Απίστευτη ψαριά στη Χαλκιδική!!!

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
hariska

Re: Απίστευτη ψαριά στη Χαλκιδική!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Σάβ 14 Μαρ 2020, 18:14

Navaho έγραψε:Μπραβο φιλε
διεγράφη από την ομάδα διαχείρισης

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Σάβ 14 Μαρ 2020, 18:20

Πέρα από ψαροτουφεκάδες, θεωρώ οτι είμαστε και λάτρεις της θάλασσας, οτι την αγαπάμε βρε αδερφέ. :)
Οπότε φυσικό είναι αφού βλέπουμε ιδίοις όμμασι τα χάλια και στις παραλίες αλλά και μέσα στο νερό σε πολλές περιοχές να μην αισθανόμαστε καλά και μερικές φορές τουλάχιστον να έχουμε την ανάγκη να ΄΄κάνουμε κάτι΄΄. Αυτό το κάτι, ένας καθαρισμός ακτής ή βυθού, σίγουρα δεν θα λύσει το συνολικό πρόβλημα, ουτε καν ένα ικανό μέρος του. Όμως, θα δώσει ένα καλό παράδειγμα σε όποιον δεί την κίνησή μας και κυριως στα παιδιά μας αφού η νεα γενιά θα κληθεί να διαχειριστεί μεταξύ όλων των άλλων και το περιβάλλον....
Δεν βρισκω κακό το να γίνονται οι οργανωμένες προσπάθειες μάσα στον Μαϊο, καθώς οι ελεύθερες μέρες μας είναι ελάχιστες στον υπόλοιπο χρόνο και είναι κριμα να χάνουμε μια ευκαιρία για ψάρεμα, όταν μπορούμε να κάνουμε το ΄΄χρέος΄΄ μας (αυτό που αισθανόμαστε ως τετοιο ας πουμε), τον νεκρό μήνα...
Και σίγουρα, κανείς δεν σκέφτηκε -σοβαρά τουλάχιστον- ότι με δάκρυα μετάνοιας στα μάτια από τη συγκίνηση για την προσφορά μας προς το κοινωνικό σύνολο, οι ...πατέρες του Έθνους θα ΄΄ελευθερώσουν΄΄ το Θερμαϊκό μας... :mrgreen: Όποιος το κάνει, για μας το κάνουμε :thumbsup:

ΥΓ Εννοείται οτι έχω πολύ πιό ΄΄έπώδυνες΄΄ προτάσεις/λύσεις αποζωοποίησης όσων δημιουργούν αυτές τις καταστάσεις χρησιμοποιώντας κάθε ρεματιά, ακτή ή βυθό ως σκουπιδότοπο τις οποίες κωλύομαι να περιγράψω γλαφυρά :lol:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Σάβ 14 Μαρ 2020, 18:38

Lonestar έγραψε:
hariska έγραψε:
Lonestar έγραψε:Αν δεν ήταν έτσι η κατάσταση στην χώρα θα ήθελα να οργανώσουμε οι βορειοελλαδιτες καθαρισμούς λιμανιών σε συνεργασία με το λιμενικό της κάθε περιοχής. Πρόσφατα είδα την βρώμα σε διάφορα λιμάνια της Χαλκιδικής και δεν μπορούσα να πιστέψω πως ζουν έτσι οι ντόπιοι ...και μου πέρασε σαν σκέψη για το μέλλον
Επειδή είναι ζώα οι Χαλκιδικιωτες και έχουνε τις παραλίες σαν τα μούτρα τους, θα πηγαίνουμε εμείς να τους τις καθαριζουμε; γελάνε οι Δήμοι με τις πρωτοβουλίες μας, που κάνουμε τη δουλειά τους...
Παραδοσιακά γινόταν ένας καθαρισμός κάποιας παραλιας, για να ρίχνουμε στάχτη στα μάτια οι ψαροτουφεκαδες για τους αγώνες που ξεκληριζαν τοπους. Και πάντα Μάιος, για να μην χάσουμε και κάνα ψάρεμα έτσι; Τώρα δεν χρειάζονται.
Δλδ αντί να προταξουμε τα στήθη μας και να αντισταθούμε σθεναρά στα όσα μας προσάπτουν διάφοροι, εμείς πάμε και καθαριζουμε παραλίες μπας και μας λυπηθουνε και μας επιστρέψουν τον Θερμαϊκό;

Ήμαρτον....
Το ξέρω ρεΧαρη ότι είναι ζώα... Το έχουν αποδείξει άπειρες φορές... Εγώ όμως δεν μπορώ να αφήνω έτσι καμία παραλία. Περπατούσα ρε φίλε με την γυναίκα μου και δεν πίστευα το τι σκουπιδαριο υπάρχει... Δηλαδή τι προτείνεις να τα αφήσουμε όλα να διαλυθούν ;
Τέο έτσι είναι. Κανείς δεν μπορεί να βλέπει έτσι τις παραλίες. Καλα΄κάνεις και τα μαζεύεις. Κι ένας κολλητός το έκανε και το κάνει πάντα, μάλιστα σε κάθε εξόρμηση που πηγαίναμε/νουμε μαζί. Κι εγώ το κάνω κάποιες φορές.
Όμως αν δεν το κάνουμε δεν θα διαλυθεί τίποτα. Οι παραλίες όλες καθαρίζονται τον Ιούνιο. Βρες μου μία βρώμικη παραλία το καλοκαίρι, να πηγαίνω εκεί για μπάνιο και για ψάρεμα.
Γιατί δεν βγαίνουμε να μαζέψουμε τα σκουπίδια από τις παραλίες μέσα στο καλοκαίρι, αυτά που πετάνε οι παραθεριστές δλδ; Και αυτά που αφήνουνε στους δρόμους φεύγοντας;
Να το κάνεις, εφόσον το κάνεις, αλλά δεν πρόκειται να λυθεί κανένα πρόβλημα.

Τα προβλήματα μας θα πρέπει να αντιμετωπιστούν με πιο δραστικούς τρόπους.

Lonestar

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lonestar » Σάβ 14 Μαρ 2020, 19:00

Καλά σίγουρα δεν λύνεται. Αν ήταν έτσι τώρα θα ήμασταν Ελβετία.αλλα δεν μπορώ να περνάω και να κάνω πως δεν τα βλέπω. Και για να μιλήσω για τον εαυτό μου, το κάνω όλο τον χρόνο. Έχω μαλώσει και με ηλίθιους που πετούσαν μπροστά στα μάτια μου σκουπίδια... Τεσπά...

Άβαταρ μέλους
Navaho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Σάβ 14 Μαρ 2020, 20:40

hariska έγραψε:
.
Στο επιστρεφω
Φουντουνια και πασης Ελλαδας

Άβαταρ μέλους
Αερικό
Ονοματεπώνυμο: Λεονάρδος Στεφάνου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αερικό » Σάβ 14 Μαρ 2020, 22:50

Δεν εξετάζω το από ποιόν πρέπει να γίνει, και το ποιος που και γιατί, εγώ δίνω ένα μπράβο στο Θεόφιλο !!!

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Κυρ 15 Μαρ 2020, 15:49

Μιας και είναι πολυφορεμένο τις τελευταίες μέρες,προσωπική ευθύνη είναι κάτι μυθικό για τους Έλληνες(πάντα γενικά μιλάω)σαν τον Μινώταυρο φάση.
Έχω και το γράφω εδώ μέσα χρόνια,ΑΝ ο καθένας μας έκανε αυτό που του αναλογούσε και τηρούσε τους ηθικούς κανόνες πέρα από τους νόμους θα ήμασταν άνθρωποι.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Κυρ 15 Μαρ 2020, 18:35

hariska έγραψε:
.
Εχει κάποιο βαθύτερο νόημα αυτή η αναίτια επίθεση;
Η Ποιότητα της Ζωής μας, απο τις Επιλογές μας εξαρτάται...
-Capetan Thomas

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Κυρ 15 Μαρ 2020, 19:23

mojo έγραψε:
hariska έγραψε:
.
Εγώ αντε, έκανα την επίθεση, αυτός που μου την επέστρεψε δεν θα λογοδοτησει;
Ο Χριστός είπε να γύρναμε το άλλο μάγουλο αν μας χτυπούν και όχι να ανταποδιδουμε το χτύπημα.

Υπάρχει κάποιο βαθύτερο νόημα και αυτό έχει να κάνει με το γεγονός ότι αντιτίθεμαι στις οργανωμένες δράσεις καθαρισμων παραλιών από αντιδημαρχους και δημοτικους συμβούλους, που παρουσιάζονται σαν ανιδιοτελείς πράξεις ψαροτουφεκαδων.

Αν είναι να καθαρίσεις μια παραλία, καντο χωρίς να ζητάς τα εύσημα, δημιουργώντας δύο θέματα πριν και μετά...κτλ κτλ κτλ

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Κυρ 15 Μαρ 2020, 19:27

hariska έγραψε:
mojo έγραψε:
hariska έγραψε:
.
Εγώ αντε, έκανα την επίθεση, αυτός που μου την επέστρεψε δεν θα λογοδοτησει;
Ο Χριστός είπε να γύρναμε το άλλο μάγουλο αν μας χτυπούν και όχι να ανταποδιδουμε το χτύπημα.

Υπάρχει κάποιο βαθύτερο νόημα και αυτό έχει να κάνει με το γεγονός ότι αντιτίθεμαι στις οργανωμένες δράσεις καθαρισμων παραλιών από αντιδημαρχους και δημοτικους σύμβουλους, που παρουσιάζονται σαν ανιδιοτελείς πράξεις ψαροτουφεκαδων.

Αν είναι να καθαρίσεις μια παραλία, καντο χωρίς να ζητάς τα εύσημα, δημιουργώντας δύο θέματα πριν και μετά...κτλ κτλ κτλ
Άρα όλες αυτές οι παπαριές ,να γυρναμε το μαγουλο,βαθυτερα νοηματα και λοιπες μπουρδες ειναι για να δικαιολογησουν το οτι αποκαλεσες απροκλητα καποιον.... ;;;;;;;;;;
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Κυρ 15 Μαρ 2020, 19:45

διεγράφη από την ομάδα διαχείρισης

Άβαταρ μέλους
gsim
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Σημ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gsim » Κυρ 15 Μαρ 2020, 19:50

Χάρη σε παρακαλώ πολύ να ανακαλέσεις αμέσως.

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Κυρ 15 Μαρ 2020, 19:56

Ανακαλώ και ζητάω συγνώμη από συνφορουμητες και ΟΔ, Συντονισμού.

Άβαταρ μέλους
gsim
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Σημ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gsim » Κυρ 15 Μαρ 2020, 20:00

Δεκτή η συγνώμη, τα σχόλια προς τους συναδέλφους διαγράφονται.

nasnas
Ονοματεπώνυμο: nas geo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nasnas » Κυρ 15 Μαρ 2020, 20:04

Χάρη νομίζω φίλε οι χαλκιδικιώτες δεν κάνουν καν μπάνιο στις θάλασσες τους απλά τις εκμεταλλεύονται. Σίγουρα εμείς τις χαιρόμαστε περισσότερο οι Θεσσαλονικείς. Για αυτό και το παιδί καθαρίζει για να χαίρεται την θάλασσα.

Και ένα μπράβο και από μένα φίλε. Πού θα πάει θα το κάνω και εγώ......

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”