Επιφανειακο καρτερι

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Νικος 42
Ονοματεπώνυμο: Νικολαος Βλαχοδιονυσοπουλος

Επιφανειακο καρτερι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νικος 42 » Τετ 06 Μάιος 2020, 20:53

Θα μπορουσε καποιοε να μου δωσει πληροφοριες με το πως εφαρμοζεται αυτη η τεχνικη????τον σωστο τροπο δηλαδη......ειναι μια τεχνικη που δεν εχω βρει τπτ ως πληροφοριες.....

Άβαταρ μέλους
peskandritsas
Ονοματεπώνυμο: Θεοδωρόπουλος Αντρέας

Re: Επιφανειακο καρτερι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από peskandritsas » Τετ 06 Μάιος 2020, 21:51

Μπορώ να προσπαθήσω.
Το επιφανειακό καρτέρι εφαρμόζεται συνήθως σε ακτογραμμή με έντονη διαμόρφωση.
Βράχια ψηλά και ιδανικά με κάποιο μικρό η μεγάλο κόψιμο (κοφτά νερά)
Σέρνεσαι λοιπόν ανάμεσα στα βράχια, και επιλέγεις (με βάση το ένστικτο, την διαμόρφωση του βυθού, την κίνηση από μικρόψαρα και άλλα στοιχεία που θα ανακαλύψεις στην πορεία) που θα καρτερέψεις.
Σταματάς κάθε κίνηση, στρέφεις το όπλο προς τα εκεί που υπολογίζεις ότι θα περάσει το θήραμα, και περιμένεις.
Καλό θα είναι βεβαία να είναι ήρεμη η θάλασσα για να μην σε πετάξει στα βράχια.
Καλό θα είναι να έχεις τον ήλιο στην πλάτη για να έχεις εσύ καλύτερη ορατότητα και τα ψάρια χειρότερη.
Αν σου κάτσει να είναι και το ρεύμα στην πλάτη σου ακόμα καλύτερα.
Το χέρι που κρατά το όπλο επίσης, ιδανικά να το έχεις στην πλευρά του ανοιχτού νερού.
Θέλει υπομονή το καρτέρι στην επιφάνεια, και όπως όλα τα είδη καρτεριού θέλει και πολύ παρατήρηση.
Βλέπεις, συγκρίνεις και διορθώνεις.
Αν δεις ότι δεν υπάρχει κίνηση, συνεχίζεις την πορεία σου, αλλά όσο μπορείς ποιο αθόρυβα, μιας και τα ψάρια σε μικρά βάθη συνήθως είναι πολύ επιφυλακτικά και σε εγρήγορση.
Ιδανικά δεν χρησιμοποιείς καθόλου πέδιλα και προχωράς μπροστά με το ελεύθερο χέρι.
Προσπαθείς να κρύβεις τον όγκο σου όσο πιο πολύ μπορείς.
Στο επιφανειακό καρτέρι συνήθως στηριζόμαστε περισσότερο στο να μην μας δουν τα ψάρια και να πέσουν πάνω μας ενώ τρέφονται ή ταξιδεύουν,(παράλληλα με την ακτογραμμή) παρά στην περιέργεια τους ή στα κυνηγετικά τους ένστικτα.
Μην απογοητεύεσαι εύκολα, ακόμα και έξω έξω κυκλοφορούν πολύ αξιόλογα ψάρια.
Για το επιφανειακό καρτέρι σε ανοιχτα νερά ας μιλήσει κάποιος άλλος μιας και η εμπειρία μου είναι πολύ μικρή.
Καλές θάλασσες φίλε μου και καλώς ήρθες. :hello:

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τετ 06 Μάιος 2020, 21:56

Το επιφανειακό είναι όπως λέει η λέξη, ψαροντούφεκο χωρίς κατάδυση.
Γίνεται με την κάλυψη των βράχων που πρέπει να ξενεριζουν.Εξαιρειται η περίπτωση πελαγίσια ψάρια , κυνηγοί και κέφαλοι συνήθως,να μας κυκλώσουν και να δώσουν έτσι βολή,αλλά γενικά είναι σπάνιο.Και οι πιθανότητες επιτυχίας είναι σπάνιες γενικά στο επιφανειακό γιατί αφού δε βυθίζεσαι,τα ψάρια είναι πλέον πολύ εκπαιδευμένα και σε αντιλαμβάνονται εύκολα. Αντίθετα αν καταδυθεί κάποιος έστω και στο ένα μέτρο και συρθεί προς ένα ψάρι που βόσκει η αράζει,εξυπακούεται με φουσκοθαλασσιά αλλιώς ...είσαι καταδικασμένος,έχει τότε πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας,γιατί πέραν του ότι το ψάρι δεν αντιλαμβάνεται ακριβώς τι συμβαίνει,ο δύτης είναι και πολύ σταθεροτερος όταν κάνει βολή,αφού βρίσκεται πυθμένα και όχι επιφάνεια.
Άρα το επιφανειακό είναι μόνο για περιστασιακές βολές,και με μεγάλο ρίσκο αστοχίας...
Αυτά!!
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Νικος 42

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νικος 42 » Τετ 06 Μάιος 2020, 22:07

Σας ευχαριστω και τους δυο τα μεγιστα...καλες αναδυσεις να εχετε....και θα κανω τα λεγομενα σας πραξη....καλως σας βρηκα

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 07 Μάιος 2020, 00:38

Και οι δύο προλαλήσαντες το ανέλυσαν πολύ καλά. Η συγκεκριμένη τεχνική απαιτεί ανεξάντλητα αποθέματα υπομονής (που εγώ προσωπικά δεν έχω), αλλά μπορεί να αποδώσει τα μέγιστα. Έχω παρατηρήσει ότι οι καλύτερες συνθήκες για το μέγιστο αποτέλεσμα είναι να επικρατεί μία σχετική αναμπουμπούλα, δηλαδή να υπάρχει λίγο ρεύμα, αλλά και κυματάκι με αφρούς ώστε και να επιτυγχάνεις καλύτερη απόκρυψη, αλλά και τα ψάρια να αποσπώνται από την τροφή που βρίσκουν. Συνήθως βρίσκεις ένα καλό σημείο που να σου προσφέρει οπτικό πεδίο, αλλά και να κρύβει τον όγκο σου και περιμένεις, περιμένεις, περιμένεις μέχρι να σου κάτσει. Αν πραγματικά σ' ενδιαφέρει είναι ένας τύπος στο utube ονόματι σώτος, που με τα καρτέρια αυτά κάνει θαύματα. Δες το είναι αρκετά διδακτικό. Πάντως εμένα μου έχει τύχει να βρίσκομαι στην επιφάνεια, μακριά από τα βράχια και να πάρω μαγιάτικο και κυνηγό. Αν βρεθείς σε τέτοια θέση, δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να κουνηθείς, πόσο μάλλον να επιχειρήσεις κατάδυση. Μένεις τελείως ακίνητος, αποφεύγεις οπτική επαφή, και αν μπορείς δημιούργησε στο ψάρι την εντύπωση ότι φοβάσαι, ότι είσαι εσύ το θήραμα και όχι αυτό. Πάντως για να ασχοληθείς σοβαρά, πρέπει πραγματικά να έχεις υπομονή.

sparos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Πέμ 07 Μάιος 2020, 10:26

Καλημέρα
Στα έχουν γράψει πολύ καλά

Βασικά θέλει να είσαι στην θάλασσα
Όσο περισσότερες φορές πας τόσες περισσότερες οι πιθανότητες να τα βρεις να σουλατσάρουν στα ρηχά και στα βράχια έξω έξω
Όσο πιο πολλές φορές πας τόσο καλύτερα θα μάθεις να χειρίζεσαι το σώμα σου το όπλο σου κλπ
Και όλα τα θα έρθουν μόνα τους

Υπομονή και επιμονή

vidologos
Ονοματεπώνυμο: Στεφανος Σφυρακης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vidologos » Πέμ 07 Μάιος 2020, 16:37

γεια σου κ καλως ηρθες στο φορουμ..ειναι απο τα αγαπημενα μου ειδη ψαρεματος κ το δουλευω πολλα χρονια..οτι σου εχουν γραψει οι συναδελφοι πιο πανω,ισχυουν ολα..εγω συμπληρωματικα θα σου πω για το μηκος οπλου που θα χρησιμοποιησεις κ πρεπει να ειναι σχετικα κοντο..αριστη γνωση της περιοχης που θα ψαρευεις κ προ παντων να πηγαινεις τις πολυ πρωινες ωρες.. εγω τουλαχιστον αυτο το διαπιστωνω χρονια..κ προσοχη στους θορυβους...δεν κανουμε κανενα θορυβο.αυτο να το θυμασαι συνεχεια.. καλη συνεχεια..

Νικος 42

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νικος 42 » Πέμ 07 Μάιος 2020, 20:00

Ευχαριστω παρα πολυ.

tas
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Παρ 08 Μάιος 2020, 10:28

Ακριβώς όπως τα έγραψαν όλοι οι προηγούμενοι. Εγω Θέλω να εστιάσω απλώς σε καποια αρνητικα του επιφανειακού καρτεριού: 1) Όταν έχει έντονη ρεστια η βουβό κύμα , που ανεβοκατεβάζει την επιφάνεια του νερού, καλό είναι να αποφευγεται γιατι υπαρχει κινδυνος να χτυπησεις στα βράχια ακόμα και να τραυματιστείς.Επιπλεον σε αυτές τις περιπτώσεις είναι πιθανότατο να χάσεις ψάρια μεγάλα και απο κοντά που δεν χάνονται με τίποτα και να σου χαλάσει η διάθεση. 2) Είναι βαρετό και κουραστικό όταν αυτό το είδος σε απασχολεί πολύ ώρα. Το χειμώνα δε παγώνεις πολύ γρήγορα με αποτέλεσμα να πέφτουν οι επιδόσεις οι δυνάμεις και η όρεξη για ψατεμα πολύ γρηγορα. Ετσι γινεσαι αναποτελεσματικος γενικα. Για τους λογους αυτους εγω προτιμω , αμα υπάρχουν οι προϋποθέσεις, να ψαρευω Έτσι μόνο σε 3_4 επιλεγμένες θέσεις και όχι πάνω από 5 λεπτά στην καθε καθεμιά . Με αυτον τον τροπο ξεκουράζομαι συγχρόνως. 3) Όταν το επιφανειακό γίνεται σε κοφτά βαθειά νερά είναι πολύ αναποτελεσματικο γιατι τα ψαρια θα περνανε αρκετά χαμηλωτερα και σε οριακες αποστάσεις. Οι βολές αυτού του είδους είναι 95/100 αναποτελεσματικες. Μαλιστα πολλες φορες γινεται υποεκτιμηση της αποστασης. Καλύτερα λοιπόν να αποφεύγονται τα κοφτά νερά.
Τελος αυτο το ψάρεμα αποδίδει Καλύτερα σε ρηχα νερά με λίγο επιφανειακό κύμα και καποια σχετικη θολούρα , σε μέρες που εχεις τσεκάρει οτι υπαρχει κίνηση ψαριών είτε για κυνήγι είτε για αναπαραγωγή.
Καλή επιτυχία.

beanik

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από beanik » Κυρ 10 Μάιος 2020, 11:32

Να ρωτησω κάτι και εγώ..
η περισσότερη ώρα αναμονησ Σε ένα πόστο που μπορεί να περιμένουμε σε αυτό το είδος ψαρέματος πόση μπορεί να είναι για εσάς το ανώτερο;;

nikws7
Ονοματεπώνυμο: Νίκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikws7 » Τρί 12 Μάιος 2020, 10:40

Εξαρτάται το μέρος την Κίνηση και την υπομονή σου.

Έχω φίλο που κάθεται και μια ώρα στο ίδιο σημείο με επιτυχία μπορώ να πω.

Το επιφανειακό καρτέρι είναι ωραίο να το συνδυάσεις με συρτό επιφανειακό με όσο το δυνατόν λιγότερο πέδιλο πηγαίνοντας από βράχο σε βράχο αλλάζοντας την τεχνική ανάλογα με το τι βλέπεις
Otan mpw sto nero Ksexnaw ta panta

Άβαταρ μέλους
minasevoix
Ονοματεπώνυμο: Παναρετος Μηνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από minasevoix » Τρί 12 Μάιος 2020, 12:54

Αγαπημένη τεχνική που μου έχει δώσει αξιόλογα θηράματα, αν το συνδυάσεις με καρτεράκια και συρτά σε βάθη μέχρι 1 μέτρο ακόμα καλύτερα :thumbsup: . Όσο για τον φίλο που ρωτάει πόση ώρα καθόμαστε εκεί το μέγιστο, εγώ έχω κάτσει μέχρι και 15 λεπτά σε ένα σημείο ακίνητος.
Ας αφήσουμε τον φακό στην σημαδούρα
ας συμβάλουμε όλοι με ένα λιθαράκι
ας πιάσουμε το ψάρι έξω από το σπίτι του
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΕΙ

vidologos
Ονοματεπώνυμο: Στεφανος Σφυρακης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vidologos » Τρί 12 Μάιος 2020, 13:13

:thumbsup:
nikws7 έγραψε:
Τρί 12 Μάιος 2020, 10:40
Εξαρτάται το μέρος την Κίνηση και την υπομονή σου.

Έχω φίλο που κάθεται και μια ώρα στο ίδιο σημείο με επιτυχία μπορώ να πω.

Το επιφανειακό καρτέρι είναι ωραίο να το συνδυάσεις με συρτό επιφανειακό με όσο το δυνατόν λιγότερο πέδιλο πηγαίνοντας από βράχο σε βράχο αλλάζοντας την τεχνική ανάλογα με το τι βλέπεις

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”