δίλημμα

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
dimitrikotz

δίλημμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τετ 06 Μάιος 2020, 16:31

Θα θέσω ένα μάλλον ρητορικό δίλημμα, που μοιάζει λίγο με τον Φάουστ του Γκαίτε. Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι μας προσφέρονται δύο εναλλακτικές για τις μελλοντικές ψαρευτικές μας εξορμήσεις. Επιλέγοντας την πρώτη εναλλακτική θα πέφτουμε σε μία θάλασσα γεμάτη από ζωή. Θα ξεκινάμε κολυμπητό - γιατί δεν θα χρειάζεται βάρκα- από ένα ωραίο κολπάκι που μέσα από τα τυρκουάζ νερά, θα διαγράφονται πολλά υποσχόμενα καλοσχηματισμένα βράχια. Ψάρια όλων των ειδών σε κάθε βράχο και φρύδι. Σαργοί του κιλού παντού, και από πίσω σηκιοί και ροφοί. Τσιπούρες, λαβράκια, κέφαλοι, συναγρίδες, καραγκίδες, μαγιάτικα όπου στρέφουμε το βλέμμα μας. Από όλα αυτά δεν θα έχουμε δικαίωμα να πιάσουμε τίποτα, μόνο να βλέπουμε και να απολαμβάνουμε το θέαμα για όση ώρα θέλουμε. Στην δεύτερη εναλλακτική, πέφτουμε σε ένα βουρκώδη βυθό με περιορισμένη ορατότητα, και σε αυτή την περίπτωση το μόνο που βλέπουμε είναι κάποιες μικρές σμέρνες, γερμανούς, αγριόσαλπες, και χειλούδες. Στο σενάριο αυτό όμως μπορούμε να πάρουμε τον ένα μοναδικό πεντάρι ροφό που θα δούμε. Ο ροφός στην δεύτερη εναλλακτική είναι εξασφαλισμένος. Εσείς τι θα επιλέγατε?

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Re: δίλημμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τετ 06 Μάιος 2020, 17:30

Έχω τις θολούρες τις απεχθάνομαι όποτε είναι εύκολη η επιλογή μου .( αυτό για το χιουμοριστικό κομμάτι του θέματος )

Τώρα για το ρητορικό κομμάτι , ανοίγεις μεγάλο θέμα .
Το ιδανικό θα ήταν να προσέχαμε ΟΛΟΙ για να έχουμε την επιλογή ένα ,ταυτόχρονα με τη δυνατότητα βολής σε ότι ψάρι θέλαμε .

Δυστυχώς δεν προσέξαμε στο παρελθόν !

Ο ροφός πλέον έχει πιεστεί , όποτε όλοι οι δυνατοί ψαροντουφεκάδες αν διαβάσεις εδώ μέσα θα σου πουν ότι έχουν περιορίσει το ψάρεμα του αρκετα !

Αν δέ συνεχίσουμε απερίσκεπτα την ροφοκαθαρση
Και γενικά τον εγωιστικό τρόπο ψαρέματος σε όλα τα είδη , θα μας τον περιορίσουν και με το νόμο .

Όσο παράταιρο και αν ακουστεί αυτό που θα γράψω , χρειάζεται να κάνουμε πράξη όλοι μας αυτό που χαρακτηρίζει το ψαροτουφεκο σε σχέση με άλλες μορφές αλιείας ( επιλεκτικότητα ή αλλιώς οικολογικός τρόπος ψαρέματος )
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Τετ 06 Μάιος 2020, 18:33

Θα πάρω κι εγώ την ...φαντασίωση Νο1 :grin:
Τις θολούρες τις ξέρω καλά και όντως συνήθως δίνουν πιό εύκολα πσαράκια απ' ότι τα καθαρά νερά...
Αλλά αυτό που με γοητεύει στη θάλασσα πάνω απ όλα είναι οι υπέροχες εικόνς που υπόσχεται μια θάλασσα με όμορφο βυθό και πλούσια ζωή. Εξάλλου η ψυχή χορταίνει πιο δύσκολα απ'ότι το στομάχι :mrgreen:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros
Ονοματεπώνυμο: Stavros G.def

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Τετ 06 Μάιος 2020, 18:55

Δημήτρη μας τσάκισες. Με την πρώτη εκδοχή διαβάζοντας ήδη είχα αρχίσει το όνειρο. Και μπααααμ μας πέταξες καναβάτσο με αριστοτεχνική λαβή. Δεν μπορείς λέει να πιάσεις τίποτα. Μόνο να βλέπεις. Μετά είδα μια μικρή αχτίδα μέσα στη θολούρα και μπααααμ ξανά λαβή. Πάλι χάμω. Όχι το μοναδικό ροφό, όχι το μοναδικό ροφό. Δεν φτάναν οι λαβές, μετά μας έδεσες και πισθάγκωνα :lol: .
Ωραίο κουίζ. Θα προσπαθήσω να απαντήσω. Στη δεύτερη εκδοχή μπορώ νομίμως λοιπόν να πιάσω το ροφό αλλά θα "παρανομήσω" ηθικά! Ε, αφού είναι να παρανομήσω, θα παρανομήσω στην πρώτη εκδοχή αλλά θα έχω τη συνείδησή μου ήσυχη. Κοινώς, θα κάνω ντουφεκιά στο ενυδρείο!!!
:hello: :hello:

ΥΓ. Τουλάχιστον λύθηκα! :lol:

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Τετ 06 Μάιος 2020, 19:11

γιατι διλημα? [-( ..........εγω λεω !
καλυτερα πλουσιος και υγιης ,παρα φτωχος και αρωστος !!! :D
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Τετ 06 Μάιος 2020, 19:26

Καταρχάς δε μπορώ να πέσω μόνο κολυμπιτό................

Αν δε μπεις στη βάρκα να πάρεις μυρωδιά απ το απέναντι η το παρακάτω νησί δε γίνεται ..................

Σε ένα πάρκο τύπου Ισπανίας θα έπεφτα και θα τον έπαιζα τον μπαγλαμά.....................

Στη θολούρα δεν θέλω.................

Άσε που στη θολούρα δεν έχει 5 άριδες.....................

Για το τέλος να πω ότι ναι μια παρανομία στην προπόνηση τη περίπτωση θα την έκανα αλλά όχι αν ήταν πάρκο ........................

Στην δεύτερη περίπτωση .........Δεν θα έπεφτα............

:hello:
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τετ 06 Μάιος 2020, 23:55

Όλες οι απαντήσεις προδίδουν ανθρώπους που αγαπάνε την θάλασσα και αυτό έχει σημασία. Δυστυχώς οι πληροφορίες για το τι κατεργάζονται στο αρμόδιο υπουργείο δεν αφήνουν και πολλά περιθώρια αισιοδοξίας ως προς το μέλλον του χόμπυ μας. Τυγχάνω δικηγόρος και σε πολύ τακτική βάση έρχομαι σε επαφή με 'αρμοδίους' που αποφασίζουν για πράγματα που μας αφορούν άμεσα. Το συμπέρασμα που έχω βγάλει παιδιά είναι ότι αυτοί οι 'αρμόδιοι' δεν έχουν την παραμικρή ιδέα από τα είδη και τον αναπαραγωγικό κύκλο των ψαριών (ανάλογα με το είδος τους και τις ιδιαιτερότητες τους), τα αλιευτικά εργαλεία των επαγγελματιών και την ζημιά που εν δυνάμει προκαλούν, δεν είναι καν σε θέση να εναρμονίσουν το ελληνικό δίκαιο ανάλογα με τις κοινοτικές οδηγίες. Οι περισσότεροι νομίζουν ότι η θάλασσα είναι αυτό που βλέπουν μπροστά από τον Αστέρα της Βουλιαγμένης, και ότι τα ψάρια είναι η αστακομακαρονάδα που τους σερβίρεται! Αυτοί λοιπόν είναι υπεύθυνοι να καθορίσουν τις τύχες μας στο μέλλον. Βλέπω μετά λύπης ότι οδηγούμαστε σε μία λύση του τύπου 'πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι', σε μία δηλαδή κατάσταση πλήρους απαγόρευσης με κάποια ενδιάμεσα διαστήματα εξαιρέσεων. Βεβαίως γύρω από το ψάρεμα κινείται μία ολόκληρη βιομηχανία και κατά τραγική ειρωνία αυτό είναι που μέχρι στιγμής μας σώζει..

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 07 Μάιος 2020, 00:14

Γιατρέ μου μιά χαρά απέφυγες όλες τις λαβές και βρήκες την "γιατρειά". Κι εγώ μάλλον αυτό θα έκανα για να πω την αμαρτία μου.
Carpenter θα διαφωνήσω κάθετα μαζί σου. Παρόλο που έχω βάρκα και βεβαίως το μεγαλύτερο μέρος των ψαρεμάτων γίνεται με αυτή, μπορώ να θυμηθώ καταπλητικά κολυμπητά που αν και πιό κοπιαστικά από όλες τις απόψεις (περπάτημα με κουβάλημα του εξοπλισμού, πολύωρο κολύμπι για να φτάσεις στον τόπο κλπ), θα μείνουν βαθιά χαραγμένα στην μνήμη μου. Τι να πρωτοθυμηθώ, τα Άχλα της Ανδρου, τα νότια μετά το Κόρθι, το ανέβασμα κατέβασμα στην Υδρα που για μιά βουτιά σου έβγαινε η χολή στο κουβάλημα? Κι όμως δεν έχει υπάρξει φορά που να το έχω μετανιώσει, οι μόνες φορές που το μετανιώνω είναι όταν το αναβάλλω. Και κάτι τελευταίο, δεν ξέρω αν έχει τύχει και σε άλλους πάντως εσχάτως έχει συμβεί να πάμε σ' ένα μακρυνό σημείο προσδοκώντας την γη της επαγγελίας και αντ' αυτού πέφτουμε σε νεκροταφείο, και αντιθέτως να πέσουμε σε ένα κοντινό και προσβάσιμο σημείο και να βρούμε θησαυρό. Μία εξήγηση είναι βέβαια ότι τα κοντινά αστυνομεύονται καλύτερα.

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Πέμ 07 Μάιος 2020, 00:54

dimitrikotz έγραψε:
Πέμ 07 Μάιος 2020, 00:14
Γιατρέ μου μιά χαρά απέφυγες όλες τις λαβές και βρήκες την "γιατρειά". Κι εγώ μάλλον αυτό θα έκανα για να πω την αμαρτία μου.
Carpenter θα διαφωνήσω κάθετα μαζί σου. Παρόλο που έχω βάρκα και βεβαίως το μεγαλύτερο μέρος των ψαρεμάτων γίνεται με αυτή, μπορώ να θυμηθώ καταπλητικά κολυμπητά που αν και πιό κοπιαστικά από όλες τις απόψεις (περπάτημα με κουβάλημα του εξοπλισμού, πολύωρο κολύμπι για να φτάσεις στον τόπο κλπ), θα μείνουν βαθιά χαραγμένα στην μνήμη μου. Τι να πρωτοθυμηθώ, τα Άχλα της Ανδρου, τα νότια μετά το Κόρθι, το ανέβασμα κατέβασμα στην Υδρα που για μιά βουτιά σου έβγαινε η χολή στο κουβάλημα? Κι όμως δεν έχει υπάρξει φορά που να το έχω μετανιώσει, οι μόνες φορές που το μετανιώνω είναι όταν το αναβάλλω. Και κάτι τελευταίο, δεν ξέρω αν έχει τύχει και σε άλλους πάντως εσχάτως έχει συμβεί να πάμε σ' ένα μακρυνό σημείο προσδοκώντας την γη της επαγγελίας και αντ' αυτού πέφτουμε σε νεκροταφείο, και αντιθέτως να πέσουμε σε ένα κοντινό και προσβάσιμο σημείο και να βρούμε θησαυρό. Μία εξήγηση είναι βέβαια ότι τα κοντινά αστυνομεύονται καλύτερα.
Εκτός από την καλή αστυνόμευση (βασικό) είναι και το ότι ...τα σνομπαρουν...αν λοιπόν πέσεις σε κοντινό στο σπάσιμο μιας πολυήμερης φουρτούνας,όντως παίζει να κάνεις την τύχη σου....
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Πέμ 07 Μάιος 2020, 10:27

dimitrikotz έγραψε:
Πέμ 07 Μάιος 2020, 00:14

Φίλε Δημήτρη .............. Δεν είπα ότι δε πάω κολυμπιτά......... τα περισσότερα ψαρεματα των τελευταίων χρόνων κολυμπιτά είναι και με βροχές και με χιόνια και με σκαρφαλώματα............... Γιατί δεν μπορούμε να επιλέξουμε πότε θα πάμε .......

Απλά το σκαφάτο έχει άλλη χάρη ................ Αυτό το ότι βγαίνω στο πέλαγος και ξαφνικά αρχίζει και μυρίζει το θυμάρι όταν πλησιάζεις το νησί είναι άλλο πράγμα...................

Τα ψάρια πλέον είναι το τελευταίο ζητούμενο..........

:hello:
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

sparos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Πέμ 07 Μάιος 2020, 11:29

https://youtu.be/zpAfbys6UKU

Δεν θα ήθελα όπλο εκεί
Μου αρκεί που θα το ζούσα και κολυμπούσα μαζί τους

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 07 Μάιος 2020, 11:31

Φίλε Δημήτρη .............. Δεν είπα ότι δε πάω κολυμπιτά......... τα περισσότερα ψαρεματα των τελευταίων χρόνων κολυμπιτά είναι και με βροχές και με χιόνια και με σκαρφαλώματα............... Γιατί δεν μπορούμε να επιλέξουμε πότε θα πάμε .......

Απλά το σκαφάτο έχει άλλη χάρη ................ Αυτό το ότι βγαίνω στο πέλαγος και ξαφνικά αρχίζει και μυρίζει το θυμάρι όταν πλησιάζεις το νησί είναι άλλο πράγμα...................

Τα ψάρια πλέον είναι το τελευταίο ζητούμενο......

Συμφωνώ και επαυξάνω, και επειδή βλέπω ότι έχεις σχέση με Μήλο, να σου πω ότι θεωρώ ότι η Μήλος είναι από τα ωραιότερα -αν όχι το ωραιότερο -, νησιά της Ελλάδας, και όχι μόνο για ψαρευτικούς λόγους. Παραλίες ονειρικές, θάλασσα που πουθενά αλλού στον κόσμο δεν βρίσκεις. Κλέφτικο, Προβατάς, το στενό της Απολλωνίας, τι συζητάμε τώρα... Και εκείνη την εποχή (τριάντα χρόνια πριν), πάρα πάρα πολλά ψάρια. Η διπλανή Κίμωλος δεν έχει την ίδια αίγλη, ενώ και η Πολύαιγος έχω ακούσει ότι πλέον δεν θυμίζει σε τίποτα το παράδεισο που είχα ζήσει την εποχή εκείνη...

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 07 Μάιος 2020, 11:59

sparos έγραψε:
Πέμ 07 Μάιος 2020, 11:29
https://youtu.be/zpAfbys6UKU

Δεν θα ήθελα όπλο εκεί
Μου αρκεί που θα το ζούσα και κολυμπούσα μαζί τους
Φίλε μου σ' ευχαριστώ γιαυτό το συγκλονιστικό βίντεο, είναι ακριβώς αυτό που είχα στο μυαλό μου για το 'δίλημμα'. Όνειρο να βουτήξεις σ' ένα τέτοιο βυθό κι ας κρατάς μόνο μία κάμερα. Μόνο αυτές τις εικόνες να διατηρήσεις στην μνήμη σου, είναι κάτι παραπάνω αρκετό. Σκέφτομαι τι ωραία πραγματικά θα ήταν να είχαμε ένα ανάλογο πάρκο στην Ελλάδα. Είμαι σίγουρος ότι πάρα πολύς κόσμος ( εμού συμπεριλαμβανομένου) θα πλήρωνε για να ζήσει κάτι τέτοιες στιγμές, και ίσως εκεί να βρίσκεται το μέλλον. Στην Ινδία, στις αρχές του 20ου αιιώνα, οι τίγρεις είχαν φτάσει στα πρόθυρα της εξαφάνισης από το ανηλεές κυνήγι τους. Όταν αντελήφθησαν ότι είχαν μείνει πλέον τόσο λίγες, που η θανάτωση τους προκαλούσε την αίσθηση του ενός ακόμα βήματος προς την εξάλειψη, οι ίδιοι οι θηρευτές τους (που προέρχονταν από την άρχουσα τάξη), έγιναν οι πρωτοστάτες στην προστασία τους. Ετσι επιβίωσαν μέχρι σήμερα. Ίσως τελικά ο ροφός ως είδος να πρέπει να απαγορευτεί (όπως πχ στην Γαλλία), γιατί η αύξηση των πληθυσμών του, θα αυξήσει αναλόγως και τους πληθυσμούς των άλλων ψαριών που μας ενδιαφέρουν.

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”