Η θυσία του ιερού γοφαριού

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
dimitrikotz

Η θυσία του ιερού γοφαριού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 15 Οκτ 2020, 15:30

Ένα από τα χειρότερα ατοπήματα - αν όχι το χειρότερο - στο υποβρύχιο ψάρεμα, είναι να αφαιρείς την ζωή ή να τραυματίζεις ένα θαλάσσιο πλάσμα, χωρίς να το συλλαμβάνεις. Και αυτό γιατί χάνεται άσκοπα μία ζωή χωρίς να χρειάζεται περαιτέρω εξηγήσεις. Δυστυχώς στην τελευταία μου εξόρμηση υπέπεσα -άθελα μου - στο ατόπημα αυτό, μη έχοντας επιμεληθεί για την σωστή συντήρηση του εφεδρικού όπλου μου. Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα απ' την αρχή.

Επίσκεψη σ' ένα ρηχό τόπο, χωρίς να περιμένω τίποτα το ιδιαίτερο, απλά για την χαρά της βουτιάς. Αυτό που είχα στο μυαλό μου ήταν με το μικρό όπλο να πιάσω κάποια μπαρμπουνάκια που αφθονούν στην περιοχή για φάει η παρέα. Το όπλο αυτό είχα αρκετούς μήνες να το χρησιμοποιήσω και βέβαια αμελής όπως είμαι δεν φρόντισα πριν την είσοδο μου στην θάλασσα να ελέγξω κάποια στοιχειώδη. Με το που μπήκα στην θάλασσα ξεκίνησα κάποια ρηχά καρτεράκια για να τσεκάρω την κίνηση. Ο τόπος παρ' ότι φουλ ψαρεμένος και παρά την ύπαρξη και άλλων συναδέλφων, ήταν ζωντανός με έντονη παρουσία μικρόψαρων. Στο τρίτο μόλις καρτέρι, σε βάθος το πολύ δύο μέτρων, αντιλαμβάνομαι νοερά την ύπαρξη ενός καλού ψαριού, και την αμέσως επόμενη στιγμή εμφανίζεται από πάνω μου ένα κοπάδι γοφαριών. Αφού πέρασαν, έκαναν αναστροφή και πέρασαν μπροστά μου δίνοντας μου την ευκαιρία για μία καλή βολή. Πράγματι η βολή έγινε στο κέντρο, λίγο πίσω από τα βράγχια και ήταν καίρια. Γνωρίζοντας την δύναμη και την μαχητικότητα του συγκεκριμένου ψαριού και όντας σίγουρος ότι ήταν πιασμένο καλά, αποφάσισα να μην το κοντράρω και να το αφήσω να εξαντληθεί. Δυστυχώς μετά το πρώτο τράβηγμα, δεν υπήρξε καμία αντίσταση και αμέσως συνειδητοποίησα ότι το ψάρι είχε χαθεί. Η πετονιά είχε κοπεί στο σημείο ακριβώς που συνδέονταν με το σχοινί του μουλινέ και βέβαια ο λόγος ήταν ότι δεν την είχα αντικαταστήσει στην ώρα της ως όφειλα. Με έπιασε μεγάλη απογοήτευση όχι γιατί δεν έπιασα το ψάρι, αλλά γιατί σκότωσα το ψάρι για το "τίποτα". Και δεν ήταν ότι έκανα μία κακή βολή, ή ότι έτυχε μία "κακιά στιγμή", ήταν καθαρά θέμα προσωπικής εγκληματικής αμέλειας εκ μέρους μου και το όμορφο αυτό ψάρι θυσιάστηκε στο βωμό της αμέλειας μου αυτής.

Όπως είναι φυσικό μετά απ' αυτό έχασα την όρεξη για ψάρεμα και η πρώτη σκέψη ήταν να βγω έξω. Ούτως ή άλλως είχα χάσει και την βέργα του μικρού όπλου και το μόνο που μου έμενε ήταν ο ράπτορας με την εφτάρα βέργα, όπλο όχι ακριβώς ιδανικό για μπαρπούνια των 100 γραμμαρίων στα πέντε μέτρα! Τελικά αποφάσισα να συνεχίσω γιατί όταν είμαι μέσα στην θάλασσα δύσκολα βγαίνω έξω. Άρχισα να βαράω μπαρμπούνια, αλλά το ψάρεμα αυτό με κούρασε γρήγορα και σκέφτηκα να συνεχίσω με καρτέρια και πλαναρισματάκια. Τα πλαναρίσματα αποδείχτηκαν αρκετά αποδοτικά καθώς όχι μόνο κυκλοφορούσαν ψάρια, αλλά ήταν και δεκτικά στις βολές. Η μέρα τελείωσε με την σύλληψη μίας ωραίας στήρας εκεί που κάπως βάθαινε ο τόπος. Και πάλι όμως τίποτε απ' όλα αυτά δεν ήταν αρκετό για να με κάνει να αισθανθώ κάπως καλύτερα. Γυρνώντας όμως στην παραλία με περίμενε μία ευχάριστη έκπληξη. Το χαμένο ψάρι το είχε πιάσει τελικά ένας συνάδελφος που όλο καμάρι το επεδείκνυε στην παρέα του!! Αμέσως με πλημμύρισε μία αίσθηση ανακούφισης, η ζωή που αφαίρεσα δεν θα πήγαινε τελικά χαμένη! Η διάθεση μου έφτιαξε αμέσως και όταν εν μέσω φωτογραφιών άκουσα τον συνάδελφο να μιλάει για το "αγαντάρισμα στα 28 μέτρα", απλά γέλασα από μέσα μου - ίσως και λίγο απ' έξω μου-. Όλα ήταν καλά.

Υ.Γ. Το χταποδάκι που εμφανίζεται στο τέλος του βίντεο, δυστυχώς πιάστηκε από άλλο "συνάδελφο". Ήταν δεν ήταν 200 γραμμάρια. No hope
phpBB [video]

Άβαταρ μέλους
GoRaN
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γοραντωνάκης

Re: Η θυσία του ιερού γοφαριού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoRaN » Πέμ 15 Οκτ 2020, 15:48

Ωραίες οι συλλήψεις στα ρηχά!
Δημήτρη στη θάλασσα τίποτα δεν πάει χαμένο....Ναί συμφωνώ ότι ο άνθρωπος βάζει το χεράκι του και αφαιρεί μια ζωή αλλά και να μην έρθει στα χέρια του θα καταλήξει στην κοιλιά κάποιου άλλου ζωντανού ή στην περίπτωσή σου θα πιαστεί από κάποιον άλλο.

Στη θάλασσα δεν πάμε ποτέ με εργαλεία φθαρμένα , που δεν κόβουν και δεν τρυπάνε!
Το Raptor δεν το λυπήθηκες για τόσο κοντινές βολές στην άμμο και τις πέτρες; Θα τροχίζεις μια ώρα για να επαναφέρεις την αιχμή της βέργας.
Φιλικά Γιώργος. :hello:
Κάθε φορά που πατάς τη σκανδάλη , είναι μια ευκαιρία για αυτοκριτική και απολογισμό.

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Πέμ 15 Οκτ 2020, 17:06

Άκου αγανταρισμα στα 28...
Έπρεπε να τον ρωτήσεις αν είχε παίξει και..ξεβραχωμα :rotfl:
Νταξει,λοιπόν,τέλος καλο όλα καλά...
Τσίμπησες και τη στηρα... :thumbsup:
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 15 Οκτ 2020, 17:42

GoRaN έγραψε:
Πέμ 15 Οκτ 2020, 15:48
Ωραίες οι συλλήψεις στα ρηχά!
Δημήτρη στη θάλασσα τίποτα δεν πάει χαμένο....Ναί συμφωνώ ότι ο άνθρωπος βάζει το χεράκι του και αφαιρεί μια ζωή αλλά και να μην έρθει στα χέρια του θα καταλήξει στην κοιλιά κάποιου άλλου ζωντανού ή στην περίπτωσή σου θα πιαστεί από κάποιον άλλο.

Στη θάλασσα δεν πάμε ποτέ με εργαλεία φθαρμένα , που δεν κόβουν και δεν τρυπάνε!
Το Raptor δεν το λυπήθηκες για τόσο κοντινές βολές στην άμμο και τις πέτρες; Θα τροχίζεις μια ώρα για να επαναφέρεις την αιχμή της βέργας.
Φιλικά Γιώργος. :hello:
Ναι ρε Γιώργο, σύμφωνοι, αλλά να φάνε το γοφάρι οι σκωλόπετρες δεν λέει όπως και να το δει κανείς!!
Το Raptor το λυπήθηκα, αλλά δεν είχα άλλη επιλογή αν ήθελα να συνεχίσω το ψάρεμα καθώς το cressi είχε αχρηστευτεί. Τα μπαρπούνια τα λυπήθηκα περισσότερα που τα καημένα είχαν κάτι τρύπες σαν κρατήρες! Η βέργα παρ' ότι πρόσεχα, πράγματι θέλει δουλειά.

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 15 Οκτ 2020, 17:45

stelarasA'MAK έγραψε:
Πέμ 15 Οκτ 2020, 17:06
Άκου αγανταρισμα στα 28...
Έπρεπε να τον ρωτήσεις αν είχε παίξει και..ξεβραχωμα :rotfl:
Νταξει,λοιπόν,τέλος καλο όλα καλά...
Τσίμπησες και τη στηρα... :thumbsup:
Στελάρα με τον τυπά τελικά δεν αποφεύχθηκε το επεισόδιο την επόμενη ημέρα! Θα κάνω ξεχωριστό βίντεο γιαυτό γιατί έχει πολύ πλάκα. Σε δύο κόλπους πιο κάτω που έπεσα, ο βυθός βάθαινε, και ήταν μία μαγεία. Ψαράκια βγήκαν όμορφα!

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Πέμ 15 Οκτ 2020, 20:05

Να τα λέμε τα καλά, πολύ όμορφα ψαράκια :)

Θα γράψεις άντε για σένα...10 φορές ΄΄θα αλλάζω την πετονιά όταν φθαρεί έστω λίγο΄΄ :mrgreen:

Φοβερό μπαρμπουνοτούφεκο Δημήτρη, ο Bill θα ειναι περήφανος :grin:

Ο ΄΄συνάδελφος΄΄ με το ταλέντο στη μυθιστοριογραφία, παρακαλώ να τιμηθεί με το βραβείο του ΄΄Ανευ Αναστολών Ψαροπαραμυθά΄΄ :lol:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Πέμ 15 Οκτ 2020, 20:06

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Πέμ 15 Οκτ 2020, 20:05

Θα γράψεις άντε για σένα...10 φορές ΄΄θα αλλάζω την πετονιά όταν φθαρεί έστω λίγο΄΄ :mrgreen:

Ο ΄΄συνάδελφος΄΄ με το ταλέντο στη μυθιστοριογραφία, παρακαλώ να τιμηθεί με το βραβείο του ΄΄Ανευ Αναστολών Ψαροπαραμυθά΄΄ :lol:
ΥΓ Για τον φονιά του...κράκεν των 200γρ, τι ναπουμε. Πάντως hope υπάρχει. Πολλοί σαν αυτόν έχουν συνετιστεί πλέον... :grin:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 15 Οκτ 2020, 20:20

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Πέμ 15 Οκτ 2020, 20:05

Χα χα, αν το δει ο Βill μάλλον θα βαρέσει εμένα! Γιαυτό σου λέω Ταϊτινέ, έλα εδώ κάτω να πάρεις ψαράκια στα ρηχά όμορφα κι ωραία. 100 φορές πρέπει να το γράψω, όχι μία φίλε μου!

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Πέμ 15 Οκτ 2020, 20:28

Χμμμ, ευχαριστώ ειλικρινά για την πρόσκλησις, αλλα...υπάρχει αντικειμενικό κώλυμα :mrgreen:
Όπως θα δεις και στην αγγελία που μολις ανέβασα πρέπει να δώσω :cry: :cry: το δικό μου raptor επειδή-ς-σήμερα πρωϊ μου κάηκε ο κινητήρας (ξανά :cry: )
Οπότε, βόλτες δεν έχει! Στα κοντά τουλάχιστον.... :grin:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 15 Οκτ 2020, 20:49

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Πέμ 15 Οκτ 2020, 20:28
Χμμμ, ευχαριστώ ειλικρινά για την πρόσκλησις, αλλα...υπάρχει αντικειμενικό κώλυμα :mrgreen:
Όπως θα δεις και στην αγγελία που μολις ανέβασα πρέπει να δώσω :cry: :cry: το δικό μου raptor επειδή-ς-σήμερα πρωϊ μου κάηκε ο κινητήρας (ξανά :cry: )
Οπότε, βόλτες δεν έχει! Στα κοντά τουλάχιστον.... :grin:
Κρίμα ρε παιδί μου να το δώσεις, όλος ο ψαρευτικός εξοπλισμός έχει και για μένα μεγάλη συναισθηματική σημασία. Ακόμα και παλιά πράγματα που δεν έχουν χρηστική αξία, δύσκολα τα αποχωρίζομαι. Με την τιμή που έχεις βάλει σίγουρα θα το δώσεις, απλά εύχομαι σύντομα να αποκαταστήσεις τα πράγματα στην προτέρα κατάσταση!! :good:

Άβαταρ μέλους
maimouth
Ονοματεπώνυμο: Costas Vasilakopoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από maimouth » Παρ 16 Οκτ 2020, 20:56

Ειδες τι ωραια ειναι και τα ασπρα τα ψαρακια? Γεμισε η ψαροβελονα.
Ενσταση εχω για το μουλινε. πολυ σφιγμενο τον ειδα να σου πω την αληθεια.
Τεσπα συμβαινουν αυτα ...
Παντως το ραπτορ θα παει για βεργα η για ακονισμα ....πολυ γεωτρηση με τα μπαρμπουνια χαχααχαχχ
Οσο για τον ¨ψαρα¨ που ειδες εξω εχω ενα ανεκδοτακι ετοιμο

Ψεύτης Κυνηγός
Στο σαλόνι είναι μαζεμένοι αρκετοί φίλοι, κατά το πλείστον κυνηγοί, που ως συνήθως τα παραλένε λίγο. Τον λόγο είχε ο οικοδεσπότης που τους λέει μια περιπέτειά του με μια αρκούδα…
– Βρίσκομαι που λέτε στο δάσος και ακούω ξαφνικά έναν τρομερό θόρυβο από σπάσιμο ξερών κλαδιών και θάμνων. Προς στιγμήν τρομάζω βλέποντας μια τεράστια αρκούδα να έρχεται κατά πάνω μου. Αρπάζω το ντουφέκι μου και είμαι έτοιμος να την πυροβολήσω… εκείνη κοντοστέκεται και σηκώνει τα δύο μπροστινά της πόδια…
Eκείνη τη στιγμή όμως, χτυπάει το τηλέφωνο και πάει ο οικοδεσπότης να απαντήσει. Μετά από πέντε λεπτά επιστρέφει και έχοντας ξεχάσει τί έλεγε, ρωτάει την παρέα των υπόλοιπων κυνηγών:
– Πού είχα μείνει ρε παιδιά;
– Εκεί που είχε σηκώσει τα πόδια, του απαντάει ένας.
– Ε την πιάνω που λέτε παιδιά και της ρίχνω ένα γα….

:hello:
...από τη πόλη έρχομαι και στη κορφή κανέλλα

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Σάβ 17 Οκτ 2020, 02:12

maimouth έγραψε:
Παρ 16 Οκτ 2020, 20:56
Ειδες τι ωραια ειναι και τα ασπρα τα ψαρακια? Γεμισε η ψαροβελονα.
Ενσταση εχω για το μουλινε. πολυ σφιγμενο τον ειδα να σου πω την αληθεια.
Τεσπα συμβαινουν αυτα ...
Παντως το ραπτορ θα παει για βεργα η για ακονισμα ....πολυ γεωτρηση με τα μπαρμπουνια χαχααχαχχ
Οσο για τον ¨ψαρα¨ που ειδες εξω εχω ενα ανεκδοτακι ετοιμο

Ψεύτης Κυνηγός
Στο σαλόνι είναι μαζεμένοι αρκετοί φίλοι, κατά το πλείστον κυνηγοί, που ως συνήθως τα παραλένε λίγο. Τον λόγο είχε ο οικοδεσπότης που τους λέει μια περιπέτειά του με μια αρκούδα…
– Βρίσκομαι που λέτε στο δάσος και ακούω ξαφνικά έναν τρομερό θόρυβο από σπάσιμο ξερών κλαδιών και θάμνων. Προς στιγμήν τρομάζω βλέποντας μια τεράστια αρκούδα να έρχεται κατά πάνω μου. Αρπάζω το ντουφέκι μου και είμαι έτοιμος να την πυροβολήσω… εκείνη κοντοστέκεται και σηκώνει τα δύο μπροστινά της πόδια…
Eκείνη τη στιγμή όμως, χτυπάει το τηλέφωνο και πάει ο οικοδεσπότης να απαντήσει. Μετά από πέντε λεπτά επιστρέφει και έχοντας ξεχάσει τί έλεγε, ρωτάει την παρέα των υπόλοιπων κυνηγών:
– Πού είχα μείνει ρε παιδιά;
– Εκεί που είχε σηκώσει τα πόδια, του απαντάει ένας.
– Ε την πιάνω που λέτε παιδιά και της ρίχνω ένα γα….

:hello:
Πολύ καλό το ανέκδοτο και έχει βάση! Οι φίλοι μας οι Γάλλοι έχουν ένα ρητό: Ένας κυνηγός και ένας ψαράς μας κάνουν δύο ψεύτες!!

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Σάβ 17 Οκτ 2020, 10:29

ειδα και γω τον τιτλο και περιμενα να δω βωμους με εστια ετοιμη να δεχθει την θυσια του γοφαριου,σπονδη στον θεο της θαλασσας !!!.............. [-(
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Σάβ 17 Οκτ 2020, 13:12

KOSTAS STI έγραψε:
Σάβ 17 Οκτ 2020, 10:29
ειδα και γω τον τιτλο και περιμενα να δω βωμους με εστια ετοιμη να δεχθει την θυσια του γοφαριου,σπονδη στον θεο της θαλασσας !!!.............. [-(
Xα χα, άσε Κώστα σε πέντε χρόνια που θα ξαναδώ γοφάρι ίσως να στήσουμε και τους ανάλογους βωμούς, μέχρι τότε θα φτιάχνω σωστά τα όπλα μου! :banghead:

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Τρί 27 Οκτ 2020, 16:42

Γιατί βρε φίλε ατόπημα;
Δεν πα να ψοφήσει το παλιόψαρο. Αν ήθελε ας καθόταν.

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”