Eνα θαλαμι ψάρεμα, μια αιωνιότητα

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
furbygr

Eνα θαλαμι ψάρεμα, μια αιωνιότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από furbygr » Δευ 21 Ιουν 2021, 22:42

Δυστυχώς στο φόρουμ ανεβαζω μονο κακές στιγμές. Στις μάχες με τα σοβαρα ψάρια εχω ηττηθεί κατά κράτος.
Πέρσι μια πρωιμη βολή με το ταπεινο 100αρι κατέληξε στο ξεψαρισμα ενος 10κιλου μαγιατικου με την πρώτη κόντρα.
Σήμερα ατριμωξα τις δουλειές και έφτασα στη θαλασσα 6.45 για ενα σκαρτο δυωρο κυριως για βουτιά σε ενα "μαγικό" θάλαμι που μαγνητιζει κάθε είδους ψάρια.
Φτάνοντας εκει και χωρις να κυκλοφορει λεπι βουταω καμια δεκαρια μετρα πριν. Βλεπω μια 4αρα συναγριδα στο βαθος. Εχω το ταπεινό 100αρι μονο στο χερι επαρκες για τκ ψαρεμα που θελω να κανω.Αλλωστε ξερω ότι σ αυτο το μέρος οι συναγριδες είναι πολυ καχυποπτες για να ερθουν. Δεν τρεφω αύταπάτες αλλα αφου δεν παίζει λεπι τριγύρω, κανω μια βουτιά απογνωσης στα 2 μετρα παρακάτω και βουταω στη φυκιαδα, στα 27.
Το ψάρι αλλαζει συμπέριφορά έρχεται καρφί σε απόσταση που βαραω σαργους και σκαρους. Η βολή γινεται στο κέντρο του ψαριού και η βεργα περνάει κατά το ήμισυ. Χτυπιεται στο βυθό, ξεψαριζει και χωνεται σε μια τρυπα. Ανεβαίνω και πηγαίνω στα ρηχά να φέρω τη σημαδουρα.Κανω μια αναγνωριστικη βουτιά με τη σημαδουρα δεμένη στη ζώνη. Λυνω τη ζωνη ανεβαίνοντας για ευκολη ανάλυση γιατι ισως χρειαστώ δυνάμεις. Μαζευω τη βεργα που ειχα για σημάδι το μουλινε μου μενει ατο χερι. Θα το κοψω με το μαχαίρι, αλλωστε βολή στη τρυπα είναι , πιθανώς να μη χρειαστεί. Πάω να μαζεψω τη ζωνη ανεβαίνει πουπουλο. Ε ναι λογικό είναι με τη βιασύνη και τη βλακεία να με κυριευει μονο δέσιμο δεν ειχα κανει. Τωρα δεν εχω οπλο ουτε μουλινε.
Η ωρα κοντευει 20.00. Βουταω άνευ βαρών να φέρω τη ζωνη. Κίνηση αντίθετη της λογικής. Ελαφρύς κατω, βαρύς επανω. Το κανω τμηματικά. Ανεβαζω τη ζωνη κατα 4-5 μετρα καθε βουτιά. Μετα απο 4 βουτιες η ζώνη ειναι στα χέρια μου. Φτιαχνω το οπλο σε ελαχιστο χρονο. Ξαναβουταω. Εκει που θυμαμαι οτι το ψάρι ειχε μπει είναι ενα θαλαμι που εκανε ωραια ψάρια αλλα εχει ενα θεμα. Στρίβει δεξια και τελος. Δε βλεπω τιπότα στο προθαλαμο. Κανω 4-5 βουτιές τριγύρω άλλα δεν υπαρχουν και πολλες επιλογές να ψάξω. Η συναγριδα βραχωσε σα ροφής. Τσαμπα κοπος.
Εικόνα
.

Άβαταρ μέλους
GoRaN
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γοραντωνάκης

Re: Eνα θαλαμι ψάρεμα, μια αιωνιότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoRaN » Τρί 22 Ιουν 2021, 00:24

Κάνε κανένα ευχέλαιο , αγιασμό ή ξεμάτιασμα ρε φίλε.
Τι γκίνια είναι αυτή ρε παιδί μου.....
Κάθε φορά που πατάς τη σκανδάλη , είναι μια ευκαιρία για αυτοκριτική και απολογισμό.

tankard

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tankard » Τρί 22 Ιουν 2021, 00:27

Έσκασα και εγώ απλά διαβάζοντάς το.
Η βολή ήταν ψηλά/χαμηλά και ξεψάρισε; Ρωτάω γιατί γράφεις για κέντρο.
Εύχομαι να έρθει σύντομα η ώρα που θα την κρατάς στα χέρια σου και θα βγάζεις φωτό για να τις ανεβάσεις στο forum>
Φιλικά,

furbygr

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από furbygr » Τρί 22 Ιουν 2021, 06:55

tankard έγραψε:
Τρί 22 Ιουν 2021, 00:27
Έσκασα και εγώ απλά διαβάζοντάς το.
Η βολή ήταν ψηλά/χαμηλά και ξεψάρισε; Ρωτάω γιατί γράφεις για κέντρο.
Εύχομαι να έρθει σύντομα η ώρα που θα την κρατάς στα χέρια σου και θα βγάζεις φωτό για να τις ανεβάσεις στο forum>
Φιλικά,
Oχι δεν ηταν χαμηλα ηταν κέντρο. Το ίδα καθαρα. Γι αυτο δεν έκανα αποτομη κινηση. Το ψάρι χτυπιοτανε στην φυκιαδα και στην άμμο.Δεν ξερω αν στο ανέβασμα κινήθηκε η βεργα και εκλεισε το φτερακι.

Άβαταρ μέλους
johndrama
Ονοματεπώνυμο: Ioannis Draminos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από johndrama » Τρί 22 Ιουν 2021, 08:28

Κρίμα σε νιώθω παρηγοριά δεν έχει θα έρθουν αλλά.
Ή του ύψους ή του βάθους βουνο-θαλασσα

Άβαταρ μέλους
gsim
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Σημ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gsim » Τρί 22 Ιουν 2021, 09:17

Το χαμένο ψάρι δεν έχει καμία σημασία. Το κακό της υπόθεσης είναι ότι, από ότι κατάλαβα, ότι όλα αυτά τα έκανες μόνος σου. Το νου σου συνάδελφε...

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τρί 22 Ιουν 2021, 09:46

Κρίμα.
Τελοσπαντων,σε όλους συμβαίνει.
Στον απολογισμό μου θα έκανα έλεγχο στη βέργα,αν δουλεύει καλά,αν το φτεράκι μένει ανοιχτό μετά τη βολή,και δεν κατάλαβα: το μουλινε βγηκε από τη βάση???
Έλεγχος και εκεί και επισκευή.Χτες!!!! :D
Πέρα από το να μένει το φτεράκι ανοιχτό μετά τη βολή:
Είναι κατάλληλη για καρτερια η βέργα?
Το φτερό είναι της τάξης των 7εκ?
Η απόσταση της μύτης από την τρύπα του πείρου είναι πάλι κάπου εκεί?
Το λέω αυτό γιατί συναγρίδα του μεγέθους που λες,δύσκολα κρατιέται με βέργα "τρύπας" δλδ βέργα με φτεράκι +/-5 εκ,και απόσταση πείρου αιχμής 3-5 εκ...
Προσωπικά έτσι λειτουργώ μετά από τέτοιες καταστάσεις...
Και ναι,ήσουν λίγο ψιλοβαθια για μόνος, βέβαια,ο καθένας έχει τα προσωπικά του μέτρα και σταθμά σε αυτές τις καταστάσεις.
Άντε ,βρες την κολλητή της και δωστης να καταλάβει!!!!
ΕΊΜΑΙ ΥΠΕΎΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΆΦΩ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΟΥΝ ΚΆΠΟΙΟΙ......

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 22 Ιουν 2021, 11:00

:shock:
καλα,ειχα και εγω ,αλλα οχι και ετσι μεσα σε μια ημερα :shock:
Παντος σε δυο ιδιες ακριβως δικες μου περιπτωσεις με διαφορετικες βεργες ,μια μονοφτερη και μια διφτερη ,στην μονοφτερη εχασα το 6κιλο μαυρο απο κλεισιμο φτερου :evil: ενω χρονια μετα με διφτερη με καπου στα ιδια κιλα μαυρο ολα οκ :grin: Βεβαια ολα ειναι μεσα στο προγραμμα εχω καταλαβει μιας και η αποτυχιες μου (και ποιο πολλες φορες απο δικια μου βλακεια )ειναι μαλλον το ιδιο ποσοστο με της επυτιχιες :D οποτε θεωρω ολοι μας εχουμε και κατι αρνητικο να διηγηθουμε
Υγ.ζωνη βαρων 2 φορες την εβγαλα με βοηθεια μεγαλης πετρας στα χερια ωστε να μπορω να καταδυθω ,οποτε εχε το υποψιν σου σε κολυμπιτο αν την ξαναπαθεις :mrgreen:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τρί 22 Ιουν 2021, 11:49

Κρίμα πολύ κρίμα, πρώτον επειδή κατά πάσα πιθανότητα το ψάρι δεν πρόκειται να ζήσει και δεύτερον γιατί το έχασες... Ο τρόπος που περιγράφεις το συμβάν αποδίδει ανάγλυφα και την ταραχή σου. Πάντως φίλε μου πρόσεχε γιατί άνετα θα μπορούσες να βάλεις τον εαυτό σου σε μία πολύ επικίνδυνη κατάσταση, και όπως όλοι ξέρουμε κανένα ψάρι δεν αξίζει όσο η ζωή μας. Στο γράφω γιατί κι εγώ ψαρεύω μόνος μου σ' αυτά τα βάθη και φροντίζω να εξαντλώ μόνο το 50% των δυνατοτήτων μου χωρίς και πάλι κανένας να εγγυάται ότι είμαστε απόλυτα ασφαλείς. Κάποιες σκόρπιες παρατηρήσεις, σαν να μιλάω και στον εαυτό μου:

1. Οταν φεύγουμε για βουτιά, ιδίως αν έχει μεσολαβήσει μεγάλο χρονικό διάστημα αποχής, πρέπει να ελέγχουμε σχολαστικά τον εξοπλισμό μας και να αλλάζουμε τα εξαρτήματα που είναι αναλώσιμα έστω κι αν αυτά φαίνονται εντάξει. Λάστιχα, σχοινιά, πετονιές, μουλινέ, σκανδάλη κλπ, κλπ όλα πρέπει να λειτουργούν στην εντέλεια.

2. Ίσως θα έπρεπε να είχες "πάρει λίγο το μπόσικα" και να μην το είχες αφήσει να συρθεί στο βυθό. Δεν ξέρω κατά πόσο ήσουν σε θέση να την κρατήσεις πάνω από τα βράχια, ιδίως μετά από μία παρατεταμένη βουτιά, αλλά ενδεχομένως αν δεν έπιανε πάτο να μην είχε ξεψαρίσει.

3. Η γνωστή πονεμένη ιστορία με τις μονόφτερες βέργες. Κι εγώ προσωπικά τις προτιμώ γιατί είναι πιο μανιτζέβελες και πιο all around, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση αν είχες δίφτερη, μπορεί και να το είχες κρατήσει.

4. Αν ήμουν στην θέση σου, θα έκανα μία βόλτα και το επόμενο πρωϊ. Ποτέ δεν ξέρεις, θα μπορούσες ενδεχομένως να έβλεπες το ψάρι έξω πεθαμένο ή ετοιμοθάνατο. Στους ροφούς αυτό είναι στάνταρ, αλλά για τις συναγρίδες δεν ξέρω.

5. Προοσοχή μεγάλη όταν αλλάζουμε το πλάνο βουτιάς σε μεγάλα βάθη, μόνοι μας. Όλα αυτά σε συνδιασμό με την προσδοκία και τον ενθουσιασμό του μεγάλου ψαριού μας βάζουν χωρίς να το υποψιαζόμαστε εκείνη την στιγμή σε πολύ μεγάλο και άμεσο κίνδυνο.

furbygr

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από furbygr » Τρί 22 Ιουν 2021, 12:56

stelarasA'MAK έγραψε:
Τρί 22 Ιουν 2021, 09:46
Κρίμα.
Τελοσπαντων,σε όλους συμβαίνει.
Στον απολογισμό μου θα έκανα έλεγχο στη βέργα,αν δουλεύει καλά,αν το φτεράκι μένει ανοιχτό μετά τη βολή,και δεν κατάλαβα: το μουλινε βγηκε από τη βάση???
Έλεγχος και εκεί και επισκευή.Χτες!!!! :D
Πέρα από το να μένει το φτεράκι ανοιχτό μετά τη βολή:
Είναι κατάλληλη για καρτερια η βέργα?
Το φτερό είναι της τάξης των 7εκ?
Η απόσταση της μύτης από την τρύπα του πείρου είναι πάλι κάπου εκεί?
Το λέω αυτό γιατί συναγρίδα του μεγέθους που λες,δύσκολα κρατιέται με βέργα "τρύπας" δλδ βέργα με φτεράκι +/-5 εκ,και απόσταση πείρου αιχμής 3-5 εκ...
Προσωπικά έτσι λειτουργώ μετά από τέτοιες καταστάσεις...
Και ναι,ήσουν λίγο ψιλοβαθια για μόνος, βέβαια,ο καθένας έχει τα προσωπικά του μέτρα και σταθμά σε αυτές τις καταστάσεις.
Άντε ,βρες την κολλητή της και δωστης να καταλάβει!!!!
To φτερακι ανοινοκλεινει μετα τη βολη
Το μουλινε παθος αν δεις στη φωτο ξεκολλησε το τυμπανο απο τη βαση που ειναι βραχωμενη στο οπλο δε ξερω αν επισκευαζεται
Η βεργα εχει φτερακι 7εκ δεν ειναι διφτερη δεν μπορω να κουβαλαω διφτερη για 1 στις 100 βολες που κανω σε καρτερι.
Αν αρπαγα την ακρη της βεργας και την ανεβαζα πιθανοτατα να τελειωνε εκει το θεμα. Αν παλι ειχα ενα διπλολαστιχο θα την περναγα σκοινι και τελος. Αλλα ξερεις κατι? Το μηκος δεν ειναι ποτε αρκετο. Αν εχεις 110 θα ηθελες ενα 120 κοκ. Πραγματικα δε ξερω αν θα πρεπει να μπω σε τετοια διαδικασια και να ασχοληθω σοβαροτερα η να προσπαθησω να αποβαλλω το μικροβιο του ψαροτουφεκου δια παντως. βλεπεις το ισοζυζιο κλεινει πλεον αρνητικα. Ενταξει δεν ειμαι αχαριστος προχτες πηρα ψαρακια οπως βλεπεις (να βαλουμε και κατι ευχαριστο) αλλα η απωλεια ενος σπανιου θηραματος ισοδυναμει με 10 κανονικα ψαρεματα. Σκεψου πηρα διπλη δοση ημεριστικου και εκανα δυο ωρες να κοιμηθω. Αξιζει?
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος furbygr την Τρί 22 Ιουν 2021, 13:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

furbygr

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από furbygr » Τρί 22 Ιουν 2021, 13:19

thalassa50 έγραψε:
Τρί 22 Ιουν 2021, 11:00
:shock:

Υγ.ζωνη βαρων 2 φορες την εβγαλα με βοηθεια μεγαλης πετρας στα χερια ωστε να μπορω να καταδυθω ,οποτε εχε το υποψιν σου σε κολυμπιτο αν την ξαναπαθεις :mrgreen:
Πολυ δυνατη συμβουλη αλλα σε τετοια φαση η πρωταρχικη σκεψη ειναι να μην αφησεις αυτο που νιωθεις μεσα σου να πνιξει το μυαλο και να δρασεις ψυχραιμα (μεγαλα διαστηματα επιφανειας κλπ). :good:

dimitrikotz έγραψε:
Τρί 22 Ιουν 2021, 11:49
Κρίμα πολύ κρίμα, πρώτον επειδή κατά πάσα πιθανότητα το ψάρι δεν πρόκειται να ζήσει και δεύτερον γιατί το έχασες... Ο τρόπος που περιγράφεις το συμβάν αποδίδει ανάγλυφα και την ταραχή σου. Πάντως φίλε μου πρόσεχε γιατί άνετα θα μπορούσες να βάλεις τον εαυτό σου σε μία πολύ επικίνδυνη κατάσταση, και όπως όλοι ξέρουμε κανένα ψάρι δεν αξίζει όσο η ζωή μας. Στο γράφω γιατί κι εγώ ψαρεύω μόνος μου σ' αυτά τα βάθη και φροντίζω να εξαντλώ μόνο το 50% των δυνατοτήτων μου χωρίς και πάλι κανένας να εγγυάται ότι είμαστε απόλυτα ασφαλείς. Κάποιες σκόρπιες παρατηρήσεις, σαν να μιλάω και στον εαυτό μου:

1. Οταν φεύγουμε για βουτιά, ιδίως αν έχει μεσολαβήσει μεγάλο χρονικό διάστημα αποχής, πρέπει να ελέγχουμε σχολαστικά τον εξοπλισμό μας και να αλλάζουμε τα εξαρτήματα που είναι αναλώσιμα έστω κι αν αυτά φαίνονται εντάξει. Λάστιχα, σχοινιά, πετονιές, μουλινέ, σκανδάλη κλπ, κλπ όλα πρέπει να λειτουργούν στην εντέλεια.

2. Ίσως θα έπρεπε να είχες "πάρει λίγο το μπόσικα" και να μην το είχες αφήσει να συρθεί στο βυθό. Δεν ξέρω κατά πόσο ήσουν σε θέση να την κρατήσεις πάνω από τα βράχια, ιδίως μετά από μία παρατεταμένη βουτιά, αλλά ενδεχομένως αν δεν έπιανε πάτο να μην είχε ξεψαρίσει.

3. Η γνωστή πονεμένη ιστορία με τις μονόφτερες βέργες. Κι εγώ προσωπικά τις προτιμώ γιατί είναι πιο μανιτζέβελες και πιο all around, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση αν είχες δίφτερη, μπορεί και να το είχες κρατήσει.

4. Αν ήμουν στην θέση σου, θα έκανα μία βόλτα και το επόμενο πρωϊ. Ποτέ δεν ξέρεις, θα μπορούσες ενδεχομένως να έβλεπες το ψάρι έξω πεθαμένο ή ετοιμοθάνατο. Στους ροφούς αυτό είναι στάνταρ, αλλά για τις συναγρίδες δεν ξέρω.

5. Προοσοχή μεγάλη όταν αλλάζουμε το πλάνο βουτιάς σε μεγάλα βάθη, μόνοι μας. Όλα αυτά σε συνδυασμό με την προσδοκία και τον ενθουσιασμό του μεγάλου ψαριού μας βάζουν χωρίς να το υποψιαζόμαστε εκείνη την στιγμή σε πολύ μεγάλο και άμεσο κίνδυνο.
1. Συμφωνω 100%. Αν και η βλαβη ηταν το δευτερευων στην ολη φαση.
2. Συμφωνω 100%. Με καθυσηχασε υπερβολικα το γεγονος οτι η βεργα πετυχε το ψαρι καλα και το διαπερασε ανετα.
3.Συμφωνω 100%
4. Συμφωνω 99% αλλα επρεπε να φυγω για Αθηνα αλλιως 6.00 θα ημουν μεσα. Με ροφο μου εχει τυχει κι εμενα. Διαφωνω 1% γιατι μπορει σε καποια ανυποπτη στιγμη επιφανειας το ψαρι να βγηκε απ το θαλαμι αν και ιδιαιτερα απιθανο για χτυπημενο ψαρι.
5. Συμφωνω 100%. Αλλαξε το πλανο αλλα οχι το βαθος. Εκανα μεγαλα διαστηματα στην επιφανεια , δυσκολες αλλα οχι οριακες βουτιες. Κουραστικο ψαρεμα χωρις απροοπτα.

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τρί 22 Ιουν 2021, 13:25

Ως προς την συμβουλή που σου έδωσε ο Γιάννης (Thalassa) με την μεγάλη πέτρα, κι εγώ αυτό έκανα σε δυο περιπτώσεις που έπαθα τα ίδια. Μεγάλη πέτρα καταδύεσαι, κι εκεί που εσύ προσπάθησες λίγο λίγο να την ανεβάζεις σε πιο ρηχά σημεία, εγώ ξαναπέρασα (μ' ένα κλιπάκι) το σκοινί της σημαδούρας στην ζώνη και μετά το τράβηξα από την επιφάνεια. Και βέβαια δεν υπάρχουν πέτρες πάντα! Αν είναι χειμώνας και χοντρή στολή, τα ξεχνάμε όλα

furbygr

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από furbygr » Τρί 22 Ιουν 2021, 13:37

dimitrikotz έγραψε:
Τρί 22 Ιουν 2021, 13:25
Ως προς την συμβουλή που σου έδωσε ο Γιάννης (Thalassa) με την μεγάλη πέτρα, κι εγώ αυτό έκανα σε δυο περιπτώσεις που έπαθα τα ίδια. Μεγάλη πέτρα καταδύεσαι, κι εκεί που εσύ προσπάθησες λίγο λίγο να την ανεβάζεις σε πιο ρηχά σημεία, εγώ ξαναπέρασα (μ' ένα κλιπάκι) το σκοινί της σημαδούρας στην ζώνη και μετά το τράβηξα από την επιφάνεια. Και βέβαια δεν υπάρχουν πέτρες πάντα! Αν είναι χειμώνας και χοντρή στολή, τα ξεχνάμε όλα
:good:
Χοντρές στολες και χειμώνας τέλος για μενα. Οσο κρατάει μια 5αρα στολή. Απο πέτρες να φαν κι οι κότες.

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 22 Ιουν 2021, 15:06

dimitrikotz έγραψε:
Τρί 22 Ιουν 2021, 11:49

αν δεν ξεχνας και κατι τι ψαροτουφεκας εισαι :rotfl:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
mitsosub

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mitsosub » Πέμ 24 Ιουν 2021, 08:41

δυστυχως αυτα μένουν στο μυαλο.
μασκα δεν εχω να γυρνώ
στο καρναβάλι ετούτο
μόνο μια αποχη να τρυγώ
της θαλασσας την πονηριά
και της σιωπής τον πλούτο

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”