Τα τελευταία ψαρέματα του Απριλίου

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
marios90xalkida
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: Τετ 05 Οκτ 2011, 17:53

Τα τελευταία ψαρέματα του Απριλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από marios90xalkida » Τετ 05 Μάιος 2021, 16:16

Είχαμε που είχαμε ένα εξάμηνο που σχεδόν πέρασε μακρυά από το νερό ,ήρθε και ο Μάης να αποτελειώσει την κατάσταση!!Ότι προλάβαμε από τις τελευταίες μέρες του Απριλίου μέσα σε ένα βίντεο ,ελπίζουμε να σας αρέσει παλικάρια!
Χρόνια πολλά , Χριστός Ανέστη!!

phpBB [video]

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: Τα τελευταία ψαρέματα του Απριλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τετ 05 Μάιος 2021, 23:12

Απολαυστικό βίντεο, όπως πάντα! Η βολή στην συναγρίδα όλα τα λεφτά, το εργαλείο πραγματικά κεντάει αρκεί βεβαίως να βρίσκεται στα χέρια κάποιου που ξέρει πως να το χειριστεί. Εξαιρετική επίσης η πρώτη σκηνή με τα δελφίνια, πραγματικά κάνατε ιδανική εισαγωγή. Αντιθέτως μελαγχόλησα με την σκηνή του ροφού με τον ίδιο τρόπο που μελαγχολώ όταν τους πιάνω κι εγώ. Δεν σας προσάπτω κάτι, και το μέγεθος του ψαριού ήταν νόμιμο και ο τρόπος που το πιάσατε ήταν όπως σωστός. Όλα καλά, όμως δεν μπορώ να αποβάλω από το μυαλό μου την σκέψη ότι αυτό το ψάρι είναι η ψυχή της ελληνικής θάλασσας, θα μου άρεσε να το βλέπαμε όπως οι Ινδοί τις αγελάδες, αλλά τι κάθομαι και λέω τώρα.... Είναι η συνέχεια μια μεγάλης κουβέντας που είχαμε και παλαιότερα σχετικά με τον ροφό. Προσωπικά είμαι υπέρμαχος της καθολικής απαγόρευσης του ψαρέματος του, όπως συμβαίνει και σε άλλες προηγμένες χώρες. Όσο δεν απαγορεύεται θα συνεχίζουμε να τους πιάνουμε (εμού συμπεριλαμβανομένου) μέχρις τελικής πτώσεως.

marios90xalkida
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: Τετ 05 Οκτ 2011, 17:53

Re: Τα τελευταία ψαρέματα του Απριλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από marios90xalkida » Πέμ 06 Μάιος 2021, 00:06

Δημήτρη σε ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σου λόγια φίλε!!Έχω ακριβώς την ίδια άποψη για το κυνήγι του ροφου με εσένα .έχουμε φτιάξει και ανάλογο βίντεο στο παρελθόν με τις απόψεις μας ,αν έχεις όρεξη ρίξε μια ματιά!!
https://youtu.be/EtmfvXJey0A
Σκέψου μόνο ότι εγώ με τον Δημήτρη ,το ζευγάρι μου ,έχουμε πιάσει μόνο έναν ροφό μες στο 2021,παρότι είχαμε ευκαιρία να πάρουμε και άλλα ψάρια.Το συγκεκριμένο ψάρι το έπιασε ο Γιάννης στη Χίο και ήταν πολύ γρήγορη βολή ,έτσι δεν πρόλαβε καλά καλά να ζυγίσει τις συνθήκες.Το ψάρι καθόλα νόμιμο φυσικά ,δεν συζητάμε κάτι τέτοιο! Ωστόσο συμφωνώ μαζί σου ότι η απαγόρευση είναι μονόδρομος,καθώς λίγοι σκέφτονται όπως εγώ και εσύ θεωρώ..

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: Τα τελευταία ψαρέματα του Απριλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 06 Μάιος 2021, 01:04

Είδα το βίντεο και νομίζω το είπατε όλα! Χαίρομαι ειλικρινά όχι τόσο γιατί συμφωνούμε, αλλά γιατί έχετε μία τόσο αγνή προσέγγιση για τον τρόπο που πρέπει να ασκείται το χόμπυ μας. Και βέβαια είστε αξιέπαινοι γιατί δεν μένετε στα ευχολόγια όπως εγώ, αλλά παράγετε έργο, ανοίγετε τα μάτια στους νεώτερους , δείχνετε το δρόμο για το πως πρέπει να γίνεται το σύγχρονο ψάρεμα. Μόνο μπράβο για όλα αυτά :hello:

Άβαταρ μέλους
GoRaN
Δημοσιεύσεις: 998
Εγγραφή: Σάβ 13 Δεκ 2014, 20:25
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γοραντωνάκης
Τοποθεσία: Σχεδόν περιφερόμενος.

Re: Τα τελευταία ψαρέματα του Απριλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoRaN » Πέμ 06 Μάιος 2021, 10:44

Ωραίοι για ακόμα μία φορά!
Η εισαγωγή κορυφή δεν το συζητάμε!!!
Υπομονή και προπόνηση να περάσει και ο Μάϊος....
Κάθε φορά που πατάς τη σκανδάλη , είναι μια ευκαιρία για αυτοκριτική και απολογισμό.

Άβαταρ μέλους
VIPER
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 18:28
Ονοματεπώνυμο: Αργουδέλης Αλέξανδρος
Τοποθεσία: ΛΑΓΟΝΗΣΙ/ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Τα τελευταία ψαρέματα του Απριλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από VIPER » Πέμ 06 Μάιος 2021, 11:20

Όμορφο βιντεάκι. =D>
ΑΡΓΟΥΔΕΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
-- ΜΕΓΑ ΤΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΡΑΤΟΣ --

My Channel...
https://www.youtube.com/channel/UCu9JjC ... r6gUBCJPvg

Άβαταρ μέλους
mitsosub
Δημοσιεύσεις: 2687
Εγγραφή: Τρί 12 Ιουν 2007, 11:30
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Φώτου
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ

Re: Τα τελευταία ψαρέματα του Απριλίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mitsosub » Τρί 11 Μάιος 2021, 09:00

ωραίοι οι φίλοι....
μασκα δεν εχω να γυρνώ
στο καρναβάλι ετούτο
μόνο μια αποχη να τρυγώ
της θαλασσας την πονηριά
και της σιωπής τον πλούτο

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”