Θυμάσαι φίλε........?

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
sparos
Δημοσιεύσεις: 3107
Εγγραφή: Παρ 17 Νοέμ 2006, 12:14
Τοποθεσία: Αθήνα

σταγόνα σταγόνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Τετ 29 Απρ 2020, 20:02

τον Κώστα aka plits plits τον γνώρισα όταν του πούλησα ένα γιλέκο πλάτης
το ραντεβού ήταν στον δρόμο ήρθε ένας πιστιρικος
λίγες μέρες μετά άρχισα να βλέπω φωτογραφίες του στο φόρουμ
DSC07196.jpg
τα λέγαμε λίγο με πμ πήγαμε και για μπύρες και εκεί ανακαλύπτω ότι η μαμά του ήταν η αγαπημένη μου καθηγήτρια που με στήριζε στην έντονη εφηβεία που είχα στο λύκειο
θυμάμαι που μας μιλούσε για τους γιους της και τώρα εγώ πίνω μπύρες με ένα από αυτούς.
μικρός που είναι ο κόσμος

έκτοτε έχουμε κάνει πολλά ψαρέματα μαζί ,πολλές διακοπές,ρεβεγιόν,πάρτι,μπύρες,εκδρομές...τον παντρέψαμε και πήγαμε και στα βαφτίσια του γιου του όλα
από ψάρια πολλά ,ικανός...λέει θα πάω για συναγρίδα και γυρίζει με συναγριδα
χωράει δε να μπει εκεί που δεν χωράει χταπόδι ρε φίλε ....με έχει κάνει χαζό σε μια κάθετη τρύπα που έστριβε στην Κορώνη
plits.jpg
πολλές ιστορίες αλλά θα πιάσω ένα ψάρεμα φανταστικό που είχαμε κάνει σε κάποιες διακοπές και ας έχει ξανανέβει

βρισκόμαστε ελαία και κατασκηνώνουμε
έχω πάει αρκετές μέρες νωρίτερα και έχω πάρει και το σκάφος του georgeA
Είμαι με την οικογένεια και μια φίλη με τα παιδιά της
κατασκηνωση.jpg
δρομος για παραδεισο 1.jpg
εισοδος παραδεισου.jpg
.sunset.jpg
hliobasilema.jpg
ωκεανος.jpg
ουρανιο τοξο.JPG
ΔΙΑΚΟΠΑΡΕΣ
από ψάρια είμαι σε τρελή φόρμα και ψάχνω όλες τις ανοιχτωσιες αλλά πολύ λίγα ψάρια ..
και έρχεται ο κωστακης
έλα πάμε του λέω έχω βρει κάτι τόπους φανταστικούς,δεν έχουν ψάρια αλλά είναι ωραία :rotfl:
και πήγαμε και ψάρια δεν είχε κλασικά .κάποια στιγμή τραβηχτήκαμε ρηχά και πήρε ο κωστας ένα λαβράκι και εγώ ένα σαργό τα οποία τα δώσαμε σε ένα άλλο κατασκηνωτή
μόνο χελώνες άπειρες....
κωστας ρίχνει την ιδέα για πυλο και εννοείται την επόμενη είμαστε καθόδων

ο τόπος φανταστικός
πέτρα συμπαγής με σκισίματα που κατηφορίζει και συστάδες βράχων σκόρπιες όσο βλέπεις
αυστηρά ζευγαρωτό και οι βουτιές βγαίνουν άνετα και ωραία ..........καύλα

σε μια βουτιά αχνοβλεπω τον κωστα που αγανταρει και ανεβαίνει
βοήθεια στην ανάβαση και γλέντια ένας 6αρης στην βέργα την οποία έχει κάνει U :yahoo:
είδε κάτι μεγάλους σηκιους που ο σχηματισμός και κίνηση του έδειξαν τον ροφό.....έμπειρος
πλιτς 6αρης.JPG
λέμε να αλλάξουμε τόπο ,ανεβαίνουμε βάρκα και τηλεφωνούμε να βρούνε κάρβουνα όταν γυρίσουμε στην κατασκήνωση βγάζουμε φωτογραφίες και πάμε σε κάτι κοφτά

στο ξεκίνημα σε μια προεξοχή του βράχου σαν μικρός κάβος κοιτάζω δεξιά και τον βλέπω να πεταλουδίζει από την επιφάνεια κρύβω το σώμα μου στον βράχο και βουτάω
έχω φτάσει στο βάθος που υπολογίζω ότι ήταν το ψάρι στρίβω και bingo πεταλουδίζει προς τα πάνω το σημείο που με είχε δει τελευταία φορά
μια βολή στα γεμάτα και το ψάρι πάει να χωθεί σε μια σχισμή ακριβώς μπροστά του με την βέργα όμως κάθετα στο κέντρο του κορμιού του
ένα αγανταρισμα και πάνω με τον κωστα να βοηθά προσπαθώντας να καταλάβει τι έγινε αφού μόλις βουτήξαμε και τσέκαρε την άγκυρα
σπαρος ροφοι 2.jpg
πλιτς ροφοι.jpg
σπαρος ροφοι.jpg
χαρές και πανηγύρια και επιστροφή όπου τα ψήσαμε και τα φάγαμε επιτόπου μαζί με άλλους κατασκηνωτές
μεγάλες στιγμές
διακοπές,ψάρεμα,τσιμπούσι φάση γαλατικού χωριού τι τέλεια ρε φίλε θυμάσαι ?

τα ψάρια τα είχε ποσταρει στο παρελθόν ο κωστας με ένα πολύ ωραίο κείμενο ''υδρόβιος πίθηκος''
οι φωτογραφίες έχουν χαθεί και αν μπορεί κάποιος να τις βάλει στο αρχικό ποστ στο κείμενο του κωστα θα το εκτιμούσα
viewtopic.php?f=1&t=27744&hilit=%CF%85% ... E%BF%CF%82

άντε κωστακη και στα επόμενα φίλε
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
plits plits
Δημοσιεύσεις: 2768
Εγγραφή: Παρ 17 Νοέμ 2006, 09:33
Τοποθεσία: αθήνα

Re: Θυμάσαι φίλε........?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plits plits » Τετ 29 Απρ 2020, 20:35

2 δάκρυα κύλησαν...
Το καλο με το Γιώργο οταν παίρνεις για να δεις για διακοπές:
-ελα Γιώργο που εισαι διακοπες λεμε να...
- ελαία ελα!

-Ελα Γιωργο κόλλησα το αμάξι στην άμμο μήπως μπορείς να...
-γαμα το παμε για φαϊ με το δικό μου και το βγαζουμε αυριο...
ΑΛΛΑ
Αν του βραχουνε τα τσιγάρα στους πεταλιους και κανένας απο τα γιοτ της περιοχής δεν καταδεχτει να του δώσει πετάγεται Μαρμαρι με τη στολη για να παρει και πάλι πίσω...
…ποτέ χωρίς ζάχαρη !!

silverdiver
Δημοσιεύσεις: 7589
Εγγραφή: Δευ 01 Νοέμ 2010, 23:07
Ονοματεπώνυμο: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Re: Θυμάσαι φίλε........?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Τετ 29 Απρ 2020, 20:42

Θυμαμαι απίστευτες ιστοριες με τα ζευγάρια μου! Είναι αληθεια αυτό που λενε ότι το υποβρυχιο κυνηγι είναι καλυτερα όταν γινεται με παρεα γιατι εχεις καποιον να μοιραστεις την χαρα σου και γιατι χτιζεις τρομερους δεσμούς! Εχω παει με παρα πολλους για ψαρεμα, με αλλους τα βρηκαμε και με αλλους όχι αλλα παντα εχω να θυμαμαι τα καλα και μονο αυτά κραταω..

Θυμαμαι λοιπον… το δευτερο μολις ψαρεμα του κουμπαρου μου του Γιαννη.. που μαζι με αυτόν και τον "αδερφο" μου Κυριακο πιασαμε την μεγαλη λιτσα… Σκεφτείτε να πηγαίνετε δευτερη -τριτη φορα για ψαρεμα και να βλέπετε το ζευγαρι σας να χτυπάει το θηριο! Αυτό ηταν.. Από τοτε ο Γιαννης κολλησε ασχημα και γιναμε αχωριστοι, μετα με παντρεψε και για ένα διάστημα μαζι και με τον Κυριακο καναμε μια τριαδα που εζησε απίστευτες στιγμες! Ταξιδια στις Κυκλάδες, στην Πελοπονησο .. κακουχιες… ατυχιες αλλα και απιστευτη χαρα που παντα εβγαινε από τα απλα…π.χ. από μια χωριατικη με φετα και μια μπυρα σε ένα τραπεζακι η από μια φωτια να καιει διπλα στην σκηνη...Ποτε δεν υπηρχε ανταγωνισμος ουτε και μας πειραζε το ποιος θα χτυπαγε το ψαρι γιατι λειτουργούσαμε σαν ένα μεσα στο νερο και χαιρομασταν ειλικρινα ο ενας για τον αλλον!
222.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros
Δημοσιεύσεις: 3880
Εγγραφή: Τρί 01 Φεβ 2011, 08:34
Ονοματεπώνυμο: Stavros G.def

Re: Θυμάσαι φίλε........?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Πέμ 30 Απρ 2020, 11:34

Πολύ όμορφες ιστορίες συμπληρώνονται σιγά σιγά σε αυτό το ποστ! Ψαρευτικές, συντροφικές και όχι μόνο! Το βλέπω για τόμο κανονικό! :hello:

sparos
Δημοσιεύσεις: 3107
Εγγραφή: Παρ 17 Νοέμ 2006, 12:14
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Θυμάσαι φίλε........?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Πέμ 30 Απρ 2020, 12:20

Καλημέρα μακάρι να γίνει τόμος γιατρέ

Για να τα λέμε κοινή συνισταμένη για όλους όσους ποσταρα μέχρι στιγμής είναι το φόρουμ

Δεν βρίσκω ένα φάκελο που έχω όλα τα ψαρεματα και βίντεο
Να βάλω underworld, τον συγχωρεμένο τον Λευτέρη στην Ύδρα, με Μοίρα και Εξαρχιδη τζωρτζη κλπ κλπ

Έλα έλα ο επόμενος

Άβαταρ μέλους
georgeA
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: Παρ 17 Νοέμ 2006, 10:10
Τοποθεσία: Athens

Re: Θυμάσαι φίλε........?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgeA » Πέμ 30 Απρ 2020, 13:54

Σπάρος !! δεν έχω πρόσβαση στο φωτογραφικό μου αρχείο ( χα χα και καλά).
Πολλές εξορμήσεις / αναμνήσεις!! ευτυχώς οι 99% καλές :hello:
Η καλύτερη όμως εξόρμηση είναι η επόμενη φίλε!
Get ready!

Ωραίο topic θα επανέλθω.
Προστατευομενο ειδος

Άβαταρ μέλους
mkoume
Δημοσιεύσεις: 2052
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2010, 12:59
Ονοματεπώνυμο: Manos Koum.
Τοποθεσία: νερό!

Re: Θυμάσαι φίλε........?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mkoume » Πέμ 30 Απρ 2020, 14:25

ρε το sparo....!
Σε όλες τις φώτο με την έκφραση της πληρότητας κολλημένη στη φάτσα λες κ αφού βούτηξε στον Βόσπορο, σιγά σιγά τον ήπιε όλο...

θέλω συνάντηση με
georgeA, να κάνουμε draining experience, :grin:

άντε, θα δώσουμε κ τόπο για κάνα συναγρίδι,
ότι απόμεινε δηλαδή.. :D


Ωραίοι ρε παλικάρια :hello:
να είσαι μάγκας πρέπει, δηλαδή να το μπορείς,
κ αν τούτο καταφέρνεις,
λίγο ακόμα μάγκας, ..δηλαδή να τ΄αγνοείς.

sparos
Δημοσιεύσεις: 3107
Εγγραφή: Παρ 17 Νοέμ 2006, 12:14
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Θυμάσαι φίλε........?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Πέμ 30 Απρ 2020, 15:05

georgeA έγραψε:
Πέμ 30 Απρ 2020, 13:54
Σπάρος !! δεν έχω πρόσβαση στο φωτογραφικό μου αρχείο ( χα χα και καλά).
Πολλές εξορμήσεις / αναμνήσεις!! ευτυχώς οι 99% καλές :hello:
Η καλύτερη όμως εξόρμηση είναι η επόμενη φίλε!
Get ready!

Ωραίο topic θα επανέλθω.
:yahoo:

Ρε θα τον βρώ τον φάκελο και θα δεις \:D/
Σας έχω όλους φακελωμενους :taunt:

Επόμενο

" ο γκαντέμης "

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2993
Εγγραφή: Τρί 06 Νοέμ 2012, 19:38
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος
Τοποθεσία: Μεσολόγγι - Πόρτο Ράφτη

Re: Θυμάσαι φίλε........?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Πέμ 30 Απρ 2020, 17:12

Σπαρε έχεις κάνει ζωάρα λέμε.
Έχω αρχίσει να ζηλεύω :roll:

:clapping: :clapping:
plits plits έγραψε:
Τετ 29 Απρ 2020, 20:35
!

-Ελα Γιωργο κόλλησα το αμάξι στην άμμο μήπως μπορείς να...
-γαμα το παμε για φαϊ με το δικό μου και το βγαζουμε αυριο...
ΑΛΛΑ
Αν του βραχουνε τα τσιγάρα στους πεταλιους και κανένας απο τα γιοτ της περιοχής δεν καταδεχτει να του δώσει πετάγεται Μαρμαρι με τη στολη για να παρει και πάλι πίσω...
:rotfl: :rotfl:
sparos έγραψε:
Πέμ 30 Απρ 2020, 12:20

τα ψάρια τα είχε ποσταρει στο παρελθόν ο κωστας με ένα πολύ ωραίο κείμενο ''υδρόβιος πίθηκος''
οι φωτογραφίες έχουν χαθεί και αν μπορεί κάποιος να τις βάλει στο αρχικό ποστ στο κείμενο του κωστα θα το εκτιμούσα
:good: 10€
Η Ποιότητα της Ζωής μας, απο τις Επιλογές μας εξαρτάται...
-Capetan Thomas

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Δημοσιεύσεις: 3885
Εγγραφή: Τετ 29 Απρ 2009, 12:51
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Re: Θυμάσαι φίλε........?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Πέμ 30 Απρ 2020, 17:22

Δεν χορταίνω να διαβάζω και να ξαναδιαβάζω τις ιστορίες σου Σπάρε!!!

Ανοίγω φόρουμ και ανεβάζω παλμούς!
Σχέση τόσο παλιά, τόσο βαθιά, τόσο απόλυτη που γίνεται ταύτιση.
Η ουσία της Ελλάδας είναι θαλασσινή.
Ως τα ιερά και τα όσια.

Άβαταρ μέλους
peskandritsas
Δημοσιεύσεις: 1502
Εγγραφή: Κυρ 26 Ιούλ 2009, 20:51
Ονοματεπώνυμο: Θεοδωρόπουλος Αντρέας

Re: Θυμάσαι φίλε........?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από peskandritsas » Πέμ 30 Απρ 2020, 19:52

Το καλό παιδί


Η αλλιώς ο Πηγαδουλίας..
20170701_145722.jpg
Πάνε αρκετά χρόνια από όταν ήρθε ο μικρός μου ξάδελφος και με ρώτησε δειλά δειλά αν μπορεί να φέρει έναν φίλο του στο κανονισμένο ψάρεμα.
Αφού με διαβεβαίωσε για το ακέραιο του φίλου του, βρεθήκαμε 4 άτομα να κολυμπάμε τις ανοιχτοσιές τις Τριφυλίας..
Δε ξέρω τι του χε πει για μένα, αλλά όταν τον έστειλα να ξεβραχωσει τον χτυπημένο στα μούτρα 12αρι, ισα που δε σήκωσε όλα τα βράχια για να τον βγάλει (τον έβγαλε όμως).
DSC00154.jpg
Η ηρεμία, η καλοσύνη, το χιούμορ, η δοτικοτητα (μπορώ να γραφώ ώρες) που έχει αυτός ο άνθρωπος δεν σου αφήνουν πολλά περιθώρια.
Ήταν και οι εποχή των παχιών αγελάδων, (μαζί τα φάγαμε…), οργώσαμε όλη την Ελλάδα παρέα.
Παίρναμε και το Μητσάκο όποτε μπορούσε, και φεύγαμε σκ για ψάρεμα (κυρίως ψυχανάλυση).
Τρομερά χρόνια.
Είναι ο άνθρωπος στον όποιο έχω πει τις ποιο πολλές φορές την έκφραση <στο μυαλό μου είσαι ρε μα..κα?>
Το ποιο χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι όταν πάμε για βουτιά με το αμάξι.
3 ώρες πήγαινε , άλλαγμα, ψάρεμα, άλλαγμα, 3 ώρες γυρισμός, και όταν χωρίζουμε, δεν έχουμε καλύψει παρά το ελάχιστο από αυτά που θέλαμε να πούμε..
Ο Σάκης δεν ψαρεύει πολύ ποια, το χειμώνα θα έρθει 2, 3 φορές, ποιο πολύ για την παρέα.
Το καλοκαίρι θα κάνει το αγαπημένο του ψάρεμα. Μίση ώρα πριν το ηλιοβασίλεμα 5 καρτέρια για τις συναγρίδες.
IMG_3774.jpg


Στις διακοπές, όταν πάμε μαζί, του τα βγάζω τα πνεμόνια όμως..
Χθες με πηρέ και μου πε ότι έχει κ….σει για βουτιά. Άκουσε τα καντήλια του και γελάσαμε.
Ειναι και δω μέσα γραμμένος, αλλα ψαξε βρές τον. Ζητημα να εχει γράψει 2 φορές.
Αν αύριο το πρωί κόψω το ψάρεμα, δεν ξέρω με πόσους από τους φίλους μου θα κρατήσουμε την επαφή που εχούμε τώρα..
Γι αυτόν ξέρω σίγουρα..
IMG-c473f06da9666c84d1f24db22b9c9c7e-V.jpg
IMG-0bbe025b082cd8498047ad3e0ba4a7f2-V.jpg
Πάμε ο επόμενος
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

sparos
Δημοσιεύσεις: 3107
Εγγραφή: Παρ 17 Νοέμ 2006, 12:14
Τοποθεσία: Αθήνα

ο γκαντέμης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Πέμ 30 Απρ 2020, 21:40

george serdaris <serdaris@yahoo.com>
To: Serdaris Giorgos <serdaris@yahoo.com>
'' ο γκαντέμης ''

η ομάδα γνωστή
niksig , georgeA ,εγώ

εμείς πάμε συνέχεια και μια μέρα μου δείχνει ένα καλάμι ο κουμπάρος μου που αγόρασε για συρτή.... για φάλαινα το καλάμι αλλά είπαμε πρώτο του δεν ήξερε
πάμε αύριο ΚΥΘΝΟ έλα μαζί να το δοκιμάσεις

μέσα Απριλίου πρωί Σαββάτου βρισκόμαστε στο πάρκινγκ η άνω τετράδα
στο πάρκινγκ είμαστε κανένα χρόνο τώρα , ο ιδιοκτήτης μεσήλικας, χωρατατζής άλλο που δεν θέλαμε εμείς μας έλεγε και καμιά ιστορία και κάναμε χαβαλέ γενικότερα

έχουμε φτάσει ξεφορτώνουμε και γενικά υπάρχει εύθυμο κλίμα
κάποια στιγμή μου κάνει νόημα ο'' παρκαδόρος '' σοβαρός ότι θέλει να μου μιλήσει
πηγαίνω και μου δείχνει συνωμοτικά τον κουμπάρο μου και μου λέει.
αυτόν να μην τον πάρετε μαζί σας ....είναι γκαντέμης
ακαριαία ενοχλήθηκα του απάντησα ένα κοφτό οκ καλά και απομακρύνθηκα :evil:
στράβωσα που θα μου πει για το φιλαράκι μου...32 χρόνια φιλίας μου γνώρισε την γυναίκα μου με πάντρεψε πριν από 20 χρόνια κολλητός, αδερφός και θα πει κάποιος κακή κουβέντα ?
ανεβάζω βαρίδια στην βάρκα και σκέφτομαι πόσο χαζός άνθρωπος είναι ο ''παρκαδόρος '' όχι τόσο για το πως κρίνει τους ανθρώπους αλλά που δεν σκέφτεται τι σχέση έχω και τι μου είναι ο άλλος .... :banghead:
άντε ρε βλάκα λέω μέσα μου και ανεβάζω και τα όπλα στο σκάφος
φυγαμε κυθνο.jpg
μπουνάτσα ήλιος κυκλαδα τι άλλο θεέ μου να ζητήσω

βουτάμε με σκάλες για να να ανοίξουμε λίγο
πρώτη σκάλα και έχω πάρει ένα ροφακο νόμιμο μεν στο όριο δε από τα ψάρια που όταν τα κοιτάς δεν νιώθεις περήφανος και ένα σαργό
στον georgeA περνάνε κάτι μαγιάτικα από απόσταση ..ενημερώσαμε και τον βαρκάρη που έκοβε βόλτες πέριξ του κάβου που εμφανίστηκαν αλλά μάταια
ο Γιώργος και ο Νίκος έχουν πάρει κάποιους ωραίους σηκιους και σαργούς και μια κολωχτυπα
ο βαρκάρης τίποτα....


σκάλα δεύτερη

αφήνουμε Νίκο και Γιώργο και λέω του βαρκάρη να με ρίξει σε ένα καβάκι μπροστά πριν συνεχίσει την συρτή
φτάνουμε και μπαίνω στο νερό οπλίζω και κοιτάζω τον βυθό...κατρακύλια άπειροι βράχοι τρύπες με λίγο φύκι πάνω τους
κάνω μια βουτιά τυχαία στην νούμερο 6.782 κοτρόνα που είχα μπροστά μου στα 6 μέτρα και βλέπω μια κεφάλα να με κοιτάζει....κρακ
ανεβαίνω επιφάνεια και ο κουμπάρος ετοιμάζεται να μου ρίξει την σημαδούρα στο νερό γιατι ως συνήθως ανέβηκα πριν στο σκάφος τα πέταξα όλα και έχουν γίνει πουτ@ν@ με το σχοινί
δώσε μου το κοντό και μην την ρίξεις μέσα την σημαδούρα
σε ένα λεπτό είμαι πάνω στην βάρκα και ένας 6αρης μαζί. παξιμάδι από την πρώτη βολή αλλά ποτέ δεν ξέρεις.... είχε και μια δεύτερη βέργα στην κεφάλα του
κορεσμός και ευχαρίστηση μαζί βάζω το ψάρι στο ψυγείο και συνεχίζω πλέον συρτή με τον γκαντέμη τον κουμπάρο φορώντας όμως την στολή ακόμα

κάνουμε ένα πέρασμα από τα παιδιά τους δείχνουμε το ψάρι και συνεχίζουμε με συρτή
χτυπάνε και 2 λουτσοι στο καλάμι και είμαστε πανευτυχείς και οι 2 στην βάρκα
κάποια στιγμή έχω βελαξει από την ζέστη άσε που δεν είχα χορτάσει ψάρεμα λέω του κουμπάρου να με ρίξει σε ένα τοίχο που κατεβαίνει κάθετα και έχει σχισμές από έξω πιστεύοντας ότι συνεχίζει στο ίδιο μοτίβο και μέσα στο νερό και ονειρεύομαι καμιά κολωχτυπα
μόλις βουτάω κοιτάζω από μια σχισμή με άπλετος φως που σημαίνει ότι επικοινωνεί με άλλο άνοιγμα στον τοίχο........βάθος 2,5 μέτρα
ήταν η στιγμή που το ένστικτο του κυνηγού δεν άφησε περιθώρια και πάτησα την σκανδάλη στον μαύρο όγκο που έστριβε ....
φωνάζω στον κουμπάρο να μην φύγει και με κοιτάει με απορία
η επόμενη βουτιά είναι αναγνώρισης να εκτιμήσω την κατάσταση
έχω ρίξει από ένα μικρο παράθυρο αλλά το άλλο άνοιγμα είναι επίσης στα 2,5 μέτρα βάθος οριζόντιο κάνα 2 μέτρα και με ύψος περίπου 70 εκατοστά
όταν κοιτάς από έξω βλέπεις τον τοίχο αλλά αν κοιτάξεις στο ταβάνι έχει ένα σχίσιμο που ανεβαίνει και στρίβει μέσα
αν μπει εκεί το ψάρι πρέπει να είναι στην επιφάνεια σαν βάθος αλλά δεν μπορείς να το δεις
στην δική μου περίπτωση είχε σκαλώσει λόγο βέργας στην στροφή...ένα δευτέρωμα και έξω
το δίνω στον βαρκάρη και ανεβαίνω βάρκα
τον παλιογκαντέμη ούτε μια κολωχτυπα.....

συνέχισα στην βάρκα έχοντας φουντώσει από περηφανεια από την μια και από την άλλη έχω ενοχές
δεν μου αρέσουν οι κηδείες και τώρα μόλις έκανα ...
ο Γιώργος και ο Νίκος έκαναν ωραία ψαριά χωρίς μαύρο και είχαμε μια σχετική ισορροπία στην σχέση ψυγείου με ψαράδες στην βάρκα
όλοι πλήρεις γυρίσαμε πίσω...
κουμπαρος επιστροφη.jpg
επιστροφη.jpg
ρε τον παλιγκαντεμη....να τον ξαναπαρουμε μαζί :yahoo:
ροφοι σπαρος.jpg
ροφοι στο ψυγειο.jpg
υγ1 αργότερα έμαθα πολύ άσχημα πράγματα για τον παρκαδορο πράγμα που επιβεβαίωσαν όχι μόνο ότι είναι χαζός αλλά και πολύ μ@λ@κ@ς ούτως η αλλιώς αλλάξαμε πάρκινγκ

υγ2 ο κουμπάρος γενικότερα και αντικειμενικά μάλλον γκαστονε θα έπρεπε να είναι το παρατσουκλι του

υγ3 το μεγάλο κέρδος είναι η τρύπα
έχω πάρει άλλα 2 ψάρια από εκεί και έχω δει 4
ο μόνος τρόπος για να πάρεις ψάρι είναι το μικρο παραθυράκι ,αν πας από την άλλη είναι στάνταρ ότι θα πάρεις τα @@ σου ...παθών

υγ4 δεν κάνουμε και δεν μας αρέσουν οι κηδείες...παρόλα αυτά εκείνη την μέρα την έκανα την αμαρτία μου :roll:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK
Δημοσιεύσεις: 5545
Εγγραφή: Τρί 07 Σεπ 2010, 10:14

Re: Θυμάσαι φίλε........?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Πέμ 30 Απρ 2020, 21:49

Ήταν να μην πάρεις φορα ρε συ Σπάρο...
Καλά αυτές οι φωτογραφίες που καθαρίζετε τα α ψάρια στην...πισίνα all the money....
ΕΊΜΑΙ ΥΠΕΎΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΆΦΩ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΟΥΝ ΚΆΠΟΙΟΙ......

sparos
Δημοσιεύσεις: 3107
Εγγραφή: Παρ 17 Νοέμ 2006, 12:14
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Θυμάσαι φίλε........?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Πέμ 30 Απρ 2020, 22:00

stelarasA'MAK έγραψε:
Πέμ 30 Απρ 2020, 21:49
Ήταν να μην πάρεις φορα ρε συ Σπάρο...
αρχίζω δουλειά από εβδομάδα..... :roll:
stelarasA'MAK έγραψε:
Πέμ 30 Απρ 2020, 21:49
Καλά αυτές οι φωτογραφίες που καθαρίζετε τα α ψάρια στην...πισίνα all the money....
ο αντρικος είναι ....με κόλλησες :rotfl:
έχω παρόμοια και λέω ...πότε την έβαλα ρε εσύ ?


επόμενος


ετοιμάζω ''μυκονοςςς''

Άβαταρ μέλους
peskandritsas
Δημοσιεύσεις: 1502
Εγγραφή: Κυρ 26 Ιούλ 2009, 20:51
Ονοματεπώνυμο: Θεοδωρόπουλος Αντρέας

Re: Θυμάσαι φίλε........?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από peskandritsas » Σάβ 02 Μάιος 2020, 11:36

Ο μέντορας..
IMG-854898c51774860821206d494d5ba366-V.jpg
Το μακρινό 1996 οργάνωσε ο Γλαύκος καλοκαιρινό αγώνα στην Κυπαρισσία.
Ο Γιάννης ήθελε να δει πως είναι οι αγώνες, το ζευγάρι του είχε φύγει, ο αδελφός μου του είπε ότι ο μικρός βουτάει, και έτσι γνωριστήκαμε.
Στον αγώνα τα πήγαμε καλά, αλλά φυσικά είδαμε ότι δεν ταίριαζε στην ιδιοσυγκρασία μας και δεν ξαναπήραμε μέρος σε αγώνες.

Έτσι λοιπόν έμαθα ψαροντούφεκο, φίλοι μου. (ότι έμαθα) :mrgreen:
Μέχρι τότε απλά νόμιζα ότι ήξερα.
Το πρώτο καλοκαίρι απλά ρούφηγμα την κάθε βουτιά του, την κάθε του κίνηση στο βυθό.
Λόγια δεν είχε πολλά , έβλεπα και μάθαινα.
Σχολείο ο Γιάννης σε πολλά επίπεδα.
Έχει προλάβει την θάλασσα σε περίοδο τρομερής αφθονίας.
Όταν τον γνώρισα εγώ ήταν ήδη γεμάτος, και μου το αποδείκνυε εμπράκτως συνεχώς.
Ήδη από το 96 έτσι?… οι ροφοί για αυτόν ήταν θήραμα που είχε αυστηρά όρια (σε μεγέθη και αριθμό)
Μια μέρα κάναμε 10 καρτέρια οι καθένας στις ακατάδεκτές συναγρίδες και ο 15αρις (φρεσκοανεβασμένος) ροφός να πεταλουδίζει δίπλα μας, μέχρι την τελευταία βουτιά που τον τρομάξαμε (μια ευκαιρία να προλάβει να συμμετάσχει στην διαδικασία αναπαραγωγής που για αυτήν είχε ανέβει.)
Όταν πηγαίναμε για συναγρίδες (μεγάλη του αδυναμία) 10 στις 10 φορές το ψυγείο ήταν άδειο στον γυρισμό, εκτός αν είχε κόκκινη μέσα..
Μια άλλη φορά είχαμε χαϊδέψει έναν δεκάρι στην ρηχή σχισμή που είχε διαλέξει για θαλάμι.


Καλός ψαράς, αλλά αυτό που με εντυπωσιάζει ποιο πολύ είναι το ένστικτο του.
Έχοντας μεγαλώσει στην επαρχία και αφού δεν έφυγε ποτέ δίπλα από την θάλασσα, έχει έναν δικό του τρόπο να διαλέγει ποια μέρα θα πέσει που και για ποιο θήραμα.
Αντρίκο σήμερα η μέρα φωνάζει, ροφός…..
IMG-6750101e8cfec2ef3985ad824f500deb-V.jpg


Δεκτικός όμως και στις επιρροές που έφερα εγώ.
Σε θέματα ασφάλειας, ή από άλλα ψαρέματα (π.χ σε κοφτά νερά) που έμαθα στην ξενιτιά (Αθήνα) :cry:

Τώρα ποια το ψάρεμα μαζί του είναι απόλαυση, οι κινήσεις μας στο νερό μετά από τόσα χρόνια είναι αυτοματοποιημένες, ζητάμε τα ίδια από την θάλασσα, και πάντα βγαίνουμε γεμάτοι από αυτήν, με ψάρια ή χωρις.
20170412_164003.jpg

Του έδωσα και μια αγαπημένη μου και όμορφη :grin: πρώτη ξαδέρφη (έχω πολλές) κανανε και δυο μούργους, και συμπληρώθηκε το πάζλ.
20160826_152721.jpg

Πάμε ο επόμενος….

Δεν χαλαρώνουμε, Γιώργο, θέλω Μύκονο…. :P
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”