Σε ανοιχτό νερό

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
AntoniEesti
Ονοματεπώνυμο: Αντωνης

Σε ανοιχτό νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AntoniEesti » Παρ 14 Φεβ 2020, 21:25

Επέστρεψα στην θάλασσα μετά από μερικές μέρες με την ελπίδα να βρω μια μεγάλη κόκκινη .Το κοπάδι εμφανίστηκε .Οι μικρές και μεσαίες έδιναν βολή αλλά εγώ επιθυμούσα μια από τις μεγάλες που απλά με παρατηρούσαν απο απόσταση.Δυστυχώς οι μεγάλες ορατότητες δεν είναι σύμμαχος .Έτσι λοιπόν άφησα το κοπάδι στην ησυχία του καθώς περαιτέρω πίεση θα έφερνε τα ψάρια σε αμυντική στάση και πιθανόν διαφορετική αντιμετώπιση στο μέλλον.
Στην επιστροφή και στο βάθος τον 6 μέτρων εντόπισα 2 ροφούς στα ίδια κιλά περίπου .Με ένα συρτό κατάφερα να πλησιάσω σε απόσταση βολής και να πετύχω το ψάρι στο στόμα .Η μεγάλη βέργα καθώς και το γρήγορο μάζεμα του ψαριού δεν του επέτρεψε να πάει προς την τρυπά

Σας ευχαριστώ πολύ .Εύχομαι στους φίλους που θα πάνε το Σκ καλές θάλασσες
vlcsnap-2020-02-14-07h34m32s860.png
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Follow me in

Άβαταρ μέλους
Ούτις

Re: Σε ανοιχτό νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ούτις » Παρ 14 Φεβ 2020, 22:26

Ωραία μυνήματα.

Η στρατηγική , η αυτοσυγκράτηση
Οι συναγρίδες που δεν έρχονται και αύριο Έχει ο Θεός
Ο ένας ροφός για την οικογένεια.

Και γκράν φινάλε η ευγένεια του θαλασσινού.

Όλα καθαρά .

Νομίζω πως περισσότερο ψαροντούφεκο δύσκολα βλέπει κανείς.

Μπράβο σου φίλε .
qui tacet consentire videtur

Άβαταρ μέλους
Navaho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Παρ 14 Φεβ 2020, 22:29

Τελικα ρώτησες έμαθες τι ψαρι ηταν ε; Μπραβο ρε φιλε και στα επομενα που θα αποφασισεις να πατησεις τη σκανδαλη οπως εσυ ξερεις καλυτερα
Φουντουνια και πασης Ελλαδας

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Σάβ 15 Φεβ 2020, 18:28

οι συναγριδες Αγιο ειχαν αυτη την φορα!
.....οχι ομως οι ροφοι !! :mrgreen:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Σάβ 15 Φεβ 2020, 18:30

Ούτε εσύ ξεμενεις από εκλεκτό ψάρι,και από ότι έχω καταλάβει,οι τόποι σου στο εξασφαλίζουν όλο το χρόνο και το κυριότερο, ρηχά!!!
Πραγματικά ,πέρα από το κόλλημα με το βάθος που έχουν κάποιοι,δε μπορώ να φανταστώ τι άλλο μπορεί να ζητήσει ένας Έλληνας ψαροκυνηγος της σήμερον... :wave: :thumbsup:
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Σάβ 15 Φεβ 2020, 18:37

Η πεμπτουσία του αγνού ψαροτούφεκου στην ωριμότητα του ψαροκυνηγού... :hello:
Δεν είναι πολλοί που θα σκέφτονταν ΄΄εστω να ΄΄αρνηθούν΄΄ μια ΄΄μέτρια΄΄ συναγρίδα κι ακόμη λιγότεροι θα τα κατάφερναν τελικά να αντέξουν τη...φαγούρα στο δείκτη :grin:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
Αερικό
Ονοματεπώνυμο: Λεονάρδος Στεφάνου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αερικό » Σάβ 15 Φεβ 2020, 20:27

Βρε τον καψερό !!!
Και πάνω που συζητούσαν με το γείτονα .... Μα πού πήγαν οι άλλες οι τρελές στις Μπαχάμες;;; :shock: κάτι του πέρασε από το μυαλό !!! :lol:
Τα σέβη μου !!! :hello:

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Σάβ 15 Φεβ 2020, 21:00

Αντωνάκη ............................................ αυτά τα καφέ ψάρια είναι άλλων παιδιών ............................................................... :D

Μην τα παίρνεις έτσι απλά ................................................................... :grin:

Πάντα ωραίος ρε φίλε ........................................................

=D> =D> =D> =D>
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

Άβαταρ μέλους
Greek-Blue
Ονοματεπώνυμο: Βαγγέλης Ταραμπίκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Greek-Blue » Κυρ 16 Φεβ 2020, 03:39

Σωστός σε όλα. :hello:

ΜΑΝΩΛΗΣ Κ.
Ονοματεπώνυμο: Μάνος Κυρίτσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜΑΝΩΛΗΣ Κ. » Κυρ 16 Φεβ 2020, 09:19

Σωστός...!

Λίγα λόγια,περιεκτικά... :hello:

Καλοφάγοτος... :)

Άβαταρ μέλους
AntoniEesti
Ονοματεπώνυμο: Αντωνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AntoniEesti » Κυρ 16 Φεβ 2020, 09:27

Καλημέρα σας
Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια .
stelarasA'MAK έγραψε:οι τόποι σου στο εξασφαλίζουν όλο το χρόνο και το κυριότερο, ρηχά!!!
Μιας και μου δίνεις την ευκαρία να πω 2 πράγματα που θέλω .Ζω στα Χανιά .Οι τόποι μου όμως είναι όλη η Κρήτη .Πολλές φορές ταξιδεύω 2-3 ώρες μέσα στην νύχτα ώστε να φτάσω σε τόπους που είναι αρκετά μακριά
Σίγουρα εδώ που ζω δεν είναι Αθήνα αλλά σε καμία των περιπτώσεων δεν πρέπει κάποιος να πιστεύει ότι τα ψάρια είναι πολλά ,μεγάλα και ζουν στα ρηχά
Διαμέσου του τρόπου που ψαρεύω προσπαθώ να κρατήσω τα ψάρια στα ρηχά .Παίρνω πάντα ένα ψάρι και πολλές φορές φεύγω ατουφεκιστος .Στο κανάλι μου θα δεις πολλά πλάνα με συναγρίδες που δεν κάνω βολή επίτηδες ώστε να πάρω μια μεγάλη μετά από κάποιες μέρες

Οι σαργοί εδώ είναι τεράστιοι .Ψάρια του κιλού κυκλοφορούν παντού .Δεν έχω ρίξει εδώ και αρκετό καιρό .
Ροφό είχα να πάρω 5 χρόνια περίπου και ενώ βλέπω ανά διαστήματα
Αγνοώ οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί στα ρηχά μέχρι να εμφανιστούν αυτές ,όταν και αν εμφανιστούν

Και εδώ όμως πρέπει να αποσαφηνίσω κάτι .Λατρεύω το κυνήγι συναγρίδων .Δεν ρίχνω ποτέ σε ψάρι μικρότερου των 3 κιλών και αυτό γιατί αρχικά βλέπεις τις μεγαλύτερες από πίσω και επειδή είμαι χορτασμένος .
Δεν περιμένω κάποιος που βλέπει συναγρίδες σπάνια να κάνει το ίδιο .

Σταλαρα βασιζόμενος στο σχόλιο σου ήθελα να αναφέρω 2 πράγματα .Μην με παρεξηγήσεις .Αυτό διότι πολύ νομίζουν '' ότι θα πάω στα Χανιά και θα βγάλω ψαρουκλες '' .Πολυ φίλοι άλλα και άγνωστοι που με έχουν επισκεφθεί δεν τις έχουν δει καν .Και εδώ οι τόποι είναι έρημοι και εδώ υπαρχει αλιευτική πίεση

Με λίγη τεχνική, με μπόλικο κουράγιο, με πολύ πάθος, και με τύχη όλα μπορούν να συμβούν

Το κυνήγι των ρηχών μεγάλων συναγρίδων είναι μοναχικό και απαιτεί ταλαιπωρία και πίστη.

Την καλημέρα μου σε ολους . :hello:
Follow me in

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Κυρ 16 Φεβ 2020, 10:12

Για άλλη μία φορά Εξαιρετικός κι Αψογος…
Ένα Μπράβο για Σένα είναι πολύ λίγο...
Να είσαι πάντα καλά...

:hello:
Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι θάρθεις...

Άβαταρ μέλους
Johnkokk
Ονοματεπώνυμο: Γιάννης Κοκκινάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Johnkokk » Κυρ 16 Φεβ 2020, 10:41

AntoniEesti έγραψε:Καλημέρα σας
stelarasA'MAK έγραψε:οι τόποι σου στο εξασφαλίζουν όλο το χρόνο και το κυριότερο, ρηχά!!!
Μιας και μου δίνεις την ευκαρία να πω 2 πράγματα που θέλω .Ζω στα Χανιά .Οι τόποι μου όμως είναι όλη η Κρήτη .Πολλές φορές ταξιδεύω 2-3 ώρες μέσα στην νύχτα ώστε να φτάσω σε τόπους που είναι αρκετά μακριά
Σίγουρα εδώ που ζω δεν είναι Αθήνα αλλά σε καμία των περιπτώσεων δεν πρέπει κάποιος να πιστεύει ότι τα ψάρια είναι πολλά ,μεγάλα και ζουν στα ρηχά
Διαμέσου του τρόπου που ψαρεύω προσπαθώ να κρατήσω τα ψάρια στα ρηχά .Παίρνω πάντα ένα ψάρι και πολλές φορές φεύγω ατουφεκιστος .Στο κανάλι μου θα δεις πολλά πλάνα με συναγρίδες που δεν κάνω βολή επίτηδες ώστε να πάρω μια μεγάλη μετά από κάποιες μέρες

Οι σαργοί εδώ είναι τεράστιοι .Ψάρια του κιλού κυκλοφορούν παντού .Δεν έχω ρίξει εδώ και αρκετό καιρό .
Αγνοώ οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί στα ρηχά μέχρι να εμφανιστούν αυτές ,όταν και αν εμφανιστούν

Και εδώ όμως πρέπει να αποσαφηνίσω κάτι .Λατρεύω το κυνήγι συναγρίδων .Δεν ρίχνω ποτέ σε ψάρι μικρότερου των 3 κιλών και αυτό γιατί αρχικά βλέπεις τις μεγαλύτερες από πίσω και επειδή είμαι χορτασμένος .

Σταλαρα βασιζόμενος στο σχόλιο σου ήθελα να αναφέρω 2 πράγματα .Μην με παρεξηγήσεις .Αυτό διότι πολύ νομίζουν '' ότι θα πάω στα Χανιά και θα βγάλω ψαρουκλες '' .Πολυ φίλοι άλλα και άγνωστοι που με έχουν επισκεφθεί δεν τις έχουν δει καν .Και εδώ οι τόποι είναι έρημοι και εδώ υπαρχει αλιευτική πίεση

Με λίγη τεχνική, με μπόλικο κουράγιο, με πολύ πάθος, και με τύχη όλα μπορούν να συμβούν

Το κυνήγι των ρηχών μεγάλων συναγρίδων είναι μοναχικό και απαιτεί ταλαιπωρία και πίστη.

Βασικά, ΑΥΤΟ (1-0)
Η αψαρία είναι επιλογή.
Βράγχια έχουν ΜΟΝΟ τα ψάρια.

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Κυρ 16 Φεβ 2020, 11:20

AntoniEesti έγραψε:Καλημέρα σας

Καλημέρα
Εννοείται ότι δεν παρεξηγώ.
Το κυνήγι της ρηχής συναγριδας είναι ο βασικότερος πυλώνας γύρω από τον οποίο έχω αναπτύξει τις τεχνικές που συνήθως χρησιμοποιώ.
Στα βάθη που αναφέρεις, και καποιες φορές λίγο βαθύτερα.Η βαθύττερες είναι στα 13-15 μέτρα περίπου.
Αυτό που έγραψα για τον τόπο δεν ήταν τυχαίο.
Απλά όταν πηγαίνω Κυκλάδες δεν υπάρχει περίπτωση να μη δω, χειμώνα καλοκαίρι,( το αν θα πιάσω άλλη περίπτωση) σε κάποια δε πόστα που έχω στην Πελοπόννησο, είναι σπάνιο το να μην πιάσω,το θέμα είναι αν θα είναι χοντρή η όχι...
Στην Αττική και πέριξ,κάθε πέρυσι και καλύτερα...το 2019 ξέρεις ποσες έκανα στην Αττική? Μια!!!
Τα νησιά,ακόμα και τα μεγαλύτερα όπως η Κρήτη,τα θεωρώ ,από ψαρευτικης άποψης,"λαχείο" το να μένει κάποιος.
Δεν έχω καμία διάθεση να σε υποτιμήσω,έχω δει βίντεο σου στο σωλήνα και πίστεψέ με το επίπεδο σου φαίνεται.
Απλά ρωτα αλλους που ψαρεύουν Αττική και πέριξ( όχι Κυκλάδες) να σου πουν πόσες συναγρίδες ( στήρες δε, πέρυσι ..ξέχασα τη γεύση τους..) πλέον συναντούν στην ζώνη των 0-15 μετρων... Βαθύτερα το πράγμα αλλάζει,αλλά εσύ κι εγώ είπαμε ότι δεν πηγαίνουμε.
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Κυρ 16 Φεβ 2020, 12:27

stelarasA'MAK έγραψε:Ούτε εσύ ξεμενεις από εκλεκτό ψάρι,και από ότι έχω καταλάβει,οι τόποι σου στο εξασφαλίζουν όλο το χρόνο και το κυριότερο, ρηχά!!!
Πραγματικά ,πέρα από το κόλλημα με το βάθος που έχουν κάποιοι,δε μπορώ να φανταστώ τι άλλο μπορεί να ζητήσει ένας Έλληνας ψαροκυνηγος της σήμερον... :wave: :thumbsup:
εναν ευλογημένο τόπο σαν την κρήτη (ΚΑΙ όχι μόνον από ψαρευτικής πλευράς,κεραυνοβόλος έρωτας η άτιμη :) )

σε ότι αφορά τώρα τον φίλο AntoniEesti ???
με απλά λόγια
:hello: :hello:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”