Οδηγός σύλληψης Συναγρίδας

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
marios90xalkida

Οδηγός σύλληψης Συναγρίδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από marios90xalkida » Δευ 30 Μαρ 2020, 12:04

Ημέρα 19η και ακόμα σπίτι!!!Δείτε ένα όμορφο βίντεο που αφορά στη σύλληψη της συναγρίδας,μέσα από τις δικές μας εμπειρίες!!!
phpBB [video]

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Re: Οδηγός σύλληψης Συναγρίδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Δευ 30 Μαρ 2020, 12:25

:shock: Αμάν βρε Μάριε! Γιατί μας το κάνεις αυτό τώρα;
Δεν περίμενες να περάσει η καραντίνα... Που να τα κάνουμε πράξη όλα αυτά τα ωραία τωρα, στη μπανιέρα, άπονε! :lol:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Δευ 30 Μαρ 2020, 12:39

Εξαιρετική Δουλειά, δοσμένη μέσα από πανέμορφες Εικόνες...
Μεγάλο Μπράβο για την πολλαπλή και πολύτιμη Προσφορά σας...

:hello:
...Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι, θάρθεις...

SpyrosX
Ονοματεπώνυμο: Σπύρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SpyrosX » Δευ 30 Μαρ 2020, 13:29

Μπράβο σας ρε παιδιά!! Πολύ καλο βίντεο και θετική ενέργεια! Υπομονή και θα περάσει και αυτό και όπως λέτε ίσως αυτός ο Ιούνιος να είναι ο καλύτερος των τελευταίων ετών!

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Δευ 30 Μαρ 2020, 16:43

Μπράβο ρε παλληκάρια για όλα ...................................................

Και ακόμα ένα μπράβο για την αντιμετώπιση των φάλτσο γραφημάτων που τυχαίνουν ...................................

=D> =D> =D>
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

gnikolud
Ονοματεπώνυμο: G N

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gnikolud » Δευ 30 Μαρ 2020, 17:09

Τα λόγια είναι περιττά. Δεν ψαρεύετε απλά, δεν είστε μόνο ένα θετικότατο παράδειγμα προς μίμηση, αλλά μεταλαμπαδεύετε και τη γνώση ανιοδιοτελώς. Μπράβο! keep up =D>

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros
Ονοματεπώνυμο: Stavros G.def

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Δευ 30 Μαρ 2020, 17:31

Ένα ακόμα ωραίο βίντεο από την παρέα. Ωραία πλάνα και χρήσιμες οδηγίες.
Μια ένσταση μόνο όσον αφορά στη θερμοκρασία των νερών και αυτό που ονομάζουμε θερμοκλινές. Στο θερμοκλινές τα κρύο νερό πάει σε πιο βαθιά νερά και το ζεστό πάνω. Είναι θέμα φυσικής. Όταν λοιπόν βυθιστούμε εμείς κάτω από θερμοκλινές τότε τα ψάρια, συναγρίδες που κινούνται μέσα στο ζεστό νερό (τους αρέσουν τα ζεστά και μάλιστα πολύ) έρχονται πάντα ψηλότερα, μας βλέπουν αφ' υψηλού που λέμε και δεν ενδίδουν να κατέβουν στο επίπεδό μας και γιατί δεν τους αρέσει το κρύο και γιατί μας έχουν δει ολόκληρους από πάνω. Όταν τα ψάρια είναι χαμηλότερα και δεν έρχονται, η αιτία δεν είναι ότι δεν θέλουν να μπουν στο ζεστό νερό. Η αιτία βρίσκεται αλλού, σε μια από τις αιτίες που όπως πολύ σωστά είπατε στο βίντεο, μένουν οριακά εκτός βολής.
Το χειμώνα λοιπόν που πέφτουν τα γλυκά κρύα νερά τα ψάρια πάνε σε βαθιά κομμάτια (40-70 μέτρα) όπου η θερμοκρασία είναι πιο σταθερή. Ανεβαίνουν όμως κάποιες περιόδους στα ρηχά, δηλαδή μέσα στο πεδίο που ψαρεύουμε με ψαροντούφεκο για κάποιους λόγους που σχετίζονται με την αναπαραγωγή τους και συνθήκες (φεγγάρια κλπ). Στις περιόδους αυτές τα ψάρια είναι νωχελικά και σχετικά εύκολα, έχουν μαζέψει λίπος κλπ. Τότε δεν βρίσκουμε θερμοκλινές, είναι κρύο παντού. Το θερμοκλινές δημιουργείται όσο πάμε προς καλοκαίρι όπου ζεσταίνουν τα νερά επιφανειακά (κάτω είναι ακόμα κρύο) ή όταν ρέματα φέρνουν νερό συγκεκριμένης θερμοκρασίας.
Και πάλι συγχαρητήρια για την όλη παρουσία! :hello:

marios90xalkida

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από marios90xalkida » Δευ 30 Μαρ 2020, 18:52

Σταύρο νομίζω ότι το ίδιο είπα και στο βίντεο όσον αφορά το ζεστό και το κρύο νερό!!Φυσικά ζεστό πάνω και κρύο κάτω !Το καλοκαίρι μίλησα για εμφανές θερμοκλινές και αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι όταν αυτό βρίσκεται στα ,25 μέτρα ας πούμε,αν κάνεις καρτέρι πάνω από τα 25 (ας πούμε 22μετρα)είναι ότι τα ψάρια δε θα ανέβουν πάνω από τα 25 !!Δηλαδή η μόνη διαφορά μας είναι αυτό που λες ότι αγαπάνε πολύ το ζεστό νερό,πραγματικά είναι κάτι το οποίο δεν έχω παρατηρήσει σε καμία περίπτωση!!Χωρίς βέβαια να εννοώ πως έχεις άδικο,καθώς όπως είναι φυσικό κάθε ψάρι συμπεριφέρεται διαφορετικά και δεν υπάρχει κάποιος κανόνας!Ο καθένας αναλύει τις εμπειρίες του και ειδικά αν είναι εμπειρίες από έναν μάστερ συναγριδων!!
Σε ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο σου πραγματικά,που δίνεις τροφή για σκέψη :hello:

Άβαταρ μέλους
peskandritsas
Ονοματεπώνυμο: Θεοδωρόπουλος Αντρέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από peskandritsas » Δευ 30 Μαρ 2020, 19:00

Psarogiatros έγραψε:
Δευ 30 Μαρ 2020, 17:31
Ένα ακόμα ωραίο βίντεο από την παρέα. Ωραία πλάνα και χρήσιμες οδηγίες.
Μια ένσταση μόνο όσον αφορά στη θερμοκρασία των νερών και αυτό που ονομάζουμε θερμοκλινές. Στο θερμοκλινές τα κρύο νερό πάει σε πιο βαθιά νερά και το ζεστό πάνω. Είναι θέμα φυσικής. Όταν λοιπόν βυθιστούμε εμείς κάτω από θερμοκλινές τότε τα ψάρια, συναγρίδες που κινούνται μέσα στο ζεστό νερό (τους αρέσουν τα ζεστά και μάλιστα πολύ) έρχονται πάντα ψηλότερα, μας βλέπουν αφ' υψηλού που λέμε και δεν ενδίδουν να κατέβουν στο επίπεδό μας και γιατί δεν τους αρέσει το κρύο και γιατί μας έχουν δει ολόκληρους από πάνω. Όταν τα ψάρια είναι χαμηλότερα και δεν έρχονται, η αιτία δεν είναι ότι δεν θέλουν να μπουν στο ζεστό νερό. Η αιτία βρίσκεται αλλού, σε μια από τις αιτίες που όπως πολύ σωστά είπατε στο βίντεο, μένουν οριακά εκτός βολής.
Το χειμώνα λοιπόν που πέφτουν τα γλυκά κρύα νερά τα ψάρια πάνε σε βαθιά κομμάτια (40-70 μέτρα) όπου η θερμοκρασία είναι πιο σταθερή. Ανεβαίνουν όμως κάποιες περιόδους στα ρηχά, δηλαδή μέσα στο πεδίο που ψαρεύουμε με ψαροντούφεκο για κάποιους λόγους που σχετίζονται με την αναπαραγωγή τους και συνθήκες (φεγγάρια κλπ). Στις περιόδους αυτές τα ψάρια είναι νωχελικά και σχετικά εύκολα, έχουν μαζέψει λίπος κλπ. Τότε δεν βρίσκουμε θερμοκλινές, είναι κρύο παντού. Το θερμοκλινές δημιουργείται όσο πάμε προς καλοκαίρι όπου ζεσταίνουν τα νερά επιφανειακά (κάτω είναι ακόμα κρύο) ή όταν ρέματα φέρνουν νερό συγκεκριμένης θερμοκρασίας.
Και πάλι συγχαρητήρια για την όλη παρουσία! :hello:

Ευχαριστούμε παιδία για τις ανάσες δροσιάς στην κλεισούρα των ημερών.
Να στε καλά :hello: :hello:
Για τις συναγρίδες πιστεύω και γώ πως είναι έτσι όπως τα έγραψε ο γιατρός. (κάτι ξέρει αυτός). :D
Η συναγρίδα είναι ένα εξαιρετικά θερμόφιλο ψάρι.
Σε κρύα νερά δεν μπορεί να αναπτύξει τις μεγάλες ταχύτητες που έχει, για να κυνηγήσει τα κοπάδια των ψαριών που στοχεύει, και για αυτό το χειμώνα τις βρίσκουμε σε μεμονωμένα άτομα στα ρηχά να σουλατσάρουν(οπορτουνιστικά) προσδοκώντας σε κάποιο εύκολο και αργό θήραμα.
Μαλάκια , κάποιο τραυματισμένα ψάρια, ή γενικά αργά θηράματα.
Χαρακτηριστικό επίσης είναι ότι μετά την βολή, τα ¨παγωμένα¨ ψάρια δεν έχουν την τόσο χαρακτηριστική και εκρηκτική αντίδραση του είδους.
Έχω χτυπήσει και πιάσει χειμώνα πεντάρι ψάρι που κρατιόταν η βέργα από 2 εκατοστά πέτσας στην ράχη. Το ψάρι αντέδρασε τόσο νωχελικά που πρόλαβα και το πιασα αμέσως μετά την βολή.
Σε περιόδους με θερμοκλινές τα καρτέρια στο όριο του, είναι σε γενικές γραμμές τα ποιο αποδοτικά, μιας και γύρω από αυτό παίζουν τα ψάρια.
Σορρυ για την παρέμβαση, αλλά λόγο καθισιού το βίντεο σας ίσως και να είναι μια ωραία ευκαιρία για συζήτηση γύρω από την βασίλισσα.
Υπομονή και ραντεβού στην θάλασσα.(ελπίζω πριν υποχωρήσει τελείως το θερμοκλινές) :bye:

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Δευ 30 Μαρ 2020, 22:50

μπραβο ρε παιδια!!
πολυ χρησιμες ολες οι πληροφοριες!!! :hello:
αλλα μηπως ξεχασατε την πιο βασικη? :hello: :this:
να μας πειτε τα μερη που μπορουμε να εφαρμοσουμε ολες αυτες τις πληροφοριες? :mrgreen:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

nikws7
Ονοματεπώνυμο: Νίκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikws7 » Τρί 31 Μαρ 2020, 02:16

Καλησπέρα παιδιά πολύ ωραίο βίντεο! Και γενικά όλα όσα έχετε ανεβάσει

Μια δική μου εξήγηση για την μεγάλη συναγρίδα

Έχω παρατηρήσει μερικές φορές μετά από βολές το απότομο "ντου" από μεγάλα ψάρια πχ βολή σε λαυράκι 2 κιλά και ενώ το παίρνω στο χέρι έρχεται από το πουθενά ένα 4κιλο στέκεται μισό μέτρο μπροστά μου και χάνετε

Ίδια περίπτωση με μεγάλη Λίτσα ενώ έχω ρίξει σε μπάφα μετά από 4-5 σεκ τσουυυυπ έρχεται καρφί πάνω μου .

99/100 μετά από βολή θα εξαφανιστεί ότι καλό ψάρι υπάρχει αλλά κάποιες σπάνιες φορές μεγάλα ψάρια με αυτοπεποίθηση έρχονται να ζητήσουν τα ρέστα
Otan mpw sto nero Ksexnaw ta panta

marios90xalkida

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από marios90xalkida » Τρί 31 Μαρ 2020, 16:38

Παλικάρια σας ευχαριστούμε όλους για τα καλά σας λόγια!!!Τέτοια βίντεο είναι ίσως και μια ευκαιρία να μεταφέρουμε τις εμπειρίες μας από διαφορετικές καταστάσεις,με διαφορετικές συμπεριφορές ψαριών!!Ας κάνουμε υπομονή θα περάσει και αυτό!!

YDRAYLIKOS
Ονοματεπώνυμο: PATSIOS CHRIS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από YDRAYLIKOS » Τρί 31 Μαρ 2020, 16:48

ολα ομορφα λες κ ειχα βουτηξει εγω......παντως εδω ανατολλικα :-({|= δεν εχω συναντησει συναγριδα....😈😈😌

ωραιο το βιντεακινα στε καλα!!!

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”