Λεοντοψαρο

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Giokoro93
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κορομηλάς

Λεοντοψαρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Giokoro93 » Τετ 15 Ιούλ 2020, 10:00

Είμαι ερασιτέχνης ψαροντουφεκάς και χθες έκανα μια βουτιά στην Μεθώνη. Παρατήρησα ένα ψάρι που μου κίνησε το ενδιαφέρον μετά από αναζήτηση ήταν Λεοντοψαρο. Έπρεπε να το ρίξω η πρέπει να κάνω κάποια άλλη ενέργεια?

Άβαταρ μέλους
mkoume
Ονοματεπώνυμο: Manos Koum.

Re: Λεοντοψαρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mkoume » Τετ 15 Ιούλ 2020, 10:51

Giokoro93 έγραψε:
Τετ 15 Ιούλ 2020, 10:00
Είμαι ερασιτέχνης ψαροντουφεκάς και χθες έκανα μια βουτιά στην Μεθώνη. Παρατήρησα ένα ψάρι που μου κίνησε το ενδιαφέρον μετά από αναζήτηση ήταν Λεοντοψαρο. Έπρεπε να το ρίξω η πρέπει να κάνω κάποια άλλη ενέργεια?
Έχει πολλά λεοντόψαρα πλέον στην Μεσσηνία, σχεδόν σε κάθε ψάρεμα τα συναντώ.
Αποτελούν έυκολο στόχο κ είναι νόστιμα στη γεύση-σα σκορπίνες- αλλά θέλει ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ να μην σε βρουν τα αγκάθια.
Αν αποφασίσεις να τα αλιεύσεις χρησιμοποίησε χοντρό γάντι-πάρε από ένα χρωματοπωλείο-για να τα ξεκαμακώσεις, ώστε να αποφύγεις την επαφή με το δέρμα σου.

Υ.Γ έχε επίσης το νου σου γιατί ο χωρος πέριξ του κάστρου είναι αρχαιολογική περιοχή.

:hello:
να είσαι μάγκας πρέπει, δηλαδή να το μπορείς,
κ αν τούτο καταφέρνεις,
λίγο ακόμα μάγκας, ..δηλαδή να τ΄αγνοείς.

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τετ 15 Ιούλ 2020, 11:13

Φίλε μου όλοι ερασιτέχνες είμαστε, αν δεν είμαστε σημαίνει ότι είμαστε παράνομοι!! Κι εγώ βλέπω αρκετά, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να τα πειράξω, είναι πολύ πιο τοξικά από την σκορπίνα, το δηλητήριο της οποίας έχω δεχτεί αρκετές φορές. Μάνο εκεί κάτω ωραίος σφυριδότοπος, ισχύει ακόμα?

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τετ 15 Ιούλ 2020, 11:13

Φίλε μου όλοι ερασιτέχνες είμαστε, αν δεν είμαστε σημαίνει ότι είμαστε παράνομοι!! Κι εγώ βλέπω αρκετά, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να τα πειράξω, είναι πολύ πιο τοξικά από την σκορπίνα, το δηλητήριο της οποίας έχω δεχτεί αρκετές φορές. Μάνο εκεί κάτω ωραίος σφυριδότοπος, ισχύει ακόμα?

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τετ 15 Ιούλ 2020, 11:40

http://kykpee.org/pterois-miles/

Καλημερα.
Εχει φαει και φιλος μου Λεοντοψαρο , ειναι κοντα σε γευση με τη σκορπινα και νοστιμο.

Τωρα κατα τη διαρκεια του ψαρεματος σιγουρα μονο εξτρα προβληματισμους θα προκαλεσει :((( διαδικασια ξεψαρισματος απο τη βεργα.Περασμα σε ψαροβελονα.προσοχη γενικα για επαφη και τρυπημα απο τα αγκαθια της μεσα στη θαλασσα αλλα και εκτος κατα τη διαδικασια καθαρισμου.Εκει προτιμοτερο ειναι ενα ψαλιδι για να κοψεις τα αγκαθια και μετα να προχωρησεις))) .

Τωρα το να μπουμε στη διαδικασια να κανουμε τους εξολοθρευτες των θαλασσων , ειναι ασχημο και μονο στο ακουσμα .
Οποιος εχει τη διαθεση να τα φαει, προφανως και να τα ψαρευει με προσοχη.

Αλλαζουν οι εποχες ,θα δουμε και άλλα ξενικα ειδη στις θαλασσες μας.
Θα προσαρμοστούμε και εμεις , οπως προσαρμόζονται και αυτα.
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

GiorgosS
Ονοματεπώνυμο: Giwrgos Side

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiorgosS » Τετ 15 Ιούλ 2020, 13:11

Αστα στην ησυχία τους για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο δε λέει να τρέχεις καλοκαιριάτικα σε κέντρα υγείας =;

katas
Ονοματεπώνυμο: petros papaseuastos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από katas » Τετ 15 Ιούλ 2020, 14:46

Όχι παιδιά...τα σκοτώνεις και τα αφήνετε αν δεν θέλετε να τα φάτε.... είναι εισβολείς χωρίς φυσικό εχθρό....είδη φαίνεται η επιρροή που έχουν στο θαλάσσιο περιβάλλον μας...και πιστέψτε το είναι είς βάρος μας.....τα σκοτώνεται... Γκε Γκε????

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τετ 15 Ιούλ 2020, 15:00

katas έγραψε:
Τετ 15 Ιούλ 2020, 14:46
Όχι παιδιά...τα σκοτώνεις και τα αφήνετε αν δεν θέλετε να τα φάτε.... είναι εισβολείς χωρίς φυσικό εχθρό....είδη φαίνεται η επιρροή που έχουν στο θαλάσσιο περιβάλλον μας...και πιστέψτε το είναι είς βάρος μας.....τα σκοτώνεται... Γκε Γκε????
Φίλε Πέτρο, και εμείς εισβολείς είμαστε στη θάλασσα :mrgreen:

Πέρα απο το χαβαλε παντως , επειδη αρκετοι εδω μεσα τωρα ξεκινανε το ψαροτουφεκο και την επαφη με τη θαλασσα, η λογικη του σκοτωνω και πεταω ενα ειδος το οποιο ειναι βρώσιμο , ειναι λαθος.
Αν ανοιξουμε κουβεντα για λαγοκεφαλους που ειναι τοξικοι ,οκ, το συζηταμε σε άλλη βαση.

Κατι ομως που τρωγεται , δεν το σκοτωνουμε απλα και μόνο γιατι λεμε οτι κανει κακο σε ενα περιβαλλον το οποιο "κανιβαλιστηκε " επειδη "εμεις" ανοιξαμε τη διωρυγα του Σουεζ και βρηκε διοδο στη μεσογειο.
"Εμεις" με την μολυνση που παρεχουμε πλουσιοπαροχα στο πλανητη αυξησαμε τη θερμοκρασια του νερου , οποτε βρηκε ευνοικο περιβαλλον να επιβιωσει.

Και στη τελικη , υπηρχε και θα υπαρχει στη φυση το συγκεκριμενο ειδος.

Θα προτιμουσα μια προταση του στυλ, ( αν τα βρειτε χτυπηστε οσα μπορειτε και καντε τα μια δωρεα σε ενα ιδρυμα της περιοχης σας).
Αν και θεωρω οτι στο μελλον , οπως και σε αλλες χωρες του κοσμου θα βρουμε τροπους υπερ-αλιευσης του συγκεκριμενου ειδους για μειωση του πληθυσμού τους.

σχετικα λινκ:

https://www.youtube.com/watch?v=X78zooSduuo

https://www.youtube.com/watch?v=HpsnIG_ZT90

https://lionfish.co/lionfish-hunting-2/

https://www.youtube.com/watch?v=GzaeYzAC8Ro
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

geosub
Ονοματεπώνυμο: geosub

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από geosub » Τετ 15 Ιούλ 2020, 15:05

Εδώ κάτω στην Κύπρο ηδη το τμήμα αλιείας βγάζει μέχρι και επιδοτήσεις για την αλιεία του είδους, αφού έχει προκαλέσει μεγάλες καταστροφές γενικά στο γονο ψαριών και αναπαράγεται σε ταχύτατους ρυθμούς χωρίς να έχει σχεδόν καθόλου φυσικούς εχθρούς.Εγω πάντως άμα βρω,τα κτυπαω αφού έχουν και καλό φαγωμα :D

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τετ 15 Ιούλ 2020, 16:06

Καλώς κακώς,το οικοσύστημα δεν είναι σε θέση να τα δεχθεί.
Το να τα σκοτώνεις δεν έχει νόημα, είναι πάρα πολλά!!!...
Λάθος αυτό που ελέχθη,ότι δεν έχει φυσικους εχθρούς...
Έχει το ροφό!!!!!
Είναι εξακριβωμένο ότι τα τρώει.
ΕΝΑΣ ΑΚΌΜΑ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΊ ΑΥΣΤΗΡΆ Η ΑΛΙΕΊΑ ΚΑΙ ΕΜΠΟΡΊΑ ΤΟΥ!!!!!!
Αλλά στο ελαντισταν.....
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Giokoro93
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κορομηλάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Giokoro93 » Τετ 15 Ιούλ 2020, 16:39

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Από την μελέτη που έκανα δεν αναγράφεται ότι έχει φυσικούς εχθρούς (για τον ροφό που ανάφερε κάποιος δεν ξέρω) σε άλλες χώρες έχει βγει ήδη επιδότηση αν τα σκοτώνεις γτ τρώνε γόνους κ ειδικά στην Αμερική τα ταΐζουν σε καρχαρίες μήπως μπει στην τροφική αλυσίδα του. Ο άνθρωπος ευθύνεται για το σουεζ οπότε ειδωμεν

Άβαταρ μέλους
ΚαπετανΝικολής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚαπετανΝικολής » Τετ 15 Ιούλ 2020, 16:39

Πρόκειται για ψάρι θηρευτή το οποίο εισήλθε "ξαφνικά" στην Μεσόγειο Θάλασσα μέσω της διώρυγας του Σουέζ. Η Μεσόγειος είναι ένα οικοσύστημα που είχε εξισορροπήσει μετά από πολύ καιρό έχοντας θηρευτές και θηράματα.

Ο άνθρωπος είναι κι αυτός θηρευτής που μπήκε στο οικοσύστημα σχετικά ξαφνικά. Υποτίθεται ότι οι άνθρωποι (ειδικά εμείς που ασχολούμαστε με τις καταδύσεις) έχουμε μια νοημοσύνη/συνείδηση που μας υπαγορεύει ότι η υπεραλίευση είναι λάθος. Βέβαια αυτή την οικολογική συνείδηση δεν την μοιράζονται όλοι οπότε και ο άνθρωπος, καταναλωτής ή ψαράς, προσθέτει πίεση στον πληθυσμό των ψαριών.

Ο άνθρωπος θεωρητικά δεν έχει φυσικούς εχθρούς στις ελληνικές θάλασσες, άτομα δηλαδή που όσο αυτός ψαρεύει του επιτίθενται για να τον σκοτώσουν και να τον καταναλώσουν. Το ίδιο συμβαίνει από όσο γνωρίζουμε αυτή τη στιγμή και με το λεοντόψαρο εφόσον οι μεγάλοι θηρευτές που θα μπορούσαν να του επιτίθενται απλά δεν το αναγνωρίζουν σαν φαγητό. Τονίζω στις ελληνικές θάλασσες .
Τα συμπεράσματα δικά σας. Εγώ πάντως όταν πέφτω σε κόλπο που οι σαργοί κάποτε ήταν κοπάδια και πλέον βλέπω πέτρες και λεοντόψαρα δεν μπαίνω σε δίλημμα... απλά χτυπάω τα λεοντόψαρα..

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τετ 15 Ιούλ 2020, 16:45

Εχω την εντύπωση ότι στην Φλόριντα ΗΠΑ, επιδοτούν την αλιεύση τους γιατί όντως είναι ψάρια εισβολείς που εξαφανίζουν τα ενδημικά είδη του τόπου. Ότι τα τρώει ο ροφός δεν το ήξερα, αλλά αν όντως ισχύει, είναι ένας καλός λόγος να υπάρχουν!! Συμφωνώ ότι δεν σκοτώνεις κάτι απλά για να το σκοτώσεις, αν το χτυπήσεις, έχεις την ηθική υποχρέωση να το καθαρίσεις (με όλους τους κινδύνους) και να το φας. Αν το κρέας του πλησιάζει έστω της σκορπίνας, πρέπει να είναι πολύ νόστιμο αν μη τι άλλο.

Άβαταρ μέλους
panosti
Ονοματεπώνυμο: Πανος Τ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosti » Τετ 15 Ιούλ 2020, 17:00

Μου εφεραν από Κρήτη μερικά ψωμωμένα, τα καθάρισα και τα φάγαμε ψητά με λαδολέμονο. Πολύ νόστιμα, το κρέας τους είναι περίπου όπως της σκορπίνας σε υφή και πολύ κοντά σε γεύση (εξαρτάται και από την διατροφή τους).
Ο φίλος μου είπε ότι τα είχε βγάλει με κοντό τουφέκι και πεντάαινα, ώστε να τα ελέγχει πιο εύκολα κάτω από το νερό χωρίς να στριφογυρνάνε πάνω στην ταϊτινη βέργα και χωρίς να τα (πολυ)πιάνει με τα χέρια παρόλο που φορούσε χοντρά γάντια εργασίας. Με πολλή προσοχή τα έκανε ευθανασία και τα κρέμαγε σε μία πολύ μακρυά ψαροβελόνα κρεμασμένη στην σημαδούρα ενώ ακόμα τα είχε καρφωμένα στην πεντάαινα.

Δεν έχω δει στη θάλασσα ακόμα ώστε να αλιεύσω, αλλά όπως καταλαβαίνω θέλουν μεταχείριση όπως οι ο σκορπίνες και ακόμα πιο προσεχτικά.
Τα αγκάθια τους είναι πολύ μακρυά και είναι πιο δύσκολα στον χειρισμό μετά την βολή αλλά και στο καθάρισμα σε σύγκριση με την σκορπίνα (η οποία θέλει ιδιαίτερη μεταχείριση).
Το δηλητήριο τους λένε είναι περίπου ίδιο, άλλοι το περιγράφουν ως πιο δυνατό. Οπότε πολλή προσοχή!!! Δεν αξίζει να φας τσιμπιά για κανέναν λόγο, το πιθανότερο είναι να χαλάσεις τις διακοπές σου.
Αν δεν έχεις ήδη εμπειρία από σκορπίνες ή/και δράκαινες, μην ασχοληθείς με τα λεοντόψαρα, γιατί μόνος σου το πιθανότερο είναι να μάθεις με τον δύσκολο και επικίνδυνο για την υγεία και τη ζωή σου τρόπο.

ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΝΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΖΩΟ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΦΑΜΕ ΕΜΕΙΣ Η ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ!
Εισβολείς είμαστε εμείς και όχι τα ψάρια. Δεν χρειάζεται κανένα σχέδιο εξόντωσης.
Η φύση ξέρει να φέρνει ισορροπίες μόνη της. Τα μεγαλύτερα λεοντόψαρα φαίνεται να τρώνε μεταξύ άλλων και τα μικρότερα λεοντόψαρα. Ακόμα, μεγάλα άτομα άλλων ψαριών όπως πχ τα μαύρα, φαίνεται να βάζουν και τα λεοντόψαρα στο διαιτολόγιό τους όσο αυτά εξαπλώνονται στην Μεσόγειο.

Ανυπομονώ να τα πετυχαίνω συχνά σε όλη την Ελλάδα. Για εμένα είναι πιο νόστιμα από τα περισσότερα άσπρα ψάρια που κυνηγάω συνήθως.
Mourgos έγραψε:Να δίνουμε μεγάλη σημασία στα μεσοδιαστήματα χαλάρωσης και να ελέγχουμε τον ωκεανό των παρορμήσεων που μας δημιουργεί ένα καλό ψάρι.

Άβαταρ μέλους
panosti
Ονοματεπώνυμο: Πανος Τ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosti » Τετ 15 Ιούλ 2020, 18:26

Giokoro93 έγραψε:
Τετ 15 Ιούλ 2020, 10:00
Είμαι ερασιτέχνης ψαροντουφεκάς [...]
Επειδή ξέχασα πριν:
Συνάδελφε καλωσήρθες! Ερασιτέχνες είμαστε όλοι μας. Επαγγελματίας ψαροντουφεκάς στην Ελλάδα είναι παράνομος αλιέας και όχι ψαροντουφεκάς. Μακρυά από μας αυτά τα πράγματα!

Ακόμα, όσοι ψαρεύετε σε μέρη που έχει πολλά λεοντόψαρα, έχετε παρατηρήσει διαφορά στη συμπεριφορά άλλων ψαριών που κατοικούν στον τόπο? Πχ να έχουν βαθύνει, να είναι βραχωμένα συχνότερα, να κυκλοφορούν διαφορετικά, ή οτιδήποτε άλλο.
Mourgos έγραψε:Να δίνουμε μεγάλη σημασία στα μεσοδιαστήματα χαλάρωσης και να ελέγχουμε τον ωκεανό των παρορμήσεων που μας δημιουργεί ένα καλό ψάρι.

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”