"50 shades of Lumen"

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
ΚΣΕΠ
Ονοματεπώνυμο: Κώστας Πουλόπουλος

Re: "50 shades of Lumen"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΣΕΠ » Τετ 12 Φεβ 2020, 18:55

mojo έγραψε:
silverdiver έγραψε:... και ψαρεψτε όπως γουστάρετε αλλα παντα με συναιση και σεβασμο!!
Μπράβο Γιώργο ωραία τα ψάρια σου.
Καλοφαγωτα. Για το βίντεό τα χουμε ξαναπεί. Όπως θέλει και μπορεί ο καθένας.

Θέλω λίγο να σταθώ στην παραπανω φραση.
Το να ψαρεύεις εσύ όπως γουστάρεις το καταλαβαίνω.
Το να προσπαθείς να απενεχοποιησεις τη χρήση του φακού και αυτό το καταλαβαίνω.
Το να ειρωνεύεσαι για το επιούσιο, και αυτό.

Το να προτρέπεις εμμεσα και άλλους δημόσια να κάνουν χρήση του φακού μέσα απ αυτό το χώρο που σε φιλοξενεί το θεωρείς σωστό;

Μπορώ σε παρακαλώ (με την άδεια σου) να αφαιρέσω το "όπως γουσταρετε";

Κοίτα τι ωραίο θα απομεινει:

"ψαρεψτε αλλά πάντα με συνεση και σεβασμό"
Πες του τα ρε φίλε. Μας δουλεύει για πλανάρισμα και καλά με τον φακό στο χέρι!!! Σε λίγο θα μας πει οτι στα καρτέρια τον κρατάει για να τον χτυπάει στα βράχια και να του έρχονται τα λαυράκια και οι συναγρίδες. Μας έχει σπάσει τα νεύρα εδώ μέσα πια....

silverdiver
Ονοματεπώνυμο: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Τετ 12 Φεβ 2020, 19:28

Αερικό έγραψε:Τα σέβη μου για όλα !!!! Και ωραίες τουφεκιές και ωραία ψάρια !!!! Γεμάτο ψάρεμα !! :
Να εισαι καλα φιλε Λεοναρδε! :hello:
tas έγραψε:Γιώργο έχεις βρη βλέπω το μέρος με τις μπαρμπουναρες. Οταν σου ελθει η ορεξη για φρεσκο μπαρμπουνακι πας ανοίγεις το ψυγείο και πέρνεις όσα χρειάζεσαι.
Γιατί δεν χρησιμοποιηεις ένα πιο κοντο οπλο με πεντααινα? Θα σε διευκολυνε παρα πολυ σε ευστοχια και σε βολες κάρφωτες από ψηλά , για να.μην κουράζεσαι με συρτα σε βαθειά, απ ότι φαίνεται νερά.
Φιλε Τασο πρωτα απο ολα σε ευχαριστω πολύ! Το ψαρεμα μου γινεται αποκλειστικα με βεργα ταϊτης εδώ και πολλα χρονια, τριαινα η πενταενα εχω χρησιμοποιησει στο παρελθον μονο σε ειδικες καταστασεις και αυτές δεν ηταν μπαρμπούνια... Στα μπαρμπούνια θα τα κοψει τα ψαρια στα δυο και θα τα χαλασει ασε που σαν κομματια ηταν μεγαλα και με προσεκτικη σκοπευση τα επερνες σχετικα ευκολα… προτιμω την βεργα ταϊτης και για τον λογο πως εκει όπως κατεβαινω μπορει να παιξει και κανα μαυροψαρο… :hello:
ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ έγραψε::hello: φοβερός! εύγε για τις νοστιμιές!
Να εισαι καλα Βασιλη μου! :hello:
CapetanThomas έγραψε:Τί μου θυμίζεις τώρα Γιώργο μου, με αυτές τις δύο
εξαιρετικά πεντανόστιμες Αρμαθιές,
Μπαρμπούνια και Σηκιοί…!!!
Τί άλλο να επιθυμήσει και να ζητήσει Κάποιος...
Νομίζω ότι Γευστικά είναι ασύγκριτα...

Υ.Γ. Μερικές φορές, στα πολύωρα Κολυμπητά μου,
αφιέρωνα τουλάχιστον ένα Δίωρο,
για να μαζέψω Μπαρμπούνια, για να φάμε Τηγανιά στο Σπίτι...

Μεγάλες Αποστάσεις, Πολύωρα κολυμπητά Ψαρέματα,
κι όμορφη Ζωή...

Μεγάλο Μπράβο για όλες αυτές τις όμορφες Εικόνες,
και πάντα τέτοιες καλές Χαρές...
Ευχομαι τα βιντεο μου να σου δινουν δυναμη αγαπημενε μου φιλε και να σε ταξιδευουν! Εισαι κόσμημα για αυτό το φορουμ και ο ανθρωπος που στηριζει με τον καλο του λογο παντα τον συνομιλητή του, ποτε δεν κανεις ξεπετες … οποτε μιλας ο λογος σου εχει ειδικο βαρος, δεν ξερω τι με επιασε και στα γραφω αυτά αλλα μιλαω από καρδιας… μακαρι να είμασταν ολοι Καπτεν Τομας! ο κοσμος μας θα ηταν καλυτερος! :hello:
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...

silverdiver

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Τετ 12 Φεβ 2020, 19:39

matador23 έγραψε:Κανονικα δέν θα επρεπε να σχολιασω γιατι ακομα μου χρωστας τοπο!!
Και αν για τα λαβρακια ειναι δυσκολο....δωσε μου στιγμα για τα μπαρμπουνια

Επισης , θα υποστεις τα μαρτύρια του Σίσυφου για την υπερβολικη χρηση φακου.
Ετοιμασου για bullying

και μιας και ειναι της μοδας πλεον,λιγη ενημερωση για το κοινό :

Ο Σίσυφος ήταν μια πολύ ξεχωριστή προσωπικότητα της ελληνικής μυθολογίας. Ο Σίσυφος ήταν ιδρυτής και βασιλιάς της αρχαίας Εφύρας, που στη συνέχεια ονομάστηκε Κόρινθος.

Όλα άρχισαν όταν ο θεός Δίας αποπλάνησε την Αίγινα, η οποία ήταν κόρη του ποταμού και θεού Ασωπού. Παίρνοντας τη μορφή αετού, ο Δίας απήγαγε την Αίγινα και πήγε να κρυφτεί σ' ένα μικρό νησί του Αιγαίου. Ο Ασωπός ζήτησε από τον Σίσυφο να του πει τι γνώριζε και αυτός συμφώνησε, ζητώντας πρώτα για αντάλλαγμα, μια πηγή με νερό που θα ανάβλυζε ασταμάτητα από την ακρόπολη της πόλης του Ασωπού, για να ποτίζει την ξερή γη της Κορίνθου.

Ο Σίσυφος και ο Ασωπός συμφώνησαν. Ο Δίας όμως γνώριζε τα πάντα και αποφάσισε να τιμωρήσει το Σίσυφο για την προδοσία του. Έτσι έστειλε το Σίσυφο στον Άδη.

Όμως τότε ο Σίσυφος απέδειξε την εξυπνάδα και την πονηριά του καταφέρνοντας να ξεγελάσει και να φυλακίσει τον Θάνατο. Τότε όμως έγινε κάτι πρωτοφανές. Ο Θάνατος αδυνατούσε να θερίσει τα καθημερινά του θύματα και η γη άρχισε σιγά σιγά να γεμίζει, χωρίς να χωρά ο αυξανόμενος πληθυσμός. Οι θεοί αναστατώθηκαν και ο θεός Άρης ελευθέρωσε τον Θάνατο από τα δεσμά του, στέλνοντας ξανά τον Σίσυφο στον Άδη.

Ο Σίσυφος όμως, είχε προνοήσει και είχε πει στη γυναίκα του, Μερόπη, να μη θάψει το σώμα του. Έτσι, όταν κατέβηκε στον Άδη, ζήτησε από την θεά Περσεφόνη, σύζυγο του θεού Πλούτωνα, τρεις μέρες για να επιστρέψει στη γη και να φροντίσει το ζήτημα της ταφής του. Η Περσεφόνη δέχτηκε το αίτημα του Σίσυφου, όμως αυτός δεν επέστρεψε. Έτσι, ήρθε η σειρά του θεού Ερμή να τον κατεβάσει στον Άδη.

Ο Σίσυφος τιμωρήθηκε για την ασεβή του συμπεριφορά. Οι "Κριτές των νεκρών", του έβαλαν ως βασανιστήριο να κουβαλάει ένα βράχο στην κορυφή ενός βουνού. Φτάνοντας στην κορυφή, η πέτρα ξανακυλούσε κάτω και έπρεπε να την ανεβάσει ξανά. Αυτή η τιμωρία είναι αιώνια για τον «νικητή» του Άδη.

Να τη κανουμε λιγακι ποιό εκλεπτυσμενη - σοφιστικε την απαντηση

Παντως , προσαρμοζεσαι σε όλα τα στυλ ψαρεματος.
Πες το υδροβιοτητα , πες το ικανότητα...

Εγω πάλι πιστευω οτι απλα ειναι οι τόσες ωρες στη θαλασσα!
Λεγεται εμπειρια...και αν δεν βουτηξεις δέν θα μαθεις .
Και εσυ πλεον το έχεις παει σε άλλο επιπεδο .

Ζηλεψα τους μπαρμπουνοσαυρους γαμω το κεφαλι μου !!!
Ρε Κωστη!!! Μπερδεψες τα ποστ… εδώ γραφουμε για το ΛΕΥΚΟ lumen :lol:
Περα από την πλακα οριστε τι άλλο θες ο Σισυφος σου δινει ένα από τα καλυτερα λαβρακομερη !! :shock:
Σε ευχαριστω πολύ φιλε :D :hello:
KOSTAS STI έγραψε:μπραβο ρε μαγκες !!!
ενας γευστικος μπαξες λεμε !!!

το βιντεο θα το απολαυσω το βραδυ στο σπιτι ,να το φχαριστηθω !! :
KOSTAS STI έγραψε:τωρα ειδα το βιντεο!
Γιωργη βλεπω τον Λουπη να μπαινει παλι να γραψει για τον φακο !!!
Γεια σου ρε Κωστα!! Οντως πολυ ωραια ψαρια και σε γευση και σε μεγεθη κριμα στο εχω πει που δεν ειμαστε κοντα..! Ο Γιωργος ( Λουπης) είναι φιλος και μπορει να μου γραφει ότι θελει, ξερω ότι τα γραφει από καρδιας… και εχουμε παντα ομορφη αντιπαραθεση! ;)

silverdiver

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Τετ 12 Φεβ 2020, 20:00

Trelos έγραψε:τρελό πλάνο με τα μπαρμπούνια!!
Επιτέλους ένα βίντεο με φακό! πολύ ωραία καθαρά πλάνα στη τρύπα!
Ναι φοβερο πλανο με απειρα ψαρια Γιαν! Τα πλανα εχουν γινει με ειδικο επαγγελματικο ψαχτηροφακο παραγγελια από εξωτερικο που δεν καιει ψαρια και πλανα με φυσικο λουμεν ημερας !!!!!!!!! :blink:
jimmy έγραψε:Γ@μW τις πσαργιές. Lumens=επιλεκτικότητα!
Η μόνη ένσταση στα μπαρμπούνια είναι η επιλογή όπλου. Εγώ θα πήγαινα με το 75 για διπλέτες.
Ετσι αδερφε μου! το ειχε πει και ενας μεγαλος καλη του ωρα εκει που είναι: " τα οπλα δεν σκοτωνουν αλλα τα χερια που τα κρατανε"
εσυ και με 100 αρι να πας για πανσετες θα καταληξεις :lol:
jimskeet έγραψε:Τρομερες ψαριες!!
Σε ευχαριστω πολύ φιλε! :hello:

silverdiver

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Τετ 12 Φεβ 2020, 20:24

mitsosub έγραψε:all time classic silverdiver...
Να είσαι καλα φιλε!! :D
mike_m έγραψε:Τζωρτζη αψογος! Φοβερες ψαριες και απιθανες βολες.
Ευγε
Να εισαι καλα ρε Μιχαλη μου! Θενκς :hello:
Greek-Blue έγραψε:Παλιοφακουδάκηδες...αλήτες.....
Καί είσαι και βιτσιόζος..με τις 50 αποχρώσεις του λούμπεν..
Μπράβο ρε Τζώρτζ. Μου έτρεξε το σαλάκι με τα μπαρμπούνια..
χωστα μου ρε Βαγγελη το αξιζω κανε με σκουπιδι... :D
ΚΣΕΠ έγραψε:
mojo έγραψε:
silverdiver έγραψε:... και ψαρεψτε όπως ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ αλλα παντα με συναιση και σεβασμο!!
Καλοφαγωτα. Για το βίντεό τα χουμε ξαναπεί. Όπως θέλει και μπορεί? ο καθένας.

Το να ψαρεύεις εσύ όπως γουστάρεις το καταλαβαίνω γιατι εγω ψαρευω όπως γουσταρουν αλλοι για μενα.
Το να προσπαθείς να απενεχοποιησεις τη χρήση του φακού και της μαριχουανας και αυτό το καταλαβαίνω.
Το να ειρωνεύεσαι για το επιούσιο, και αυτό το καταλαβαίνω γιατί ειδα τον Μεσσια στο netflix.

Το να προτρέπεις εμμεσα και άλλους δημόσια να κάνουν χρήση του φακού (για την μαριχουανα δεν πειραζει κανουν πολλοι) μέσα απ αυτό το χώρο που μας φιλοξενεί το θεωρείς σωστό εεεεεε? εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε?

Μπορώ σε παρακαλώ (χωρις την άδεια σου) να αφαιρέσω το "όπως γουσταρετε";

Κοίτα τι ωραίο θα απομεινει αν γραψω με κεφαλαια:

"ψαρεψτε όπως ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ αλλά πάντα με συνεση και σεβασμό"
Πες του τα ρε φίλε. Μας δουλεύει για πλανάρισμα και καλά με τον φακό στο χέρι!!! Σε λίγο θα μας πει οτι στα καρτέρια τον κρατάει για να τον χτυπάει στα βράχια και να του έρχονται τα λαυράκια και οι συναγρίδες. Μας έχει σπάσει τα νεύρα εδώ μέσα πια....
Εχεις δικιο φιλε ΚΣΕΠ το καταλαβα το λαθος μου... ο ΔΙΑΣ-χειριστης με εβαλε στην θεση μου και μετανιωσα... το κακο είναι ότι εγραψα και την κακια λεξη.... "ΨΑΡΕΨΤΕ ΟΠΩΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ" :shock: και μου την εσβησε από το κειμενο μου (με την αδεια μου)... αλλα επειδή όπως ειπα ημουνα κακο πεντι θα την γραψω πολλες φορες για να μην την ξανα γραψω στο λευκο πινακα σαν τιμωρια για να αυτομαστιγωθω:
"ΨΑΡΕΨΤΕ ΟΠΩΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ""ΨΑΡΕΨΤΕ ΟΠΩΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ""ΨΑΡΕΨΤΕ ΟΠΩΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ""ΨΑΡΕΨΤΕ ΟΠΩΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ""ΨΑΡΕΨΤΕ ΟΠΩΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ""ΨΑΡΕΨΤΕ ΟΠΩΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ""ΨΑΡΕΨΤΕ ΟΠΩΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ""ΨΑΡΕΨΤΕ ΟΠΩΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ""ΨΑΡΕΨΤΕ ΟΠΩΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ""ΨΑΡΕΨΤΕ ΟΠΩΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ""ΨΑΡΕΨΤΕ ΟΠΩΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ""ΨΑΡΕΨΤΕ ΟΠΩΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ""ΨΑΡΕΨΤΕ ΟΠΩΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ""ΨΑΡΕΨΤΕ ΟΠΩΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ""ΨΑΡΕΨΤΕ ΟΠΩΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ""ΨΑΡΕΨΤΕ ΟΠΩΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ""ΨΑΡΕΨΤΕ ΟΠΩΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ""ΨΑΡΕΨΤΕ ΟΠΩΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ" αλλα παντα με συνεση και σεβασμο!

silverdiver

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Τετ 12 Φεβ 2020, 20:58

mojo έγραψε:
silverdiver έγραψε:... και ψαρεψτε όπως γουστάρετε αλλα παντα με συναιση και σεβασμο!!
Καλοφαγωτα. Για το βίντεό τα χουμε ξαναπεί. Όπως θέλει και μπορεί ο καθένας.

Το να ψαρεύεις εσύ όπως γουστάρεις το καταλαβαίνω.
Το να προσπαθείς να απενεχοποιησεις τη χρήση του φακού και αυτό το καταλαβαίνω.
Το να ειρωνεύεσαι για το επιούσιο, και αυτό.

Το να προτρέπεις εμμεσα και άλλους δημόσια να κάνουν χρήση του φακού μέσα απ αυτό το χώρο που σε φιλοξενεί το θεωρείς σωστό;

Μπορώ σε παρακαλώ (με την άδεια σου) να αφαιρέσω το "όπως γουσταρετε";

Κοίτα τι ωραίο θα απομεινει:

"ψαρεψτε αλλά πάντα με συνεση και σεβασμό"
Επειδή απάντησα στον ΚΣΕΠ στον χαβαλε και δεν θέλω να πάει η κουβέντα στον χαβαλε γιατί αυτό που έκανες σαν διαχειριστής είναι σοβαρό θέλω πραγματικά να μου πεις γιατί χωρίς την άδεια μου άλλαξες το ποστ μου και έσβησες την φράση "ψαρεψτε όπως γουστάρετε" , μέχρι τώρα και σαν παλιό μέλος που είμαι ήξερα ότι για να σβήσει κάτι ένας διαχειριστής χωρίς την άδεια του μέλους γίνεται μόνο όταν δεν σέβεται τους κανόνες , απάντησε μου λοιπόν που έβρισα και που δεν σεβάστηκα τους κανόνες του φόρουμ... ; Μιλάγαμε τις προάλλες τηλεφωνικά και σου είχα πει σαν φίλος να χαλαρώσεις, ,νομίζω ότι το έχεις δει λίγο στραβά το θέμα και κανείς κακό σε αυτόν τον χώρο βάζοντας μονίμως φιτιλιες στα μέλη του χωρίς να κρατάς σωστά ισορροπίες με άλλα λόγια για μένα δεν κάνεις για διαχείριση και κατάλαβε το ότι το φόρουμ είναι τα μέλη του οπότε πάρτο λίγο αλλιώς και μην κυνηγάς δράκους ...Τώρα περιμένω να επαναφέρεις την φράση που μου έσβησες χωρίς την άδεια μου και να ζητήσεις και ένα συγνωμη :hello:

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Τετ 12 Φεβ 2020, 23:00

Συγνώμη (η μόνη που θα πάρεις) που περίμενες. Δεν είναι και εύκολο να συνεννοηθουμε-συσκεφτουμε.

Τι θα πει ψαρεψτε όπως γουστάρετε;
Καντο λίγο λιανά.
Γιατί μπορεί να μεταφραστεί ποικιλοτροπως.
Να ψαρεψουν και με φακό άμα γουστάρουν;
Να πάρουν και μια μπουκάλα άμα γουσταρουν;
Κάνα νυχτερινό να κάνουν άμα γουσταρουν;

Το έγραψα (με την άδειά σου) για να μην προσβληθείς και ήλπιζα να συμφωνήσεις.
Δε χρειάζομαι τη δική σου άδεια για να αφαιρέσω εκφράσεις που κατά την ταπεινή μου κρίση θα μπορούσαν να εκθεσουν με οποιοδήποτε τροπο το φόρουμ

θες να την επαναφέρω; θα το κάνω. Νο προμπλεμ.
Θα πρέπει να αναρτήσεις ένα σχόλιο που θα διευκρινίσεις αν είσαι εσύ στο βίντεο που χρησιμοποιείς το φακό και ότι αναλαμβάνεις ο ίδιος την ευθύνη των πράξεών σου και των γραφόμενών σου

ΥΓ. Υπάρχει και ένα σχόλιο που παρέθεσες πριν, όπου έγραψες κάτι που φαίνεται πως έγραψα εγώ:

"Το να προτρέπεις εμμεσα και άλλους δημόσια να κάνουν χρήση του φακού (για την μαριχουανα δεν πειραζει κανουν πολλοι) μέσα απ αυτό το χώρο που μας φιλοξενεί το θεωρείς σωστό εεεεεε? εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε?"

Αν λύσουμε το πρώτο θ ασχοληθούμε ίσως και μ αυτό.
Η Ποιότητα της Ζωής μας, απο τις Επιλογές μας εξαρτάται...
-Capetan Thomas

ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ » Τετ 12 Φεβ 2020, 23:36

Μία αλυσίδα γεγονότων που παρερμηνευονται οδηγεί με ακρίβεια στη φαγωμαρα και το μαρασμο. Θεωρώ ότι όλα πρέπει να λύνονται κατ ιδιαν.
Just my opinion
ΝΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ, ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ... Η ΗΛΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ

Άβαταρ μέλους
TEO DIM

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TEO DIM » Πέμ 13 Φεβ 2020, 00:02

Δεν νομιζω οτι ο silverdiver να προωθει παρανομες μεθοδους ουτε εχει περασει απο το μυαλο του να προωθησει κατι τετοιο!!!!
Οποτε ο αναμαρτυτος κτλ!

Άβαταρ μέλους
jimmy

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy » Πέμ 13 Φεβ 2020, 00:10

ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ έγραψε:Μία αλυσίδα γεγονότων που παρερμηνευονται οδηγεί με ακρίβεια στη φαγωμαρα και το μαρασμο. Θεωρώ ότι όλα πρέπει να λύνονται κατ ιδιαν.
Just my opinion
Όπως λύσαμε και το θέμα για το "αν μπήκαν τα πσάργια";
Δεν είδα να λύνεται κάτι κατ ιδίαν παρόλο που ειπώθηκε ότι θα γίνει.
Μην ασχολείστε με ΑΝθρώπους που είναι πεπεισμένοι ότι έχουν δίκιο σε όλα. Bill Ladias ® © 2021

Panagpanag

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Panagpanag » Πέμ 13 Φεβ 2020, 00:26

Σωστό και λάθος. Πολύ σχετικές έννοιες. Δεν έχω παρει θεση παλιοτερα σε τέτοιες διαφωνίες αλλά αυτή την φορά σκέφτηκα να το κάνω. Να πω από τη αρχή ότι δεν χρησιμοποιώ φακό, από επιλογή.
Πρέπει κάποτε να συζητήσουμε τι πρέπει να κάνουμε. Αν πηγαίνουμε με το γράμμα του νόμου, ο φακός απαγορεύεται. Από την άλλη, πόσοι από εμάς έχουν χτυπήσει μεγέθη που δεν έπρεπε ή ψαρέψει σε περιοχές που δεν επρεπε; οπότε δεν υπάρχουν τέλειοι αμαρτωλοί ή τέλειοι αναμάρτητοι. Αυτό που για μένα έχει σημασία λοιπόν, είναι η ηθική προς την θάλασσα και σε αυτό που κάνουμε. Δεν θα βάλω πήχη ηθικής, ο καθένας ας το σκεφτεί για τον εαυτό του.
Silverdiver, επέτρεψε μου να διαφωνήσω με την περιβόητη φράση. Είμαι πολύ γενική και μπορεί να παρερμηνευτει αρκετά. Νομίζεις ότι δεν έχεις απήχηση σε νεα ατομα; εγώ που ξεκίνησα πριν 1,5 χρόνο, είχα ακούσει για τον Silverdiver και έψαχνα βίντεο του να δω.
Mojo, θεωρώ σοβαρό ότι άλλαξες την φράση χωρίς την άδεια του. Πάνω από όλα είναι χώρος έκφρασης. Αλίμονο αν κάτι δεν μας αρέσει, να το παραμετροποιουμε όπως πιστεύουμε έχοντας την σχετική δύναμη. Όλοι έχουμε κρίση όταν διαβάζουμε κάτι, δεν είμαστε 5 χρόνων. Διαβάζουμε και σκεφτόμαστε.
Αυτά τα λίγα από έμενα.

Άβαταρ μέλους
Navaho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Πέμ 13 Φεβ 2020, 00:32

1) Δεν ξερω αμα ζηλεψα τα μπαρμπουνια ή τους Συκιους πιο πολυ
2) Μηπως να το κανεις Reddiver;
3) Τι φρικη εφαγε το Σαλαχι :rotfl:
4)Αδερφε αμα κατεβεις προς τα δω θα σου δωσω καμποσα λαστιχακια για το φτερακι της βεργας :rotfl:
Φουντουνια και πασης Ελλαδας

silverdiver

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Πέμ 13 Φεβ 2020, 07:50

mojo έγραψε:Συγνώμη (η μόνη που θα πάρεις) που περίμενες. Δεν είναι και εύκολο να συνεννοηθουμε-συσκεφτουμε.

Τι θα πει ψαρεψτε όπως γουστάρετε;
Καντο λίγο λιανά.
Γιατί μπορεί να μεταφραστεί ποικιλοτροπως.
Να ψαρεψουν και με φακό άμα γουστάρουν;
Να πάρουν και μια μπουκάλα άμα γουσταρουν;
Κάνα νυχτερινό να κάνουν άμα γουσταρουν;

Το έγραψα (με την άδειά σου) για να μην προσβληθείς και ήλπιζα να συμφωνήσεις.
Δε χρειάζομαι τη δική σου άδεια για να αφαιρέσω εκφράσεις που κατά την ταπεινή μου κρίση θα μπορούσαν να εκθεσουν με οποιοδήποτε τροπο το φόρουμ

θες να την επαναφέρω; θα το κάνω. Νο προμπλεμ.
Θα πρέπει να αναρτήσεις ένα σχόλιο που θα διευκρινίσεις αν είσαι εσύ στο βίντεο που χρησιμοποιείς το φακό και ότι αναλαμβάνεις ο ίδιος την ευθύνη των πράξεών σου και των γραφόμενών σου

ΥΓ. Υπάρχει και ένα σχόλιο που παρέθεσες πριν, όπου έγραψες κάτι που φαίνεται πως έγραψα εγώ:

"Το να προτρέπεις εμμεσα και άλλους δημόσια να κάνουν χρήση του φακού (για την μαριχουανα δεν πειραζει κανουν πολλοι) μέσα απ αυτό το χώρο που μας φιλοξενεί το θεωρείς σωστό εεεεεε? εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε?"

Αν λύσουμε το πρώτο θ ασχοληθούμε ίσως και μ αυτό.
Επειδή λοιπόν σου ξαναλέω δεν πήρες την άδεια μου φτιάξε το αρχικό μου ποστ όπως ήταν και μετά θα συζητήσουμε για το δικό σου που άλλαξα.. Ζάχο ούτε πεντάχρονα δεν λειτουργούν όπως εσύ, πίστεψέ με, είσαι δογματικός και απόλυτος σε ότι λες... Όπως και πριν κάποια χρόνια με τις πολιτικές σου απόψεις που περίτρανα έγραφες στο φόρουμ...Το αν ψαρεύω εγώ με φακό νομίζω φαίνεται και δεν χωράει αμφιβολία...το αν σε κάποιους από εσάς πάλι δεν αρέσει το ψαχτηρι σε κάποιους άλλους από εμάς αρέσει...και για αυτό το λόγο έγραψα ψαρεψτε όπως γουστάρετε, εκεί πηγαινε η φράση! Ο νέος κυνηγός είναι ναι ελεύθερος να διαλέξει τι του αρέσει από τις τεχνικες, η θάλασσα είναι πεδίο έκφρασης οπότε αν υπάρχει σύνεση και σεβασμός από μεριάς του no problems! Επίσης επειδή με ξέρεις προσωπικά όπως και οι περισσότεροι δεν νομίζω να μην κατάλαβες πως πήγαινε η φράση αλλά επειδή έχεις γινει τώρα τελευταία ο "μπαχαλακιας" του φόρουμ ότι δεν συμφωνεί με τα πιστεύω σου το κατεβάζεις... Δημιουργείς αντιπαραθέσεις από το 0 ,οπότε δεν περιμένω να βγει και κάτι με όλο το κατεβατο που σου έγραψα γιατί όπως πολύ σωστά γράφει ένας φίλος:" Μην ασχολείσαι με ανθρώπους που είναι πεπεισμένοι ότι έχουν δίκιο σε ολα" , τέλος το μόνο που θα σε παρακαλέσω είναι να αλλάξεις το ποστ μου και να κάτσεις να σκεφτείς λίγο πριν προβείς σε οποιοδήποτε ενέργεια στο μέλλον και από εδώ και μπρος που θα χαλάσει αυτον τον όμορφο καφενέ που κάποιοι πιο παλιοί από σένα φτιάξανε με μερακι :hello:

ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ » Πέμ 13 Φεβ 2020, 08:38

jimmy έγραψε:
ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ έγραψε:Μία αλυσίδα γεγονότων που παρερμηνευονται οδηγεί με ακρίβεια στη φαγωμαρα και το μαρασμο. Θεωρώ ότι όλα πρέπει να λύνονται κατ ιδιαν.
Just my opinion
Όπως λύσαμε και το θέμα για το "αν μπήκαν τα πσάργια";
Δεν είδα να λύνεται κάτι κατ ιδίαν παρόλο που ειπώθηκε ότι θα γίνει.
Να υπογραμμίσω το λύνονται τότε γιΑ Να είμαστε βέβαιοι πώς πρέπει να συνεννοούμαστε :grin:
ΝΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ, ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ... Η ΗΛΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ

Άβαταρ μέλους
Navaho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Πέμ 13 Φεβ 2020, 09:04

Να πω και γω την αποψη μου ουτε σαν παλιος ουτε σαν νεος , σαν απλο μελος. Το να σβηνει καποιος μερος ή ολη την προταση καποιου σε ενα ποστ το βρισκω λιγο καπως ας το πω. Αν η διαχειριση νομιζει οτι παραβιαζει τους ορους το ποσταρισμα ας το κλειδωσει ή ας το κατεβασει και ας αφησει το μελος που το εγραψε να κριθει για αυτο.
Εδω δεν εχουν κατεβει αλλα και αλλα το ψαρευετε οπως γουσταρεται ειναι λαϊτ.
Φουντουνια και πασης Ελλαδας

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”