Σαργοί στα ρηχά και ζευγάρωμα χταποδιών

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
Greek-Blue
Ονοματεπώνυμο: Βαγγέλης Ταραμπίκος

Σαργοί στα ρηχά και ζευγάρωμα χταποδιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Greek-Blue » Πέμ 10 Δεκ 2020, 02:40

Γεια σας φίλοι μου!
Έμεινα πολύ καιρό μακρυά από το αγαπημένο μας φόρουμ, σχεδόν όλο το πολυαγαπημένο μας 2020 :D
Οι λόγοι πολλοί και δεν είχαν να κάνουν μόνο με το γνωστό θέμα που ταλαιπωρεί τους ανθρώπους σε κάθε γωνιά του πλανήτη.
Εκτός από αυτό είχα μια μετακόμιση που με ταλαιπώρησε και απαίτησε πολύ από το χρόνο και τις δυνάμεις μου αλλά και που τελείωσε με αποτέλεσμα θετικό.
Επίσης ήταν ένα διάστημα που η δουλειά με έπηξε, τρελά.
Να μην παραπονιέμαι..ξέρω πόσο κόσμος δεν έχει, πόσος κόσμος υποφέρει και χαροπαλεύει για να τα φέρει βόλτα και να ταΐσει την οικογένεια του.
Πόσοι άνθρωποι παλεύουν για τη ζωή τους, έχασαν δικούς τους και τραβάνε ανηφόρα.
Το ότι ψαρέψαμε ελάχιστα αυτό το χρόνο και έχουμε πάθει σύνδρομο στέρησης μακρυά από την αγαπημένη μας, ας είναι το μεγαλύτερο μας πρόβλημα.
Ξέρω πως όλοι μας έχουμε κουραστεί και έχουμε χάσει το χαμόγελο και τη διάθεση μας περιμένοντας να μας αμολήσουν ξανά.
Υγεία εύχομαι σε όλους και όλα τα άλλα θα τα βρούμε.
Όπως πολλοί συνάδελφοι, βρήκα κι εγώ επιτέλους λίγο χρόνο και διάθεση να μαζέψω μερικά παλιά πλάνα για να περάσω την ώρα μου και ελπίζω και για λίγο τη δική σας.
Τα ψάρια τίποτα σπουδαίο, αλλά περισσότερο ήθελα να μοιραστώ μια εικόνα που έζησα κάποια στιγμή, όταν είδα 2 καλαμάρια (χταπόδια ήταν τελικά, αλλά έτσι όπως κολυμπούσαν στην αρχή σε απόσταση με μπέρδεψαν) τα οποία επιδόθηκαν σε ένα χορευτικό-κυνηγητό, εντελώς αδιάφορα για τη δική μου παρουσία, το οποίο κατέληξε σε αναπαραγωγή. Δεν είχα δει κάτι τέτοιο όσο χρόνια είμαι στη θάλασσα και ούτε κάποιος από τους φίλους που ρώτησα.
Κάποιος φίλος είπε πως μπορεί να μην ήταν αναπαραγωγή αλλά γεύμα. Ελπίζω πως όχι και όπως και να είχε, σύντομα τα άφησα στην ησυχία τους να συνεχίσουν αυτό που έκαναν.
Αν κάποιος φίλος έχει δει κάτι αντίστοιχο θα με ενδιέφερε να μοιραστεί την εμπειρία του.

phpBB [video]

dimitrikotz

Re: Σαργοί στα ρηχά και ζευγάρωμα χταποδιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 10 Δεκ 2020, 08:47

Η εισαγωγή σου ποίημα, και όλο σου το βιντεάκι ωραιότατο. Μάλιστα κάποιες θάλασσες μου φάνηκαν ιδιαίτερα οικείες, ίσως και να'χω ψαρέψει κι εγώ σ' αυτές! Η σκηνή με τα χταπόδια νομίζω θα μπορούσε να αποτελέσει αντικείμενο επιστημονικής δημοσιεύσης γιατί είναι εξαιρετικά σπάνιο να τα πετύχεις σε κατάσταση ζευγαρώματος. Είμαι πεπεισμένος ότι επρόκειτο περί ζευγαρώματος γιατί αυτή είναι και η μόνη περίπτωση που επικεντρώνονται στις περιπτύξεις τους και δεν υπολογίζουν ούτε κινδύνους, ούτε ψαροντουφεκάκες κλπ. Το ίδιο συμβαίνει και με τις μπάφες και με όλα τα πλάσματα (ημών συμπεριλαμβανομένων). Τα χταπόδια γενικά είναι αντικοινωνικά απ' την φύση τους και δεν συνευρίσκονται παρά μόνο για αναπαραγωγή ή για ... καυγά. Έχω πετύχει την δεύτερη περίπτωση που ήταν αρκετά σκληρό σαν θέαμα γιατί το χταπόδι που είχε χάσει την μάχη, είχε ασπρίσει και ήταν ετοιμοθάνατο. Ζευγάρωμα δεν έχω δει ποτέ μου!

Άβαταρ μέλους
pillius
Ονοματεπώνυμο: Βασίλης Κόκκαλης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pillius » Πέμ 10 Δεκ 2020, 09:43

πολύ όμορφα πλάνα και ωραίοι βυθοί!

Πολύ σπάνιο το πλάνο με τα χταπόδια, ούτε έχω δει ούτε έχω ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο, ούτε σε βίντεο έχω δει ζευγάρωμα χταποδιών.
Έχω και εγώ την υποψία ότι μπορεί το μεγάλο να κυνήγαγε το μικρό για να το φάει, έχω πετύχει αρκετές φορές χταπόδια να τρώνε μικρότερα, αλλά ποτέ τέτοιο κυνηγητό...

stealth
Ονοματεπώνυμο: Στράτος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stealth » Πέμ 10 Δεκ 2020, 12:28

Ούτε στο national geographic έχω δει κάτι παρόμοιο, ζευγάρωμα χταποδιών, :hello: κι έχω δει πολλά. Ευχαριστούμε που το μοιράστικες μαζί μας.
Το βίντεο πολύ καλή ανάλυση. :hello:

Άβαταρ μέλους
maimouth
Ονοματεπώνυμο: Costas Vasilakopoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από maimouth » Πέμ 10 Δεκ 2020, 18:41

Η εισαγωγη ειναι ειναι η τελεια απεικονιση του λογου που χειμωνα καλοκαιρι ξυπναμε μεσα στα νυχτα για να παμε στη θαλασσα να ψαρεψουμε.
Ολα ωραια στο βιντεο ... αλλα ρε μπαγασα... κοπανας με το ρολερ προς τα βραχια αβερτα ε???
...από τη πόλη έρχομαι και στη κορφή κανέλλα

Άβαταρ μέλους
Greek-Blue

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Greek-Blue » Πέμ 10 Δεκ 2020, 21:32

maimouth έγραψε:
Πέμ 10 Δεκ 2020, 18:41
Η εισαγωγη ειναι ειναι η τελεια απεικονιση του λογου που χειμωνα καλοκαιρι ξυπναμε μεσα στα νυχτα για να παμε στη θαλασσα να ψαρεψουμε.
Ολα ωραια στο βιντεο ... αλλα ρε μπαγασα... κοπανας με το ρολερ προς τα βραχια αβερτα ε???

Βρε Κωστή, αν και τον εξοπλισμό μου γενικά τον προσέχω πολύ το όπλο για εμένα είναι περισσότερο εργαλείο παρά μπιμπελό, ασχέτως αν σε κάποιο βαθμό το έχω φτιάξει με τα χέρια μου. Ναι λοιπόν, δεν ρίχνω μόνο όταν δεν υπάρχει βράχος από πίσω , αλλά 1) έχω 5 μήκη πετονιάς και αρκετές από τις βολές που βλέπεις είναι πιο μακρινές απ'όσο δείχνουν στο βίντεο 2) στα τόσα χρόνια, βέργα δεν στράβωσα, είναι και 7 χιλιοστά. ΟΚ, η μύτη χάνει την αιχμή της και θέλει τακτικό ακόνισμα. 3) Αν πιστεύω οτι μπορώ χωρίς να χάσω ένα καλό ψάρι, περιμένω να φύγει απο το βράχο και σχεδόν ποτέ δεν ρίχνω με βράχο πίσω στα 1-2 μέτρα.

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Πέμ 10 Δεκ 2020, 21:54

Χαίρομαι πολύ που σε ξαναβλέπω εδώ Φίλε Βαγγέλη...
Η Απουσία σου ήταν Αισθητή...
Εύχομαι να είσαι πάντα καλά,
και με το καλό, όταν φύγει αυτός ο Εφιάλτης,
να απολαμβάνεις ξανά την Θάλασσα,
κι όλα όσα αγαπάς...

:hello:
Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι θάρθεις...

Άβαταρ μέλους
Greek-Blue

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Greek-Blue » Παρ 11 Δεκ 2020, 12:41

CapetanThomas έγραψε:
Πέμ 10 Δεκ 2020, 21:54
Χαίρομαι πολύ που σε ξαναβλέπω εδώ Φίλε Βαγγέλη...
Η Απουσία σου ήταν Αισθητή...
Εύχομαι να είσαι πάντα καλά,
και με το καλό, όταν φύγει αυτός ο Εφιάλτης,
να απολαμβάνεις ξανά την Θάλασσα,
κι όλα όσα αγαπάς...

:hello:
Φίλε μου Θωμά, κι εμένα μου λείψατε και ας μην έμπαινα εδώ να σας μιλήσω.
Είμαι και παράξενο φρούτο εγώ, είμαι και κοινωνικός άνθρωπος αλλά και πού αντικοινωνικός ταυτόχρονα.
Με το καλό να περάσει και αυτό που περνάμε και να κάνουμε τη μάζωξη που λέγαμε να σε χαρούμε από κοντά!

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Παρ 11 Δεκ 2020, 14:09

Πολύ ωραίο το βίντεο (και η μουσική) αλλά το χταποδο-love story πραγματικά μοναδικό! :)
Δε θυμάμαι κατι παρόμοιο σε αρκετές δεκαετίες σε διάφορες θάλασσες. Πολύ ενδιαφέρον, να εισαι καλά που το μοιράστηκες :thumbsup:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Παρ 11 Δεκ 2020, 19:37

Καλώς το παιδί.
Πανέμορφο πλάνο στην ακρογιαλιά.
Καλά, αυτό με τα χταπόδια είναι μοναδικό. Χωρίς να έχω ιδέα, μου έκανε για διεκδίκηση περιοχής.

Και δύσκολες βολές, μη το προσπερνάμε, ειδικά από ψηλά.
:clapping:
Η Ποιότητα της Ζωής μας, απο τις Επιλογές μας εξαρτάται...
-Capetan Thomas

Άβαταρ μέλους
peskandritsas
Ονοματεπώνυμο: Θεοδωρόπουλος Αντρέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από peskandritsas » Κυρ 13 Δεκ 2020, 13:12

Βαγγέληηηηη, μου λειψες ρε μπαγάσα.
οχι μονο απο εδω μεσα, κυρίως απο κοντά.
Αντε να δουμε ποτε θα κανει ξαστερια, :cry: να τα πουμε, να τα πιουμε, και να βραχουμε επιτέλους..
ωραία πλάνα, και ψάρια φιλε.
αλλα ρε μπαγασα, εχοντας ψαρεψει αρκετα μαζι σου πλέον θα σου πω εδω ανοιχτά, οτι το βραχιολη που κουβαλας μαζι σου (απο καθαρη ανασφάλεια, και κακη συνήθεια) και δεν το χρησιμοποιεις ποτε, την επομενη φορά θα στο φερω στο κεφάλι (η καλή εκδοχη :rotfl: )
ειδικα εσυ δεν το χρειαζεσαι ρε μορτη με τον τροπο που ψαρευεις
για τα χταπόδια εγω θα πω, οτι ποιο πολύ μου κάνει για την φάση, το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό, μιας και παλία που τα ψαρευα αρκετά εχω δει αρκετα μικρά μισοφαγωμένα κατω απο το μεγάλο που ειχα χτυπήσει.
εχω δει και ζευγάρωμα και το θυμάμαι ως πολύ ποιο ηρεμη φάση,μεχρι που μπηκα στην μεση βεβαια, δυστυχως :cry: (στερνη μου γνώση)
φοβερο πλάνο και αυτο βεβαια έτσι και αλλιώς και αξιεπαινη επισης η αυτοσυγκράτηση σου :hello:

Άβαταρ μέλους
Greek-Blue

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Greek-Blue » Δευ 14 Δεκ 2020, 02:01

Άρη, περίμενα να φάω κράξιμο για το τραγούδι. Κι εμένα μου αρέσει πολύ.

Αντρέα μου έχεις δίκιο.
Κι εμένα με χαλάει πολύ το βραχιόλι στα πλάνα και είναι γεγονός πως συνήθως δεν το χρησιμοποιώ καθόλου.
Θα το παλέψω να μην το κουβαλάω καν.
Κι εμένα μου έλειψες βρε τέρας. Περιμένουμε και εγώ και ο Ζάχος να μας πας σε εκείνο το ωραίο μέρος για πρωινό..θυμάσαι?
Καταλαβαίνεις ότι πρέπει να έχουν προηγηθεί 2-3 μέρες ψαρέματος πριν. Είπαμε, μόλις μας αμολήσουν.

Τελικά οι περισσότεροι πιστεύουν πως πρόκειται για κανιβαλισμό και όχι για ζευγάρωμα.
Μου το διαλύσατε το λοβ στόρι :cry:

thodoris981

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thodoris981 » Σάβ 26 Δεκ 2020, 11:50

Γεια σου Βαγγελη με τα ωραια σου!!
Ζευγαρωμα ειναι μην ακους τους κανιβαλους,,που τα θελουν να κανιβαλιζονται :D
Μ αρεσει πολυ αυτο τα ψαρεμα και το κανω κι εγω οσο μπορω.
Πανω στα κοφτα με καρτερακια στα πρωτα μετρα να περιμενεις ψαρακια με φοντο το χαος.
Η φολα ειναι αλλη μια μερα κοντα στη θαλασσα.

silverdiver
Ονοματεπώνυμο: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Δευ 28 Δεκ 2020, 17:09

Μοναδικο πλανο το πρωτο! Εγω πιστευω οτι ηταν ερωτικο καλεσμα επειδη σε ειδανε :D
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...

Άβαταρ μέλους
matador23
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τρί 29 Δεκ 2020, 19:37

Greek-Blue έγραψε:
Πέμ 10 Δεκ 2020, 21:32
maimouth έγραψε:
Πέμ 10 Δεκ 2020, 18:41

Βρε Κωστή, αν και τον εξοπλισμό μου γενικά τον προσέχω πολύ το όπλο για εμένα είναι περισσότερο εργαλείο παρά μπιμπελό, ασχέτως αν σε κάποιο βαθμό το έχω φτιάξει με τα χέρια μου. Ναι λοιπόν, δεν ρίχνω μόνο όταν δεν υπάρχει βράχος από πίσω , αλλά 1) έχω 5 μήκη πετονιάς και αρκετές από τις βολές που βλέπεις είναι πιο μακρινές απ'όσο δείχνουν στο βίντεο 2) στα τόσα χρόνια, βέργα δεν στράβωσα, είναι και 7 χιλιοστά. ΟΚ, η μύτη χάνει την αιχμή της και θέλει τακτικό ακόνισμα. 3) Αν πιστεύω οτι μπορώ χωρίς να χάσω ένα καλό ψάρι, περιμένω να φύγει απο το βράχο και σχεδόν ποτέ δεν ρίχνω με βράχο πίσω στα 1-2 μέτρα.

Βαγγελη αυτον να λέει το πεταλωτή :lol:

Τα οπλα τα εχουμε για να ριχνουμε να βαραμε !
Κατσε να δεις οταν ανεβασω βιντεο με το πολυσπαστο ,πετρες που εσπασα χαχαχαχα
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”