Κυνηγός της ελπίδας η πρώτη βουτιά

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
dimitrikotz

Κυνηγός της ελπίδας η πρώτη βουτιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τρί 15 Ιουν 2021, 21:51

Να απολογηθώ για την ιεροσυλία της παράφρασης του τίτλου του γνωστού αγωνιστικού τραγουδιού του Μίκη, αλλά πραγματικά αυτός ο τίτλος μου ήρθε στο μυαλό πέφτοντας στο νερό για παρθενική ψαρευτική βουτιά του 21. Η πρώτη αίσθηση διόλου θετική, όλα μ' ενοχλούσαν, η χοντρή στολή, τα βάρη, το νερό που έμπαινε στην μάσκα, όλα ήταν άβολα κι εγώ σαν ψάρι έξω απ' το νερό. Βεβαίως και ο πήχης των προσδοκιών είχε σκοπίμως τοποθετηθεί εξαιρετικά χαμηλά και ως προς τα βάθη και ως προς τα προσδοκόμενα θηράματα, εξ' ου και η χρησιμοποίηση του ενός εκ των δύο ελαστικών που μετέτρεψαν ένα φονικό όπλο σ' ένα συμβατικό ενενηνταράκι..

Κι όμως μετά το πρώτο μισάωρο είχαμε ανέλπιστη αλλαγή σκηνικού. Ξαφνικά ξεκίνησα να κάνω πεντάλι σ' αυτό το αόρατο ποδήλατο που ποτέ δεν ξεχνάς, άρχισα να βουτάω, να χαίρομαι, να αισθάνομαι την ζεστασιά που εκμπέμπει ένα οικείο περιβάλλον. Ήμουν στο γνώριμο σημείο που είσαι τόσο γεμάτος που δεν σε πολυνοιάζει αν θα πιάσεις ψάρια, και αυτό είναι ακριβώς το σημείο που αρχίζεις να πιάνεις ψάρια! Έπιασα πράγματι αρκετά ψάρια, αλλά η εξόρμηση ήταν άκρως επιτυχημένη όχι για τα ψάρια που έπιασα, αλλά γιαυτά που δεν έπιασα και εξηγούμαι: Πάμπολλες φορές σ' αυτό το βήμα, αλλά και αλλού κάνω τον τιμητή, υπερθεματίζω, κουνάω το δάχτυλο, αλλά όταν βρίσκομαι στην θάλασσα και εξάπτονται τα ψαρευτικά μου ένστικτα έχω διαπιστώσει ότι όλα αυτά γίνονται καπνός και παραβιάζω ο ίδιος αυτά που με πάθος υποστηρίζω. Πχ έχω δογματικά λάβει θέση υπέρ της απαγόρευσης του ροφού, αλλά όπου τους έβρισκα σε καλά μεγέθη δεν τους χαριζόμουν. Ε, αυτή ήταν η πρώτη φορά που βρέθηκα σε δύο περιπτώσεις σε θέση βολής με καλούς ροφούς και δεν πάτησα την σκανδάλη. Αφησα επίσης ένα χταπόδι, έτσι γιατί τα συμπαθώ. Είναι μεγάλο πράγμα τελικά να υπάρχει μία αντιστοιχία μεταξύ λόγων και έργων. Γύρισα πραγματικά γεμάτος και δεν βλέπω την ώρα για το επόμενο, όμως σημειώνω και κάποιες παραφωνίες:

1. Την δεύτερη μέρα προσεγγίζω μία καλή στήρα και την προλαβαίνω με μία καλή βολή στον προθάλαμο του βράχου. Τραβώντας την βέργα, διαπιστώνω με πολύ μεγάλη λύπη ότι από πίσω της υπήρχε και μία μικρή η οποία επίσης είχε καρφωθεί στην βέργα. Η βολή ήταν στο μάγουλο, την άφησα αλλά από την κίνηση της κατάλαβα ότι δεν επρόκειτο να ζήσει.

2. Την ίδια μέρα ψάχνοντας ένα βράχο εντοπίζω μία τεράστια κολοχτύπα. Το χέρι δεν έφτανε για να την πιάσω και της κάνω μία απαλή βολή με το όπλο. Βγάζοντας την πέφτει το μάτι μου στην ουρά της που είχε αυτό το χαρακτηριστικό πορτοκαλί των αυγών της.. Αν την είχα πιάσει με το χέρι, θα την είχα αφήσει βεβαίως, αλλά πλέον ήταν αργά. Μικρά εγκλήματα εξ' αμελείας, αλλά πάντως εγκλήματα.

3. Την πρώτη μέρα κάνω παιχνίδι με κάτι μαναλάκια, προσπαθώ να τα φέρω κοντά χωρίς όμως να έχω καμία διάθεση να τα χτυπήσω. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα αντιλαμβάνομαι τον γνωστό φριχτό ήχο μία μηχανής ακριβώς από πάνω μου. Ήταν ένα σκάφος που έκανε κύκλους γύρω από την σημαδούρα. Κρατήθηκα όσο μπορούσα, και όταν δεν μπορούσα άλλο ανέβηκα ακριβώς στην σημαδούρα. Ήταν ένας τύπος που όπως μου είπε ανησύχησε γιατί δεν έβλεπε κανένα κεφάλι και είχε έρθει να τσεκάρει!! Τον ευχαρίστησα για το ενδιαφέρον του, και ο καθένας πήρε τον δρόμο του...
phpBB [video]

Άβαταρ μέλους
GoRaN
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γοραντωνάκης

Re: Κυνηγός της ελπίδας η πρώτη βουτιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoRaN » Τρί 15 Ιουν 2021, 23:26

Καλή αρχή Δημήτρη!!!
Από τα γραφόμενά σου συμπεραίνω ότι κάθε φορά που πάς στη θάλασσα , είσαι και ένα βήμα ποιό συνειδητοποιημένος για τα λάθη που έκανες την προηγούμενη.
Αυτό θεωρώ ότι είναι πραγματική εξέλιξη , όχι μόνο στο ψαροντούφεκο , αλλά και της προσωπικότητάς σου!

Πολύ χαίρομαι να διαβάζω ωραία κείμενα!
Να είσαι καλά :hello:
Κάθε φορά που πατάς τη σκανδάλη , είναι μια ευκαιρία για αυτοκριτική και απολογισμό.

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Τετ 16 Ιουν 2021, 07:48

dimitrikotz έγραψε:
Τρί 15 Ιουν 2021, 21:51
...
...
... ο πήχης των προσδοκιών είχε σκοπίμως τοποθετηθεί εξαιρετικά χαμηλά
και ως προς τα βάθη και ως προς τα προσδοκόμενα θηράματα..
...
...

Χαμηλές Προσδοκίες...
Η καλύτερη Σύσταση και Προϋπόθεση για την Ψαρευτική Επιτυχία...

Ωραία Ψαριά έκανες Δημήτρη,
και μας τα αφηγήθηκες όλα πάρα πολύ Ομορφα και Παραστατικά...
Ενα μεγάλο Μπράβο σε Ολα...

:hello:
Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι θάρθεις...

Άβαταρ μέλους
matador23
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τετ 16 Ιουν 2021, 09:00

GoRaN έγραψε:
Τρί 15 Ιουν 2021, 23:26
Καλή αρχή Δημήτρη!!!
Από τα γραφόμενά σου συμπεραίνω ότι κάθε φορά που πάς στη θάλασσα , είσαι και ένα βήμα ποιό συνειδητοποιημένος για τα λάθη που έκανες την προηγούμενη.
Αυτό θεωρώ ότι είναι πραγματική εξέλιξη , όχι μόνο στο ψαροντούφεκο , αλλά και της προσωπικότητάς σου!

Καλύτερα δέν θα το διατύπωνα!!! :hello:
ΛΑΔΙΑΣ:Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη
https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=68075

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τετ 16 Ιουν 2021, 11:30

GoRaN έγραψε:
Τρί 15 Ιουν 2021, 23:26
Καλή αρχή Δημήτρη!!!

Φίλε Γιώργο και εγώ χαίρομαι να διαβάζω ωραίες απαντήσεις, αλλά ξέρεις η πραγματική δοκιμασία θα είναι όταν δεν υπάρχουν ψάρια. Στην συγκεκριμένη εξόρμηση ήταν εύκολο για μένα, γιατί κυκλοφορούσαν στήρες που είναι και το θήραμα που πρωτίστως μ' ενδιαφέρει. Όταν όμως θα έχω να διαλέξω το τίποτα ή τον ένα και μοναδικό ροφό, εκεί που που πραγματικά θα φανεί αν έχω εξελιχθεί. Νομίζω ο συνεκτικός ιστός όλων μας εδώ δεν είναι ψάρι αυτό καθ' εαυτό, αλλά η ίδια η θάλασσα και αυτό είναι που κάνει το φόρουμ αυτό τόσο ιδιαίτερο.

CapetanThomas έγραψε:
Τετ 16 Ιουν 2021, 07:48
dimitrikotz έγραψε:
...
...
... ο πήχης των προσδοκιών είχε σκοπίμως τοποθετηθεί εξαιρετικά χαμηλά
και ως προς τα βάθη και ως προς τα προσδοκόμενα θηράματα..
...
...

Χαμηλές Προσδοκίες...
Η καλύτερη Σύσταση και Προϋπόθεση για την Ψαρευτική Επιτυχία...

Ωραία Ψαριά έκανες Δημήτρη,
και μας τα αφηγήθηκες όλα πάρα πολύ Ομορφα και Παραστατικά...
Ενα μεγάλο Μπράβο σε Ολα...

Καπετάνιε πάντα με τον καλό λόγο, ακόμα και όταν ο αποδέκτης δεν είναι πάντα αντάξιος αυτού. Είσαι η ψυχή του φόρουμ και αυτό αποδεικνύεται όταν για οποιονδήποτε λόγο απουσιάζεις... Να είσαι πάντα καλά :hello: :hello:

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τετ 16 Ιουν 2021, 11:36

Και που να βάλεις τον πήχη ψηλά...τι έχουν να δουν τα ματάκια μας... :D :thumbsup:
Ή διαφορετικά: πώς φαίνεται ότι ο .. παλιός είναι πραγματικά αλλιώς...
ΕΊΜΑΙ ΥΠΕΎΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΆΦΩ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΟΥΝ ΚΆΠΟΙΟΙ......

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τετ 16 Ιουν 2021, 11:46

stelarasA'MAK έγραψε:
Τετ 16 Ιουν 2021, 11:36
Και που να βάλεις τον πήχη ψηλά...τι έχουν να δουν τα ματάκια μας... :D :thumbsup:
Στέλιο μάλλον στην ίδια παλιοσειρά πρέπει ν' ανήκουμε, αλλά ελπίζω όλα αυτά ..... να μην είναι το τίναγμα της ψόφιας γάτας!! Τι γίνεται στον αγαπημένο μας Αργολικό, ανέβηκαν ψάρια;; :hello:

Άβαταρ μέλους
Greek-Blue
Ονοματεπώνυμο: Βαγγέλης Ταραμπίκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Greek-Blue » Τετ 16 Ιουν 2021, 12:04

Είναι αλήθεια πως μετά απο μεγάλες αποχές είμαστε σκουριασμένοι και μας ενοχλούν όλα.
Αλλά αυτή η μαγική ευφορία που νιώθουμε όσο είμαστε μέσα και όταν βγούμε δεν την αντικαθιστά τίποτα.
Ωραίο βίντεο, ωραία ψάρια. Μπράβο για όλα.

Άβαταρ μέλους
takis o fetas
Ονοματεπώνυμο: Παναγιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από takis o fetas » Τετ 16 Ιουν 2021, 15:41

Ωραια βολή,δεν γλύτωνε η κυρία! :hello:
Πάντως ομολογώ πως τις έχεις επικηρύξει τις στήρες..δεν λείπουν από καμία εξόρμηση σου! =D>
Real eyes,realize,real lies..

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τετ 16 Ιουν 2021, 18:33

dimitrikotz έγραψε:
Τετ 16 Ιουν 2021, 11:46
stelarasA'MAK έγραψε:
Στέλιο μάλλον στην ίδια παλιοσειρά πρέπει ν' ανήκουμε, αλλά ελπίζω όλα αυτά ..... να μην είναι το τίναγμα της ψόφιας γάτας!! Τι γίνεται στον αγαπημένο μας Αργολικό, ανέβηκαν ψάρια;; :hello:
Έτσι είναι μωρέ οι..ψοφιες γάτες? Τι να πούνε και οι .. ζωντανές δλδ... :D
Πέρα από την πλάκα Δημήτρη, είμαι πολύ πίσω σε εμπειρία σε σχέση με σένα,και ιδιαίτερα απνειστικα.
Τώρα ως προς τα ψάρια,1η Ιουνίου πάντα φροντίζω να είμαι εκεί..."έθιμο" ιερό!!!! :D
Ψαρια ,παρά το ανελέητο θερμοκλινες ,μετά τα 7-8 μέτρα,ναι πολλά.
Είχε όμως και τη γνωστή... ανελέητη μπουκαδουρα, που μου έκανε τη ζωή πολύ δύσκολη..η συναγρίδα η ..επιούσια βγήκε,αλλά δεν είχα κουράγιο να παλέψω για πραγματικά μεγάλο ψάρι που είχε πολλά.
Προβλέπεται ... επανάληψη σύντομα, πρώτα ο Θεός,καλά να είμαστε.
ΕΊΜΑΙ ΥΠΕΎΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΆΦΩ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΟΥΝ ΚΆΠΟΙΟΙ......

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Τετ 16 Ιουν 2021, 21:51

Γιατί να απολογηθείς; :) Ολοι με την ελπίδα παρέα πάμε για βουτιά, φορτωμένοι όνειρα, απωθημένα , προσδοκίες... ;)
Και σπάνια μας προδίδει η θάλασσα, σωστά; :grin:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τετ 16 Ιουν 2021, 23:39

takis o fetas έγραψε:
Τετ 16 Ιουν 2021, 15:41
Ωραια βολή,δεν γλύτωνε η κυρία! :hello:
Πάντως ομολογώ πως τις έχεις επικηρύξει τις στήρες..δεν λείπουν από καμία εξόρμηση σου!
Όντως! Το κακό ξεκίνησε όταν η κόρη μου ήταν μικρή και απεχθάνονταν το ψάρι γενικά, πλην της στήρας ψημένης στα κάρβουνα. Αυτές τις έτρωγε και ζητούσε κι άλλο! Η αλήθεια είναι ότι μ' αρέσουν κι εμένα πολύ αλλά ο πραγματικός λόγος νομίζω ότι είναι ότι τις βλέπω σε τέτοια αφθονία και σε τέτοια βάθη σε σχέση με τους ροφούς που έχω την αίσθηση η την ψευδαίσθηση ότι προκαλώ μικρότερη ζημιά στο περιβάλλον. Εχω μία αδυναμία σ' αυτό το ψάρι ίσως γιατί μ' αυτό μόνο είμαι τόσο αποτελεσματικός!!
stelarasA'MAK έγραψε:
Τετ 16 Ιουν 2021, 18:33
dimitrikotz έγραψε:
Τετ 16 Ιουν 2021, 11:46
stelarasA'MAK έγραψε:
Και που να βάλεις τον πήχη ψηλά...τι έχουν να δουν τα ματάκια μας...
Έτσι είναι μωρέ οι..ψοφιες γάτες? Τι να πούνε και οι .. ζωντανές δλδ... :D
Πέρα από την πλάκα Δημήτρη, είμαι πολύ πίσω σε εμπειρία σε σχέση με σένα,και ιδιαίτερα απνειστικα.
Τώρα ως προς τα ψάρια,1η Ιουνίου πάντα φροντίζω να είμαι εκεί..."έθιμο" ιερό!!!! :D
Ψαρια ,παρά το ανελέητο θερμοκλινες ,μετά τα 7-8 μέτρα,ναι πολλά.
Είχε όμως και τη γνωστή... ανελέητη μπουκαδουρα, που μου έκανε τη ζωή πολύ δύσκολη..η συναγρίδα η ..επιούσια βγήκε,αλλά δεν είχα κουράγιο να παλέψω για πραγματικά μεγάλο ψάρι που είχε πολλά.
Προβλέπεται ... επανάληψη σύντομα, πρώτα ο Θεός,καλά να είμαστε.
Στέλιο βάλε κι εσύ το λιθαράκι σου στο φόρουμ, στείλε και κάτι απ' αυτά που περιγράφεις! Περιέργως το θερμοκλινές εκεί που βούτηξα εγώ ήταν στα 19 μέτρα - έτσι τουλάχιστον το αντιλήφθηκα με την στολή -. Όταν έκανα μπάνιο χωρίς στολή βέβαια, με το που βούτηξα στα τρία μέτρα αμέσως αισθάνθηκα την αλλαγή της θερμοκρασίας, απλά με την στολή δεν το αντιλαμβάνεσαι. Ανυπομονώ να έρθω Αργολικό αν και φέτος είναι πολύ ζόρικα τα πράγματα!
ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Τετ 16 Ιουν 2021, 21:51
Γιατί να απολογηθείς; :) Ολοι με την ελπίδα παρέα πάμε για βουτιά, φορτωμένοι όνειρα, απωθημένα , προσδοκίες... ;)
Και σπάνια μας προδίδει η θάλασσα, σωστά;
Άρη η θάλασσα δεν μας προδίδει ποτέ, εμείς ενίοτε την προδίδουμε! Αν θυμάμαι καλά έπρεπε να αποστερηθείς ένα μεγάλο όπλο πριν ένα χρόνο. Έχω ένα ξύλινο 115 omer που δεν το πολυχρησιμοποιώ, αν είναι πες μου να στο στείλω.

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Πέμ 17 Ιουν 2021, 08:54

Δημήτρη η ελπίδα είναι αυτή που μας "σπρώχνει" λίγο παραπάνω.
Άσε και εγω για να συνηθίσω τον εξοπλισμό ήθελα κανά μισάωρο και όχι ότι ήταν όπως πριν,όλα με ενοχλούσαν.
Όσο για την στήρα,αν το παιδί ζητάει στήρα εσύ δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά.

Καλή επάνοδο εύχομαι και συντηριτικά στην αρχή.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Άβαταρ μέλους
gsim
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Σημ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gsim » Πέμ 17 Ιουν 2021, 09:57

dimitrikotz έγραψε:
...Ήμουν στο γνώριμο σημείο που είσαι τόσο γεμάτος που δεν σε πολυνοιάζει αν θα πιάσεις ψάρια, και αυτό είναι ακριβώς το σημείο που αρχίζεις να πιάνεις ψάρια!
Πολύ μεγάλη αλήθεια!
Και πολύ όμορφα τα ψάρια... =D>

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros
Ονοματεπώνυμο: Stavros G.def

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Πέμ 17 Ιουν 2021, 17:51

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Τετ 16 Ιουν 2021, 21:51
Και σπάνια μας προδίδει η θάλασσα, σωστά; :grin:
Τα ίδια σκεφτόμουν όταν διάβαζα το κείμενο!
Πάμε γερά!!!

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”