Που θα πάτε μετά την απαγόρευση?

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
dimitrikotz

Που θα πάτε μετά την απαγόρευση?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Παρ 29 Μάιος 2020, 13:39

Τώρα που που μετά από τόσο καιρό έφτασε πλέον ο χρόνος για την πρώτη ψαρευτική βουτιά, ανοίγω αυτό το μάλλον επίκαιρο θέμα ίσως και λόγω του γεγονότος ότι τα δικά μου σχέδια πήγαν ... στράφι. Είχα προγραμματίσει ταξίδι στα Κύθηρα για μία εβδομάδα, αλλά έγιναν όσα απρόοπτα δεν είχαν γίνει όλο τον χρόνο. Οι δύο φίλοι που θα πηγαίναμε βρέθηκαν εκτός, ο ένας με σπασμένα πλευρά από άσχημο πέσιμο από το ποδήλατο του, και ο άλλος έχοντας να περιθάλψει την γυναίκα του που έσπασε και αυτή το χέρι της... Δεν έφταναν όλα αυτά και έπεσε τρομερή δουλειά στο γραφείο, οπότε ολοκληρώθηκε το ναυάγιο. Τώρα μένει να βλέπω την έτοιμη βάρκα και τον εξοπλισμό και όλο αυτό μόνο μελαγχολία μου προκαλεί. Ελπίζω οι υπόλοιποι να χαρείτε την βουτιά σας, κάντε και καμία για μένα!

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Re: Που θα πάτε μετά την απαγόρευση?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Παρ 29 Μάιος 2020, 18:57

dimitrikotz έγραψε:
Παρ 29 Μάιος 2020, 13:39
Τώρα που που μετά από τόσο καιρό έφτασε πλέον ο χρόνος για την πρώτη ψαρευτική βουτιά, ανοίγω αυτό το μάλλον επίκαιρο θέμα ίσως και λόγω του γεγονότος ότι τα δικά μου σχέδια πήγαν ... στράφι. Είχα προγραμματίσει ταξίδι στα Κύθηρα για μία εβδομάδα, αλλά έγιναν όσα απρόοπτα δεν είχαν γίνει όλο τον χρόνο. Οι δύο φίλοι που θα πηγαίναμε βρέθηκαν εκτός, ο ένας με σπασμένα πλευρά από άσχημο πέσιμο από το ποδήλατο του, και ο άλλος έχοντας να περιθάλψει την γυναίκα του που έσπασε και αυτή το χέρι της... Δεν έφταναν όλα αυτά και έπεσε τρομερή δουλειά στο γραφείο, οπότε ολοκληρώθηκε το ναυάγιο. Τώρα μένει να βλέπω την έτοιμη βάρκα και τον εξοπλισμό και όλο αυτό μόνο μελαγχολία μου προκαλεί. Ελπίζω οι υπόλοιποι να χαρείτε την βουτιά σας, κάντε και καμία για μένα!
Καλησπέρα :)
Κατ΄αρχάς, περαστικά στους φίλους και το γρηγορότερο...
Όσο για το ΄΄όνειρο΄΄ της 1ης βουτιάς μετά το Μαϊο, όλοι το έχουν ζήσει :mrgreen: ειδικά εμείς οι γκουχ γκουχ, μεγαλύτεροι σε ηλικία που τρέχουν διάφορες υποχρεώσεις προγραμματισμένες και μη με αποτέλεσμα να γινεται η εξίσωση του ελεύθερου χρόνου πολύ σύνθετη :shock:
Είναι και εκείνες οι... πρωτομηνιές Ιουνίου που όλα έκατσαν σωστά, η δουλειά, η παρέα της βουτιάς, ο εξοπλισμός κλπ και πιάνει το προηγούμενο βράδυ μια φουρτούνα που ουτε να πλησιάσεις την ακροθαλασσιά δεν κοτάς :lol: Σε αυτή την ιδιαίτερη ΄΄στραβή΄΄ έχω αφιερώσει ΄-από παλιά- τη δική μου εκδοχή του να πνίξεις τον καημό, με τίτλο: ΄΄Εναλλακτική λύση 2΄΄ (βλ. φωτό) :grin:

Ευτυχώς υπάρχει η επόμενη φορά/βουτιά που η αγαπημένη θάλασσα μας κάνει και ξεχνάμε... \:D/
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Παρ 29 Μάιος 2020, 20:53

Φίλε Ταϊτινέ ευχαριστώ, προς το παρόν θα ακολουθήσω κι εγώ το παράδειγμα της φωτογραφίας!! Ωστόσο παραμένω αισιοδόξος έχουμε ένα ολόκληρο καλοκαίρι μπροστά μας και προσωπικά όταν είμαι σε διακοπές δεν χάνω ούτε μία μέρα ψαρέματος. Μιλάμε για non stop θάλασσα ένα μήνα. Ύδρα ο σωτήριος τόπος, και όσο ταλαιπωρημένο και αν είναι το μέρος, έχει πανέμορφους βυθούς και προσφέρει πάντα ανεπανάληπτες στιγμές.

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Παρ 29 Μάιος 2020, 22:08

ξερω γω?
εχεις καμια καλη ιδεα? :mrgreen:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Παρ 29 Μάιος 2020, 22:52

KOSTAS STI έγραψε:
Παρ 29 Μάιος 2020, 22:08
ξερω γω?
εχεις καμια καλη ιδεα? :mrgreen:
Αφού είσαι Βόρειο Ελλάδα να σου προτείνω Αη Στράτη που πριν από πέντε χρόνια που πήγα είχε ακόμα ψαράκι. Έχει δύο εξαιρετικές ξέρες η μία στα βορειανατολικά και ή άλλη στα νότια που υπήρχε καλή κυκλοφορία. Επίσης εντύπωση μου είχε κάνει το γεγονός ότι ήταν αρχές Ιουνίου και σε κάποια σημεία τα νερά ήταν κοντά στους 25 βαθμούς!! Α, και προσοχή έχει λιμεναρχείο αρκετά αυστηρούς και με πλωτό.

Άβαταρ μέλους
pda
Ονοματεπώνυμο: Antonopoulos Takis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pda » Σάβ 30 Μάιος 2020, 00:06

Μπορεί το τριήμερο να κάνω μια εκδρομή προς Μονεμβασία...μπορεί...Αν όχι....κάπου κοντινά.

Ότι και να έχει, πάει πολύς καιρός που όλο τον Μάιο ακόνιζα τις βέργες και δεν έβλεπα την ώρα. Τώρα όποτε καταφέρω να βραχώ θα είναι ένα χαλαρό 3ωράκι στα ρηχά για κάνα σαργό ή καμιά μπάφα.
3+ μήνες αποχής δεν νομίζω να αντέξω πιο πολύ... :D :D

pittask

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pittask » Σάβ 30 Μάιος 2020, 07:09

Καλημέρα! Πέριξ Χαλκίδας και ρηχά αφού το βαρκακι έμεινε χωρίς τρέιλερ και το κολυμπητο είναι μονόδρομος!Και όσο σκέφτομαι τα μέρη με τις συναγρίδες του Ιούνη,φουντωνω :oops:

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Σάβ 30 Μάιος 2020, 10:11

Προχτές στη δουλειά μια συνάδελφος με ρώτησε κάτι,δεν την άκουσα και τότε μου είπε δυνατά:"Μα που ταξιδεύεις??????"......
Απάντηση:
"Στην πρώτη Ιουνίου...." :D
Περισσότερα δε λέω... :D
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

SpyrosX
Ονοματεπώνυμο: Σπύρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SpyrosX » Σάβ 30 Μάιος 2020, 10:35

Καλημέρα, στα ανατολικά κοντινά της Αθήνας, ίσως και λίγο προς Εύβοια! Ξέρει κανείς θερμοκρασίες νερού σε αυτές τις περιοχές; Υποθέτω 18-19 επιφάνεια αλλά κάτω από τα 3-4 μέτρα μάλλον προς 15-16 καθώς δεν θα έχει προλάβει να ζεστάνει.

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Σάβ 30 Μάιος 2020, 11:02

Καλημέρα, όπως τα είπες είναι. Πριν μια βδομάδα ανατολική αττική στο θερμοκρασία στα 7 μέτρα 19,4, αλλά λογικά θα πρέπει να έχει πέσει λίγο καθώς ο καιρός ήταν χάλια όλες αυτές τις μέρες. Εννοείται ότι βαθύτερα πέφτει γύρω στους 16, η καλοκαιρινή αργεί ακόμα ιδιαίτερα αν κάνεις καρτέρια.

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Σάβ 30 Μάιος 2020, 11:04

stelarasA'MAK έγραψε:
Σάβ 30 Μάιος 2020, 10:11
Προχτές στη δουλειά μια συνάδελφος με ρώτησε κάτι,δεν την άκουσα και τότε μου είπε δυνατά:"Μα που ταξιδεύεις??????"......
Απάντηση:
"Στην πρώτη Ιουνίου...." :D
Περισσότερα δε λέω... :D
Ωραία συνάδελφος?

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Σάβ 30 Μάιος 2020, 12:12

Εγώ φέτος, όλως παραδόξως, σκοπεύω να πρωτοτυπήσω… :)

Αλλαξα πρόσφατα και πήρα καινούργιο Laptop, με Σκοπό,
προφανώς και για να έχω την καλύτερη και καθαρότερη Οπτική Απόδοση,
των σχετικών Εικόνων και Βίντεο,
στην Συνεχή κι Αδιάλειπτη Καθημερινή Παρακολούθηση,
όλων των Ψαρευτικών Τεκτενομένων από τους Φίλους Συναδέλφους…

Προβλέπεται Υπερεντατική Υπερωριακή Εργασία κι Απασχόληση,
κι ευελπιστώ σε μία Πλουσιοπάροχη Τροφοδοσία του Φόρουμ,
με Εξαιρετικής κι Εκλεκτικής Ποιότητας και Ποσότητας Ψαρευτικού Υλικού,
συνοδευόμενου από το αντίστοιχο απαραίτητο Αφηγηματικό Περιεχομένο…

Συμπέρασμα : Βάζουμε Ολοι τα Δυνατά μας

Ο Καθείς εφ ώ ετάχθη

Με τις καλύτερες κι ολόψυχες Ευχές μου,
Να είσαστε Ολοι πάντα καλά…

:hello:
...Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι, θάρθεις...

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Σάβ 30 Μάιος 2020, 13:12

CapetanThomas έγραψε:
Σάβ 30 Μάιος 2020, 12:12
Εγώ φέτος, όλως παραδόξως, σκοπεύω να πρωτοτυπήσω… :)

Αλλαξα πρόσφατα και πήρα καινούργιο Laptop, με Σκοπό,
προφανώς και για να έχω την καλύτερη και καθαρότερη Οπτική Απόδοση,
των σχετικών Εικόνων και Βίντεο,
στην Συνεχή κι Αδιάλειπτη Καθημερινή Παρακολούθηση,
όλων των Ψαρευτικών Τεκτενομένων από τους Φίλους Συναδέλφους…

Προβλέπεται Υπερεντατική Υπερωριακή Εργασία κι Απασχόληση,
κι ευελπιστώ σε μία Πλουσιοπάροχη Τροφοδοσία του Φόρουμ,
με Εξαιρετικής κι Εκλεκτικής Ποιότητας και Ποσότητας Ψαρευτικού Υλικού,
συνοδευόμενου από το αντίστοιχο απαραίτητο Αφηγηματικό Περιεχομένο…

Συμπέρασμα : Βάζουμε Ολοι τα Δυνατά μας

Ο Καθείς εφ ώ ετάχθη

Με τις καλύτερες κι ολόψυχες Ευχές μου,
Να είσαστε Ολοι πάντα καλά…

Καπετάνιε μιά ιστορία. Πριν από πολλά χρόνια ο πατέρας μου, αρκετά μεγάλος σε ηλικία, χρειάστηκε να υποβληθεί σε μία σοβαρή εγχείρηση ανοικτής καρδιάς. Είχανε πάει τότε με την μάνα μου στην Αγγλία στον καλύτερο καρδιοχειρουργό που υπήρχε. Η εγχείρηση απέτυχε διότι τοποθετήθηκε ελαττωματική βαλβίδα με αποτέλεσμα στην Ελλάδα πλέον να χρειαστεί δεύτερη εγχείρηση με ελάχιστες πιθανότητες επιτυχίας. Τέλος πάντως έγινε, αλλά ο άνθρωπος δεν επανήλθε ποτέ στην κατάσταση που ήταν. Είχε πάει 50 κιλά και μετά δυσκολίας περπατούσε.

Εκείνο το καλοκαίρι είχαμε πάει ως συνήθως σ΄ ένα σπίτι που είχαμε στην Ύδρα, που χρειαζόταν ποδαρόδρομος για να φτάσεις στην πλησιέστερη ακτή. Στην κατάσταση που ήταν κάθε τέτοια σκέψη θα έπρεπε να ήταν απαγορευτική. Και όμως δεν θα ξεχάσω ότι επί καθημερινούς βάσεως ορμώμενος από μία ασυγκράτητη ανάγκη να βρεθεί στην θάλασσα, πέρναμε το δρόμο και με συνεχείς στάσεις μετά από μία ώρα και, καταφέρναμε να φτάσει στην θάλασσα όπου απλά έβαζε μιά μάσκα και πέδιλα και κοιτούσε τον βυθό. Μιλάμε για ένα πολύ παλιό ψαροντουφεκά με τρομερές για την εποχή ικανότητες και απίστευτες ψαριές. Εγώ καθόμουν και σκεφτόμουν, αυτός ο άνθρωπος τι ικανοποίηση έπαιρνε που να αξίζει μία τέτοια ταλαιπωρία, όταν ο ίδιος είχε στην μνήμη του άλλες εικόνες. Αδυνατούσα να καταλάβω, θεωρούσα ότι όλος αυτός ο κόπος ήταν δυσανάλα μεγάλος σε σχέση με το αποτέλεσμα. Και όμως αν έβλεπες την χαρά στο πρόσωπο του όταν εν τέλει κατάφερνε να μπει στην θάλασσα, καταλάβαινες ότι τελικά άξιζε το κόπο! Τώρα ξέρω ότι θα αξίζει και για μένα όταν αργά ή γρήγορα θα φτάσω εκεί.

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Σάβ 30 Μάιος 2020, 13:28

dimitrikotz έγραψε:
Σάβ 30 Μάιος 2020, 13:12

Καπετάνιε μιά ιστορία. Πριν από πολλά χρόνια ο πατέρας μου, αρκετά μεγάλος σε ηλικία, χρειάστηκε να υποβληθεί σε μία σοβαρή εγχείρηση ανοικτής καρδιάς. Είχανε πάει τότε με την μάνα μου στην Αγγλία στον καλύτερο καρδιοχειρουργό που υπήρχε. Η εγχείρηση απέτυχε διότι τοποθετήθηκε ελαττωματική βαλβίδα με αποτέλεσμα στην Ελλάδα πλέον να χρειαστεί δεύτερη εγχείρηση με ελάχιστες πιθανότητες επιτυχίας. Τέλος πάντως έγινε, αλλά ο άνθρωπος δεν επανήλθε ποτέ στην κατάσταση που ήταν. Είχε πάει 50 κιλά και μετά δυσκολίας περπατούσε.

Εκείνο το καλοκαίρι είχαμε πάει ως συνήθως σ΄ ένα σπίτι που είχαμε στην Ύδρα, που χρειαζόταν ποδαρόδρομος για να φτάσεις στην πλησιέστερη ακτή. Στην κατάσταση που ήταν κάθε τέτοια σκέψη θα έπρεπε να ήταν απαγορευτική. Και όμως δεν θα ξεχάσω ότι επί καθημερινούς βάσεως ορμώμενος από μία ασυγκράτητη ανάγκη να βρεθεί στην θάλασσα, πέρναμε το δρόμο και με συνεχείς στάσεις μετά από μία ώρα και, καταφέρναμε να φτάσει στην θάλασσα όπου απλά έβαζε μιά μάσκα και πέδιλα και κοιτούσε τον βυθό. Μιλάμε για ένα πολύ παλιό ψαροντουφεκά με τρομερές για την εποχή ικανότητες και απίστευτες ψαριές. Εγώ καθόμουν και σκεφτόμουν, αυτός ο άνθρωπος τι ικανοποίηση έπαιρνε που να αξίζει μία τέτοια ταλαιπωρία, όταν ο ίδιος είχε στην μνήμη του άλλες εικόνες. Αδυνατούσα να καταλάβω, θεωρούσα ότι όλος αυτός ο κόπος ήταν δυσανάλα μεγάλος σε σχέση με το αποτέλεσμα. Και όμως αν έβλεπες την χαρά στο πρόσωπο του όταν εν τέλει κατάφερνε να μπει στην θάλασσα, καταλάβαινες ότι τελικά άξιζε το κόπο! Τώρα ξέρω ότι θα αξίζει και για μένα όταν αργά ή γρήγορα θα φτάσω εκεί.

Αγαπητέ Φίλε Δημήτρη,

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που μοιράστηκες,
αυτή την άκρως Παρεμβατική Ιστορία,
με ζωντανές Εικόνες και τρυφερές Αναμνήσεις απο τον Πατέρα σου…

Δεν είναι Αλληγορική Διήγηση όπως σε πρώτη Ματιά δείχνει,
αλλά είναι μία άκρως Δραστική Παρέμβαση…
Το εκτιμώ πάρα πολύ…

Θερμά σε ευχαριστώ πολύ για Όλα…
Να είσαι πάντα καλά…

...Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι, θάρθεις...

Άβαταρ μέλους
xriman
Ονοματεπώνυμο: Μανωλας Χρηστος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xriman » Σάβ 30 Μάιος 2020, 14:06

dimitrikotz έγραψε:
Παρ 29 Μάιος 2020, 13:39
Υπάρχουν και αλλά απρόοπτα φίλε μου όπως μια πολύ ωραία διάτρηση αριστερού τυμπάνου μια εβδομάδα πριν την άρση απαγόρευσης σε προπόνηση με διάφορες στραβές που οδήγησαν εκεί. Το τελευταίο το αναφέρω για να μη νομίζει κάποιος ότι πήγα και πίεσα την βουτιά υπερβολικά ή κάτι παρόμοιο.
Περαστικά σε όλους μας που δε θα μπορέσουμε με τον ένα η τον άλλο τρόπο (λόγο) να βρεθούμε εκεί που περιμέναμε και θέλαμε τόσο καιρό.
ΥΠΟΜΟΝΗ :amen:
Πίνω μόνο μία μπύρα έτσι για το καλό....

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”