Ένας ντοπιαρης λύκος…

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
fiesta1420

Ένας ντοπιαρης λύκος…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fiesta1420 » Τετ 06 Οκτ 2021, 20:16

Καλησπέρα σε όλους!!! Αν και γενικά δεν πολύ γράφω σήμερα θα πω δυο λόγια για το βαθμό δυσκολίας της σύλληψης του συγκεκριμένου Ντόπιου λύκου μιας και τα συναισθήματα είναι ανάμεικτα. Το συγκεκριμένο ψάρι το συναντούσα για 4 Κυριακές όπου πήγαινα για ψαρεμα στο ίδιο σημείο και παντα να με έχει αντιληφθεί από πριν όπου με νοχελικες κινήσεις και σιγουριά μου ξέφευγε. Κάθε φορά που προσπαθούσα να το προσεγγίσω με διάφορες τεχνικες ενώ αποτύγχανα ο λυκος μου έδειχνε και από έναν δρόμο διαφυγής που είχε καθως και τις κινήσεις του. Έτσι την περασμένη Κυριακή αφού ήξερα πως θα κινούταν ξεκίνησα ένα συρτό από αρκετά πιο βαθιά προς ρηχά και χωρίς να έχω οπτική καθόλου του σημείου όπου το συναντούσα σύρθηκα και σταμάτησα αρκετα πίσω από εκεί που το συναντούσα κάνοντας ένα καρτέρι. Εκείνη την στιγμή και ενώ άρχιζα να απογοητεύομαι (αυτό δεν το έχω ξανά δει) το ψάρι ερχόταν σιγά σιγά ανάμεσα από πέτρες λες και κρυφοκοίταγε……..η σκανδάλη πατήθηκε και βρήκε το ψάρι στα μάγουλα. Όταν έπιασα το ψάρι στα χέρια μου ένιωσα χαρα και περιφανώς που κατάφερα να το πιάσω αλλά όταν μπήκε στην ψάροβελονα η αλήθεια είναι ότι υπήρχε και μια αμήχανη θλίψη λόγο ότι ήταν κυρίαρχος της περιοχής, στο σημείο όπου κινούταν οι καλόγριες ήταν παντα μπουλούκι τώρα έχει ησυχία όλο το σημείο ώσπου να έρθει και να ντοπιασει άλλος.

Υ.Γ: Μάστορααααα Νίκο Λίλλη το όπλο έχει γίνει προέκταση του χεριού μου…….. μιλάμε για διαβήτης!!! Σε ευχαριστώ!!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Κάποιοι νομίζουν ότι είμαι θλιμένος,αλλά δέν είμαι. Απλά,εκτιμώ την σιωπή,σ'εναν κόσμο πού δέν σταματάει ποτέ να μιλάει.

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Re: Ένας ντοπιαρης λύκος…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τετ 06 Οκτ 2021, 20:26

Μεγάλη υπόθεση η χαρά της σύλληψης να συνοδεύεται από έστω και μικρή απόκτηση εμπειρίας..το ψάρι αυτό σε έκανε καλύτερο ψαρά ,σε βελτίωσε θηρευτικα και ίσως αργήσεις λίγο να το αντιληφθείς,έχει συμβεί όμως.
Καλοφαγωτος!!!!!
ΕΊΜΑΙ ΥΠΕΎΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΆΦΩ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΟΥΝ ΚΆΠΟΙΟΙ......

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Τετ 06 Οκτ 2021, 20:27

Ωραίος ο λυκος αλλά ακομη πιο ωραιο το στορυ της στρατηγικης του κυνηγού :)
Και μην ανησυχεις, ερχονται οι λύκοι πια. Ολο και καποιος θα διαδεχτεί τον κυρίαρχο της περιοχης :grin:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

giaspyr
Ονοματεπώνυμο: Γιάννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giaspyr » Τετ 06 Οκτ 2021, 20:38

Μπράβο, ωραίος ο λύκος αλλά ωραίος κι έξυπνότερος ο ψαράς :D
Με ψάρια που τα γνωρίζουμε σχεδόν πάντα βρίσκουμε τον τρόπο κάποια στιγμή να τα πάρουμε κι αυτό είναι η ψαρευτική μας εξέλιξη, επίσης με τέτοια ψάρια όταν τελικά καταφέρνουμε να τα πάρουμε νομίζω οι περισσότεροι νιώθουμε και μια θλίψη.

Άβαταρ μέλους
peskandritsas
Ονοματεπώνυμο: Θεοδωρόπουλος Αντρέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από peskandritsas » Τετ 06 Οκτ 2021, 21:29

fiesta1420 έγραψε:
Τετ 06 Οκτ 2021, 20:16
Καλησπέρα σε όλους!!! Αν και γενικά δεν πολύ γράφω σήμερα θα πω δυο λόγια για το βαθμό δυσκολίας της σύλληψης του συγκεκριμένου Ντόπιου λύκου μιας και τα συναισθήματα είναι ανάμεικτα. Το συγκεκριμένο ψάρι το συναντούσα για 4 Κυριακές όπου πήγαινα για ψαρεμα στο ίδιο σημείο και παντα να με έχει αντιληφθεί από πριν όπου με νοχελικες κινήσεις και σιγουριά μου ξέφευγε. Κάθε φορά που προσπαθούσα να το προσεγγίσω με διάφορες τεχνικες ενώ αποτύγχανα ο λυκος μου έδειχνε και από έναν δρόμο διαφυγής που είχε καθως και τις κινήσεις του. Έτσι την περασμένη Κυριακή αφού ήξερα πως θα κινούταν ξεκίνησα ένα συρτό από αρκετά πιο βαθιά προς ρηχά και χωρίς να έχω οπτική καθόλου του σημείου όπου το συναντούσα σύρθηκα και σταμάτησα αρκετα πίσω από εκεί που το συναντούσα κάνοντας ένα καρτέρι. Εκείνη την στιγμή και ενώ άρχιζα να απογοητεύομαι (αυτό δεν το έχω ξανά δει) το ψάρι ερχόταν σιγά σιγά ανάμεσα από πέτρες λες και κρυφοκοίταγε……..η σκανδάλη πατήθηκε και βρήκε το ψάρι στα μάγουλα. Όταν έπιασα το ψάρι στα χέρια μου ένιωσα χαρα και περιφανώς που κατάφερα να το πιάσω αλλά όταν μπήκε στην ψάροβελονα η αλήθεια είναι ότι υπήρχε και μια αμήχανη θλίψη λόγο ότι ήταν κυρίαρχος της περιοχής, στο σημείο όπου κινούταν οι καλόγριες ήταν παντα μπουλούκι τώρα έχει ησυχία όλο το σημείο ώσπου να έρθει και να ντοπιασει άλλος.

Υ.Γ: Μάστορααααα Νίκο Λίλλη το όπλο έχει γίνει προέκταση του χεριού μου…….. μιλάμε για διαβήτης!!! Σε ευχαριστώ!!!

συλληψη και σκεψεις δυναμη :hello: :hello:

Panagpanag

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Panagpanag » Τετ 06 Οκτ 2021, 21:48

Πολύ ωραίο ψάρι, μα ακόμα πιο ωραία η περιγραφη σου. Αυτό είναι το αποτέλεσμα όταν η επιμονή, η σωστή προσέγγιση και οι δημιουργίες του καλλιτέχνη Νίκου συνδυαστούν όλα μαζί.

Υ.Γ: σε καταλαβαίνω απόλυτα για την έννοια της θλίψης. Σου παραθέτω κάτι για να μην νομίζεις ότι τα σκέφτεσαι μόνο εσύ.
viewtopic.php?f=1&t=67799&p=751655&hili ... 82#p751655

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Τετ 06 Οκτ 2021, 21:48

Πολύ καλά Σχεδιασμένη,
κι άριστα Εκτελεσμένη Εξόρμηση,
και ο σημαντικός Στόχος επιτεύχθηκε με απόλυτη Επιτυχία...
Πολύ όμορφο Ψάρι,
καί σύντομα την Θέση του θα πάρει Κάποιο Αλλο...
Ενα μεγάλο Μπράβο για όλα,

κι ένα μεγάλο Μπράβο επίσης,
στα Μαγικά Χέρια του Φίλου μου Νικόλα...

:hello:
Μάγκας είναι Αυτός που,
αυτό που τον ενοχλεί,
δεν θα το κάνει Ποτέ στους Αλλους

CapetanThomas : https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=53800

Άβαταρ μέλους
takis o fetas
Ονοματεπώνυμο: Παναγιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από takis o fetas » Τετ 06 Οκτ 2021, 22:01

Κυριάρχησε ο ισχυρότερος στον τόπο..ωραίο ψάρι 🐟
Real eyes,realize,real lies..

Άβαταρ μέλους
mitsosub
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Φώτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mitsosub » Πέμ 07 Οκτ 2021, 08:12

ωραίος ο λύκος ...ωραία κ η ιστορία απο πίσω απ το ψαρι...
μασκα δεν εχω να γυρνώ
στο καρναβάλι ετούτο
μόνο μια αποχη να τρυγώ
της θαλασσας την πονηριά
και της σιωπής τον πλούτο

Άβαταρ μέλους
matador23
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Πέμ 07 Οκτ 2021, 11:37

Στη δευτερη φωτογραφια, και χωρις καθολου λογια, φαινεται η χαρα που σου εδωσε το συγκεκριμενο ψαρι!

Πολυ ωραιο στορυ.

Ικανοτερος κυνηγος εσυ σε αυτη τη βουτια.

Καλοφαγωτο αδελφε! :hello:
ΛΑΔΙΑΣ : Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη
CapetanThomas : https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=68075

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Πέμ 07 Οκτ 2021, 13:10

αυτο λεγεται εξελιξη!! :thumbsup:
...και το επομενο διπλασιο ! ;)
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
Greek-Blue
Ονοματεπώνυμο: Βαγγέλης Ταραμπίκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Greek-Blue » Πέμ 07 Οκτ 2021, 20:05

Είναι μεγάλη ανταμοιβή όταν μετά απο ώρες θάλασσας, σκέψης, παρατήρησης ..δικαιώνεσαι.
Ωραίο λαβράκι. Μου έλειψαν πολύ μιας και πέρσι με τα λοκντάουν δεν είδα ούτε με κυάλια.

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Παρ 08 Οκτ 2021, 00:25

Όμορφες διηγήσεις αυτές.
Απλές, περιεκτικός και ουσιαστικές
:hello:
Η Ποιότητα της Ζωής μας, απο τις Επιλογές μας εξαρτάται...
-Capetan Thomas

Άβαταρ μέλους
fiesta1420

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fiesta1420 » Παρ 08 Οκτ 2021, 13:37

Σας ευχαριστώ όλους για τα ομορφα σας λόγια από καρδιας και εύχομαι στον καθένα ξεχωριστά υγεία σε σας και στις οικογένειες σας και καλές θάλασσες να έχουμε!!! :hello:
Κάποιοι νομίζουν ότι είμαι θλιμένος,αλλά δέν είμαι. Απλά,εκτιμώ την σιωπή,σ'εναν κόσμο πού δέν σταματάει ποτέ να μιλάει.

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Παρ 08 Οκτ 2021, 15:09

Είναι ειδικότητα σου μου φαίνεται ο λύκος... Μην χολοσκάς το πιθανότρο είναι ότι αντικατασταθεί σύντομα από κάποιον άλλον!

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”