Για να μην ξεχνιόμαστε!!!!

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
Psarogiatros
Ονοματεπώνυμο: Stavros G.def

Για να μην ξεχνιόμαστε!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Δευ 07 Ιουν 2021, 22:21

Αγαπητοί συμφορουμίτες

πραγματικά περάσαμε δύσκολες στιγμές τόσο ατομικά ως άνθρωποι αλλά και ως μέλη της σεβαστής αυτής κοινότητας. Κορωνοϊός και καραντίνα. Καπάκι που λέμε η απαγόρευση του Μαΐου. Να σου και το υπό διαβούλευση νομοσχέδιο. Σίγουρα τα νεύρα είναι τεντωμένα. Όμως δεν πρέπει ποτέ να ξεχνάμε γιατί είμαστε εδώ. Είμαστε εδώ γιατί είμαστε ΨΑΡΑΔΕΣ. Είμαστε ψαράδες και αγαπάμε τη θάλασσα και ότι έχει σχέση με αυτή. Έχουμε τις απόψεις μας που τις καταθέτουμε δημοκρατικά, βγάζουμε μια κοινή συνισταμένη και προχωράμε. Από τη στιγμή όμως που έχουμε χαράξει μια πορεία, μπορεί κάποιος να εκφράσει και κάποια άλλη άποψη γιατί πάντα οι πορείες χρειάζονται επαναπροσδιορισμό και βελτιώσεις, αλλά δεν μπορεί με το καλημέρα να έχουμε αντιρρήσεις, γκρίνια και απόψεις χρακ, κλπ, κλπ. Ακόμη δεν ξεκινήσαμε. Πώς να έχεις αντιρρήσεις πριν φανούν οι κινήσεις και τα αποτελέσματα. Στο κάτω κάτω ένα χόμπι κάνουμε όλοι και πολύ περισσότερο αυτοί που ανέλαβαν τα κοινά. Μην τους σπάμε και τα @@@@@@@. Ας πούμε ένα ευχαριστώ που καταναλώνουν χρόνο από τον ελεύθερό τους χρόνο, γιατί από όσο γνωρίζω όλοι είναι εργαζόμενοι.
Επίσης ακούγεται η άποψη να μην βάζουμε φωτογραφίες κλπ, από ψάρια. Γιατί? Τι είναι πάλι αυτό το καινούργιο? Είμαστε νόμιμοι.&- Εδώ κάνουμε ένα αγώνα να πείσουμε όλο τον κόσμο για το ποια είναι πραγματικά η ερασιτεχνική αλιεία. Να κάνουμε ότι δεν υπάρχει? Όχι βέβαια. Η ηττοπάθεια δεν βοήθησε ποτέ και κανένα. Ίσα ίσα που τελευταία δεν βλέπω να ξεφεύγουν ούτε στο φατσοβιλίο, και αν ξεφύγουν κάποια στιγμή πέφτει χοντρό κράξιμο. Έχουν αλλάξει τα πράγματα. Ακόμη και οι εξαιρέσεις που προβάλουν την υπερβολή, ή, ή, ή, θα αναγκαστούν αργά αλλά σταθερά να προσαρμοστούν. Έτσι ξεκινάνε οι αλλαγές. Δεν γίνονται μπαμ και κάτω. Χρειάζονται ωρίμανση. Θα μοιραζόμαστε τη χαρά μας με τους άλλους, τις εμπειρίες μας, τις αποτυχίες μας, θα ζητάμε συμβουλές εδώ μέσα και όλα τα σχετικά. Δεν είναι απαραίτητο να ψαρεύουν όλοι ή να ψαρεύουν με τον ίδιο ρυθμό. Ακόμη και αυτοί που σταμάτησαν να ψαρεύουν για οποιοδήποτε λόγο (υγεία, ηλικία, κλπ) μπορούν να συνεισφέρουν όμορφα και ωραία σε μια συζήτηση με τις εμπειρίες τους και τις ιδέες τους. Άλλοι λόγω δουλειάς ψαρεύουν πολύ αραιά. Οκ, και αυτό στο πρόγραμμα είναι. Όλα είναι επιλογή. Κανείς όμως δεν μπορεί να λέει μη συζητάμε για ψάρεμα ή να μην δείχνουμε εδώ μέσα. Αλλιώς τι να κάνουμε? Να ξεκινήσουμε πλέξιμο?
Πριν το Μάιο λοιπόν που μας άφησαν και δεν μας άφησαν γιατί βλέπετε οι Αμπελόκηποι δεν βρέχονται από θάλασσα, πήγα κάποια ψαρέματα. Άλλαξα και νομό εν γνώσει μου. Να πεις λέει ότι είσαι γιατρός, γιατί όντως είχαμε άδεια να κυκλοφορούμε Αττική. Όχι βέβαια. Αν ερχόταν έλεγχος θα έλεγα ότι ήρθα για ψάρεμα. Αμάρτησα. Αυτόν τον Μάιο βέβαια το σκέφτηκα πολύ σοβαρά. Σκέφτηκα μην τυχόν και είναι πιο ελαστικοί και μας έχουν λυπηθεί αφού μείναμε εκτός 5-6 μήνες. Μπαααα, άκουσα για πρόστιμα κανονικά. Από 1η Ιουνίου όμως ούτε λόγος. Αργά αλλά σταθερά ξαναβρίσκω τη φόρμα μου. Δεν βιάζομαι. Προσαρμόζω το ψάρεμα ανάλογα με τους δείκτες που το ίδιο το σώμα διαθέτει.
1619277306557_2.jpg
1619277306554_2.jpg
1619277306552_2.jpg
1623091007216_2.jpg
Κάπου εκεί μέσα στο Μάιο έφτιαξα παραγγελία ένα μαχαίρι, μπαλταδομάχαιρο για την ακρίβεια!!! Ατσάλι με υψηλό ποσοστό άνθρακα. Οξειδούμενο λοιπόν. Κάνει και για ξύρισμα...

phpBB [video]

:hello: :hello:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Re: Για να μην ξεχνιόμαστε!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Δευ 07 Ιουν 2021, 22:36

Κάπως έτσι μάλλον είναι τα πράγματα ψαρογιατρέ μου :)

Ας φροντίσουμε η επιστροφή μας στην ΄΄κανονικότητα΄΄ της θάλασας και του ψαρέματός μας αλλά και το πως μοιραζόμαστε τις στιγμές, εμπειρίες, επιτυχίες, αποτυχίες κλπ, να είναι ομαλή, βελτιωμένη εί δυνατόν και σίγουρα, όχι τραυματισμένη και με φοβικά σύνδρομα παθητικής άμυνας...

Καλό καλοκαίρι! :wave:

Ά, η μαχαίρα τα σπάει :grin:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 07 Ιουν 2021, 22:54

Πολύ σωστή τοποθέτηση, συμφωνώ σε όλα! Ωραίες ψαριές και πολύ καλά κάνεις και δημοσιεύεις τις φωτογραφίες, γιαυτό άλλωστε είμαστε εδώ, για να μοιραζόμαστε εμπειρίες, ιστορίες και εικόνες. Βεβαίως εγώ δεν μπορώ να μην ξεχωρίσω την φωτό με την στήρα που είναι και η μεγάλη μου αδυναμία. :hello:

Επί τη ευκαιρία Σταύρο, ήθελα να σε ρωτήσω κάτι που μ' απασχολεί χρόνια τώρα, και που όπου έχω απευθυνθεί, δεν έχω πάρει πειστική απάντηση. Ξέρω ότι κι εγώ,- όπως κι οι περισσότεροι απο μας - θα πηγαίνω στην θάλασσα και θα χαίρομαι του βυθούς, όσο με κρατάνε τα πόδια μου ανεξαρτήτως ηλικίας. Ωστόσο δεν σου κρύβω ότι αγαπάω τις 'μεγάλες' γεμάτες βουτιές στο μπλε, κάτι που ακόμα και σ' αυτήν την ηλικία μπορώ να το πραγματοποιώ με ασφάλεια. Βεβαίως δεν τρέφω και αυταπάτες, τα χρόνια περνάνε, ήδη πλησιάζω τα εξήντα, ο χρόνος δυστυχώς τρέχει αντίστροφα και πάντα αναρωτιέμαι για πόσο ακόμα θα μπορώ να επιδίδομαι σε απαιτητικές βουτιές. Φυσικά δεν θεωρώ συμβιβασμό την μετάβαση στην ρηχή ζώνη που και εκεί υπάρχουν ψάρια και συγκινήσεις, αλλά απ' την άλλη όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου, ξέρω ότι θα μου κοστίσει.. Οταν ήμουν 50 είχα ρωτήσει τότε ένα οικογενειακό μας φίλο και άριστο γιατρό, και μου είχε δώσει τρία χρόνια - μέχρι τα 53- μου είπε, αλλά βλέπω ότι ευτυχώς διαψεύστηκε! Εσύ ως καθ' ύλην αρμόδιος υπό την διπλή ιδιότητα του ψαροκυνηγού και του γιατρού πιστεύω ότι θα έχεις μια πολύ πιο αξιόπιστη απάντηση, την οποία θα εκτιμήσω δεόντως.

Άβαταρ μέλους
GoRaN
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γοραντωνάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoRaN » Δευ 07 Ιουν 2021, 22:55

Γειά σου ψαρογιατρέ μερακλή!!!
Έτσι όπως τα λές είναι... Σιγά σιγά και όσο μας επιτρέπει το σώμα μας και όλα θα επανέλθουν!

Απ'όλα τα καλούδια ζήλεψα το ατσάλι με τις προσμίξεις άνθρακα!!!
Κόσμημα και πάνω απ'όλα εργαλείο σοβαρό!
Κάθε φορά που πατάς τη σκανδάλη , είναι μια ευκαιρία για αυτοκριτική και απολογισμό.

Άβαταρ μέλους
gsim
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Σημ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gsim » Τρί 08 Ιουν 2021, 08:50

Καλά τα λές ντοκ, αλλά πιο καλά τα κάνεις... =D>

Μιλάμε το εργαλείο είναι φονικό... :shock:

Άβαταρ μέλους
VIPER
Ονοματεπώνυμο: Αργουδέλης Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από VIPER » Τρί 08 Ιουν 2021, 09:03

Μια χαρά DOC.Καλή επάνοδο καλό καλοκαίρι.Καλοφαγωτα. =D>
ΑΡΓΟΥΔΕΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
-- ΜΕΓΑ ΤΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΡΑΤΟΣ --

My Channel...
https://www.youtube.com/channel/UCu9JjC ... r6gUBCJPvg

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τρί 08 Ιουν 2021, 09:37

Γιατρε, τέτοιες φωτογραφίες τιμούν το ψαροντούφεκο και την ερασιτεχνική αλιεία γενικότερα.Τα σέβη μου.
Όλες από Απρίλη?
Συναγρίδες Απρίλη Ιούνη? Νο?? :D
ΕΊΜΑΙ ΥΠΕΎΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΆΦΩ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΟΥΝ ΚΆΠΟΙΟΙ......

Άβαταρ μέλους
andrianblue
Ονοματεπώνυμο: Δημητρης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από andrianblue » Τρί 08 Ιουν 2021, 09:46

Ετσι!
Σιγα σιγα να επανελθουμε στους ρυθμους μας!
Το μαχαιρι πανεμορφο!!
:good:

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Τρί 08 Ιουν 2021, 09:54

Γιατρέ έτσι όπως τα λες είναι!
Σωστός :hello:

Υ. Γ. Ρε τι σπάθα είναι αυτή; :shock:
Το ψάρι πρέπει κάποιος να το πιάσει, είναι εύκολο θαρρώ...

Άβαταρ μέλους
matador23
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τρί 08 Ιουν 2021, 11:00

καλημερα Γιατρε!!!

Οταν βλεπεις το Μαστορα και το Γιατρο μαζι , το μονο που απομενει ειναι να ζηλεψεις τη παρεα!!

Θα ηθελα ειλικρινα, να ειμαι μαζι σας.
Δεν χρειαζεται να ψαρεψω.
Απλα να αραζω και να κουβεντιαζουμε στη βαρκα πριν ή μετα τις βουτιες!!

Ειστε φοβερη παρεα!! :hello:

( Αν ειναι καλο παιδι μπορει να παρουμε και το Μαλλια μαζι ) :mrgreen:
ΛΑΔΙΑΣ:Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη
https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=68075

chrissfak

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chrissfak » Τρί 08 Ιουν 2021, 12:04

Πολύ σωστή η αρχική τοποθέτηση (ασχέτως αν υπάρχουν κακές εξαιρέσεις) και καταπληκτικές οι εικόνες! Αν δε δικαιούται ένας τέτοιος δύτης να πάρει αυτα τα ψάρια, τότε δε δικαιούται κανείς! Κρατάτε γερά!

Άβαταρ μέλους
peskandritsas
Ονοματεπώνυμο: Θεοδωρόπουλος Αντρέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από peskandritsas » Τρί 08 Ιουν 2021, 19:13

μεστές κουβέντες απο εναν ανθρωπο που εχει γράψει μίλια (πολλά) :hello:
για τα ψάρια δε θα πω, δε χρειάζεται :hello:
το μπαλτά οταν ερχομαι για δουλεία να τον καταχωνιάζεις, φοβάμαι :grin:
και να προσθέσω αν μου επιτρέπεις.
μοιραζομαστε εδω μέσα μια κοινή αγάπη για την θάλασσα. εχουμε κοινούς στοχους και παίρνουμε χαρα απο αυτο που κάνουμε.
δεν κανουμε ολοι το ιδιο ακριβώς ομως, ουτε ειμαστε στην ιδια φάση ολοι (ηλικιακα και ψαρευτικά)
αλλος παιρνει χαρά απο βαθειά καρτέρια, αλλος απο ψαρια ξεγελασμένα στον αφρό.
Αλλος ξεκινάει τώρα να ψάχνεται, αλλος εχει φτασει σε σημείο να βαράει 1 ψάρι να καλυπτεται και να βγαινει γεμάτος.
Δεν υπάρχει μοναδική αλήθεια δεν υπάρχει απολύτο. Ο καθένας εχει την δικια του ματιά και αληθεια. Ας μην την βλεπει ως μοναδική..
Ειναι βασισμένη ομως σε κοινη αγάπη και παθος.
πρεπει λοιπον να εχουμε μέτρο και να ορισουμε καποια πράγματα.
εχουν γινει τεραστια βηματα μπροστά απο τοτε που ξεκινησα εγώ τουλαχιστον.
Μετα απο χρόνια που ολα ηταν μαυρα εγώ βλέπω για εμας τουλαχιστον πολύ μεγαλες και θετικες αλλαγές.
Πραγματα απαραδεκτα που κουβεντιάζονταν πριν απο χρονια εχουν φυγει απο το τραπέζι.
Βλέπω Παιδεία, και ανθρώπους νεους με ορεξη.
Το σπουδαιοτερο βλεπω μια οικολογική συνείδηση να χτιζεται γυρω απο το ψαροντούφεκο, γιατι μην γελιομαστε αν θελουμε και τα παιδια μας να δουνε καποια στιγμη λιγα ψάρια πρεπει να παλεψουμε εμεις γι αυτο.
Ηδη ανθρωποι τρώνε πολυτιμο προσωπικό χρονο, καιγονται μεσα στα πληκτρολογια και στο ψαξιμο στις συζητησεις για να παμε λιγο ποιο μπροστά.
Και ναι θα πρεπει να προτεινουμε πραγματα αν αγαπάμε την γαλαζια θεά.
να την προστατεψουμε, να βοηθήσουμε με τις πολυτιμες απο μέσα γνωσεις μας.
Φυσικα και πρεπει να γινουν πραγματα απο την πολιτεια και εμεις αρωγοι απο διπλα με την αληθεια μας, δεν εχουμε να φοβηθούμε τιποτα.
οταν κανεις το σωστο η φωνη σου ειναι ποιο δυνατη, οταν κρυβεις ψεμα μεσα σου αργα ή γρηγορα θα πιαστείς..
τροφη για σκεψη... αν μπεις σε ενα παιχνιδι γραφειοκρατιας πολεμου και δοσολειψιας με ανθρώπους που το ξερουν πολύ καλυτερα απο σενα, το κανουν χρονια, ζουν απο αυτο και ειναι επαγγελματιες μαλλον θα χάσεις..
Αν πας στα ισα με προτάσεις λογικες (ακομα και για απαγορευσεις) και αληθειες εχεις μια ελπίδα να τους αιφνιδιάσεις, ή και ακομα να βρεθει εστω και μια λογικη φωνη που θα καταλάβει το δικαιο και σωστό.
Ευτυχως οι απολιθωμένες φωνές, οι ακραίες φωνες ειναι ελάχιστες, ξεχωριζουν και θα παραγκονιστούν μονες τους, με τρομερή συνεπεια βεβαια προερχονται απο ανθρώπους που δεν ακουνε και δεν σεβονται κανεναν. (αυτο με πολυ αυτολογοκρισία :mrgreen: )

σορρυ γιατρε ξεκινησα και δε μπορουσα να σταματησω :wave:

tas
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Τετ 09 Ιουν 2021, 08:09

Για τον carpender ...............δεν ειπατε τιποτε ρε παιδια? ........................... ολη η δοξα πηγε στον γιατρο.Ευγε λοιπον και στους δυο.

Άβαταρ μέλους
matador23
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τετ 09 Ιουν 2021, 13:23

tas έγραψε:
Τετ 09 Ιουν 2021, 08:09
Για τον carpender ...............δεν ειπατε τιποτε ρε παιδια? ........................... ολη η δοξα πηγε στον γιατρο.Ευγε λοιπον και στους δυο.
matador23 έγραψε:
Τρί 08 Ιουν 2021, 11:00
καλημερα Γιατρε!!!

Οταν βλεπεις το Μαστορα και το Γιατρο μαζι , το μονο που απομενει ειναι να ζηλεψεις τη παρεα!!

Θα ηθελα ειλικρινα, να ειμαι μαζι σας.
Δεν χρειαζεται να ψαρεψω.
Απλα να αραζω και να κουβεντιαζουμε στη βαρκα πριν ή μετα τις βουτιες!!

Ειστε φοβερη παρεα!! :hello:

( Αν ειναι καλο παιδι μπορει να παρουμε και το Μαλλια μαζι ) :mrgreen:
Τάσο....Τάσο... και ιεραρχικα βλεπεις το Μαστορα , πρωτο τον εκανα αναφορα :D
ΛΑΔΙΑΣ:Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη
https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=68075

Άβαταρ μέλους
Navaho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Τετ 09 Ιουν 2021, 17:43

Δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο με την άποψη σου. Το άκουσα και γω αυτό να μη βάζουμε λέει φωτό. Όχι. Να βάζουμε. Να γεμίσουμε φωτό. Αλλά φωτό νόμιμες και όμορφες που εξυμνούν την ερασιτεχνική αλιεία όχι φωτο που να δημιουργούν προβλήματα. Κατά τα άλλα ο γνωστός γιατρός με όμορφες και ζηλευτες ψαριες και πλέον και μαχαίρι!
Φουντουνια και πασης Ελλαδας

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”