Το νόμιμο και το ηθικο

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Re: Το νόμιμο και το ηθικο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Σάβ 19 Σεπ 2020, 09:31

dimitrikotz έγραψε:
Παρ 18 Σεπ 2020, 19:45
στην ελλαδα απαγορευεται και η αλιεια και η πωληση καρχαριοειδων και πετροσοληνα :) τα μεν πρωτα τα βλεπεις προτοσελιδα πολυ συχνα στα ΜΜΕ της χωρας μας ΑΛΙΕΥΜΕΝΑ ΑΠΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕς ΚΑΙ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕς ,κρεμασμενα στα ψαραδικα μαγαζια να τα βλεπει ο κοσμος και στης ψαροταβερνες ,και τα δευτερα τα ψαρευουν με βαρκες και κομπρεσερ εντος βαρκας ακομα και στην σαλαμινα και τα τρωνε στης ψαροταβερνες και οοοοολα αυτα τα βλεπει ολος ο ελληνικος λαος ,ακομα και ο κρατικος ελεγχος και λιμενικοι :hello:
ΚΑΙ ???Η SO WHAT ???? :hello:
Τι να την κανεις την τροφη για σκεψη δημητρη μου????

[/quote]

To so what είναι που μας έχει φάει. Αν πάμε έτσι θα καταντήσουμε να βλέπουμε στωϊκά την καταστροφή και θα μοιρολατρούμε ότι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα, ότι όλα είναι μάταια. Είμαστε περίπου στην ίδια ηλικία Γιάννη και δεν συμφωνώ καθόλου μ' αυτή την νοοτροπία. Αυτό είναι το παράδειγμα που δίνουμε στους νεώτερους? Καθήστε στ' αυγά σας γιατί δεν γίνεται τίποτα? Εσύ είπες την μαγική λέξη: ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΤΑΙ, και όταν βλέπεις μπροστά στα μάτια σου να γίνεται κάτι που απαγορεύεται αυτό εξ΄ ορισμού ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ. Η πολιτεία έκανε λοιπόν το πρωταρχικό της καθήκον, θέσπισε κάποιους νόμους, καλούς ή κακούς. Επίσης έχει τα όργανα που ελέγχουν την τήρηση των νόμων και επιβάλουν πρόστιμα και ποινές. Επίσης θέσπισε και την ποινική και πειθαρχική ευθύνη των οργάνων αυτών όταν παραλείπουν/αμελούν να κάνουν σωστά την δουλειά τους υπό την έννοια της ΠΑΡΑΒΑΣΗΣ ΚΑΘΗΚΟΝΤΟΣ. Μίλησες Γιάννη για καρχαριοειδή και πετροσωλήνα, και μιλάω κι εγώ για τον αχινό που επίσης έχει καταλυτική σημασία στον οικοσύστημα μας και έχει εξαφανιστεί. Το νομικό οπλοστάσιο υπάρχει και είναι στο χέρι μας να το χρησιμοποιήσουμε, αν δεν το κάνουμε πρώτα πρέπει να κοιτάξουμε τους εαυτούς μας και μετά το Κράτος. Οι νόμοι Γιάννη και Γιώργο πρέπει να υπάρχουν, αν δεν υπάρχουν κυριαρχεί η αναρχία. Η δύναμη του νόμου σε μία ευνομούμενη πολιτεία είναι η ασπίδα προστασίας μας. Η ασπίδα όμως δεν σηκώνεται από μόνη της, πρέπει εμείς να την σηκώσουμε. Όπου λοιπόν Γιάννη δεις τον περοσωλήνα δεν χρειάζεσαι καμία απόδειξη για την παρανομία, κάνεις αμέσως καταγγελία και αν σε γράψουν, κάνεις και μήνυση. 'Συν Αθηνά και χήρα κίνει"
[/quote]
Το so what Δημήτρη δεν είναι για αυτά που μου έγραψες ότι θα έπρεπε να κανω,το so what είναι για το παράδειγμά σου με τους Γάλλους και την τροφή για σκεψη ,και απλά θα σε ρωτήσω εγώ τώρα το τι να σκεφτώ?????μήπως μου πεις εσύ γιατί στην Γαλλία λειτουργεί ο νόμος σε ένα και μόνον αλίευμα αλλά εδώ ΔΕΝ λειτουργεί σε δύο αλιεύματα ποτέ ??
Στα υπόλοιπα με κάλυψε ο STI Κωστής
Υγ.τωρα Δημήτρη συνομιλικοι εμείς η δύο?????πόσο συνομιλικοι ???
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Σάβ 19 Σεπ 2020, 09:56

Σου ρίχνω κάτι χρονάκια Γιάννη, αλλά και πάλι νομίζω ότι βρισκόμαστε και οι δύο στην κατηγορία 50+!!. Κατά τ' άλλα κατάλαβα την εξήγηση σου, γιατί αν κρίνω από το νήμα που άνοιξες για το άνοιγμα του αιγιαλού, δεν πρέπει να είσαι και τόσο αδρανής..
Τώρα σ' αυτά που έγραψες ο Κωστής, νομίζω ότι το πρόβλημα δεν ξεκινάει από τους νόμους, αλλά από αυτούς που καλούνται να εφαρμόσουν τους νόμους και να επιβάλουν ποινές. Το παράβολο που έχει θεσπιστεί στις μηνύσεις, έχει κάποιο νόημα, γιατί ως δικομανής λαός που είμαστε, όταν δεν υπήρχε, η εισαγγελία κατακλύζονταν από μηνύσεις κυριολεκτικά 'για ψύλλου πήδημα". Τα αστυνομικά/λιμενικά όργανα, όταν θες να καταγγείλεις μία παρανομία, στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων σε αποθαρρύνουν γιατί είναι παραπάνω δουλειά γιαυτούς, και ίσως κρύβονται και προσωπικές σχέσεις από πίσω. Όμως αν καταγγείλεις κάποια άδικη και παράνομη πράξη, απ' ευθείας στον εισαγγελέα με οποιονδήποτε τρόπο, από τη στιγμή που θα περιέλθει σε γνώση του, είναι υποχρεωμένος να ξεκινήσει αυτεπαγγέλτως την διαδικασία (προανάκριση, ανάκριση, ποινική διώξη). Με συγχωρείς για τις νομικούρες, αλλά ήταν απαραίτητες!

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Σάβ 19 Σεπ 2020, 10:17

dimitrikotz έγραψε:
Σάβ 19 Σεπ 2020, 09:56
Σου ρίχνω κάτι χρονάκια Γιάννη, αλλά και πάλι νομίζω ότι βρισκόμαστε και οι δύο στην κατηγορία 50+!!. Κατά τ' άλλα κατάλαβα την εξήγηση σου, γιατί αν κρίνω από το νήμα που άνοιξες για το άνοιγμα του αιγιαλού, δεν πρέπει να είσαι και τόσο αδρανής..
Τώρα σ' αυτά που έγραψες ο Κωστής, νομίζω ότι το πρόβλημα δεν ξεκινάει από τους νόμους, αλλά από αυτούς που καλούνται να εφαρμόσουν τους νόμους και να επιβάλουν ποινές.
ειναι τοσο απλο

Το παράβολο που έχει θεσπιστεί στις μηνύσεις, έχει κάποιο νόημα, γιατί ως δικομανής λαός που είμαστε, όταν δεν υπήρχε, η εισαγγελία κατακλύζονταν από μηνύσεις κυριολεκτικά 'για ψύλλου πήδημα". Τα αστυνομικά/λιμενικά όργανα, όταν θες να καταγγείλεις μία παρανομία, στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων σε αποθαρρύνουν γιατί είναι παραπάνω δουλειά γιαυτούς
:)

, και ίσως κρύβονται και προσωπικές σχέσεις από πίσω. Όμως αν καταγγείλεις κάποια άδικη και παράνομη πράξη, απ' ευθείας στον εισαγγελέα με οποιονδήποτε τρόπο, από τη στιγμή που θα περιέλθει σε γνώση του, είναι υποχρεωμένος να ξεκινήσει αυτεπαγγέλτως την διαδικασία (προανάκριση, ανάκριση, ποινική διώξη). Με συγχωρείς για τις νομικούρες, αλλά ήταν απαραίτητες!

παντα καλοδεχουμενες ,το να μαθαινεις ειναι παντα καλο
μην κρινεις απο το nikname ,ειναι αρκετα παλαιο :D
μαλλον πρεπει να το αλλαξω σε thalassa66 αλλα δεν μαρεσει :lol:
αντε γιατι ετοιμος ημουν να αυτοκτόνησω οταν διαβαζω συνομιλικος και παει 25 και 30+ μετρα ακομα :D

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Σάβ 19 Σεπ 2020, 10:28

thalassa50 έγραψε:
Σάβ 19 Σεπ 2020, 10:17
dimitrikotz έγραψε:
Τώρα σ' αυτά που έγραψες ο Κωστής, νομίζω ότι το πρόβλημα δεν ξεκινάει από τους νόμους, αλλά από αυτούς που καλούνται να εφαρμόσουν τους νόμους και να επιβάλουν ποινές.
ειναι τοσο απλο

Το παράβολο που έχει θεσπιστεί στις μηνύσεις, έχει κάποιο νόημα, γιατί ως δικομανής λαός που είμαστε, όταν δεν υπήρχε, η εισαγγελία κατακλύζονταν από μηνύσεις κυριολεκτικά 'για ψύλλου πήδημα". Τα αστυνομικά/λιμενικά όργανα, όταν θες να καταγγείλεις μία παρανομία, στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων σε αποθαρρύνουν γιατί είναι παραπάνω δουλειά γιαυτούς

, και ίσως κρύβονται και προσωπικές σχέσεις από πίσω. Όμως αν καταγγείλεις κάποια άδικη και παράνομη πράξη, απ' ευθείας στον εισαγγελέα με οποιονδήποτε τρόπο, από τη στιγμή που θα περιέλθει σε γνώση του, είναι υποχρεωμένος να ξεκινήσει αυτεπαγγέλτως την διαδικασία (προανάκριση, ανάκριση, ποινική διώξη). Με συγχωρείς για τις νομικούρες, αλλά ήταν απαραίτητες!

αντε γιατι ετοιμος ημουν να αυτοκτόνησω οταν διαβαζω συνομιλικος και παει 25 και 30+ μετρα ακομα :D
Εχεις διαλέξει ωραίο nickname όπως και να' χει!! Είδες που είχα δίκιο ως προς τα χρόνια? Σου ρίχνω δύο χρονάκια λοιπόν, αλλά φίλε Γιάννη η σχέση μας με την θάλασσα ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΠΟΤΕ. Δεν θα βουτάμε πάντα τόσο αποτελεσματικά, αλλά η αγάπη για το υγρό στοιχείο και η υδροβιότητα δεν φεύγουν όσο γέροι και αν γίνουμε! Ο γιατρός δεν ξέρω πόσο είναι, σίγουρα τα' χει κι αυτός τα χρονάκια του και βλέπεις τι ομορφιές κάνει.. Ζούμε σε μία πάρα πολύ όμορφη χώρα Γιάννη. Άλλοι ξοδεύουν περιουσίες για ψυχοθεραπείες, για μένα η ψυχική γαλήνη επιτυγχάνεται με ένα διώρο ταξιδάκι. Αρκεί να έρθω σε επαφή με τον υποβλητικό βράχο που χάνεται στο μπλέ. :hello:

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Σάβ 19 Σεπ 2020, 10:36

dimitrikotz έγραψε:
Σάβ 19 Σεπ 2020, 10:28
thalassa50 έγραψε:
Σάβ 19 Σεπ 2020, 10:17
dimitrikotz έγραψε:
ειναι τοσο απλο

Εχεις διαλέξει ωραίο nickname όπως και να' χει!! Είδες που είχα δίκιο ως προς τα χρόνια? Σου ρίχνω δύο χρονάκια λοιπόν, αλλά φίλε Γιάννη η σχέση μας με την θάλασσα ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΠΟΤΕ. Δεν θα βουτάμε πάντα τόσο αποτελεσματικά, αλλά η αγάπη για το υγρό στοιχείο και η υδροβιότητα δεν φεύγουν όσο γέροι και αν γίνουμε! Ο γιατρός δεν ξέρω πόσο είναι, σίγουρα τα' χει κι αυτός τα χρονάκια του και βλέπεις τι ομορφιές κάνει.. Ζούμε σε μία πάρα πολύ όμορφη χώρα Γιάννη. Άλλοι ξοδεύουν περιουσίες για ψυχοθεραπείες, για μένα η ψυχική γαλήνη επιτυγχάνεται με ένα διώρο ταξιδάκι. Αρκεί να έρθω σε επαφή με τον υποβλητικό βράχο που χάνεται στο μπλέ. :hello:
68 και αυτα τα μετρα ??
ρεσπεκτ
υγ.προσοχη ομως φιλε μου

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Σάβ 19 Σεπ 2020, 10:45

Παρεξήγηση όχι 68 χρονών, έτος γέννησης 1965!!! Αρα μου ρίχνεις εσύ. Αν είμαι έτσι σε 10 χρόνια, τότε θα δεχτώ το respect σου!

Άβαταρ μέλους
Navaho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Σάβ 19 Σεπ 2020, 10:47

θα συνταχτω με τον tas. Δεν μπορω να νιωθω τυψεις γιατι εβγαλα ενα νομιμο ψαρι μια φορα στις τοσες ενω γινονται οργια στις πλατες μου.
Φουντουνια και πασης Ελλαδας

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Σάβ 19 Σεπ 2020, 10:51

dimitrikotz έγραψε:
Σάβ 19 Σεπ 2020, 10:45
Παρεξήγηση όχι 68 χρονών, έτος γέννησης 1965!!! Αρα μου ρίχνεις εσύ. Αν είμαι έτσι σε 10 χρόνια, τότε θα δεχτώ το respect σου!
με τρελανες ,δεν μας εφτανε ο ιονος και ελεγα δεν ειναι για αυτοκτονιες σημερα :D
του ετους 54 εγω :hello:
υγ.αν δεν την αφησεις καπως ετσι θα εισαι με μειωμενα μεν μετρα αλλα δελφινι δε :grin:

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Σάβ 19 Σεπ 2020, 11:01

Δημήτρη ποτέ σχεδόν δεν συνάδουν αυτά τα δύο.
Όταν υπάρχει σεβασμός απέναντι στον συνάνθρωπο,στη φύση,στα ζώα δεν χρειάζεται κανένας νόμος.
Σεβασμός και αγάπη μόνο και λύνονται τα πάντα.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Άβαταρ μέλους
Navaho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Σάβ 19 Σεπ 2020, 11:05

να κανω και ενα δευτερο σχολιο. Ειχα δει ενα ντοκυμαντερ με ενα Γατοπαρδο που πετυχε μια νεογεννητη Γαζελα και αυτη επειδη δεν ετρεξε οπως κανουν συνηθως μιας και ηταν νεογεννητο, ο Γατοπαρδος δεν του επιτεθηκε αντιθετα εκατσε μαζι του. Σε μια στιγμη το νεογεννητο καταλαβε οτι αυτο με τα δοντια δεν ηταν η μανα του και πηγε να τρεξει. Μοιραιο λαθος ο Γατοπαρδος επιτεθηκε μιας και του ξυπνησε το κυνηγετικο του ενστικτο. Κατι τετοιο επαθες και συ μαλλον. Την αλλη φορα που θες να θαυμασεις λοιπον ενα Ροφο μη τον σημαδευεις με το οπλο γιατι θα σου ξανασυμβει. Επειδη εχεις την καμερα στο οπλο σημαδευε διπλα του αν θες το πλανο.
Φουντουνια και πασης Ελλαδας

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Σάβ 19 Σεπ 2020, 11:11

xareas έγραψε:
Σάβ 19 Σεπ 2020, 11:01
Δημήτρη ποτέ σχεδόν δεν συνάδουν αυτά τα δύο.
Όταν υπάρχει σεβασμός απέναντι στον συνάνθρωπο,στη φύση,στα ζώα δεν χρειάζεται κανένας νόμος.
Σεβασμός και αγάπη μόνο και λύνονται τα πάντα.
Σωστός, έτσι είνα φίλε xareas, και δεν έχω καμία αμφιβολία ότι όλοι εδώ στο φόρουμ ανήκουμε στην ίδια κατηγορία που δεν μας χρειάζεται κανένας νόμος για να κάνουμε τα αυτονόητα! Οι νόμοι όμως έχουν γίνει γιαυτούς που δεν έχουν αυτό το σεβασμό, από αυτούς πρέπει με κάποιο τρόπο να προστατευθεί η φύση και τα ζώα.

Υ.Γ. Μεταξύ μας, αν δεν υπήρχε ο συγκεκριμένος νόμος, εγώ προσωπικά δεν θα περιοριζόμουν στην μία στήρα, γιατί παρατηρώ ότι οι στήρες βρίσκονται σε αφθονία. Διαχωρίζω εντελώς τον ροφό που θεωρώ ότι χρήζει προστασίας, από τις λοιπές σερανίδες -στήρες, σφυρίδες, πίγγες-, και νομίζω ότι είναι και αυτό ένα θέμα που πρέπει να περιληφθεί στο κείμενο της ΕΥΑ. :hello:

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Σάβ 19 Σεπ 2020, 11:14

Navaho έγραψε:
Σάβ 19 Σεπ 2020, 11:05
να κανω και ενα δευτερο σχολιο. Ειχα δει ενα ντοκυμαντερ με ενα Γατοπαρδο που πετυχε μια νεογεννητη Γαζελα και αυτη επειδη δεν ετρεξε οπως κανουν συνηθως μιας και ηταν νεογεννητο, ο Γατοπαρδος δεν του επιτεθηκε αντιθετα εκατσε μαζι του. Σε μια στιγμη το νεογεννητο καταλαβε οτι αυτο με τα δοντια δεν ηταν η μανα του και πηγε να τρεξει. Μοιραιο λαθος ο Γατοπαρδος επιτεθηκε μιας και του ξυπνησε το κυνηγετικο του ενστικτο. Κατι τετοιο επαθες και συ μαλλον. Την αλλη φορα που θες να θαυμασεις λοιπον ενα Ροφο μη τον σημαδευεις με το οπλο γιατι θα σου ξανασυμβει. Επειδη εχεις την καμερα στο οπλο σημαδευε διπλα του αν θες το πλανο.
Αυτό ακριβώς έγινε, όπως το περιέγραψες!! Εχω δει κι εγώ ντοκυμαντέρ με λιοντάρι που πιάνει μία μικρή γαζέλα, και την υιοθετεί!

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Κυρ 20 Σεπ 2020, 18:25

dimitrikotz έγραψε:
Σάβ 19 Σεπ 2020, 11:14
Navaho έγραψε:
Σάβ 19 Σεπ 2020, 11:05
Αυτό ακριβώς έγινε, όπως το περιέγραψες!! Εχω δει κι εγώ ντοκυμαντέρ με λιοντάρι που πιάνει μία μικρή γαζέλα, και την υιοθετεί!
Καλησπέρες :)
Αν και κάπου ανάμεσα σε ρόφούς, καρχαρίες, λιοντάρια και γαζέλες....ψιλοχάθηκα :lol: , τελικά κατέληξα στα εξής:
Κατ΄αρχάς σε αντίθεση με την γενικά/κοινωνικά παραδεδεγμένη, η ουσιαστική ηθική ως ιδιότητα, είναι πρώτιστα ως αξία και μέγεθος διαφορετική σε κάθε άτομο και προσιδιάζει στις όλες αξίες και στο χαρακτήρα του...

Κατά τα παραπάνω, στη δική μας περίπτωση, η όλη ψαρευτική ΄΄παιδεία΄΄ που έχει κάποιος θα καθορίσει το ειδικό βάρος που θα γείρει τη ζυγαριά.
Σίγουρα δεν είναι το ίδιο στις παρακάτω περιπτώσεις:
Α. το να χτυπήσει ένα ροφάκι πχ 1,5 κιλό ένας αρχάριος, ο οποίος μπορεί να μην ξαναείδε ροφό, ουτε το μεγεθος μπορεί να κρίνει και μάλον θα του φάνηκε ΄΄τέρας΄΄ το ροφάκι που ΄΄φούσκωνε΄΄ κι άπλωνε πτερύγια κι ότι άλλο είχε :shock: , αλλά και ειδικά στο ημίφως ενός προθαλαμιού μπορεί να το πέρασε για χειλού-τρόπαιο
Β. το να χτυπήσει ένα ροφάκο 3-4 κιλά, κάποιος δυνατός ψαροκυνηγός που έχει πάρει δεκάδες μεγάλους ροφούς και ίσως πήρε κι έναν 15-20ή 25 κιλά μόλις χθές στον ίδιο τόπο...
Μάλλον δεν υπάρχει λοιπόν γενικός ρυθμιστικός κανόνας λοιπόν για το ηθκόν του νομίμου ή το νόμιμον του ηθικού. :grin:

Κατά τα άλλα, συμβαίνει τακτικά να συναντιόμαστε με τις δικές μας ΄΄γαζέλες΄΄ που μπορεί να ειναι ένα ροφάκι ή στηράκι που μας παίζει κρυφτό στα βράχια είτε ένα μικρό λαβράκι ΄΄σουγιάς΄΄ ή ένα συναγριδάκι που βολτάρει όλο περιέργεια και τσαμπουκά πέρα δώθε μπροστά από το πόστο μας και παίζει με την υπομονή μας αλλά και την τύχη του. Η επιλογή, που έλεγε και ο Βουρος, είναι δική σου... :mrgreen:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Κυρ 20 Σεπ 2020, 19:01

Σωστή τοποθέτηση Ταϊτινέ, όλα είναι θέμα παιδείας, ψαρευτικής και ευρύτερης.
Έτος 1970, έχω πάει με τον πατέρα μου για ψάρεμα κάπου στον Κορινθιακό, camping σε μία ωραία παραλία και όλα τα συναφή. Εγώ με τριαίνα βεβαίως και μπουμπούνιζα ό,τι έβλεπα μπροστά μου. Εκείνος είχε φύγει για κάποιο κάβο, και εγώ έκανα την εκκαθαρίση της όποιας ζωής υπήρχε εκεί γύρω από την παραλία. Ανάμεσα στις πέρκες και τις χειλούδες τις περιοχής, χτυπάω και ένα ροφάκι σε μέγεθος μεσαίας πέρκας. Δεν ήξερα τι ψάρι ήταν, και όταν αργότερα πήγα όλο περηφάνεια να του δείξω την ψαριά μου, έφαγα μία κατσάδα που την θυμάμαι ακόμα. Ήμουν πέντε χρονών, και μέχρι τότε είχα δει πολλούς μεγάλους ροφούς που βέβαια έπιανε σε κάθε ψαρευτική εξόρμηση, ωστόσο δεν αναγνώρισα το μικρό ροφάκι. Σημειωτέον ότι εκείνη την εποχή δεν υπήρχε κανένα θέμα με τους ροφούς, υπήρχαν παντού εν αφθονία. Ωστόσο κάθισε και μου εξήγησε γιατί αυτό που έγινε ήταν ανεπίτρεπτο, αναγνωρίζοντας μου το ακαταλόγιστο της άγνοιας. Μου είπε μάλιστα ότι όταν θα έβγαζα την τριαίνα και θα έβαζα το "μονό", τότε μόνο θα γινόμουν κανονικός ψαράς!

Σιγά σιγά άρχισα να διαβάζω τα πάρα πολλά βιβλία που είχαμε στο σπίτι για τα ψάρια και την θάλασσα, καθώς και τον Υποβρύχιο Κόσμο βεβαίως βεβαίως! Ειχε μάλιστα κυκλοφορήσει ένα βιβλίο για το ψαροντούφεκο 'το υποβρύχιο ψάρεμα' που πρέπει να το έχω διαβάσει 100 φορές και ακόμα το διαβάζω όταν πάω στην τουαλέτα! Εβλεπα και τα ντοκυμαντέρ του Κουστώ, σε μαυρόασπρο τότε, αλλά ακόμα δεν μπορώ να εξηγήσω πώς μου άρεσαν τόσο πολύ ενώ η θάλασσα ήταν αυτό το γκρίζο της οθόνης. Πλέον πέφτω στην θάλασσα και ευχαριστώ τον Θεό για αυτό το δώρο που μου προσφέρει, χωρίς καθόλου να μ' ενδιαφέρει αν έπιασα ψάρια και τι ψάρια είναι αυτά.

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Δευ 21 Σεπ 2020, 17:31

....
dimitrikotz έγραψε:
Σου ρίχνω κάτι χρονάκια Γιάννη, αλλά και πάλι νομίζω ότι βρισκόμαστε και οι δύο στην κατηγορία 50+!!.
.......
Γιαννννν ' !!!
ποιος την χαρη σου !!!
νιατο σ'εκανε ο Δημητρης ! :mrgreen: ......σηκωνει κερασμα !!! :grin:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”