Το διαζύγιο που δεν βγήκε και το νέο αμόρε που δεν προχωράει

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
GoRaN
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γοραντωνάκης

Re: Το διαζύγιο που δεν βγήκε και το νέο αμόρε που δεν προχωράει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoRaN » Δευ 12 Οκτ 2020, 19:00

Τα ψάρια είναι ένα κι ένα διαλεχτά!!!
Όσο για το αεροβόλο δεν μπορώ να πώ κάτι γιατί μία φορά έκανα μερικές βολές και δεν μου έκατσε καθόλου στο χέρι οπότε δεν έχω άποψη επί του θέματος.
:hello:
Κάθε φορά που πατάς τη σκανδάλη , είναι μια ευκαιρία για αυτοκριτική και απολογισμό.

Άβαταρ μέλους
gpet78
Ονοματεπώνυμο: Γ. Π.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gpet78 » Δευ 12 Οκτ 2020, 19:40

gsim έγραψε:
Δευ 12 Οκτ 2020, 14:38
Κατ'αρχάς ωραία ψάρια... =D>

Εν συνεχεία, αν δε μπορείς εσύ να το οπλίσεις με συμβατικό οπλιστήρι τότε δε νομίζω ότι υπάρχουν και πολλοί που να μπορούν. Εκτός αν πράγματι υπάρχει τεχνικό πρόβλημα στο όπλο. Σε κάθε περίπτωση αυτά, που τραβάς εσύ είναι κατ΄ουσίαν και ο λόγος που μένω πιστός στα δύο πτωχά πλην τίμια συμβατικά όπλα, ένα για το καλοκαίρι και ένα για το χειμώνα, λίγο - πολύ. Μου φαίνεται βουνό να αρχίσω τους πειραματισμούς.

Τέλος, τα θέματα της παιδίας είναι τεράστια, τεράστια πληγή. Και δεν ασχολείται σχεδόν κανείς, δυστυχώς...
Θα σταθώ στο τελευταίο πολύ σημαντικό σχόλιο, το εκπαιδευτικό σύστημα στην Ελλάδα είναι εδώ και χρόνια υπό κατάρρευση και αν και κάθε χρονιά φαίνεται ότι πιάνουμε πάτο, ο πάτος του βαρελιού δεν έχει φανεί ακόμα. Να σημειώσω βέβαια ότι το φαινόμενο της υποβάθμισης της παιδείας έχει πλέον σχεδόν παγκόσμιο χαρακτήρα αλλά στην χώρα μας τα πράγματα φαίνεται να πηγαίνουν και αρκετά χειρότερα από το μέσο όρο. Τα χαλιά της παιδείας τα βιώνω και ίδιος αλλά και μέσω τον παιδιών μου που φοιτούν στο δημοτικό. Και οι εκπαιδευτικοί έχουμε μεγάλη ευθύνη, είναι πλέον τόσο "τοξικό" το περιβάλλον του σχολείου που φθείρει, διαφθείρει και αλλοτριώνει πολύ εύκολα εκπαιδευτικούς και μαθητές. Οι λύσεις δεν είναι εύκολες και ειδικά όταν δεν υπάρχει στρατηγικός σχεδιασμός που θα είναι αποτέλεσμα σοβαρής μελέτης, με βάθος 12 και παραπάνω χρόνων που θα κάνει κάποιες μεταρρυθμίσεις που θα έχουν συμφωνηθεί από όλα τα πολιτικά κόμματα και δεν θα τις αλλάζει ο κάθε υπουργός σύμφωνα με τις προσωπικές του απόψεις.
Τώρα με το πειραματισμό με το αεροβόλο τον έχω δει προς το παρόν σα παιχνίδι. Ξενέρωσα που δεν έπαιξα με το νέο παιχνίδι με την 1η φορά, αλλά έχω την διάθεση να κάνω ακόμα αρκετές προσπάθειες.

ΓΙΩΡΓΟΣ Π
Ονοματεπώνυμο: ΓΙΩΡΓΟΣ Π

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ Π » Δευ 12 Οκτ 2020, 19:45

Καταρχάς ξέχασα να το αναφέρω στο πρώτο ποστ πολύ ωραίες ψαριές.
Μην απογοητεύεσαι, ΔΕΝ είναι κακή αγορά.
Ατμόσφαιρες μην βγάλεις εκτός και αν βάλεις Κιτ κενού ή λεπτότερη βέργα.
(Μην κάνεις τίποτα από τα δύο, τουλάχιστον μέχρι να μάθεις απόλυτα το όπλο.)
Πιο πάνω ορθά αναφέρθηκε ότι με το διπλό-τριπλό οπλιστήρι εκμηδενίζεται το λύγισμα της βέργας. Συμπληρώνω πως οπλίζουμαι τραβώντας και με τα δύο
χέρια τη βέργα, ξεχνάς τη λογική τον μικρών όπλων (ένα χέρι κορυφή βέργας
και ένα στο τέλος της βέργας)
Περιμένω να δω ψαριά με το αερικό.
Υγ. Μόλις βρεις την άκρη, το επόμενο στάδιο είναι ο τρόπος που φουσκώνουμε
το όπλο.

Άβαταρ μέλους
mitsosub

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mitsosub » Τρί 13 Οκτ 2020, 09:20

το μόνο που δεν φταίει σε κάθε μας αποτυχία είναι ο εξοπλισμός όπως γράφεις\
αλλα ο χειριστής, αν και για τους περισσσότερους μαζί κ μένα, σε κάθε λάθος βολή
φταίει το μπο@ρδΕΛΟ οπλο και όχι το ξερό μας το κεφάλι, ευτυχώς υπάρχουν και οι κάμερες και
βλεπουμε τις λ@λ@κίες π χουμε κάνει.. Πριν κανα 3ημερο σε συναγρίδα που μού ρθε στα 3 μέτρα
και την φανταζόμουν στο σκοινί το μόνο που είδα ήταν την βέργα να πηγαίνει για βρούβες
Σ όλο το ψάρεμα μια μου φταιγε το λάστιχο μια ότι είνα λάθος η βέργα ον τιπ και ότι ρίχνω καλύτερα με το να πρεξέχει λιγο κτλ
Βέβαια όταν είδα το βιντεο σημάδευα 30 πόντους πιο κάτω.... [-( [-( [-(
Κατα τα 'αλλα συμφωνώ με τον psarogiatro η τριβή με νέα όπλα τεχνολογίες και τεχνοτροπές είναι μέρη του <<παχνιδιού>>
μασκα δεν εχω να γυρνώ
στο καρναβάλι ετούτο
μόνο μια αποχη να τρυγώ
της θαλασσας την πονηριά
και της σιωπής τον πλούτο

Άβαταρ μέλους
mitsosub

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mitsosub » Τρί 13 Οκτ 2020, 09:21

ξέχασα να συμπληρώσω... ΨΑΡΟΥΚΛΕΣ :shock: :shock: :shock:
μασκα δεν εχω να γυρνώ
στο καρναβάλι ετούτο
μόνο μια αποχη να τρυγώ
της θαλασσας την πονηριά
και της σιωπής τον πλούτο

thodoris981

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thodoris981 » Τρί 13 Οκτ 2020, 19:12

mitsosub έγραψε:
Τρί 13 Οκτ 2020, 09:21
ξέχασα να συμπληρώσω... ΨΑΡΟΥΚΛΕΣ :shock: :shock: :shock:
Κι εγω συγνωμη εγραψα στο ποστ σου κ ξεχασα να πω οτι τα ψαρια σου ειναι εξαιρετικα! :hello:
Η φολα ειναι αλλη μια μερα κοντα στη θαλασσα.

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Τρί 13 Οκτ 2020, 19:25

Όλοι το ίδιο!!!!

Ο καθένας μας με τον καημό του και τα ψάρια ασχολίαστα....

😂😂😂
Σχέση τόσο παλιά, τόσο βαθιά, τόσο απόλυτη που γίνεται ταύτιση.
Η ουσία της Ελλάδας είναι θαλασσινή.
Ως τα ιερά και τα όσια.

ΚΣΕΠ
Ονοματεπώνυμο: Κώστας Πουλόπουλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΣΕΠ » Τρί 13 Οκτ 2020, 19:46

Το σκούρο καφέ ψάρι στην πρώτη φωτογραφία, τι ψάρι είναι?

Άβαταρ μέλους
gpet78

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gpet78 » Τρί 13 Οκτ 2020, 19:58

ΚΣΕΠ έγραψε:
Τρί 13 Οκτ 2020, 19:46
Το σκούρο καφέ ψάρι στην πρώτη φωτογραφία, τι ψάρι είναι?
Ένα στηράκι (τα χρώματα είναι σκούρα και από την γωνιά λήψης φέρνει λίγο σε πίγγα αλλά είναι στήρα με βεβαιότητα) του 1,5 κιλού είναι όσο και ο σηκιός, νόμιμο μεν από άποψη μήκους, τώρα ηθικά αποδεκτό ίσως όχι, η αλήθεια είναι αν δεν είχε ξεψαρίσει η συναγρίδα δεν θα το είχα βαρέσει.

Άβαταρ μέλους
peskandritsas
Ονοματεπώνυμο: Θεοδωρόπουλος Αντρέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από peskandritsas » Τρί 13 Οκτ 2020, 20:21

Aναλυτικοτατος ως συνήθως :hello:

και τα ψάρια σου πολύ ωραία και οι εικόνες σου :hello:

thodoris981 έγραψε:
Δευ 12 Οκτ 2020, 09:34
tas έγραψε:
Δευ 12 Οκτ 2020, 09:17
Πολύ ωραία τα ψαρακια σου. Μην γκρινιάζεις βρε μια χαρα τα πήγες. Εγώ πήγα 2 φορές για συνάγριδα Οκτώβρη Ανατολικη Αττική & Κορινθιακό, είδα πάμπολλες αλλά όλες μικρές. Η μεγαλύτερη ήταν κάτω από κιλό. Έτσι γύρισα και τις δυο φορες σχεδόν αψαρος. Παντως στα μερη που προανεφερα το θερμοκλινες ειναι ακομα αρκετα βαθεια, κατω απο τα 15 μετρα.
Τώρα για το Αεροβολο. Είχα και τη μια σύντομη σχέση με ένα mares 100 cf (για 2 χρονια) πριν ξαναγυρίσω στην πρώτη αγάπη. Το ζήτημα της οπλισης είναι και ζήτημα τεχνικής. Τα είχα τέρμα φουσκωμένο 30 ΑΤΜ και δεν είχα πρόβλημα. Πρέπει να γνωρίζεις ότι το αεροβολο θέλει 2 πραγματα για την οπλιση α) σταθερή δύναμη από την αρχή της οπλιση μέχρι το τέλος. Β) με το αριστερό χέρι να κρατάς την άκρη της κάνης και τη βέργα, για να είναι συνεχώς ευθυγραμισμενες ώστε η βεργα να είναι πάντα κάθετη και να μην λυγίζει από την πιεση που της ασκούμε.
Τώρα ως προς τα άλλα το καλοφουσκωμενο αεροβολο εχει αρκετά μεγαλύτερη ταχύτητα και βεληνεκές από το αντίστοιχο λαστιχοβολο. Με το κατοσταρι μου είχα πάρει 4κιλο ψαρι στα 5 μετρα, που αν συνυπολογιστούν το μικρό του μήκος και η ευκινησια του είναι αρκετά σημαντικά. Επίσης είναι εξαιρετικά Ευθύβολο (τουλάχιστον αυτό που ειχα). Σε δοκιμη στα 5 μέτρα όλες οι βολες πηγαιναν κεντρο (λόγω ελλειψης ανακρουσης) . Όμως στα ψαρεματα τα πράγματα ήταν κάπως διαφορετικα: Επειδή ποτε δεν σημαδευω αλλα Ρίχνω ενστικτωδώς και καουμποικα και μέσα σε δέκατα δευτερολεπτου, λογω της κατασκευής του αεροβόλου που είναι κρυμμένη όλη σχεδόν η κάνη του, έχανα αρκετες μακρινες και μεσαίες προς το μακρινό βολές (Όχι όλες, κάπως ομως περισσότερες από το λαστιχο).
Αυτό όμως που με έκανες γυρίσω στην πρώτη αγάπη, ήταν οι πολλές ιδιοτροπίες του αερικού. Πολλές βλάβες που δεν φτιάχνονται μέσα στο νερό. Πρέπει να πας σπίτι να το ξεφουσκωσεις να το φτιάξεις και να το ξαναφουσκωσεις στις 28 με 30 ΑΤΜ, το οποίο ισοδυναμεί με 1200 τρομπιες. Τελικά κάποια στιγμή έπαθα και τενοντιτιδα, που μου κράτησε ένα χρόνο, από το τρομπαρισμα.
Ακόμα δυο φορές κυνδινεψα στην οπλιση, όταν η βέργα δεν είχε πιάσει καλά και ερριξε μόνο του. Τη μια φορα μου πήρε και λίγο , ευτυχως, κρέας ,από το ένα δαχτυλο. Το πρόβλημα λύθηκε με ένα διπλό οπλιστηρι , που εφτιαξα μονος μου. Εκτοτε δεν ξανακινδυνεψα από την αιτία αυτή.
Το καθοριστικό όμως, συμβάν που με έκανε να γυρίσω στο λάστιχο ήταν το εξής: Πολλες φορές κολαγε η σκανδάληκαι εχασα για το λογο αυτο αρκετα καλα ψαρια (μόνιμο πρόβλημα στα mares hf). Για το λογο αυτό αναγκαζόμουν και το πηγαινα για σέρβις, γιατί δεν μπορούσα να αντιμετωπίσω αυτό το πρόβλημα μόνος , πράγμα πολύ κουραστικο . Μετά το τελευταιο σερβις, το παιρνω για ψάρεμα και βλεπω οτι ειχε πεταξει λαδια απο την κανη. Φουλ τσαντισμενος το ξεφουκωνω να αλλαξω τη φλαντζα του πιστονιου που μαλλον ηταν προβληματικη κσι δεν την ειδε ο τεχνιτης αλλα μεσα στα μπουρινια μου κανω μια χοντρη πατατα: Οταν το ξεφουσκωνω δεν βλέπω ότι ο μοχλός αυξομειωσης βολής ήταν στη χαμηλη σκάλα. Το οπλο ειχε δηλ. Αέρα μέσα. Αποτελεσμα: Μου έσκασε το οπλο στα χέρια και έγινε τρία κομμάτια. Η λαβη , η κάνη, η κεφαλή της κανης. Η κεφαλή πετάχτηκε σαν βλήμα μερικά εκατοστά από το κεφάλι μου και χτύπησε στο ταβάνι. Η κανη μουμεινε στα χέρια και το μουλινε της κανης μου έκοψε ένα καλό φιλέτο από τη γάμπα.
Εν τω μεταξύ ο ήχος από την έκρηξη ακούστηκε 10 τετράγωνα μακρυα. Αυτό ήταν από τότε μόνο λάστιχο πλέον. Ούτε σερβις, ουτε χαμένες μακρινες βολες, ουτε μπαμ ουτε μπουμ, ουτε ταλαιπωριες φουσκωνε ξεφουσκωνε , ουτε τρεχα δεξια και αριστερα.
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Πολλες φορες κρατάμε την ευτυχία στα χέρια μας αλλα δεν το ξερουμε. Κοιτάμε δεξιά και αριστερά σε νέες σχέσεις, μέχρι να απογοητεύσουμε και να γυρίσουμε μετανιωμένοι στη γυναίκα , συγνωμη στο οπλο της νεοτητας μας.

Τασοοοοοοο....
Σκιαχτηκα ρε φιλε....
Καλυτερα να πεταω πετρες σε λουμπες μη πετυχω κανα ψαρι .
Επικινδυνα πραματα..
Αλλα οπως τα ειπε ο τάσος και σχολίασε και ο Θόδωρας :rotfl: θα μεινω στα γνωστά μου.
οχι πως θα κανα ευκολα και κάτι άλλο μιας και αυτο που με αποτρέπει ποιο πολύ ειναι τα λάδια, ξυδια, σερβις, πιστονια, νερα, αέρας, τρομπες, οπλιστήρια κ.τ.λ
θα μεινω με την απλότητα ενος πολύσπαστου :rotfl: :rotfl:

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τετ 14 Οκτ 2020, 12:36

peskandritsas έγραψε:
Τρί 13 Οκτ 2020, 20:21
Aναλυτικοτατος ως συνήθως

και τα ψάρια σου πολύ ωραία και οι εικόνες σου

thodoris981 έγραψε:
Δευ 12 Οκτ 2020, 09:34
tas έγραψε:
Δευ 12 Οκτ 2020, 09:17
Πολύ ωραία τα ψαρακια σου. Μην γκρινιάζεις βρε μια χαρα τα πήγες. Εγώ πήγα 2 φορές για συνάγριδα Οκτώβρη Ανατολικη Αττική & Κορινθιακό, είδα πάμπολλες αλλά όλες μικρές. Η μεγαλύτερη ήταν κάτω από κιλό. Έτσι γύρισα και τις δυο φορες σχεδόν αψαρος. Παντως στα μερη που προανεφερα το θερμοκλινες ειναι ακομα αρκετα βαθεια, κατω απο τα 15 μετρα.
Τώρα για το Αεροβολο. Είχα και τη μια σύντομη σχέση με ένα mares 100 cf (για 2 χρονια) πριν ξαναγυρίσω στην πρώτη αγάπη. Το ζήτημα της οπλισης είναι και ζήτημα τεχνικής. Τα είχα τέρμα φουσκωμένο 30 ΑΤΜ και δεν είχα πρόβλημα. Πρέπει να γνωρίζεις ότι το αεροβολο θέλει 2 πραγματα για την οπλιση α) σταθερή δύναμη από την αρχή της οπλιση μέχρι το τέλος. Β) με το αριστερό χέρι να κρατάς την άκρη της κάνης και τη βέργα, για να είναι συνεχώς ευθυγραμισμενες ώστε η βεργα να είναι πάντα κάθετη και να μην λυγίζει από την πιεση που της ασκούμε.
Τώρα ως προς τα άλλα το καλοφουσκωμενο αεροβολο εχει αρκετά μεγαλύτερη ταχύτητα και βεληνεκές από το αντίστοιχο λαστιχοβολο. Με το κατοσταρι μου είχα πάρει 4κιλο ψαρι στα 5 μετρα, που αν συνυπολογιστούν το μικρό του μήκος και η ευκινησια του είναι αρκετά σημαντικά. Επίσης είναι εξαιρετικά Ευθύβολο (τουλάχιστον αυτό που ειχα). Σε δοκιμη στα 5 μέτρα όλες οι βολες πηγαιναν κεντρο (λόγω ελλειψης ανακρουσης) . Όμως στα ψαρεματα τα πράγματα ήταν κάπως διαφορετικα: Επειδή ποτε δεν σημαδευω αλλα Ρίχνω ενστικτωδώς και καουμποικα και μέσα σε δέκατα δευτερολεπτου, λογω της κατασκευής του αεροβόλου που είναι κρυμμένη όλη σχεδόν η κάνη του, έχανα αρκετες μακρινες και μεσαίες προς το μακρινό βολές (Όχι όλες, κάπως ομως περισσότερες από το λαστιχο).
Αυτό όμως που με έκανες γυρίσω στην πρώτη αγάπη, ήταν οι πολλές ιδιοτροπίες του αερικού. Πολλές βλάβες που δεν φτιάχνονται μέσα στο νερό. Πρέπει να πας σπίτι να το ξεφουσκωσεις να το φτιάξεις και να το ξαναφουσκωσεις στις 28 με 30 ΑΤΜ, το οποίο ισοδυναμεί με 1200 τρομπιες. Τελικά κάποια στιγμή έπαθα και τενοντιτιδα, που μου κράτησε ένα χρόνο, από το τρομπαρισμα.
Ακόμα δυο φορές κυνδινεψα στην οπλιση, όταν η βέργα δεν είχε πιάσει καλά και ερριξε μόνο του. Τη μια φορα μου πήρε και λίγο , ευτυχως, κρέας ,από το ένα δαχτυλο. Το πρόβλημα λύθηκε με ένα διπλό οπλιστηρι , που εφτιαξα μονος μου. Εκτοτε δεν ξανακινδυνεψα από την αιτία αυτή.
Το καθοριστικό όμως, συμβάν που με έκανε να γυρίσω στο λάστιχο ήταν το εξής: Πολλες φορές κολαγε η σκανδάληκαι εχασα για το λογο αυτο αρκετα καλα ψαρια (μόνιμο πρόβλημα στα mares hf). Για το λογο αυτό αναγκαζόμουν και το πηγαινα για σέρβις, γιατί δεν μπορούσα να αντιμετωπίσω αυτό το πρόβλημα μόνος , πράγμα πολύ κουραστικο . Μετά το τελευταιο σερβις, το παιρνω για ψάρεμα και βλεπω οτι ειχε πεταξει λαδια απο την κανη. Φουλ τσαντισμενος το ξεφουκωνω να αλλαξω τη φλαντζα του πιστονιου που μαλλον ηταν προβληματικη κσι δεν την ειδε ο τεχνιτης αλλα μεσα στα μπουρινια μου κανω μια χοντρη πατατα: Οταν το ξεφουσκωνω δεν βλέπω ότι ο μοχλός αυξομειωσης βολής ήταν στη χαμηλη σκάλα. Το οπλο ειχε δηλ. Αέρα μέσα. Αποτελεσμα: Μου έσκασε το οπλο στα χέρια και έγινε τρία κομμάτια. Η λαβη , η κάνη, η κεφαλή της κανης. Η κεφαλή πετάχτηκε σαν βλήμα μερικά εκατοστά από το κεφάλι μου και χτύπησε στο ταβάνι. Η κανη μουμεινε στα χέρια και το μουλινε της κανης μου έκοψε ένα καλό φιλέτο από τη γάμπα.
Εν τω μεταξύ ο ήχος από την έκρηξη ακούστηκε 10 τετράγωνα μακρυα. Αυτό ήταν από τότε μόνο λάστιχο πλέον. Ούτε σερβις, ουτε χαμένες μακρινες βολες, ουτε μπαμ ουτε μπουμ, ουτε ταλαιπωριες φουσκωνε ξεφουσκωνε , ουτε τρεχα δεξια και αριστερα.
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Πολλες φορες κρατάμε την ευτυχία στα χέρια μας αλλα δεν το ξερουμε. Κοιτάμε δεξιά και αριστερά σε νέες σχέσεις, μέχρι να απογοητεύσουμε και να γυρίσουμε μετανιωμένοι στη γυναίκα , συγνωμη στο οπλο της νεοτητας μας.

Τασοοοοοοο....
Σκιαχτηκα ρε φιλε....
Καλυτερα να πεταω πετρες σε λουμπες μη πετυχω κανα ψαρι .
Επικινδυνα πραματα..
Αλλα οπως τα ειπε ο τάσος και σχολίασε και ο Θόδωρας :rotfl: θα μεινω στα γνωστά μου.
οχι πως θα κανα ευκολα και κάτι άλλο μιας και αυτο που με αποτρέπει ποιο πολύ ειναι τα λάδια, ξυδια, σερβις, πιστονια, νερα, αέρας, τρομπες, οπλιστήρια κ.τ.λ
θα μεινω με την απλότητα ενος πολύσπαστου :rotfl: :rotfl:
Θα συμφωνησω με τον Ανδρεα, να κανεις ενα πολυσπατο :mrgreen:

Επισης..φοβερες ψαριες :thumbsup:
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

Άβαταρ μέλους
gpet78

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gpet78 » Τρί 20 Οκτ 2020, 19:15

Ένα update/ενημέρωση
Τo project του αεροβόλου προχωράει αργά, αν και πήρε πολύ άσχημη τροπή με δική μου100% ευθύνη . Αφού λοιπόν έφτιαξα εντελώς πρόχειρα και βιαστικά ένα διπλό οπλιστήρι από σωλήνα αλουμινίου λαστιχοβόλου, πήγα για να ξαναδοκιμάσω την όπλιση. Φεύγοντας λέω στην γυναίκα μου (περισσότερο για να το ακούσω εγώ): αν είναι να κάνω ψάρεμα θα βουτήξω με το λαστιχοβόλο μην τυχόν και συναντήσω τίποτα καλό και έχω αστοχίες και απογοητεύσεις. Τελικά δεν το τήρησα μπαίνω στο νερό και αφήνω το στόχο στην παραλία. Από τον ενθουσιασμό μου που κατάφερα να οπλίσω σχετικά εύκολα το αεροβόλο λέω πάμε για ψάρεμα παραλείποντας τις δοκιμές σε στόχο. Φυσικά ο νόμος του Μέρφι λειτούργησε και στο 6ο καρτέρι έρχεται μια μεγάλη συναγρίδα σα χαζή και ρίχνω από τα 2 μέτρα θεωρώντας ότι δε γίνεται να αστοχήσω από τόσο κοντά. Κι' όμως η βέργα έφυγε πάνω από το ψάρι που ακόμα δε πιστεύει στην τύχη του, το ψάρι ήταν τόσο κοντά που θα το έπαιρνα σχοινάκι ακόμα και με το 90αρι μου. Τέλος πάντων δε με πείραξε τόσο ότι έχασα ένα καλό ψάρι ειδικά από τη στιγμή που δε το τραυμάτισα αλλά ότι έκανα κακό βάπτισμα του όπλου, εξαιτίας της ανυπομονησίας μου. Ακολούθησαν 4-5 αστοχίες (που με το λάστιχο λογικά θα τα έπαιρνα) και μερικές περιπτώσεις που ενώ τα ψάρια ήταν κοντά δεν έβρισκα τα σκοπετυτικά και δεν έριχνα εξαιτίας του σοκ της αστοχίας στην συναγρίδα και τελικά την πλήρωσε ένας σαργός και μία σάλπα καθαρά για σκοπευτική εξάσκηση και για να μην κλείσει η ημέρα με ολοκληρωτική αποτυχία.
Εδώ το διπλό οπλιστήρι αποτελεσματικό μεν αλλά αρκετά ογκώδες σε σχέση με άλλες υλοποιήσεις αλλά όπως είπα ήταν μια βιαστική δουλειά.
oplisriri.jpg
Τώρα να πω και τις πρώτες εντυπώσεις μου για το αεροβόλο μου όπλο:
Θετικά:
(1) Πολύ μικρό και ευκίνητο όπλο αν και 110 είναι σαν 95αρι-100αρι λαστιχοβόλο και στρίβει συγκριτικά πιο εύκολα. Η πλευστότητα είναι λίγο πιο αρνητική από ότι θα ήθελα παρόλο που φοράει ελαφριά βέργα 6,75, ωστόσο δεν είναι ενοχλητικά αρνητικό καθώς ευτυχώς δεν είναι εμπροστοβαρές.

(2) Δεν έχει ανάκρουση και η βολή του φαίνεται πιο γρήγορη από των λαστιχοβόλων μου, χωρίς όμως να μπορώ να το αποδείξω παρά μόνο σαν αίσθηση από την εμπειρία μου.

(3) Η βολή μου φαίνεται λιγότερο θορυβώδης από το λαστιχοβόλο και σίγουρα ο ήχος παράγεται αφού η βέργα έχει φύγει είδη 1 μέτρο μακρυά.

Αρνητικά:
(1) Δεν μου βγαίνει η σκόπευση πράγμα λογικό αφού δεν έχω κάνει εξάσκηση σε σταθερό στόχο και σίγουρα θα πρέπει να αφιερώσω πολύ χρόνο για να μάθω τη σκόπευση. Για να μπορώ να κάνω ενστικτώδης βολές σε 1ο χρόνο θα πρέπει μάλλον να περάσει πολύς καιρός.

(2) Με την πίεση που έχει εργοστασιακά δεν είδα τίποτα εντυπωσιακό από άποψη δύναμης και βεληνεκούς. Το όπλο το είχα με 2 τυλίγματα πετονιάς (4μήκη) και αυτό σημαίνει ότι όταν τέντωναν αυτά τα μήκη, η μύτη της βέργα βρίσκεται γύρω στα 5,2 μέτρα από την κάννη του όπλου, ενώ λοιπόν θα περίμενα να παίρνει μπόλικο μουλινέ ουσιαστικά παίρνει ελάχιστο σχοινί γύρω στα 30cm. Αντίστοιχα το 100αρι μου μονολάστιχο όταν τεντώνει η βέργα φτάνει στα 6,3 μέτρα και παίρνει άλλα 20 εκατοστά σχοινί από το μουλινέ. Η πρώτη μου λοιπόν αίσθηση είναι ότι το όπλο δεν είναι τόσο δυνατό όσο θα ήθελα.

(3) Η όπλιση με διπλό οπλιστήρι είναι εύκολη αλλά και πάλι είναι πιο απαιτητική από την όπλιση ενός λαστιχοβόλου και φυσικά δε ξέρω αν θα μπορώ να οπλίζω εύκολα αν αυξήσω την πίεση. Προς το παρόν πάντως οπλίζω σχετικά εύκολα και πιστεύω ότι αυτό θα βελτιώνεται συνεχώς καθώς θα βελτιώνω την τεχνική όπλισης.

Το επόμενο ψάρεμα που έγινε το Σάββατο ήθελα να ρεφάρω για την απώλεια της μεγάλης συναγρίδας αλλά τελικά ενώ θεωρητικά τα πόστα που ψάρεψα ήταν πολύ πιο δυνατά, δεν είδα κανένα μεγάλο ψάρι οπότε προς το τέλος του ψαρέματος πήρα απλώς ένα αρκετά μεγάλο σαργό και μια μικρή συναγρίδα 1,7 κιλά που συνήθως αποφεύγω να χτυπάω.
20201017_1853.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

ΓΙΩΡΓΟΣ Π
Ονοματεπώνυμο: ΓΙΩΡΓΟΣ Π

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ Π » Τρί 20 Οκτ 2020, 21:51

Από ότι βλέπω νηστικός δεν μένεις μία φορά! :grin:
Βρες ένα τρόπο να δεις την πίεση του όπλου στα σίγουρα.
Το βάρος εξισορρόπησε το με ένα φελλό συνθετικό από μεγάλα δίχτυα.
Θα είχε πολύ ενδιαφέρον αν κάνοντας τις δοκιμές σε μπετόνι με άμμο
δοκιμάσεις παράλληλα και τα λάστιχα σου και φυσικά μοιραστείς τα
αποτελέσματα μαζί μας. :read:

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”