Κοιμούνται τα ψάρια?

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
sparos

Re: Κοιμούνται τα ψάρια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Πέμ 30 Απρ 2020, 22:46

stelarasA'MAK έγραψε:
Πέμ 30 Απρ 2020, 14:43
Άσχετο αλλα...σχετικο:
Η φώκια κοιμάται στον βυθό της θάλασσας,και κάθε 20 λεπτά ανεβαίνει στην επιφάνεια, παίρνει ανάσα και συνεχίζει στο βυθό τον ύπνο της...
Ισχύει
Έχω ξυπνήσει 2....

Πού είναι ρε παιδιά αυτά τα ψάρια.....ποτέ....

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros
Ονοματεπώνυμο: Stavros G.def

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Παρ 01 Μάιος 2020, 10:58

stelarasA'MAK έγραψε:
Πέμ 30 Απρ 2020, 14:43
Άσχετο αλλα...σχετικο:
Η φώκια κοιμάται στον βυθό της θάλασσας,και κάθε 20 λεπτά ανεβαίνει στην επιφάνεια, παίρνει ανάσα και συνεχίζει στο βυθό τον ύπνο της...
Στέλιο ξέρεις πόσες φορές έχω ευχηθεί να ήμουν φώκια? Χωρίς τα μουστάκια βέβαια :lol: :lol:
Τρελή πληροφορία. :hello:

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Παρ 01 Μάιος 2020, 10:59

sparos έγραψε:
Πέμ 30 Απρ 2020, 22:46

Πού είναι ρε παιδιά αυτά τα ψάρια.....ποτέ....
Γιώργο καθαρή τύχη αν θα πετύχεις τέτοιο πράγμα! :hello:

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Σάβ 02 Μάιος 2020, 21:32

Δεν ξέρω αν κοιμούνται ............................. αλλά γιατί όχι ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Με τέτοιο τρόπο έχω πιάσει συναγρίδα πλαγιασμένη στην άμμο ανάμεσα σε δυο γλώσσες με κατρακύλια η οποία είχε όλα της τα χρώματα ολοζώντανα ( όχι τα χρώματα της παραλλαγής ) και μόλις της έριξα την τουφεκιά έγινε χαμός ..............................................................

Η συναγρίδα δεν είχε ούτε αγκίστρι ούτε άλλο σημάδι να δείχνει ότι είχε παλέψει για να είναι εξουθενωμένη .......................................

Έχω βρεί και μερικές φορές μελανούρια που νομίζεις ότι δεν έχουν κάτι αλλά μόλις τα πιάσεις βλέπεις ότι έχουν σημάδια από αρπακτικά ................................... Λούτσους η Συναγρίδες .............................................

:hello:
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Κυρ 03 Μάιος 2020, 17:11

CARPENTER έγραψε:
Σάβ 02 Μάιος 2020, 21:32
Δεν ξέρω αν κοιμούνται ............................. αλλά γιατί όχι ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Με τέτοιο τρόπο έχω πιάσει συναγρίδα πλαγιασμένη στην άμμο ανάμεσα σε δυο γλώσσες με κατρακύλια η οποία είχε όλα της τα χρώματα ολοζώντανα ( όχι τα χρώματα της παραλλαγής ) και μόλις της έριξα την τουφεκιά έγινε χαμός ..............................................................

Η συναγρίδα δεν είχε ούτε αγκίστρι ούτε άλλο σημάδι να δείχνει ότι είχε παλέψει για να είναι εξουθενωμένη .......................................

Έχω βρεί και μερικές φορές μελανούρια που νομίζεις ότι δεν έχουν κάτι αλλά μόλις τα πιάσεις βλέπεις ότι έχουν σημάδια από αρπακτικά ................................... Λούτσους η Συναγρίδες .............................................

Καλά είπα εγώ για κοινό μυστικό. Συναγρίδα έκατσε γιατί φοβήθηκε. Σε πέρασε για φρεγάτα :lol: :lol:

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Κυρ 03 Μάιος 2020, 22:40

Αυτό που γράφεις μου έχει συμβεί κι εμένα και μάλιστα τέσσερεις φορές. Όλες οι φορές με στήρες, στις τρείς από αυτές τα ψάρια ήταν στο βυθό και μία - αν θες το πιστεύεις- στην επιφάνεια. Τα ψάρια ήταν ολοζώντανα, βέβαια τα δύο ούτως ή άλλως δεν θα τα έπιανα καθ' ότι ήταν μικρά, αλλά η μία ήταν πλαγιασμένη έξω από μία τρύπα και όταν την τσίμπησα με την άκρη του βέλους, εξαφανίστηκε εν ριπή οφθαλμού. Το πιό κουφό ήταν στις Σπέτσες, ένα ψάρι γύρω στα τρία κιλά, βολόδερνε ανάποδα στην επιφάνεια!! Αυτό το πήρα γιατί δεν ήταν και στα πολύ καλά του, αλλά δεν είχε σημάδια από παραγάδια, αγκίστρια κλπ. Οταν με ρωτούσαν οι φίλοι μου σε τι βάθος έπιασα αυτό το τέρας, νόμιζαν ότι τους δούλευα!! Κάποιοι ψαράδες που ρώτησα μου είπαν ότι ειδικά οι στήρες προσβάλλονται από μία ασθένεια που επηρρεάζει την νυκτική τους κύστη, αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες. Ένα άλλο τρελό συμβάν, πριν από χρόνια στο Πεταλίδι, βουτάω σε ένα βράχο στο πουθενά και βλέπω τεσσάρα συναγρίδα να βρίσκεται ανάσκελα στην κορυφή!

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Δευ 04 Μάιος 2020, 16:35

dimitrikotz έγραψε:
Κυρ 03 Μάιος 2020, 22:40
Αυτό που γράφεις μου έχει συμβεί κι εμένα και μάλιστα τέσσερεις φορές. Όλες οι φορές με στήρες, στις τρείς από αυτές τα ψάρια ήταν στο βυθό και μία - αν θες το πιστεύεις- στην επιφάνεια. Τα ψάρια ήταν ολοζώντανα, βέβαια τα δύο ούτως ή άλλως δεν θα τα έπιανα καθ' ότι ήταν μικρά, αλλά η μία ήταν πλαγιασμένη έξω από μία τρύπα και όταν την τσίμπησα με την άκρη του βέλους, εξαφανίστηκε εν ριπή οφθαλμού. Το πιό κουφό ήταν στις Σπέτσες, ένα ψάρι γύρω στα τρία κιλά, βολόδερνε ανάποδα στην επιφάνεια!! Αυτό το πήρα γιατί δεν ήταν και στα πολύ καλά του, αλλά δεν είχε σημάδια από παραγάδια, αγκίστρια κλπ. Οταν με ρωτούσαν οι φίλοι μου σε τι βάθος έπιασα αυτό το τέρας, νόμιζαν ότι τους δούλευα!! Κάποιοι ψαράδες που ρώτησα μου είπαν ότι ειδικά οι στήρες προσβάλλονται από μία ασθένεια που επηρρεάζει την νυκτική τους κύστη, αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες. Ένα άλλο τρελό συμβάν, πριν από χρόνια στο Πεταλίδι, βουτάω σε ένα βράχο στο πουθενά και βλέπω τεσσάρα συναγρίδα να βρίσκεται ανάσκελα στην κορυφή!
Όλες οι μαρτυρίες λοιπόν συγκλίνουν ότι στατιστικά το ψάρι που προηγείται σε τέτοια συμπεριφορά είναι η στήρα. Είναι σίγουρο ότι προσβάλλονται επίσης από μία ασθένεια και συμπεριφέρονται όπως λες, τούμπα στην επιφάνεια. Επίσης όσους συναδέλφους άκουσα να έχουν πάρει από επιφάνεια στήρα δεν είχε καμιά εμφανή ένδειξη ότι είναι ακατάλληλη για φαγητό. Απόδειξη ότι όλοι ζούνε ακόμη. :lol:

jther

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jther » Δευ 04 Μάιος 2020, 16:50

Μου έχει τύχει και εμένα αυτό με στηρα. Ξάπλα στην άμμο, της έκανα βολή κοντά στην ουρά για να βεβαιωθώ ότι δεν θα τη σκοτώσω ακαριαία ώστε να δω αν ήταν ζωντανό η άρρωστο το ψαρι. Ήταν ολοζώντανο. Δεν ξέρω αν ήταν σε χωνεψη. Δεν θυμάμαι αν είχε ψαρι μέσα στο στομάχι. Πάει καιρός

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Δευ 04 Μάιος 2020, 17:26

jther έγραψε:
Δευ 04 Μάιος 2020, 16:50
Μου έχει τύχει και εμένα αυτό με στηρα. Ξάπλα στην άμμο, της έκανα βολή κοντά στην ουρά για να βεβαιωθώ ότι δεν θα τη σκοτώσω ακαριαία ώστε να δω αν ήταν ζωντανό η άρρωστο το ψαρι. Ήταν ολοζώντανο. Δεν ξέρω αν ήταν σε χωνεψη. Δεν θυμάμαι αν είχε ψαρι μέσα στο στομάχι. Πάει καιρός
οπότε ηθικό δίδαγμα: πρώτα βαράμε και μετά σκεφτόμαστε. :lol: :lol:

jther

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jther » Δευ 04 Μάιος 2020, 17:30

Ούτως η άλλως φαίνεται πως έχει κάποιο θέμα το ψαρι. Όποτε του το λύνεις εσυ....

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Δευ 04 Μάιος 2020, 18:34

Έχω βρει κι εγώ στηρα η οποία επέπλεε και φαινόταν υγιέστατη.
Ήταν κάπου 30-35 πόντους και έκανα πάνω από τέσσερις πέντε προσπάθειες να την οδηγήσω στα βαθιά .Κάθε φορά το ψάρι έκανε μεγάλη προσπάθεια ,βραχωνε στα 5-6 μέτρα με τη βοήθεια μου,και αμέσως μετά ξαναανεβαινε.Φως φανάρι,ότι είχε καταπιεί αέρα,αλλά εκείνη τη στιγμή δεν το σκέφτηκα,έτσι της έκανα ευθανασία και την έδωσα σε ένα παιδί που ψαρευε εκεί,μιας και οι πολλοί γλάροι,δεν θα της άφηναν περιθώρια.
Στο σπίτι γκουγκλαρα και είδα ότι όντως πολλά ψάρια ,αρπάζοντας την τροφή τους από την επιφάνεια, κάτι που η στηρα κάνει με κάθετες εφορμησεις,είναι πιθανόν να καταπίνουν αέρα,οποτε με ελαφρά πίεση στην κοιλιά, ίσως κατάφερνα να την επαναφέρω....
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Τρί 05 Μάιος 2020, 19:16

stelarasA'MAK έγραψε:
Δευ 04 Μάιος 2020, 18:34
Έχω βρει κι εγώ στηρα η οποία επέπλεε και φαινόταν υγιέστατη.
Ήταν κάπου 30-35 πόντους και έκανα πάνω από τέσσερις πέντε προσπάθειες να την οδηγήσω στα βαθιά .Κάθε φορά το ψάρι έκανε μεγάλη προσπάθεια ,βραχωνε στα 5-6 μέτρα με τη βοήθεια μου,και αμέσως μετά ξαναανεβαινε.Φως φανάρι,ότι είχε καταπιεί αέρα,αλλά εκείνη τη στιγμή δεν το σκέφτηκα,έτσι της έκανα ευθανασία και την έδωσα σε ένα παιδί που ψαρευε εκεί,μιας και οι πολλοί γλάροι,δεν θα της άφηναν περιθώρια.
Στο σπίτι γκουγκλαρα και είδα ότι όντως πολλά ψάρια ,αρπάζοντας την τροφή τους από την επιφάνεια, κάτι που η στηρα κάνει με κάθετες εφορμησεις,είναι πιθανόν να καταπίνουν αέρα,οποτε με ελαφρά πίεση στην κοιλιά, ίσως κατάφερνα να την επαναφέρω....
Οι στήρες με διαφορά λοιπόν!!!

Άβαταρ μέλους
mkoume
Ονοματεπώνυμο: Manos Koum.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mkoume » Τετ 06 Μάιος 2020, 00:45

Εγώ τα "κοιμίζω" όλα μετά βολή.
Βοήθησα..? \:D/
Νταξ μέτριο... :grin:
να είσαι μάγκας πρέπει, δηλαδή να το μπορείς,
κ αν τούτο καταφέρνεις,
λίγο ακόμα μάγκας, ..δηλαδή να τ΄αγνοείς.

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Τετ 06 Μάιος 2020, 07:51

mkoume έγραψε:
Τετ 06 Μάιος 2020, 00:45
Εγώ τα "κοιμίζω" όλα μετά βολή.
Άντε επιτέλους θα το βάλεις το βίντεο? Τι? Δυσκολεύεσαι ακόμα με μουσικη? Να τραγουδήσω εγώ να σου στείλω με φωνητικό μήνυμα, να βάλεις που δεν θα έχει και δικαιώματα? Κι έτσι λέει, ανακαλύφτηκε ένα θαμμένο μουσικό ταλέντο :lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
gsim
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Σημ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gsim » Τετ 06 Μάιος 2020, 12:47

Ρε να μη μου έχει τύχει ούτε μια φορά. Ούτε μια... :bye:

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”