Τα βζιιιιν συνεχιζονται!

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
chrissfak
Δημοσιεύσεις: 348
Εγγραφή: Τρί 28 Ιούλ 2020, 16:29

Re: Τα βζιιιιν συνεχιζονται!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chrissfak » Πέμ 23 Ιουν 2022, 23:29

Δημήτρη στο καρτέρι με τη συναγρίδα υπέμενες αρκετά (νομίζω το ανέφερες και στο βίντεο), κρίμα που ξεψάρισε η άτιμη...Τώρα για το μαγιάτικο, σίγουρα ωραίο τη στιγμή που το πιάνεις και εντυπωσιακό, γευστικά τι λέει όμως; Ρωτάω και γώ γιατί έχω ακούσει ακραία αντίθετες απόψεις, από πεντανόστιμο μέχρι βρωμόψαρο!

Άβαταρ μέλους
andrianblue
Δημοσιεύσεις: 737
Εγγραφή: Παρ 14 Σεπ 2018, 09:33
Ονοματεπώνυμο: Δημητρης
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Τα βζιιιιν συνεχιζονται!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από andrianblue » Παρ 24 Ιουν 2022, 08:48

Καλημερα.
Το μαγιατικο προσωπικα το βρισκω πολυ νοστιμο ψαρι και ειναι απο τα αγαπημενα μου. Για το μεγεθος που λες Δημητρη δεν ξερω ακριβως να σου πω γιατι δεν εχουμε μαγειρεψει με τον ιδιο τροπο μεγαλο και μικρο για να συγκρινω. Τα μεγαλα οσες φορες βγαλαμε τα κοβουμε ροδελες και τα ψηνουμε στα καρβουνα ενω μικρα τα εχω κανει ειτε φιλεταρισμενα σε τηγανι σωταρισμα, ειτε φουρνο.

Περισσοτερο μου αρεσε εννοειτε η ροδελα στα καρβουνα! :D

Άβαταρ μέλους
GoRaN
Δημοσιεύσεις: 998
Εγγραφή: Σάβ 13 Δεκ 2014, 20:25
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γοραντωνάκης
Τοποθεσία: Σχεδόν περιφερόμενος.

Re: Τα βζιιιιν συνεχιζονται!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoRaN » Παρ 24 Ιουν 2022, 17:18

andrianblue έγραψε:
Παρ 24 Ιουν 2022, 08:48
Καλημερα.
Το μαγιατικο προσωπικα το βρισκω πολυ νοστιμο ψαρι και ειναι απο τα αγαπημενα μου.

Περισσοτερο μου αρεσε εννοειτε η ροδελα στα καρβουνα! :D
Θα συμφωνήσω στην πρώτη πρόταση!

Στην δεύτερη πρόταση θα σου απαντήσω πως αν σου άρεσε ροδέλα στα κάρβουνα , που να το ψήσεις ολόκληρο σε σούβλα! Θα χάσεις τα αυγά και τα πασχάλια!
Θέλει βέβαια εμπειρία και μαεστρία αλλά αν δεν χαλάσεις ψάρι δεν μαθαίνεις!
Κάθε φορά που πατάς τη σκανδάλη , είναι μια ευκαιρία για αυτοκριτική και απολογισμό.

Άβαταρ μέλους
GoRaN
Δημοσιεύσεις: 998
Εγγραφή: Σάβ 13 Δεκ 2014, 20:25
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γοραντωνάκης
Τοποθεσία: Σχεδόν περιφερόμενος.

Re: Τα βζιιιιν συνεχιζονται!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoRaN » Παρ 24 Ιουν 2022, 17:19

andrianblue έγραψε:
Παρ 24 Ιουν 2022, 08:48
Καλημερα.
Το μαγιατικο προσωπικα το βρισκω πολυ νοστιμο ψαρι και ειναι απο τα αγαπημενα μου.

Περισσοτερο μου αρεσε εννοειτε η ροδελα στα καρβουνα! :D
Θα συμφωνήσω στην πρώτη πρόταση!

Στην δεύτερη πρόταση θα σου απαντήσω πως αν σου άρεσε ροδέλα στα κάρβουνα , που να το ψήσεις ολόκληρο σε σούβλα! Θα χάσεις τα αυγά και τα πασχάλια!
Θέλει βέβαια εμπειρία και μαεστρία αλλά αν δεν χαλάσεις ψάρι δεν μαθαίνεις!
Κάθε φορά που πατάς τη σκανδάλη , είναι μια ευκαιρία για αυτοκριτική και απολογισμό.

Άβαταρ μέλους
andrianblue
Δημοσιεύσεις: 737
Εγγραφή: Παρ 14 Σεπ 2018, 09:33
Ονοματεπώνυμο: Δημητρης
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Τα βζιιιιν συνεχιζονται!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από andrianblue » Παρ 24 Ιουν 2022, 23:29

Θα το εχω υποψιν Γιωργο για μελλοντικα ψησιματα!
:)

tas
Δημοσιεύσεις: 1137
Εγγραφή: Τρί 11 Δεκ 2012, 13:50
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Re: Τα βζιιιιν συνεχιζονται!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Σάβ 25 Ιουν 2022, 09:13

Γενικα με ολα τα πελαγισια (μαγιατικα, γοφαρια, λουτσοι, κυνηγοι ,τονοειδη ακομα και ξιφιας), υπαρχουν πολλες αντιθετες αποψεις για τη γευση τους. Για τη δικη μου γευση ο σιγουρος τροπος να χαλασεις το ψαρι ειναι να το βαλεις στο φουρνο . Τα καρβουνα (ή και πλακα γκαζιου που χρησιμοποιουν πολλες ταβερνες) και το ψαρι σε ροδελες ειναι ο καλυτερος τροπος ψησιματος. Ομως και εδω θελει τεχνη μην στεγνωσει το ψαρι. Επισης σουβλακι με ενδιαμεσα ντοματα κρεμυδι, πιπερια στα καρβουνα αναδεικνυει το ψαρι.Τελος αν δεν υπαρχουν καρβουνα ο ασφαλεστερος τροπος ειναι ψητο στο τηγανι ( οχι τηγανιτο) με ελαχιστο λαδι και τα πιο πανω λαχανικα. Στο τελος σβησιμο με κρασι.
Ακομα ενας καλος τροπος ειναι το σεβιτσε , σε οσους αρεσει. Εχω ακουσει απο πολλους και για σουσι αλλα δεν το εχω δοκιμασει, οποτε δεν εψω αποψη.
Παντως για μενα κανενα κανενα πελαγισιο , με οποιο τροπο και να το κανεις , δεν θα γινει ποτε ροφος ή στειρα αλλα ουτε και τσιπουρα σαργος ή λαυρακι.
Περι ορεξεως όμως....

tas
Δημοσιεύσεις: 1137
Εγγραφή: Τρί 11 Δεκ 2012, 13:50
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Re: Τα βζιιιιν συνεχιζονται!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Σάβ 25 Ιουν 2022, 09:13

Γενικα με ολα τα πελαγισια (μαγιατικα, γοφαρια, λουτσοι, κυνηγοι ,τονοειδη ακομα και ξιφιας), υπαρχουν πολλες αντιθετες αποψεις για τη γευση τους. Για τη δικη μου γευση ο σιγουρος τροπος να χαλασεις το ψαρι ειναι να το βαλεις στο φουρνο . Τα καρβουνα (ή και πλακα γκαζιου που χρησιμοποιουν πολλες ταβερνες) και το ψαρι σε ροδελες ειναι ο καλυτερος τροπος ψησιματος. Ομως και εδω θελει τεχνη μην στεγνωσει το ψαρι. Επισης σουβλακι με ενδιαμεσα ντοματα κρεμυδι, πιπερια στα καρβουνα αναδεικνυει το ψαρι.Τελος αν δεν υπαρχουν καρβουνα ο ασφαλεστερος τροπος ειναι ψητο στο τηγανι ( οχι τηγανιτο) με ελαχιστο λαδι και τα πιο πανω λαχανικα. Στο τελος σβησιμο με κρασι.
Ακομα ενας καλος τροπος ειναι το σεβιτσε , σε οσους αρεσει. Εχω ακουσει απο πολλους και για σουσι αλλα δεν το εχω δοκιμασει, οποτε δεν εψω αποψη.
Παντως για μενα κανενα κανενα πελαγισιο , με οποιο τροπο και να το κανεις , δεν θα γινει ποτε ροφος ή στειρα αλλα ουτε και τσιπουρα σαργος ή λαυρακι.
Περι ορεξεως όμως....

Άβαταρ μέλους
hariska
Δημοσιεύσεις: 8474
Εγγραφή: Δευ 27 Οκτ 2008, 12:32
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τα βζιιιιν συνεχιζονται!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Σάβ 25 Ιουν 2022, 10:52

Τάσο αυτό ξαναπές το! :grin:
Το ψάρι πρέπει κάποιος να το βράσει, είναι εύκολο θαρρώ.

Άβαταρ μέλους
gsim
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4435
Εγγραφή: Τρί 11 Νοέμ 2008, 12:06
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Σημ.

Re: Τα βζιιιιν συνεχιζονται!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gsim » Δευ 27 Ιουν 2022, 10:36

Μπράβο ρε παίδες!
andrianblue έγραψε:
Πέμ 23 Ιουν 2022, 10:32
...Δημητρη η εξελιξη νομιζω ειναι φυσικο αποτελεσμα της ενασχολησης με κατι που αγαπας. Οσο το ψαχνεις και το δουλευεις, λιθαρακι λιθαρακι σε βαθος χρονου ερχεται το αποτελεσμα. Οταν λεω αποτελεσμα δν μιλαω απαραιτητα για τα ψαρια τα οποια πολλες φορες θεωρω οτι ειναι κ λιγο θεμα τυχης. Μιλαω κυριως για την τεχνικη, την απνοια, την υδροβιοτητα κλπ που αυτα με τη σειρα τους ισως σου δωσουν και καποια παραπανω ψαρια. Εγω προσωπικα μια χαρα θα περασω ακομα και να μην παρω ψαρι ολη μερα στη θαλασσα. Θα κανω τις βουτιες μου, θα εξασκησω την απνοια μου, θα κανουμε κ το χαβαλε μας με την παρεα κ θα περασουμε μια ωραια μερα. Και αυτο ειναι και ολο το νοημα νομιζω και αν ερθουν και ψαρια ακομα καλυτερα! :)
Απόλυτη, μα απόλυτη ταύτιση απόψεων!

Άβαταρ μέλους
andrianblue
Δημοσιεύσεις: 737
Εγγραφή: Παρ 14 Σεπ 2018, 09:33
Ονοματεπώνυμο: Δημητρης
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Τα βζιιιιν συνεχιζονται!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από andrianblue » Δευ 27 Ιουν 2022, 21:46

Τασο δοκιμασα φουρνο σε λαδοκολλα ροδελα μαγιατικο με κολοκυθακια πιπεριες κλπ και βγηκε αρκετα ωραιο. Καμια σχεση βεβαια με το καρβουνο, αλλα ενδιαφερον αρκετα!


Ευχαριστουμε πολυ Γιωργο! Να σαι καλα!

Άβαταρ μέλους
mitsosub
Δημοσιεύσεις: 2687
Εγγραφή: Τρί 12 Ιουν 2007, 11:30
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Φώτου
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ

Re: Τα βζιιιιν συνεχιζονται!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mitsosub » Σάβ 02 Ιούλ 2022, 18:35

dimitrikotz έγραψε:
Πέμ 23 Ιουν 2022, 21:42
Εχω την γνώμη ότι το μικρό μαγιάτικο έχει πολύ χειρότερη γεύση απ' το μεγάλο. Το λέω από προσωπική εμπειρία. Εσείς που έχετε πιάσει αρκετά συμφωνείτε?
Μεγάλο δίκιο...
Όσο για το βίντεο
ποιότητα!!!
μασκα δεν εχω να γυρνώ
στο καρναβάλι ετούτο
μόνο μια αποχη να τρυγώ
της θαλασσας την πονηριά
και της σιωπής τον πλούτο

Άβαταρ μέλους
andrianblue
Δημοσιεύσεις: 737
Εγγραφή: Παρ 14 Σεπ 2018, 09:33
Ονοματεπώνυμο: Δημητρης
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Τα βζιιιιν συνεχιζονται!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από andrianblue » Κυρ 03 Ιούλ 2022, 14:19

mitsosub έγραψε:
Σάβ 02 Ιούλ 2022, 18:35
dimitrikotz έγραψε:
Πέμ 23 Ιουν 2022, 21:42
Εχω την γνώμη ότι το μικρό μαγιάτικο έχει πολύ χειρότερη γεύση απ' το μεγάλο. Το λέω από προσωπική εμπειρία. Εσείς που έχετε πιάσει αρκετά συμφωνείτε?
Μεγάλο δίκιο...
Όσο για το βίντεο
ποιότητα!!!
:hello:

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”