Η θυσία του ιερού γοφαριού

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
silverdiver
Ονοματεπώνυμο: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Re: Η θυσία του ιερού γοφαριού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Τρί 27 Οκτ 2020, 21:14

Κριμα το γοφαρι φιλε αλλα συμβαινουν αυτα... Εχω κολλημα με τις πετονιες ,τις μυτες και τα παρελκομενα και πριν απο καθε ψαρεμα τα ψαχνω σχολαστικα, την εχω πατησει και εγω γι΄αυτο χαχα
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τρί 27 Οκτ 2020, 21:42

silverdiver έγραψε:
Τρί 27 Οκτ 2020, 21:14
Κριμα το γοφαρι φιλε αλλα συμβαινουν αυτα... Εχω κολλημα με τις πετονιες ,τις μυτες και τα παρελκομενα και πριν απο καθε ψαρεμα τα ψαχνω σχολαστικα, την εχω πατησει και εγω γι΄αυτο χαχα
Κι εγώ την πατάω, αλλά μυαλό δεν βάζω... Τώρα που έχω λίγο χρόνο, ευκαιρία να κάνω κάποιες δουλειές!!

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τρί 27 Οκτ 2020, 21:44

hariska έγραψε:
Τρί 27 Οκτ 2020, 16:42
Γιατί βρε φίλε ατόπημα;
Δεν πα να ψοφήσει το παλιόψαρο. Αν ήθελε ας καθόταν.
Το παλιόψαρο το πιάσε ένα συνάδελφος τελικά, οπότε δεν πήγε υπερ πίστεως! Δυστυχώς στο ψάρεμα και η παραμικρή λεπτομέρεια μπορεί να φέρει την καταστροφή...

Άβαταρ μέλους
mike_m

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mike_m » Τετ 28 Οκτ 2020, 10:26

Ενα θα σου πω...

Στα ψαρεματα βαζω την ψαροβελονα πανω μου αλλά Dapiran....
Εχθες είχα μια καλή αμερικάνα/πέρδικα ή πιτσιλωτη χειλου οπως τις λέμε γυρω στο κιλο και 4 κέφαλους μεγάλους και ενα χταποδι μεγάλο.
Ολα στην ψαροκλωστη περασμένα βραγχια - στομα.
Μου τρεχαν τα σαλια ήδη μέσα στο νερο για τη σουπα που κάνει η αμερικάνα, τη θεωρώ κορυφαίο ψάρι για σουπα.

Βγηκα και ειχα ολα τα υπολοιπα εκτός από τη χειλου....

Συνήθως την ψάχνω μέχρι ψυχαναγκασμου με τα εργαλεία μου. Μπορεί να ειναι παλια και φθαρμένα αλλά όσο περνάει απο το χέρι μου τα συντηρώ. Θεωρώ μεγάλη γουρσουζια να μην ακονίσω τη βέργα και να μην ελεγξω σχοινοκαμπάνα και πετονια στο οπλο και οσες φορές δε το κάνω λέω απο μέσα μου οσι σου αξιζει να βγαίνεις αψαρος!

Ομως μερικές φορές δεν ειναι κισμέτ που λενε και οι τουρκαλαδες...
Επεξεργασια εικονασ ονλινε https://compressimage.toolur.com/

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τετ 28 Οκτ 2020, 13:57

mike_m έγραψε:
Τετ 28 Οκτ 2020, 10:26
Ενα θα σου πω...

Στα ψαρεματα βαζω την ψαροβελονα πανω μου αλλά Dapiran....
Εχθες είχα μια καλή αμερικάνα/πέρδικα ή πιτσιλωτη χειλου οπως τις λέμε γυρω στο κιλο και 4 κέφαλους μεγάλους και ενα χταποδι μεγάλο.
Ολα στην ψαροκλωστη περασμένα βραγχια - στομα.
Μου τρεχαν τα σαλια ήδη μέσα στο νερο για τη σουπα που κάνει η αμερικάνα, τη θεωρώ κορυφαίο ψάρι για σουπα.

Βγηκα και ειχα ολα τα υπολοιπα εκτός από τη χειλου....

Συνήθως την ψάχνω μέχρι ψυχαναγκασμου με τα εργαλεία μου. Μπορεί να ειναι παλια και φθαρμένα αλλά όσο περνάει απο το χέρι μου τα συντηρώ. Θεωρώ μεγάλη γουρσουζια να μην ακονίσω τη βέργα και να μην ελεγξω σχοινοκαμπάνα και πετονια στο οπλο και οσες φορές δε το κάνω λέω απο μέσα μου οσι σου αξιζει να βγαίνεις αψαρος!

Ομως μερικές φορές δεν ειναι κισμέτ που λενε και οι τουρκαλαδες...
Mike, εδώ τις πιτσιλωτές τις λέμε λαπίνες και τις βλέπεις πάντα σε αφθονία, έλα να πιάσεις όσες θέλεις! Όσο για το κισμέτ, εγώ δεν τα πιστεύω, αντιθέτως πιστεύω στο ότι ο καθένας είναι άξιος της μοίρας του και παίρνει (ή δεν παίρνει) αυτα που του αξίζουν. Αυτό που έπαθες, κι αυτό που έπαθα ήταν καλά μαθήματα για το μέλλον!! :hello:

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”