"50 shades of Lumen"

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
matador23
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Re: "50 shades of Lumen"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Πέμ 13 Φεβ 2020, 09:11

Panagpanag έγραψε:Σωστό και λάθος. Πολύ σχετικές έννοιες. Δεν έχω παρει θεση παλιοτερα σε τέτοιες διαφωνίες αλλά αυτή την φορά σκέφτηκα να το κάνω. Να πω από τη αρχή ότι δεν χρησιμοποιώ φακό, από επιλογή.
Πρέπει κάποτε να συζητήσουμε τι πρέπει να κάνουμε. Αν πηγαίνουμε με το γράμμα του νόμου, ο φακός απαγορεύεται. Από την άλλη, πόσοι από εμάς έχουν χτυπήσει μεγέθη που δεν έπρεπε ή ψαρέψει σε περιοχές που δεν επρεπε; οπότε δεν υπάρχουν τέλειοι αμαρτωλοί ή τέλειοι αναμάρτητοι. Αυτό που για μένα έχει σημασία λοιπόν, είναι η ηθική προς την θάλασσα και σε αυτό που κάνουμε. Δεν θα βάλω πήχη ηθικής, ο καθένας ας το σκεφτεί για τον εαυτό του.
Silverdiver, επέτρεψε μου να διαφωνήσω με την περιβόητη φράση. Είμαι πολύ γενική και μπορεί να παρερμηνευτει αρκετά. Νομίζεις ότι δεν έχεις απήχηση σε νεα ατομα; εγώ που ξεκίνησα πριν 1,5 χρόνο, είχα ακούσει για τον Silverdiver και έψαχνα βίντεο του να δω.
Mojo, θεωρώ σοβαρό ότι άλλαξες την φράση χωρίς την άδεια του. Πάνω από όλα είναι χώρος έκφρασης. Αλίμονο αν κάτι δεν μας αρέσει, να το παραμετροποιουμε όπως πιστεύουμε έχοντας την σχετική δύναμη. Όλοι έχουμε κρίση όταν διαβάζουμε κάτι, δεν είμαστε 5 χρόνων. Διαβάζουμε και σκεφτόμαστε.
Αυτά τα λίγα από έμενα.
Καλό θα ειναι να διαβασετε ολοι ξανα το ποστ του Παναγιωτη και να τα πειτε μεταξυ σας για να βρεθει μία λυση.

Πριν κανα μήνα ειμασταν εδω με την αγωνια ο Καφενες να μεινει ανοιχτος για να εχουμε την καθημερινη επικοινωνια με φιλους - γνωστους και να βοηθαμε οσο μπορουμε νεους στο χωρο με τη δυναμη της " πληροφοριας" που υπαρχει .
Το καταφερε η ομαδα , που προς τιμην της μπηκε μπροστα .

Ομως...
Στο χωριο μου λενε για την καρδαρα με το γάλα..Γνωστο σε ολους νομιζω.

Σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα , παμε για ιντριγκες παλι .
Εχουμε βρεθει ολοι μαζι..εχουμε πιει ..εχουμε κανει χαβαλε.
Ειλικρινα στεναχωριεμαι.
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Πέμ 13 Φεβ 2020, 11:03

Λοιπόν George.
Ένα ένα. Για τη διαγραφη.
Εχεις συμφωνήσει ήδη με την αποδοχή των όρων χρήσης ότι οι διαχειριστές διατηρούν το δικαίωμα να διαγράψουν, κλειδώσουν, μετάκινησουν ο, τι κατά την κρίση τους εμπίπτει τουλάχιστον σε μια από κάποιες κατηγορίες. Ηθική, παρανομία, ρατσισμός,προσβλητικότητα, πρόκληση μίσους και καμιά δεκαριά ακόμα περιπτώσεις. Η δική σου φράση κατά τη δική μου κρίση εμπίπτει σε δύο απ αυτές. Και δεν είναι μόνο δική μου η απόφαση. Μη λέμε τα ιδια. Διάβασε τους όρους χρήσης πάλι.

Δεκτή η κριτική σου. Είμαι της γνώμης ότι απ όλους τους ανθρώπους μπορεί ν ακούσω κάτι που να με βοηθήσει να γίνω καλύτερος. Δεν είμαι αυτός που παρουσιάζεις ομως όταν λες ό, τι δε μου αρέσει το κατεβάζω. Πότε έγινε αυτό. Είναι η πρώτη φορά που διαγράφω κάτι.
Αν αναφέρεσαι στα του ρομποκοπ, το παιδί κατάλαβε ότι μέρος της ανάρτησης του λειτουργεί προκλητικά για αλλά μέλη και προς μεγάλη του τιμή συγκατεθεσε να αφαιρεθεί ο, τι ενοχλεί.
Ξέρεις τι έδειξε αυτό; Πολλά!
Ξέρεις τι κέρδισε αυτό; Πάρα πολλά και πρωτίστως το σεβασμό μας.
Αν εγώ βάζω φιτιλιες αυτά τι είναι;
silverdiver έγραψε:Ο χειμώνας δεν είναι μόνο το καρτέρι... είναι και άλλες τεχνικές που αν χρησιμοποιηθουν σωστά άκομα και σε ρηχα νερα χαριζουν ομορφα ψαρια! Ψαχτήρι και πλαναρισμα λοιπον μιας και τα ασπρα ψαρια κινουνται νωχελικα κοντα και γυρω από τα θαλάμια τους! Αγνο ψαχτηρι και ΛΕΥΚΟ φως για να φερουμε το "Ασπρο το επιουσιο" στο τραπεζι μας :D ! Καλες βουτιες σε ολους και ψαρεψτε όπως γουστάρετε αλλα παντα με συνεση και σεβασμο!! :hello:
Δεν είναι αυτά που νομίζω;
Δεν είναι ειρωνεία για την έκφραση "αγνό ψαροντουφεκάκι" που έχει χρησιμοποιηθεί από πολλούς εδώ στο φόρουμ;
Δεν υποννοεις το "λευκό Ρόδο"
Δεν είναι ειρωνεία για το ένα επιουσιο ψάρι που σχολιάστηκε στο εν λόγω θέμα;
Δεν είναι κομπασμος για τη χρήση φακού και επιδεικτική αδιαφορία, για το αν καποιοι θα ενοχληθουν;
Μπορούν να σου πιστοποιησουν και οι άλλοι της ΟΔ ότι λάβαμε και πμ από μέλος που εκφράζει έντονη δυσαρέσκεια για το όλο ύφος της δημοσίευσης σου.
Απάντησε μου, έχεις την ειλικρίνεια και τα κότσια να ολοκληρώσεις τις μπηχτές και τις ειρωνείες σου ή θα κάνεις την τρελιτσα ότι μιλούσα γενικά κλπ...;
Η δημοσίευση σου είναι προκλητική από τις πρώτες κιόλας γραμμές και το γνωρίζεις πολύ καλά.
Στόχος ήταν να προκαλέσεις. Ειδικά εμένα. Τα κατάφερες. Δε χαλάω χατηρια.

Το να ψαρεύεις με φακό είναι δικαίωμά σου ασφαλώς. Και είναι και δικαίωμά σου να το αναρτήσεις. Δεν είναι αντίθετο στη γραμμή του φόρουμ.
Το να καυχιεσαι γι αυτό, να προσπαθείς ντε και καλά να το απενοχοποιησεις, επειδή έτσι σου γουστάρει, να μας ειρωνεύεσαι, να είσαι προκλητικός και να τηρείς σταση "εγώ έτσι γουστάρω" δημιουργεί το πρόβλημα.
Δηλαδή τι άλλο πρέπει να γίνει για να το καταλάβεις;
Είναι πολλες οι φορές που έχω σχολιάσει θετικά στον skopdolphin, τον viper, τον kaberis που και αυτοί ψαρεύουν έτσι.
Αν το κείμενο στη δημοσίευσή σου είχε ως κύριο θέμα εσένα και όχι τους άλλους, δε θα υπήρχε κανένα πρόβλημα και τίποτα απ όλα αυτά δε θα είχε γινει

Τώρα που ολοκλήρωσα το σκεπτικό μου, δεν επανέρχομαι. Ό, τι άλλο θες με πμ.
Σεβομαι τα υπόλοιπα μέλη που σχολίασαν πως δε τους άρεσε ως κίνηση η διαγραφή, γι αυτό τους παραπέμπω στην ανεκτικοτητα που δείχνει η διατήρηση της φράσης όταν την ξαναεγραψες πολλές φορές (με κεφαλαία μάλιστα) και δε την ξαναεσβησα.

Για τα άλλα που έγραψες στο όνομά μου από κάτω επειδή είμαι πρόθυμος να πέσει η ένταση και να σου δώσω μια δικαιολογία πως ήσουν θυμωμενος, σε πρώτη φαση σου στέλνω μια προειδοποίηση στο λογαριασμό σου. Στην δεύτερη θα βγεις εκτός.

Ελπίζω την επόμενη φορά και βίντεο με φακό μιας ώρας να αναρτήσεις, να καταφέρεις να μην είσαι προκλητικός και θα δεις ότι δε θα συμβεί τίποτα.

ΥΓ Τζιμυ τι σε απασχολεί πάλι ρε φιλαράκι... Έλα να τα λύσουμε... Έχεις πμ.
Η Ποιότητα της Ζωής μας, απο τις Επιλογές μας εξαρτάται...
-Capetan Thomas

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Πέμ 13 Φεβ 2020, 12:23

Δεν χρειάζεται νομίζω καν να σχολιάσω το "ψαρέψτε όπως γουστάρετε" δεν σε παρακινεί να ψαρέψεις παράνομα εκτός και αν κάποιος θέλει να το βρει σαν πάτημα για κάνει το αντίστοιχο ή να ρίξει ευθύνες.
Εγώ κατάλαβα με οποία τεχνική θέλει ο καθένας και ότι θήραμα θέλει ο καθένας,όχι νύχτα και μπουκάλα και δεν νομίζω να είμαι και ο μοναδικός.

Τώρα αν δεν ήταν η φράση που έγραψε ο Γιώργης,αλλά τα παράπονα από άλλο μέλος που προσβλήθηκε από τις μπηχτές που έγραψε αλλάζει το πράγμα.
Λάθος προσέγγιση από την αρχή γιατί αν υπάρχουν υποβόσκουσα θέματα εκφράστηκαν με την υπερβολική αντίδραση και διαγραφή της φράσης που ερμηνεύτηκε όπως ερμηνεύτηκε,επειδή κάποιος μυγιάστηκε.
Φαίνεται ότι υπάρχουν συμπάθειες και ανοχή.

Το σχόλιο μου δεν είναι προσωπικό για τον Ζάχο,είναι για όλη την ομάδα της διαχείρησης.

ΥΓ:Είπα να μην το σχολιάσω αλλά δεν μπορώ,ΑΝ το μέλος που προβλήθηκε είναι αυτό που κάνει την εμφάνιση του συχνά πυκνά ειρωνεύεται και το παίζει ανώτερος ηθικά και ψυχικά απλά λυπάμαι.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

SpyrosX
Ονοματεπώνυμο: Σπύρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SpyrosX » Πέμ 13 Φεβ 2020, 14:03

Αν μου επιτρεπεται μια αποψη για την κουβεντα που γινεται.

Η δουλεια του διαχειριστη ειναι δυσκολη και η ευθυνη μεγαλη. Εχει ευθυνες απεναντι στα μελη του, απεναντι σε "εξωτερικους" που ψαχνουν αφορμες να σχολιασουν και να κρινουν το ψαροντουφεκο, καθως και σε νεα παιδια στο σπορ που ψαχνονται να δουν και να καταλαβουν τι εστι ψαροντουφεκο. Οι αποφασεις του καμια φορα δυσκολες και σε καποιες περιπτωσεις γνωριζει οτι εκ των προτερων θα δυσαρεστισει καποιους φιλους.

Ο silverdiver ειναι ενα πολυ αναγνωρισιμο μελος στον χωρο του ψαροντουφεκου και ειμαι σιγουρος για πολλους "προτυπο", οχι μονο για τις ψαρευτικες του επιδοσεις, αλλα γιατι ολα του τα βιντεο (δεν τον ξερω προσωπικα) βγαζουν μια ευγενεια, προστιτοτητα, οικολογικη συνειδηση, αγαπη για την θαλασσα και διαθεση να ενημερωσουν και να επιμορφωσουν τους θεατες του.

Ο silverdiver εγραψε κατι που απο καποιους (κακοπροαιρετους ή απειρους/νεους) θα μπορουσε να διαβαστει διαφορετικα. Δεν εχει καν νοημα να συζηταμε τι εννουσε ο ιδιος, ή τι πιστευει ο καθενας μας, εφοσον υπαρχει αυτο το ενδεχομενο. Ειμαι 100% σιγουρος οτι το εγραψε εν τη ρυμη του λογου και δεν το εγραψε πονηρα. Ο διαχειριστης ομως που φοραει και αλλο καπελο και εχει αλλες ευθυνες, σωστα το επεσημανε (οπως σωστα το ειχε πραξει και παλιοτερα με φωτογραφιες αλλης δημοσιευσης). Εχω την υποψια οτι εαν ηταν ο silverdiver διαχειριστης θα το εβλεπε με τον ιδιο τροπο.

Θα θεωρουσα πιο πρεπον εαν το κειμενο αλλαζε μετα απο συνεννοηση (και μεχρι τοτε να ειχε κλειδωσει), ειδικα εφοσον υπαρχει και προσωπικη γνωριμια των δυο. Εαν αυτο δεν εγινε, τοτε κριμα, χαθηκε μια καλη ευκαιρια να δειξει ο διαχειριστης εναν τροπο διαχειρησης που θα τον θελαμε νομιζω ολοι μας, αλλα δεν ειναι υποχρεωτικο/ αναμενομενο να ακολουθειται παντα. Η εκταση και το υφος της συζητησης απο εκει και περα, συμπεριλαμβανομενου και της αντιδρασης του silverdiver, ηταν κατα την γνωμη μου υπερβολικη και δεν βοηθαει αυτο που νομιζω θελουμε απο την παρεα και το forum μας.

Τελικα, η ευθυνη για το forum δεν ειναι μονο του διαχειριστη, αλλα ολων μας.

tas
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Πέμ 13 Φεβ 2020, 14:32

Παιδιά ήρεμα. Ειναι μόνο ενα ωραίο χόμπυ , που λίγοι έχουν τη δυνατότητα να απολαύσουν. Ολοι μας δικαιούμαστε να κάνουμε λάθος, εστω και εσκεμένο, και να ξεφύγουμε λιγάκι από τα νόμιμα. Ακόμα να ανάψουμε κανά φακό που και που, αντε και να πουμε και μια κουβέντα αστόχαστη. Μην επιμένουμε όμως από κει και πέρα γιατί γίνεται ζημιά στο φόρουμ και σε όλα τα νέα παιδιά που παλεύουν να αποκτήσουν μια στενή σχέση με τη θάλασσα και το υποβρύχιο κυνήγι. Οι κόντρες και οι μικροεγωισμοί τα απογοητευουν, όπως και εμάς άλλωστε. Επίσης οι διαχειριστές δικαιούνται διπλή μερίδα ανοχής στις αποφάσεις τους ακόμα και στα λάθη τους γιατί όσο νάναι πασχίζουν για να υπάρχει αυτός ο δίαυλος επικοινωνίας. Αντε καλές θάλασσες και καλές αναδύσεις αυτά αξίζει να θυμόμαστε άλλωστε και τίποτα άλλο.

Άβαταρ μέλους
jimmy

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy » Πέμ 13 Φεβ 2020, 15:37

Μετά από ανταλλαγή πμ, φαίνεται να συνεχίζεται η διαφωνία. Εφόσον πλέον η διαχείριση είναι φανατικά κατά του φακού και έχει την πρόθεση να επέμβει και σε ποστ μελών για να διορθώνει προς τα δικά της πιστεύω τα λεγόμενα τους δεν υπάρχει λόγος να ξαναποστάρω σε αυτό το τόπικ. :wave:
Μην ασχολείστε με ΑΝθρώπους που είναι πεπεισμένοι ότι έχουν δίκιο σε όλα. Bill Ladias ® © 2021

silverdiver
Ονοματεπώνυμο: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Πέμ 13 Φεβ 2020, 15:49

TEO DIM έγραψε:Δεν νομιζω οτι ο silverdiver να προωθει παρανομες μεθοδους ουτε εχει περασει απο το μυαλο του να προωθησει κατι τετοιο!!!!
Οποτε ο αναμαρτυτος κτλ!
τι απαντας ρε Θοδωρα? τα αυτονόητα λες? … :D
jimmy έγραψε:
ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ έγραψε:Μία αλυσίδα γεγονότων που παρερμηνευονται οδηγεί με ακρίβεια στη φαγωμαρα και το μαρασμο. Θεωρώ ότι όλα πρέπει να λύνονται κατ ιδιαν.
Just my opinion
Όπως λύσαμε και το θέμα για το "αν μπήκαν τα πσάργια";
Δεν είδα να λύνεται κάτι κατ ιδίαν παρόλο που ειπώθηκε ότι θα γίνει.
Βασιλη και Δημητρη κατ ιδιαν λυνονται τα σοβαρα θεματα για μενα, εδώ μεσα κανουμε την πλακα μας και περναμε καλα χωρις να ενοχλούμε το συνομιλητή μας...δεν ειδα από τον Ζαχο που εχει το τηλ. μου και τον πειραξε το ποστ μου να με αντιμετωπισει σαν φιλο και να με παρει να το συζητησουμε αλλα μονο πισω από ένα πληκτρολογιο και από ένα π.μ. που απειλισε ότι θα με μπλοκαρει… μην ξεχνας ότι αυτος ξεκινησε την αντιπαραθεση από το πουθενα..Εχει κανει και σε δικα μου ποστ στο παρελθον αλλα και σε αλλων τα ειδια… Με κατηγορησε για ειρωνια ενώ ο συγκεκριμενος όπως θα εχετε δει δεν ξερει να μιλησει αλλιως... :hello:
Panagpanag έγραψε:Σωστό και λάθος. Πολύ σχετικές έννοιες. Δεν έχω παρει θεση παλιοτερα σε τέτοιες διαφωνίες αλλά αυτή την φορά σκέφτηκα να το κάνω. Να πω από τη αρχή ότι δεν χρησιμοποιώ φακό, από επιλογή.
Πρέπει κάποτε να συζητήσουμε τι πρέπει να κάνουμε. Αν πηγαίνουμε με το γράμμα του νόμου, ο φακός απαγορεύεται. Από την άλλη, πόσοι από εμάς έχουν χτυπήσει μεγέθη που δεν έπρεπε ή ψαρέψει σε περιοχές που δεν επρεπε; οπότε δεν υπάρχουν τέλειοι αμαρτωλοί ή τέλειοι αναμάρτητοι. Αυτό που για μένα έχει σημασία λοιπόν, είναι η ηθική προς την θάλασσα και σε αυτό που κάνουμε. Δεν θα βάλω πήχη ηθικής, ο καθένας ας το σκεφτεί για τον εαυτό του.
Silverdiver, επέτρεψε μου να διαφωνήσω με την περιβόητη φράση. Είμαι πολύ γενική και μπορεί να παρερμηνευτει αρκετά. Νομίζεις ότι δεν έχεις απήχηση σε νεα ατομα; εγώ που ξεκίνησα πριν 1,5 χρόνο, είχα ακούσει για τον Silverdiver και έψαχνα βίντεο του να δω.
Mojo, θεωρώ σοβαρό ότι άλλαξες την φράση χωρίς την άδεια του. Πάνω από όλα είναι χώρος έκφρασης. Αλίμονο αν κάτι δεν μας αρέσει, να το παραμετροποιουμε όπως πιστεύουμε έχοντας την σχετική δύναμη. Όλοι έχουμε κρίση όταν διαβάζουμε κάτι, δεν είμαστε 5 χρόνων. Διαβάζουμε και σκεφτόμαστε.
Αυτά τα λίγα από έμενα.
Πολυ ομορφη τοποθετηση φιλε και σε ευχαριστω! Το ψαρεψτε οπως γουσταρετε πηγαινε στις τεχνικες του υποβρυχιου κυνηγιου (καρτερι, ψαχτηρι και πλαναρισμα) αφου εχεις δει και τα βιντεο μου θα εχεις καταλαβει οτι ειμαι πιο πολυ φαν του καρτεριου χωρις ομως να πω οτι δεν μου αρεσει και το ψαχτηρι! Οποτε αφου μου εδωσες το βημα θα γραψω και εδω οτι ο καθε ενας μας ειναι ελευθερος να ψαρεψει οπως θελει μιας και αυτος είναι υπόλογος για το αποτέλεσμα αρκει παντα να σεβεται την θαλασσα και τα πλασματα της και να μην δρα καιροσκοπικα! :hello:
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...

silverdiver

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Πέμ 13 Φεβ 2020, 16:29

Navaho έγραψε:1) Δεν ξερω αμα ζηλεψα τα μπαρμπουνια ή τους Συκιους πιο πολυ
2) Μηπως να το κανεις Reddiver;
3) Τι φρικη εφαγε το Σαλαχι
4)Αδερφε αμα κατεβεις προς τα δω θα σου δωσω καμποσα λαστιχακια για το φτερακι της βεργας :
Navaho έγραψε:Να πω και γω την αποψη μου ουτε σαν παλιος ουτε σαν νεος , σαν απλο μελος. Το να σβηνει καποιος μερος ή ολη την προταση καποιου σε ενα ποστ το βρισκω λιγο καπως ας το πω. Αν η διαχειριση νομιζει οτι παραβιαζει τους ορους το ποσταρισμα ας το κλειδωσει ή ας το κατεβασει και ας αφησει το μελος που το εγραψε να κριθει για αυτο.
Εδω δεν εχουν κατεβει αλλα και αλλα το ψαρευετε οπως γουσταρεται ειναι λαϊτ.
Γεια σου Μακη μου!! τα λαστιχάκια δεν τα μπορω φιλε ειδικα στο ψαχτηρι… βαριέμαι να τα πηγαινω μπροστα…. :hello:
Για το αλλο που γραφεις αυτο λεει η κοινη λογικη φιλε... ποσο μαλλον αν τον γνωριζεις και προσωπικα τον αλλο και εχετε πει και δυο κουβεντες δεν πειραζει ομως καλη καρδια!
matador23 έγραψε:
Αυτά τα λίγα από έμενα.
Καλό θα ειναι να διαβασετε ολοι ξανα το ποστ του Παναγιωτη και να τα πειτε μεταξυ σας για να βρεθει μία λυση.

Πριν κανα μήνα ειμασταν εδω με την αγωνια ο Καφενες να μεινει ανοιχτος για να εχουμε την καθημερινη επικοινωνια με φιλους - γνωστους και να βοηθαμε οσο μπορουμε νεους στο χωρο με τη δυναμη της " πληροφοριας" που υπαρχει .
Το καταφερε η ομαδα , που προς τιμην της μπηκε μπροστα .

Ομως...
Στο χωριο μου λενε για την καρδαρα με το γάλα..Γνωστο σε ολους νομιζω.

Σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα , παμε για ιντριγκες παλι .
Εχουμε βρεθει ολοι μαζι..εχουμε πιει ..εχουμε κανει χαβαλε.
Ειλικρινα στεναχωριεμαι.
Κωστα και εγω λυπαμαι για ολο αυτο... γιατι εσυ και οι υπολοιποι πλην ενος ειστε μεχρι τωρα αψογοι σαν διαχειρηση !Εχεις δικιο για τον καφενε και εχεις δικιο οτι και εμεις τα μελη πρεπει να στηριξουμε την ομαδα γι αυτο και προσωπικα ξεκινησα να ποσταρω περισσοτερο και θα συνεχισω αλλα αυτο που εγινε σε αυτο το ποστ και μερικες μανουρες τον τελευταιο καιρο μας πανε παλι πισω φιλε… δειτε το! :hello:

silverdiver

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Πέμ 13 Φεβ 2020, 17:05

mojo έγραψε:Λοιπόν George.
Ένα ένα. Για τη διαγραφη.
Εχεις συμφωνήσει ήδη με την αποδοχή των όρων χρήσης ότι οι διαχειριστές διατηρούν το δικαίωμα να διαγράψουν, κλειδώσουν, μετάκινησουν ο, τι κατά την κρίση τους εμπίπτει τουλάχιστον σε μια από κάποιες κατηγορίες. Ηθική, παρανομία, ρατσισμός,προσβλητικότητα, πρόκληση μίσους και καμιά δεκαριά ακόμα περιπτώσεις. Η δική σου φράση κατά τη δική μου κρίση εμπίπτει σε δύο απ αυτές. Και δεν είναι μόνο δική μου η απόφαση. Μη λέμε τα ιδια. Διάβασε τους όρους χρήσης πάλι.

Δεκτή η κριτική σου. Είμαι της γνώμης ότι απ όλους τους ανθρώπους μπορεί ν ακούσω κάτι που να με βοηθήσει να γίνω καλύτερος. Δεν είμαι αυτός που παρουσιάζεις ομως όταν λες ό, τι δε μου αρέσει το κατεβάζω. Πότε έγινε αυτό. Είναι η πρώτη φορά που διαγράφω κάτι.
Αν αναφέρεσαι στα του ρομποκοπ, το παιδί κατάλαβε ότι μέρος της ανάρτησης του λειτουργεί προκλητικά για αλλά μέλη και προς μεγάλη του τιμή συγκατεθεσε να αφαιρεθεί ο, τι ενοχλεί.
Ξέρεις τι έδειξε αυτό; Πολλά!
Ξέρεις τι κέρδισε αυτό; Πάρα πολλά και πρωτίστως το σεβασμό μας.
Αν εγώ βάζω φιτιλιες αυτά τι είναι;
silverdiver έγραψε:Ο χειμώνας δεν είναι μόνο το καρτέρι... είναι και άλλες τεχνικές που αν χρησιμοποιηθουν σωστά άκομα και σε ρηχα νερα χαριζουν ομορφα ψαρια! Ψαχτήρι και πλαναρισμα λοιπον μιας και τα ασπρα ψαρια κινουνται νωχελικα κοντα και γυρω από τα θαλάμια τους! Αγνο ψαχτηρι και ΛΕΥΚΟ φως για να φερουμε το "Ασπρο το επιουσιο" στο τραπεζι μας :D ! Καλες βουτιες σε ολους και ψαρεψτε όπως γουστάρετε αλλα παντα με συνεση και σεβασμο!! :hello:
Δεν είναι αυτά που νομίζω;
Δεν είναι ειρωνεία για την έκφραση "αγνό ψαροντουφεκάκι" που έχει χρησιμοποιηθεί από πολλούς εδώ στο φόρουμ;
Δεν υποννοεις το "λευκό Ρόδο"
Δεν είναι ειρωνεία για το ένα επιουσιο ψάρι που σχολιάστηκε στο εν λόγω θέμα;
Δεν είναι κομπασμος για τη χρήση φακού και επιδεικτική αδιαφορία, για το αν καποιοι θα ενοχληθουν;
Μπορούν να σου πιστοποιησουν και οι άλλοι της ΟΔ ότι λάβαμε και πμ από μέλος που εκφράζει έντονη δυσαρέσκεια για το όλο ύφος της δημοσίευσης σου.
Απάντησε μου, έχεις την ειλικρίνεια και τα κότσια να ολοκληρώσεις τις μπηχτές και τις ειρωνείες σου ή θα κάνεις την τρελιτσα ότι μιλούσα γενικά κλπ...;
Η δημοσίευση σου είναι προκλητική από τις πρώτες κιόλας γραμμές και το γνωρίζεις πολύ καλά.
Στόχος ήταν να προκαλέσεις. Ειδικά εμένα. Τα κατάφερες. Δε χαλάω χατηρια.

Το να ψαρεύεις με φακό είναι δικαίωμά σου ασφαλώς. Και είναι και δικαίωμά σου να το αναρτήσεις. Δεν είναι αντίθετο στη γραμμή του φόρουμ.
Το να καυχιεσαι γι αυτό, να προσπαθείς ντε και καλά να το απενοχοποιησεις, επειδή έτσι σου γουστάρει, να μας ειρωνεύεσαι, να είσαι προκλητικός και να τηρείς σταση "εγώ έτσι γουστάρω" δημιουργεί το πρόβλημα.
Δηλαδή τι άλλο πρέπει να γίνει για να το καταλάβεις;
Είναι πολλες οι φορές που έχω σχολιάσει θετικά στον skopdolphin, τον viper, τον kaberis που και αυτοί ψαρεύουν έτσι.
Αν το κείμενο στη δημοσίευσή σου είχε ως κύριο θέμα εσένα και όχι τους άλλους, δε θα υπήρχε κανένα πρόβλημα και τίποτα απ όλα αυτά δε θα είχε γινει

Τώρα που ολοκλήρωσα το σκεπτικό μου, δεν επανέρχομαι. Ό, τι άλλο θες με πμ.
Σεβομαι τα υπόλοιπα μέλη που σχολίασαν πως δε τους άρεσε ως κίνηση η διαγραφή, γι αυτό τους παραπέμπω στην ανεκτικοτητα που δείχνει η διατήρηση της φράσης όταν την ξαναεγραψες πολλές φορές (με κεφαλαία μάλιστα) και δε την ξαναεσβησα.

Για τα άλλα που έγραψες στο όνομά μου από κάτω επειδή είμαι πρόθυμος να πέσει η ένταση και να σου δώσω μια δικαιολογία πως ήσουν θυμωμενος, σε πρώτη φαση σου στέλνω μια προειδοποίηση στο λογαριασμό σου. Στην δεύτερη θα βγεις εκτός.

Ελπίζω την επόμενη φορά και βίντεο με φακό μιας ώρας να αναρτήσεις, να καταφέρεις να μην είσαι προκλητικός και θα δεις ότι δε θα συμβεί τίποτα.

ΥΓ Τζιμυ τι σε απασχολεί πάλι ρε φιλαράκι... Έλα να τα λύσουμε... Έχεις πμ.
Λοιπον επειδή εχεις ευαισθησίες και νοιαζεσαι για τα μελη του φορουμ μιλωντας για ειρωνια χωρις να εχω δειξει η να εχω ονοματησει καποιον για παμε….
tsaounlee έγραψε:Πολύ ωραία ψάρια!
Μπράβο γείτονα!
Καλά να πάθεις για την ορατότητα.
Ο Ποσειδώνας-μεγάλη η χάρη του- σε τιμώρησε όπως σου άξιζε για την παγίδα που έστησες στον τελευταίο του πιστό.

Οι φωρογραφίες όμορφες αλλά ρε παιδιά βρείτε κάποιον άλλον τρόπο απλόουντινγκ.
Έχω βαρεθεί να βλέπω μαζί με τα ψάρια, πως θα γίνω πλούσιος και ξανθά έπιπλα.

Και ένα ακόμη σχόλιο για την τελευταία φωτό:
"Δε θα γινείς Σιλβεράααας ποτέεεε,Αμπαλέεεε Ααααμπαλέεεεεεε!".

ο κολλητος σου και πρωην διαχειρηστης προχτες στο ποστ σου κιολας… εννοωντας ότι βγαζω περιεργες φωτο (εβγαζα παλια αλλα μακρινε το χερι μου και το εκοψα) αν ημουνα ευαίσθητος λοιπον θα με πειραζε… αλλα εγω αυτό εξακολουθώ να το λεω χαβαλέ μεταξυ ανδρων….

Re: Επιστρέφον_tas στα παλια
από mojo » 04 Φεβ 2020, 01:11
Συνάδελφοι σας ευχαριστώ για τα σχόλια.

Το λαβράκι ήταν σε μέρος πολύ θολό. Με λυγισμένο χερι είχα περιθώριο για 1 μέτρο ορατοτητα. Δε κουνήθηκα καν. Μόνο σκανδάλη πάτησα όταν "έστρωσε" μόνο του ήρεμα και ωραία..
Οι τσιπούρες προέρχονται για ακόμη μια φορά (τελευταία επίσκεψη 28η Οκτώβρη που έφαγε τσιπούρα ο mkoume) απο ένα συγκεκριμένο τραγανοθαλάμι στη μέση του πουθενά σε 6μ βάθος. Μόνο η μία τσιπούρα είχε μια σχετική δυσκολία που γυροβολουσε ακριβώς έξω από την είσοδο αυτού. Πιθανόν να είχε ανησυχήσει απ την τουφεκιά στο σαργο που είχα κάνει καμία 15αρια μέτρα πιο πέρα και βγήκε να ελέγξει. Μ ένα μακρινό αθόρυβο συρτό δεν κατάλαβε σχεδόν τίποτα.
Μετά πιστεύοντας οτι έχει κι άλλο ψάρι μεσα στο θαλάμι, έριξα το αποσπώμενο ακριβώς έξω από την έξοδο και πήγα από την είσοδο. Μέσα διέκρινα δύο ακόμα ψάρια. Το ένα που χτύπησα ήταν επίσης τσιπούρα. Το άλλο που άφησα ίσως να ήταν και μεγάλος σαργος.

Η θολούρα όταν είναι άσπρη και ομιχλώδες (τέτοια ήταν) με κουράζει πολλές φορές στην οραση και συνδιαζεται και με ελάχιστη κινηση ψαριών.
Όταν είναι πράσινη και ιδίως με ηλιοφάνεια, μπορώ να ψαρεύω όλη μέρα.

Το τζάκι όταν πάω πρωινό, πάντα το έχω έτοιμο για τη σύζυγό που θα ξυπνήσει με τις κόρες.

Για τη φωτογραφία μόνο ο τσαουν κατάλαβε ότι προσπαθώ (ατυχεστατα) να αντιγράψω το σιλβερα.
Πως τα κατάφερα να φαίνονται πιο χάλια τα ψάρια ούτε γω δε καταλαβα. Θα το βρω όμως που θα παει.

Αντε έχω και μια αλά mojocop.
Πας ατυχεστατα…... εννοωντας οτι δεν θα με φτασεις να με αντιγραψεις... προσεξε στο ποστ σου κανεις αναφορα και παλι στο ονομα μου και με "κοροϊδευεις¨"
και μετα κοροϊδευεις την φωτο το ρομποκοπ αλλαζοντας και το νικ του κανοντας τον μοτζοκοπ.... Σκεψου μονο να σε αλλαζε αυτος και να σε ελεγε Μοτζολι τι θα εκανες?
Δεν θα ψαξω αλλα ποστ δικα μου με λαβρακια και τσιπουρες και ειρωνιες και αλλων παιδιων ουτε τιποτα, γιατι παντα σε θεωρουσα φιλο και τα επερνα για πλακα, οπως ειπα οποιος καταλαβε καταλαβε! Καλη καρδια και καλα μυαλα! :hello:

silverdiver

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Πέμ 13 Φεβ 2020, 17:23

xareas έγραψε:Δεν χρειάζεται νομίζω καν να σχολιάσω το "ψαρέψτε όπως γουστάρετε" δεν σε παρακινεί να ψαρέψεις παράνομα εκτός και αν κάποιος θέλει να το βρει σαν πάτημα για κάνει το αντίστοιχο ή να ρίξει ευθύνες.
Εγώ κατάλαβα με οποία τεχνική θέλει ο καθένας και ότι θήραμα θέλει ο καθένας,όχι νύχτα και μπουκάλα και δεν νομίζω να είμαι και ο μοναδικός.

Τώρα αν δεν ήταν η φράση που έγραψε ο Γιώργης,αλλά τα παράπονα από άλλο μέλος που προσβλήθηκε από τις μπηχτές που έγραψε αλλάζει το πράγμα.
Λάθος προσέγγιση από την αρχή γιατί αν υπάρχουν υποβόσκουσα θέματα εκφράστηκαν με την υπερβολική αντίδραση και διαγραφή της φράσης που ερμηνεύτηκε όπως ερμηνεύτηκε,επειδή κάποιος μυγιάστηκε.
Φαίνεται ότι υπάρχουν συμπάθειες και ανοχή.

Το σχόλιο μου δεν είναι προσωπικό για τον Ζάχο,είναι για όλη την ομάδα της διαχείρησης.

ΥΓ:Είπα να μην το σχολιάσω αλλά δεν μπορώ,ΑΝ το μέλος που προβλήθηκε είναι αυτό που κάνει την εμφάνιση του συχνά πυκνά ειρωνεύεται και το παίζει ανώτερος ηθικά και ψυχικά απλά λυπάμαι.
Σε ευχαριστω ρε φιλε που εγραψες αυτά που ηθελα να γραψω!! :hello:
SpyrosX έγραψε:Αν μου επιτρεπεται μια αποψη για την κουβεντα που γινεται.

Η δουλεια του διαχειριστη ειναι δυσκολη και η ευθυνη μεγαλη. Εχει ευθυνες απεναντι στα μελη του, απεναντι σε "εξωτερικους" που ψαχνουν αφορμες να σχολιασουν και να κρινουν το ψαροντουφεκο, καθως και σε νεα παιδια στο σπορ που ψαχνονται να δουν και να καταλαβουν τι εστι ψαροντουφεκο. Οι αποφασεις του καμια φορα δυσκολες και σε καποιες περιπτωσεις γνωριζει οτι εκ των προτερων θα δυσαρεστισει καποιους φιλους.

Ο silverdiver ειναι ενα πολυ αναγνωρισιμο μελος στον χωρο του ψαροντουφεκου και ειμαι σιγουρος για πολλους "προτυπο", οχι μονο για τις ψαρευτικες του επιδοσεις, αλλα γιατι ολα του τα βιντεο (δεν τον ξερω προσωπικα) βγαζουν μια ευγενεια, προστιτοτητα, οικολογικη συνειδηση, αγαπη για την θαλασσα και διαθεση να ενημερωσουν και να επιμορφωσουν τους θεατες του.

Ο silverdiver εγραψε κατι που απο καποιους (κακοπροαιρετους ή απειρους/νεους) θα μπορουσε να διαβαστει διαφορετικα. Δεν εχει καν νοημα να συζηταμε τι εννουσε ο ιδιος, ή τι πιστευει ο καθενας μας, εφοσον υπαρχει αυτο το ενδεχομενο. Ειμαι 100% σιγουρος οτι το εγραψε εν τη ρυμη του λογου και δεν το εγραψε πονηρα. Ο διαχειριστης ομως που φοραει και αλλο καπελο και εχει αλλες ευθυνες, σωστα το επεσημανε (οπως σωστα το ειχε πραξει και παλιοτερα με φωτογραφιες αλλης δημοσιευσης). Εχω την υποψια οτι εαν ηταν ο silverdiver διαχειριστης θα το εβλεπε με τον ιδιο τροπο.

Θα θεωρουσα πιο πρεπον εαν το κειμενο αλλαζε μετα απο συνεννοηση (και μεχρι τοτε να ειχε κλειδωσει), ειδικα εφοσον υπαρχει και προσωπικη γνωριμια των δυο. Εαν αυτο δεν εγινε, τοτε κριμα, χαθηκε μια καλη ευκαιρια να δειξει ο διαχειριστης εναν τροπο διαχειρησης που θα τον θελαμε νομιζω ολοι μας, αλλα δεν ειναι υποχρεωτικο/ αναμενομενο να ακολουθειται παντα. Η εκταση και το υφος της συζητησης απο εκει και περα, συμπεριλαμβανομενου και της αντιδρασης του silverdiver, ηταν κατα την γνωμη μου υπερβολικη και δεν βοηθαει αυτο που νομιζω θελουμε απο την παρεα και το forum μας.

Τελικα, η ευθυνη για το forum δεν ειναι μονο του διαχειριστη, αλλα ολων μας.
Σπυρο ειμαι στο φορουμ αρκετα χρονια και τον συγκεκριμενο τον γνωριζω απο απλο μελος μεχρι τωρα και οπως καταλαβες θα μπορουσε ευκολα με ενα μηνυμα η τηλ. να λυθει η παρεξηγηση όμως δεν θελει και δεν ηθελε και ποτε, ομως δεν εβρισα κανεναν ουτε εγραψα κατι κακο, ειπα απλα σε νεα παιδια που ξεκινανε τωρα οτι εχουν την ελευθερια να δοκιμασουν και να επιλλεξουν τι τους ταιριαζει , μαλιστα το εγραψα… "με συνεση και σεβασμο προς την θαλασσα"! Γιατι πιστευω οτι ο φακος, η το ρολλερ, η η παντοφλα η.... οτιδηποτε δεν κανει καταστροφη αλλα μονο αυτος που τα κραταει.. Ετσι λοιπον ο νεος βλεπει και κρινει, δεν ειναι χαζος, εχει αντιληψη και αργα η γρηγορα θα τον βρει τον δρομο .. αυτο που εγω οφειλω να του πω ειναι οτι ο σεβασμος προς την θαλασσα ειναι το Α και το Ω . :hello:

silverdiver

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Πέμ 13 Φεβ 2020, 17:28

tas έγραψε:Παιδιά ήρεμα. Ειναι μόνο ενα ωραίο χόμπυ , που λίγοι έχουν τη δυνατότητα να απολαύσουν. Ολοι μας δικαιούμαστε να κάνουμε λάθος, εστω και εσκεμένο, και να ξεφύγουμε λιγάκι από τα νόμιμα. Ακόμα να ανάψουμε κανά φακό που και που, αντε και να πουμε και μια κουβέντα αστόχαστη. Μην επιμένουμε όμως από κει και πέρα γιατί γίνεται ζημιά στο φόρουμ και σε όλα τα νέα παιδιά που παλεύουν να αποκτήσουν μια στενή σχέση με τη θάλασσα και το υποβρύχιο κυνήγι. Οι κόντρες και οι μικροεγωισμοί τα απογοητευουν, όπως και εμάς άλλωστε. Επίσης οι διαχειριστές δικαιούνται διπλή μερίδα ανοχής στις αποφάσεις τους ακόμα και στα λάθη τους γιατί όσο νάναι πασχίζουν για να υπάρχει αυτός ο δίαυλος επικοινωνίας. Αντε καλές θάλασσες και καλές αναδύσεις αυτά αξίζει να θυμόμαστε άλλωστε και τίποτα άλλο.
Ποσο δικιο εχεις φιλε Τασο! Περνα να τα πουμε :hello:
jimmy έγραψε:Μετά από ανταλλαγή πμ, φαίνεται να συνεχίζεται η διαφωνία. Εφόσον πλέον η διαχείριση είναι φανατικά κατά του φακού και έχει την πρόθεση να επέμβει και σε ποστ μελών για να διορθώνει προς τα δικά της πιστεύω τα λεγόμενα τους δεν υπάρχει λόγος να ξαναποστάρω σε αυτό το τόπικ.
δεν βγαζεις ακρη! ;)

Άβαταρ μέλους
Αερικό
Ονοματεπώνυμο: Λεονάρδος Στεφάνου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αερικό » Πέμ 13 Φεβ 2020, 17:29

Από την πρώτη ώρα που είδα τα καθέκαστα είπα πως δεν θα κάτσω να απαντήσω, δεν είναι του τύπου μου να ανακατεύομαι σε τέτοιου είδους φασαρίες.
Έχω ξαναγράψει ότι σε όλα τα καφενεία πάνε όλων των ειδών οι άνθρωποι.
Αν κάποιος είναι ιδιαίτερος και θέλει να το παίζει με υφάκι εκατό καρδιναλίων μπλαζέ και ειρωνεία στο φουλ προς όλους τους άλλους, ότι και να πρεσβεύει πάει άπατο, και το σίγουρο είναι ότι θα τον πεθάνουν οι υπόλοιποι στο δούλεμα, είναι δική του επιλογή και κανένας δεν ευθύνεται, τα ήθελε και τα έπαθε.
Το να μεμφουμε όποιον τον ψιλοδουλέυει δεν νομίζω ότι είναι η ουσία της υπόθεσης.
Ας μαζευτεί πρώτος αυτός που προκαλεί με κατεβατά και προσβάλει το σύνολο του φόρουμ και ας αφήσουμε τους υπόλοιπους ήσυχους. Δεν ο μόνος που ακολουθεί αυτό το δρόμο και ας κατέβει από το καλάμι.
Αν δεν του αρέσει το ύφος του καφενέ μας δεν ξέρω καλύτερα να το ψάξει, και να μην βάζει λόγια στη διαχείριση αρκετά δύσκολο έργο έχει.
Αυτά από έμενα και όποιος κατάλαβε κατάλαβε.

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Πέμ 13 Φεβ 2020, 17:32

Ζάχο,λύσε μου μια απορία ρε φίλε:
Απομονωσες μια φράση του Γιώργου,την ερμηνευσες ΑΥΘΑΊΡΕΤΑ κατά το δοκούν,και κατόπιν λογοκρινες το αρχικό κείμενό του, σωστά?
Η εξήγηση ήταν ότι ΠΙΘΑΝΌΝ προέτρεπε κάποιους να ψαρέψουν παράνομα ή και παράνομα σωστά?
ΈΛΕΟΣ... :swoon: :swoon:
Όταν μέχρι προ ενός μηνός,μνημονευες ακόμα το μανοσιτι και τις ,ξεκάθαρες, παρανομίες του,τότε η
ακραία νομιμοφροσύνη σου που ήταν????
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Άβαταρ μέλους
minasevoix
Ονοματεπώνυμο: Παναρετος Μηνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από minasevoix » Πέμ 13 Φεβ 2020, 18:20

Πω ρε κάτι μπαρμπουνάρες :shock:
Ας αφήσουμε τον φακό στην σημαδούρα
ας συμβάλουμε όλοι με ένα λιθαράκι
ας πιάσουμε το ψάρι έξω από το σπίτι του
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΕΙ

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Πέμ 13 Φεβ 2020, 19:11

Μια διευκρίνηση μονάχα.
Προς Χαρέα, αερικό και όποιον άλλο.
Ο Νικήτας ουδεμία σχέση έχει με την περίπτωση.
Η Ποιότητα της Ζωής μας, απο τις Επιλογές μας εξαρτάται...
-Capetan Thomas

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”