Καλή χρονιά να έχουμε! (που δεν το βλέπω...).

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Καλή χρονιά να έχουμε! (που δεν το βλέπω...).

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Σάβ 02 Ιαν 2021, 22:01

Τουλάχιστον για εμένα...

Και αναφέρομαι στο υποβρύχιο κυνήγι!

Γεια και χαρά Αδέλφια!

Τι χρονιά και αυτή που μας πέρασε.Τι ζήσαμε!
Και τι μας περιμένει άραγε ακόμη, με αυτούς που έχουμε μπλέξει...
Λίγο πριν την λήξη μας αμόλησαν να ψαρέψουμε και σε λίγες ώρες μας ξαναμαντρώνουν.
Το μόνο που με παρηγορεί στην όλη ιστορία είναι η ανάσα που παίρνει η θάλασσα.
Βέβαια καλό είναι να είμαστε σε επιφυλακή γιατί πολλά από αυτά που μας συμβαίνουν τώρα δεν πρέπει να τα συνηθίσουμε!

Στο θέμα μας τώρα.
Με την άρση ξαμολήθηκα και εγώ και πρόλαβα να κάνω 3 κοντινές- πιο κοντινές δεν γίνεται- βουτιές.
Η πρώτη στο ξημέρωμα και το μόνο που είδα ήταν 3 ωραίες συναγρίδες που δεν ήθελαν όμως να πεθάνουν άδοξα
από έναν σαλποκυνηγό!( γέφυρα με το θέμα του Μανώλη για να μην ξεχνιόμαστε ποιος σας έμαθε πρώτος το κυνήγι της σάλπας...)!

Η δεύτερη στο ξημέρωμα και 2 συμπαθητικά ψαράκια μας τάισαν 2 ώρες μετά την αλίευσή τους.

Και η τρίτη λίγες ώρες πριν.
Αύριο ξημέρωμα θα πήγαινα αλλά με πληροφόρησε έγκαιρα το Γειτονάκι μου για την επικείμενη απαγόρευση.
Διαβάζω λοιπόν το μήνυμα και εκεί που είμαι έτοιμος να χλαπακιάσω τα λεφτόβερς την Πρωτοχρονιάς,
κατεβαίνω κήπο πετάω μέσα τσουμπλέκια και 7 λεπτά αργότερα ήδη έχω βάλει την στολή.
Παγκόσμια μπουνάτσα, ζέστη Απριλιάτικη και τα κέφια στα ύψη.

Και ξαφνικά σκάει ο Κλασικός ο Ξερόλας ο Έλληνας!!!

ΚΞΕ -Μην πας!!Δεν θα βγάλεις τίποτα!Έχουν περάσει μπόλικοι σήμερα και δεν έβγαλαν.
Tsaoun -Καλά δεν πειράζει.
ΚΞΕ -Τζάμπα θα βραχείς!!
Tsaoun - Μπορεί.Αλλά μπορεί να είναι και πιο κατάλληλη η ώρα.
ΚΞΕ -Καλά ναι...

Που να σου γ@μησω λέω από μέσα μου, και πέφτω.

Και μόνο που κολυμπούσα ήμουν ευτυχής.
Κάμποσα καρτέρια αργότερα κατάφερα να εντοπίσω ψάρια σαν την προηγούμενης εξόρμησης,
αλλά είπα να πάω για ένα μεγαλύτερο ψάρι ή τίποτα.
Και καλά έκανα!
Γιατί μπορεί το μεγαλύτερο να μην ήρθε- αυτή την φορά- αλλά εγώ χόρτασα μάτι,
και αισθάνθηκα την πληρότητα που σου δίνει η εγκράτεια!!

Κάποτε δεν θα τολμούσαμε να γράψουμε τέτοια πράγματα,φοβούμενοι τα κρεμαστάρια.
Από τότε όμως η κατάσταση άλλαξε και όλοι ξέρουμε πως υπάρχουν ικανότατοι ψαράδες ανάμεσά μας
που δεν φοβούνται τις άδειες σημαδούρες και ψυγεία!
Αμήν!

Βγαίνοντας με βλέπει από το μπαλκόνι και τον βλέπω να κατεβαίνει...
Ω να σε χέσω για ΚΞΕ λέω από μέσα.Πάει η χρονιά με τον κοκοβιό που έμπλεξα!

ΚΞΕ -Τι έγινε?
Tsaoun -Τίποτα.
ΚΞΕ - Ποιος είχε δίκιο? Ε?
Tsaoun - Κάπου στην μέση είναι το δίκιο γιατί είδα κάποια ψαράκια αλλά είπα να πάω για το ένα το καλό.
ΚΞΕ - ΔΗΛΑΔΗ ΤΙΠΟΤΑ!!!!Έχω δει σαν και εσένααααα.Ένα σωρό.Άντεεε καλή χρονιάαααα.(τραγουδιστά ειρωνικά!!).

Ήμουν έτοιμος να τον κεράσω ατσάλι και να ακούσω-ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ-το μουλινέ να σφυρίζει...
Αλλά επειδή λίγο το ότι είμαι κότα, λίγο το ότι δεν είναι οικολογικό, λίγο το ότι είναι άνοστοι οι ΚΞΕ, αρκέστηκα σε 2 κουβέντες...

-Που 'σαι ΚΞΕ? Προχτές ήρθε ο mojo ίδια ώρα κ έβγαλε 4 κιλά ψαριά...Καλή χρονιά και σε εσένανε!

Καλή Χρονιά να έχουμε με υγεία και όλα τα άλλα έρχονται!
Και αν δεν έρθουν μόνα τους,θα τα φέρουμε εμείς...
Τι σκατά ψαροντουφεκάδες είμαστε!!!
Εβίβα!

Εικόνα
Τα προχθεσινά ψαράκια μου.

Εικόνα
Από την αλίευση, στην κατανάλωση!!!

Εικόνα
Όταν μπροστά σε αυτές τις εικόνες ακόμα ασχολείσαι με το αποτέλεσμα, είσαι χαμένος από χέρι!!!
Σχέση τόσο παλιά, τόσο βαθιά, τόσο απόλυτη που γίνεται ταύτιση.
Η ουσία της Ελλάδας είναι θαλασσινή.
Ως τα ιερά και τα όσια.

Άβαταρ μέλους
mkoume
Ονοματεπώνυμο: Manos Koum.

Re: Καλή χρονιά να έχουμε! (που δεν το βλέπω...).

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mkoume » Σάβ 02 Ιαν 2021, 22:30

tsaounlee έγραψε:
Σάβ 02 Ιαν 2021, 22:01
...
ΚΞΕ - ΔΗΛΑΔΗ ΤΙΠΟΤΑ!!!!Έχω δει σαν και εσένααααα.Ένα σωρό....

.....

:lol: :lol: ρε Τσαούν, ακόμα κλαίω... :rotfl: :rotfl:
να είσαι μάγκας πρέπει, δηλαδή να το μπορείς,
κ αν τούτο καταφέρνεις,
λίγο ακόμα μάγκας, ..δηλαδή να τ΄αγνοείς.

Άβαταρ μέλους
gpet78
Ονοματεπώνυμο: Γ. Π.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gpet78 » Κυρ 03 Ιαν 2021, 10:23

tsaounlee έγραψε:
Σάβ 02 Ιαν 2021, 22:01

Όταν μπροστά σε αυτές τις εικόνες ακόμα ασχολείσαι με το αποτέλεσμα, είσαι χαμένος από χέρι!!!
Απόσταγμα σοφίας αυτό το τελευταίο, αλλά και όλο το ποστ απολαυστικό για το χίουμορ, το μήνυμα αισιοδοξίας και ψυχραιμίας , τις όμορφες εικόνες και τις διηγήσεις, μόλις έκανε το χωρίς ψάρεμα Κυριακάτικο πρωινό μου καλύτερο!
Να πω και εγώ μια ιστορία με αφορμή αυτό που γράφεις για το ότι πολλές φορές επιλέγουμε την αψαριά για το ένα ψάρι τρόπαιο - το πιο δύσκολο ψάρι. Πράγματι θα συμφωνήσω ότι αν καθόμαστε να κυνηγάμε τα ίδια και τα ίδια δεν πάμε μπροστά και επέρχεται κορεσμός και σταματά η εξέλιξη. Όμως τα πράγματα στη διάρκεια της βουτιάς είναι δυναμικά και οι αποφάσεις λαμβάνονται με πίεση χρόνου σε κλάσματα δευτερολέπτου και καμιά φορά ανατρέπουν το σενάριο που είχαμε στο μυαλό μας. Έτσι λοιπόν στο χθεσινό ψάρεμα πέφτω πάνω σε ένα ολιγομελές κοπάδι 5-6 συναγρίδων με κομμάτια 2-3 κιλά αλλά ένα από αυτά όχι απλός ξεχωρίζει αλλά είναι υπερδιπλάσιο σε μέγεθος 6+ κιλά. Ένα μέτριο ψάρι νικιέται από την περιέργεια του και κεφαλώνει και η μεγάλη όμως παρασέρνεται και μη θέλοντας να χάσει τον αρχηγικό της ρόλο και να φανεί "κωλόστρα" κεφαλώνει και αυτή από πίσω, το μικρό ψαρί είναι εντός βελινεκούς και αναγνωρίζοντας τον όγκο μου αρχίζει και κάνει σκέψεις "ωχ μ@λ@κ@ την πατήσαμε", το μεγάλο συνεχίζει να έρχεται ανυποψίαστο και σε 2 δέκατα του δευτερολέπτου θα είναι και αυτό εντός βεληνεκούς. Και εδώ θα σας ξενερώσω επιλέγω να κάνω μια σίγουρη βολή στο μικρό ψάρι. Ακόμα δε έχω ξεκαθαρίσει τι με έκανε να πάρω αυτή την απόφαση αλλά μάλλον δεν ήταν η λογική κάλιο 3 και στο χέρι παρά 6 και καρτέρι, ίσως να ήταν ο φόβος της αποτυχίας και δεν ήθελα να μου χαλάσει το 1ο ψάρεμα της χρονιάς, ίσως να ήταν το γεγονός ότι πρόσφατα είχα πιάσει ένα αντίστοιχα μεγάλο ψάρι και αφενός χρειάστηκε να ξεπεράσουμε το όριο των 9 ατόμων για να το φάμε αφετέρου όσο και αν έβαλε τα δυνατά του ο ψήστης τη γεύση και την υφή της μικρής/μέτριας συναγρίδας δε τη πλησίασε. Έτσι τώρα δεν έχω δυσκολίες και διλλήματα πως θα καταναλώσω ένα τεράστιο ψάρι, ενώ το μικρό θα είναι σίγουρα λουκούμι να το φάμε σε οικογενειακό κύκλο.
ΥΓ 1 Στο ψάρεμα αυτό πιο πολύ απόλαυσα μια βουτιά που είχε σαν αποτέλεσμα τη σύλληψη ενός κέφαλου του κιλού μετά από ένα αρκετά μεγάλο σε διάρκεια καρτέρι στα ρηχά, παρά τη βουτιά στις συναγρίδες που ήταν πολύ πιο σύντομη και με μικρότερο βαθμό δυσκολίας και μόνο το βάθος ήταν μεγαλύτερο.
ΥΓ 2 Δεν ανεβάζω τις σχετικές φώτο γιατί δε θέλω να κλέψω τη λάμψη από τις δικές σου :tease:

durutti

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από durutti » Κυρ 03 Ιαν 2021, 10:58

Αφου προλαβες και εκανες και 3 βουτιες μια χαρα,
εγω ακομα το φυσαω...

Καλη χρονια

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Κυρ 03 Ιαν 2021, 11:24

H τελευταία φωτό σου είναι ένα ποίημα! Τώρα ως προς τον προβληματισμό σου, νομίζω ότι υπάρχουν δύο κατηγορίες ψαροντουφεκάδων, αυτοί που πάνε να πιάσουν ψάρια και αυτοί που πάνε απλώς να βρεθούνε εκεί. Η πρώτη κατηγορία βάζει λεφτά στο πορτοφόλι μετά από κάθε εξόρμηση, και αν αυτά δεν είναι αρκετά, η εκδρομή θεωρείται αποτυχημένη. Η δεύτερη αντιθέτως βγάζει λεφτά από το πορτοφόλι και η εκδορμή θεωρείται επιτυχημένη σε κάθε περίπτωση ιδιαίτερα δε όταν βρεθεί σε μέρη όπως αυτά της φωτό σου. Η έλλειψη ψαριών απομακρύνει μαθηματικά όλους τους ανήκοντες στην πρώτη κατηγορία και αυτό ίσως να είναι τελικά το θετικό της υπόθεσης!

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Κυρ 03 Ιαν 2021, 12:45

H τελευταία φωτό σου (οπως σωστα γραφει και ο δημητρης )και αυτα που γραφεις απο κατω είναι ένα ποίημα
Θεωρω οτι με αυτη την αρχικη εικονα βουτας και απολαμβανεις την θαλασσα μας και διχως οπλο :)
Αλλα Προλαβες και τρια ψαρεματα τυχερε :D
Υγ.φοβερη περιγραφη για τον ΚΞΕ :rotfl:
καλη χρονια και υπομονη :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
GoRaN
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γοραντωνάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoRaN » Κυρ 03 Ιαν 2021, 14:00

Το καλύτερο αλίευμα είναι η τελευταία φωτογραφία , όλο το ζουμί!
Καλές θάλασσες εύχομαι , όσο για τη χρονιά δεν λέω τίποτα , ας έρθουν τα πράγματα όσο το δυνατόν καλύτερα για τον καθένα μας...
Κάθε φορά που πατάς τη σκανδάλη , είναι μια ευκαιρία για αυτοκριτική και απολογισμό.

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Κυρ 03 Ιαν 2021, 14:47

Καλή χρονιά! :) (θα είναι βρε! :mrgreen: )
Αφού το ευχαριστήθηκες και -λέγω- επιπλέον γέμισε το ταψί, καλύτερα δεν γίνεται! :thumbsup:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

tas
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Κυρ 03 Ιαν 2021, 15:50

Ελεγεια χειμερινη.
Εγω μονο ενα ενα 3ωρο απογευματινο προλαβα. Ευτυχως πηρα μια τσιπουρα -1,5 κιλα και ενα χταποδακι 4-5 κιλα και παρηγορηθηκα.
Αυτος που εφυγε απαρηγορητος ειναι ο φιλος που ηταν μαζι μου: Χτυπησε για τα καλα και στα γεματα ενα γοφαρι 8 -10 κιλα και οταν πηγε να το μαζεψει, αφου αυτο δεν αντιστεκονταν πλεον, κοπηκε η μεσινεζα και μην τον ειδατε τον Παναη που την εκανε μαζι με τη βεργα. Απαρηγορητος και για το ταλαιπωρο το ψαρι, που δεν υπαρχει περιπτωση να ζησει, αλλα και για το τροπαιο που χαθηκε .

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Κυρ 03 Ιαν 2021, 17:04

Που να ανασάνει η θάλασσα βρε μακελάρη, που μπήκες τρεις φορές μέσα, τάραξες όλα τα όντα της γαλανής, πήρες και δύο ψάρια το ένα σε προχωρημένη εγκυμοσύνη στερώντας από χιλιάδες κεφαλους την ευκαιρία να δουν το φως του ήλιου και να διαπιστώσουν πως χάνεται το κόκκινο σε βάθος μεγαλύτερο των 6 μέτρων και πως όλοι εμείς με μια ανάσα μόνο ζούμε;

Μακελελέ, ε μακελελέ...

YDRAYLIKOS
Ονοματεπώνυμο: PATSIOS CHRIS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από YDRAYLIKOS » Δευ 04 Ιαν 2021, 12:01

dimitrikotz έγραψε:
Κυρ 03 Ιαν 2021, 11:24
H τελευταία φωτό σου είναι ένα ποίημα! Τώρα ως προς τον προβληματισμό σου, νομίζω ότι υπάρχουν δύο κατηγορίες ψαροντουφεκάδων, αυτοί που πάνε να πιάσουν ψάρια και αυτοί που πάνε απλώς να βρεθούνε εκεί. Η πρώτη κατηγορία βάζει λεφτά στο πορτοφόλι μετά από κάθε εξόρμηση, και αν αυτά δεν είναι αρκετά, η εκδρομή θεωρείται αποτυχημένη. Η δεύτερη αντιθέτως βγάζει λεφτά από το πορτοφόλι και η εκδορμή θεωρείται επιτυχημένη σε κάθε περίπτωση ιδιαίτερα δε όταν βρεθεί σε μέρη όπως αυτά της φωτό σου. Η έλλειψη ψαριών απομακρύνει μαθηματικά όλους τους ανήκοντες στην πρώτη κατηγορία και αυτό ίσως να είναι τελικά το θετικό της υπόθεσης!

Είναι έτσι ακριβώς σε δύο γραμμές ειπώθηκαν όλα...

Προσυπογράφω :hello:

Και για την ιστορία... Ανήκω πάντα στους δεύτερους :thumbsup: :thumbsup:

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 04 Ιαν 2021, 13:39

YDRAYLIKOS έγραψε:
Δευ 04 Ιαν 2021, 12:01
dimitrikotz έγραψε:
Κυρ 03 Ιαν 2021, 11:24

Είναι έτσι ακριβώς σε δύο γραμμές ειπώθηκαν όλα...

Προσυπογράφω :hello:

Και για την ιστορία... Ανήκω πάντα στους δεύτερους :thumbsup: :thumbsup:
Κι εγώ φίλε μου στην δεύτερη ανήκω... γιατί αν ανήκα στην πρώτη θα ήταν σαν να έκανα την γυναίκα μου πόρνη :hello:

Άβαταρ μέλους
matador23
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Δευ 04 Ιαν 2021, 13:56

Γιώργη , καλή χρονιά με υγειά και τύχη !!
Γράφεις όμορφα.Στο έχω ξαναπεί. :hello:

Θα μου επιτρέψεις να σου πω οτι μου θύμισες τον αείμνηστο DK με αυτό το γραπτό. "τελευταίος ροφός "

είναι φοβερό το συναίσθημα να εξορκίζεις τους δαίμονες σου στο ψαροτουφεκο.

Έκανε πρόσφατα ενα ποστ και ο panagpanag :
viewtopic.php?f=1&t=67799&p=751696#p751696

Είμαστε πολλοί τελικά!
Δεν ειναι αδυναμία αυτό το συναίσθημα όπως πολλοί το σχολιάζουν.
Είναι απλά η βαθύτερη έννοια της επαφής - (σεβασμός) μας με τη θάλασσα και τα ψάρια που συλλαμβάνουμε να φάμε με αυτούς που αγαπάμε ! :hello:
ΛΑΔΙΑΣ:Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη
https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=68075

Άβαταρ μέλους
Greek-Blue
Ονοματεπώνυμο: Βαγγέλης Ταραμπίκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Greek-Blue » Δευ 04 Ιαν 2021, 15:29

Έχει δεί σαν εσένα πολλούς????????????????
Τι λέεεει ρε ????
Σαν τον Τσαούν δεν υπάρχει 2ος?
3 ψαρέματα? Ά να χαθείς!
1 πήγα με τον τρελό και δεν είδα ούτε καλόγρια (δεν υπερβάλω)
Τσαούν! Γιού άρ α γκόντ ! :hello:

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros
Ονοματεπώνυμο: Stavros G.def

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Δευ 04 Ιαν 2021, 18:20

1. Πάντα το έλεγα, φοβερός συγγραφέας!!
2. Πάντα το έλεγα, φοβερός ψαράς (εφόσον πιάνεις αυτά που χρειάζεσαι η επιτυχία είναι 100%)
3. Τύπωσε τη φωτογραφία του βαρκάρη μου να τη δείχνεις σε περίεργους
Untitled-1 copy.jpg
4. Ωραία η τελευταία φωτό αλλά δείχνεις τα κομμάτια μου :club: :club:
:hello:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”