Θυμάσαι φίλε........?

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Re: Θυμάσαι φίλε........?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Κυρ 26 Απρ 2020, 23:45

Σπάρε...

ΘΕΜΑΤΑΡΑ!!!!

Η φωτό με Πανο Andy Φοιβο και Παπαγρηγόρη με σακάταψε ψυχολογικά.
Έχω τους λόγους μου βλέπεις...

Μπράβο ρε φιλαράκι!

Δυστυχως δεν έχω να προσθέσω κάτι στο θέμα σου.
Όσα ψαρέματα έχω κάνει με παρέα, τα έχετε διαβάσει ήδη.
Εγώ φλώρος δε γίνομαι, mojous δεν προσκυνάω.
Εγώ Γιωτάς γεννήθηκα, Γιωτάς θε να πεθάνω!

Άβαταρ μέλους
peskandritsas
Ονοματεπώνυμο: Θεοδωρόπουλος Αντρέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από peskandritsas » Δευ 27 Απρ 2020, 00:04

A ρε σπάρε, άντε έχω πιει και κάτι τσιπουράκια, πάμε, για πάρτι σου.. :hello:

Κιμωλος 2010 Διακοπές αυγουστου

Εχω και το συμβατικο και περνάμε φινα, 2 ζευγάρια, αλλά δεν εχω ζευγάρι για ψάρεμα.
P8280657.JPG
P8280642.JPG
P8190395.JPG
Σκηνή 1ή

Παραλία μπάνακι χαλαρά..
Έχει ένα στεριανό 7αρι και μου χει σπάσει τα νεύρα η άμμος.
Έχω χωθεί στην βάρκα να φυλαχθώ και τον έχω πάρει λίγο.
P8200416.JPG
]

Ακούω φωνές σηκώνω κεφάλι και βλέπω έναν τύπο να σκούζει.
Είναι ο τζώρτζ..

.
P8210425.JPG

Έχει δει το φουσκωτό και ερχεται ψάχνοντας για βοήθεια.
Ένας πιτσιρικάς από την παρέα του,έχει ανοιχτεί με το wind surfing μαζί με μια κοπελίτσα (ήθελε να την εντυπωσιάσει), και ο στεριανός τους έχει πάρει μέσα και τους πάει για Μήλο.
Γινεται η διασωση και παμε να μας κεράσουν μπύρες.
Τελος… μπλέξαμε.
Ο Τζωρτζ ένας τύπος σέρβος που ζει στην Γερμανία και η κοπέλα του είναι από την Κίμωλο, είναι το πανηγύρι του αιώνα.
Τις υπολοιπες διακοπές τις περάσαμε παρέα.
Οτι και να γράψω για τον τζωρτζ ειναι λίγο..
Ενα βραδυ πανω στην κουβέντα μου λεει οτι εχει να κοιμηθεί βράδυ σερι πανω απο 2 ώρες, πολλά χρόνια.
ετσι ,ε οκ.. :-k την αλλη μερα τον παιρνω για ζευγάρι. μασκα πεδιλα ειχε, στολη παντα εχω δευτερη, τον βαζω στο φουσκωτο και παμε σε ενα αγνωστο τοπο.
στην βαρκα του εξηγώ τι θελω να κανει (ασφαλεια απο επιφάνεια, οκ μια χαρα τα πήγε, παντα διπλα μου στην ανάδυση), και τον κραταω μεσα 3 ωρες..
ειχε και ρεματάκι, τον εκανα αλοιφή..

Το βράδυ ψήσιμο στο σπίτι της κοπελιάς του τα ψάρια, και γλέντι δυνατό..
P8210441.JPG
Την άλλη μέρα σκάει παραλία ο Τζωρτζ με παίρνει αγκαλιά και μου λέει ότι κοιμήθηκε 8 ώρες σερί… :rotfl:
Σκηνή 2ή

Παράλληλα εχω βαλει και αγγελία στο φόρουμ αν είναι κάποιος στο νησί να πάμε για βουτιά, και μου χει απαντήσει ένας gsim..
Ο οβελίξ δηλαδή..
Κάποια στιγμή όταν πλησίαζαν οι μέρες που μου χε πει τον παίρνω τηλ. Και μου ξεφουρνίζει ότι δεν είναι στο νησί αλλά ότι θα έρθει από Αθήνα πσκ για να πάμε για ψάρεμα..
Αμάν, χωριατόπαιδο εγώ δεν μπορώ να φανταστώ την κ,,,λα του άλλου για βουτιά, πόσο μάλλον με έναν άγνωστο..

Γυναίκα, το και το

Απάντηση

Που…ης είναι… :rotfl:

Τες πά έρχεται συναντιόμαστε για πρωινό το Σάββατο (η γυναίκα μου τον κοίταζε καλά καλά) βουτάμε όμορφα και ωραία και έρχεται η ώρα να πάμε να βρούμε τους υπόλοιπους στην παραλία που θα ήταν για μπάνιο..

Εκει προεκυψε ένα θεματάκι, μιας και εμεις καναμε γυμνισμό, και γω ειχα τον αγνωστο, και ισως περίεργο στην βάρκα..

Εγώ..
Ξερεις γιωργο εμεις κανουμε γυμνισμό, δεν νομίζω να εχεις προβλημα?

Γιώργος

Εγώ, κανένα, ισα ισα :rotfl:

P8280615.JPG
τα υπολοιπα ειναι ιστορία..

Αντε πάμε ο επομενος :wave:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

sparos

Ο τρελός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Δευ 27 Απρ 2020, 19:45

Κάπου το 2006 εμφανίζεται στο φόρουμ ένα τυπακι που δεν μιλά αλλά βάζει συνέχεια μια φατσούλα που χοροπηδάει....

Nick name trelos η αλλιώς jan treyol 

Έχει βγάλει το σχολείο στον χαλαρη ενεργός στην αρχη και με φωτογραφίες και ποστ και ολα Ρολόγια....να Εδώ στα 19 χτύπησα μια χιόνια κλπ κλπ :D
Με το καιρό αρχίζει να βγάζει ψάρια...σχεδόν πάντα με εκλεκτή παρέα 

Όσο περισσότερα έβγαζε τόσα λιγότερα ποσταρε...
Τόσα χρόνια δεν σταμάτησε να ψαρεύει
Εντωμεταξύ έχει γίνει και πιο δύσκολος από τον εξαρχιδη για να του πάρεις τόπο..... :rotfl:

Τότε στις αρχές είχαμε κάνει κάποια ψαρεματα παρέα πλέον σπάνια μιλάμε στο τηλέφωνο και τις μισές γιατί τον παίρνω κατά λάθος θέλοντας να μιλήσω με ένα συνεργάτη συνονόματο του

Η Τζιά με μπουνατσα είναι 25 λεπτά πορεία από το Λαύριο 
Νίντζα τρελός σπαρος με την έννοια ταχύτητα ταξιδιού άγνωστη πηγαίνουμε  τέρμα μανετα 

Ιούνιος και είμαστε πύραυλοι να πέσουμε στο νερό 
Προσδοκίες πολλές 

Στους ίδιους τόπους που σύντομα θα κοιτάζαμε τις κατηφορες βουτηξαμε και ευχαριστήθηκαμε τουφεκιδι φυσικά σε σκαρους .....που να πλησιασει ψάρι της προκοπής με τόση φασαρία 

Πηραμε και μια κολωχτυπα από ένα καταψύκτη .....από την ίδια πέτρα έχω πάρει άλλες 3 φορές.....τις 2 Φεβρουάριο

Μια στάση στα βράχια να πιούμε νερό πριν ξεκινήσουμε 

Μια φωτογραφία για να θυμόμαστε 
Ευτυχία ρε :)
DSC01288_resized(1).JPG
Γεια σου ρε Γιαννάκη
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

sparos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Δευ 27 Απρ 2020, 20:02

Έλα ο επόμενος :clapping:

Στην επόμενη βαθαίνουν οι βουτιές.... :cool:

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros
Ονοματεπώνυμο: Stavros G.def

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Τρί 28 Απρ 2020, 08:14

peskandritsas έγραψε:
Δευ 27 Απρ 2020, 00:04
Που…ης είναι… :rotfl:
Αντρέα δε μου βγαίνουν τα γράμματα με τις τρεις τελείες :blink: :blink:

sparos

Βαθειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Τρί 28 Απρ 2020, 11:44

Τον Τάσο τον γνώρισα σε ένα στούντιο που εργαζόταν 
Μόλις κατάλαβα ότι ψαρεύει απο ενα αυτοκόλλητο στο γραφειο του πιάσαμε κουβέντα 

Και για μην μείνουμε στην κουβέντα πήγαμε για ψάρεμα με το σκάφος του και στους τόπους του Απρίλιο 
Πήρε μια στηρα ο Τάσος κάτι λιανά εμείς 
Χειμώνας μου είχε φανεί βαθουτσικος ο τόπος 

Δουλειά δουλειά...ευτυχώς Μάιος....δουλειά δουλειά...μπήκε ο Ιούνιος..δουλειά δουλειά...Δεν πάει άλλο 

Τηλέφωνο GeorgeA και Τάσο 
Πάμε Τζιά αύριο 

Το μέρος γνωστό αλλά αυτή την φορά δεν κοιτάζω τα ρηχά αλλά κάτι γκρεμια 
Τα ψάρια τα εντοπίζει ο Τάσος 
Μου δίνει την επόμενη βουτιά αλλά αρνούμαι γιατί δεν έχω δει καλά που μπήκανε 

Χαλαρώνει βουτάει τον βλέπω σημαδεύει σε ένα φρύδι που δεν το βλέπεις από πάνω και ρίχνει 
Ανοίγει μουλινε και ανεβαίνει 
Πήγαινε να δευτερωσεις μου λέει ρηχά είναι 

Χαλαρώνω με το 82 στο χέρι και ξεκινάω 
Σταματάω να κοιτάζω τον βυθό....Όπως μου έμαθε ο Κόλλιας...βυθίζομαι

Κάπου στα 14 Ρίχνω μια κλέφτη μάτια να δω ότι πάω καλά και την βλέπω 
Κάθεται πίσω από ένα μεγάλο μονόπλευρο στην αποχή και με παρακολουθεί 

Τραβάω το βλέμμα μου κλείνω τα μάτια μου και βυθίζομαι αργά με την αρνητική να με τραβάει....Όπως μου έμαθε ο Κόλλιας...

Ανοίγω τα μάτια μου 2 μέτρα πριν τον πάτο 
Νιώθω την πίεση αλλά δεν κοιτάζω το ρολόι....Όπως μου έμαθε ο Κόλλιας 

Πλησιάζω το βράχο και στέκομαι λίγο από πίσω του ....ηρεμία 

Μόλις σηκώνω το βλέμμα μου το ψάρι έχει καβαλήσει τον βράχο και με κοιτάζει από πάνω.....ζήτημα 2 μέτρα απόσταση 

Σηκώνω το 82αρι και Ρίχνω....ψυχρά 
Η βέργα περνάει από το ρουθούνι και βγαίνει από την ουρά κάνοντας αδύνατη την οποία κίνηση 
Πατάω βυθό...Ανοίγω μουλινε και φεύγω για πάνω. 
Ηρεμία όπως μου έμαθε ο Κόλλιας 

Στην επιφάνεια αναπνοές
Μαζεύω το σκοινί του μουλινε και έρχεται στα χέρια μου το ψάρι 

Κοιτάζω βάθος στο ρολόι 27.8 

Ο Τάσος βούτηξε και δευτερωσε και έβγαλε το δικό του ψάρι 
Το φρύδι ήταν στα 21 μέτρα 

αράξαμε στα ίδια βράχια που αραζουμε πάντα 

Έχουμε πολλές φωτογραφίες στο σημείο το οποίο είναι το ίδιο...Εμείς γερνάμε 

Με τον Τάσο δεν κάναμε άλλα ψαρεματα 
Διαφορετικά πρότυπα θα έλεγα 

Παρολα αυτα σαν ζευγάρι εκεινη την μερα μου έδωσε ότι χρειαζόμουν, την αίσθηση της ασφάλειας για να χαλαρώσω 

Το ψάρι και το ποστ είναι αφιερωμένο στον Κόλλια γιατί αυτός μου έμαθε όσα έχω μπορέσει να εφαρμόσω ψαρευτικα με τα χρόνια 

Γεια σου ρε Δημήτρη 

Να είσαι καλά εκεί που είσαι 

DSC00630_resized.JPG

sparos

3G

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Τρί 28 Απρ 2020, 12:46

3G Ο Γιώργος, ο Γιώργος και ο Γιώργος 
Η συνήθης 3αδα 
Ο GeorgeA, ninja scroll, sparos 

O ninja παιδιά είναι για το σχοινί...το έχει 
Ερχόταν μετά από αποχή και έκανε βουτιά 1:50 στα 17+ να φύγουν οι μπουρμπουληθρες απο την στολη........τι να λέμε τώρα 
Περισσότερο απολάμβανε τις βουτιές παρά το ψάρεμα
Photo05(1).jpg
Ο GeorgeA τα είπαμε μαθαίναμε δίπλα του 

Όλη την εβδομάδα βγάζαμε πλάνο για το Σάββατο 
Άλλοτε με ψάρια, άλλοτε αψαροι πάντα με χαμόγελα και όρεξη 
Πολλά χιλιόμετρα...ψάχναμε τόπους 

Ισοδύναμο με το ψάρεμα πολλές φορές το ταξίδι, τόσες κουβέντες.....ψυχανάλυση 
Ωραίες εποχές !!
3g 14-04-08_resized.jpg

Βρισκόμαστε β.ευβοια χειμώνα 

Σε ένα στενό χαρακι ο νίντζα βλέπει 2 σηκιους από έξω να μπαίνουν μέσα 

Μου το λέει στην επιφάνεια και παίρνω το 55αρι από την σημαδουρα.....εποχές που πήγαινα για ψάρεμα και είχα 1 όπλο στο χέρι και 3 όπλα σημαδουρα ....άμα είχε περισσότερες θηλιές θα έβαζα και άλλα  :rotfl:

Κατεβαίνω και πλησιάζοντας αργά το χαρακι βγάζει την μούρη του ο ροφος της φωτογραφίας 

Η βέργα το βρίσκει εγκέφαλο και έχει περάσει το μισό φτερακι μόνο ,ούτε ευθανασία χρειαζόταν 
Τα γνωστά στην επιφάνεια high five κλπ
Συνεχίζουμε το ψάρεμα με πολύ λίγα ψάρια 
Στην επιστροφή συζητούσαμε που θα πάμε την επόμενη 
pili 9-12-07 (7)_resized.JPG

H παρέα παραμένει δυνατή μέχρι σήμερα και ας μην ακολουθεί ο ninja στο νερό  :amen:

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Τρί 28 Απρ 2020, 13:41

Βαριά Βαλίτσα κουβαλάς Φίλε Γιώργο...

Να είσαι Γερός και Δυνατός με Υγεία,
για πολλές, καλές κι όμορφες Συνέχειες,
σε αυτά τα υπέροχα Ταξίδια...

:hello:
...Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι, θάρθεις...

sparos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Τρί 28 Απρ 2020, 15:00

CapetanThomas έγραψε:
Τρί 28 Απρ 2020, 13:41

Ευχαριστώ καπετάνιο
Κάποια στιγμή σταμάτησα να βγάζω φωτογραφίες που κρατάμε τα ψάρια
ΛΑΘΟΣ
Και καλά ταπεινός δεν ξέρω...το μετάνιωσα
Γιατί δεν είναι τα ψάρια αλλά εμείς που πήγαμε για ψάρεμα

Τώρα στην καραντίνα ψάχνω διάφορους δίσκους με φωτογραφίες με τον βασικό φάκελο να μην ξέρω που είναι ακόμα

Κάθε ψάρι που έχω πάρει το θυμάμαι σαν να έγινε το πρωί
Αλλά αυτά που πραγματικά χάρηκα ήταν αυτά που έκανα με φίλους και μοιραστήκαμε τις στιγμές
Αυτές μου προκαλούν συγκίνηση βλέποντας φωτογραφίες

Άντε ντε βάλτε αμνησία πάθατε?

Επόμενο.........χύμαααα

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Τρί 28 Απρ 2020, 23:16

Εδώ προκαλούν σε εμένα συγκίνηση που δεν σας ξέρω κιόλας.
Πλάκα μου κάνεις?

Είναι και αυτό που έγραψες ρε Γιώργο:

Ο βράχος ίδιος,εμείς γερνάμε!!

Γάμησέ τα...
Εγώ φλώρος δε γίνομαι, mojous δεν προσκυνάω.
Εγώ Γιωτάς γεννήθηκα, Γιωτάς θε να πεθάνω!

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros
Ονοματεπώνυμο: Stavros G.def

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Τετ 29 Απρ 2020, 08:03

CapetanThomas έγραψε:
Τρί 28 Απρ 2020, 13:41

:thumbsup:

Άβαταρ μέλους
gsim
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Σημ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gsim » Τετ 29 Απρ 2020, 12:27

Το σχεδόν μακρυνό 2011, νέος ακόμα στο άθλημα εγώ, έγω γνωρίσει λίγο καιρό πριν τον peskΑνδρέα και βέβαια παιδιά σκυλιά κλπ κατοικίδια δεν έχουμε. Εγώ με τη νυν σύζυγο τη Χριστίνα το έχουμε ρίξει μεταξύ άλλων στην ιστιοπλοΐα ενώ ο Ανδρέας μόλις είχε πάρει τη Μαφάλντα, το 5.5m φουσκωτό του και είναι χεσμένος από τη χαρά του. Εμείς λοιπόν έχουμε έναν αγώνα του οποίου το πρώτο σκέλος είναι την Παρασκευή 29 Απρίλη από Άλιμο για Κύθνο και το δεύτερο σκέλος τη Κυριακή 1 Μαΐου η επιστροφή, οπότε το Σάββατο είχαμε όλη την ημέρα ελεύθερη στο νησί. Ο καιρός προβλεπόταν πολύ καλός, οπότε αποφασίζει ο Ανδρέας να έρθει με το φουσκωτό και την τότε κοπέλα του και επίσης νυν σύζυγο Ιωάννα το Σάββατο το πρωί έτσι ώστε εμείς να ψαρέψουμε και η Ιωάννα να περάσει την ημέρα με τη Χριστίνα και το υπόλοιπο πλήρωμα στη Κύθνο.

Στο ψάρεμα λοιπόν ο Ανδρέας με ένα πολύ ωραίο συρτό και ταχυδρομική βολή χτυπάει ένα πολύ ωραίο ροφό:
1.JPG
2.JPG

Μόλις γυρίσαμε το μεσημέρι δίνουμε το ψάρι σε μια ταβέρνα στο λιμάνι και το βράδυ το περιποιηθήκαμε με όλο το πλήρωμα:
4.JPG
3.JPG

Πολύ γέλιο είχαν οι αντιδράσεις των παιδιών μόλις είδανε το ψάρι, δεν είχαν ξαναδεί τέτοιο πράγμα και τρελαθήκανε. Η ατάκα της βραδιάς πάντως άνηκε στην Ιωάννα, η οποία πρέπει να σημειωθεί ότι προσπαθούσε να ψήσει τον Ανδρέα να τη στεφανωθεί. Κουβεντιάζοντας με τον καπετάνιο μας (μεγάλη μορφή, πριν 2-3 χρόνια κέρδισε το ράλλυ Αιγαίου στα 82 του...), ανακαλύπτει ότι αυτός έχει παντρευτεί 4 φορές. Γυρνάει λοιπόν έξαλλη στον Ανδρεά και του λέει "και εσύ ούτε μία άχρηστε..." :D

Την Κυριακή το πρωί που φύγαμε από το νησί, σε αντίθεση με ότι έλεγαν οι προβλέψεις, φυσούσε καλό αεράκι. Εμείς με το ιστιοπλοϊκό το ευχαριστηθήκαμε, αλλά ο Ανδρεάς με την Ιωάννα έφαγαν αρκετό ξύλο στο φουσκωτό. Ευτυχώς το σποράκι που εν αγνοία όλων κουβαλούσε στη κοιλιά της η Ιωάννα δε μάσησε και σήμερα παίζει πινκ πονκ με τον μπαμπά του...

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Τετ 29 Απρ 2020, 13:20

gsim έγραψε:
Τετ 29 Απρ 2020, 12:27
Το σχεδόν μακρυνό 2011, νέος ακόμα στο άθλημα εγώ, έγω γνωρίσει λίγο καιρό πριν τον peskΑνδρέα και βέβαια παιδιά σκυλιά κλπ κατοικίδια δεν έχουμε. Εγώ με τη νυν σύζυγο τη Χριστίνα το έχουμε ρίξει μεταξύ άλλων στην ιστιοπλοΐα ενώ ο Ανδρέας μόλις είχε πάρει τη Μαφάλντα, το 5.5m φουσκωτό του και είναι χεσμένος από τη χαρά του. Εμείς λοιπόν έχουμε έναν αγώνα του οποίου το πρώτο σκέλος είναι την Παρασκευή 29 Απρίλη από Άλιμο για Κύθνο και το δεύτερο σκέλος τη Κυριακή 1 Μαΐου η επιστροφή, οπότε το Σάββατο είχαμε όλη την ημέρα ελεύθερη στο νησί. Ο καιρός προβλεπόταν πολύ καλός, οπότε αποφασίζει ο Ανδρέας να έρθει με το φουσκωτό και την τότε κοπέλα του και επίσης νυν σύζυγο Ιωάννα το Σάββατο το πρωί έτσι ώστε εμείς να ψαρέψουμε και η Ιωάννα να περάσει την ημέρα με τη Χριστίνα και το υπόλοιπο πλήρωμα στη Κύθνο.

Στο ψάρεμα λοιπόν ο Ανδρέας με ένα πολύ ωραίο συρτό και ταχυδρομική βολή χτυπάει ένα πολύ ωραίο ροφό:
1.JPG

2.JPG

Μόλις γυρίσαμε το μεσημέρι δίνουμε το ψάρι σε μια ταβέρνα στο λιμάνι και το βράδυ το περιποιηθήκαμε με όλο το πλήρωμα:
4.JPG

3.JPG

Πολύ γέλιο είχαν οι αντιδράσεις των παιδιών μόλις είδανε το ψάρι, δεν είχαν ξαναδεί τέτοιο πράγμα και τρελαθήκανε. Η ατάκα της βραδιάς πάντως άνηκε στην Ιωάννα, η οποία πρέπει να σημειωθεί ότι προσπαθούσε να ψήσει τον Ανδρέα να τη στεφανωθεί. Κουβεντιάζοντας με τον καπετάνιο μας (μεγάλη μορφή, πριν 2-3 χρόνια κέρδισε το ράλλυ Αιγαίου στα 82 του...), ανακαλύπτει ότι αυτός έχει παντρευτεί 4 φορές. Γυρνάει λοιπόν έξαλλη στον Ανδρεά και του λέει "και εσύ ούτε μία άχρηστε..." :D

Την Κυριακή το πρωί που φύγαμε από το νησί, σε αντίθεση με ότι έλεγαν οι προβλέψεις, φυσούσε καλό αεράκι. Εμείς με το ιστιοπλοϊκό το ευχαριστηθήκαμε, αλλά ο Ανδρεάς με την Ιωάννα έφαγαν αρκετό ξύλο στο φουσκωτό. Ευτυχώς το σποράκι που εν αγνοία όλων κουβαλούσε στη κοιλιά της η Ιωάννα δε μάσησε και σήμερα παίζει πινκ πονκ με τον μπαμπά του...

Πολύ Ομορφη, Ανθρώπινη και Τρυφερή Αφήγηση,
σαφής Επιβεβαίωση ότι σταδιακά και καθημερινά,
με όλες τις Αναρτήσεις των Συναδέλφων,
αναδεικνύεται το Αγνό κι Ανθρώπινο Πρόσωπο του Φόρουμ μας…

Από όλες αυτές τις υπέροχες Δημοσιεύσεις σας,
πολλαπλές είναι οι Ομορφιές και οι Αξίες που προβάλλονται κι αναδεικνύονται…

Ένα μεγάλο Μπράβο από μένα…
Να είσαστε πάντα καλά…

...Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι, θάρθεις...

sparos

χύμα..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Τετ 29 Απρ 2020, 15:22

πιο χύμα δεν γίνεται.
για το ΝΙΚΟ μιλάω τον φίλο niksig

παράδειγμα πάει για ψάρεμα βγαίνει αλλάζει ....αράζει στον βράχο λίγο και στο τέλος παίρνει τα ψάρια και φεύγει.....όπλα πέδιλα κλπ στον βράχο :rotfl:
στάνταρ αγοράζει εξοπλισμό που τον ξεχνάει.φορτώνει τα μισά στο αμάξι κλπ. πχ έχω τα βαρίδια του από την τελευταία εκδρομή...του το έχω πει πολλές φορές.
Σίγουρα θα πάει για ψάρεμα και θα ανακαλύψει ότι δεν έχει βαρίδια και ζώνη και θα ψάχνει να αγοράσει ...εδώ θα κολλήσει θα μου πεις ?εδώ αγόρασε στολή στον ΠΟΡΟ Σαββάτο πρωί χειμωνιάτικα :rotfl:
Αγοράζει όπλα αλλά ψαρεύει πάντα με το 82 η το 100 χωρίς ακονισμένη βέργα και τις ίδιες πετονιές χύμα τελείως ....και βγάζει ψάρια
IMG_4685.JPG
του αρέσει να ψαρεύει μόνος αλλά αν του ζητήσεις να σου κάνει ασφάλεια ξέρεις ότι θα σε κοιτάζει μέχρι να βγεις και να ανασάνεις και ας περνάει δίπλα ψαρουκλα
κολυμπάει πιο γρήγορα και από σκούτερ σε βαθμό που απορείς για την απόσταση που κάλυψε αλλά βγάζει ψάρια ...μάλλον τα παίρνει στο κυνήγι
IMG_7145.JPG
το Νίκο τον γνώρισα στην κοτσικια μια μέρα που βγαίναμε από ψάρεμα
ο georgeA έκανε την κουμπαριά και έκτοτε κολλήσαμε
τις περισσότερες εξορμήσεις τις έχουμε κάνει μαζί
είναι παρόν σε όλες τις εκδρομές
έχουμε πολλές εμπειρίες μαζί πλέον αλλά δεν σταθώ στις ωραίες άλλα σε αυτές που μου κόλλησαν και ας μην βρήκα φωτογραφίες από την συγκεκριμένη εξόρμηση(ψάχνω ...)
τον παραδέχτηκα σε ξεβραχωμα ροφού(τελικά το ψάρι δεν το βγάλαμε πότε)που έριξα από έξω και το ψάρι χώθηκε μέσα και εγώ κατέβαζα θεούς και δαίμονες και αυτός ήρεμος....
δευτερωσα και με το 100αρι του ενα rayo carbon τραβώντας κόπηκε η πετονιά και στην αναμπουμπούλα το χάσαμε ....ούτε τότε είπε κουβέντα...και ας ήμουν πολύ τσαντισμένος και δυσάρεστος ....πολύ δυσάρεστος
άσχημη φάση...χάσαμε ψάρι,όπλο και ένα ωραίο απογευματινό ψάρεμα... συγνώμη φίλε για την φάση δεν ξέρω αν σου έχω πει ποτέ :roll:

μου το ξεπλήρωσε ένα χρόνο αργότερα βέβαια όταν σε ένα ψάρεμα μέχρι να τακτοποιήσω μια στήρα από την βέργα στην σημαδούρα τον έχασα .....έτσι απλά για 5 λεπτά που έκανα στο σύνολο ? είχε φτάσει τοίχο τοίχο μήπως βρει ψάρια άλλα έκανε την μισή βραχονησίδα....χέστηκα πάνω μου, 40 λεπτά τον έψαχνα....πάλι όταν βρεθήκαμε του κατέβαζα καντήλια πάλι με κοίταξε και δεν μίλησε
συγνωμη φίλε για το βρισίδι αλλά σε τέτοιες φάσεις άσπρισαν τα μαλλιά μου :roll: .....άσε που δεν βρήκες και ψάρια :rotfl:

ο άνθρωπος είναι περιπέτεια η μάλλον εμείς την κυνηγάμε την περιπέτεια ενώ η περιπέτεια είναι καψούρα με τον Νίκο και τον κυνηγά εκείνη
όπως και να έχει την ζούμε παρέα χρόνια τώρα και ελπίζω να συνεχίσουμε
νικοσ και λουκουμι.jpg
γεια σου ρε Νικολάκη
να είμαστε καλά να ζήσουμε άλλες τόσες στιγμές

Άβαταρ μέλους
plits plits

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plits plits » Τετ 29 Απρ 2020, 17:25

Αν ναυαγείσεις με το σπάρο δεν έχει πλάκα θα βγάλει από το ντουλαπάκι μία μονωτική ταινία και θα φτιάξει τα πάντα και αν δεν φτιάχνονται θα φτιάξει καινούργια.
Αν θες πραγματικά να φιλοσοφίες και να παρεις μια ιδέα τι ειναι η ζωή πρεπει να ναυαγισεις με τον Νίκο...
…ποτέ χωρίς ζάχαρη !!

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”