Φωνή λαού..

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
sparos

Re: Φωνή λαού..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Τετ 19 Φεβ 2020, 18:31

ωραία ψάρια ρε Στέλιο :hello:

στα μέρη μας βλέπεις συναγρίδες ?

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τετ 19 Φεβ 2020, 18:56

Ξεκινώ λοιπόν με το στορι της προτελευταίας φωτογραφίας,αυτής με τις δύο συναγρίδες:
Τέλη Σεπτεμβρίου και έχω βρεθεί σε ένα κομμάτι μου στην Πελοπόννησο,και παρά τα όσα λέει το μετεο,ο καιρός είναι φουρτούνα,και όχι με πτωτικές τάσεις.Αποφασιζω όμως να βουτήξω,και , Αργολικός γαρ, έχει θολούρα..
Κάποια πολύ ρηχά καρτερια δεν θα δείξουν τίποτα,έτσι,μιας και είναι απομεσήμερο,θα επιχειρήσω μια βουτιά στην πρώτη αποχή, κρατώντας,90 αρι και μη διακρίνοντας πυθμένα,αν και το βάθος είναι κάπου 8-10 μέτρα.
Καθώς κατεβαίνω,διαπιστώνω πολύ απλά ότι..βυθιζομαι μέσα σε κοπάδι συναγριδων που έπαιρναν απλώς τη..μεσημεριανή σιεστα!!! :blink:
Ψάρια από 1,5 έως 4 + κιλά...
Όπως αντιλαμβάνεστε,η βουτιά με τον τρόπο που έγινε,ήταν καταδικασμένη,να ληφθεί δε υπόψη ότι η κάλυψη στο βυθό που έκατσα ήταν πλημμελής...τα μικρότερα ψάρια έκαναν ένα επιπόλαιο πέρασμα,τα δε μεγάλα γυροφερναν στην βαθύτερη αποχή.. γρήγορη βολή στη μικρή που βλέπετε,και αφήνεται να βραχώσει λίγο βαθύτερα μιας και ούτε είδα που την πήρα... ευτυχώς θα βγει στην επόμενη,και ενώ την τακτοποιώ στην επιφάνεια, αντιλαμβάνομαι λίγο πιο κει το κοπάδι να με περιεργάζεται....δεν τις είδα στην επόμενη βουτιά εννοείται...
Το ψάρεμα συνεχίζεται με τη φουρτούνα να κοπαναει ανελέητα,και μπροστά στο ενδεχόμενο να πάθω ναυτία,αποφασίζω να συντομευω τη διάρκεια,και να πάω σε ένα δυνατό σημείο για τα τελευταία καρτερια.
Κι εκεί δύσκολα,κύμα και θολούρα...περιμένω λίγο και τα ψάρια έρχονται νευρικά.. ψυχραιμία... βολή.. αστοχία!!!! ](*,)
Δεν τις πιέζω περισσότερο,πάω λίγο πιο κάτω,και κάνω καρτέρι στο τελείωμα του ποστου.
Αγνοω μικρότερα ψάρια και κάποια μανάλια,και να δύο σκιές στο βάθος.Η μια ανήκει στην 3,5 άρα της φωτογραφίας,η άλλη σε ψάρι 5-6 κιλών που σταμάτησε κι εστριψε,ενώ η της φωτογραφίας συνέχισε, διστακτικά,αλλά οκ..
Στην έξοδο διαπιστώνω ότι το κύμα ψήλωσε τόσο που μου έκανε τα πράγματα στα βράχια μούλια..
Δε βαριέσαι.. :D
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τετ 19 Φεβ 2020, 19:02

sparos έγραψε:ωραία ψάρια ρε Στέλιο :hello:

στα μέρη μας βλέπεις συναγρίδες ?
Καλησπέρα.
Όσο πάει και ζοριζει η κατάσταση, τουλάχιστον το χειμώνα.
Στα πόστα που τις συναντώ από μέσα Απρίλη και μετά, φάνηκαν..τον Ιούνιο.Απομακρες και δυστροπες, βέβαια το ρέμα ήταν ασυνήθιστο για την εποχή.
Είμαι περίεργος σε δύο μήνες τι εικόνες θα συναντήσω
Το μόνο ψάρι που έκανα το 19 Αττική είναι αυτό με τα το σαργο το λαβράκι και τον κεφαλο, το Σεπτέμβριο.
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Άβαταρ μέλους
mike_m

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mike_m » Πέμ 20 Φεβ 2020, 13:40

Αυτος εισαι Στελιο.
Τα ψαρια ειναι τουμπανο και εαν ειναι Αττική αυτο τα κανει ακομη πιο δυσκολα. Εισαι μεγαλος παίχτης και χωρις πολλά λογια.
Ευγε!
Επεξεργασια εικονασ ονλινε https://compressimage.toolur.com/

Άβαταρ μέλους
minasevoix
Ονοματεπώνυμο: Παναρετος Μηνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από minasevoix » Πέμ 20 Φεβ 2020, 15:28

stelarasA'MAK έγραψε:Ξεκινώ λοιπόν με το στορι της προτελευταίας φωτογραφίας,αυτής με τις δύο συναγρίδες:
Τέλη Σεπτεμβρίου και έχω βρεθεί σε ένα κομμάτι μου στην Πελοπόννησο,και παρά τα όσα λέει το μετεο,ο καιρός είναι φουρτούνα,και όχι με πτωτικές τάσεις.Αποφασιζω όμως να βουτήξω,και , Αργολικός γαρ, έχει θολούρα..
Κάποια πολύ ρηχά καρτερια δεν θα δείξουν τίποτα,έτσι,μιας και είναι απομεσήμερο,θα επιχειρήσω μια βουτιά στην πρώτη αποχή, κρατώντας,90 αρι και μη διακρίνοντας πυθμένα,αν και το βάθος είναι κάπου 8-10 μέτρα.
Καθώς κατεβαίνω,διαπιστώνω πολύ απλά ότι..βυθιζομαι μέσα σε κοπάδι συναγριδων που έπαιρναν απλώς τη..μεσημεριανή σιεστα!!! :blink:
Ψάρια από 1,5 έως 4 + κιλά...
Όπως αντιλαμβάνεστε,η βουτιά με τον τρόπο που έγινε,ήταν καταδικασμένη,να ληφθεί δε υπόψη ότι η κάλυψη στο βυθό που έκατσα ήταν πλημμελής...τα μικρότερα ψάρια έκαναν ένα επιπόλαιο πέρασμα,τα δε μεγάλα γυροφερναν στην βαθύτερη αποχή.. γρήγορη βολή στη μικρή που βλέπετε,και αφήνεται να βραχώσει λίγο βαθύτερα μιας και ούτε είδα που την πήρα... ευτυχώς θα βγει στην επόμενη,και ενώ την τακτοποιώ στην επιφάνεια, αντιλαμβάνομαι λίγο πιο κει το κοπάδι να με περιεργάζεται....δεν τις είδα στην επόμενη βουτιά εννοείται...
Το ψάρεμα συνεχίζεται με τη φουρτούνα να κοπαναει ανελέητα,και μπροστά στο ενδεχόμενο να πάθω ναυτία,αποφασίζω να συντομευω τη διάρκεια,και να πάω σε ένα δυνατό σημείο για τα τελευταία καρτερια.
Κι εκεί δύσκολα,κύμα και θολούρα...περιμένω λίγο και τα ψάρια έρχονται νευρικά.. ψυχραιμία... βολή.. αστοχία!!!! ](*,)
Δεν τις πιέζω περισσότερο,πάω λίγο πιο κάτω,και κάνω καρτέρι στο τελείωμα του ποστου.
Αγνοω μικρότερα ψάρια και κάποια μανάλια,και να δύο σκιές στο βάθος.Η μια ανήκει στην 3,5 άρα της φωτογραφίας,η άλλη σε ψάρι 5-6 κιλών που σταμάτησε κι εστριψε,ενώ η της φωτογραφίας συνέχισε, διστακτικά,αλλά οκ..
Στην έξοδο διαπιστώνω ότι το κύμα ψήλωσε τόσο που μου έκανε τα πράγματα στα βράχια μούλια..
Δε βαριέσαι.. :D
Ωραίο στόρι, δυνατή φάση κ περίεργο που τα ψάρια ήταν εκεί για όσο ψαρευες!
Ας αφήσουμε τον φακό στην σημαδούρα
ας συμβάλουμε όλοι με ένα λιθαράκι
ας πιάσουμε το ψάρι έξω από το σπίτι του
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΕΙ

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Πέμ 20 Φεβ 2020, 15:39

Γεια σου Μηνά!! :hello:
Εννοείς στην πρώτη σύλληψη?
Κι εμένα μου έκανε μεγάλη εντύπωση και μετά την ευθανασία όπλισα το ξύλινο..ούτε που φάνηκαν..

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Πέμ 20 Φεβ 2020, 15:41

mike_m έγραψε:Αυτος εισαι Στελιο.
Τα ψαρια ειναι τουμπανο και εαν ειναι Αττική αυτο τα κανει ακομη πιο δυσκολα. Εισαι μεγαλος παίχτης και χωρις πολλά λογια.
Ευγε!
Νασαι καλά Μιχάλη!!

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Πέμ 20 Φεβ 2020, 15:51

Στέλιο Αργολικός και θολούρα δε σε πιστεύω,θα έτυχε. :rotfl:
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Γιώργος Χ.
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Χαλκιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιώργος Χ. » Παρ 21 Φεβ 2020, 14:22

Ωραίο το στόρι σου για τη συναγρίδα.
Αλλά θολούρα και σχετικό βάθος που να μην βλέπεις πυθμένα,πώς τα καταφέρνεις;
Εγώ προσωπικά σκιάζομαι!
Περιμένουμε και άλλες φωτό..

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Παρ 21 Φεβ 2020, 15:10

Γιώργος Χ. έγραψε:Ωραίο το στόρι σου για τη συναγρίδα.
Αλλά θολούρα και σχετικό βάθος που να μην βλέπεις πυθμένα,πώς τα καταφέρνεις;
Εγώ προσωπικά σκιάζομαι!
Περιμένουμε και άλλες φωτό..
Σε ευχαριστώ Γιώργο.
Ακολουθεί άλλη μια παραπλήσια ιστορία...

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Παρ 21 Φεβ 2020, 15:25

Καλησπέρα!
Επόμενο στορι, είναι αυτό με τη... θρεμμενη συναγριδα της τελευταίας φωτο.
Είμαι πάλι σε κομμάτι στον Αργολικό,και γενικά εκείνο το απόγευμα δεν ήμουν ευχαριστημένος από την κίνηση.Εχω κάνει κάτι λιανα,αλλά οι..μασελες που περιμένω δεν φαίνονται.Ειμαι κάμποσα μέτρα από το "καλό" σημείο,όταν σε ένα καρτέρι και ενώ έχω πλάτη προς το βράχο της ακτής,οι συναγρίδες κάνουν το πρωτοφανές: με αιφνιδιάζουν από πίσω και περνούν πάνω από την πλάτη και το όπλο μου.. αποτέλεσμα μηδέν,και ευτυχώς δεν παρασύρομαι να ρίξω.
Καθώς κατευθύνομαι πεις το σημείο γίνεται το..απευκταιο: ένα συμβατικό με δύο ψαροντουφεκαδες σταματά ακριβώς εκεί.. βουτάει ο ένας κάθεται 5 λεπτά,ξανά σάλτο στο φουσκωτό και γεια σας!!! :grin:
Ανακουφισμένος συνεχίζω,και στο δρόμο θα μαρκάρω και μια αξιόλογη στηρα που φωλιάζει κάτω από τα πόδια μου,σε θαλαμι που το ξέρω..
Μετά κούκλα..τώρα..έχω δουλειά... :D
Πάνω από το σημείο, καταλαβαίνω το λόγο που οι άλλοι την κοπανησαν: γάλα το νερό...κάνω μια απόπειρα και με δυσκολία βρισκω το πόστο.
Έχω όμως μια ορατότητα 2-3 μέτρα από την αιχμή της βέργας..πολλή ζωή και ανήσυχη...καλό αυτό...
Τις σκέψεις διέκοψε η συναγριδα που ήρθε σα λαβράκι...αγκαλιά στην ίδια βουτιά και απάνω...
Όσο για τη στηρα...την ξέχασα!!!! Χωρίς πλάκα!

tas
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Παρ 21 Φεβ 2020, 16:57

Τελικά stellarasmac είσαι μεγάλο ταλέντο. Χαραμιζεσαι στο φόρουμ παιδί μου. Άνετα και πολυ χαλαρά χτυπας το νόμπελ λογοτεχνιας. ΈΞΟΧΑ!!! ( και τα ψάρια και η περιγραφες).

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Παρ 21 Φεβ 2020, 18:41

Τάσο,το πιστεύεις ότι είχα προταθεί αλλά...με ξέσκισε ο Σεφέρης?? :grin: :D
:hello:

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Παρ 21 Φεβ 2020, 18:44

stelarasA'MAK έγραψε:Τάσο,το πιστεύεις ότι είχα προταθεί αλλά...με ξέσκισε ο Σεφέρης?? :grin: :D
:hello:
αααχχχ!!! πουτ@ν@ ζωη !!!!!!!! :mrgreen:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

spearjgeo7
Ονοματεπώνυμο: giannis geo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spearjgeo7 » Σάβ 22 Φεβ 2020, 07:29

stelarasA'MAK έγραψε:Καλησπέρα!
Επόμενο στορι, είναι αυτό με τη... θρεμμενη συναγριδα της τελευταίας φωτο.
Είμαι πάλι σε κομμάτι στον Αργολικό,και γενικά εκείνο το απόγευμα δεν ήμουν ευχαριστημένος από την κίνηση.Εχω κάνει κάτι λιανα,αλλά οι..μασελες που περιμένω δεν φαίνονται.Ειμαι κάμποσα μέτρα από το "καλό" σημείο,όταν σε ένα καρτέρι και ενώ έχω πλάτη προς το βράχο της ακτής,οι συναγρίδες κάνουν το πρωτοφανές: με αιφνιδιάζουν από πίσω και περνούν πάνω από την πλάτη και το όπλο μου.. αποτέλεσμα μηδέν,και ευτυχώς δεν παρασύρομαι να ρίξω.
Καθώς κατευθύνομαι πεις το σημείο γίνεται το..απευκταιο: ένα συμβατικό με δύο ψαροντουφεκαδες σταματά ακριβώς εκεί.. βουτάει ο ένας κάθεται 5 λεπτά,ξανά σάλτο στο φουσκωτό και γεια σας!!! :grin:
Ανακουφισμένος συνεχίζω,και στο δρόμο θα μαρκάρω και μια αξιόλογη στηρα που φωλιάζει κάτω από τα πόδια μου,σε θαλαμι που το ξέρω..
Μετά κούκλα..τώρα..έχω δουλειά... :D
Πάνω από το σημείο, καταλαβαίνω το λόγο που οι άλλοι την κοπανησαν: γάλα το νερό...κάνω μια απόπειρα και με δυσκολία βρισκω το πόστο.
Έχω όμως μια ορατότητα 2-3 μέτρα από την αιχμή της βέργας..πολλή ζωή και ανήσυχη...καλό αυτό...
Τις σκέψεις διέκοψε η συναγριδα που ήρθε σα λαβράκι...αγκαλιά στην ίδια βουτιά και απάνω...
Όσο για τη στηρα...την ξέχασα!!!! Χωρίς πλάκα!
Μαστορας! :good:

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”