Ψαροντούφεκο μετά από λουμπάγκο.

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
manocity22
Ονοματεπώνυμο: Μανώλης Λεονάρδος

Ψαροντούφεκο μετά από λουμπάγκο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από manocity22 » Δευ 04 Ιαν 2021, 16:21

Καλησπέρα ελεύθεροι πολιορκημένοι.

Ήμουν από τους τυχερούς άτυχους που μέσα στην καραντίνα έπαθα ένα τρομακτικό λουμπάγκο (με σήκωσαν φάση για να πάω από το αυτοκίνητο στο κρεβάτι) κι έμεινα στο κρεβάτι ενάμιση περίπου μήνα κι ακόμα μετράω τα κομμάτια μου. Μένοντας όμως πάνω από τη θάλασσα το τελευταίο διάστημα η θάλασσα με καλούσε. Ο γιατρός και ο φυσιοθεραπευτής έδωσαν το οκ οπότε έφυγα κι εγώ δειλά ένα πρωινό για να δοκιμάσω την τύχη μου.

Το μόνο που άλλα ήταν η κατανομή των βαρών στο σώμα μου ώστε η μέση να μην κάνει ανάποδη κάμψη. Έβαλα λοιπόν την καινούρια 5,5 άρα μου με ένα κιλό σε κάθε πόδι, 6 κιλά στην πλάτη και μόνο δύο κιλά στη μέση ίσα ίσα για να έχω κάπου την ψαροβελόνα μου, και κίνησα για το γιαλό. Ευτυχώς το κορίτσι μου ήταν εκεί. Περπάτησε όλη την ακτογραμμή 10 μέτρα πίσω μου για να μην τρομάζει τα ψάρια στο επιφανειακό καρτέρι που είχα σκοπό να κάνω. Έτσι ένιωθα ασφάλεια ότι και να πάθω κάτι, ένα ακόμα κρακ...θα ήταν κάποιος εκεί να με βοηθήσει.

Η θάλασσα ήταν γενναιόδωρη και μου έφερε δύο εύκολους σαργούς και λίγο πριν βγω μια καλή τσιπούρα η οποία όμως δυστυχώς σκίστηκε και μου έκανε τη ζωή δύσκολη.
Βέβαια δεν την άφησα και την ακολούθησα τρέχοντας. Ξέχασα λουμπάγκο, αγυμνασιά...τα πάντα. Μετά από 20λεπτά κυνήγι την κατάφερα και ήταν ότι καλύτερο μου συνέβη στο νερό από το καλοκαίρι.

Να κερδίσω ένα, για πολλούς, χαμένο ψάρι.
Ηθικό δίδαγμα? Παντού υπάρχει ένα.
Μην τα παρατάς.

phpBB [video]

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος

Re: Ψαροντούφεκο μετά από λουμπάγκο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Δευ 04 Ιαν 2021, 17:58

Καλή χρονιά Μάνο.
Μία μεγάλη τσιπουρα στα κάρβουνα ψημένη σωστά είναι αξέχαστη εμπειρία. Καλά όλα τα ψάρια αλλά αυτές οι τσίπουρες έχουν το κατιτίς ιδιαιτερο

Αποδοτικοτατη ψάρια μετά από τέτοια αναποδιά.
Η Ποιότητα της Ζωής μας, απο τις Επιλογές μας εξαρτάται...
-Capetan Thomas

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros
Ονοματεπώνυμο: Stavros G.def

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Δευ 04 Ιαν 2021, 18:04

Δεν έχεις ανάγκη εσύ. Συνταγές γκουρμέ, κρασιά πολυτελείας και σάρπες αμέτρητες :lol: :lol:
:hello:

Άβαταρ μέλους
mkoume
Ονοματεπώνυμο: Manos Koum.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mkoume » Τρί 05 Ιαν 2021, 23:52

Ηθικόν δίδαγμα κατ' εμέ: Μια τσιπούρα την ημέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα! ;)
Υ.γ ακόμα κ το πειραχτήρι Ψαρογιατρό.. :D
να είσαι μάγκας πρέπει, δηλαδή να το μπορείς,
κ αν τούτο καταφέρνεις,
λίγο ακόμα μάγκας, ..δηλαδή να τ΄αγνοείς.

Άβαταρ μέλους
kostasprobonas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kostasprobonas » Τετ 06 Ιαν 2021, 19:18

Mάνο και συμφορουμίτες τις θερμότερες ευχές για ανθεκτικότητα το 2021! Μόλις γύρισα από το κλάδεμα του αμπελιού στα Κάτω Φανά και βάζοντας μια τσικουδιά αργά το απόγεμα πήρα να σερφάρω λίγο. Η πιο χαλαρή επιλογή ήταν το spearfishingforum τελικά μπροστά στον κυκεώνα των προβλημάτων της νέας χρονιάς. Μανώλη, συγχαρητήρια για την τεράστια συμβολή σου στην ελληνική ψαροσύνη, στην αξιοποίηση των ταπεινών ψαριών, στην εμπεριεκτικότητα προς όλους τους ψαράδες, χωρίς αποκλεισμούς και κλίκες-αναφέρομαι στην σπουδαία δουλειά του youtube.
Θέλω να συμβάλω λίγο στο νήμα καταθέτοντας την εμπειρία μου από το λουμπάγκο και τη σχέση του με το υποβρύχιο ψάρεμα. Έπαθα ισχυαλγία μετά από βαρύ ψάρεμα με εναλλασσόμενα κάτω από τα 30 και καπάκι πρωινό αγγουάτο με ελάχιστες ώρες ύπνου. Ήμουν νιόπαντρος, τότε σώγαμπρος-για να υποστηρίξω επαυξημένες δυνατότητες κοινωνικοποίησης στο άρρεν βρέφος που προστέθηκε στην οικογένεια. Ήταν μια αγχώδης περίοδος που κατέληξε στο να εκμεταλλευθώ για ψάρεμα το μόνο χρονικό διάστημα που είχα στη διάθεσή μου, μετά από πολλές μέρες, ένα απόγεμα Παρασκευής και ένα Σάββατο πρωί. Στην πραγματικότητα, ήδη έπασχα από υπερκόπωση λόγω της μαχόμενης διδασκαλίας σε μικρά παιδιά σε συνδυασμό με τα ξενύχτια λόγω μωρού.. Την Κυριακή ξύπνησα 5 το πρωί για να μεταβώ στην εκκλησία που ψέλνω. Όμως είχα πάθει ζημιά! Τις ερχόμενες 15 μέρες είχα αναξιοπρεπείς, βαθείς, νευροφυτικούς πόνους στο ισχίο που όταν με έπιαναν, ευτυχώς και παραδόξως δεν με έπιαναν στο σχολείο- δάγκωνα μαξιλάρια από την αφόρητη οδύνη. Τότε, είχα πανικοβληθεί τόσο που ούτε καν γκούγκλαρα ώστε να διαπιστώσω ότι η κρίση ισχυαλγίας δεν είναι για πάντα αλλά βαστά περίπου 20 μέρες. Την 7η μέρα πήγα σε ορθοπεδικό που ακαριαία διαπίστωσε ότι είχα βαριά ισχυαλγία και μου έδωσε για τους νευροφυτικούς πόνους κάποιο, μη οπιούχο φάρμακο, το norgestic νομίζω. Εκτιμώ ότι αν βοήθησε, βοήθησε λίγο γιατί οι πόνοι συνεχίστηκαν μέχρι την 21η ημέρα. Ο Γιατρός πριν φύγω με ενημέρωσε ότι θα ήμουν τακτικότατος πελάτης τα επόμενα χρόνια. Είχα, θυμάμαι, στεναχωρηθεί κυρίως γιατί η κατάστασή μου δεν μου επέτρεπε να κάνω γυμναστική στους μικρούς μαθητές. :cry:
Ο Γιατρός, άριστος επιστήμονας, δεν με ξαναείδε από τότε στο ιατρείο. Με συναντούσε όμως τους επόμενους μήνες να βγάζω βόλτα τον γιο μου κουβαλώντας τον στους ώμους μου! :grin: Όχι ότι δεν μου άφησε ζημιά η ισχυαλγία! Για πολλά χρόνια, η γάμπα μου ήταν μόνιμα μουδιασμένη και μόνον όταν την τσιμπούσα δυνατά κάτι ένιωθα :mrgreen: . Μάλιστα, είχα θεωρήσει τότε πώς υπήρχε πιθανότητα να ενεχόταν στο κουσούρι και η προσβολή από νόσο των δυτών.
Πώς αντιμετώπισα την ισχιαλγία; Πώς έχουν περάσει 12 χρόνια και ουδέποτε επέδραμε αυτή η οδυνηρότατη νοσολογική οντότητα; :?: Noμίζω ότι έπαιξε ρόλο και η θάλασσα! Κλαίγοντας από τους πόνους, γεμίζοντας την μάσκα με δάκρυα, προσήλθα στο γιαλό και προσευχήθηκα να μου επιτρέψει η θαλάσσια θεότης έστω το επιφανειακό κολύμπι. Μου το επέτρεψε παραχωρώντας μου το προνόμιο να μη πάσχω από αφόρητους πόνους εκείνη την ώρα. Για βουτιά ούτε λόγος. Πήγα, στην κυριολεξία, εφαρμόζοντας την αρχαία επιταγή "ο τρώσας και ιάσεται". Ναι, βαθιά ιαματική η θάλασσα αλλά κάπου είχα κάνει λάθη, απανωτά και πολλά. Τα επόμενα χρόνια θα τα διόρθωνα. Εγκατέλειψα το ψάρεμα με εναλλασσόμενα, άρχισα να ψαρεύω και με άλλους τρόπους, άρχισα να γίνομαι πιο πλουραλιστικός βιόφιλος-κάτι που κατέληξε σήμερα στο να είμαι περισσότερο καλλιεργητής σε δανεικά χωράφια του Πυργίου παρά ψαράς. Προσοχή, εκλεκτά μέλη, στην υπερκόπωση και από τα βάρη της όψιμης πατρότητας!

Άβαταρ μέλους
matador23
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τετ 06 Ιαν 2021, 20:12

Ντύσιμο ιεροτελεστία ειδικά το χειμώνα !
Ρηχό ψάρεμα κοστα κόστα !
Τσιπούρα έκπληξη !
Ψήσιμο στα κάρβουνα !

Εντάξει .... από τα καλύτερα σου βίντεο !! :hello:

Καλή χρονια με υγεία και τύχη Μάνο !!!
ΛΑΔΙΑΣ:Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη
https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=68075

Άβαταρ μέλους
Navaho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Τετ 06 Ιαν 2021, 22:33

Ωπ τι έχουμε εδώ;
Φουντουνια και πασης Ελλαδας

manocity22
Ονοματεπώνυμο: Μανώλης Λεονάρδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από manocity22 » Πέμ 07 Ιαν 2021, 00:45

Navaho έγραψε:
Τετ 06 Ιαν 2021, 22:33
Ωπ τι έχουμε εδώ;
Μάκη εσύ, φουντούνια βλέπω.

michalis1958

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από michalis1958 » Πέμ 07 Ιαν 2021, 13:06

Μετά από τραυματισμό ενός μεσοσπονδύλιου δίσκου παίζοντας μπάσκετ στο γυμνάσιο (δεν πρόλαβα το λύκειο....) , είχα συχνές και απρόβλεπτες κρίσεις ισχιαλγίας. Είχα βεβαίως κάνει ακτινογραφία και ήξερα σαφώς την αιτία του προβλήματος. Αυτό είναι το πρώτο βήμα , διότι ισχιαλγία και οσφυαλγία είναι τα συμπτώματα κάποιας πάθησης , όχι πάθηση τα ίδια. Επομένως Μάνο , αν δεν γνωρίζεις ήδη την ρίζα του προβλήματος , θα πρέπει να κάνεις τις σχετικές εξετάσεις.
Εγώ το πρόβλημα το αντιμετώπισα σε δύο στάδια. Πρώτα πέταξα το σουμιέ που είχε το κρεβάτι μου (δεν υπάρχουν πλέον στα καινούργια κρεβάτια) και έβαλα ξύλινες σανίδες και σκληρό στρώμα από πατημένο βαμβάκι. Δεύτερο στάδιο ήταν το γυμναστήριο. Κοιλιακοί και ραχιαίοι επί κάμποσα χρόνια , παρόλο που λόγω κολύμβησης και ειδικά του ύπτιου , είχα γερούς κοιλιακούς. Τονίζω ότι μαζί με τους κοιλιακούς πρέπει να γυμνάζονται και οι ραχιαίοι. Οι ενοχλήσεις και οι κρίσεις έχουν εξαφανιστεί εδώ και 10ετίες , παρόλο που το πρόβλημα με τον τραυματισμένο δίσκο εξακολουθεί να υφίσταται , αφού έχει λεπτύνει ο δίσκος από την εξωτερική πλευρά (το σώμα μου είχε κάνει ανάποδο τόξο στην διεκδίκηση ενός ριμπάουντ)!!

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Πέμ 07 Ιαν 2021, 16:55

καλως το παιδι βρε !!!
και περαστικα σου !
αν και επρεπε να κτυπησεις μια γερη Παταγονια στην καυτη αμμο ,για να γινεις περδικι !!! :grin:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Πέμ 07 Ιαν 2021, 22:59

Μανώλη περαστικά!

Δώσε την πρέπουσα προσοχή στο θέμα.
Έβγαλες μαγνητική?
Τι το προκάλεσε ξέρεις?

Ωραία τα ψάρια!
Ωράιο και το θάρρος σου αλλά έχε το νου σου!
:hello:
Σχέση τόσο παλιά, τόσο βαθιά, τόσο απόλυτη που γίνεται ταύτιση.
Η ουσία της Ελλάδας είναι θαλασσινή.
Ως τα ιερά και τα όσια.

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”