Ηγγικεν η ώρα

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
matador23
Δημοσιεύσεις: 3629
Εγγραφή: Τετ 23 Νοέμ 2011, 14:42
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος
Τοποθεσία: Θήβα - Βοιωτίας

Re: Ηγγικεν η ώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Δευ 13 Ιουν 2022, 10:06

hariska έγραψε:
Κυρ 12 Ιουν 2022, 12:09
Δημήτρη μπράβο για τα αλιεύματα, εγώ πάντως δε συμφωνώ με τη χρήση αυτών των όπλων και λέω να κάνω μια ερώτηση στον υπουργό, που να παραθέτω τα επιχειρήματα για να μην επιτρέπονται τέτοια όπλα στον ερασιτέχνη υποβρύχιο αλιέα.
Μπορεί ο κάθε πολίτης να κάνει παρεμβάσεις στο υπουργείο, έτσι;
έχω στείελι ήδη στον Υπουργο, να απαγορευτει η προσβαση σου στη θαλασσα!
Τρεχουν ασφαλιστικα μέτρα, ελαχιστη απόσταση τα 20 κμ!! :P
dimitrikotz έγραψε:
Σάβ 11 Ιουν 2022, 11:37
Ή με απλά ελληνικά έφτασε επιτέλους η ώρα για την πρώτη βουτιά. Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος με τον πήχυ χαμηλά καθώς ήξερα ότι δεν ήμουν ακόμα στην κατάσταση που θα επέτρεπε απαιτητικές βουτιές. Όπως και κάθε χρόνο, με την κλεψύδρα της ηλικίας να αδειάζει ασταμάτητα, συνεχίζω να αναρρωτιέμαι αν και φέτος θα μπορώ να καταδύομαι το ίδιο καλά όπως πέρυσι, όμως η είσοδος στην θάλασσα μου υπενθυμίζει ότι όλοι αυτοί οι προβληματισμοί δεν έχουν καμμία σημασία τελικά. Μέσα σ' όλα αυτά στον σάκκο των όπλων δέσποζε το καινούργιο ινβέρτ, κάνοντας τον ράπτορα και τα λοιπά συμβατικά όπλα να αισθάνονται λίγο παραγκωνισμένα. Η θάλασσα ήταν εκεί, ζωντανή και αειφόρος κόντρα σε όλα και όλους που την πληγώνουν. Το νέο "λέσβος" πραγματικά με εντυπωσίασε, όμως η χαρά μου δεν κράτησε πολύ καθώς μετά την πρώτη ημέρα, λύθηκε από τις υπερβολικές δυνάμεις το λευκό σχοινάκι της καμπάνας. Εκεί είχα την απολύτως ατυχή ιδέα να το αντικαταστήσω με κάποια άλλα δικά μου σχοινιά, τα οποία έσπαγαν αμέσως με το που όπλιζα τα κάτω λάστιχα. Όταν αποφάσισα να ξαναδέσω το αρχικό λευκό dyneema, αυτό ξαναλύνονταν αμέσως, αφού βεβαίως οι κόμποι μου δεν κάνουν ούτε για να δέσεις γαϊδούρι στο πεζούλι.

Μ' αυτά και μ' αυτά, και έχοντας χάσει ούτε κι εγώ ξέρω πόσες ψαρώρες, κατέφυγα στην σίγουρη και αξιόπιστη λύση του ράπτορα ο οποίος ήταν εκεί και έκανε την δουλειά για την οποία έχει κατασκευασθεί. Ψάρια όλων των ειδών, αρκετά και σε μικρά και μεσαία βάθη. Βαθιά - βαθιά δεν δοκίμασα γιατί πρωτίστως ψυχολογικά δεν ήμουν ακόμα εις θέσιν. Τα καλύτερα της εκδρομής μία τρίκιλη συναγρίδα και μια μεγάλη στήρα, δεν τα πήρε η κάμερα, ίσως γιαυτό τα έπιασα κιόλας! Αν είχα το 115 αρι, πιστεύω θα είχα βγάλει κάποια μεγάλα ψάρια ακόμα, αλλά αυτό δεν με στενοχωρεί καθόλου. Ως προς τα ινβερτ, επιβεβαιώθηκαν όλα όσα λέγαμε τόσο καιρό, είναι όπλα με τα υπέρ του και τα κατά τους. Πολλή δύναμη, απίστευτο δραστικό βεληνεκές, μηδενική ανάκρουση. Από την άλλη αρκετά περίπλοκα και η παραμικρή λεπτομέρεια αν δεν είσαι μερακλής, μπορεί να σου κοστίσει άπειρες ώρες ψαρέματος. Σίγουρα τα μειονεκτήματα τους δεν είναι αμελητέα, όμως η αίσθηση που σου δίνει αυτό το όπλο όταν το έχεις στα χέρια σου και καταδύεσαι είναι τέτοια που μετά είναι σχεδόν αδύνατον να γυρίσεις σε οποιοδήποτε άλλο. Καλό καλοκαίρι, καλές και ασφαλείς αναδύσεις σε όλους!

phpBB [video]
τι ομορφο βιντεο !
και ωραια μηνυματα!

Για τα οπλα τωρα..νομιζω εσυ και ο Γιαννελος τα ειπατε όλα! :hello:
ΛΑΔΙΑΣ : Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη
CapetanThomas : https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=68075

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5012
Εγγραφή: Τετ 04 Ιούλ 2007, 01:09
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: Ηγγικεν η ώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Δευ 13 Ιουν 2022, 12:53

dimitrikotz έγραψε:
Κυρ 12 Ιουν 2022, 23:11
ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Κυρ 12 Ιουν 2022, 21:07
dimitrikotz έγραψε:
Κυρ 12 Ιουν 2022, 00:06
ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Σάβ 11 Ιουν 2022, 22:59
Ινβέρτ και ιστορίες! Σιγά τα ωα! :

Ωραίος Δημήτρη! Που θα πάει, θα μάθουμε κι απο αυτά

ΥΓ Φτιάχνω ενα μικρό τωρα για...ζέσταμα
Άρη φτιάξε το μικρό και μετά θα έρθει και το μεγάλο.. Παλιά θυμάμαι ο πατέρας μου έλεγε 'το όπλο δεν κάνει τον ψαρά', κι όμως φαίνεται ότι και αυτά τα στερεότυπα ανατρέπονται με την εξέλιξη. Είμαι πεπεισμένος ότι πλέον και ένας πολύ μέτριος ψαροντουφεκάς θα μπορεί να κάνει παπάδες μ' αυτά τα μαραφέτια. Σίγουρα το πράγμα σηκώνει πολύ κουβέντα!
Καλησπέρα

Διαφωνώ καθέτως .. Ο πατήρ θεωρώ πως ειχε δίκιο
Το εκλαμβάνω ως ευκαιρία για φιλική ανταλλαγή διαξιφισμών, επιχειρημάτων κλπ
Αλλά κάποια άλλη στιγμή μιας και σήμερα οδήγησα πάνω από 700 χιλιόμετρα και αυτή τη στιγμή είμαι μάλλον λιώμα!
Που πήγες για ψάρεμα ώρε Άρη και οδήγησες 700 χιλιόμετρα, στη Ιταλία?? :shock: Τουλάχιστον άξιζε τον κόπο??
:lol: :lol: :lol:

Δεν πήγα για ψαρεμα Δημητρη μου!
Πηγα Κομοτηνή, να φερω την κορουλα στο σπιτι :)

ΥΓ Αξιζε τον κόπο :mrgreen:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
maimouth
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Κυρ 18 Αύγ 2013, 10:45
Ονοματεπώνυμο: Costas Vasilakopoulos
Τοποθεσία: Halandrion

Re: Ηγγικεν η ώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από maimouth » Δευ 13 Ιουν 2022, 12:59

hariska έγραψε:
Κυρ 12 Ιουν 2022, 12:09
Δημήτρη μπράβο για τα αλιεύματα, εγώ πάντως δε συμφωνώ με τη χρήση αυτών των όπλων και λέω να κάνω μια ερώτηση στον υπουργό, που να παραθέτω τα επιχειρήματα για να μην επιτρέπονται τέτοια όπλα στον ερασιτέχνη υποβρύχιο αλιέα.
Μπορεί ο κάθε πολίτης να κάνει παρεμβάσεις στο υπουργείο, έτσι;
Εγω λεω να κανω ερωτηση στον υπουργο - να ψαξει να βρει που εισαι και να σε βαλει σε κλουβι μην χαθει το ειδος !!!
χαααχαχχαχαχααχ
...από τη πόλη έρχομαι και στη κορφή κανέλλα

Άβαταρ μέλους
maimouth
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Κυρ 18 Αύγ 2013, 10:45
Ονοματεπώνυμο: Costas Vasilakopoulos
Τοποθεσία: Halandrion

Re: Ηγγικεν η ώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από maimouth » Δευ 13 Ιουν 2022, 13:06

Ωραια τα ψαρακια.... Τι τον θες τον φακο αφου μπορεις κι αλλιως...?
Τι λεει το Λεσβος??? πως ριχνει ?
...από τη πόλη έρχομαι και στη κορφή κανέλλα

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: Ηγγικεν η ώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 13 Ιουν 2022, 15:11

tas έγραψε:
Δευ 13 Ιουν 2022, 09:55
Δημήτριε εγω δεν εντυπωσιαστηκα απο το invert αλλα απο τις βουτιες και τα ψαρια που εφερες στο τραπεζι. Και συναγριδα και στειρα και ροφος σε μια εξορμηση με 2-3 ψαρεματα ειναι η επιτομη του ψαροτουφεκου. Αν η καμερα σε εμποδιζει στην αυτοσυγκεντρωση, τοτε βγαλε τη και απλα τραβα καμια φωτο μολις βγης εξω. Πολλες φορες παραπονιεσαι για αστοχιες. Μηπως διασπας την αυτοσυγκεντρωση σου με πολλες παραμετρους (πχ ανοιγμα καμερας, μεριμνα για καλη ληψη)?
Γειά σου Τάσσο και σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Η κάμερα αν και έχει ένα στοιχείο ναρκισσισμού, για μένα είναι ένα χρήσιμο εργαλείο γιατί κοιτάω τα σχετικά βιντεάκια όταν αναγκάζομαι να είμαι εκτός νερού, και έτσι έχω την ψευδαίσθηση ότι κρατάω επαφή. Περισσότερο αναβιώνω νοσταλγικά την στιγμή.. Όμως όντως έχεις δίκιο, μ' αυτό το πράγμα πάνω διασπάται η προσοχή, έστω κι αν σιγά σιγά το συνηθίζεις :hello:

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: Ηγγικεν η ώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 13 Ιουν 2022, 15:13

τι ομορφο βιντεο !
και ωραια μηνυματα!

Για τα οπλα τωρα..νομιζω εσυ και ο Γιαννελος τα ειπατε όλα! :hello:
[/quote]

Σ' ευχαριστώ πολύ Κωνσταντίνε, περιμένω αγωνιωδώς και τα δικά σου βιντεάκια. Δεν βγάζεις συχνά, αλλά αυτά που έχω δει από παλιά είναι απολαυστικά! :hello:

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: Ηγγικεν η ώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 13 Ιουν 2022, 15:17

maimouth έγραψε:
Δευ 13 Ιουν 2022, 13:06
Ωραια τα ψαρακια.... Τι τον θες τον φακο αφου μπορεις κι αλλιως...?
Τι λεει το Λεσβος??? πως ριχνει ?
Ε, αυτό λέω κι εγώ στον εαυτό μου.... Μία φορά το χρησιμοποίησα το ρημάδι σε τέσσερεις μέρες, θα το καταργήσω που θα πάει!!
Το Λέσβος φίλε μου απόλαυση, το έχω ερωτευτεί, η βολή του είναι κυριολεκτικά βελούδινη, τόσο βελούδινη που σε ξεγελάει ως προς το τι ζημιές κάνει. Ό,τι ψάρι χτυπήθηκε, έμεινε κεραυνοβολημένο από την οκτάρα. Συνειδητά προτιμώ χίλιες φορές να βγω άψαρος και να το έχω στο χέρι... Άλλη αίσθηση Κώστα

Άβαταρ μέλους
hariska
Δημοσιεύσεις: 8474
Εγγραφή: Δευ 27 Οκτ 2008, 12:32
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ηγγικεν η ώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Δευ 13 Ιουν 2022, 18:58

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Δευ 13 Ιουν 2022, 12:53
...
Δεν πήγα για ψαρεμα Δημητρη μου!
Πηγα Κομοτηνή, να φερω την κορουλα στο σπιτι :)

ΥΓ Αξιζε τον κόπο :mrgreen:
Καλά ρε Άρη, πλάκα κάνεις;
Με 10 ευρώ θα ερχόταν το παιδί με το ΚΤΕΛ, εσύ έδωσες 90ευρώ βενζίνη, χώρια την ταλαιπωρία;
Το ψάρι πρέπει κάποιος να το βράσει, είναι εύκολο θαρρώ.

Άβαταρ μέλους
hariska
Δημοσιεύσεις: 8474
Εγγραφή: Δευ 27 Οκτ 2008, 12:32
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ηγγικεν η ώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Δευ 13 Ιουν 2022, 21:20

Εκτός αν έπρεπε να πας για μετακόμιση!
Εμ, αυτά έχουν οι πατρικές υποχρεώσεις! :hello:
Το ψάρι πρέπει κάποιος να το βράσει, είναι εύκολο θαρρώ.

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: Ηγγικεν η ώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 13 Ιουν 2022, 23:26

hariska έγραψε:
Δευ 13 Ιουν 2022, 18:58
ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Δευ 13 Ιουν 2022, 12:53
...
Δεν πήγα για ψαρεμα Δημητρη μου!
Πηγα Κομοτηνή, να φερω την κορουλα στο σπιτι :)

ΥΓ Αξιζε τον κόπο :mrgreen:
Καλά ρε Άρη, πλάκα κάνεις;
Με 10 ευρώ θα ερχόταν το παιδί με το ΚΤΕΛ, εσύ έδωσες 90ευρώ βενζίνη, χώρια την ταλαιπωρία;
Χάρη αυτά τα πράγματα δεν έχουν λογική . Κι εγώ έχω μια κόρη που μ'εχει κάνει γιο γιο, αλλά πάντα λέω ότι αξίζει τον κόπο. Οι βενζίνες σε διαβεβαιώ είναι το λιγότερο!

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Δημοσιεύσεις: 13110
Εγγραφή: Τρί 16 Σεπ 2008, 13:53
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Τοποθεσία: ΣΚΥΔΡΑ Ν.ΠΕΛΛΑΣ

Re: Ηγγικεν η ώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Τρί 14 Ιουν 2022, 12:02

ωχ !! τα καυμενα τα στηροπουλα ! τι τους εμελε να παθουν !!! :cray:
.........παντως θελω και γω ενα !! :-"
οσο για το πολυσπαστο και για μενα εχει πολλα υπερ που μετρανε !!!
δεν σε αδικω που νταλκαδιαστηκες !! :grin:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
maimouth
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Κυρ 18 Αύγ 2013, 10:45
Ονοματεπώνυμο: Costas Vasilakopoulos
Τοποθεσία: Halandrion

Re: Ηγγικεν η ώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από maimouth » Παρ 17 Ιουν 2022, 22:44

dimitrikotz έγραψε:
Δευ 13 Ιουν 2022, 15:17
maimouth έγραψε:
Δευ 13 Ιουν 2022, 13:06
Ωραια τα ψαρακια.... Τι τον θες τον φακο αφου μπορεις κι αλλιως...?
Τι λεει το Λεσβος??? πως ριχνει ?
Ε, αυτό λέω κι εγώ στον εαυτό μου.... Μία φορά το χρησιμοποίησα το ρημάδι σε τέσσερεις μέρες, θα το καταργήσω που θα πάει!!
Το Λέσβος φίλε μου απόλαυση, το έχω ερωτευτεί, η βολή του είναι κυριολεκτικά βελούδινη, τόσο βελούδινη που σε ξεγελάει ως προς το τι ζημιές κάνει. Ό,τι ψάρι χτυπήθηκε, έμεινε κεραυνοβολημένο από την οκτάρα. Συνειδητά προτιμώ χίλιες φορές να βγω άψαρος και να το έχω στο χέρι... Άλλη αίσθηση Κώστα
Εκανα κι εγω 3-4 ψαρεματα με ινβερτ. πηρα και τα ψαρια μου.. κ τωρα παλευω να φτιαξω στο λιγο χρονο που εχω το δικο μου... Αλλα ειναι πολυ ευκολο να βγαλουν προβλημα με τοσα τζιτζιλα μιτζιλα επανω....
...από τη πόλη έρχομαι και στη κορφή κανέλλα

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: Ηγγικεν η ώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Παρ 17 Ιουν 2022, 23:39

KOSTAS STI έγραψε:
Τρί 14 Ιουν 2022, 12:02
ωχ !! τα καυμενα τα στηροπουλα ! τι τους εμελε να παθουν !!! :cray:
.........παντως θελω και γω ενα !! :-"
οσο για το πολυσπαστο και για μενα εχει πολλα υπερ που μετρανε !!!
δεν σε αδικω που νταλκαδιαστηκες !! :grin:
Κώστα εγώ σου έχω πει έλα κάτω να χαρείς διαυγείς θάλασσες και να φας ωραία στηροπούλα. :-$ Όμως μου φαίνεται ότι πρέπει εγώ τελικά ν' ανέβω πάνω, αλλά δεν ξέρω τι θα κάνω γιατί μόνο στήρες ξέρω να ψαρεύω :scratch:

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: Ηγγικεν η ώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Παρ 17 Ιουν 2022, 23:43

maimouth έγραψε:
Παρ 17 Ιουν 2022, 22:44
dimitrikotz έγραψε:
Δευ 13 Ιουν 2022, 15:17
maimouth έγραψε:
Δευ 13 Ιουν 2022, 13:06
Ωραια τα ψαρακια.... Τι τον θες τον φακο αφου μπορεις κι αλλιως...?
Τι λεει το Λεσβος??? πως ριχνει ?
Ε, αυτό λέω κι εγώ στον εαυτό μου.... Μία φορά το χρησιμοποίησα το ρημάδι σε τέσσερεις μέρες, θα το καταργήσω που θα πάει!!
Το Λέσβος φίλε μου απόλαυση, το έχω ερωτευτεί, η βολή του είναι κυριολεκτικά βελούδινη, τόσο βελούδινη που σε ξεγελάει ως προς το τι ζημιές κάνει. Ό,τι ψάρι χτυπήθηκε, έμεινε κεραυνοβολημένο από την οκτάρα. Συνειδητά προτιμώ χίλιες φορές να βγω άψαρος και να το έχω στο χέρι... Άλλη αίσθηση Κώστα
Εκανα κι εγω 3-4 ψαρεματα με ινβερτ. πηρα και τα ψαρια μου.. κ τωρα παλευω να φτιαξω στο λιγο χρονο που εχω το δικο μου... Αλλα ειναι πολυ ευκολο να βγαλουν προβλημα με τοσα τζιτζιλα μιτζιλα επανω....
Αμα μπορείς να φτιάξεις το δικό σου αγαπητέ Κώστα, είσαι πολύυυυυ μπροστά απο μένα. Τώρα όσο για τα προβλήματα ξέρεις το ρητό για το μεταξωτά βρακιά και τους αντίστοιχους κώλους.. :cool: Εμένα το βασικό σκοινί μου λύθηκε και μου φάνηκε βουνό να το φτιάξω, εκεί δε που άλλαξα τ' όπλο μου βγήκαν οι ψαρούκλες στα έξι μέτρα και γελούσαν!!

Άβαταρ μέλους
maimouth
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Κυρ 18 Αύγ 2013, 10:45
Ονοματεπώνυμο: Costas Vasilakopoulos
Τοποθεσία: Halandrion

Re: Ηγγικεν η ώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από maimouth » Σάβ 18 Ιουν 2022, 10:06

dimitrikotz έγραψε:
Παρ 17 Ιουν 2022, 23:43
maimouth έγραψε:
Παρ 17 Ιουν 2022, 22:44
dimitrikotz έγραψε:
Δευ 13 Ιουν 2022, 15:17
maimouth έγραψε:
Δευ 13 Ιουν 2022, 13:06
Ωραια τα ψαρακια.... Τι τον θες τον φακο αφου μπορεις κι αλλιως...?
Τι λεει το Λεσβος??? πως ριχνει ?
Ε, αυτό λέω κι εγώ στον εαυτό μου.... Μία φορά το χρησιμοποίησα το ρημάδι σε τέσσερεις μέρες, θα το καταργήσω που θα πάει!!
Το Λέσβος φίλε μου απόλαυση, το έχω ερωτευτεί, η βολή του είναι κυριολεκτικά βελούδινη, τόσο βελούδινη που σε ξεγελάει ως προς το τι ζημιές κάνει. Ό,τι ψάρι χτυπήθηκε, έμεινε κεραυνοβολημένο από την οκτάρα. Συνειδητά προτιμώ χίλιες φορές να βγω άψαρος και να το έχω στο χέρι... Άλλη αίσθηση Κώστα
Εκανα κι εγω 3-4 ψαρεματα με ινβερτ. πηρα και τα ψαρια μου.. κ τωρα παλευω να φτιαξω στο λιγο χρονο που εχω το δικο μου... Αλλα ειναι πολυ ευκολο να βγαλουν προβλημα με τοσα τζιτζιλα μιτζιλα επανω....
Αμα μπορείς να φτιάξεις το δικό σου αγαπητέ Κώστα, είσαι πολύυυυυ μπροστά απο μένα. Τώρα όσο για τα προβλήματα ξέρεις το ρητό για το μεταξωτά βρακιά και τους αντίστοιχους κώλους.. :cool: Εμένα το βασικό σκοινί μου λύθηκε και μου φάνηκε βουνό να το φτιάξω, εκεί δε που άλλαξα τ' όπλο μου βγήκαν οι ψαρούκλες στα έξι μέτρα και γελούσαν!!
Εχω κανει ενα ξυλινο για τα θολα ρηχα του χειμωνα ...που τελικα μου εδωσε κι αλλα ψαρια σε αλλες εποχες. Τωρα το ινβερτ ειναι αλλο πραμμα τελειως και δεν ξερω αν θα τα καταφερω...
Κι εγω τραβηξα πολλα με το αλλο που ψαρεψα. πολλα προβληματα.και μεχρι να οπλισεις τα ψαρια οντως καθονται και σε βλεπουν και γελανε .. αχαχαχαχ
...από τη πόλη έρχομαι και στη κορφή κανέλλα

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”