Οι άπιαστες στήρες

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
dimitrikotz

Οι άπιαστες στήρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Σάβ 17 Ιούλ 2021, 16:20

Ήταν μία απόδραση που με προβλημάτισε αρκετά. Οι συνθήκες ιδανικές, το μέρος υπέροχο, και τα ψάρια που αγαπώ περισσότερο απο όλα τ'άλλα, οι στήρες σε μεγάλους αριθμούς και μεγάλα μεγέθη. Από την εποχή που η κόρη μου ήταν μωρό και που το μόνο ψάρι που έτρωγε ήταν η στήρα, επικεντρώθηκα σ' αυτό, έμαθα να το προσεγγίζω με αρκετή επιτυχία είτε με πλαναρίσματα, είτε με καρτέρια, και η ψαροβελόνα σχεδόν πάντα το φιλοξενούσε. Στο τελευταίο λοιπόν ψάρεμα έπρεπε να ξεχάσω αυτά που ήξερα, οι στήρες ήταν εκεί, είχαν την συνήθη περιέργεια του είδους, αλλά διατηρούσαν μία απόσταση ασφαλείας, γύρω στα επτά - οκτώ μέτρα, απόσταση που ο ράπτορας 105 δεν μπορεί να φτάσει... Έκανα αναρίθμητες βουτιές και η εξέλιξη ήταν σχεδόν πανομοιότυπη σε όλες τις περιπτώσεις. Αντιστάθηκα στον πειρασμό να κυνηγήσω τα ψάρια στην τρύπα, αλλά επειδή διαισθάνθηκα κάποιου είδους "ύβρη", το μυαλό αυτομάτως άρχισε να αναζητά την νέμεση, ή μάλλον το "νέμεσις". Γενικώς έχω μία προκατάλειψη για τα λεγόμενα σύγχρονα υπερόπλα, ορμώμενος από μία αντίληψη ότι δεν θα πρέπει η σύγχρονη τεχνολογία να ανατρέπει αυτή την ιδότυπη ισορροπία ανάμεσα στον κυνηγό και το θήραμα, αυξάνοντας τις πιθανότητες υπερ του πρώτου. Σκέφτομαι ότι αν τώρα υπάρχουν όπλα που ξεπερνάνε άνετα τα οκτώ μέτρα, σε συνιασμό με τα gps και τα λοιπά καλούδια της τεχνολογίας, στο μέλλον τα ψάρια δεν θα έχουν καμία άμυνα πλέον. Από την άλλη όμως πρώτη φορά μετά από χρόνια γύρισα πίσω χωρίς στήρα στο ψυγείο μου..

Σε κάθε περίπτωση η εκδρομή ήταν όμορφη, έκανα τις προσφιλείς μου βουτιές, είδα αξιόλογα ψάρια και γέμισα πάλι μπαταρίες, αν και θέλω να μένω στον φορτιστή συνέχεια. Πολλά πάρα πολλά λεντόψαρα, τα οποία όμως δεν τόλμησα να αγγίξω καθώς δεν έχω ακόμα εξοικειωθεί μ' αυτά. Η παρουσία τους ήταν αρκετά ενοχλητική γιατί μου προκαλούσαν νευρικότητα και δεν μπορούσα να κάτσω στον βυθό με ηρεμία. Μετά την απώλεια μίας πίγγας σε μία εκνευριστικά άστοχη βολή, βάρεσα ένα ροφάκι (νόμιμο) που ήταν βεβαίως και το μοναδικό μαύρο της ημέρας. Στην επόμενη ωστόσο βουτιά ένας χοντρός ροφός, ήρθε να μου υπενθυμίσει την σημασία της εγκράτειας, καθώς λες και το ήξερε με άφησε να τον πλησιάσω προσφέροντας τον εαυτό του σχεδόν στο πιάτο! Για δέκατα του δευτερολέπτου το δάχτυλο μου γαργάλησε την σκανδάλη, χωρίς όμως και να την πατήσει.. Γύρισα με λίγα ψάρια αλλά και με πολλές εικόνες. Το περίφημο νέμεσις το βλέπω στα όνειρα μου πλέον, και με βλέπω να ενδίδω.

phpBB [video]

Άβαταρ μέλους
GoRaN
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γοραντωνάκης

Re: Οι άπιαστες στήρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoRaN » Σάβ 17 Ιούλ 2021, 17:38

Άαααρε τι σου κάνει μία κόρη....
Σου καθορίζει την εξέλιξη στο ψάρεμα :mrgreen:

Θεωρώ πως δεν ήταν η μέρα για να πλησιάσουν τα ψάρια. Είναι μέρες και μέρες.... Όταν όμως αποφασίζουν να πλησιάσουν έρχονται με πολύ τσαμπουκά.

Το ροφάκι Δημήτρη μία χαρά έκατσε και καλά έκανες που δεν χτύπησες τον μεγαλύτερο για να κρατήσει τόπο.

Στο είπα και σε άλλη δημοσίευση ότι και το μπανιστίρι έχει τη χάρη του!

Καλοφάγωτος αν δεν έχει φαγωθεί ήδη
:hello:
Κάθε φορά που πατάς τη σκανδάλη , είναι μια ευκαιρία για αυτοκριτική και απολογισμό.

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Σάβ 17 Ιούλ 2021, 18:04

Και εγω ονειρευομαι οπλα με λειζερ επανω και βεληνεκες τα 10 μετρα οσο περνανε τα χρονια :D ισως στο μελλον να υπαρχουν πραγματι ???χου νοζ??
Αλλα οπως εγραψε και ο γιωργος(Goran),και το μπανιστιρι εχει την γλυκα του και την ικανοποιηση του μπανιστιρτζή αφου το να βλεπεις ψαρια ειναι θεικο και ας μην τα πιανεις :) ,τον καλο μεζε για την κορη τον εβγαλες ,μπαταριες γεμισες ,οποτε τελος καλο ολα καλα :thumbsup:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Σάβ 17 Ιούλ 2021, 18:38

Είναι φανερό ότι κάποιος είχε ψεκάσει με αναισθητικό ψαρευτικού ηθικού κώδικα τη σκανδάλη σου και ως εκ τουτου δεν ΄΄αντέδρασε΄΄ στο...ροφογαργάλημα! :mrgreen:
Σωστός παρ' αυτά =D>
Όσο για τα υπερ-τουφέκια και τα πολλά τεχνολογικά μπλιμπλίκια, πιστεύω κι εγώ ότι αφαιρούν αρκετά, τα μεν όπλα, από την προσωπική/ουσιαστική εξέλιξή μας ως κυνηγών τα δε μπλιμπλίκια, από τη γοητεία της τυχαίας ανακάλυψης ή του επανεντοπισμού ενός καλού τόπου ;)

Όλα είναι θέμα επιλογών και του που προσδίδει καθένας από μας το ειδικό βάρος της ενασχόλησής του με το ψαροντούφεκο... :)
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Σάβ 17 Ιούλ 2021, 19:52

GoRaN έγραψε:
Σάβ 17 Ιούλ 2021, 17:38
Άαααρε τι σου κάνει μία κόρη....
Σου καθορίζει την εξέλιξη στο ψάρεμα

Θεωρώ πως δεν ήταν η μέρα για να πλησιάσουν τα ψάρια. Είναι μέρες και μέρες.... Όταν όμως αποφασίζουν να πλησιάσουν έρχονται με πολύ τσαμπουκά.

Το ροφάκι Δημήτρη μία χαρά έκατσε και καλά έκανες που δεν χτύπησες τον μεγαλύτερο για να κρατήσει τόπο.

Στο είπα και σε άλλη δημοσίευση ότι και το μπανιστίρι έχει τη χάρη του!

Καλοφάγωτος αν δεν έχει φαγωθεί ήδη
Δεν ξέρω Γιώργο, εγώ δίνω και μια άλλη εξήγηση. Πριν απο καμιά εικοσαετία υπήρχαν ελάχιστα παιδιά που κατέβαιναν σε βάθη άνω των 23 μέτρων. Σήμερα όλοι οι νέοι φτάνουν τα 30 για πλάκα και κάποιοι πάνε και πολύ παρακάτω. Τα ψάρια μας έχουν μάθει πλέον, ξέρουν ότι αποτελούμε κίνδυνο, φροντίζουν να κρατάνε αποστάσεις και καλά κάνουν! Για τον ροφό όπως τα λες είναι, θα κρατήσει ζωή και βέβαια όπως θα συμφωνείς φαντάζομαι η εικόνα του μεγάλου ψαριού να πεταρίζει μπροστά σου είναι ανεκτίμητη!!
thalassa50 έγραψε:
Σάβ 17 Ιούλ 2021, 18:04

Και εγω ονειρευομαι οπλα με λειζερ επανω και βεληνεκες τα 10 μετρα οσο περνανε τα χρονια :D ισως στο μελλον να υπαρχουν πραγματι ???χου νοζ??
Αλλα οπως εγραψε και ο γιωργος(Goran),και το μπανιστιρι εχει την γλυκα του και την ικανοποιηση του μπανιστιρτζή αφου το να βλεπεις ψαρια ειναι θεικο και ας μην τα πιανεις :) ,τον καλο μεζε για την κορη τον εβγαλες ,μπαταριες γεμισες ,οποτε τελος καλο ολα καλα :thumbsup:

Γιάννη η κόρη μεγάλωσε πήγε στα ξένα, είναι με ξένο και δεν την βλέπω πάλι σύντομα στα μέρη μας!! Για τα υπερόπλα πολλή κουβέντα γίνεται, όσο πιο εύκολα γίνονται για εμάς τα πράγματα, τόσο όλα χάνουν το νόημα τους, πλην όμως η ιδέα μίας μακρυνής βολής σε ένα εκλεκτό στόχο δεν μπορώ ότι δεν μ' εξιτάρει.. Όσο για το μπανιστίρι, γι' αυτό ζω Γιάννη μου (εντός νερού εννοείται), εκεί είναι η πεμπτουσία του πράγματος!
ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Σάβ 17 Ιούλ 2021, 18:38
Είναι φανερό ότι κάποιος είχε ψεκάσει με αναισθητικό ψαρευτικού ηθικού κώδικα τη σκανδάλη σου και ως εκ τουτου δεν ΄΄αντέδρασε΄΄ στο...ροφογαργάλημα!
Σωστός παρ' αυτά =D>
Όσο για τα υπερ-τουφέκια και τα πολλά τεχνολογικά μπλιμπλίκια, πιστεύω κι εγώ ότι αφαιρούν αρκετά, τα μεν όπλα, από την προσωπική/ουσιαστική εξέλιξή μας ως κυνηγών τα δε μπλιμπλίκια, από τη γοητεία της τυχαίας ανακάλυψης ή του επανεντοπισμού ενός καλού τόπου ;)

Όλα είναι θέμα επιλογών και του που προσδίδει καθένας από μας το ειδικό βάρος της ενασχόλησής του με το ψαροντούφεκο... :)
Είναι φανερό Άρη ότι εκφράζεις αυτά που έχω στο μυαλό μου, μόνο καλύτερο τρόπο! Όπως είπες όλα είναι θέμα επιλογών και είναι στο χέρι μας να κάνουμε τις σωστές επιλογές. Κανένας νόμος και κανένας λιμενικός δεν είναι δυνατόν να περιφρουρήσουν την φύση σ' αυτές τις απέραντες ερημιές της ακτογραμμής μας. Εκεί Αρη είμαστε εμείς και η συνείδηση μας μόνο. Προσωπικά δεν έχω μετανιώσει ποτέ που δεν πάτησα την σκανδάλη σε κάποιο ψάρι... ακόμα και αν θυμώνω εκείνη την στιγμη, μετά το ονειρεύομαι να κολυμπάει και γαληνεύω...

Άβαταρ μέλους
GoRaN
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γοραντωνάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoRaN » Σάβ 17 Ιούλ 2021, 20:07

Τώρα είδα το βίντεο και είδα ότι το όπλο που κρατάς είναι λίγο για τόσο διαυγή νερά.
Ήθελες ένα 115 τριλάστιχο με 7 ή 7, 2 βέργα για να πιείς ότι έκανες δουλειά.
Το ψάρι ήταν προθαλάμι και το είδες ή φώτισες για να το δείς ;
Κάθε φορά που πατάς τη σκανδάλη , είναι μια ευκαιρία για αυτοκριτική και απολογισμό.

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Σάβ 17 Ιούλ 2021, 20:11

GoRaN έγραψε:
Σάβ 17 Ιούλ 2021, 20:07
Τώρα είδα το βίντεο και είδα ότι το όπλο που κρατάς είναι λίγο για τόσο διαυγή νερά.
Ήθελες ένα 115 τριλάστιχο με 7 ή 7, 2 βέργα για να πιείς ότι έκανες δουλειά.
Το ψάρι ήταν προθαλάμι και το είδες ή φώτισες για να το δείς ;
Ετσι είναι, ένα 120 αρι είχα στο μυαλό μου που όμως δεν είχα στην σημαδούρα! Το ψάρι βγήκε σε κάποια στιγμή, είδα ότι ήταν σε μέγεθος για βολή, και κατόπιν κάθησε στο προθαλάμι. Όταν έφτασα εκεί δεν έβλεπα καλά, και γιαυτό φώτισα λίγο και καθόταν αμέριμνο το καψερό... Ήταν νόστιμο πάντως το άτιμο :mrgreen:

furbygr

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από furbygr » Κυρ 18 Ιούλ 2021, 10:43

απο τη στιγμη που βουτας ημερα με μια ανασα και πυρηνικο τουφεκι να εχεις νομιμος εισαι.Το να μαζεψεις ενα ψαρι δεν ειναι υπεραλλιευση.

Εγω παλι ειδα τα στηρονια στα 30 με τασεις να κατηφοριζουν, οποτε δεν ειχα αυταπατες συλληψης. Μπηκε Ιουλιος και ερχεται και Αυγουστος βλεπεις...
Καλη συνεχεια

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Κυρ 18 Ιούλ 2021, 11:33

furbygr έγραψε:
Κυρ 18 Ιούλ 2021, 10:43
απο τη στιγμη που βουτας ημερα με μια ανασα και πυρηνικο τουφεκι να εχεις νομιμος εισαι.Το να μαζεψεις ενα ψαρι δεν ειναι υπεραλλιευση.

Εγω παλι ειδα τα στηρονια στα 30 με τασεις να κατηφοριζουν, οποτε δεν ειχα αυταπατες συλληψης. Μπηκε Ιουλιος και ερχεται και Αυγουστος βλεπεις...
Καλη συνεχεια
Κι εγώ ακριβώς αυτό βλέπω, τα στηρόνια πλέον μας έχουν μάθει και κατεβαίνουν παρακάτω, κι εγώ έχω εγκαταλείψει τις ταρζανιές, έχω και μια ηλικία βλέπεις.... Καλά να είμαστε και να χαιρόμαστε την θάλασσα

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Κυρ 18 Ιούλ 2021, 13:00

Το βίντεο δεν μου το ανοίγει για κάποιο λόγο.. μπράβο μια ακόμη φορά για το ροφό.Ομεγαλος κρατάει τον τόπο ζωντανό.
Τώρα για τις στήρες...μου θυμίζεις τον αείμνηστο Κόλλια..που όταν το απόλυτο 110 2χ17,5 και 7αρα έδωσε τη θέση του σε 125, 3χ16 και..μπετόβεργα, και πάλι θυμάμαι το Δημήτρη να..φασκελώνει υποβρυχίως...και αν για τη συναγριδα που φτάνει σε μεγάλα μεγέθη και δίνει και καλό στόχο,για τη στηρα που σπάνια φτάνει τα 4 κιλά τι να πούμε...μια θα πιάνεις ,πέντε θα σκίζονται...δεν είμαι "ειδικός" αλλά η στηρα πάνω από τα τέσσερα μέτρα δεν δίνει "επαρκή" στόχο.
ΕΊΜΑΙ ΥΠΕΎΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΆΦΩ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΟΥΝ ΚΆΠΟΙΟΙ......

CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Κυρ 18 Ιούλ 2021, 13:49

Οταν δεδομένα υπάρχει πλούσια Εμπειρία,
κι εξασφαλισμένη, σάν δεύτερη Φύση, η Υδροβιότητα,
τότε,
Είμαι πάντα Υπέρ σε κάθε Αναβάθμιση,
Υπέρ σε κάθε Τεχνολογικό Νεωτερισμό
που γεννά καινούργιες Δυνατότητες...

Κι όπως σου έγραψα και στην προηγούμενη Δημοσίευσή σου,
( με τις Συναρτήσεις και τα Ολοκληρώματα ), :)
Ναί,
η Θάλασσα πάντα θα βρίσκει τον καταλληλότερο Τρόπο,
για να ισορροπήσει τις Προσδοκίες μας και την Ψυχή μας...

Χαίρομαι πάντα να σε διαβάζω...
Να είσαι πάντα καλά...

Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι θάρθεις...

Άβαταρ μέλους
Navaho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Κυρ 18 Ιούλ 2021, 18:14

Oμορφες εικονες ομως. Ωραια πλανα
Φουντουνια και πασης Ελλαδας

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Κυρ 18 Ιούλ 2021, 20:56

stelarasA'MAK έγραψε:
Κυρ 18 Ιούλ 2021, 13:00
Το βίντεο δεν μου το ανοίγει για κάποιο λόγο.. μπράβο μια ακόμη φορά για το ροφό.Ομεγαλος κρατάει τον τόπο ζωντανό.
Τώρα για τις στήρες...μου θυμίζεις τον αείμνηστο Κόλλια..που όταν το απόλυτο 110 2χ17,5 και 7αρα έδωσε τη θέση του σε 125, 3χ16 και..μπετόβεργα, και πάλι θυμάμαι το Δημήτρη να..φασκελώνει υποβρυχίως...και αν για τη συναγριδα που φτάνει σε μεγάλα μεγέθη και δίνει και καλό στόχο,για τη στηρα που σπάνια φτάνει τα 4 κιλά τι να πούμε...μια θα πιάνεις ,πέντε θα σκίζονται...δεν είμαι "ειδικός" αλλά η στηρα πάνω από τα τέσσερα μέτρα δεν δίνει "επαρκή" στόχο.
Στέλιο μου αν υπολογίσεις τι έχω κάνει και τι έχω χάσει, από φασκελώματα πρέπει να' μαι πρωταθλητής! Τώρα για το σέτινγ, αυτό που βλέπω στα όνειρα μου είναι 120 με 7,2 βέργια, και λάστιχα 1χ19 και 2χ16, μου φαίνεται εξαιρετικό, αλλά το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι δεν τα καταφέρνω καθόλου στα μαστορέματα. Ως προς το κεφάλαιο στήρα τώρα, δεν συμφωνώ απολύτως μαζί σου γιατί συχνά μου τυχαίνει να χτυπάω στήρες και με κακές βολές το ψάρι από το σοκ να κοκκαλώνει και να μου δίνει την ευκαιρία να το γραπώσω. Αλλά και τις φορές που ξεψαρίζουν, πάντα καταφεύγουν στην πρώτη τρύπα που θα βρουν μπροστά τους και μετά έτσι ακίνητα πιάνονται εύκολα με ένα μικρό όπλο. Και βέβαια αν η βέργα είναι δίφτερη, είναι εξαιρετικά δύσκολο να έχεις ατύχημα.

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Κυρ 18 Ιούλ 2021, 20:59

CapetanThomas έγραψε:
Κυρ 18 Ιούλ 2021, 13:49
Οταν δεδομένα υπάρχει πλούσια Εμπειρία,
κι εξασφαλισμένη, σάν δεύτερη Φύση, η Υδροβιότητα,
τότε,
Είμαι πάντα Υπέρ σε κάθε Αναβάθμιση,
Υπέρ σε κάθε Τεχνολογικό Νεωτερισμό
που γεννά καινούργιες Δυνατότητες...

Κι όπως σου έγραψα και στην προηγούμενη Δημοσίευσή σου,
( με τις Συναρτήσεις και τα Ολοκληρώματα ), :)
Ναί,
η Θάλασσα πάντα θα βρίσκει τον καταλληλότερο Τρόπο,
για να ισορροπήσει τις Προσδοκίες μας και την Ψυχή μας...

Χαίρομαι πάντα να σε διαβάζω...
Να είσαι πάντα καλά...

Θωμά είσαι η ενσάρκωση ήρωα του Ντοστογίεφσκι με την χριστιανική έννοια. Πάντα θετικός, πάντα με την καλή κουβέντα, να συμβουλεύσεις, να βοηθήσεις, να συμπαρασταθείς. Είσαι σπάνιος άνθρωπος και τολμώ να πω η ψυχή αυτού του φόρουμ. Όλα θα ήταν διαφορετικά προς το χειρότερο χωρίς εσένα...

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Κυρ 18 Ιούλ 2021, 21:01

Navaho έγραψε:
Κυρ 18 Ιούλ 2021, 18:14
Oμορφες εικονες ομως. Ωραια πλανα
Οι εικόνες απ' τα βίντεο είναι το 1/100 αυτού που βλέπω και αισθάνομαι εκεί μέσα, νομίζω κι εσύ έτσι πρέπει να το βιώνεις. Αυτές οι εικόνες μένουν ανεξίτηλες μόνο στο μυαλό φίλε μου

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”