Η ΚΑΤΑΡΑ ΤΩΝ ΜΑΓΙΑΤΙΚΩΝ

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
fiesta1420
Δημοσιεύσεις: 1140
Εγγραφή: Πέμ 14 Νοέμ 2013, 12:15

Η ΚΑΤΑΡΑ ΤΩΝ ΜΑΓΙΑΤΙΚΩΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fiesta1420 » Τρί 21 Ιουν 2022, 11:37

Καλησπέρα σε όλους! Να πω και εγώ τον πόνο μου και την απογοήτευση μου δύστυχος δεν υπάρχουν φωτογραφίες η κάποιο ψάρι… όλα ξεκίνησαν στης 5ωρα το πρωί την Κυριακή… κατεβαίνοντας από την πολυκατοικία με το που ανοίγω την πόρτα του ανσασερ βλεπω τον γείτονα ότι είχε επιστρέψει από νυχτερινή έξοδο, καλημέρα του λέω με κοίταγε σαν ούφο και μπήκε μεσα… δεν θα μπορούσε να αρθρώσει λέξη🤣 καλη καρδιά λέω και συνεχίζω….. φθάνω στο μέρος και αρχίζω να ντύνομαι… πάω να φορέσω το μαχαίρι, κόβετε το λουράκι της θήκης του….. δεν βαριέσαι λέω το φόρεσα με το ένα. Η θαλασσα ιδανική, με ένα ελαφρύ πρωινό κυματάκι και όσο έπρεπε ψευτοθολουριτσα. Από την είσοδο στο νερο κατάλαβα ότι θα εχει ψάρια μιας και το μέρος έσφυζε από ζωή. Κάνω πρώτο καρτέρι και στο βάθος έπαιζαν συναγρίδες μια από αυτές κεφαλωνει και ειδη η σκέψη μου την εχει περασει ψαροβελονα… αμ…. Δεεεε βολή και βλέπω την συναγριδα να φεύγει… η πετονια μάγκωσε και κόπηκε ….😓μισή ώρα έψαχνα την βέργα…. Αφού την βρήκα εφαγα και πόση ώρα να την ξανάδέσω όπως… όπως… έσπασε η γκαντεμιά λέω… λίγο παρακάτω χαμός από το ψιλό… ώπα λέω εδώ είμαστε ήμουν σίγουρος πως κυνηγούσαν μαγιάτικα (μιας και έχω διαβάσει ότι υπαρχει με δαύτα και έχω τρελαθει να ρωτάω συναδέλφους σε ποιους τόπους συχνάζουν και γενικά για την συμπεριφορά τους. Μου έχουν γίνει εμμονή ιδέα λόγο ότι σπάνια τα συναντώ και πέρυσι που είδα δεν πλησίαζαν με την καμια) κάνω καρτερι και μετά από λίγο φάνηκαν γύρο στα 20 κομμάτια τα οποία δεν πλησίασαν και χάθηκαν άμεσος. Μην τα πολυλογώ Κατά την επιστροφή και αφού είχαν προηγηθεί φουλ αστοχίες το μόνο που είχα πάρει ήταν έναν καλό σαργό, φθάνοντας εκεί που είχα δει τα μαγιάτικα σκεφτικά να κάνω ένα καρτερι απελπισίας μπας και φανούν…. Χαλαρώνοντας στην επιφάνεια κάτι αισθάνθηκα πίσω μου… κοιτάζοντας στην σημαδουρα τι να δω τα μαγιάτικα είχαν μαζευτεί εκεί μάλλον λόγο ότι γυάλιζε ο σαργος…20 μαγιάτικα τριγύριζαν σχεδόν ακουμπούσαν την σημαδουρα…. Και συνεχίζουμε… βολή απο επιφάνεια στο μπούγιο περνω τα …………. Καντήλια και ταυτόχρονα οπλισμα για να τα προλάβω βάζω ένα λάστιχο λέω άστην και την πετονια μην την τακτοποιήσω και χάνω χρόνο σημαδεύω καλά βολή ίσα που ακούμπησε το ένα και βγήκε πάλι η βέργα λόγω ότι μάγκωσε στην λαβή η πετονια😭 μετά και απο αυτή την βολή τα ψάρια ήρθαν να με φανε μπροστά στην μάσκα, τα έκανα 5-6 κιλα το καθένα…. Πρώτη βρέθηκα σε αυτό το θεαμα με τόσα ψάρια τι να το κανείς όμως που με έχουν καταραστεί τα συγκεκριμένα… εννοείτε ότι μετά και την τελευταία βολή έφαγαν και εγώ έμεινα για να μην πω τίποτε άλλο…. Τα έκανα όλα λαθος από τον ενθουσιασμό μου, λαθος εκτίμηση απόστασης λόγο μεγέθους και μια πικρία και απογοήτευση που μου έμεινε. Τελικά με έχουν καταραστεί αυτά τα ψάρια…Συγνώμη εαν σας κούρασα… καλη συνέχεια σε όλους!!!
Κάποιοι νομίζουν ότι είμαι θλιμένος,αλλά δέν είμαι. Απλά,εκτιμώ την σιωπή,σ'εναν κόσμο πού δέν σταματάει ποτέ να μιλάει.

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5012
Εγγραφή: Τετ 04 Ιούλ 2007, 01:09
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: Η ΚΑΤΑΡΑ ΤΩΝ ΜΑΓΙΑΤΙΚΩΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Τρί 21 Ιουν 2022, 12:00

Καλημερα :)

Δεν υπαρχει καταρα ή κατι τετοιο. Ειναι απλα το αγχος του καλου ψαριου που μας αποσυντονιζει και κανουμε τις μύριες μ@ λ@ κιτσες και λαθη...

Αν ηταν μπροστα σου ενας κεφαλος η μια μουρμουρα, θα ησουν χαλαρός και ουτε θα σκεφτοσουν τιποτε, ολα θα γινοταν ενστικτωδώς και τα πσάρια θα βρισκονταν στην ψαροκρεμαστρα με συνοπτικες διαδικασιες :mrgreen:

Φυσικά, η εμπειρια, αν δεν εξαφανιζει, τουλαχιστον ελαχιστοποιεί τα παραπανω...συμπτωματα και συνηθως υπαρχει χρονος για πιο σωστες κινησεις...

Next time amperjacs, next time... :duel:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
hariska
Δημοσιεύσεις: 8474
Εγγραφή: Δευ 27 Οκτ 2008, 12:32
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η ΚΑΤΑΡΑ ΤΩΝ ΜΑΓΙΑΤΙΚΩΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Τρί 21 Ιουν 2022, 15:10

Φίλε, έλεγξε τον εξοπλισμό σου.
Το λουράκι δεν κόβεται εύκολα και ούτε η πετονιά μαγκωνει εύκολα. Κάτι δεν έφτιαξες σωστά.
Το ψάρι πρέπει κάποιος να το βράσει, είναι εύκολο θαρρώ.

xareas
Δημοσιεύσεις: 3357
Εγγραφή: Δευ 28 Μαρ 2011, 18:48

Re: Η ΚΑΤΑΡΑ ΤΩΝ ΜΑΓΙΑΤΙΚΩΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Τρί 21 Ιουν 2022, 16:19

Θα συμφωνήσω με τους προαλαλίσαντες,όσο αφορά το άγχος του θηράματος όσο μεγαλύτερο είναι και λιγότερη επαφή έχουμε τόσο πιο εύκολο να το χάσουμε,συμβαίνει και στα καλύτερα παιδιά.
Όσο για τα σκοινάκια,πετονιές όντως κάτι δεν θα είχες προσέξει και μπλέχτηκαν,αλλίως θα ήταν μόνιμα τα ποστ σου με μπλεξίματα και πεταλώματα.
Μέρφυ,ένα πράγμα είπε ο κερατάς και το συναντάς παντού.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Άβαταρ μέλους
fiesta1420
Δημοσιεύσεις: 1140
Εγγραφή: Πέμ 14 Νοέμ 2013, 12:15

Re: Η ΚΑΤΑΡΑ ΤΩΝ ΜΑΓΙΑΤΙΚΩΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fiesta1420 » Τρί 21 Ιουν 2022, 16:41

Το λουράκι είναι κάμποσον χρονων η πετονια έκατσε και έμπλεξε μια φορά… ήταν να γίνουν με λίγα λόγια απλά έγιναν όλα μαζί….. πάμε για τα επόμενα.
Κάποιοι νομίζουν ότι είμαι θλιμένος,αλλά δέν είμαι. Απλά,εκτιμώ την σιωπή,σ'εναν κόσμο πού δέν σταματάει ποτέ να μιλάει.

tas
Δημοσιεύσεις: 1137
Εγγραφή: Τρί 11 Δεκ 2012, 13:50
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Re: Η ΚΑΤΑΡΑ ΤΩΝ ΜΑΓΙΑΤΙΚΩΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Τρί 21 Ιουν 2022, 18:07

Νομος του Μερφυ. Κλασσικη περιπτωση: "Οτι ειναι να παει στραβα, θα παει". Κουραγιο!! Ο τροπος να διαψευσεις τον νομο αυτο ειναι να ξαναπας για ψαρεμα.

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: Η ΚΑΤΑΡΑ ΤΩΝ ΜΑΓΙΑΤΙΚΩΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 23 Ιουν 2022, 00:48

hariska έγραψε:
Τρί 21 Ιουν 2022, 15:10
Φίλε, έλεγξε τον εξοπλισμό σου.
Το λουράκι δεν κόβεται εύκολα και ούτε η πετονιά μαγκωνει εύκολα. Κάτι δεν έφτιαξες σωστά.
Γιαυτό και εγώ δεν περιγράφω τις αβαρίες μου, έτσι και με πιάσει στο στόμα του ο Χάρης δεν με ξεπλένει ούτε ο Σηκουάνας!
Φίλε κουράγιο, υπάρχουν και χειρότερα
Θα το πιάσεις τον Μάη που θα πάει

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Δημοσιεύσεις: 13110
Εγγραφή: Τρί 16 Σεπ 2008, 13:53
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Τοποθεσία: ΣΚΥΔΡΑ Ν.ΠΕΛΛΑΣ

Re: Η ΚΑΤΑΡΑ ΤΩΝ ΜΑΓΙΑΤΙΚΩΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Πέμ 23 Ιουν 2022, 12:45

ειναι βαρυς ο πονος,αλλα θα πας καλυτερα προετοιμασμενος και θα ρεφαρεις !! ;)
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
pillius
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: Τρί 30 Δεκ 2014, 16:13
Ονοματεπώνυμο: Βασίλης Κόκκαλης
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Η ΚΑΤΑΡΑ ΤΩΝ ΜΑΓΙΑΤΙΚΩΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pillius » Σάβ 25 Ιουν 2022, 12:58

Στις πρώτες μου συναντήσειςε μαγιάτικα είχα μαγευτεί τόσο σε από τα πανέμορφα ψάρια που δεν έριξα καν. Μετά συνηθίζεις!

Άβαταρ μέλους
pillius
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: Τρί 30 Δεκ 2014, 16:13
Ονοματεπώνυμο: Βασίλης Κόκκαλης
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Η ΚΑΤΑΡΑ ΤΩΝ ΜΑΓΙΑΤΙΚΩΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pillius » Σάβ 25 Ιουν 2022, 12:59

Στις πρώτες μου συναντήσεις με μαγιάτικα είχα μαγευτεί τόσο από τα πανέμορφα ψάρια που δεν έριξα καν. Μετά συνηθίζεις!

Άβαταρ μέλους
hariska
Δημοσιεύσεις: 8474
Εγγραφή: Δευ 27 Οκτ 2008, 12:32
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η ΚΑΤΑΡΑ ΤΩΝ ΜΑΓΙΑΤΙΚΩΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Σάβ 25 Ιουν 2022, 14:07

Φίλε αυτό ξαναπές το, είναι μαγεία, πραγματικά!
Το ψάρι πρέπει κάποιος να το βράσει, είναι εύκολο θαρρώ.

furbygr
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Τρί 08 Ιαν 2008, 15:45

Re: Η ΚΑΤΑΡΑ ΤΩΝ ΜΑΓΙΑΤΙΚΩΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από furbygr » Κυρ 26 Ιουν 2022, 10:32

Tσεκαρε τον έξοπλισμο. Καμπάνες δεσιματα κλπ. Εχω χασει 10αρα λίτσα απο λυσιμο κομπου ο οποιος άντεξε αε 3 προηγούμενες βολές. Πρόσφατα λύθηκε πετονία απο το κλιπσάκι ασφαλειας. Το ειχα 6 μηνες. Αν ειχα δεύτερο στη σειρα δε θα ειχα προβλημα.
Πλαστικά εχουν σιωπηλή ημ/νία λήξης. Κεφαλη, βασεις μουλινε, λαβες μουλινε κλπ

Leontopsaros
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Σάβ 20 Νοέμ 2021, 23:06

Re: Η ΚΑΤΑΡΑ ΤΩΝ ΜΑΓΙΑΤΙΚΩΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leontopsaros » Κυρ 26 Ιουν 2022, 15:51

Η φύση τα έχει κάνει έτσι ώστε όταν είναι κοπαδιαστά και περνάνε σφαίρα γύρω μας να αποσυντονιζόμαστε. (οι θηρευτές)

Όσο για τον εξοπλισμό σου, όσο τον προσέχεις τόσο θα σε προσέχει και αυτός.
5-6 απλά λάστιχάκια τυλιγμένα στη λαβή του όπλου και το σκοινάκι του 1,5 μιλ κάβα στη σημαδούρα για γρήγορο δέσιμο της βέργας, δεν έβλαψαν ποτέ κανένα.

Maradona
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: Τρί 20 Οκτ 2009, 10:37
Ονοματεπώνυμο: Nikos Stamos

Re: Η ΚΑΤΑΡΑ ΤΩΝ ΜΑΓΙΑΤΙΚΩΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maradona » Τρί 12 Ιούλ 2022, 12:57

Nai mou exei simvei k emena kainouria petonia 1.6mm piasmenh sto soma na kopei sth 2h-3h toufekia. Apo tote vazo katharo dyneema 2mm sthn oph eite sto some eite sto karxariaki, dinath thilia k h petonia piasmenh se afth th thilia.

menelaos46
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Πέμ 03 Σεπ 2020, 12:14
Ονοματεπώνυμο: ANTONAS MENELAOS

Re: Η ΚΑΤΑΡΑ ΤΩΝ ΜΑΓΙΑΤΙΚΩΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από menelaos46 » Τρί 12 Ιούλ 2022, 13:17

Φίλε έχω χάσει κι εγώ μεγάλα ψάρια από σιγουριά....
Άσχημο συναίσθημα να βρίζεις μέσα στη μάσκα...

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”