Θυμάσαι φίλε........?

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
silverdiver
Δημοσιεύσεις: 7589
Εγγραφή: Δευ 01 Νοέμ 2010, 23:07
Ονοματεπώνυμο: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Re: Θυμάσαι φίλε........?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Σάβ 02 Μάιος 2020, 12:29

Ο κουμπαρος μου ο Γιαννης (εχω δυο ) ο "μεγαλος" ηταν αυτος που με εμπασε στα κολπα του ψαχτηριου που με "χαλασε" :D και με εκανε να ψαρεψω ρηχοτερα.. Η γνωριμια εγινε από τον κουμπαρο μου τον Γιωργο… Μου ειχε πει τοτε: κανονιζει ο Γιαννης διημερο στην Πυλο εισαι μεσα? .. Αυτό ηταν! Εγω μεχρι το 2009 δεν ψαρευα ποτε τρυπα! Χειμωνα - Καλοκαιρι το πιο μικρο μου οπλο ηταν το 110 και μαλιστα ξεκινησα να ψαρευω από τις αποχες.. αδιαφορώντας για την ρηχη ζωνη..! Με τον Γιαννη εμαθα τι σημαινει δυναμικο ψαρεμα σε μεσαια βαθη! Ηταν μια μηχανή που δεν κουραζονταν ποτε… πολιστας επαγγελματιας γαρ... Για σημαδουρα εσερνε το 4.80 Evripous και ταυτόχρονα ψαρευε κιολας 0-20μ.. Δεν εβγαινε από την θαλασσα αν δεν σουρουπωνε για τα καλα! Όταν πηγα για ψαρεμα στην Πυλο θυμαμαι στην πρωτη μου επαφη μαζι του εγω ψαρευα στην ξερα μαζι με το τοτε ζευγαρι μου για στηρες και αυτος με το δικο του ρηχα πανω στο σαμαρι! Καποια στιγμη που ηρθαν να μας μαζεψουν εμεις είχαμε μια στηρα εναμισαρα και αυτοι μια αρμαθαθια σαργοσηκιους , δυο πιγγες και δυο ροφους… Αυτή την ηττα την υπεστη πολλες φορες μεχρι που ξεκινησα να ψαρευω για ένα διάστημα αποκλειστικα μαζι του και να μαθαίνω από αυτόν! Περα από το ψαχτηρι το βασικοτερο που εμαθα ηταν ότι εχει ψαρια στα ρηχα! Αυτό ηταν το μεγαλυτερο κερδος! Οποτε σταματισα να κυνηγαω μετρα και προσπαθησα να μαθω να κυνηγαω ψαρια :D
DSCF0233α.jpg
DSCN2869α.jpg
DSCF0192α.jpg
DSCF0277α.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Δημοσιεύσεις: 6846
Εγγραφή: Τρί 13 Απρ 2010, 23:13
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Τοποθεσία: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ-ΜΗΛΟΣ

Re: Θυμάσαι φίλε........?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Κυρ 03 Μάιος 2020, 21:35

Ζευγάρι ..............................................................

Ζευγάρια στο ψάρεμα υπάρχουν λίγα ..............πολύ λίγα για τον καθένα ................................ φίλοι και γνωστοί που θα βουτήξουμε μαζί υπάρχουν πολλοί .............................................................................

Το ζευγάρι πρέπει να ξέρει και να ξέρεις ..........να καταλαβαίνει και να καταλαβαίνεις το πώς και το τι χωρίς να μιλάς ....................................................


Έχω την τύχη στην ψαρευτική μου πορεία να έχω 3 - 4 τέτοια ζευγάρια .......................................................................

Κουμπάρος Γιώργος ................................................. λίγοι τον ξέρουν μιας και είναι μόνιμος στο νησί και απέχει από την παρέα του καφενέ ...............................

Σχεδόν μαζί ξεκινήσαμε ................μαζί μάθαμε και μαζί όταν το επιτρέπουν οι συνθήκες ψαρεύουμε ακόμη ............................................................

Έχουμε κάνει πολλά .... έχουμε δεί πολλά ..........έχουμε πάθει πολλά ...........αλλά εδώ είμαστε και συνεχίζουμε ............................................................
3 103t.jpg
3 190o.jpg
2 148y.jpg
2 08j8.jpg
Αντωνάκης ................................................................................................

Παιδί που μου τον έδωσε ο Καπετάν Χρήστος ( καλή του ώρα εκεί που είναι ) να τον πάρω μαζί γιατί ήθελε να μάθει .........................................................

Έμαθε και έγινε απ τα καλύτερα τουφέκια που ξέρω ...................................... το ψάρεμα μαζί του είναι απόλαυση και χωρίς άγχος.........................................

Τα δε ψαρέματα που κάναμε με το καΐκι του πατέρα του και οι κακαβιές και τα ξενύχτια με τα παραγάδια αξέχαστα ................................................
3 152o.jpg
1 10j1.jpg
2 183i.jpg
Συνάδελφος ......................................................................................................

Ο ιδρυτής του καφενέ........................................ ...............................................................

Γνωριστήκαμε στο νησί κάτω από ένα αρμυρίκι όταν ήρθε και έδεσε το θρυλικό BAT δίπλα στο δικό μου OLYMPIC ..................................................

Ζήσαμε και περάσαμε πολλά .........................................................................................
2 01k2.jpg
2 15y7.jpg
Καπετάνιος ...........................................................

Ο Γιώργος .................................. καπετάνιος και πολύ καλός φίλος που τον έχουμε χάσει μια και η δουλειά του τον πήγε στην Βραζιλία ....................................... αλλά μένει ένα απ τα ζευγάρια που όποια στιγμή κι να βρεθούμε ξέρουμε χωρίς πολλά πολλά το πώς και το τί ........................................

1 04i0.jpg

Μιά ξεχωριστή ιστορία είναι και ο Μουρλογιατρός ................................αλλά αυτός θέλει μερικές σελίδες μόνος του .......................................................................


:hello:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros
Δημοσιεύσεις: 3880
Εγγραφή: Τρί 01 Φεβ 2011, 08:34
Ονοματεπώνυμο: Stavros G.def

Re: Θυμάσαι φίλε........?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Δευ 04 Μάιος 2020, 16:41

CARPENTER έγραψε:
Κυρ 03 Μάιος 2020, 21:35
Ζευγάρι ..............................................................

Ζευγάρια στο ψάρεμα υπάρχουν λίγα ..............πολύ λίγα για τον καθένα ................................ φίλοι και γνωστοί που θα βουτήξουμε μαζί υπάρχουν πολλοί

:hello:
Νικολάκη να πω ότι δεν γέλασα με κουμπάρο σου, Γιωργάκη και Εξαρχίδη θα πω ψέματα. Αυτό που σίγουρα παραδέχομαι, είναι ότι γέλασα πολύ με Αντώνη στην πρώτη φωτό. Ρε αμούστακο τον πήρες.....για ψάρεμα :lol: :lol: . Φυσικά συγκινήθηκα με καπετάν Χρήστο, θεός σχωρέστον.
:hello:

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Δημοσιεύσεις: 6846
Εγγραφή: Τρί 13 Απρ 2010, 23:13
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Τοποθεσία: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ-ΜΗΛΟΣ

Re: Θυμάσαι φίλε........?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Δευ 04 Μάιος 2020, 21:45

Psarogiatros έγραψε:
Δευ 04 Μάιος 2020, 16:41
CARPENTER έγραψε:
Κυρ 03 Μάιος 2020, 21:35
Ζευγάρι ..............................................................

Ζευγάρια στο ψάρεμα υπάρχουν λίγα ..............πολύ λίγα για τον καθένα ................................ φίλοι και γνωστοί που θα βουτήξουμε μαζί υπάρχουν πολλοί

Νικολάκη να πω ότι δεν γέλασα με κουμπάρο σου, Γιωργάκη και Εξαρχίδη θα πω ψέματα. Αυτό που σίγουρα παραδέχομαι, είναι ότι γέλασα πολύ με Αντώνη στην πρώτη φωτό. Ρε αμούστακο τον πήρες.....για ψάρεμα :lol: . Φυσικά συγκινήθηκα με καπετάν Χρήστο, θεός σχωρέστον.
Φωτό με Παναγιώτη .............τουλάχιστον 25 χρόνια πίσω ........ήταν μικρός και όμορφος ................................................. :grin:

Αντώνης ..................................... πάντα μικρός θα είναι .............................................................. :grin:

Κουμπάρος ................................... κίλλερ από τότε ................. και με φουντωτό μαλλί .......................................τώρα δεν έχει ...................... :taunt:

Καπετάν Χρήστος ................................ μεγάλη απώλεια ............................... :bye:
:hello:
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

Άβαταρ μέλους
VIPER
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 18:28
Ονοματεπώνυμο: Αργουδέλης Αλέξανδρος
Τοποθεσία: ΛΑΓΟΝΗΣΙ/ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Θυμάσαι φίλε........?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από VIPER » Δευ 15 Φεβ 2021, 10:58

Να βάλω και γω κάτι απο τα παλιά....Νάξος καλοκαίρι του 2007....Εγω ο Γιώργος και ο Θωμάς γνωστοί από το Φόρουμ εδώ βρεθήκαμε στο ίδιο νησί.Ο Γιώργος ή ο Θωμάς(δεν θυμάμαι) είχε γνωρίσει τον Θοδωρή εκείνο το καλοκαίρι και είπαμε να πάμε όλοι μαζί για βουτιά....Ψάρια δεν βγάλαμε αλλά θυμάμαι τον Γιωργο και τον Θωμά να μου λένε "πρόσεχε¨τον Θοδωρή τώρα ξεκίνησε να κάνει ψαροτούφεκο........Στον πρώτο κάβο που βουτήξαμε με το Θοδωρή κυριολεκτικά τον έχασα από τα μάτια μου....όταν επέστρεψε στην επιφάνεια και μαζί με αυτόν και η καρδιά μου από......την Κούλουρη και αφου χρειάστηκαν κάμποσα λεπτά για να συνέλθω.......ο Θοδωρής μου εξήγησε πως ναι μεν δεν ξέρει να ψαρεύει αλλά το επάγγελμά του ήταν εκπαιδευτής κολύμβησης πολλά πολλά χρόνια ......
ΝΑΞΟΣ_8-2007.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ΑΡΓΟΥΔΕΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
-- ΜΕΓΑ ΤΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΡΑΤΟΣ --

My Channel...
https://www.youtube.com/channel/UCu9JjC ... r6gUBCJPvg

Άβαταρ μέλους
georgeA
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: Παρ 17 Νοέμ 2006, 10:10
Τοποθεσία: Athens

Re: Θυμάσαι φίλε........?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgeA » Δευ 15 Φεβ 2021, 18:45

VIPER έγραψε:
Δευ 15 Φεβ 2021, 10:58
Να βάλω και γω κάτι απο τα παλιά....Νάξος καλοκαίρι του 2007....Εγω ο Γιώργος και ο Θωμάς γνωστοί από το Φόρουμ εδώ βρεθήκαμε στο ίδιο νησί.
Flash Back φίλε!!!
Όχι Θωμάς, Θεόφιλος ή αλλιώς Theo-Attack.
Ελπίζω να ξανακολυμπήσουμε στη Νάξο παρεά :)
Προστατευομενο ειδος

Άβαταρ μέλους
VIPER
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 18:28
Ονοματεπώνυμο: Αργουδέλης Αλέξανδρος
Τοποθεσία: ΛΑΓΟΝΗΣΙ/ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Θυμάσαι φίλε........?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από VIPER » Δευ 15 Φεβ 2021, 18:53

georgeA έγραψε:
Δευ 15 Φεβ 2021, 18:45
VIPER έγραψε:
Δευ 15 Φεβ 2021, 10:58
Να βάλω και γω κάτι απο τα παλιά....Νάξος καλοκαίρι του 2007....Εγω ο Γιώργος και ο Θωμάς γνωστοί από το Φόρουμ εδώ βρεθήκαμε στο ίδιο νησί.
Flash Back φίλε!!!
Όχι Θωμάς, Θεόφιλος ή αλλιώς Theo-Attack.
Ελπίζω να ξανακολυμπήσουμε στη Νάξο παρεά :)
Ναι έχεις δίκιο....το έχω χασει τον Τεο....εγω κάθε χρόνο βουτάω Ναξο.......κάθε περσυ και καλλίτερα........Μακάρι να τα ξαναπούμε έστω και για καφέ.
ΑΡΓΟΥΔΕΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
-- ΜΕΓΑ ΤΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΡΑΤΟΣ --

My Channel...
https://www.youtube.com/channel/UCu9JjC ... r6gUBCJPvg

michalis1958
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ 2019, 13:27

Re: Θυμάσαι φίλε........?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από michalis1958 » Δευ 15 Φεβ 2021, 22:25

georgeA έγραψε:
Δευ 15 Φεβ 2021, 18:45
VIPER έγραψε:
Δευ 15 Φεβ 2021, 10:58
Να βάλω και γω κάτι απο τα παλιά....Νάξος καλοκαίρι του 2007....Εγω ο Γιώργος και ο Θωμάς γνωστοί από το Φόρουμ εδώ βρεθήκαμε στο ίδιο νησί.
Flash Back φίλε!!!
Όχι Θωμάς, Θεόφιλος ή αλλιώς Theo-Attack.
Ελπίζω να ξανακολυμπήσουμε στη Νάξο παρεά :)
Πω πω τι μου θύμισες με τον Θεόφιλο!!! Τα ίδια ακριβώς είχα πάθει εγώ. Πρώτη φορά που πήγαμε παρέα , φθάνουμε με το φουσκωτό μου σ ένα κάβο με ναυάγιο που ξεκινά στα 20 περίπου , κάνει συναγρίδες αλλά θέλει προσοχή γιατί έχει ρεύματα. Σε μια βουτιά του Θεόφιλου κι ενώ τον παρακολουθούσα στην επιφάνεια , τον χάνω. Βουτώ και προσπαθώ να τον εντοπίσω. Οι σφιγμοί στο ζενίθ , η αναπνοή τελειώνει βγαίνω στην επιφάνεια , φωνάζω...τίποτα. Το φουσκωτό δίπλα μου , ανεβαίνω πάνω όρθιος μήπως τον εντοπίσω , μαύρες σκέψεις περνάνε απ το μυαλό μου , φωνάζω πάλι και.......βλέπω ένα αναπνευστήρα να αναδύεται και μετά τον Θεόφιλο. Πρέπει η βουτιά να κράτησε 3+++.....
Δεν του είπα τίποτα , ντράπηκα , όχι για την τρομάρα που πέρασα , αλλά γιατί τον είχα χάσει.

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”