Ερώτηση προς συναγριδομαχους

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Taran!
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Σάβ 20 Ιουν 2020, 19:38

Ερώτηση προς συναγριδομαχους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Taran! » Παρ 09 Απρ 2021, 22:21

Καλησεπερα στην παρέα! Μετά από πολύμηνη αποχή σήμερα κατάφερα να κάνω μια βουτιά μετά από καιρό. Το νερό κρύο η στολή εμπαζε κ γενικά δεν υπήρχε μεγάλη άνεση αλλά ευχαριστιομουν τη θέα κ την επαφή. Και εκεί που κολυμπάω σχεδόν αμέριμνος σ ένα κομμάτι μ ένα βράχο που είχε βάθος 4 μέτρα κ ένα κόψιμο που πήγαινε περίπου στα δέκα να σου μια κυρία αμέριμνη κάνα 3 4 κιλά να κινείται χαλαρά εκτός βεληνεκούς αλλά αρκετά κοντά... Κάνω βουτιά με κοιτάζει κ αποχωρεί για βαθύτερα... Χαλαρώνω τη ξαναβλεπω εκεί που βαθαίνει. Ξαναβουταω την ώρα που η ουρά της χανόταν πίσω απ' το κόψιμο και μην έχοντας την άνεση και την άπνοια που χρειάζομουν δεν την είδα. Έκατσα κάνα πεντάλεπτο ακόμα αλλά δεν την ξαναείδα. Πιο κάτω είχε και άλλη μία μικρούλα του κιλού. Μια οι δύο μου φανηκαν μόνες τους. Και τώρα η ερώτηση... Υπάρχει περίπτωση να είναι "σημείο" της και να την ξαναπετυχω εκεί η θεωρείται οι γνωστές ότι ήταν περαστικη? Από τη μικρή μ εμπειρία σε άλλο πονηρό μέρος ξέρω ότι είναι θαμώνες οι κυρίες στα ρηχά συγκεκριμένες ώρες μάλλον. Πιστεύετε ότι και εκεί ισχύει το ίδιο, αξίζει δηλ να την "κυνηγήσω" στο συγκεκριμένο μερος?
Καληνυχτα Κεμαλ,
αυτος ο κοσμος δε θ αλλαξει ποτε

Άβαταρ μέλους
dim_teilar
Δημοσιεύσεις: 307
Εγγραφή: Τρί 27 Μάιος 2008, 09:17
Ονοματεπώνυμο: DIMITRIOS TSIANTAS
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: Ερώτηση προς συναγριδομαχους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dim_teilar » Σάβ 10 Απρ 2021, 15:13

Σε μέρη που βλέπεις συναγρίδες, θα βλέπεις πάντα.
Εξαρτάται από τον καιρό, την εποχή, την ώρα κλπ.
DT

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK
Δημοσιεύσεις: 5545
Εγγραφή: Τρί 07 Σεπ 2010, 10:14

Re: Ερώτηση προς συναγριδομαχους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Σάβ 10 Απρ 2021, 21:57

Καλησπέρα
Να υποθέσω ότι το κομμάτι καταλήγει σε επίπεδο βυθό
με άμμο και μπαλώματα ποσειδωνιας?
Έχει και κατρακυλισμενες πέτρες?
Το κομμάτι είναι σε νησίδα από την απέξω μεριά η σε κάβο,έστω μικρό καβακι που συνεχίζει υποβρυχίως έστω για λίγα μέτρα?
Αυτά είναι τα κομμάτια που τις συναντάμε αυτήν την περίοδο,και τα βάθη είναι σε γενικές γραμμές αυτά που αναφέρεις.Σε γενικές γραμμές,τα μέρη πρέπει να έχουν πλούσια διαμόρφωση και αρκετή ζωή.
Αυτήν την περίοδο κυνηγούν στο βυθό, ασπόνδυλα, μαλάκια,ψάρια που ζουν κολλητά στο βυθό η κοντά σε αυτόν.
Την ημέρα που τις είδες ήταν απόλυτη μπουνάτσα? Μάλλον όχι, γιατί το ρέμα είναι πολύ βασικό στοιχείο του τόπου που προτιμούν.
Τόσο η ένταση όσο και η κατεύθυνση είναι σημαντικά.
Δώσε βάση στις μέρες που ο αέρας έρχεται από την ξηρά ει δυνατόν,θα με θυμηθείς....
Το κομμάτι μήπως είχε γκρεμό από πάνω?
Αν ναι,φρόντισε να είσαι εκεί την ώρα που ο ήλιος ,ει δυνατόν θα κρυφτεί από πίσω και το κομμάτι ,θα μπει στη σκιά.. είναι η ώρα τους.Μπορει να είναι και 6 το απόγευμα,δεν έχει τόσο σημασία η ώρα.
Αν ισχύουν τα παραπάνω η τα περισσότερα,όντως είναι πέρασμα και θα τις ξανασυναντήσεις.
Αυτού του είδους τα κομμάτια τα προτιμούν την άνοιξη.
Το καλοκαίρι τα καρτερια αλλάζουν κατά κανόνα,αλλά εννοείται τίποτα δεν είναι απόλυτο.
ΕΊΜΑΙ ΥΠΕΎΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΆΦΩ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΟΥΝ ΚΆΠΟΙΟΙ......

Taran!
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Σάβ 20 Ιουν 2020, 19:38

Re: Ερώτηση προς συναγριδομαχους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Taran! » Κυρ 11 Απρ 2021, 09:05

Κατ αρχην ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Στελαρα έτσι ακριβώς είναι ο βυθός όσο μπόρεσα να δω. Άμμος και σίγουρα θα εχει και Ποσειδωνία. Το αεράκι ήταν βορειοανατολικό όχι πολύ δυο μποφόρ, και ήταν παράλληλα με την ακτή. Ο ήλιος εκεί είναι κρυμμένος το πρωί και ακόμα και την ώρα που πήγα εκεί που ήμουν είχε σκιά. Οπότε καταλαβαίνω ότι πιστεύετε ότι είναι πέρασμα και να το ξαναεπισκεπτω ε? :grin:
Καληνυχτα Κεμαλ,
αυτος ο κοσμος δε θ αλλαξει ποτε

Άβαταρ μέλους
mkoume
Δημοσιεύσεις: 2052
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2010, 12:59
Ονοματεπώνυμο: Manos Koum.
Τοποθεσία: νερό!

Re: Ερώτηση προς συναγριδομαχους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mkoume » Κυρ 11 Απρ 2021, 23:41

Taran! έγραψε:
Κυρ 11 Απρ 2021, 09:05
.... Οπότε καταλαβαίνω ότι πιστεύετε ότι είναι πέρασμα και να το ξαναεπισκεπτω ε?
με τις συναγρίδες είναι δύσκολο να λέμε ότι ''ξέρουμε''
ακόμα κι αν έχουμε πιάσει αρκετές

εκεί που την είδες σίγουρα να ξαναπάς είναι η γνώμη μου.
ασχέτως διαμόρφωσης βυθού, άνεμο κ ανάδρομο Ερμή..

απλά όταν ξαναπάς, να έχεις ένα τρόπο να σταθείς εκεί, το δυνατόν αθέατος και αθόρυβος.
Τα υπόλοιπα θα τα κάνει ''αυτή'',


2021 04 11 6.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
να είσαι μάγκας πρέπει, δηλαδή να το μπορείς,
κ αν τούτο καταφέρνεις,
λίγο ακόμα μάγκας, ..δηλαδή να τ΄αγνοείς.

ΓΙΩΡΓΟΣ Π
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Πέμ 19 Απρ 2012, 23:30
Ονοματεπώνυμο: ΓΙΩΡΓΟΣ Π

Re: Ερώτηση προς συναγριδομαχους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ Π » Δευ 12 Απρ 2021, 21:30

Ρηχές μεγάλες συναγρίδες, θεώρησε τες δώρα της στιγμής παρά κανόνα. Εννοείται καρτέρι εκεί που τις είδες όσο πιο άθεατος αλλά με "μικρό καλάθι". Λογικά για να είδες εκεί το ψάρι, κοπάδι υπάρχει αλλά ψάξε το και στην αρκετά ευρύτερη περιοχή, δεν έχουν τα ψάρια την ίδια αντίληψη του χώρου και των αποστάσεων με
εμάς.
Καλές αναζητήσεις...

Taran!
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Σάβ 20 Ιουν 2020, 19:38

Re: Ερώτηση προς συναγριδομαχους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Taran! » Δευ 12 Απρ 2021, 23:03

Σίγουρα θα ξαναπάω καθώς ήταν καλό σημείο και είχε και ένα ροφακο τον οποίο δε σκέφτηκα ποτέ να τον χτυπήσω απλά έχω καταλάβει ότι μαζεύουν ψάρια γύρω τους! Μικρό καλάθι φίλε Γιώργο κρατάω πάντα καθώς δε θεωρώ τον εαυτό μ κάτι ιδιαίτερο ψαρευτικο πιο πολύ πάω για το "ξεμπουκωμα". Ωστόσο ίσως και λόγο περιοχής έχω δει σε κάποια στάνταρ σημεία αρκετές μεγάλες συναγρίδες στα ρηχά. Απλά μάλλον πρέπει να "ξεκλειδώσω" και τον τρόπο προσέγγισης
Καληνυχτα Κεμαλ,
αυτος ο κοσμος δε θ αλλαξει ποτε

thodoris981
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιαν 2014, 13:22

Re: Ερώτηση προς συναγριδομαχους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thodoris981 » Δευ 12 Απρ 2021, 23:46

Taran! έγραψε:
Δευ 12 Απρ 2021, 23:03
Σίγουρα θα ξαναπάω καθώς ήταν καλό σημείο και είχε και ένα ροφακο τον οποίο δε σκέφτηκα ποτέ να τον χτυπήσω απλά έχω καταλάβει ότι μαζεύουν ψάρια γύρω τους! Μικρό καλάθι φίλε Γιώργο κρατάω πάντα καθώς δε θεωρώ τον εαυτό μ κάτι ιδιαίτερο ψαρευτικο πιο πολύ πάω για το "ξεμπουκωμα". Ωστόσο ίσως και λόγο περιοχής έχω δει σε κάποια στάνταρ σημεία αρκετές μεγάλες συναγρίδες στα ρηχά. Απλά μάλλον πρέπει να "ξεκλειδώσω" και τον τρόπο προσέγγισης
Ετσι.
Πλεον υπαρχουν κ πολλα ντοκουμεντα απο μεγαλα ψαρια σε ρηχα νερα.
Κι εγω λεω πιστεψε τον τοπο.....
Η φολα ειναι αλλη μια μερα κοντα στη θαλασσα.

Άβαταρ μέλους
mkoume
Δημοσιεύσεις: 2052
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2010, 12:59
Ονοματεπώνυμο: Manos Koum.
Τοποθεσία: νερό!

Re: Ερώτηση προς συναγριδομαχους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mkoume » Τρί 13 Απρ 2021, 18:05

thodoris981 έγραψε:
Δευ 12 Απρ 2021, 23:46
..
Πλεον υπαρχουν κ πολλα ντοκουμεντα απο μεγαλα ψαρια σε ρηχα νερα.
Κι εγω λεω πιστεψε τον τοπο.....
για όλο αυτό το μήνα κ μέχρι κ αρχές Ιουνίου, μεγάλες συναγρίδες βλέπω σταθερά στα ρηχά. Συνήθως είναι κ θαρρετά ψάρια, σημαδι ότι έχουν έρθει από βαθύτερες ζώνες. Ξέρω δυνατούς συναγριδοκυνηγούς που αυτή την περίοδο, δυσκολέυονται να βρουν ψάρια, κ πιστεύω ότι ο λόγος είναι ότι τα αναζητούν βαθύτερα από όσο θα έπρεπε.

Η παρακατω πιάστηκε πολύ πολύ ρηχά, πέρσι τέτοια εποχή κ ήταν από ότι θυμάμαι από τα μεγαλύτερα της σεζόν
05β.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
να είσαι μάγκας πρέπει, δηλαδή να το μπορείς,
κ αν τούτο καταφέρνεις,
λίγο ακόμα μάγκας, ..δηλαδή να τ΄αγνοείς.

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros
Δημοσιεύσεις: 3880
Εγγραφή: Τρί 01 Φεβ 2011, 08:34
Ονοματεπώνυμο: Stavros G.def

Re: Ερώτηση προς συναγριδομαχους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Πέμ 15 Απρ 2021, 21:13

mkoume έγραψε:
Τρί 13 Απρ 2021, 18:05
Ξέρω δυνατούς συναγριδοκυνηγούς που αυτή την περίοδο, δυσκολέυονται να βρουν ψάρια, κ πιστεύω ότι ο λόγος είναι ότι τα αναζητούν βαθύτερα από όσο θα έπρεπε.
Και γω ξέρω τέτοιους που έχουν πρόβλημα με το σβέρκο στα ρηχά :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
mkoume
Δημοσιεύσεις: 2052
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2010, 12:59
Ονοματεπώνυμο: Manos Koum.
Τοποθεσία: νερό!

Re: Ερώτηση προς συναγριδομαχους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mkoume » Πέμ 15 Απρ 2021, 21:38

Psarogiatros έγραψε:
Πέμ 15 Απρ 2021, 21:13
mkoume έγραψε:
Τρί 13 Απρ 2021, 18:05
Ξέρω δυνατούς συναγριδοκυνηγούς που αυτή την περίοδο, δυσκολέυονται να βρουν ψάρια, κ πιστεύω ότι ο λόγος είναι ότι τα αναζητούν βαθύτερα από όσο θα έπρεπε.
Και γω ξέρω τέτοιους που έχουν πρόβλημα με το σβέρκο στα ρηχά :lol: :lol:
:lol: :lol: Σταύροοο!!! :mrgreen:
να είσαι μάγκας πρέπει, δηλαδή να το μπορείς,
κ αν τούτο καταφέρνεις,
λίγο ακόμα μάγκας, ..δηλαδή να τ΄αγνοείς.

Άβαταρ μέλους
esasos
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 21 Ιαν 2011, 20:01
Ονοματεπώνυμο: Alexandros A.
Τοποθεσία: Μεσσηνία

Re: Ερώτηση προς συναγριδομαχους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esasos » Πέμ 15 Απρ 2021, 22:21

Δεν εχω μεγάλη εμπειρία στο να πιάνω συναγρίδες, έχω όμως να τις βλέπω.
Προσωπικά είχα αφιερώσει εναν ολόκληρο χρόνο αποκλειστικά στο συναγριδοκυνήγι με σκοπό να πιάσω "το μεγάλο ψάρι". Εναν χρόνο πέρασαν μπροστά απο την βέργα μου απίστευτα ψάρια ( άλλων ειδών ) αλλα δεν έριχνα για χάρη του μύθου που είχα πλάσει στο μυαλό μου. Ένας χρόνος με λιγοστές βολές και ελάχιστα ψάρια στο πιάτο.
Το μεγάλο ψάρι δεν ήρθε αυτόν τον χρόνο, ήρθε τον επόμενο που ψάρευα ήρεμος σαργούς στη ρηχαδούρα.
Όταν άφησα τον μύθο να φύγει και ψάρεψα όπως παλιά, ήρεμος, για να χαλαρώσω και να φάω το βράδυ ψάρι, η συναγρίδα ήρθε και μου χαρίστηκε.
Θα μου πείς, -είχες έναν χρόνο εμπειρίας στο κυνηγι της, ίσως κάτι να έμαθες απο τις τόσες συναντήσεις και τις ισάριθμες ήττες.
Και θα σου πω, ναι, έμαθα πως το παν είναι να κυνηγάς το ψάρι και όχι τον μύθο του, να έχεις χορτάσει ψάρεμα πριν καν βουτήξεις και να κινείσαι αργά, πολύ αργά, πριν καν πέσεις στο νερό.

Α! Και να πας αργά το απόγευμα!

Υ.Γ. Τα ψάρια θα τα βρεις ρηχά, εαν κάνεις ησυχία, και μαλλον κοντά εκεί που τα είχες δει.
Αμα τα πετύχεις και είσαι στην επιφάνεια μαλλον έχασες, κατέγραψε που τα είδες και προσπάθησε μια άλλη φορά αξιοποιώντας αυτή τη πληροφορία να σε βρούν εκείνες καλα κρυμένο στο βυθό πριν τις δεις εσυ.
Αν δεν έχεις κάτι να πεις, μην πεις τίποτα.

Taran!
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Σάβ 20 Ιουν 2020, 19:38

Re: Ερώτηση προς συναγριδομαχους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Taran! » Σάβ 17 Απρ 2021, 00:13

esasos έγραψε:
Πέμ 15 Απρ 2021, 22:21
Δεν εχω μεγάλη εμπειρία στο να πιάνω συναγρίδες, έχω όμως να τις βλέπω.
Προσωπικά είχα αφιερώσει εναν ολόκληρο χρόνο αποκλειστικά στο συναγριδοκυνήγι με σκοπό να πιάσω "το μεγάλο ψάρι". Εναν χρόνο πέρασαν μπροστά απο την βέργα μου απίστευτα ψάρια ( άλλων ειδών ) αλλα δεν έριχνα για χάρη του μύθου που είχα πλάσει στο μυαλό μου. Ένας χρόνος με λιγοστές βολές και ελάχιστα ψάρια στο πιάτο.
Το μεγάλο ψάρι δεν ήρθε αυτόν τον χρόνο, ήρθε τον επόμενο που ψάρευα ήρεμος σαργούς στη ρηχαδούρα.
Όταν άφησα τον μύθο να φύγει και ψάρεψα όπως παλιά, ήρεμος, για να χαλαρώσω και να φάω το βράδυ ψάρι, η συναγρίδα ήρθε και μου χαρίστηκε.
Θα μου πείς, -είχες έναν χρόνο εμπειρίας στο κυνηγι της, ίσως κάτι να έμαθες απο τις τόσες συναντήσεις και τις ισάριθμες ήττες.
Και θα σου πω, ναι, έμαθα πως το παν είναι να κυνηγάς το ψάρι και όχι τον μύθο του, να έχεις χορτάσει ψάρεμα πριν καν βουτήξεις και να κινείσαι αργά, πολύ αργά, πριν καν πέσεις στο νερό.

Α! Και να πας αργά το απόγευμα!

Υ.Γ. Τα ψάρια θα τα βρεις ρηχά, εαν κάνεις ησυχία, και μαλλον κοντά εκεί που τα είχες δει.
Αμα τα πετύχεις και είσαι στην επιφάνεια μαλλον έχασες, κατέγραψε που τα είδες και προσπάθησε μια άλλη φορά αξιοποιώντας αυτή τη πληροφορία να σε βρούν εκείνες καλα κρυμένο στο βυθό πριν τις δεις εσυ.
Φίλε μου δεν κυνηγώ κανένα μύθο και σχεδόν ποτέ δεν πάω στη θάλασσα για συγκεκριμένο θήραμα... Πολλές φορές μάλιστα πάω και χωρίς καμμία προσδοκία απλά και μόνο για ν απολαύσω τις στιγμές. Μια φορά έχω πιάσει συναγρίδα 4100 και αυτή ήταν πάλι πολύ ρηχά! Επειδή λοιπόν γενικά κινουμε στη ρηχή ζώνη και είναι το μόνο ψάρι τρόπαιο που έχω δει σ αυτή τη συχνότητα να κόβει βόλτες εκεί για αυτό και μόνο μ έχει ιντριγκάρει! Και σ' ευχαριστώ ελπίζω αύριο μεθαύριο να καταφέρω να πάω στο μερος και θα προσπαθήσω να ναι αόρατος κ αθόρυβος! :aikido:
Καληνυχτα Κεμαλ,
αυτος ο κοσμος δε θ αλλαξει ποτε

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”