Διακοπές at last!

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
dimitrikotz

Διακοπές at last!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 27 Ιούλ 2020, 14:42

Επιτέλους διακοπές λοιπόν! Άφησα γραφεία και σκοτούρες και με καλή παρέα κάπου στον Αργολικό. Βεβαίως το δύσκολο είναι να αφήσω τις εκκρεμότητες και πνευματικά εκτός από σωματικά, αλλά ακριβώς αυτό είναι που βρίσκω στην θάλασσα.
Πρώτη βουτιά χωρίς κάτι το εντυπωσιακό, αλλά παρ' όλα αυτά αρκετή για να γεμίσουν οι μπαταρίες και να εγκλιμαστιστώ σιγά σιγά. Τα νερά όπως θα δείτε (ή μάλλον δεν θα δείτε) από το βίντεο, εξαιρετικά θολά και το περιβάλλον εντελώς εκτός αυτού που έχω συνηθίσει και μ' αρέσει. Παρ' όλα αυτά η θάλασσα είναι πάντα θάλασσα και όταν δεν σε νοιάζει τι θα πιάσεις και αν θα πιάσεις παρά μόνο να είσαι μέσα της, όλα είναι πάντα καλά. Και βέβαια όταν είμαι εκεί πάντα προκύπτει το αμείλικτο ερώτημα, 'γιατί να μην μπορώ να το κάνω αυτό κάθε μέρα?", μου φαίνεται πάντα θα αναρωτιέμαι και πάντα θα γυρνάω πίσω τελικά...
Στις επόμενες ημέρες προβλέπονται βουτιές σε καθαρότερα νερά και επειδή βλέπω ότι είμαι σε καλή κατάσταση, δεν βλέπω την ώρα. Ηθικόν ακμαιότατον, μόνο που η κάμερα τα παίζει πολύ γρήγορα και χάνονται σκηνές. Ευτυχώς που η μπαταρία του μυαλού μου είναι ανεξάντλητη ακόμα!
phpBB [video]

xareas
Συντονιστής

Re: Διακοπές at last!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Δευ 27 Ιούλ 2020, 22:38

Καλώς ήρθες στους τροπικούς που λέει και ένας φίλος.
Αργολικός και καλοκαίρι μονόδρομος η κατηφόρα στα πρώτα ή ακόμα και στα δεύτερα άντα δυστυχώς μιας και τα νερά επιφανείας φτάνουν τους 30 βαθμούς και πολύ πίεση από μπουκάλα όπως πολλά ακόμα μέρη,
εκτός από μερικά πονηρά σημεία αποκλειστικά πρωί και αυτά με πολύ μικρές πιθανότητες σύλληψης κάποιου αξιόλογου θηράματος.
Αγαπημένη θολούρα στα ρηχά που σίγουρα δεν είναι τόσο αγαπημένη από πολλούς και ειδικά όταν είσαι στα 30 μέτρα.
Τον νου σου γενικά σε καπεταναίους του καλοκαιριού και τουρίστες που στην ευρύτερη περιοχή του Τολού είναι άκρως επικίνδυνοι με τα ενοικιαζόμενα σκάφη,
ένας από τους λόγους που σταματάω να ψαρεύω από Ιούλιο μέχρι και Σεπτέμβρη.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Δευ 27 Ιούλ 2020, 22:57

Χμμμμμ :-k Την έδωσες και μόνος σου την...απάντηση: σούούούούούούτ :mrgreen:
Ωραίο πράγμα οι διακοπές με ψάρεμα! :thumbsup:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Δευ 27 Ιούλ 2020, 23:14

Καλά να περάσεις στις Διακοπές σου,
άντλησε με όλες τις Αισθήσεις σου, όση περισσότερη Αλμύρα μπορείς...

Κολύμπα όσο μπορείς περισσότερο...
Αυτό, νάσαι Βέβαιος, είναι το πιό Ανεκτίμητο...

Να είσαι πάντα καλά...

:hello:
...Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι, θάρθεις...

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 27 Ιούλ 2020, 23:56

Eυχαριστώ πολύ καπετάνιε, φροντίζω να ακολουθώ την συμβουλή σου κατά γράμμα!
Τα πράγματα είναι όπως ακριβώς τα έγραψε ο φίλος xareas, πάρα πολλοί καπεταναίοι του γλυκού νερού, που η σημαδούρα μάλλον τους προσελκύει παρά τους διώχνει.. Αυτός είναι και ο μεγαλύτερος κίνδυνος μέχρι τώρα, και βεβαίως ο θόρυβος από τα σκάφη μου έχει γίνει κυριολεκτικά εφιάλτης. Το ψάρεμα γίνεται κυριολεκτικά μετά φόβου θεού.
Ως προς τα υπόλοιπα, εγώ έχω θέσει προσωπικό όριο τα 30 μέτρα, καθ΄ ότι ψαρεύω μόνος και ήδη οδεύω προς τα δεύτερα ήντα. Μέχρι εκεί αισθάνομαι ότι βουτάω με ασφάλεια και χωρίς να ζορίζομαι.
Παίδες εδώ γίνονται μεγάλα εγκλήματα και μάλιστα οι ντόπιοι κομπορρημονούν αντί να κρύβονται. Μιλάμε για εκατοντάδες στηρίτσες, ροφάκια και σφηριδάκια (αλλά και μεγαλύτερα ψάρια), πιασμένα δεν ξέρω με τι τρόπους, πάντως όχι νόμιμα. Δεν μιλάω με διευθύνσεις και ονόματα, γιατί αναφέρομαι σε ντόπιους που αισθάνθηκαν προφανώς οικειότητα και μου έδειξαν και φωτογραφίες (παίζει μπουκάλα φουλ). Η αιτία είναι ότι λόγω του γεγονότος ότι έχουν περιοριστεί οι δουλειές, οι περισσότεροι συμπληρώνουν το εισόδημα τους έτσι. Υπάρχει πολύ μεγάλη ζήτηση από τις ταβέρνες, και μάλιστα προσφέρθηκαν να μου κάνουν τα 'κονέ' για να διαθέσω και εγώ το εμπόρευμα. Πάντως δεν αισθάνομαι καθόλου ηλίθιος που πιάνω αυστηρά πέντε ψαράκια και ένα μαύρο απλά για να φάμε. Όπου και να πας η Ελλάδα σε πληγώνει....

Άβαταρ μέλους
minasevoix
Ονοματεπώνυμο: Παναρετος Μηνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από minasevoix » Τρί 28 Ιούλ 2020, 11:29

Παίδες πολύ μεγάλη προσοχή στα ΙΣΤΙΟΦΟΡΑ ΣΚΑΦΗ διότι δεν ακούγονται όταν πάνε με πανί !! Μια φορά στα Σύβοτα μουκοψε το αίμα ένας τουρίστας :shock:
Ας αφήσουμε τον φακό στην σημαδούρα
ας συμβάλουμε όλοι με ένα λιθαράκι
ας πιάσουμε το ψάρι έξω από το σπίτι του
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΕΙ

Άβαταρ μέλους
mkoume
Ονοματεπώνυμο: Manos Koum.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mkoume » Τρί 28 Ιούλ 2020, 18:17

xareas έγραψε:
Δευ 27 Ιούλ 2020, 22:38

Τον νου σου γενικά σε καπεταναίους του καλοκαιριού και τουρίστες .... είναι άκρως επικίνδυνοι με τα ενοικιαζόμενα σκάφη,
Έλα ρε Χάρη κ γω κόβω τον Αύγουστο για τον ίδιο λόγο αλλά από Ιούλιο μέχρι Σεπτέμβρη?...Καραντίνα reloaded..? #-o
να είσαι μάγκας πρέπει, δηλαδή να το μπορείς,
κ αν τούτο καταφέρνεις,
λίγο ακόμα μάγκας, ..δηλαδή να τ΄αγνοείς.

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Τρί 28 Ιούλ 2020, 22:18

mkoume έγραψε:
Τρί 28 Ιούλ 2020, 18:17
xareas έγραψε:
Δευ 27 Ιούλ 2020, 22:38

Τον νου σου γενικά σε καπεταναίους του καλοκαιριού και τουρίστες .... είναι άκρως επικίνδυνοι με τα ενοικιαζόμενα σκάφη,
Έλα ρε Χάρη κ γω κόβω τον Αύγουστο για τον ίδιο λόγο αλλά από Ιούλιο μέχρι Σεπτέμβρη?...Καραντίνα reloaded..? #-o
Έχοντας ψαρέψει αρκετά καλοκαίρια και με βάρκα με μηδαμηνά αποτελέσματα,πολλά έξοδα και άπειρες ώρες κατέληξα να μην ψαρεύω από μέσα Ιουλίου μέχρι μέσα Σεπτέμβρη.
Άσε που δεν αντέχω και την ζέστη,με ταλαιπωρεί αφάνταστα.
Φαντάσου έχω πει στον Τσέλιγκα να με βγάλει έξω και θα περιμένω να τελείωσουν το ψάρεμά τους.
Τα ψάρια στα ρηχά εξαφανίζονται και μόνο πρωί αξίζει να πας,που αν δεν έχει λαβράκια δεν θα σηκωθώ για κανέναν λόγο.
Αντί αυτού απολαμβάνω την θάλασσα με μπάνια,κάμπινγκ, καλή παρέα και δεν έχω μετανιώσει στιγμή.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Τετ 29 Ιούλ 2020, 12:42

αααχχ !!!
τυχεροι θνητοι !!!
..καλα να περνας και εξυπακουεται με συνεση και προσοχη !!! :wave:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”