Το νόμιμο και το ηθικο

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
dimitrikotz

Το νόμιμο και το ηθικο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 17 Σεπ 2020, 23:14

Αρχές δεκαετίας του 80', πρωτοετής φοιτητής της Νομικής, έχοντας την αφέλεια ή έστω την αγνότητα του 18άρη εφήβου, έσπευσα να απαντήσω στην ερώτηση του καθηγητή Συνταγματολόγου Μάνεση, "τι είναι Δίκαιο?" Εντελώς αδαής σηκώνω το χέρι και απαντάω "δίκαιο είναι αυτό που η εκάστοτε κοινωνία θεωρεί δέον, σωστό". Θυμάμαι ακόμη την στοιχομυθία "Είστε ρομαντικός κύριε συνάδελφε" μου απαντάει (συναδέλφους μας φωνάζανε για να μας κολακέψουν) "όμως Δίκαιο είναι απλώς ένα σύνολο κανόνων που ρυμίζει αναγκαστικά την ζωή των ανθρώπων". "Δηλαδή το Δίκαιον μπορεί να είναι άδικον?" τον ρωτάω κι εγώ. "Βεβαίως" μου απαντάει, "αλλά θέτετε ένα ερώτημα που παραπέμπει στο ηθικό δίκαιο που εντάσσεται και αυτό στην γενικότερη έννοια του Δικαίου, μαζί με τους γραπτούς κανόνες, και το εθιμικό δίκαιο". Και το Δίκαιο λοιπόν διαμορφώνεται ανάλογα με τις αντιλήψεις των κοινωνιών ως προς το 'προσήκον'.

Προς τι αυτός ο φαινομενικά άσχετος με το ψαροντούφεκο πρόλογος? Είναι ακριβώς το θέμα που με απασχόλησε σε μία από τις καλοκαιρινές εξορμήσεις μου και που παρουσιάζω χωρίς καμία υπερηφάνεια στο βίντεο που ακολουθεί. Βρίσκομαι σε ένα ονειρεμένο μέρος που δεν είναι μόνο πανέμορφο στην διαμόρφωση του βυθού, αλλά έχει και πάρα πολλά ψάρια. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι είναι αρκετά βαθύ, που σε συνδυασμό με το μοναχικό ψάρεμα το καθιστά και επικίνδυνο. Ψάρια υπάρχουν πολλά, αλλά κατά την πεπατημένη για να πάρεις κάτι καλό θα πρέπει να είσαι αποτελεσματικός στην πρώτη βουτιά που θα επιχειρήσεις. Στην πρώτη λοιπόν βουτιά (πρώτη σκηνή και στο βίντεο) κυριολεκτικά μαγεύομαι από την ζωή που βλέπω στον τόπο. Αριστερά μου και πάνω σε ένα βράχο στα 28 μέτρα λιάζεται μιά μεγάλη στήρα, δεν την αντιλαμβάνομαι αμέσως, αλλά με μία καθυστέρηση. Το ψάρι είναι αρκετά ήρεμο και μου δίνει ευκαιρία για βολή, την οποία όμως δεν εκμεταλλεύομαι όντας αργός και κατατονικός. Στην συνέχεια κατηφορίζει αργά σε ένα μεγάλο μονόπετρο λίγο πιο κάτω, γύρω στα 33,34 μέτρα. Στο ίδιο μονόπετρο διακρίνω και άλλα τρία καλά ψάρια. Ανεβαίνω και για πολύ ώρα σκέφτομαι τι να κάνω, αλλά τελικά κυριαρχεί η φωνή της λογικής και αφήνω τα ψάρια στην ησυχία τους.

Το θέμα του προλόγου αφορά όμως την δεύτερη σκηνή. Με βαριά καρδιά έχω αφήσει τον τόπο που περιέγραψα και έχω προχωρήσει λίγο παρακάτω. Ο βυθός εξακολουθεί να είναι ενδιαφέρον και άλλο που δεν θέλω να κάνω βουτιά. Πράγματι καταδύομαι χωρίς να έχω δει τίποτα, και μετά από λίγο κάθομαι στην άμμο της αποχής. Στα βράχια μπροστά μου εμφανίζεται ένας ροφός που από εκεί που είμαι τον κάνω γύρω στα 2,5 κιλά. Για κάποια δευτερόλεπτα περιεργαζόμαστε ο ένας τον άλλο ενώ βρίσκεται εντός βεληνεκούς του όπλου μου. Μετά από λίγο οπισθοχωρεί και κάνει μία κίνηση για να μπει στο θαλάμι του. Εκείνη ακριβώς την στιγμή ενστικτωδώς πατάω την σκανδάλη και χτυπάω το ψάρι που πραγματικά δεν είχα πρόθεση να πιάσω. Όταν ανέβηκα στο σπίτι τον ζύγισα και ήταν καθαρισμένος 2,300 και σίγουρα άνω των 45 εκ, δηλαδή δεν παρανόμησα πουθενά. Ωστόσο όταν έχω γράψει τόσα και τόσα εδώ μέσα περί του ροφού και βγάζω ένα τέτοιο ψάρι, δεν μπορώ παρά να ομολογήσω ότι ήμουν μεν νόμιμος, αλλά καθόλου ηθικός σύμφωνα με τις αντιλήψεις μου, κοινώς ήμουν φάουλ. Και ο Σταύρος θα έχει κάθε δίκαιο να μου την πέσει για την ανακολουθία λόγων και έργων μου. Ακολουθούν τα "τεκμήρια"΄

phpBB [video]

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Re: Το νόμιμο και το ηθικο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Πέμ 17 Σεπ 2020, 23:39

Πολύ ωραίος πρόλογος!!!!

Πάρα πολύ ωραίος πρόλογος!

Χρόνια συζηταω πάνω σε αυτό.

Ότι είναι νόμιμο δεν πάντα και ηθικό.
Και το αντίστροφο εννοείται!!!

Όσον αφορά το ροφόπουλο,
και μόνο που παραδέχεσαι το λάθος σου και δεν έχεις σκοπό να το επαναλάβεις...
εμένα με καλύπτεις.

Άσε και τον φακό στην βάρκα-για αρχή και μετά στην αποθήκη- και σαλπάρουμε για άλλα!!!!
Σχέση τόσο παλιά, τόσο βαθιά, τόσο απόλυτη που γίνεται ταύτιση.
Η ουσία της Ελλάδας είναι θαλασσινή.
Ως τα ιερά και τα όσια.

Άβαταρ μέλους
labrax7
Ονοματεπώνυμο: Αλέξανδρος Ζορζοβίλης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από labrax7 » Παρ 18 Σεπ 2020, 01:37

Πολύ ωραίο κείμενο, ωραία πλάνα στο βίντεο και ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας!

'Οπως είπε και ο tsaounlee και μόνο που παραδέχεσαι ότι θα έπρεπε να άφηνες το ψάρι και εμένα μου αρκεί, μακάρυ όλοι να είχαν τους ίδιους ενδοιασμούς και προβληματισμούς!

Εγώ θα σταθώ στο μόνο θέμα στο κείμενο σου αγαπητέ συνάδελφε (ως ψαροντουφεκά :D ) που με προβλημάτισε λιγάκι.
28 μέτρα κατά την γνώμη μου μόνος σου είναι ήδη πάρα πολλά, φαίνεσαι έμπειρος αλλά μας διαβάζουν και νέα παιδιά..
Σίγουρα λες ότι είναι επίκινδυνο αλλά εκεί κάτω μόνος σου τι κάνεις;

Πάντα φιλικά :)

tas
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Παρ 18 Σεπ 2020, 09:10

Συναδελφε, 2,5 κιλα ψαρι μια χαρα είναι και νομιμο και ηθικό, αν έχει επιθυμήσει πολυ η καρδιά σου να βάλεις στο τραπέζι σου ένα ροφο , που σου έχει λείψει . Αν σκοτώνεις ομως καθε τρεις και λιγο , για την ευχαρίστηση σου μόνο και για τη φιγούρα , ψάρια 7, 8 10, 20 κιλών (που από κάποιο μέγεθος και μετά δεν έχουν και τόσο ωραία γευση), τότε μάλλον είναι , οχι μονο ανηθικο, αλλα και καταστροφικο.
Έτσι τα αντιλαμβάνομαι τα πράγματα, μπορεί να έχω και άδικο όμως.

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Παρ 18 Σεπ 2020, 09:37

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, αντιλαμβάνομαι το νήμα αυτό ως ένα 'παραπόταμο' της γενικότερης συζήτησης που έχει ανοίξει για τον ροφό, αλλά και το μέλλον του ψαροντούφεκου γενικότερα. Προβληματίστηκα ιδιαίτερα με αυτή την σύλληψη και αν και ήταν στεχάχωρο για μένα, θέλησα να το μοιραστώ μαζί σας. Απλώς προσπαθώ να εξηγήσω -στον εαυτό μου πρωτίστως- πώς ενώ όταν τον βλέπω αρχικά, είμαι αποφασισμένος να μην τον χτυπήσω, όταν αργότερα τον βλέπω να πάει να μπει στο θαλάμι και να χαθεί, κάνω την βολή. Εκείνη την στιγμή από κάπου πήρε εντολή το χέρι μου να πατήσει την σκανδάλη. ΄

Φακός: Μεγάλο θέμα και σηκώνει πολλή κουβέντα. Μετά από πολλές σκέψεις και αμφιταλαντεύσεις, συμφωνώ κι εγώ ότι καλό είναι ότι όταν τα ψάρια βρίσκουν καταφύγιο στα θαλάμια τους, καλό είναι να δείχνουμε σεβασμό και να τ' αφήνουμε. Όπως στην Αρχαία Ελλάδα αναζητούσαν άσυλο στους ναούς και αυτό ήταν απαραβίαστο, έτσι κι εμείς θα πρέπει να δεχτούμε το θαλάμι ως άσυλο. Έχω μία δυσκολία να εγκαταλείψω τον φακό, όπως ο καπνιστής που θέλει να κόψει το κάπνισμα. Η μόνη διαφορά είναι ότι εγώ πλέον εξαιρετικά σπάνια θα τον χρησιμοποιήσω και απλώς τον κουβαλάω από μία κακή συνήθεια.

Βάθος: Φίλε λαβράκι, τα όρια του καθ' ενός από εμάς ως προς το βάθος, είναι καθαρά υποκειμενικά. Είναι κάποιοι άλλοι "συνάδελφοι" που τους βλέπω να κάνουν τα ίδια πράγματα πολύ βαθύτερα και άλλοι να δυσκολεύονται στα πιό ρηχά. Το βάθος έχει να κάνει με πάρα πολλούς παράγοντες, και βέβαια όχι απλά με την καλή φυσική κατάσταση. Εγώ δεν έχω ένα σταθερό βάθος που κατεβαίνω, απλά βουτάω εκεί που αισθάνομαι ότι μπορώ να κινούμαι άνετα και να ανεβαίνω χωρίς να φτάνω σκασμένος στην επιφάνεια. Ενώ γενικά το καλοκαίρι λατρεύω τις βουτιές στις βαθιές ζώνες, το χειμώνα τις αποφεύγω και αρέσκομαι στα ρηχά.

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros
Ονοματεπώνυμο: Stavros G.def

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Παρ 18 Σεπ 2020, 10:30

Συγχαρητήρια για το κείμενο και τη λογική του. Γι' αυτή την παράμετρο συζητάω τόσο καιρό. Για την ηθική του ψαροντουφεκά που επηρεάζει και τη διαχείριση που κάνει, πέρα από κάθε νομοθεσία. Δεν είμαστε άγιοι, ούτε κουβαλάμε μεζούρες και καντάρια μέσα στο νερό. Η συναίσθηση όμως αυτή που μπορεί να μας βάλει φρένο, ε αυτό είναι που διαφοροποιεί τους ανθρώπους μεταξύ τους.
Δεν είναι το νόμιμο και ηθικό ταυτόχρονα!
dimitrikotz έγραψε:
Πέμ 17 Σεπ 2020, 23:14
Και ο Σταύρος θα έχει κάθε δίκαιο να μου την πέσει για την ανακολουθία λόγων και έργων μου.
Όχι δεν βλέπω εδώ ανακολουθία. Αν έδειχνες 5 τέτοια θα έλεγα, κάτσε ρε φίλε, καλά είναι, σταμάτα. Δεν υποφέρει από εσένα η θάλασσα για να έχεις ενοχές!!! Αυτό στο υπογράφω!
Αντιθέτως βλέπω ωραίες, χαλαρές βουτιές. Μου άρεσε πάρα πολύ η βουτιά στο ροφόπουλο. Υδροβιότητα και άνεση!!! Αυτό μπορώ να σχολιάσω καθαρά ψαρευτικά!!!
Η στήρα, πολύ ωραίο κομμάτι. Όμως πήρε τη κατηφόρα. Κάποια στιγμή κοντοστέκονται και εκεί ελπίζεις ότι τώρα θα πάρεις το ψάρι. Μετά κάνει ακόμη μια γωνία στην πορεία, χάνεις το στόχο και ξανασημαδεύεις....κ.ο.κ. και εκεί ξεκινάνε τα προβλήματα. Καλά έκανες και δεν συνέχισες.
:hello:

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Παρ 18 Σεπ 2020, 12:03

tas έγραψε:
Παρ 18 Σεπ 2020, 09:10
Συναδελφε, 2,5 κιλα ψαρι μια χαρα είναι και νομιμο και ηθικό, αν έχει επιθυμήσει πολυ η καρδιά σου να βάλεις στο τραπέζι σου ένα ροφο , που σου έχει λείψει . Αν σκοτώνεις ομως καθε τρεις και λιγο , για την ευχαρίστηση σου μόνο και για τη φιγούρα , ψάρια 7, 8 10, 20 κιλών (που από κάποιο μέγεθος και μετά δεν έχουν και τόσο ωραία γευση), τότε μάλλον είναι , οχι μονο ανηθικο, αλλα και καταστροφικο.
Έτσι τα αντιλαμβάνομαι τα πράγματα, μπορεί να έχω και άδικο όμως.
Φίλε Τάσο, μικρό το κακό μεν, αλλά επειδή σε άλλα νήματα έχω πάρει μία πολύ συγκεκριμένη και μάλλον απόλυτη θέση κατά της αλίευσης του ροφού, γιαυτό και άνοιξα το θέμα.
Psarogiatros έγραψε:
Παρ 18 Σεπ 2020, 10:30
Συγχαρητήρια για το κείμενο και τη λογική του. Γι' αυτή την παράμετρο συζητάω τόσο καιρό. Για την ηθική του ψαροντουφεκά που επηρεάζει και τη διαχείριση που κάνει, πέρα από κάθε νομοθεσία. Δεν είμαστε άγιοι, ούτε κουβαλάμε μεζούρες και καντάρια μέσα στο νερό. Η συναίσθηση όμως αυτή που μπορεί να μας βάλει φρένο, ε αυτό είναι που διαφοροποιεί τους ανθρώπους μεταξύ τους.
Δεν είναι το νόμιμο και ηθικό ταυτόχρονα!
dimitrikotz έγραψε:
Πέμ 17 Σεπ 2020, 23:14
Και ο Σταύρος θα έχει κάθε δίκαιο να μου την πέσει για την ανακολουθία λόγων και έργων μου.
Όχι δεν βλέπω εδώ ανακολουθία. Αν έδειχνες 5 τέτοια θα έλεγα, κάτσε ρε φίλε, καλά είναι, σταμάτα. Δεν υποφέρει από εσένα η θάλασσα για να έχεις ενοχές!!! Αυτό στο υπογράφω!
Αντιθέτως βλέπω ωραίες, χαλαρές βουτιές. Μου άρεσε πάρα πολύ η βουτιά στο ροφόπουλο. Υδροβιότητα και άνεση!!! Αυτό μπορώ να σχολιάσω καθαρά ψαρευτικά!!!
Η στήρα, πολύ ωραίο κομμάτι. Όμως πήρε τη κατηφόρα. Κάποια στιγμή κοντοστέκονται και εκεί ελπίζεις ότι τώρα θα πάρεις το ψάρι. Μετά κάνει ακόμη μια γωνία στην πορεία, χάνεις το στόχο και ξανασημαδεύεις....κ.ο.κ. και εκεί ξεκινάνε τα προβλήματα. Καλά έκανες και δεν συνέχισες.
Στάυρο σ΄ ευχαριστώ ιδιαιτέρως! Υπάρχουν εδώ στο φόρουμ μέλη που στέλνουν ωραίες φωτογραφίες και βίντεο, άλλα που γράφουν όμορφα κείμενα, άλλα που συνεισφέρουν με τις γνώσεις τους, στην δική σου μοναδική περίπτωση βρίσκεις όλα τα παραπάνω συγκεντρωμένα σε ένα άτομο. Βλέπω πχ ένα βίντεο σου και λέω "τώρα τι να γράψει κανείς, η εικόνα μιλάει από μόνη της", αμέσως μετά διαβάζω το κείμενο και είναι γεμάτο γνώσεις, πληροφορίες, εμπειρία συμπυκνωμένη σε λέξεις. Keep walking!!

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Παρ 18 Σεπ 2020, 13:03

Θυμάμαι μια δημοσίευση του μακαρίτη του Κόλλια:
Ένα καλοκαίρι αυτός και η παρέα του,βρήκαν έναν τόπο σχετικά παρθένο,από όπου αυτός και η παρέα του ,πιάσαν όλο το καλοκαίρι, περίπου 15 ροφούς...το επόμενο καλοκαίρι έβγαλε... έναν,και το μεθεπόμενο... κανέναν,μιας και ..δεν πολυκρυβονταν και το μέρος το έμαθε μέχρι και η κουτση Μαρίκα..ηταν νόμιμοι? Πιθανότατα.Ηταν ηθικοί? Μάλλον όχι αφού μεχρι που μας άφησε ο Δημήτρης,ο τόπος δεν είχε ανακάμψει,κάτι που το αναγνώριζε και ο ίδιος σαφώς....
Τροφή για σκέψη.
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Παρ 18 Σεπ 2020, 15:09

stelarasA'MAK έγραψε:
Παρ 18 Σεπ 2020, 13:03
Ένα καλοκαίρι αυτός και η παρέα του,βρήκαν έναν τόπο σχετικά παρθένο,από όπου αυτός και η παρέα του ,πιάσαν όλο το καλοκαίρι, περίπου 15 ροφούς...το επόμενο καλοκαίρι έβγαλε... έναν,και το μεθεπόμενο... κανέναν,μιας και ..δεν πολυκρυβονταν και το μέρος το έμαθε μέχρι και η κουτση Μαρίκα..ηταν νόμιμοι? Πιθανότατα.Ηταν ηθικοί? Μάλλον όχι αφού μεχρι που μας άφησε ο Δημήτρης,ο τόπος δεν είχε ανακάμψει,κάτι που το αναγνώριζε και ο ίδιος σαφώς....
Τροφή για σκέψη.
Σε συνέχεια του συλλογισμού σου, και του νήματος που άνοιξες για την δική σου οπτική για τον ροφό απλά μεταφέρω μία συζήτηση από το τηλέφωνο που είχα πριν από λίγο με τον ξάδελφο μου που ζει και εργάζεται στην Γαλλία ως γιατρός. Μένει σ' ένα μέρος κοντά στην Μασσαλία και συνέχεια μου αναφέρει πόσο πιο ωραίες είναι οι δικές μας οι θάλασσες και πως το αντίστοιχο της δικής μας "Λούτσας" είναι γι' αυτούς ο τροπικός παράδεισος.
Εν πάσι περιπτώσει, μόλις είχε γυρίσει από την Ελλάδα που εκεί στα 15 περίπου μέτρα που ψαρεύει δεν είχε δει κανένα αξιόλογο ροφό, και πήγε να κάνει snorkeling σε κάποια παραλία εκεί. Στο τηλέφωνο (με κάλεσε επί τούτου μάλιστα) δεν μπορούσε να κρύψει τον ενθουσιασμό του από τους ροφούς που είδε. Μου λέει "ήταν σαν πρόβατα" έρχονταν κοντά, και ήταν πολλοί και μεγάλοι". Στην Γαλλία ως γνωστόν απαγορεύεται το ψάρεμα του ροφού. Καλά του λέω, στα εστιατόρια δεν βρίσκεις ροφό στο μενού? "Όχι" μου απαντάει, πουθενά δεν τους βρίσκεις, και αν σε πιάσουν με ροφό, έχει τεράστιο πρόστιμο, κανένας δεν το κάνει.
Τροφή για σκέψη λοιπόν....

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Παρ 18 Σεπ 2020, 16:01

dimitrikotz έγραψε:
Παρ 18 Σεπ 2020, 15:09
Στην Γαλλία ως γνωστόν απαγορεύεται το ψάρεμα του ροφού. Καλά του λέω, στα εστιατόρια δεν βρίσκεις ροφό στο μενού? "Όχι" μου απαντάει, πουθενά δεν τους βρίσκεις, και αν σε πιάσουν με ροφό, έχει τεράστιο πρόστιμο, κανένας δεν το κάνει.
στην ελλαδα απαγορευεται και η αλιεια και η πωληση καρχαριοειδων και πετροσοληνα :) τα μεν πρωτα τα βλεπεις προτοσελιδα πολυ συχνα στα ΜΜΕ της χωρας μας ΑΛΙΕΥΜΕΝΑ ΑΠΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕς ΚΑΙ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕς ,κρεμασμενα στα ψαραδικα μαγαζια να τα βλεπει ο κοσμος και στης ψαροταβερνες ,και τα δευτερα τα ψαρευουν με βαρκες και κομπρεσερ εντος βαρκας ακομα και στην σαλαμινα και τα τρωνε στης ψαροταβερνες και οοοοολα αυτα τα βλεπει ολος ο ελληνικος λαος ,ακομα και ο κρατικος ελεγχος και λιμενικοι :hello:
ΚΑΙ ???Η SO WHAT ???? :hello:
Τι να την κανεις την τροφη για σκεψη δημητρη μου?????

Παμε τωρα στο ηθικο θεμα
μολις διαβασα τον τιτλο αυτοματως μου ηρθε στο μυαλο ο πρωην υπουργος οικονομικων επι κωστακη καραμανλη ο βουλγαρακης ,ο οποιος κυριος αυτος σαν υπουργος οικονομικων εβγαζε νομους φορολογιας και φπα και κινηγουσε φοροφυγαδες και απο την αλλη ειχε δεν θυμαμαι ποσες οφσορ εταιριες εξωτερικο μεχρι που τα μμε το ανακαλυψαν και ο παυλος τσιμας σε μια συνεντευση τον εκανε σκουπιδι μιας και η δικαιολογια του ηταν οτι νομιμο ειναι και ηθικο και για τα παιδια μου :D
Παμε στο ψαρεμα τωρα
Το να πας διακοπες η ψαρεμα και να βγαλεις μια φορα στο τοσο εναν ροφο νομιμου μεγεθους δεν το θεωρω ανηθικο ,ανηθικο θεωρω να κανεις διακοπες και καθε μερα να βγαζεις ροφους η η εστω 5-6 ροφους σε δυο εβδομαδες και μετα να μπαινεις εδω και να γραφεις για την προστασια του ροφου η οτι μετα καταλαβες οτι ηταν ανηθικο :grin:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
GoRaN
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γοραντωνάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoRaN » Παρ 18 Σεπ 2020, 17:39

Πολύ ωραίο κείμενο Δημήτρη πραγματικά !!!
Εγώ λέω πάλι πως όσο ποιο πολλοί νόμοι θεσπίζονται τόσο περισσότερο η παρανομία θα οργιάζει και η ηθική θα καταρρίπτεται.
Το κλειδί είναι πάντα η βαθιά ενδοσκόπηση και η αυτοκριτική μπροστά στον καθρέφτη.
Κάθε φορά που πατάς τη σκανδάλη , είναι μια ευκαιρία για αυτοκριτική και απολογισμό.

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Παρ 18 Σεπ 2020, 18:50

dimitrikotz έγραψε:
Παρ 18 Σεπ 2020, 15:09
stelarasA'MAK έγραψε:
Παρ 18 Σεπ 2020, 13:03
Τροφή για σκέψη.
Σε συνέχεια του συλλογισμού σου, και του νήματος που άνοιξες για την δική σου οπτική για τον ροφό απλά μεταφέρω μία συζήτηση από το τηλέφωνο που είχα πριν από λίγο με τον ξάδελφο μου που ζει και εργάζεται στην Γαλλία ως γιατρός. Μένει σ' ένα μέρος κοντά στην Μασσαλία και συνέχεια μου αναφέρει πόσο πιο ωραίες είναι οι δικές μας οι θάλασσες και πως το αντίστοιχο της δικής μας "Λούτσας" είναι γι' αυτούς ο τροπικός παράδεισος.
Εν πάσι περιπτώσει, μόλις είχε γυρίσει από την Ελλάδα που εκεί στα 15 περίπου μέτρα που ψαρεύει δεν είχε δει κανένα αξιόλογο ροφό, και πήγε να κάνει snorkeling σε κάποια παραλία εκεί. Στο τηλέφωνο (με κάλεσε επί τούτου μάλιστα) δεν μπορούσε να κρύψει τον ενθουσιασμό του από τους ροφούς που είδε. Μου λέει "ήταν σαν πρόβατα" έρχονταν κοντά, και ήταν πολλοί και μεγάλοι". Στην Γαλλία ως γνωστόν απαγορεύεται το ψάρεμα του ροφού. Καλά του λέω, στα εστιατόρια δεν βρίσκεις ροφό στο μενού? "Όχι" μου απαντάει, πουθενά δεν τους βρίσκεις, και αν σε πιάσουν με ροφό, έχει τεράστιο πρόστιμο, κανένας δεν το κάνει.
Μπα?
Και οι ..κουτοφραγκοι????
Εκπλησσομαι τα μαλα!! :D
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Παρ 18 Σεπ 2020, 19:45

[/quote]
στην ελλαδα απαγορευεται και η αλιεια και η πωληση καρχαριοειδων και πετροσοληνα :) τα μεν πρωτα τα βλεπεις προτοσελιδα πολυ συχνα στα ΜΜΕ της χωρας μας ΑΛΙΕΥΜΕΝΑ ΑΠΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕς ΚΑΙ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕς ,κρεμασμενα στα ψαραδικα μαγαζια να τα βλεπει ο κοσμος και στης ψαροταβερνες ,και τα δευτερα τα ψαρευουν με βαρκες και κομπρεσερ εντος βαρκας ακομα και στην σαλαμινα και τα τρωνε στης ψαροταβερνες και οοοοολα αυτα τα βλεπει ολος ο ελληνικος λαος ,ακομα και ο κρατικος ελεγχος και λιμενικοι :hello:
ΚΑΙ ???Η SO WHAT ???? :hello:
Τι να την κανεις την τροφη για σκεψη δημητρη μου????

[/quote]

To so what είναι που μας έχει φάει. Αν πάμε έτσι θα καταντήσουμε να βλέπουμε στωϊκά την καταστροφή και θα μοιρολατρούμε ότι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα, ότι όλα είναι μάταια. Είμαστε περίπου στην ίδια ηλικία Γιάννη και δεν συμφωνώ καθόλου μ' αυτή την νοοτροπία. Αυτό είναι το παράδειγμα που δίνουμε στους νεώτερους? Καθήστε στ' αυγά σας γιατί δεν γίνεται τίποτα? Εσύ είπες την μαγική λέξη: ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΤΑΙ, και όταν βλέπεις μπροστά στα μάτια σου να γίνεται κάτι που απαγορεύεται αυτό εξ΄ ορισμού ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ. Η πολιτεία έκανε λοιπόν το πρωταρχικό της καθήκον, θέσπισε κάποιους νόμους, καλούς ή κακούς. Επίσης έχει τα όργανα που ελέγχουν την τήρηση των νόμων και επιβάλουν πρόστιμα και ποινές. Επίσης θέσπισε και την ποινική και πειθαρχική ευθύνη των οργάνων αυτών όταν παραλείπουν/αμελούν να κάνουν σωστά την δουλειά τους υπό την έννοια της ΠΑΡΑΒΑΣΗΣ ΚΑΘΗΚΟΝΤΟΣ. Μίλησες Γιάννη για καρχαριοειδή και πετροσωλήνα, και μιλάω κι εγώ για τον αχινό που επίσης έχει καταλυτική σημασία στον οικοσύστημα μας και έχει εξαφανιστεί. Το νομικό οπλοστάσιο υπάρχει και είναι στο χέρι μας να το χρησιμοποιήσουμε, αν δεν το κάνουμε πρώτα πρέπει να κοιτάξουμε τους εαυτούς μας και μετά το Κράτος. Οι νόμοι Γιάννη και Γιώργο πρέπει να υπάρχουν, αν δεν υπάρχουν κυριαρχεί η αναρχία. Η δύναμη του νόμου σε μία ευνομούμενη πολιτεία είναι η ασπίδα προστασίας μας. Η ασπίδα όμως δεν σηκώνεται από μόνη της, πρέπει εμείς να την σηκώσουμε. Όπου λοιπόν Γιάννη δεις τον περοσωλήνα δεν χρειάζεσαι καμία απόδειξη για την παρανομία, κάνεις αμέσως καταγγελία και αν σε γράψουν, κάνεις και μήνυση. 'Συν Αθηνά και χήρα κίνει"

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Παρ 18 Σεπ 2020, 20:08

dimitrikotz έγραψε:
Παρ 18 Σεπ 2020, 19:45
Όπου λοιπόν Γιάννη δεις τον περοσωλήνα δεν χρειάζεσαι καμία απόδειξη για την παρανομία, κάνεις αμέσως καταγγελία και αν σε γράψουν, κάνεις και μήνυση. 'Συν Αθηνά και χήρα κίνει"
[/quote]
.....ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ Ο ΜΗΝΥΤΗς ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ,ΕΝΩ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΕΠΑΓΓΕΛΤΑ !!!
ποιος λοιπον θα παει να πληρωσει για να κανει μηνυση?
ιδου η απορια !!! :rules:
στην ελλαδα ολο το συστημα(πολιτικο,νομικο,εκτελεστικο) προσπαθει να προστατευσει το καθε λαμογιο(το ξερεις καλυτερα!) και με διαφορα κολπα αφοπλιζει τον νομιμο πολιτη! με λιγα λογια τον λεει ,γινε και συ κλεφτης και λαμογιο!
αλλα επειδη δεν μπορουν να το κανουν ολοι αυτο,ο καθε απατεωνας ζει και βασιλευει!!!!
και ποιος ειναι υπευθυνος για την θεσμοθετηση τετοιων ανηθικων νομων? οι βολευτες που στην πλειοψηφια τους ειναι νομικοι !!
πραγμα που δεν τους τιμα καθολου και τους εχει υποβαθμισει τελειως στα ματια του κοσμου !!!
για να βρει λοιπον ενας νομιμοφρων το δικιο του,θα πρεπει να πληρωσει τοσα ,που δεν αξιζει πλεον να το κανει !!!
γι'αυτο ο Γιαννης τα λεει αυτα !!!εξω στις πολιτισμενες χωρες γινονται αυτεπαγγελτα και δεν χρειαζεται ο πολιτης να χανει τον χρονο του και τα λεφτα του !!!
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Σάβ 19 Σεπ 2020, 01:05

Μεγάάάάάλο θέμα άνοιξες Δημήτρη και έχει να κάνει με τις ατέλειες και παθογένειες της όλης κοινωνίας μας.... :-k

Επιφυλάσσομαι να αναλύσω έτι περαιτέρω άυριο :grin:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”