Κυνηγώντας του κυνηγούς

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
dimitrikotz

Κυνηγώντας του κυνηγούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Παρ 23 Οκτ 2020, 23:28

Ήταν άλλη μία απο τις γνωστές εμπνεύσεις μου. Ορμώμενος από την παθολογική αγοραφοβία μου, έψαξα και βρήκα τελικά την παραλία που δεν θα είχε ψυχή σε απόσταση δύο μιλίων στην θάλασσα και δύο χιλιομέτρων στην ξηρά. Έφτασα μέχρι εκεί που πήγαινε το αυτοκίνητο, και με βαριά καρδιά ζεύτηκα εξοπλισμό και ψαροντούφεκα, και καρτερικά πήρα τον δρόμο για κάτω (όποιος έχει δει την τελευταία ταινία -κύκνειο άσμα- του μακαρίτη Δημήτρη Κόλια στον Κορινθιακό, θα καταλάβει). Το παντελώς αγύμναστο κορμί μου σε συνδυασμό με τα προγεροντικά συμπτώματα δεν βοηθούσαν καθόλου στο εγχείρημα, όμως η προσμονή της βουτιάς έκανε το έργο ευκολότερο. Φτάνοντας ένιωσα την γλυκιά αίσθηση της κόπωσης, εκείνης που σε κάνει να θέλεις να μπεις όπως είσαι με τα ρούχα στο νερό. Με ανακούφιση είδα ότι δεν υπήρχε μήτε σημαδούρα, μήτε άνθρωπος, μήτε και βάρκα στον ορίζοντα και έτσι νωχελικά άρχισα να ντύνομαι απολαμβάνοντας τις στιγμές. Δεν θα συμβιβαζόμουν με τίποτα λιγότερο από μία τρίκιλη στήρα.

Μετά την είσοδο μου στο νερό κατευθύνθηκα προς τον πρώτο κάβο. Καθ' οδόν φρόντισα να πιάσω και κάποια μπαρμπούνια για την απαραίτητη προθέρμανση, αλλά και γιατί αρέσουν σε όλους. Ο κάβος έκανε όμορφο βυθό, βραχώδεις όγκοι ανάμεσα σε αμμώδη διαμόρφωση. Με την πρώτη βουτιά είδα και το πρώτο αξιόλογο ψάρι, μία στήρα που δεν ήταν βέβαια τρίκιλη, αλλά συμβιβαζόμουν και μ' αυτή! Ήταν όμως αρκετά νευρική και έσπευσε να βρει ασφαλές καταφύγιο. Χωρίς πολλές ελπίδες καταδύθηκα από την άλλη πλευρά του βράχου και απο ένα τυφλό σημείο πόνταρα στην περιέργεια που είναι η αχίλλειος φτέρνα τους! Στην πρώτη μουτσούνα που αντίκρυσα πίσω από το παρατημένο δίχτυ, έριξα σε πρώτο χρόνο και προς έκπληξη μου αντί της στήρας εμφανίστηκε μία σφυρίδα, όχι ιδιαίτερα αξιόλογη, αλλά ούτε και απαγορευμένη.

Προχωρώντας ο βυθός χάλασε. Βραχάκια στα ρηχά και απέραντη άμμος στις βαθύτερες ζώνες. Βέβαια ο τόπος φώναζε από μακριά για μεγάλες σφυρίδες, αλλά για να τις πιάσεις ήθελες είτε μπάρμα γνώστη στην Κορώνη, είτε πολλή πολλή τύχη, κι εγώ δεν διέθετα τίποτα από τα δύο. Έκανα δυό τρείς βουτιές μπας και, αλλά πέραν της χαράς της ελεύθερης κατάδυσης, δεν είδα άλλη χαρά. Τα ψευτοκάρτερα στα ρηχά ήταν μία σκέτη αποτυχία, σε κάποια όμως στιγμή που πηγα να πιώ νερό τους είδα.. 4-5 κυνηγοί είχαν περικυκλώσει την σημαδούρα και τσιμπολογούσαν τα μπαρμπούνια. Τα ψάρια ήταν βεβαίως στην επιφάνεια, αλλά ο κυματισμός που επικρατούσε έκανε τα πράγματα δύσκολα. Το πρώτο ψάρι πέρασε δίπλα μου και το πήρα 'σαν σε προπόνηση' που θα λέγανε στο μπάσκετ. Το δεύτερο πέρασε στο κορδόνι ακόμα πιο εύκολα, ενώ ένα τρίτο περιτριγύριζε το λαβωμένο. Αποφάσισα να πάρω το δεύτερο όπλο και να αφήσω το λαβωμένο ως 'δόλωμα'. Το τέχνασμα έπιασε και σύντομα είχα και το τρίτο στο βεληνεκές μου, εκεί όμως συνειδητοποίησα ότι είχα πάρει από την θάλασσα αυτά που μου αναλογούσαν. Δεν πάτησα την σκανδάλη και δεν το μετάνιωσα που δεν άφησα την απληστία να μολύνει την στιγμή.

Πήρα τον δρόμο της επιστροφής με ανάμικτα συναισθήματα. Είχα πιάσει ψάρια, αλλά από την επιφάνεια, είχα κολυμπήσει αρκετά αλλά ο βυθός ήταν μέτριος. Ήθελα δύσκολα ψάρια, γεμάτες βουτιές, απαιτητικές βολές και αυτά δεν τα είχα. Όμως η επαφή με την θάλασσα είναι πάντα αρκετή. Η σφυρίδα εκτιμήθηκε δεόντως σε αντίθεση με τους κυνηγούς που χαρακτηρίστηκαν ως 'σαβουράψαρα'. Έχω βαλθεί να αποδείξω το αντίθετο, όμως οι περιορισμένες γνώσεις μου στην μαγειρική δεν βοηθάνε. Οποια συμβουλή θα εκτιμηθεί ιδιαιτέρως!

phpBB [video]

Άβαταρ μέλους
seadragon
Ονοματεπώνυμο: Σπυρος Ευσταθιου

Re: Κυνηγώντας του κυνηγούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seadragon » Σάβ 24 Οκτ 2020, 08:00

YO παππου.... καλως ηρθες στο club. ειχε ο τοπος πετρομπαρμπουνα και συ βαραγες κυνηγους? OMG !!!
Ακομα δεν εχω δει κανεναν εδω και εχω αρχισει να τους ξεχναω πως ειναι, τα λαυρακια επισης. (λογω ηλικιας)
πηρες 3 μπαρμπουνακια, παρε αλλα 3-4-5-6-7-8-9-10 και βγες. ο καλυτερος μεζες. =D> :yahoo:

tas
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Σάβ 24 Οκτ 2020, 09:31

Πολύ καλά σε πήγε η εξόρμηση. Τα μπαρμπουνάκια και η σφυριδα πρώτα. Τώρα για τον κυνηγό θα σου πιο μια δική μου εμπειρία. Πριν κάποια χρόνια είχα πιάσει έναν πολύ μεγάλο ψαρι. Την ίδια μέρα , το βράδυ, ήρθαν τυχαία κάποιοι φίλοι στο σπιτι και είπαν να φάμε το ψαρι. Ένα μέρος του λοιπον το έκανα σουβλάκια με ντομάτα, κρεμυδι και πιπεριά και τα έψησα στα κάρβουνα. Ήταν πολύ νοστιμο και έμοιαζε ανάμεσα σε χοιρινό και ψαρι. Το κεφάλι μαζί με ένα μέρος από το σώμα το έδωσα στην μητέρα μου και έκανε σούπα μετά από 2,3 μέρες. Το αποτελεσμα ηταν χάλια και πολύ λιπαρό. Ένα μέρος Επίσης , μερικά φιλετα κράτησα στη κατάψυξη για καμία βδομάδα και τα έκανα στο φούρνο. Επίσης νόστος και χάλια. ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: ο κυνηγός πρέπει να τρώγεται άμεσα ολόφρεσκο και , εί δυνατόν , στα κάρβουνα η εστω στο τηγάνι ( ψητο ομως οχι τηγανιτο) με ενισχυτικα γεύσης (λαχανικά εν προκειμένω) . Πρέπει να αποφεύγεται η κατάψυξη και ο φούρνος. Το κεφάλι δεν αξίζει μάλλον πάει για τη γάτα η το σκύλο αν υπάρχει. Αυτα τα λιγα απο μενα και απο τη μικρη μου εμπειρια. Μετα απο αυτο ψαρι δεν ετυχε να ξαναπιασω ποτε κυνηγο αν και είδα κάμποσους.

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Σάβ 24 Οκτ 2020, 09:37

Μπράβο Δημήτρη για την όμορφη Επιτυχία σου…!!!
Ολα εξαιρετικά...

( Αν και οι Γνώμες Γευστικά διαφέρουν στον Καθένα μας,
αλλά αυτό είναι φυσιολογικό και σεβαστό...)..

Τί μου θύμισες τώρα…!!!
Μία από τις πιο Αγαπημένες μου Αναφορές…

Κάνε το, Πλακί στον Φούρνο…
Πολλές Ροδέλες Ντομάτας, και Κρεμμυδιού…
Πιστεύω ότι θα αλλάξεις Γνώμη,
Γευστικά δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο…

viewtopic.php?f=1&t=47411#p547398

Μπράβο για Όλα και να είσαι πάντα καλά…

:hello:
Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι θάρθεις...

Κοτοπουλο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κοτοπουλο » Σάβ 24 Οκτ 2020, 10:12

Μια χαρά σε πήγε το ψάρεμα ! Όλο αυτό που φαίνεται στο βίντεο που πας για την Στηρα με τις τρύπες είναι δίχτυ ?

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Σάβ 24 Οκτ 2020, 10:58

seadragon έγραψε:
Σάβ 24 Οκτ 2020, 08:00
YO παππου.... καλως ηρθες στο club. ειχε ο τοπος πετρομπαρμπουνα και συ βαραγες κυνηγους? OMG !!!
Ακομα δεν εχω δει κανεναν εδω και εχω αρχισει να τους ξεχναω πως ειναι, τα λαυρακια επισης. (λογω ηλικιας)
πηρες 3 μπαρμπουνακια, παρε αλλα 3-4-5-6-7-8-9-10 και βγες. ο καλυτερος μεζες. =D> :yahoo:
Χα χα είμαι προ πολλού στο γνωστό αυτό club φίλε μου! Για τα μπαρπούνια θα μπορούσα να περιοριστώ μόνο εκεί, αλλά δεν είχα χρόνο για τίποτα άλλο. Το συγκεκριμένο μέρος πάντως πρέπει να κρατάει μεγάλες σφυρίδες, είμαι πεπεισμένος γι' αυτό. Για του κυνηγούς δεν ξέρω, αλλά λογικά λαυράκια πρέπει να υπάρχουν παντού..., είναι ωραία εποχή αυτή για ψάρεμα!

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Σάβ 24 Οκτ 2020, 11:01

tas έγραψε:
Σάβ 24 Οκτ 2020, 09:31
Πολύ καλά σε πήγε η εξόρμηση. Τα μπαρμπουνάκια και η σφυριδα πρώτα. Τώρα για τον κυνηγό θα σου πιο μια δική μου εμπειρία. Πριν κάποια χρόνια είχα πιάσει έναν πολύ μεγάλο ψαρι. Την ίδια μέρα , το βράδυ, ήρθαν τυχαία κάποιοι φίλοι στο σπιτι και είπαν να φάμε το ψαρι. Ένα μέρος του λοιπον το έκανα σουβλάκια με ντομάτα, κρεμυδι και πιπεριά και τα έψησα στα κάρβουνα. Ήταν πολύ νοστιμο και έμοιαζε ανάμεσα σε χοιρινό και ψαρι. Το κεφάλι μαζί με ένα μέρος από το σώμα το έδωσα στην μητέρα μου και έκανε σούπα μετά από 2,3 μέρες. Το αποτελεσμα ηταν χάλια και πολύ λιπαρό. Ένα μέρος Επίσης , μερικά φιλετα κράτησα στη κατάψυξη για καμία βδομάδα και τα έκανα στο φούρνο. Επίσης νόστος και χάλια. ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: ο κυνηγός πρέπει να τρώγεται άμεσα ολόφρεσκο και , εί δυνατόν , στα κάρβουνα η εστω στο τηγάνι ( ψητο ομως οχι τηγανιτο) με ενισχυτικα γεύσης (λαχανικά εν προκειμένω) . Πρέπει να αποφεύγεται η κατάψυξη και ο φούρνος. Το κεφάλι δεν αξίζει μάλλον πάει για τη γάτα η το σκύλο αν υπάρχει. Αυτα τα λιγα απο μενα και απο τη μικρη μου εμπειρια. Μετα απο αυτο ψαρι δεν ετυχε να ξαναπιασω ποτε κυνηγο αν και είδα κάμποσους.
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου, αλλά μου φαίνεται την πάτησα... Οι κυνηγοί είναι ήδη μία εβδομάδα στην κατάψυξη, και έχω βάλει μεγάλο στοίχημα με την γυναίκα ότι είναι γκουρμέ!!! Τα κεφάλια θα τα πετάξω όπως είπες και τα ψάρια κάρβουνο ή πλακί. Ο θεός βοηθός, αλλά μου φαίνεται θα το χάσω το στοίχημα :(

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Σάβ 24 Οκτ 2020, 11:05

CapetanThomas έγραψε:
Σάβ 24 Οκτ 2020, 09:37
Μπράβο Δημήτρη για την όμορφη Επιτυχία σου…!!!
Ολα εξαιρετικά...

( Αν και οι Γνώμες Γευστικά διαφέρουν στον Καθένα μας,
αλλά αυτό είναι φυσιολογικό και σεβαστό...)..

Τί μου θύμισες τώρα…!!!
Μία από τις πιο Αγαπημένες μου Αναφορές…

Κάνε το, Πλακί στον Φούρνο…
Πολλές Ροδέλες Ντομάτας, και Κρεμμυδιού…
Πιστεύω ότι θα αλλάξεις Γνώμη,
Γευστικά δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο…

viewtopic.php?f=1&t=47411#p547398

Μπράβο για Όλα και να είσαι πάντα καλά…

:hello:
Ευχαριστώ πολύ καπετάνιε, θα γίνει η δοκιμή και θα επανέλθω για να πω εντυπώσεις. Πάντα με τον καλό λόγο για όλους, είσαι σπάνια περίπτωση ανθρώπου :hello:

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Σάβ 24 Οκτ 2020, 11:08

Κοτοπουλο έγραψε:
Σάβ 24 Οκτ 2020, 10:12
Μια χαρά σε πήγε το ψάρεμα ! Όλο αυτό που φαίνεται στο βίντεο που πας για την Στηρα με τις τρύπες είναι δίχτυ ?
Γειά σου κοτόπουλο! Ναι δίχτυ είναι και μάλστα τεράστιο. Πρέπει να έχει αρκετά ψάρια εκεί μέσα, καθώς είναι πλέον φυσικό καταφύγιο.. Είδα κάποιες κινήσεις, αλλά κόλωσα να μπω από κάτω γιατί ποτέ δεν ξέρεις... το δίχτυ είναι δίχτυ

Κοτοπουλο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κοτοπουλο » Σάβ 24 Οκτ 2020, 11:26

dimitrikotz έγραψε:
Σάβ 24 Οκτ 2020, 11:08
Κοτοπουλο έγραψε:
Σάβ 24 Οκτ 2020, 10:12
Γειά σου κοτόπουλο! Ναι δίχτυ είναι και μάλστα τεράστιο. Πρέπει να έχει αρκετά ψάρια εκεί μέσα, καθώς είναι πλέον φυσικό καταφύγιο.. Είδα κάποιες κινήσεις, αλλά κόλωσα να μπω από κάτω γιατί ποτέ δεν ξέρεις... το δίχτυ είναι δίχτυ
Ναι εννοείται δεν πας κοντα ..ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται..

Άβαταρ μέλους
.spiros.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από .spiros. » Σάβ 24 Οκτ 2020, 15:51

Πολυ ομορφα ψαρια Δημητρη ...
Προσφατα επισκεφτηκε τη σημαδουρα μου κ εμενα ενα ψαρι καπου 4-5 κιλα , αλλα δεν το ειδα νωρις γτ ειχε πολυ κυμα ...
Παντα τετοια ! :hello:

Άβαταρ μέλους
andrianblue

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από andrianblue » Σάβ 24 Οκτ 2020, 15:55

Ωραια ψαρια!
Τα διχτυα εννοειται οτι θελουν πολυ προσοχη.
Δεν υπαρχει λογος για παλικαριες σε τετοιες περιπτωσεις.

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Σάβ 24 Οκτ 2020, 16:55

.spiros. έγραψε:
Σάβ 24 Οκτ 2020, 15:51
Πολυ ομορφα ψαρια Δημητρη ...
Προσφατα επισκεφτηκε τη σημαδουρα μου κ εμενα ενα ψαρι καπου 4-5 κιλα , αλλα δεν το ειδα νωρις γτ ειχε πολυ κυμα ...
Παντα τετοια ! :hello:

Ευχαριστώ πολύ Σπύρο, αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πόσο λεπτή σάρκα έχουν, η βέργα πέρασε σαν να μην υπήρχαν.. Με το κύμα δεν είναι καθόλου εύκολα, κι εγώ νόμιζα ότι θα αστοχούσα. Τώρα μένει το γευστικό κομμάτι, είχα πιάσει ένα παλιά αλλά δεν θυμάμαι καθόλου πως ήταν.

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Σάβ 24 Οκτ 2020, 16:56

jimskeet έγραψε:
Σάβ 24 Οκτ 2020, 15:55
Ωραια ψαρια!
Δημήτρη παλιά έκανα πολλές ταρζανιές, άλλες εποχές θα πήγαινα από κάτω απ' το δίχτυ χωρίς ενδοιασμούς... Γερνώντας έχω γίνει πολύ πιο συνετός!

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Σάβ 24 Οκτ 2020, 18:45

dimitrikotz έγραψε:
Σάβ 24 Οκτ 2020, 16:56
jimskeet έγραψε:
Σάβ 24 Οκτ 2020, 15:55
Ωραια ψαρια!
Δημήτρη παλιά έκανα πολλές ταρζανιές, άλλες εποχές θα πήγαινα από κάτω απ' το δίχτυ χωρίς ενδοιασμούς... Γερνώντας έχω γίνει πολύ πιο συνετός!
....γηρασκεις αει διδασκομενος !!! :grin:
και δε με λες? :-k .......οταν δεν ειχες δουλεια.......στη θαλασσα κοιμοσουν? τα ψαρια καθονται λιγοτερη ωρα στο νερο !! :mrgreen:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”