Οδυσσέα :hello:
Κάθε φορά που πατάς τη σκανδάλη , είναι μια ευκαιρία για αυτοκριτική και απολογισμό.

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”