Μέχρι εκεί που πατώνεις Δημητράκι

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Μέχρι εκεί που πατώνεις Δημητράκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 10 Αύγ 2020, 00:37

Παιδικές αναμνήσεις από τα καλοκαίρια στην Χίο, με εμένα σχεδόν βρέφος να ανοίγομαι στο μπλέ (από τότε είχα αυτές τις τάσεις) και την γιαγιά μου αλλόφρωνα να με καλεί πίσω "εκεί που πατώνεις". Η άλλη ανησυχία της ήταν η ενδεχόμενη απόβαση των Τούρκων στο νησί, αλλά σκέφτομαι ότι ίσως είχε δίκιο και στα δύο τελικά. Πενήντα χρόνια αργότερα, αποφάσισα έστω και όψιμα να ακολουθήσω την συμβουλή της και μία μέρα τουλάχιστον να περιοριστώ στην πολύ ρηχή ζώνη δικαιώνοντας την έστω και μετά θάνατον. Ο λόγος που γενικώς αποφεύγω την ζώνη αυτή, πέραν της δεδομένης αγάπης μου για τις πιο μεγάλες βουτιές είναι ότι τα ψάρια είναι πολύ πιό πονηρεμένα και δύσκολα, και βεβαίως υπάρχουν ψαροκυνηγοί με πολύ καλύτερη τεχνική από μένα. Έτσι έφτασα να θεωρώ το παιχνίδι στα ρηχά ως εξ' αρχής χαμένο παιχνίδι.

Παρ' όλα αυτά ξεκίνησα -έτσι για την πλάκα- τα ρηχά καρτεράκια και διαπίστωσα γρήγορα ιδίοις όμμασι ότι τελικά και αυτό το ψάρεμα είναι ικανό να προσφέρει συγκινήσεις και χαρά. Επιβεβαίωσα επίσης το αυτονόητο ότι εκεί έχεις την δυνατότητα για πολλές περισσότερες βουτιές με πολύ μικρότερη καταπόνηση και με αρκετά μεγαλύτερη ασφάλεια. Ψάρια είδα αρκετά, αλλά και έπιασα αρκετά, ένα κεφαλόπουλο, ένα λαυράκι και δύο συναγρίδες (μία μικρή και μία μεσαία), ενώ το σύνηθες που κάνω είναι να πιάνω μία στήρα! Το ένα καρτέρι διαδέχονταν το άλλο, και σε κάποια στιγμή ελέγχοντας το ρολοϊ μου διαπίστωσα ότι ο χρόνος παραμονής μου στο βυθό ξεπερνούσε τα τρία λεπτά, χωρίς κανένα ζόρι και χωρίς να αισθάνομαι τον παραμικρό κίνδυνο. Το να έχουμε την δυνατότητα να πηγαίνουμε για βουτιά σε μόλις δύο ώρες από το σπίτι μας, αφήνοντας πίσω μιζέρια, άγχη, υποχρεώσεις, είναι ανεκτίμητο δώρο θεού. Επίσης το να διαχωρίζουμε την θάλασσα σε 'ρηχά' και 'βαθιά', νομίζω ειναι εντελώς ανόητο. Η θάλασσα είναι θάλασσα και έχει από μόνη της την δύναμη να μας παρασέρνει στην μαγεία της.
phpBB [video]

Άβαταρ μέλους
GoRaN
Δημοσιεύσεις: 999
Εγγραφή: Σάβ 13 Δεκ 2014, 20:25
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γοραντωνάκης
Τοποθεσία: Σχεδόν περιφερόμενος.

Re: Μέχρι εκεί που πατώνεις Δημητράκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoRaN » Δευ 10 Αύγ 2020, 07:53

Όλα όμορφα συνάδελφε!
3 λεπτά καρτέρι είναι αποτέλεσμα σοβαρό!!!
Επίσης 2 ώρες απόσταση για βουτιά δεν είναι πολύ; Έχω συνηθίσει εδώ στα μέρη μου που ο χρόνος είναι λιγότερος.
Καλημέρα και καλή σου εβδομάδα!
Κάθε φορά που πατάς τη σκανδάλη , είναι μια ευκαιρία για αυτοκριτική και απολογισμό.

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: Μέχρι εκεί που πατώνεις Δημητράκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 10 Αύγ 2020, 08:26

Γειά σου Goran. Το μέρος αυτό ήταν μια ρηχοπατιά με αποχή που τελείωνε στα 15 μέτρα, ενώ το θερμοκλινές ήταν λίγο παραπάνω εκεί ακριβώς που έκανα τα καρτέρια. Επειδή λοιπόν όλη η κατάσταση έγινε στα ρηχά υποθέτω ότι αυτό αύξησε και το χρόνο παραμονής στον βυθό. Ίσως να είναι και ψυχολογικό γιατί αισθάνεσαι πιό άνετος όταν η επιφάνεια είναι κοντά.
Τις δύο ώρες τις γράφω γιατί από Αθήνα, τόσο περίπου χρειάζομαι για να πάω σ' ένα αξιόλογο μέρος. Καλή εβδομάδα και καλές αναδύσεις!

Κοτοπουλο
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Παρ 01 Δεκ 2017, 10:12

Re: Μέχρι εκεί που πατώνεις Δημητράκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κοτοπουλο » Δευ 10 Αύγ 2020, 09:53

Είναι ωραία και τα ρηχά ειδικά το χειμώνα που δεν έχει κόσμο θα δεις ωραία ψαρια ...
Δυνατές άπνοιες !
Μπράβο :good:

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: Μέχρι εκεί που πατώνεις Δημητράκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 10 Αύγ 2020, 10:46

Κοτοπουλο έγραψε:
Δευ 10 Αύγ 2020, 09:53
Είναι ωραία και τα ρηχά ειδικά το χειμώνα που δεν έχει κόσμο θα δεις ωραία ψαρια ...
Δυνατές άπνοιες !
Μπράβο :good:
Όντως φίλε κοτόπουλο τα χειμερινά ψαρέματα έχουν την δική τους γοητεία! Και εδώ όμως το έχω κάνει λίγο σαν χειμώνα γιατί φοράω μία λεπτή στολή τύπου καλσόν 2mm με την οποία μετά τις τρεις ώρες αρχίζω να τρέμω σαν κοτόπουλο! Το θερμοκλινές εδώ βρίσκεται γύρω στα 12 μέτρα, αλλά η πραγματικά κρύα ζώνη είναι μετά τα 19 μέτρα. Όταν πάω βαθύτερα, κατά την ανάδυση πλησιάζοντας στην επιφάνεια αισθάνομαι σαν να βρίσκομαι σε μπανιέρα.

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas
Δημοσιεύσεις: 4369
Εγγραφή: Πέμ 13 Μαρ 2014, 15:22
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Μέχρι εκεί που πατώνεις Δημητράκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Δευ 10 Αύγ 2020, 11:19

dimitrikotz έγραψε:
Δευ 10 Αύγ 2020, 00:37
...
...
...
το να διαχωρίζουμε την θάλασσα σε 'ρηχά' και 'βαθιά', νομίζω ειναι εντελώς ανόητο.
Η θάλασσα είναι θάλασσα και έχει από μόνη της την δύναμη να μας παρασέρνει στην μαγεία της.
...
...

Λόγια βγαλμένα απο Εμπειρία, Σύνεση, και Γνώση...

Απόλυτα συμφωνώ με Ολα...

Καλή Συνέχεια στις Διακοπές σου με Υγεία...


:hello:
...αν δεν μπορείς να φερθείς με Σεβασμό,
φέρσου τουλάχιστον με την υποτυπώδη Ανθρωπιά…







CapetanThomas : https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=53800

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: Μέχρι εκεί που πατώνεις Δημητράκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 10 Αύγ 2020, 14:37

Ευχαριστώ πολύ καπετάνιε, υγεία πάνω απ' όλα.

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK
Δημοσιεύσεις: 5547
Εγγραφή: Τρί 07 Σεπ 2010, 10:14

Re: Μέχρι εκεί που πατώνεις Δημητράκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Δευ 10 Αύγ 2020, 18:49

Ωραίος Δημήτρη, YOLO!!!!!
Δύο ώρες από την Αθήνα.... πολυτέλεια που όλο και πιο δύσκολα βιώνω...
ΕΊΜΑΙ ΥΠΕΎΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΆΦΩ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΟΥΝ ΚΆΠΟΙΟΙ......

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5015
Εγγραφή: Τετ 04 Ιούλ 2007, 01:09
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: Μέχρι εκεί που πατώνεις Δημητράκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Δευ 10 Αύγ 2020, 19:11

Ωραίες βουτιές κι αυτά τα τοπάκια είναι απίθανα, αν τα ανακαλύψεις βέβαια! :)
Μου άρεσε το σχολιο για τα ψάρια που ερχόταν γενικώς εκτός από αυτα που είχες βάλει στα ΄΄σκοπευτικά΄΄. Λες και σε διαβάζουν τα άτιμα :grin:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: Μέχρι εκεί που πατώνεις Δημητράκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 10 Αύγ 2020, 20:02

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Δευ 10 Αύγ 2020, 19:11
Ωραίες βουτιές κι αυτά τα τοπάκια είναι απίθανα, αν τα ανακαλύψεις βέβαια! :)
Μου άρεσε το σχολιο για τα ψάρια που ερχόταν γενικώς εκτός από αυτα που είχες βάλει στα ΄΄σκοπευτικά΄΄. Λες και σε διαβάζουν τα άτιμα :grin:

Εντελώς τυχαία έπεσα εκεί και 'μου βγήκε'. Βέβαια ο τόπος είναι πολύ μικρός, αλλά σκέφτομαι να ξαναπάω την κατάλληλη ώρα, ή πολύ πρωϊ ή αργά το απόγευμα, φαίνεται ότι για κάποιο λόγο αρέσει στα ψάρια. Εννοείται ότι σε διαβάζουν τα άτιμα, και βέβαια οι συναγρίδες δεν είναι σκάροι να σου έρθουν στην μούρη, αλλά αν δεν ήταν δύσκολες δεν θα μας συνάρπαζε και τόσο πολή το ψάρεμα τους!!
stelarasA'MAK έγραψε:
Δευ 10 Αύγ 2020, 18:49
Ωραίος Δημήτρη, YOLO!!!!!
Δύο ώρες από την Αθήνα.... πολυτέλεια που όλο και πιο δύσκολα βιώνω...
YOLO Στέλιο YOLO, αυτό πρέπει όλοι να το εμπεδώσουμε! Αν θυμάμαι καλά εσύ κάπου Αργολικό πρέπει να' σαι. Δεν είναι κι άσχημα εκεί, υπάρχουν τα μέρη που κατά καιρούς μπορεί να σου δώσουν ψαράκια. Τώρα από χρόνο και υποχρέωσεις είπαμε.... ΥΟLO

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK
Δημοσιεύσεις: 5547
Εγγραφή: Τρί 07 Σεπ 2010, 10:14

Re: Μέχρι εκεί που πατώνεις Δημητράκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Δευ 10 Αύγ 2020, 20:51

Αθήνα είμαι Δημήτρη..
Όπως καταλαβαίνεις ,η ανατολική Αττική,(έχω χρόνια να κολυμπήσω Σαρωνικό) είναι το.. δεύτερο σπίτι μου,συνειδητοποίησα ότι αν θέλω να ψαρεύω συχνα πρέπει να δέχομαι ότι δίνει η θάλασσα...κάνω βέβαια αποδράσεις , Εύβοια, Σκόπελο, Κυκλάδες,αλλά χρόνο με το χρόνο και πιο δύσκολα.
Αργολικό προς Τσακωνιά είναι τα πάτρια και κατεβαίνω διακοπές και κάμποσες φορές μέσα στο χρόνο για... κούρεμα :D στα ..."μαντριά" που έχω εκεί...
ΕΊΜΑΙ ΥΠΕΎΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΆΦΩ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΟΥΝ ΚΆΠΟΙΟΙ......

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: Μέχρι εκεί που πατώνεις Δημητράκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 10 Αύγ 2020, 21:21

stelarasA'MAK έγραψε:
Δευ 10 Αύγ 2020, 20:51
Αθήνα είμαι Δημήτρη..
Όπως καταλαβαίνεις ,η ανατολική Αττική,(έχω χρόνια να κολυμπήσω Σαρωνικό) είναι το.. δεύτερο σπίτι μου,συνειδητοποίησα ότι αν θέλω να ψαρεύω συχνα πρέπει να δέχομαι ότι δίνει η θάλασσα...κάνω βέβαια αποδράσεις , Εύβοια, Σκόπελο, Κυκλάδες,αλλά χρόνο με το χρόνο και πιο δύσκολα.
Αργολικό προς Τσακωνιά είναι τα πάτρια και κατεβαίνω διακοπές και κάμποσες φορές μέσα στο χρόνο για... κούρεμα :D στα ..."μαντριά" που έχω εκεί...
Μεγάλη κουβέντα είπες Στέλιο "ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΔΙΝΕΙ Η ΘΑΛΑΣΣΑ". Αυτή είναι ακριβώς και η δική μου φιλοσοφία και εδώ και καιρό πλέον έχω πάψει πλέον να βλέπω το ψάρι ως αυτοσκοπό για μία επιτυχημένη εκδρομή, αλλά περισσότερο βλέπω την ίδια την εκδρομή ως το απαραίτητο οξυγόνο για να συνεχίσω.. Για την Αττική να εξομολογηθώ ότι με μεγάλη δυσκολία θα χτυπήσω ψάρι γιατί .. δεν μου κάνει καρδιά. Και εγώ στα μέρη που είπες πηγαίνω λίγο πολύ, αλλά κάθε χρόνο είναι όλο και πιο φτωχά, και σε πιάνει μία μελαγχολία ιδίως αν έχεις μία ηλικία και θυμάσαι τα 'περασμένα μεγαλεία'!

Άβαταρ μέλους
Αερικό
Δημοσιεύσεις: 1079
Εγγραφή: Παρ 17 Νοέμ 2006, 00:28
Ονοματεπώνυμο: Λεονάρδος Στεφάνου
Τοποθεσία: ΧΙΟΣ- ΑΘΗΝΑ

Re: Μέχρι εκεί που πατώνεις Δημητράκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αερικό » Τρί 11 Αύγ 2020, 13:42

Ωραία ψάρια !!! Σε ωραία μέρη !! Όμορφα πιασμένα !! :hello:

Άβαταρ μέλους
matador23
Δημοσιεύσεις: 3632
Εγγραφή: Τετ 23 Νοέμ 2011, 14:42
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος
Τοποθεσία: Θήβα - Βοιωτίας

Re: Μέχρι εκεί που πατώνεις Δημητράκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τρί 11 Αύγ 2020, 14:41

Ψάρια εχει η θαλασσα παντου.
Συχνοτητα ψαρεματος χρειαζεται , ωρες στο νερο και γνωση των τοπων.

Βεβαια για να γινουν αυτα πρεπει να στροφαρει και το μυαλο.
Να εχεις αποκτηση αυτο που λενε " υδροβιοτητα " 360 μοιρων !

Θυμαμαι μια ιστορια του πατερα μου, λατρης του λαγου.Μεγαλωμενος σε βουνο.
Εκει που περνουσαν ορδες κυνηγων με καραμπινες, σκυλια...και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις...άσφαιροι, χωρις κάν να δουν το θηραμα, έκανε ο πατερας μου μία 30 λεπτη βολτα και με ενα δικανο 20 ετιας, με μία βολη, ερχοταν με το λαγο στο χερι :mrgreen: .
Δέν το ειχα ακουσει ποτε να ριχνει δευτερη βολη σε λαγο.

Με λίγα λόγια , Δημητρη έχεις αποκτησει ολο το πακετο και μπορεις να ψαρευεις παντου. :hello:

Με προσοχη παντα και συνεση σε θεματα ασφαλειας. :thumbsup:
ΛΑΔΙΑΣ : Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη
CapetanThomas : https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=68075

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: Μέχρι εκεί που πατώνεις Δημητράκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τρί 11 Αύγ 2020, 20:30

matador23 έγραψε:
Τρί 11 Αύγ 2020, 14:41
Ψάρια εχει η θαλασσα παντου.
Συχνοτητα ψαρεματος χρειαζεται , ωρες στο νερο και γνωση των τοπων.

Βεβαια για να γινουν αυτα πρεπει να στροφαρει και το μυαλο.
Να εχεις αποκτηση αυτο που λενε " υδροβιοτητα " 360 μοιρων !

Θυμαμαι μια ιστορια του πατερα μου, λατρης του λαγου.Μεγαλωμενος σε βουνο.
Εκει που περνουσαν ορδες κυνηγων με καραμπινες, σκυλια...και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις...άσφαιροι, χωρις κάν να δουν το θηραμα, έκανε ο πατερας μου μία 30 λεπτη βολτα και με ενα δικανο 20 ετιας, με μία βολη, ερχοταν με το λαγο στο χερι :mrgreen: .
Δέν το ειχα ακουσει ποτε να ριχνει δευτερη βολη σε λαγο.

Με λίγα λόγια , Δημητρη έχεις αποκτησει ολο το πακετο και μπορεις να ψαρευεις παντου. :hello:

Με προσοχη παντα και συνεση σε θεματα ασφαλειας. :thumbsup:
Ευχαριστώ πολύ Κωνσταντίνε, η ιστορία σου με το λαγό είναι ακριβώς to the point! Όντως υπάρχουν ψάρια παντού, αλλά για να τα πιάσουμε πρέπει να γίνουμε λίγο ... σαν τον πατέρα σου. Ο δικός μας ο πατέρας ήταν του ψαροντούφεκου, και ομολογώ μπροστά του δεν είμαι τίποτα. Εφτιαχνε μόνος του τα όπλα του, και όταν ψάρευε γινόταν ένα με την θάλασσα. Απο αυτόν κληρονόμησα την τρέλα για την θάλασσα, και αυτή δεν φεύγει!!

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”